E.Y.C. speelt geraffineerd spel IT at er in Indië gebeurt RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 24 MEI Smuts wil verenigd West-Europa ALS DERDE MACHT. Generaal Smuts, premier van Zuid- £frika, heeft aan de vooravond van de cag van het Britse imperium in een radio-toespraak verklaard, dat de „orga nisatie van het Westen' de voornaamste kwestie is geworden in een wereld, die verdeeld wordt door „het gordijn van vrees". Door het verloren gaan van de Britse bases in Egypte heeft het imperium een groot verlies geleden, waarvoor nieuwe regelingen moeten worden getroffen. Met het oog hierop moet de gehele na oorlogse toestand worden onderzocht, „opdat het gemenebest kan worden ge past in het nieuwe patroon van wereld machten". Generaal Smuts zei, dat men zich bij het maken van de plannen voor de V.N. „sneller heeft voortbewogen dan de menselijke natuur. Ons rooster is ver keerd gegaan. De mensheid heeft gewei gerd in overeenstemming met onze visie te handelen en wordt zichtbaar in twee werelden verdeeld." Smuts legde de nadruk op de nood zakelijkheid voor het gemenebest om zich te verbinden met de V. S. Dit zou een concentratie van hulpmiddelen en de beschikking over wereldverbindingen opleveren, welke aan iedere eventuele aanvaller een halt zou toeroepen. Het Europa ten Westen van het gordijn, zo zeide Smuts, verkeert in een positie van bijzonder gevaar en een regionaal plan was voor zijn herstel en veiligheid zowel noodzakelijk als dringend. Indien er een West-Europese unie tot stand wordt ge bracht, zou er een derde of middengroep ontstaan, die minstens gelijk zou zijn aan een van de twee andere machten. De veiligheid van de wereld zou dan rus ten op een driehoek van machten en niet in een benarde positie, gebalan ceerd zijn tussen twee grote mogendhe den. die. gescheiden door een gebroken Europa, tegenover elkaar zouden staan, aldus Smuts. Ex-koning Roemeens staatsburgerschap ontnomen Uit Boekarest wordt gemeld, dat aan ex-koning Michael van Roemenië en zijn gehele familie, het Roemeense staatsburgerschap is ontnomen. Dit, cmdat „ex-koning Michael en de leden van zfjn familie, met daden die in strtfd zijn met hun plicht van trouw jegens het land. de belangen van het Roemeense volk en de Roemeense volksrepubliek schaden." De landgoederen en bezittingen van de Roemeense ex-koning en andere leden der koninklijke familie zijn dooi de Roemeense regering tot staatseigen dom verklaard. Wat mag de koninklijke familie blij zijn, het land ongedeerd te hebben feun- nen verlaten.... Behalve een grote hoeveelheid juwe len. kostbare schilderijen, jachten en andere voer- of vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke familie meer dan honderdtwee-en vijftig duizend hectaren bouwland en bos bezeten, ne gen-en-twintig kastelen, honderdveer tien andere gebouwen, zestien jachthui zen en ongeveer vier millioen aandelen in de belangrijkste' industriële^ onderne mingen en banken. De crisis in Finland In strijd met zijn belofte als minis- terpresident zijn ontslag aan te bieden, heeft de communistische minister Lei- no dit niet gedaan. President Paasikivi heeft daarop verklaard, dat, aangezien Waarschuwing aan Overheidspersoneel Een viertal hoofdbestuurders van de bij de E V.C. aangesloten „Bond van Nederlands Overheidspersoneel" heeft zich met een oproep tot het voorheen en thans nog in de E.V.C. georgani seerde overheidspersoneel gericht. In deze oproep wordt o.m. gezegd: „Waren wij in 't begin van 1945 be zield met de oprechte bedoeling de politiek onafhankelijke vakcentrale in Nederland tot een machtig aaneenge sloten front van de arbeidersklasse uit te bouwen, welke in staat zou zyn de sociale en economische positie van de arbeidersklasse te verzekeren, na een bijna drie-jarig bestaan moeten wy helaas vaststellen, dat deze zelfde beweging is geworden tot een willoos instrument van de C.P.N. (De Waar heid). Wü stellen dat onomstotelijk vast door uit de nog jonge historie van de E.V.C. enige feiten te lichten. De eerste secretaris van de E.V.C.de heer Dries Koenen, zeide op de in 1945 gehouden openbare vergaderingen voort te komen uit de rijen der Katholieke arbeidersbeweging De eerste beroering en ontgoocheling werd verwekt door het feit, dat deze zelfde leidei- van de E.V.C. zich verkiesbaar liet stellen als lid van de Tweede Kamer en als zoda- EEN JEUGDIGE GROOTMOEDER! Te Zaltbomrael werd dezer dagen ingeschreven Grietje van Willigen als dochter van K. van