De finale van „100 jaar gas" JANSENe TILANUS PANDA EN HET OOG VAN MUG Wat er in Indië gebeurt Personeelsvereniging biedt gemeentebestuur een jubileumgeschenk aan Zwaarder geschut in actie in het bloemenconflict Sportsplioters Radio-programma VRIJDAG 21 MEI Tweede Kamer behandelt L.O.-wet WORSTELT ZICH DOOR BERGEN PAPIER. Wan onze parlementaire Redacteur). De Tweede Kamer*is ook gisteren be zig geweest met artikelen, amendemen ten, moties; alies in verband met de voorgestelde wijzigingen in de Lager- onderwijswet. Het was dan ook niet te verwonderen, dat menig deskundige, tot de voorstellers zelf toe, af en toe in de war raakte en over een heel ander punt begon te discuteren dan aan de orde was. Onder de geduldige en tegelijk voortvarende leiding van praeses v. Schaik kwam men tenslotte toch door de massa papieren heengeworsteld. Men wil thans eerst het geheel nog eens overzien, voor en aleer men vandaag overgaat tot de stemming over het wetsontwerp. Mevr. Fortanler en de heren v. Sleen en Peters boekten vele successen, waarbij minister Gielen toch immer zijn zonnig humeur bewaarde. Slechts een enkele maal liet deze zijnt veto horen en wel meestal op grond van' financiële overwegingen. Veroeteringen inzake de wachtgeldregeling stond hij echter toe, terwijl hij met een welwil lend oog de motie-Peters beschouwde om de ziekteverlofregeling voor onder wijzers gelijk te maken aan die voor de burgerlijke rijksambtenaren. Ten slotte restte er nog tijd tot aan neming van een wijziging van de Ge meentewet. Deze behelst de wettiging van een bezettingsmaatregel, waarbij de vaststelling der burgemeesterswedden geschiedt bij algemene maatregel van bestuur, dus centraal door de Lands- overheld. De aandrang om ook de sala rissen van gemeentesecretarissen en ontvangers centraal vast te stellen, ging de minister te ver. Het voorstel werd z,hat. aangenomen, onder aantekening dat de communisten tegen zijn. ONDERSCHEIDING VOOR SEM DRESDEN. Gistermiddag is in het Kurhaus te Scheveningen door de chef van de afd. Kunsten van het ministerie van O., K. en Wetenschappen, dr. N. R. A. Vroom, namens de minister van dit departement aan Sem Dresden, directeur van het Kon Conservatorium voor muziek, te Den' Haag. bekend gemaakt, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, wegens zijn ver diensten voor het muziekleven in. Ne derland, als componist en directeur van het conservatorium. PRINSES-REGENTES ONTVING MR VAN KLEFFENS EN DR BEEL. H.K.H. Prinses-Regentes Juliana heeft gistermorgen in verband met Haar aan vaarding van het regentschap de Neder landse ambassadeur in de V.S. mr E. N. van Kleffens en gistermiddag minister president dr L. J. M. Beel in audiëntie in het palels Soestdijk ontvangen en zich geruime tijd met hen onderhouden. ONDER AANHANGWAGEN OP SLAG GEDOOD. Op de Groningerstraat weg te Harde- garijp is gisteren een auto-ongeval met dodelijke afloop gebeurd. Doordat de koppeling tussen een vrachtauto en aanhangwagen uit Delfzijl nabij de grote wielen brak. werd met een nood- verbinding langzaam verder gereden, om in Hardegarijp een garage te kunnen bereiken voor definitieve reparatie. Tijdens deze tocht ging een der in zittenden, de 61-j. Kiers, wonende te Delfzijl, naast de wagens lopen om een oogje in 't zeil te houden. Bij het oprijden van de brug, weste lijk van de spoorwegovergang in Har degarijp, geraakte de heer Kiers door tot nu toe onopgehelderde oorzaak on der de aanhangwagen en werd op slag gedood. Wallace wil eventueel Stalin bezoeken Henry Wallace, candidaat van de „derde partij" voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, heeft vèrklaard dat hij, wanneer dit de zaak van de vrede zou bevorderen, een bezoek zou brengen aan maarschalk Stalin. Uitbreiding gedemilitariseerde zones