Zware strijd in Jeruzalem WEERBERICHT Met een enkel woord Tweede Kamer behandelt wijziging L.O.-wet 87ste Jaargang DONDERDAG 20 MEI 1948 No. 26390 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Joden moeten wijken Het Arabische legioen is gisteren even vóór de middag onder het bevel van de Emir begonnen met de aanval op Jeruzalem. Volgens de Arabische radio van Pa lestina is de Scopusberg, waarop zich de Joodse universiteit en het grote ziekenhuis Hadassan bevinden, om streeks 2 uur des namiddags ingeno men. De Haganah erkent, dat het Trans- jordaanse Arabische legioen er in ge slaagd is de Sjeik-Djarrah-wyk te ver overen, waardoor de Joodse universi teit en het Hadassah-ziekenhuis geïso leerd zijn en de weg naar Ramoellah voor de Arabieren open staat. Het Arabische legioen maakt bekend, dat het met zware wapenen de Noorde lijke wijken van Jeruzalem is binnen gedrongen en dat de Joden „in paniek en met zware verhezen de oude stad ontvluchten". Nader wordt gemeld: Enerzijds heeft men de oude stad met in haar midden het Heilige Graf, de Klaagmuur en de Omarmoskee en an derzijds de nieuwe stad met de zeer moderne wijken te midden itan de olijf tuinen. Toen alle onderhandelingen inzake een wapenbestand mislukten, had Emir Naief, de kroonprins van Trans Jordanië even voor de middag bevel gegeven tot de aanval. De strijd werd ingezet in twee tegenovergestelde richtingen ten Zuid-Westen van de Talpiothheuvel en van de weg van Bethlehem naar de Ka- tamonwijk en ten Noordwesten van de Olijfberg, die de gouden koepels van de Russische kerken overheerst, naar de Scopusberg. De Katamonwijk, die be staat uit moderne villa's, die met tuinen omringd zijn, viel vrij spoedig in de handen der Arabieren, doch van de ste vige gebouwen van de Joodse universi teit tot aan het grote ziekenhuis van Hadassa, dat er naast is gelegen, heb ben de soldaten van de Haganah. de Scopusberg meter per meter verdedigd. Emir Naief, verzocht hen zich over te geven, doch zij weigerden en de eind- aanval werd omstreeks 14 uur uitge voerd. Men kan het aantal slachtoffers, dat aan beide zijden viel, nog niet geven, evenmin als cijfers in verband met de schade, die aangericht werd in de bibliotheekzalen en aan de verzame lingen vati de universiteit, waarvan sommige enig ter wereld kostbare schatten waren, die door Joodse geleer den uit Duitsland naar hier in veilig heid waren gebracht. Omstreeks 15 uur vielen de Arabische strijdkrachten, die door de Cedronvallei waren getrokken, de Zionberg aan en overrompelden de Joodse verdedigings stellingen in de Noordelijke wijken San- hedrla en Rehobyt en bedreigden aldus de weg van Jeruzalem naar Tel-Aviv. Men meent, dat de Joodse weerstand zich scheen te concentreren in de uiterste wijk van het stadscentrum. Volgens een communiqué van het Egyptische ministerie van nationale de- fensite hebben Egyptische troepen Beit Hamoen, ten Noorden van Gaza aan de Zuidelijke kust van Palestina, bezet. De Egyptische luchtmacht heeft haar ac tiviteit op Tel Aviv voortgezet. In Tel Aviv zijn berichten binnenge komen over hevige strijd ln het Noord- Oosten van Palestina, waar een groep grote en belangrijke Joodse nederzettin gen aan de Zuidelijke oever van het meer van Tiberias de gehele dag door de Arabieren werden bestookt, evenals de stad Tiberias. 0 0 Volgens een communiqué van de Haganah hebben Joodse strijdkrachten zich meester gemaakt van het grote voormalige Britse kamp van Sarafand tussen Lydda en Tel Aviv, daarbij de Arabieren op de vlucht drijvend. Dit heet een punt van grote strategi sche betekenis te zijn. IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Het meningsverschil tussen de V. S. en Engeland inzake het vraagstuk Palesti na vormde de achtergrond van de de batten van gisteren in de Veiligheids raad. De raad heeft nu twee resoluties voor zich: ten eerste een Amerikaanse, waarbij de Veiligheidsraad verzocht wordt te