Willigen en Antje Boon. Dit is een telg van het vijfde nog in leven zijnde geslacht en de jonge wereldburgeres bezit in Grietje BoonKooyman een 39- Jarige grootmoeder, die in Amster dam woont, in Berdina Kooyman Blom een 63-jarige overgrootmoe der en in Grietje Blom-Ter Brugge een 85-jarige bet-overgrootmoeder, beide laatsten in Zaltbommel woon achtig. nig prijkte op de lijst der verkiesbare candidaten van de C.P.N. „De Waar heid" met de toevoeging „secretaris der E.V.C.". De eerste voorzitter der E.V.C.L de heer Berend Blokzijl, diende zich in de beginperiode gaarne aan als onaf hankelijk maar partijloos socialist. Hij echter laat zich candldaat stellen als lid, van de Amsterdamse gemeenteraad en wordt als zodanig gekozen door mid del van een bloklijst van de C.P.N. „De Waarheid'.. Dit alles heeft bijgedragen tot een ontwikkeling in de E.V.C., welke al leen maar de zelfontbinding tot re sultaat kan hebben. Elk perspectief, dat wij hadden als organisatie, is door deze wending afgesloten. Alle pogingen om de E.V.C. in politiek on afhankelijke banen te leiden moesten falen, omdat om deze E.V.C. systema tisch een muur is opgetrokken, waar door niet iedereen in staat is, het ge raffineerde spel, dat wordt gespeeld ten koste van de belangen van de ar beidersklasse, te volgen. Wij roepen U dringend op. aan deze avonturierspolitiek een einde te maken en werkelijk met ons te willen streven cm te komen tot een politiek onafhan kelijke vakbeweging. Deze centrale van overheidspersoneel is in wording." Het Russische en het Amerikaanse systeem in de praktijk Bij het bezichtigen van een groot la- briek in Detroit kreeg onze New-Yorkse correspondent het volgende verhaal te horen Bedrijf I. Een groep Amerikaanse technici bezoekt een Russische automo bielfabriek. Trots voert de bedrijfslei der zijn gasten rond. „Van wie is deze fabriek?" vragen de Amerikanen. „Van 't Russische volk, de arbeiders," zegt de bedrijfsleider. „En van wie zijn de machines?" „Van het Russische volk, de arbei ders." „En van wie de gereedschappen?" „Van het Russische volk, de arbei ders." Buiten op het parkeerterrein staan 3 auto's. „Van wie zijn die auto's," vragen de Amerikanen. Zegt de bedrijfsleider: „Een ls van mr Stalin, een van mr Molotov en een van het hoofd van de geheime dienst." w Bedrijf II. De Russen brengen een de grondwet voraert dat de ministers ret0urbezoek aan Detroit. Bij het be- U .1 n r> rtflf VVO l"löm PTn nAn. zichtigen van de fabriek komt natuur- het vertrouwen van het parlement heb ben, en aangezien dit aan Leino was geweigerd. hy zich verplicht zag hem ambtshalve te ontslaan. Tot opvolger is benoemd de sociaal democraat Kilpi, hetgeen in communis tische kringen veel verzet uitlokt. Voor -president Paasikivi moest, om in het -gebouw van de ministerraad te kunnen komen, een weg gebaand wor den door een menigte demonstrerende havenarbeiders, die in staking waren gegaan uit protest tgen 'de verwijde ring van Leino. Tass, het officiële Sovjet-persbureau, meldt, dat de drie Finse communisti sche ministers er bij de regering op >aan hebben gedrongen de Sovjet-Unie te verzoeken Finlands herstelbetalingen te „verlichten". Het verzoek was vervat in een open brief aan de Finse pers en het werd voorafgegaan door een kort economisch overzicht, waarin wordt verwezen naar „bepaalde verontrustende omstandighe den, die aan een internationale econo mische crisis voorafgegaan." In het bij zonder, zo werd in de brief verklaard, zijn de exportprijzen voor Finlands be langrijkste exportproduct hout gezakt en vertragingen en andere moeilijkheden zijn waargenomen bij de goederenlevering door Engeland en de V.S. Deze factoren hadden een „depri merende invloed op Finlands economi sche positie." Turkije's positie VERKLARING VAN SADAK. Sadak, de Turkse minister van buiten landse zaken, heeft op een vergadering van de republikeinse volkspartij te Sivas verklaard, dat heden ten dage de vol keren van de wereld op hun hoede wa ren en dat zelfs de grootste optimist niet kon zeggen, dat er een meer stabiel tijd vak in zicht was. De Amerikaanse hulp voor de verster king van de Turkse defensie en dus voor het behoud van de vrede duurt voort en wij hopen, dat zij nog verder voort zal duren. Wij zien thans, aldus Sadak, dat volkeren in slavernij gebracht worden met andere middelen dan wapenen. Elke nieuwe poging op het gebied van inter nationaal begrip is niet slechts tot falen gedoemd, doch doet de desillusie toene men. Ten