Paleis Noordeinde door hevige brand gedeeltelijk verwoest Kostbare inventaris door militairen en vrijwilligers gered Schilders brandden de lijsten af' Schade geraamd op 300.000 WEERBERICHT Joodse staat steeds meer bedreigd Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 19 MEI 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 'Tijdens de blussingswerkzaamheden aan de voorzijde van het brandende paleis. Foto Stevens Gistermiddag even na half vier is een uitslaande brand uitgebroken in het Kon. Paleis aan het Noordeinde te Den Haag, ontstaan, doordat schilders bezig waren oude verf af te branden. In 't dak van de linker vleugel waren enige schilders bezig met 't a'f branden van de daklijsten. Op'n gegeven ogenbli k is tussen de zinken laag cn 't pla fond een brandje ontstaan, waar zü echter niet bij konden komen. Men dacht aanvankelijk, dat het niet zo erg was, doch toen het vuurtje zich iets uitbreidde, maakten de schilders een gaatje om bij het vuur te kunnen komen. Hierdoor kon ook de wind aan het vuur komen, dat direct werd aangewakkerd en waardoor het gehele plafond spoedig in brand stond. Aan vankelijk kreeg men de indruk slechts te doen te hebben met een binnen brand, doch binnen de kortst mogelijke tyd, mede door de vrij sterke wind, die er stond, sloegen de vlammen aan alle kanten naar buiten. Vooral aan de achterzijde van het Paleis was het dak één brandende vuurzee. De rookontwikkeling was zodanig, dat men van vrij grote af stand reeds iets van de brand kon zien. Om tien minuten voor vier arri veerde Prins Bernhard en volgde het in veiligheid brengen van de inventa ris van het Paleis. H|j gaf tevens de nodige instructies. De publieke be langstelling was enorm. Van alle kanten stroomden de mensen toe. Van het dak was al spoedig niet veel meer over en men begon te vrezen, voor de beide zijvleugels. Behalve de in al lerijl met groot materieel uitgerukte brandweer, werd ook veel materiaal dat op de brandweertentoonstelling op Houtrust tentoongesteld werd, naar de brand aangevoerd, zodat men wagens zag met benamingen van de meest uit eenlopende gemeenten. Onder degenen.1 die zich onmiddellijk naar de brand hadden begeven, bevonden zich om. de minister-president, dar Beel, en de bur gemeester van Den Haag, mr Visser. Inmiddels was ook het plafond van de balzaal in brand geraakt. Men slaag de er echter in alle voorwerpen van waarde, evenals de kunstschatten, te redden. Militairen en marechaussees verleenden hierbij medewerking. PLAFOND BALZAAL STORTTE INEEN. Omstreeks vier uur werd het verblijf in dit gedeelte echter te gevaarlijk en gelastte het brandweerpersoneel de ontruiming er van. Inderdaad stortte even later onder donderend geraas de zoldering van de in het linker gedeel te gelegen balzaal naar beneden. Aan de ontruiming van het midden gedeelte van het Paleis namen deel o.a. soldaten van het garnizoen van Den Haag, marinepersoneel, personeel vap.de luchtstrijdkrachten, marechaussees, brandweer en recherche. Op de binnenplaats van het Palels stond een lange rij van personen, bur gers en militairen, en zo gaf men elkaar de verschillende voorwerpen- door, zoals stoelen, tapijten, schilderijen enz., die int het brandende middengedeelte wer den weggedragen. Met donderend geraas kwamen nog steeds grote stukken van het plafond naar beneden. De brand Woedde het hevigst in dè grote balzaal. De andere vertrekken in het middengedeelte had den zeer veel te lijden van het water. Om kwart voor vyf was het dak met de plafonds van de bovenste en de eerste verdieping, welke boven de grote ingang liggen, ingestort. De, grootste kostbaarheden schenen toen in veiligheid te zijn, zoals tapijten, edelsmeedwcrk enz. en voor uitbrei ding van de brand behoefde op dat ogenblik niet meer gevreesd te wor den. Nadat de voornaamste kost baarheden uit de linkervleugel in veiligheid waren gebracht, vormden vrijwilligers een lange keten en ga ven elkander zo 't kostbare servies werk door. Uit de ramen van de bovenverdieping werden kleren en beddengoed naar omlaag geworpen. Niet verhinderd kon worden, dat de balzaal nagenoeg uitbrandde en de bovenste verdieping werd verwoest. Hoewel de brand toen gelocaliseerd was, bestond nog steeds gevaar voor uitbreiding, doordat enige dakspanten nog naar beneden konden komen. De Indische kamer met het vele fraaie houtsnijwerk gelegen nabij de grote balzaal, liep ook gevaar. In de gangen van het paleis stond het water wel 10 c.m. hoog en al degenen, die bij de blus- sings- en reddingswerkzaamheden wa ren ingezet, moesten door het water waden. Rond het paleis sloegen op de daken der huizen talrijke toeschouwers het verloop van de brand gade. De blus singswerkzaamheden werden vooral be lemmerd door grote rookontwikkeling en gevaarlijk gemaakt door vallende brokken glas en steen. De gehele garde robe van Hare Majesteit, voorzover die aanwezig was op het paleis, kon gered worden. 