verklaren, dat er een „schen ding van de vrede" in Palestina plaats vindt en een beroep gedaan wordt op beide partijen, de strijd te staken. Ten tweede een Britse resolutie, die de raad verzoekt zijn taak als bemiddelaar te blijven vervullen, zonder een der par tijen als schender van de internationale vrede te bestempelen. Bevoegde kringen te Lake Success zijn van mening, dat het doel van de Ame rikaanse resolutie is, de Arabische lan den te dwingen hun actie in Palestina te staken. Zouden zij dit weigeren, dan zouden zij als „agressoren" gebrand merkt worden en zou de weg geëffend zijn voor Amerikaanse steun aan de Joden. De Britten staan op het stand punt. dat de strijd in Palestina geen verstoring van de internationale vrede behoeft te zijn. Zij zijn tevens van me ning, dat de V.N. nog niet vastgesteld hebben of. Zo de Joden het recht heb ben een eigen staat te eisen, de Ara bieren ook niet het recht hebben geheel Palestina als hun gebied op te eisen. Men geeft in het huidige stadium de Amerikaanse resolutie weinig kans op de vereiste meerderheid van 2/3 der stemmen. IETS KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond Geleidelijk afnemende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Aan vankelijk vooral langs de Waddeneilan den een krachtige Noord-Oostelijke wind, later matige tot zwakke wind tus- ten Noord en Noord-West. Enige verdere daling van temperatuur. 21 MEI. Zon op: 4.38 uur; onder 20.36 uur. Maan op: 19.02 uur; onder: 3.53 uur (E K;) Hoogwater te Katwijk te 2.19 en 14.42 uur. Van Langenhove (België) was het met de Engelsen eens. Eén van de middelen- is het toepassen van economische sanc ties, zo zeide hij. „Gaan wij dan dezelfde fouten maken als de Volkenbond?" Een tweede middel was het toepassen van militaire sanpties. „Is het niet verstan diger te erkennen, dat de verhoudingen tussen de grote mogendheden het on mogelijk maken dwingende maatregelen toe te passen?", aldus Van Langenhove. Volgens hem zou er niets rampspoediger zijn, dan het formuleren van bedreigin gen, welke niet uitvoerbaar zouden blij ken. HET WAPEN-EMBARGO. Marshall verklaarde op een persconfe rentie, dat men sinds enige tijd de op heffing van het wapen-embargo voor Palestina overweegt.1 Functionnarlssen van het Witte Huis weigerden commen taar te leveren. Naar verluidt zouden "frumans diplo matieke adviseurs hem aanraden te wachten tot de Veiligheidsraad een laatste poging gedaan heeft de gevech ten tot staan te brengen. BEROEP OP ENGELAND. De Britse afdeling van het Joodse wereldcongres heeft Engeland verzocht om hulp tegen „het dreigend gevaar" voor „blinde vervolging van Joden in Egypte en andere Arabische en Mo hammedaanse staten", teneinde herha ling te voorkomen van „gewelddaden en excessen op grote schaal tegenover Jo den, ongeacht hun nationaliteit en langdurig verblijf" welke volgden ,na het aannemen van het verdelingsvoor stel door kle V.N. in November. De twee kussen voor Prinses Elisabeth (Van onze Parijse correspondent) Onder de vele zorgen, die de Franse autoriteiten, belast met de organisatie van het jongste vierdaagse bezoek aan Parijs van Kroonprinses Elisabeth van Engeland, was er één van zeer hijzonder en bijna netelig karakter. De Franse traditie schrijft namelijk voor, dat een ieder die uit handen van de President der republiek een natio naal onderscheidingsteken ontvangt, daarbij óók de officiële accolade aan vaardt. Huiselijker uitgedrukt: de zoen op beide wangen, In Engeland, waar men op het punt van tradities iets min der uitbundig is, bestaat deze gewoonte echter niet. En aangezien Prinses Eli sabeth en haar echtgenoot twee der hoogste Franse eretekenen waren toege dacht, geleek een compromis tussen die tegenstrijdige pationale gebruiken en instellingen niet zo heel eenvoudig. Pre sident Auriol heeft 't probleem op even protocolaire als charmante wijze opgelost. Toen hij Elisabeth het Legioen van Eer had