aanzien van de jongste verhan delingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-unie zeide Sadak: „Wanneer deze stap al niet de internationale span ning heeft doen toenemen, welke thans ten toppunt is gestegen, dan is er toch opnieuw het bewijs door geleverd, dat vrede niet mogelijk is." Sadak verklaarde, dat Turkije de helft van zijn magere inkomsten besteedde aan de nationale defensie, en dat de alliantie met Groot-Brlttannië en de „warm-vriendschappelijke betrekkingen" en nauwe samenwerking met de Veren. Staten het onveranderlijk fundament vormden van de Turkse buitenlandse politiek. Hij zeide te hopen, dat, wanneer de omstandigheden dit zouden toelaten, de bestaande vriendschap en samenwerking met Griekenland zich zouden ontwikke len in het belang van vrede en veilig heid. Omtrent Bulgarije zeide hij: „Ondanks de verzekeringen van goed begrip, welke men ons van tijd tot tijd heeft doen toekomen en ondanks de wensen, welke wij tot uitdrukking hebben gebracht, moeten wij tot onze spijt constateren, dat de Inhoud van die verzekeringen en wensen nimmer gerealiseerd is". lijk de vraag op: ,Aan wie hoort deze fabriek?" „Aan mr Ford," moet de Amerikaan se bedrijfsleider toegeven. „En de machines?" „Mr Ford." „En de gereedschappen?" „Mr Ford." Buiten op het parkeerterrein staan ongeveer 5000 auto's. „En van wie zijn al die auto's." vra gen de Russen. „Die auto's behoren aan de arbeiders van deze fabriek, aan het Amerikaanse volk." „Duitse Volkscongres" begint zijn campagne Het „Duitse Volkscongres", dat onder leiding staat van de communisten, gisteren begonnen met de inzameling van de eerste handtekeningen voor het referendum over de Duitse eenheid, die tot 13 Juni zal duren. In verscheidene districten van de Duitse hoofdstad gin gen functionarissen van huis tot huis en deden een beroep op de bewoners om hun namen te plaatsen onder de petitie, die de bezettende mogendheden dringend verzoekt' een wet aan te ne men, die „de ondeelbaarheid van Duit land als een democratische republiek" vastlegt. Het begin van deze campagne is tot dusver beperkt tot de Sovjet-zone van Berlijn. De politie heeft hier en daar ingegre pen. In de Amerikaanse sector van Ber lijn joeg zij, volgens het onder Sovjet- Russische contróle staande Duitse Nieuwsbureau, een opgewonden menigte uiteen. Op het station Schoene- berg in dezelfde sector verwijderde Ame rikaanse militaire politie de aldaar op gerichte stemhokjes. In de Franse sec tor zou volgens het nieuwsbureau het zelfde zijn geschied. In de Sovjetrussische sector waren versieringen aangebracht en propagan- dabiljetten, die het volk aanspoorden gebruik te maken van de „democrati sche rechten" en de petitie te tekenen. Jonge arbeiders, in vrachtauto's rond rijdend. riepen „Geen Marshall-hulp". De atoombom-proeven GOED GESLAAGD. Thans wordt vernomen, dat bij de jongste succesvolle proef met drie Ame rikaanse „atoomwapenen van verbeterd model" in de Stille Oceaan bommen werden gebruikt van een „productie type". die thans voor de verdediging van de V.S. te Oak Ridge en andere atooift- fabrieken in het gehele land worden gemaakt. De proef was de eerste van een serie proeven, die van tijd tot tijd zullen wor den uitgevoerd naarmate de productie voortgaat. Nieuwe types worden gevon den en nieuwe technieken toegepast. De „wapenen" waren bommen en geen „radio-actieve wolken" of „door atoom kracht bestuurde projectielen", zoals men aanvankelijk meende. Liiit.-Gene- raal John Hull, die het bevel voerde tijdens de jongste proef, verklaarde: „De proeven waren letterlijk veldlabo- ratorium-proeven, bestemd om vast te stellen hoe de bommen, die thans door de V.S. worden gemaakt, zouden werken en hun doelmatigheid te bepalen. Wij kregen onze antwoorden en wij waren voldaan Deze antwoorden behoren aan de V.S, en zijn natuurlijk niet voor pu blicatie. Er kan echter worden gezegd, dat de bommen werkten". Het Epiwe- tok-Atol is als permanent proefgebied ingericht. Rantsoenverhoging van brood MEER VOEDINGSVETTEN VOOR DE JEUGD. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- cn vetgrondstoffen-po- sities, mede in verband met de werking van het Marshall-plan bieden, maken het mogelijk voorshands enige1 verbete ring te brengen in de voorziening van twee belangrijke voedingsmiddelen. Met ingang van 6 Juni a.s. zal het broodrantsoen voor de leeftijdsgroe pen A, B. C en D met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week extra wordt verstrekt. De broodrantsoenen bedragen dan ^»er week: voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram; voor per sonen van 15 t/m 20 jaar B-groep) 3400 gram; voor personen van 5 t/m 14 iaar (C-groep) 2600 gram en voor personen van 2 t/m 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen ver krijgbare hoeveelheden brood, of de op deze keuzebonnen verkrijgbare ar tikelen. Het broodrantsoen voor zuige lingen (E-kaartcn) zal per 6 Juni a.s. met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per weck. Het rantsoen voe- dingsvetten wordt voor houders van B- en C-kaarten. dus de leeftijdsgroe pen van 5 t/m 20 jaar, met ingang van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. Vrouw sneed kinderen met scheermesjes GROTE OPWINDING IN VLISSINGEN. Te Vlisslngen heeft een zonderling individu de laatste dagen de bewoners in grote opwinding gebracht. In niet minder dan 19 gevallen werden n.l. de kleren van 3- a 4-jarige kinderen op de rug stuk gesneden met een scherp voorwerp, vermoedelijk een scheer mesje. In enkele gevallen kwam het voor, dat de kleuters vrij diepe sneden in de rug kregen. Dit alles gebeurde, terwijl an deren zich in de nabijheid van de kin deren bevonden. Het was evenwel niet mogelijk na te gaan wie de dader was. De hulp van de politie werd ingeroe pen en zij slaagde er in zodanige aan wijzingen te verkrijgen, dat tot arresta tie kon worden overgegaan. Het bleek, dat een alleen wonende gescheiden vrouw enkele dagen geleden bij een kap per een pakje scheermesjes had gekocht, hetgeen de vrouw echter tegenover de politie ontkende. De opwinding in het havendorp werd voornamelijk veroorzaakt doordat de bewoners elkaar gingen verdenken. Van de 19 kinderen hebben 6 niet ernstige verwondingen opgelopen. HOE EEN BAND TOT STAND KWAM. In de stand der infanterie op de Le- gertentoonstelling stond een 21-jarig soldaat eerste klas. „Met gloed ende verve" legde hij de talrijke omstanders de werking van een handgranaat uit. Een belangstellende heer: „Als ik vra gen mag wat ben je van je beroep?" „Vertegenwoordiger, mijnheer". „Als je uit dienst komt, zou je dan weer vertegenwoordiger willen worden?" „Als het niet in een garen- en band winkeltje is ja mijnheer!" Een visitekaartje werd overhandigd en 's avonds volgde bezoek bij de heer, die fabrikant en importeur van machi nes blijkt te zijn. Die avond spraken zij over provisie en alles kwam in kannen en kruiken. Als de soldaat in November gedemobiliseerd wordt, kan hij .meteen beginnen. PRINSELIJK PAAR BIJ DE WEGENWACHT! Onlangs heeft een der A.N.W.B.- wegenw achten de eer gehad Z.K.H. Prins Bernhard. wiens wagen panne had gekregen, bij te staan. Het euvel was snel hecrsteld en spoedig kon de Prins, die zich tijdens de reparatie be langstellend met de wegenwacht onder hield. zijn reis vervolgen. Thans hebben zowel HK.H. Prinses- Regentes Juliana als Z.K.H. Prins Bernhard zich als lid van de wegen wacht laten inschrijven. VERGADERING HOLLANDSE MIJ. DER WETENSCHAPPEN. Benoemingen van nieuwe leden. Zaterdagmiddag is te Haarlem de al- gemeene vergadering gehouden van de Hollandse Mij. der Wetenschappen. De voorzitter, #dr J. E. baron De Vos van Steeiuvijk, herdacht de in het afgelopen jaar overleden directeuren en leden, mr J. A. Philips, jhr mr G, C. W. van Tets van Goudriaan, dr H.van Mourik Broekman, dr A. A. Beekman, prof. dr H. Th. Obbink en het buitenlandse lid, prof. Max Planck. De secretaris, dr J A. Bierens de Haan déelde mede, dat van. de belang rijkste uitgave der maatschappij, die van de „Oeuvres completes de Christi- aan Huygens", de eindpaal in zioht komt. De Maatschappij ontving van de heer.K. J. J. Lotsy te Dordrecht het doorde schilder Menno Kamerlingh Onnes geschilderde portret ten ge schenke van wijlen zijn vader, dr J. P. Lotsy, van 1909 tot 1920 secretaris van de Maatschappij. De vergadering benoemde tot binnen landse leden prof. dr A. E. van Giffen uit Groningen, prof. dr G. van der Leeuw uit Groningen en prof. mr F. de Vries uit Amsterdam en tot buiten landse leden prof. dr G. P. Kuiper uit Chicago en prof. W. S. Hocking, ruil- professor van de Leiden-Harvard Foundation. Tenslotte volgde een maaltijd, waar aan ook Prins Bernhard als protector der maatschappij aanzat. Het Int. Muziekconcours te Scheveningen 52 MUSICI VAN DE 315 TOEGELATEN Het grote intei nationale muziekcon cours, dat tot 29 Mei in het Kurhaus te Scheveningen gehouden wordt, is vandaag begonnen. Voor de voor-selectie hadden zich 315 musici opgegeven. Thans zijn voor de openbare auditie toegelaten in de sec tie viool 13 van de 58, in de sectie zang 21 van de 158 t:i Jn de sectie piano 18 van de 99 deelnemers en deelneemsters, welke uit alle we:elüuelen zijn toege stroomd uit 28 landen. Vandaag zijn de violisten, morgen de zangers en zangeressen en Woensdag de pianisten aan de beurt. Daarna vol gen de gala-concerten, waarop de prijs winnaars zich zullen laten horen. De jury bestaat uit musici en pae- dagogen van internationale vermaard heid. 1000 AZALEA'S VOOR COVENTRY. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe centraal-station te Coventry, de in 1940 door de Duitse luchtmacht verwoeste stad, waren, behalve prinses Elizabeth, oan. de Nederlandse gezant te Londen, jhr. Michiels van Verduynen* en burgemeester Matser uit Arnhem tegen woordig. Nederland heeft aan de stad 1000 aza lea's geschonken, die thans in het cen trum van de stad in volle bloei staan. SCHANDELIJKE PRIJZEN VOOR SERVIESGOED! Nu het s*viesgoed van de bon is, blijkt toezicht op de prijzen niet over bodig te zijn. Op een van de Amsterdamse markten werden borden van 22 cent voor f. 1,25, ontbijtserviezen van f. 14,14 voor f. 37,50, dejeuners van f. 1,13 voor f.3,95 verkocht en nog veel ander serviesgoed ver boven de toegelaten prijs. Winkeliers uit Maas tricht en Valkenburg verkochten hun winkelvoorraad ver boven de winkelprijs aan Amsterdamse zwarte grossiers. Deze maakten er op hun beurt weer een aar dig prijsje voor, door het goed op ge fingeerde facturen aan de marktkoop lieden af te leveren. De hoofddaders in dit -zwarte bedrijf, M. uit Valkenburg en H. uit Amsterdam, werden voor de Offi cier van Justitie geleid. In totaal werd tegen 10 verdachten proces-verbaal opge maakt. Een grote hoeveelheid servies goed is in beslag genomen. HI||||||||||||||||||||||||||||||||||||!!||||||||||||||||||||||||||||||||||!lLH I Morgenavond radiorede van de Prinses-Regentes Prinses-Regentes H.K.H Prinses Juliana zal zich als ere-voorzitster EE van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal For Chil- dren" (U.N.A.C.) in een radiorede EE richten tot het Nederlandse volk. Deze rede wordt gehouden morgen- avond te 20.05 uur. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIE De Reddingsmaatschappij staat voor grote uitgaven Woensdag weer onderhandelingen te Kalioerang De Commissie v. G.D. en de twee de legaties zijn hedenmorgen per trein naar Djokjakarta gereisd. De besprekingen zullen Woensdag a.s. te Kalioerang worden hervat. De arrestatie der Republikeinse gedelegeerden EN WAT DE C. v. G. D. DAAR OVER TE ZEGGEN HEEFT Een communiqué van de C. v. G. D, meldt, dat de agenda-commissie In spe ciale zitting bijeenkwam ter behande ling van de klacht der Republikeinse delegatie t.a.v. de huiszoekingen, die op 19 Mei bij Ali Eoediardjo, lid der Repu blikeinse delegatie, en Taufik Salim, lid van het secretariaat der Republikeinse delegatie, verricht zijn. Salim is weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De C. v. G. D. hoorde de inzichten van beide partijen over deze kwestie. Zij begrijpt hieruit, dat de huiszoe kingen geschiedden op persoonlijke instructies van de Procureur-Gene raal die reden had te geloven, dat zekere personen, verdacht van subver sieve activiteiten, in de huizen van beide personen te vinden waren. Het standpunt der C. v. G. D. is, dat in dien een van beide partijen meent, dat vertegenwoordigers van de andere partij de gegeven immuniteit misbrui ken, de Commissie op de hoogte moet worden gesteld, alvorens tot ecnzüdig handelen wordt overgegaan, hetgeen de sfeer van onderhandelingen ongun stig beïnvloedt. De commissie nam nota, dat op het ogenblik geen reden voor de huiszoekin gen gegeven is, behalve de verklaring, dat deze personen verdacht worden van het onderhouden van betrekkingen met subversieve elementen. De commissie is van mening, dat een memorandum moet worden ingediend, waarin de volledige redenen, waarom deze personen geacht worden hun positie te hebben misbruikt, moeten worden uiteengezet, tenzy de Nederlanders bereid zijn toe te geven, dat deze acties ongewettigd waren. De Nederlandse delegatie zal t.a.v. deze gelegenheid overleg met de regering plegen. AUSTRALIË VERLEENT HULP. Macmahon Ball, die binnenkort als leider ener Australische goodwill-missie Indonesië zal bezoeken, zal besprekin gen voeren over de verzending van re- liefgoederen uit Australië tot een waar de van 480.000 