onmogelijk IN VERBAND MET INFILTRATIE, SPIONNAGE EN SABOTAGE. Een communiqué van de Commissie v. G. D. meldt, dat in het huidige stadium niet kan worden overgegaan tot uitbreiding van de gedemilitari seerde zones. De Australische group- captain Green haalde de woorden van generaal Spoor aan, waarin deze zeide, dat in verband met herhaalde infil traties, spionnage en sabotage hü niet accoord kon gaan met uitbreiding der zones. Green zeide echter, dat de Nederland se delegatie toestemde, deze zaak later opnieuw te overwegen en dat zij ook het Republikeinse voorstel om militaire waarnemers van de Commissie v. G. D. zeer spoedig verschillende delen van de gedemilitariseerde zones op Java en Su matra te laten bezoeken, zal overwegen. Het communiqué zegt voorts, dat de Nederlandse delegatie heeft aangekon digd .dat meer dan 1000 Republikeinse militaire gevangenen zouden worden vrij gelaten, zodat dan een totaal aantal van meer dan 10.000 man Republikeins mili tair personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De Republikeinse delegatie zeide gisteren, dat al het Nederlands militair personeel, dat zich in de Re publiek bevond, reeds aan de Nederlan ders is vrij gegeven. Ten aanzien van de Nederlandse be wering, dal 197 Nederlandse militairen nog vermist zijn, zeide de Republi keinse delegatie, dat zij nog steeds wacht op volledige details dienaan gaande. Hierop deelde de Nederlandse dele gatie mede, dat zij reeds gegevens heeft verstrekt, doch dat zii haar best zou doen nog meer gegevens te doen toekomen. In verband met de Nederlandse klach ten omtrent subversieve radlo-uitzen- dingen in het Republikeinse gebied van Boekittlnggi (Fort de Koek), welke schendingen van^ de bestandsovereen komst zijn, verklaarde de Republikeinse delegatie, dat- al het mogelijke wordt ge daan deze uitzendingen te doen stop pen. Geen Republikeinse conferentie te Batavia Bij besluit van de Ned.-Indische regering is het houden van de „Pani- tya Konfercnsi Nasional Indonesia" (d.i. de Republikeinse conferentie als tegenhanger van de Federale confe rentie te Bandoeng) verboden. De overwegingen luiden o.m. dat uit de opzet, het karakter en de leiding van de voorbereidende vergadering duidelijk blijkt, dat het initiatief uitgaat van personen, die tot de Republikeinse re geringsorganisatie behoren of daarmede nauw verbonden zijn en die dus de in Batavia verleende gastvrijheid misbrui ken voor politieke agitatie in het door Nederland gecontroleerde gebied. MINISTERS LIEFTINCK EN GDTZEN TE BATAVIA. Vandaag zjjn op het vliegveld Kema- joran te Batavia de ministers Lieftinck en Götzen aangekomen. Ter verwelko ming waren o.m. aanwezig de heer Neher, Raden Abdoelkadir, lt.-generaal" Spoor en dr Idenburg. Minister Lieftinck zeide, 14 dagen in Indonesië te blijven. INSTALLATIE VAN ZAANDAMS NIEUWE BURGEMEESTER. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten, o.w. de Minister van Weder- ópbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld oud-burgemeester van Zaan dam de voorzitter van de Eerste Ka mer, prof. mr R. Kranenburg, leden van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. en de burgemeesters van de overige Zaanse gemeenten, is gisteravond dè nieuwe burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, in een bijzondere raadszitting geïnstalleerd door de loco burgemeester de heer M. Plooyer. Afgelopen nacht zeer teleurstellende haringvangsten DE KW 159 MET 260 KANTJES OP KOMST. In de afgelopen nacht hebbende Katwijkse haringloggers over het algemeen zeer teleurstellende vang sten geboekt. De KW 22 Orion boekte het beste resultaat met 20 kantjes, de KW 42 Rijnmond I ving 2 kantjes, de KW 43 Rijn mond II 3 kantjes, de KW 44 Rijn mond III 4 kantjes, de KW 45 Nep- tunus 5 kantjes, de KW 47 