opgespeld, richtte hij zich namelijk tot de graaf van Edinburg met de woordenEn thans heb ik de eer U mijn bevoegdheden over te dragen en U te verzoeken uit naam van Frankrijk de Kroonprinses van Engeland de accolade te geven. Onder algemene voldoening ontving toen de Prinses van haar gemaal twee kussen uit naam van Marianne Anti-communistenwet in de V. St. aangenomen Het Huis van Afgevaardigden der Verenigde Staten heeft de wet „tegeij rebelse activiteit, bedoeld om de opera ties van de Amerikaanse communisti sche partij tegen te gaan" aanvaard. Met 319 tegen 58 stemmen keurde het Hu^s het wetsontwerp goed. Daarbij wordt bepaald, dat de namen van de leden der communistische partij en hun activiteit zullen worden bekend gemaakt. De voorstanders van dit ontwerp hebben er met klem op gewezen, dat zij zich geenszins hebben ten doel gesteld, de communistische partij' buiten de wet te stellen, maar wel aan „haar activiteit zulk een publiciteit te geven, dat haar actie, waardoor de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar wordt ge bracht, er door wordt geneutraliseerd". De leden van de communistische partij zullen krachtens deze wet verplicht zijn zich op het ministerie van justitie te laten inschrijven als „agenten van een vreemde mogendheid" en hetzelfde zal gelden voor de communistische organi saties. Volgens de bepaling van het wetsont werp hebben „een communistisch ka rakter" alle organisaties, die de Sovjet unie en door dit land nagestreefde poli- ontwerp bepaalt, dat degenen, die het plan koesteren onder vreemde overheer sing een dictatuur in te stellen, tien jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar kunnen oplopen. Amerika blijft van de Sovjets constructieve voorstellen eisen EERDER GEEN BESPREKINGEN. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft zijn eis tot „constructieve en heilzame stappen" door de Sovjet-Unie herhaald- Slechts op basis van zulke stappen kon over de oprechtheid van Stalins wens om de hangende kwesties te regelen een oor deel worden geveld. Op zijn wekelijkse persconferentie noemde Marshall Duitsland, Oostenrijk en Koipea als gebieden waar genoemde stappen, „welke de wereld zo dringend nodig heeft" in het bijzonder goed te pas zouden komen. Wij verklaarde, dat de oprechtheid van de wensen der S.U., zoals die door Stalin werden uitgespro ken bepaald zou worden door de hou ding der Sovjet-Unie in de verschillen de lichamen, waar deze vraagstukken worden besproken en „waar de vooruit gang door de Sovjet-Russische houding verhinderd is". Sinds de uitwisseling tussen Molotof en Smith en Stalins antwoord op de open brief van Henry Wallace waren er geen aanwijzingen van bereidheid der S.U. om „construc tieve en heilzame stappen" te doen. Weliswaar was er sinds die gebeurtenis sen slechts een korte tijd verstreken. Op de vraag, welke problemen de V. S. bilateraal met de Sovjet-Unie zou willen bespreken, noemde hij onmiddel lijk het algemene vraagstuk van de vertegenwoordiging der Verenigde Sta ten in de Sovjet-Unie en de vrijheid van beweging der Amerikanen in de Sovjet-Unie. In dit verband herinnerde Marshall er aan. hoe vaak het congres erover ge klaagd had, dat de Sovjet-Unie dezelf de faciliteiten, die haar diplomaten in de Tfirenigde Staten toegestaan werden niet aan de Amerikaanse diplomaten in de Sovjet-Unie toestond. Een der journalisten herinnerde er aan, dat Truman herhaaldelijk ver klaard had Stalin gaarne in Washing ton te ontvangen. Gevraagd of dit bij Marshall ook het geval zou zijn, ant woordde deze: „Ik zou hem zeker opzoe ken". De V. S. hebben maarschalk Stalin punt voor punt geantwoord met betrek king tot de elf kwesties, die volgens Sta lin in zijn antwoord aan Henry Wal lace, tot onderwerp van nieuwe onder handelingen moeten worden gemaakt. Bepaald nieuwe gezichtspunten wor den uiteraard niet vermeld, maar het standpunt der V. St. wordt nog eens haarfijn uiteengezet, waarbij