Australische ponden naar Indonesië, Malakka en Birma. Hierbij zijn inbegrepen medicamenten, schoe nen, kleren en Rontgenapparaten NIEUW MATERIEEL VRAAGT ZWARE OFFERS. Aan het jaarverslag van de Noord en Zuid-Hollandse Redding Mij. 1947 ontlenen wij, dat er in totaal 71 dien sten uitgevoerd werden, waarby 58 per sonen werden gered. Het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de maatschappij bedroeg op 1 Januari 1948 7155. Voor Katwyk aan Zee is een motor- strandreddingboot de „Baron van Kattendyke" in aanbouw. Vermoede lijk zal in 1949 om dienst te doen van Katwyk aan Zee uit een mo- torstrandreddingboot op stapel wor den gezet. Er zyn nog motorstrand- reddingboten nodig voor Noordwyk a. Zee en Oosterend (Terschelling). De uitgaven voor nieuw materieel zullen in de toekomst grote offers ver gen. Behalve de aanbouw van nieuwe boten is aanschaffing nodig van wa terdichte reddingboottractoren voor de stations Scheveningen, Zandvoort, IJmuiden, de Cocksdorp (Texel), Wyk aan Zee, Katwyk Zee, de Koog (Texel), Noordwijk Zee, Oosterend en Hollum (Vlieland). Bovendien moeten er nieuwe boothuizen gebouwd wor den, eerst te Wijk aan Zee en de Cocksdorp, later te Katwijk Zee, Noordwük Zee, de Koog en Oosterend. Van de grote motorreddingboten ko men de „C A den Tex" en „Dorus Rij kers" iresp. gebouwd in 1917 en 1922) het eerst in aanmerking om te worden vervangen. De plannen voor een nieuwe zelfrich- tende motorreddingboot type „Insulin- de" zijn in bewerking. - De kosten van het materieel zijn sterk gestegen. Zij bedragen thans naar ra ming voor een waterdichte redding boottractor f. 35.000.voor een redding bootwagen met rupsbandwielen f. 12.000, voor een motorstrandreddingboot type „President Steyn", vijf ton waterver plaatsing f. 30.000-., voor een motorred dingboot type „K F Suys" tien ton wa- tërverplaatsing f. 50.00(k-, voor een mo torreddingboot type „Insulinde" vijftig ton waterverplaatsing f. 180.000.- eri voor een boothuis f. 50.000.-. De exploitatierekening gaf aanzien lijke tekorten. Het nadelig saldo bedraagt f. 10.425. Directe besprekingen tussen bloemenhandel en veilingen OPRICHTING NEDERLANDSE PARTICIPATIE My. Op 18 Mei is opgericht de Ned. Par ticipatie Maatschappij N.V., welke tij dens de voorbereidingsperiode gewoon- ïyk werd aangeduid als financierings maatschappij. De directie wordt gevormd door de heren mr P. Plantenga-, secretaris van de Incasso-bank N V. en H. W. A. van den Walls Bake, secretaris van het insti tuut voor Ned.Amerik. industrieëele samenwerking. Als commissarissen tre den op de heren mr M. P. L, Steen- berghe, mr H. Albarda, C. Flemming, mr J. A. Grothe van Schellach, mr L. S. ten Have, prof. dr N, J. Polak, mr A. Ruijs, mr M. Sanders, mr E. F. R. Smit, mr D. C. M. Stigter, T. J. Twijn- stra, H. A. A. de Vos, en mr P. A. Voüte. Het initiatief tot oprichting werd ge nomen door de Herstelbank. Aanleiding hiertoe was, dat de practijk uitwees dat er tal van ondernemingen rijn. In wel ker financieringsbehoefte niet uitslui tend kan worden voorzien door het op nemen van credieten op lange termijn. Derhalve moest een instelling in het le ven worden geroepen, In staat om door deelneming in het risicodragend kapi taal de financiële basis van onderne mingen te verbreden DE f. 20.000 ER UIT. In de 504de staatsloterij, eerste klasse, eerste lijst is de prijs van f. 20.000 op nr 11284 gevallen. Voorts f.5000 op nr 14998; f.1500 op nr 21561 en f.1000 op de nrs 2669. 7804, 8580. Urenlange verdediging van mr Bodde WEDERZIJDS BLIJKT VERLANGEN N/VAR COMPROMIS TE BESTAAN. De bemiddelingspogingen van de Am sterdamse bloemenwinkeliers en -gros siers hebben in zoverre resultaat gehad, dat een bemiddelingscommissie er in is geslaagd, het landelijk comité van actie uit de bloemenhandel en het dagelijks bestuur van de Kring Bloemenveilingen in Aalsmeer tot onderlinge besprekin gen te brc-ngen. Van de zijde van de stakingsleiding werd het recht van de heffing van veilingkosten (onder welke Benaming de omzetbelasting werd doorgerekend) erkend, doch men verlangde intrek king van de heffing van twee procent en daarna onderhandelingen over een HIJ HAD RELATIES MET EEN „DUITSE ONDERGRONDSE". De zaak tegen de Haagse advocaat mr dr Th. Bodde voor het Haags tri bunaal heeft de gehele Zaterdag voort geduurd. Hy was uren lang aan het woord en hij vertelde in voortdurend contact te hebben gestaan met de ver zetsbeweging in Duitsland, (groep Vore Witzleben) en daardoor gedwongen te zijn geweest een spel te spelen, dat niet altijd een even mooi vaderlands cachet droeg. In een psychiatrisch ra/pport over mr B. wordt gesproken over „ziekelijke af wijking zijner geestvermogens", waar door men hem niet geheel toereke ningsvatbaar kan achten. Het rapport noemt hem een fantast. „Die psychiater is een prul", zeide verdachte. „Ik ben héél goed bij, dat zult u wel gemerkt hebben.'