Noord zee 6 kantjes, de KW 50 Jan 7 kantjes, de KW 151 Vooruit 3 kant jes en de KW 167 Nederland VII 9 kantjes, in totaal derhalve 9 schepen, die 75 kantjes vingen. Op de haringgronden loopt een zware zeedeining, terwijl er krach tige N O, doorstaande winden heer sen Ondanks de ongunstige omstan digheden is het toch mogelijk ge weest, vangsten aan Jagers over te geven. Thuisstomende is name lijk de KW 159 Java, schipper M. v. d. Plas, toebehorende aan de Visserij Mij. Insulinde, die van nacht in IJmuiden wordt ver wacht met 260 kantjes Hollandse Nieuwe aan boord, waarvan 78 kantjes eigen vangst en de rest van andere loggers overgenomen. Deze haring zal morgenochtend in Katwijk worden afgeslagen. VANMIDDAG DE EERSTE „HOLLANDSE NIEUWE!" De stoomlogger „Gesina", Vlaar- dingen 80, wordt hedenmiddag om drie uur te Vlaardingen verwacht met 35 kantjes nieuwe Hollandse haring. Deze worden onmiddellijk na aankomst aan de afslag ver kocht. De „Gesina" is houder van de wisselbeker en de blauwe wim pel, die zij in 1947 verwierf voor de beste kwaliteit van de Hollandse nieuwe, die werd aangevoerd. Het tweede eeuwfeest der Genietroepen INTERESSANTE MILITAIRE DEMONSTRATIE. Voor een groot aantal militaire ge nodigden, o.w. een viertal Belgische gas ten, en burgerlijke autoriteiten gaven gistermiddag de school voor reserve of ficieren der pioniers en de kaderschool, ter gelegenheid van het 2e eeuwfeest dei- genie, een militaire demonstratie by het fort Rhijnauwen. De demonstratie had de vorm van een geweldadige rivier- overgang. Na het leggen van een rook gordijn en een hevige beschieting werd de overgang geforceerd. Eerst alleen met vouwboten en vlotten, doch binnen het uur trokken de eerste auto's reeds over een pontonbrug en kort daarop ook over een pontonbaileybrug. Na de demonstratie was er een re ceptie in de officierscantine der Krom houtkazerne. HET VERGETEN THEELICHTJE Gisterochtend werd de Bossche brand weer gealarmeerd voor een brand in het Oranjehotel. Op de eerste verdieping stonden gordijnen en betimmering in volle vlam en het vuur was reeds door gedrongen tussen het plafond. Liet een en ander zich aanvankelijk ernstig aanzien, met vereende krachten der brandweer, de eigenaar van het hotel en hotelpersoneel, die reeds met een slang op de waterleiding het vuur hadden bestreden, kon de brand spoedig bedwongen worden. Een theelichtje, dat men vergeten had te doven was de oor zaak In de vorm van een historisch spel En zo beleefden wij dan gisteravond in de Leidse Schouwburg de finale van het onder zo grote belangstel ling gevierde eeuwfeest van de Ste delijke Gasfabriek, waarop de Per soneelsvereniging van de S.L.F. haar jubileumgeschenk aan het Leidse gemeentebestuur heeft aangeboden. Ditmaal had men hiervoor nu eens niet het traditionele geschenk, een tegentableau gekozen, maar had men het gezocht in de opvoering van een historisch spel „Honderd jaar gas". Onder hen, die deze eeuwfeestviering bijwoonden, merkten wy o.m. op mr EJ. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, het college van B. en W., de gemeente-secretaris, mr J. Bool, de oud-burgemeester, mr A. v. d. Sande Bakhuijzen, ir G. A. van Klin kenberg, oud-directeur van de S.L.F., tal van burgemeesters uit omliggende gemeenten, welke behoren tot het ver zorgingsgebied der Lichtfabrieken, de directeur, ir Y. Ykema en de beide ad junct-directeuren, de heren dr ir P. Fehmers en ir F. Stokhuyzen en voorts nagenoeg alle gemeenteraadsleden. De voorzitter van de Personeelsver eniging, de heer H. van Woudenberg, heette hen allen welkom, waarna hij er op wees, dat men ditmaal een wel zeer bijzondere vorm van een jubileumge schenk had gekozen. Direct hierop werd het doek gehaald voor het eerste bedrijf van dit door de heer D. Ie Feber