alle na druk wordt gelegd op het feit. dat het telkens de S.U. was, die roet in het eten wierp. HET GRIEKSE ANTWOORD AAN DE SOVJETS. In de nota, die aan de Sovjet ambas sade te' Athene is overhandigd, wordt verklaard, dat de misdaden der gueril- lastrijders hen uitsluiten van de am nestie, die in overeenstemming met de overeenkomst van Varkizza werd ver leend. De nota besluit: „De Sovjet-regering zal deze bijzonderheden ongetwijfeld ter kenpis brengen van de openbare-mening in de Sovjet-Unie". Hieraan wordt toe gevoegd, dat de kwestie een Griekse binnenlandse aangelegenheid is en „onder Griekenlands absolute souverei- niteit valt". Griekse officiële kringen verklaarden, dat Griekenland niet zal antwoorden op enig nieuw protest uit Moskou. In de Griekse nota stond verder nog: „De misdaden, waarvoor zekere perso nen na een onpartijdige berechting zijn geëxecuteerd, bestaan onder andere in marteling en moord in koelen bloede op niet-strijders en gijzelaars. Volgens de nota zouden zulke misda den in elk land aldus bestraft zijn, ook in de Sovjet-Unie. De nota voegt er aan toe: „de luttele honderden personen, die de laatste vier jahen ter dood ge bracht zijn. verzinken hl het niet ver geleken bij de tienduizenden Griekse burgers, die de dood hebben gevonden door de huidige misdadige opstand". Ruim anderhalf milliard bijdragen VOOR DE WEDEROPBOUW VAN PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN. Uit de memorie van toelichting op het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp „Bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen" blijkt o.m. dat de vergoeding van Rijkswege, naar zeer globale berekening, zal bedragen voor: kosten wederopbouwplannen ge meenten (kosten onteigening en aanleg, van openb. werken)f. 1.155.000.000; her stel werkelijke oorlogsschade aan eigen- - dommen v gemeenten: f.352.000.000; tieke doeleinden genegen zyn. Het wets- ^van provinciën en waterschappen f. 75.000.000; van gelijkgestelde licha men: f. 50.000.000; landbouwherstel (af malen plus noodherstel van geïnun deerde gebieden) f. 40.000.000. In totaal f. 1.672.000.000. BINNENLAND Do 22-Jarige L. J. van W&chum uit Wassenaar, een ambtenaar bij de Stich ting Nederlands kunstbezit, aie zoals gemeld door de Centrale Vermogens Opsporingsdienst is gearresteerd, heeft „op onnozele wijze gepoogd zich zelf te ver rijken door zich te vergrijpen aan enige kunstvoorwerpen, die ln feite toebehoor den aan een Belgische familie", aldus een officiële mededeling van de C.V.O. Het onderzoek vindt intussen voortgang en geschiedt ln samenwerking met de politie en de Haagse Officier van Justitie voor corruptiezaken, mr Overbeek. Tijdens het te Luxemburg eehouden derde congres van het Verbond, der inter nationale muzikale Jeugd, is de heer Sem Dresden, directeur van het conservatorium te Den Haag tot voorzitter- van het be stuur benoemd. Te Beriyn zullen op 31 Mei a.s. be sprekingen beginnen tussen een Neder landse delegatie en het Russische militaire bestuur over de verlenging en uitbreiding van de bestaande handelsovereenkomst tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr M. van Blan- kestein. In de gemeente Neer (Midden-Lim burg) heeft de schooljeugd omstreeks 336.600 kevers onschadelijk gemaakt. Een longen van elf Jaar nam 39.600 colorado kevers voor zijn rekening 1 Voor elke liter coloradokevers kreeg de Jeugd f. 6.Tot nu toe werden 96 liter ingezameld. Iedere liter bevat 3600 van deze schadelijke insecten. Een algemene maatregel van bestuur is te verwachten, waarbij het diploma van de Alg. Middelbare School In Curacao gelijkgesteld wordt met dat van de Ned. Hogere Burgerschool A. Het 7.229 ton metende Nederlandse s.s. Willem n hét eerste schip dat met Marshall-graan in Nederland aankwam op 8 Mei J.I., heeft even boven de Azoren zijn schroef verloren. Het schip was óp weg van Amsterdam naar Hampton Roods in Virginlë (V.S.). Er is sleepboothulp