.' Mr B. ontkende ten stelligste in 1940 en 1941 een directeursfunctie by Philips als voorwaarde te hebben gesteld om deze firma van ae „Verwaltung" af te helpen. Hy ontkende tevens excessieve honoraria te hebben getoucheerd om Philips-mensen uit "Duitse handen te krijgen. Toen mr B. over zijn relaties met de secret-service (van na de oorlog) wilde beginnen, liet de president van 'het Tri bunaal zulks niet toe, omdat dit buiten de dagvaarding viel. Mr B. hief de handen ten hemel en riep, dat hij in zijn rechten -beknot werd en zo rijn verdediging niet kon voeren. Toen viel hy in zijn bank neer onder de uitroep: „Ik zeg niets meer." De raadsman, mr Over-bank, ging hierna in op de juridische merites van de zaken en verzocht het Tribunaal mr B. vrij te laten. De uitspraak tegen mr B„ die tijdens de ritting tal van dreigementen tot rechtsvervolging van getuigen^ die vol gens hem meinedig waren, uitte, valt op 31 Mei. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal De caféhouder J. K. S., uit Leiden, had f. 154 gestolen uit een porte feuille, hetgeen volgens verdachte eigen compromis-percentage. Het gehele jjjk dronkenschap was gebeurd. Ge- percentage achtte de stakingsleiding ruïneus voor de handel. Bovendien wenste men overleg over andere grie ven, die er aan de züde van de handel bestaan. Het bestuur van de Kring Veilingen heeft zich daarop bereid verklaard, over alle concrete grieven die er zou den bestaan, overleg to plegen, mits eerst de staking wordt beëindigd. Het bestuur achtte het evenwel niet moge- ïyk, nog te onderhandelen over de twee procent heffing, aangezien die niet door de veilingen, doch door dc overheid zyn opgelegd. Dit standpunt berust op de toestemming van de mi nister van landbouw, om de omzetbe lasting door te berekenen als veiling- kosten, hoewel dc veilingen besloten zulks slechts voor twee van de drie procent te doen. Het bestuur van de Kring Veilingen wil bij directe opheffing van de staking er bij de bloemenveilingen met kracht voor pleiten, dat geen repressaillemaat- regelen worden genomen. Een te Nijmegen door het comité van actie belegde bijeenkomst tot propagan da van de niet-koop-actie (in Nijmegen werd tot dusverre normaal geveild) boekte weinig resultaat. Slechts enkele grossiers sloten zich by de actie aan. Hedenmiddag zou het comité van actie een tweede bijeenkomst beleggen. Een 250-tal Amsterdamse bloemisten, ten dele ongeorganiseerd, ten dele een minderheidsoppositie in de Bloemisten- patroonsvereniging. besloot Zaterdag de niet-koop-actie te steunen. Van algehele sluiting der winkels is echter vooralsnog geen sprake. SCHEEPSBERICHTEN. AGAMEMNON, 20/6 van Demarara naar Paramaribo; ALDEGONDA (T). 20/6 van Pladjoe naar Singapore; ALDERAMIN, 21/5 van Basra te R'dam; BATOELA, van 22/5 tot 28/5 te Makassar; BONTEKOE, 20/5 van Soerabaya naar Banjoewangi; CORILLA (T), 19/5 van Ras Tanaura naar Madras; ESSO ROTTERDAM (T). 21/5 van Aruba te R'dam; FLOREC LUCKEN- BACH (charter) New YorkJava. 21/5 te Penang; GROOTEKERK, R'damAustralië 21/5 op Bittermeer: LEKHAVEN. Immlng- hamCeuta. pass. 21/5 Kaap St. Vincent; MARIEKERK. R'dam—Japan, 20/5 te Pe nang; MEERKERK. 22/5 van Kobe te R'dam; PAPENDRECHT, Abadan—Ham burg. 21/5 te Suez; (PAULA (T> 12/5 van Hongkong naar Pladjoe; REMPANG. 21/5 van Noenoekan naar Macassar; SAROENA (T). 20/5 te Pladjoe; SOEKALILA, SOEKA- LANTING. SOEKAHADJI, OEMAR (T). verm. 24/5 van Suez naar Aden. Colombo en Singapore; STAD ARNHEM. 22/6 van Huelva te R'dam; STAD MAASTRICHT (SfaxR'dam. pass. 21/5 Algiers; STRAAT SOENDA. 21/5 van Batavia naar Cherlbon; STREEFKERK. R'damCalcutta, pass. 21/5 Ouessant; SUMATRA. 21/5 van Co lombo naar Penang: TARIA (T). 17/5 van Amsterdam te Abadan; TAWALI. A'dara Batavia. 21/5 van Port Said; WINTERS WIJK. SfaxAmsterdam, 21/5 1 uur te IJmxilden. K.H.L.: WESTLAND. 21/5 van Amster dam naar Zuld-Amerlka. K.N.S.M.ARIADNE. 20/5 van Cadiz naar Amsterdam; DANAE. 22/5 te Amster dam van Antwerpen; DRACO, 21/5 van Lissabon naar Bordeaux; NOORDWIJK, 21/5 van Amsterdam naar Antwerpen; ODYSSEUS, 20/5 van Malta naar Flume; STRABO, 21/5 van .Amsterdam naar Ham burg; VULCANUS. 