geschreven historisch spel. dat ons allereerst deed kennis ma ken met de oprichting en verdere ont wikkeling van het Leidse gasbedrijf tot aan het jaar 1898. Eerst werden wij nog binnengeleid in de vriendelijke woning van de familie Bonaris, waar men on- TOELATING TSJECHISCHE STUDENTEN OP NED. UNIVERSITEITEN. Onderzoek in Duitsland ingesteld. Gelyk gemeld, heeft de minister van Justitie een commissie ingesteld van hoogleraren en studenten om een on derzoek in te stellen naar de Tsjecho- Slowaakse studenten, die na de gebeur tenissen van Februari j.l uit hun land z(jn gevlucht. Deze commissie bestaat uit de hoogleraren prof. mr J. Offerhaus te Amsterdam, prof. dr Th. J. G. Locher te Leiden, de heren A. M. W. Resius te Leiden en P. H. M. van der Heijden fe Nijmegen als vertegenwoordigers van „World Student Relief", en werd bij haar onderzoek in Duitsland vergezeld door de heren J. Grevelink, hoofd van de Rijksvreemdelingen- en visadienst, en mr E. Storm te Grave. Dc commissie heeft bevonden, dat tot dusver niet meer dan ongeveer 250 Tsjecho-Slowaakse studenten in Duit se kampen zijn aangekomen. De commissie heeft thans een voor lopige selectie gemaakt van degenen, die naar haar oordeel voor toelating aan Nederlandse universiteiten en hogescholen in aanmerking kunnen komen. Omtrent het definitieve aantal, dat zal worden toegelaten, valt nog niets met zekerheid te zeggen. STAATSREGELINGEN VOOR DE WEST GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft de wijzigingen van de Surinaamse en Curagaose staats regelingen goedgekeurd. Ingezonden Mededeling SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Wil je even In het kantoor ko men, Elfrieda? Nee, houd je jas maar aan. Die heb je nodig. Ik ga gèèn boodschappen voor u doen, zei Elfrieda. Mijn moeder zou ihet niet goed vinden, dat tk dat deed. Ze zegt, dat het te vermoeiend voor me is. De vorige week moest ik twèè keer naar het postkantoor. Je hoeft geen boodschappen te tioen. Als u over mijn wegblijven van gisteren wilt praten, moet lk u namens anijn moeder zeggen, dat ik enge last van imijn (Zënaiwen had' gistermiddag. En daarom ging Je natuurlijk naar de bioscoop, zei Lynn vriendelijk, dat kan ik me voorstellen. Elfrieda keek haar aan. Ze had ge- ihoopt, dat niemand haar zou zien, dat ze de bus nam. Ze veranderde van hou ding. Ze had haai' linkervoet Lh haar rechterhand gehouden. Nu kwam de rechtervoet in de linkerhand. Hier is Je geld. tot Zaterdagmid dag. We hebben je hier niet meer no dig. Elfrieda, zei Lynn. Elfrieda's mond ging open. Haar ogen «priemden nijdig achter haar bril letje en ze zei: W&tl Dat is alles wat lk je te zeggen heb. Maar u moet me behoorlijk op zeggen. Dit is niet eerlijk. Ik moet een behoorlijke opzeggingstermijn hebben. Je hebt ons ook miet laten we ten, dat je niet kwam op Zaterdag middag, terwijl je weet, dat dat de drukste middag is, is het wel? Boven dien word je per uur betaald. Alleen voor de uren, dat je er werkelijk bent. Maar ik wil niet weg, begon El frieda te huilen. Mijn vader wil dat ik mijn baantje houd. Hij zegt, dat hij ime een pak slaag zal geven, als ik weei' ontslagen word. Je vader, zei Lynn, lijkt me een verstandig man, Elfrieda. En ga er nu vandoor. Vergeet twee dingen niet! Niémand zal -je ooit betalen voor rond hangen en zo weinig mogelijk werk uitvoeren. Je hebt misschien nog wel eniige hersens. Als ik jou was, zou ik trachten die te gebruiken. Denk niet meer aan je zenuwen, maai* schenk in 't vervolg aandacht aan de woorden van je vader! Lelijke heks, schold Elfrieda, ter wijl ze vertrok en de deur met 'n slag achter zich dichttrok. Je zult eens zien. Ik zal het er niet bU laten zitten! Katie was aangekomen meteen hoed op haar hoofd als een koningin, en met een geweldige koffer bij