onderweg. Sinds 16 Mei 1.1. Is ln Egypte censuur ingesteld op alle binnenkomende en uit gaande telegrammen. Daarom is het nood zakelijk, de telegrammen voor dat land ln het Arabisch. Frans of Engels te stellen, terwijl zij een volledig adres moeten dra gen (geen z.g. telegramadressen). Ook de volledige naam van de afzenders moeten worden vermeld. BUITENLAND Een geweldige brand heeft de le opslag plaatsen van de „spoorwegmaatschappij aer Provence" te Frejus, naby Toulon, vernield. De schade wordt op ongeveer 100 mlllloen fr. geschat. Het nieuwsbureau Rador bericht, dat men een onbekend werk van Rembrandt heeft ontdekt tijdens herstellingswerken ln het stedelijk museum van Boekarest. De conferentie van de speciale plaatsvervangers der grote vier, die zich bezig houden met de bestemming van de Italiaanse koloniën, heeft uitnodigingen verzonden aan andere belanghebbende landen om hun standpunt kenbaar te maken ln de eerste helft van Juni. De brand in het Paleis Noordeinde. - Hoe groot de verwoestingen zijn, aan gericht door de brand, welke Dinsdagmiddag in het Paleis Noordeinde heeft gewoed, blijkt uit deze foto's, genomen in de grote en kleine balzaal. Foto ANP-Prt. Ver. van Haringhandelaren Gistermiddag hcild de Vereniging van Haringhandelaren haar jaarlijkse ver gadering in 't Handelsgebouw te Vlaar- dingen. De heer P. Hoogerwerf, voorzitter der vereniging, zeide in zijn openingsrede, dat, hoewel de statistiek over 1947 een totale uitvoerwaarde van haring van ca. 18 millioen gulden aangeeft (tegen on geveer 8Vz millioen over 1946) en een uitvoergewicht van circa 42.000 tons (tegen 19.000 tons in 1946) zij z.i. geen juist beeld geeft van de seizoen-expor ten. Er mag echter toch wel geconsta teerd worden, dat, niettegenstaande de grote afzet- en betalingsmoeilijkheden in deze na-oorlogse periode, de handel gedaan heeft, wat mogelijk was, om op de beperkte „vrije" nieuwe en oude markten, de aangevoerde haring af te zetten. Zeer te betreuren noemde spr. het, dat de verkoop naar Rusland het vorige seizoen beperkt bleef tot 50.000 vaten en dat er naar Duitsland, ons oude grote afzetgebied, practisch geen afzet was. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer M. van der Valk Dzn., ontlenen wij, dat de abnormale warmte van vo rige zomer zeer nadelig was voor de binnenlandse maatjesharing. Aangedrongen werd de voorheen ge bruikelijke koopmanskorting van 3% weer toegepast te krijgen. Het bleek evenwel, dat de regering zulks niet meer toelaat. Vele leden hadden gaarne, dat het' statiegeld op fust werd afgeschaft. De beslissing over deze aangelegenheid is bij de algemene redersverenjging. Naar ver nomen wordt, heeft deze voor het ko mende seizoen het statiegeld terugge bracht van f. 12,50 op f. 10 per vat. Tot bestuursleden werden herkozen de heren D. Kwakkelsteln en W. van der Windt. Aangenomen werd een bestuursvoor stel om aan de redersvereniging te ver zoeken in het vervolg minderwaardige haring uit de markt te nemen, zomede het voorstel om totaal f.1500 bij te dragen voor een op te richten vissers- monument. Het met Sovjet-vergunning verscho nende blad „Berliner ZeitunR" meldt, dat de Sovjet-luchtvaartdeskundigen nieuwe bepalingen betreffende het luchtverkeer te Berlijn hebben besproken, welke het sluiten van de Britse en Amerikaanse vliegvelden met zich mee zouden bren gen Officiële Sovjet-bronnen wilden het bericht noch bevestigen noch tegen spreken. Naar het met Amerikaanse vergun- jnSSt. V2TnCteBcnedt°z denburg vier personen gedood en 20 ge wond door bommen uit Russische vlieg tuigen. Verondersteld wordt, dat de Rus sische vliegtuigen tijdens oefeningen hun doelwit het Kremmenmeer gemist hebben. Een huis werd verwoest en twee andere hulzen beschadigd. De Russen zullen schadevergoeding geven. 