21/5 van Genua naar H. West Afr. Lijnen: CONGOSTROOM. 19/5 van Freetown naar Le Havre; AM- stelkerk. 20/5 van Dakar naar Plymouth; HEELSUM, 20/5 te Boma aangekomen van Pointe Nolre; HILVERSUM. 23/5 te Port Harcourt verwacht van Lagos. MAAS- KERK. 20/5 van Dakar naar Plymouth; NIGERSTROOM. 20/5 van Accra naar Cotonou; ZWIJNDRECHT. 22/5 Las Pal- mas gepasseerd en wordt begin Juni ln Amsterdam verwacht. •Mij Oceaan: POLYDORUS, 20/5 van Aden naar Amsterdam. Vlnke en Co.: BRITSUM. 21/5 van Rot terdam te Genua aangekomen: OOTMAR- SUM, van Baltimore naar Holland, 21/5 39 gr. noord en 57 gr. west- Mij Nederland: BALI, 21/5 te Bclawan van Penang; BENGKALIS, passeert 21/5 Finlsterre op weg van Amsterdam: CELE BES. 22/5 te Colombo van Indlë naar Nederland; MAPIA, 21/5 van Singapore naar Batavia; POELAU LAUT. 16/& te Galveston naar New York; REMPANG. 21/5 van Noenoekan naar Makassar; ROTTI. 17/5 van New West Minster naar Seattle: SAPAROEA. 15/5 van Batavia naar Palembang; SUMATRA. 21/5 van Colombo naar Penang; TAWALI, 21/5 van Port Said naar Suez; TABIAN. 21/5 van Balik Papan naar Makassar; VAN DER WAALS. 20/5 te Massawah van DJibuti naar Port Sudan. K.P.M.: BATOEBAHRA, 21/5 Pantel- larla gepass. RotterdamBatavia; BAN JOEWANGI, 21/5 westelijk van Algiers RotterdamBatavia. zien het strafblad van verdachte, vor derde de Officier een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leer broek J. Bakker te Veenenaaal; te Mid- delharnls (toez.) H. Goedhart te Reeuwljk; te Oude Tonge L. Slok te Dordrecht; te Zoutelande (toez.) H. G. Beneder te Baar land; te zype (toez.) L. L. Blok. cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Amsterdam (Ver. v. Vrljz. Herv.) P. M. Mcntzel te Naaldwijk, die bedankte voor Eindhoven; naar Voor burg (Ned. Prot. Bond) H. N. Bierman te Bergen (N.H.). Bedankt voor Koekange Cl J. J. Janse. cand. en hulppred. te Middelburg; voor Oosterblerum J. G. P. Ankersmit te Oos- ternljkerk; voor Raalte M Hylkema te Kloosterhaar; voor Willemstad (N.Br.) (toez.) M. Enker te Cadzand. VOOR DINSDAG 25 MEI Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.50: dagopening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: aubade: 8.45: gram.muziek; 9.15: morgenwijding door ds R. v. d. Mast; 9.30: concert van Bach; 9.45: arbeidsvitaminen: 10.30: voor de vrouw; 10.35; gram.muziek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: Alpen Symphonle van Strauss; 11.45: het Kroller Müllermuseum; 12.00: zigeunerorkest: 12.30: weerpraatje: 12.33: ons platteland: 12.43: planoduo: 13 00. nieuws; 13.15: Vaudeville Strijk orkest; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radiomatinee; 16 30: J. Helfetz, viool; 16.40: de schoolbel; 17.00: ensemblemuziek voor de Jeugd; 17.30: gram.muziek; 17.45: de tinwinning op Banka; 18.00: nieuws; 18.15: T. Erich, piano; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: voor de middenstanders; 19.10: muziekjour na al19.45: Niwinklan- ken; 19.50: wederopbouw; 20 00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: bonte Dlnsdagavondtreln; 21.30: verzoekprogram ma; 22.15: buitenlands overzicht; 22.30: beroemde llederenreeksen; 23 00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. Hilversum- n (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: werken van Nederlandse componisten; 7.45 morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: op gewekte muziek; 9 00: lichtbaken; 9.30: waterstanden; 9.35: Radio Philh. Orkest; 10.00: voor de kleuters; 10.15: opera muziek van Lortzing; 1030: schoolradio; 11.00: gevarieerd programma; 11.30: als de ziele luistert: 11.40: trio; 12.00: Ange lus; 1-2.03: Metropole orkest; 12.30: weer- overzicht; 12.33: Metropole orkest; 12.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws; 13.20: sopraan en plano; 13.45: English Folk Songs: 14.00: gram.muziek: 14.30: onder ons; 15.00: schoolradio; 15.30: van de bovenst® plank: 16.00:. ziekenbezoek; 16.30: zleken- lof; 17.00: na schooltijd; 17.15: kinder koren; 17.30: wigwam; 17.45: elck wat wils; 18.20: sport; 18.30: wandeling door Parijs; 18.50: actualiteiten; 19.00: nieuws; 19.15: Sylvester Trio; 19.45: Katholieke Jongeren; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: hoorspel .Pater Malachlus' Mira kel"; 22.45: avondgebed en liturgische ka lender: 23.00: nieuws; 23.1524.00: Con» certgebouworkest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2