zich. Ze was verrukt over alles en kon zich niet beklagen over het kleine zolderkamer tje, dat haar was toebedeeld, daar Lynn een niet veel beter kamertje aan de andere kant van de gang had. Ze nam onmiddellijk de leiding op zich op haar vrolijke drukdoenerige manier. Wat was het 'heerlijk iemand te heb ben, die je niet precies behoefde te vertellen, wat er moest gebeuren. Op haar eerste tocht naar de naast- bljzijnde stad kwam Katie stralend terug. Ik heb teruggereisd met een ont zettend aardige dame, juffrouw Lynn. Deze vertelde me, dat haar oudste dochter en een vriendin net van school af waren en uitkeken naar een baan tje, Toen ok haar over hier vertelde, was ze vol belangstelling. Ik zei, dat het misschien te ver zou zijn voor de meisjes om helemaal van Barnham hierheen te komen, maar ze zei, dat er ieder uur drie bustsen langs ha-ar huis kwamen, en dat ze het erg leuk zou vinden, als de meisjes zouden kun nen komen en onder mijn leiding een en ander leren. Lynn klopte haar op de schouders. O Katie, ik wist dat het allemaal goed zou worden, als we jou hadden! Ik moet zeggen, dat het erg pret tig is als je weik op prijs wordt ge steld, zei Katie, en als je werkt voor échte dames. Ik zal mevrouw Slat ter vanmiddag onmiddellijk op gaan zoe ken. De meisjes kunnen dadelijk ko men. En zo was Elfrieda nog maar nau welijks verdwenen, of Celia en Phyllis deden hun intrede. Ze waren aardige jonge kinderen met zonnige lachjes en graag bereid dingen te leren. Dat ziet er beter uit, hè? zei Jagigesns, terwijl hy zijn handen stond af te drogen, na vele biervaten naar blimen gerold te hebben. Ja, zei Lynn. Alles ziet er tegen woordig beter uit. Je moet nu maar eens een prettige vrije middag nemen, Jaggers. Ik geloof niet, dat je er al tussen uit bent gewest, sinds we de zaak geopend hebben. Een vrije middag? zei Jaggers verbaasd. Wat zou ik met een vrije middag moeten doen? Nu, je zou naar de bioscoop kun nen gaan. Films! Tk 'heb er nog nooit van m'n leven een gezien. Ik ben nog nooit in een bioscoop geweest. Ik zie genoeg als ik hier de bar bedien en de men sen zie komen en gaan. Hetleven is één lange film, vindt u ook niet en je hoeft er niets voor te betalen. Lynn lachte. Het lijkt me toch tijd, dat je eens een film gaat zien, als je 't mij vraagt. En ze voegde er aan toe: Misschien kun je Katie mee nemen. (Wordt vervolgd) der het genot van een kopje thee en een pijp „toeback" en bij het schaarse licht van een olielamp een discussie voert over de plannen van 'de Leidse vroedschap om tot gasverlichting over te gaan. Een volgend tafereel doet ons de ontsteking van de eerste gaslantaarn, op 21 April 1848, medemaken, in aan sluiting waarop enkele leden van de dames-gymnastiekyerenigmg „Nieuw Brunhilde" een alleraardigst ballet „De gasvlammen" uitvoerden. In een bonte mengeling van taferelen volgt dan de verdere uitbouw van dit gasbedrijf tot dat wij uitgenodigd worden de viering van het 50-jarig bestaan van de gas fabriek mede te maken. Op het bordes van het Stadhuis verschijnt de Leidse vroedschap en horen wij de toenmalige burgemeester een lofrede afsteken, aan het eind waarvan hij het personeel van de gasfabriek een week salaris/loon in het vooruitzicht stelt. Vanzelfsprekend wordt in al deze scènes ruime gelegen heid geboden voor een hulde aan de lantaarnsopstekers, een prachtig stel, waarvoor men zich de medewerking had verzekerd van het dubbel-mannenkwar- tet „Inter Nos". Het tweede gedeelte van de revue brengt de ontwikkeling van het bedrijf in de jaren 18981948, in welke tijd ook de electrische energie een woordje mee gaat spreken. Ook nu weer tal -van kostelijke, veelal ook rake typeringen, welke met elkaar een grootse hulde brengen aan de vooruitziende blik van directie en stadsregering. Het