5.000 arbeiders te Wiesbaden zOn weer ln staking gegaan uit protest tegen de voedseltoestand. De staking zal door de vakverenigingen niet worden erkend. Pe gezant van Hongarije te Washing ton heeft ontslag genomen. Het is omdat hy „niet op de medewer king van de Hongaarse regering kon rekenen bil zijn pogingen de betrekkingen met de V.S. te verbeteren" en voorts als gevolg van de „dwangmethodes die de communisten op de sociaal-democraten toepassen". Hy heeft het voornemen geuit zich ln de V.S. te vestigen. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft tydeiyk de invoer ln de Amerikaanse zone van Duitsland van met Sovjet-licentie verschynende kranten en tijdschriften verboden. Prinses-Regentes ontving Ministers De Prinses Regentes heeft Vrydag de minister-president en de minister van Buit. Zaken en Dinsdag de Ministers van Sociale Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in audiën tie ontvangen. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Vrijdagavond de eerste j I Hollandse Nieuwe binnen? i TE RUW WEER VOOR VANGSTOVERNAME DOOR DE JAGERS. Naar wij vernemen worden reeds Vrijdagavond de eerste haringlog- gers. die Dinsdag naar de haring- gronden z(jn vertrokken, in onze havens terugverwacht, n.I. de KW 54 „Annie", die te IJmuiden bin- ES ES nen zal lopen, en de VL 50 „Ge- zina", die naar Vlaardingen zal opstomen. Ook de KW 159 „Java" EE zal misschien die avond in IJmui- den aankomen. Deze drie schepen hebben alle drie ongeveer 50 kantjes haring aan boord van eigen vangst. Het weer is namelijk te ruw, om de la- ding op zee over te'zetten op de jagers, die de haringloggers de tijd van thuisvaart en nieuwe uitvaart zouden kunnen besparen. Over het algemeen is het weer jE slecht, hetgeen een nadelige ln- vloed heeft op de tot dusverre ge- maakte vangsten, die per schip va- riëren van 2 tot 50 kantjes. SE Indien inderdaad Vrijtfag in de SE diverse havens de eerste haring wordt aangevoerd, zal deze Zater- dagochtend ln Katwijk en Vlaar- dingen worden verkocht. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Het bezoek van de Koning der Belgen' DEMONSTRATIES VAN BUITENLAN DERS MOETEN VOORKOMEN WORDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) betreffende de demonstraties by de aan komst van de Koning der Belgen te Rot terdam, heeft de minister-president o.a. de vraag: „Is de minister niet van mening, dat moet worden voorkomen, dat op Nederlands grondge bied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke betrekking heb ben op hun binnenlandse politieke aan gelegenheden"? bevestigend beantwoord. De minister is van oordcel, dat de verantwoordelijke autoriteiten de maatregelen hebben genomen, die door de omstandigheden werden ver eist. Hij is van mening, dat het mo gelijke gedaan is, om demonstraties te voorkomen, zonder daarbij krachtda dig op te treden tegen een aantal personen, die op enige afstand van tact schip'luidkeels uiting gaven aan hun gevoelens ten opzichte van de Koning. Zodanig krachtdadig optreden had ongewenste gevolgen met zich kunnen brengen. Toen het publiek dreigde de auto van de Koning het voortgaan te beletten, is de politie inderdaad opgetreden, zonder dat daarbij echter van gummistok of andere wapens gebruik behoefde te wor den gemaakt. Een veelomvattende materie (Van onze Parlementaire Redacteur). De aanhangige wijziging van de L.O. wet is. reeds 6 December van het vo rige jaar ingediend. Dit ingewikkelde ontwerp geldt neg maar een tojdelyke herziening der wet van 1920. De mees te sprekers aan het woord kwamen de dames Fortanier-De Wit (WD), v. d. Muyzenberg-Willemse (Comm.) en de heren Terpstra (AR), v. Sleen Arb.), Peters (Kath.) en Tilanus (CH) hadden liever een algehele en definitieve herziening gehad. Maar daartoe had de tijd ontbroken, aldjus de minister. Men was gebonden aan de datum van 1 Juni 1948. Ook leek hem het geschikte ogenblik voor een geheel nieuwe wet nog niet aangebro ken. Daartoe zou eerst overeenstem ming van inzicht moeten bestaan over de gewichtigste vragen en duidelyk moeten blijken, dat