geheel was een vrolijk en öok tot de historie sprekend spel, dat het voor al door zijn voortreffelijke décors en zijn royale toepassing van lichteffecten, w.o. het berpemde „zwarte licht", uitstekend deed. Hulde derhalve aan de auteur van dit spel, de heer D. Ie Feber, die ook de regie in handen had en voorts aan de heer D. Kok, die de muziek schreef. Aan het einde van deze zeer geslaagde avond heeft de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot, bedaykt voor dit ju bileumgeschenk, dat zijn verwachtingen verre heeft overtroffen. Gij hadt ons, aldus spreker, geen beter jubileumge schenk kunnen aanbieden en daarvoor zijn wij U oprecht dankbaar. Natuur lijk werd de auteur in de bloemen ge zet, een hulde, waarin hij zijn medewer kers liet delen. Ter gelegenheid van deze uitvoering zijn de burgemeesters uit de omgeving, waarbij zich ook het Leidse college van B. en W. had aangesloten, in de middag uren door de directie van de Lichtfa brieken ontvangen, waarbij zowel de gas- als de electriciteitsfabriek werden bezichtigd. Heden- en morgenavond en volgende week Maandag en Dinsdag vinden her opvoeringen van het spel plaats, waar bij ook voor de burgerij een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is. Erkenningseisen voor de bloemenhandel opgeschort Het conflict in de bloemenhandel over de doorberekening van de zogenaamde veilingkosten, in casu de omzetbelasting, duurt voort, hoewel verschillende vei lingen weer een aantal kopers trokken en alle aangevoerde bloemen konden af zetten. Van de zijde van het bedrijfschap voor sierteeltproducten, voortgekomen uit het bedrijfsleven doch thans hoofd zakelijk op de overheid georiënteerd, is thans zwaar geschut tegen de „niet- koop-actic" in stelling gebracht: het bestuur heeft besloten algehele ophef fing te verlenen van het bepaalde in artikel 3 der erkenningsreglementen binnenlandse groothandelaren en de tailhandelaren in bloemkwekerijpro ducten aan een ieder, die in de pe riode, ingaande heden en eindigende op de datum van intrekking van dit besluit, een aanvrage indient om te worden erkend als binnenlandse groot handelaar of detailhandelaar in bloem kwekerijproducten. Dit betekent, dat iedereen de bedoelde erkenning kan krijgen, zonder dat hij behoeft te vol doen aan de in artikel 3 der betref fende erkenningsreglementen om schreven voorwaarden. Een wel zeer gebruikelijke inmen ging in dit conflict, waarvan destrek king vooralsnog niet geheel Is tc over zien. Deze maatregel beoogt, kopers op de veilingen te brengen, die niet op grond van hun lidmaatschap van vak organisaties zich verplicht gevoelen, de niot-koop-actie te steunen. Het besluit bevat de bepaling, dat men de onthef fing slechts tot wederintrekking van het besluit verkrijgen kan, doch voor alsnog is het onduidelijk, of dc in die periode verleende ontheffingen ook na intrekking van het besluit van kracht zullen blijven, waardoor het gehele, dan weer herstelde erkeningssystecm ernstig is doorbroken, hetgeen van ver strekkende betekenis zou kunnen blij ken te zijn. Aanvragen om erkenning buiten de erkenningseisen om moeten worden in gediend by het bedryfschap voor sier teeltproducten, Trompstraat 79 te Den Haag, en niet by de betreffende vak groepen. De bloemisten hebben opnieuw hun verlangen kenbaar gemaakt, dat het conflict binnen zo kort mogelijke tijd tot een oplossing zal worden gebracht, aangpzicn zij zich anders genoodzaakt gevoelen, het aanvankelijk ingenomen standpunt van niet-inmenging te her zien. SCHEEPSBERICHTEN. ALGORAB, R'dam-Calcutta, 19/5 te Alexandria. AVERDIJK 20/5 van Galve ston te R'dam; CERONIA 19/5 van Las Piedras te R'dam; COLYTTO. Casablanca- R'dam, pass. 19/5 Start Point; GALILEA, BordeauxR'dam, pass, 19/5 Belle Isle; HERA, 20/5 van New-York te Curasao verw.; LEKHAVEN, ImmlnghamCeuta. 19/5 In Golf van Blscaye; PERNA (t.) 19/5 van Las Palmas te R'dam; SAMUEL JA COB 19/5 van Raha naar Ambon; STAD ARNHEM, HuelvaR'dam, pass. 19/5 Ouessant; STANVACDJIRAK (t.) 19/5 van Soengel Gerong .to Batavia; SWAREN- HONDT 20/5 van Menado te Makassar; TJISARADANE 19/5 van Batavia n. Hong- Nederland LOMBOK 18/5 van Bata via naar DJangkar; REMPANG 16/5 te Noenoekan van Ballk Papan naar Makas sar; TABIAN 13/5 te Ballk Papan van Tarakan naar Makassar; TALISSE 17/5 te Adelaide van Fremantle naar Melbourne; VAN DER WAALS 16/5 te Djibouti van Aden naar Massowah. R.N.S.M. ARIADNE 19/5 van Gibral tar naar Tanger; BREE HÉLLE 18/5 van PASAJES naar Bilbao; ORPHEUS 19/5 te Kopenhagen, van Udlne Aalborg- if.Oost-Afrlka Lijnen BQ6CHFON- TEIN 18/5 van Tanga op weg naar Zan zibar; LANGLEE SCOTT 19/5 van'Zanzi bar naar Dar-es-Salaam; NORDKAP 18/5 van Mombassa naar Port Said. De situatie aan de verschillende vei lingen was gisteren als volgt: Op de veilingen van Aalsmeer, Honse- lersdyk, Hilversum en Nymegen werden alle aangevoerde bloemen verkocht. Op de specifieke veiling van bolgewassen en buitenbloemen te Rynsburg, waar de meeste venters uit de grote steden en vele grossiers de normale afnemers ple gen te zyn, werd niets verkocht, even als op de veiling van Berkel en Roden- rys, waar vóór de staking hoofdzakelijk door de bloemenhandelaren uit Rotter dam en Delft werd gekocht. Wel ver scheen op deze veiling een groep ven ters, die hoewel zfj voor het principe van de staking zyn. geen voldoende waarborgen meer zag voor een wekelyks inkomen. Voorts werd op de veiling te Utrecht niet geveild. De Boskoopse veiling leverde Woens dag slechts voor f.300.aan kopers af, terwijl voor niet minder dan f..2000. doordraaideDonderdagmorgen daar entegen draaide er weinig door,, doordat een tweetal Boskoopse inzenders de voor naamste eerste soort bloemen tegen een behooriyke priis opkocht, teneinde deze, naar wij menen, af te everen aan buiten Boskoop gevestigde bloemisten. De eer ste pioenrozen, meestal een dure pri meur, werden Donderdag ter Boskoopse veiling voor slechts 16 cent per stuk van de hand gedaan. 7 Aan de Britse amateur golfkam- pioenschappen, welke van 24 tot 29 Mei te Sandwich worden gehouden, zullen de Nederlanders: jhr A. Calkoen van Lim ine (Utrecht) mr O. van Zinnicq Berg- mann Cs Hertogenbosch), G. van Reede en J. Dudok van Heel deelnemen. Volgens het programma van de Leidse Voetbalbond was de wedstrijd L.F.C. I—Katwijk I vastgesteld op het NJB.L.O.-terrein in Leiden. Aangezien dit terrein niet beschikbaar is, wordt de wedstrijd morgenmiddag om 5 uur ge speeld op het Katwyk-terrein. De vierde partij in de uitdagings match tussen W. Leeuwenburg en A. Brink te Rijnsburg, is door eerstge noemde gewonnen, waardoor de stand weer geiyk is (44). Hedenavond wordt de vyfde partij gespeeld. WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. Voor de wedstrijden van de Koninkiyke op 29 en 30 Mei a.s. heeft Njord inge schreven voor de volgende nummers: Oude Vier, Overnaadse vier, Jonge Acht B. Overnaadse Skif, Oude Twee, Jonge Vier B, Overnaadse Twee, Jonge Acht A en Lichte Vier. Die Leythe zal uitkomen in de num mers: Jonge Twee A, Jonge Skif A, Oude Twee, Jonge Vier B, Jonge Twee B, Dames-vier beginnelingen (stijl) Damesskif juniores (stijl), Damesskif beginnelingen (styl), Damesvier (snel) en Damesskif (snel). De Vliet heeft niet ingeschreven. K.N.V.B.-afdeling Leiden PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. 2A: Leiden 2—Llsser B. 2. 3B: Rynsb. B. 4—Woubrugge 2. 