in kringen van het openbaar onderwijs aanvaard wordt, dat in de wet vastgelegde ob jectieve normen de geiykstelling tus sen openbaar en byzonder onderwijs moeten regelen. Al gaf spr. toe, dat verbetering mogelijk is zonder de pa cificatie aan te tasten; zo inzake de kwestie der vergoedingen en de be stuursvorm der O.L. school. Overigens bleken, alle sprekers voor stander van het ontwerp, zij het dan dat de A.R. en C.H. niet zo erg ge porteerd waren voor het achtste leer jaar. Maar het ambachts- en huis- houdonderwijs, dat zij prefereerden, is duurder dan het voortgezet L.O. Dit is meer karaktervormend en vooral van belang Jüist voor het platteland. Het buitengewoon onderwys, voor lastige en zwakzinnige kinderen, ont wikkelt zich gunstig. Een financiële ge lijkstelling zou naar schatting 2 3 millioen per jaar kosten. Spr. waoht èen rapport af van de vroegere in specteur. van dit onderwys om na te gaan of de tijd is gekomen voor een wettelijke regeling van het B.L.O. Als NTWIN-GOEDEREN MET „ZUIDERKRUIS" NAAR .INDIK. Met de zo juist naar Indië vertrokken „Zuiderkruis" heeft de Niwln een grote hoeveelheid goederen naar de militairen in de tropen kunnen verschepen. Tot deze lading behoorden o.a. 40.000 gra- mofoonplaten en 200 koffergramofoons, die zullen worden gedistribueerd onder de militairen ofl de uiterste voorposten. Voorts reserve-onderdelen voor de kof fergramofoons -en répara He-materiaal voor plano's. Voor de lectuurvoorziening van de soldaten zyn verscheept 962 pak ken met boeken en tydschriften. Ten slotte werd met de „Zuiderkruis" ook een hoeveelheid sportmaterialen ver zonden. deze komt, zal ongetwijfeld de finan ciële gelijkstelling daarin opgenomen worden. Zo dient de grondwettelijke bepaling omtrent de financiële gelijk stelling opgevat te worden. Dit geldt ook voor het kleuteronderwijs. Verschillende kwesties als de school geldheffing. de Leerlinge nsch aal, het ambulantisme en de schoolartsendienst werden aangeroerd; waarover bij de betreffende artikelen en evt. amende menten zal worden gestemd. Zaken als de vernieuwing van het onderwijs, de aansluiting op de middelbare scho len en de gehuwde onderwijzeres zijn by de begroting ampel besproken; hierop wilde Z.Exc. niet meer ingaan. Hoofdzaak blijft de invoering van het achtste leerjaar met de daaraan verbonden consequenties inzake het gewoon; het voortgezet en uitgebreid L.O. en de invoering van diverse fa cultatieve vakken. Waarby in het oog moet worden gehouden, dat dit ont werp niet bedoeld Is om als kapstok te dienen, aldus de minister, om de algehele herziening tot St. Juttemis op te "hangen. De melk van de bon? DRINGEND VERZOEK DER MELKHANDELAREN. In de „Handelsbeurs" te Utrecht werd een druk bezochte vergadering gehouden' van melkdistribuanten uit de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overyssel, Noord-Brabant en Zeeland. De voorzitter van de fede ratie van melkhandelaren-organisaties in Nederland, de heer A. Rensenbrink, leidde het vraagstuk „De melk van de bon" in. Na afloop van deze vergade ring werd besloten een telegram naar de minister van Landbouw, waarin met aandrang verzocht wordt, binnen 14 da gen de melkdistributie op te heffen; er wordt medegedeeld, dat besloten is de eerstvolgende bon, welke over 14 dagen Ingaat, niet meer in te nemen, indien de melkdistributie niet wordt opgehe ven. NEDERLANDER DOOR SLANG IN ARDENNEN GEBETEN. Een jonge Nederlander is op een wan deling in een bos te Houyet (Ardennen) door een giftige slang in het been ge beten. Het gelukte de man de slang, die slechts een lengte van 35 cm. had en die bekend staat onder de wetenschap- peiyke naam Vipera Berus, te doden. Het slangetje is vry zeldzaam. Men heeft het slachtoffer naar het Pasteurs instituut te Brussel moeten vervoeren. Hier werd hem een tegengif toegediend en is hij enige dagen in observatie op genomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1