4A: Ter Leede 4Llsser B. 4; SVOW 3— *4bI*1 Llsser B. 5MSV 2; Leiden 4 Noordwljk 6. Junioren. A Rljnsb. B. (A)CNV, C: Rljnsb. B. (fe)—Llsser B. Adspiranten: b, AlphiaUVS (b); Oranje Gr.Llsser B. c: Quick B. (O—RCL; SVOW—UVS (c)f cl: Quick B. (d)—Lugd. (d). g: Llsse (cl)KRV. Zaterdaginirtdagbcker 3e ronde: u. Lug- dunum 2Winnaar p. x. LFC 1—Katwyk 1. Jnnlorenbeker. nalve eindstrijd, g. RCL Quick B. (B). h: Quick B. (A)—ARC. 23). Toen Stapper en Panda in hun hut terug kwamen, begon Panda direct een geschikte bergplaats voor de steen te zoeken. „Een moeilijk geval!" zei Stapper zor- gelyk. ..We moeten een plek hebben, waar niemand zal zoeken. Niet in onze matras, niet in de klerenkast, niet on der het klèed, niet in de zitting vaneen stoel, niet in de lampmaar waar dan wel?" „Ik weet al iets!" zei Panda. „Ik druk de steen gewoon in een stuk zeep! Zo! Nu een beetje kneden, zodat het gat niet meer te zien is on klaar is Kees! Ziet U wel? Hier zal niemand een kost bare smaragd zoeken, nietwaar?" „Je bent een handige Jongen!" zei Stapper biy. „Als ik Jou niet had, was ik dat ding al wel driemaal kwyt ge weest! Ik zal je opslag geven help me maar onthouden!" Zo pratend liepen ze dc hut weer uit en sloten de deur achter zich. Toen ging er langzaam een kastdeur open en het hoofd van Joris Goedbloed keek om een hoek. „Wel, hoe eenvoudig!" sprak hy. „In een stuk zeep! Hoe handig! Wel, wel! Die Panda toch! Maar kleine Joris is toch altyd nóg handiger!" VOOR ZATERDAG 22 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Ambrose; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18- lichte klanken; 9.15: kamer muziek; VPRO 10.0b: morgeuwydlng door ds J. A. van Nleuwenhuyzen; VARA 10.20: feuilleton; 10.35; muziek van Hftndel en Debussy; 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: lunchconcert; 12.30: weerpraatje; 12.33: orgelspel door J. Jong; 13.00: Ned. strijdkrachten; 13 30: tango- en rumba orkest; 14.00: voor de A.J.C.; 14.15: zang en orkest: 14 30: harmonie-orkesten: 15.00: het NVV; 15.15: gevarieerd programma: 16 00: de P. v. d. A. en de pacificatie op onderwijsgebied; 16.15: klelnkunstpro- gramma; 10.45- voor de rUporc jeugd; 17.15: volksconcert; 18.00: nieuws; 18.15: 6portpraatJe; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: de kerk nu; 1945: voor Ned. In Duits land; VARA 20.00: nieuws; 20.05- dingen van do dag; 20.15: Notenkrakers: 21.15: socialistisch commentaar; 21.30: weekend orkest; 22.00: hoorspel „Een dooie boel tegenwoordig"; 22.30: Ramblers; 23.00: nieuws; 23.1524.00: graag gehoorde platen. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: V. Horowitz, plano; 7.35: Regensburger Domkoor; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: operamelodieën; 9.30: waterstanden; 9.35: werken van Elgar; 10.00. voor do kleuters; 10.15: gram,- muzlek, 11.00: ziekenbezoek; 11.45: school radio; 12.15: St. Pauls suite; 12.30: weer- overzicht; 12.33: Metropolcorkest; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: Metro- pole orkest; 13.50: film en toneel; 14.10: concert yan Haydn; 14.40: Klaas van Beock; 15.15: debutantenconcert: 15.45: kiosk; 16.00: musette orkest; 16.20: Kath. Volkshogeschool: 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00- muzikale melange; 18.15: Journa listiek overzicht; 18.30: actualiteiten; 18.40: Spineuza; 19.00: nieuws; 19 15: melange 19.45: kampvuren langs de eve naar; 20.00: nieuws; 20 05: de gewone man; 20.12: muriek van Tsjaikofskh 20.20: lichtbaken: 20.50: promenadeconcert; 21.25: feuilleton: 22.00: orkest zonder naam; 22.37reportagen; 22.45: avond gebed en liturgische kalender: 23.00: nieuws; 23.1624.00: omroep kamerorkest. AGENDA HEDEN. Katwijk aan Zee (zaal Haasnoot): Spr. C. Costerus van Odyk, 74 uur nam. ZATERDAG. Wassenaar (Kasteel Dulnrell) Kunstcentrum ..MarIn Tal". 8 uur nam. Stadszaal: Prop.feestavond Alg. Ned. Metaalbe"werkersbond afd. Lelden. 8 uur

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2