's Avonds om zes uur kon men met vrij grote stelligheid aannemen, dat de brand bedwongen was. Talrijke leden van de Haagse brandweer waren toen met de nablussing bezig. De Paleistuin bleek een opslagplaats van meubelen, beeldhouwwerken, schilderijen, vitrines en lichtornamen- ten. Statieportretten en allegorische voorstellingen lagen of stonden tussen rollen tapijten en gordijnen, sofa's, stoelen en tafels tussen de rozenbed den op de gazons. Vele rappe en voor zichtige handen pakten de kostbaar heden in dekens en laadden ze op vrachtauto's. De Paleistuin en naaste omgeving werden streng bewaakt door rijkspolitie, marechaussee en recher cheurs in burger. Om acht uur was de brand geheel ge blust. De nog aanwezige brandweren maakten zich toen gereed voor het ver trek. MEDEDELINGÉN VAN HAAGSS BRANDWEERCOMMANDANT. De commandant van de Haagse brandweer de heer C. W. P. Otten deelde ons mede, dat de schade aan het Paleis naar zijn schatting een kwart millioen tot 300.000 gulden be draagt. Hü zeide, dat ondanks uit drukkelijk voorschrift van de politie verordening aan dit historisch gebouw met vuur gewerkt is, in dit geval een verfbrander, zonder dat de brandweer gewaarschuwd is, dat zulks zou ge schieden. Hij begreep niet, dat dit werk werd toegestaan, omdat het houtwerk van het paleis, dat zes zeven millimeter dik onder de verf zit, „zo vermolmd en verdroogd is, dat het bij wijze van spreken door de verf bij elkaar wordt gehouden. Naar zijn mening is te lang gewacht na het ontdekken van de brand, om de brandweer te waarschuwen, al zou dit ook maar vijf of tien minuten zijn ge weest. Hij had horen zeggen, dat om streeks twaalf uur in de middag even eens door toedoen van een verfbrander -een brandje was ontstaan, dat echter met in het paleis aanwezige brand- blusmiddelen geblust is. Waarom een half uur is gewacht, voordat het alarm „grote brand" is gegeven was hem een raadsel. Het Paleis is op beurspolis verzekerd. Volgens oordeef van deskundigen is het gebouw te herstellen. De schade, die door de brand werd veroorzaakt be perkt zich tot 't reoeptiegedeelte, t.w. de grote balzaal en de daarvoor aan de DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht, echter in het Noorden van het land tijdelijk mist of lage wolkenbanken. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. - Droog weer. - Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 20 MEI. Zon op: 4.39 uur; onder. 20.34 uur. Maan op: 17.39 uur; onder: 3.39 uur XE. K.).- Hoogwater te Katwijk te 1.28 en 13.57 u. Stalins voorstel verworpen De regering van de V.S. heeft thans officieel Stalins voorstel tot besprekin gen tussen de Sovjet-Unie en de' V.S., op basis van de open brief van Henri Wallace aan Stalin, verworpen. Naar verluidt is de Amerikaanse ver klaring geformuleerd door Marshall, na overleg met president Truman. c De tekst der verklaring luidt: „Het departement heeft kennis ge nomen van de persberichten over een verklaring van premier Stalin in ant woord op een open brief van de heer Wallace." ..Het oordeel van premier Stalin, dat een vredelievende regeling van de han gende problemen mogelijk en noodza kelijk is in het belang van een algeme ne vrede, is „bemoedigend", maar de specifieke kwesties, in premier Stalins verklaring opgesomd, zijn geen bilate rale kwesties tussen ons land en de Sovjet-Unie. Zij zijn van zeer« groot be lang voor vele landen en zijn de af gelopen twee jaren of langer besproken in lichamen, waarin andere landen ver tegenwoordigd waren, zoals de V.N. en de raad van ministers van Buitenland se Zaken." „Zo hebben bjv. de commissie der V.N. voor atoomenergie en haar sub commissies meer dan tweehonderd ver gaderingen gehouden. Juist gisteren heeft deze commissie te kennen gege ven, dat zij niet in staat is een oplos sing te bereiken op grond van de hard nekkige oppositie van twee harer leden de Sovjet-Unie en de Oekraïne tegen voorstellen die voor de andere negen in de commissie vertegenwoor digde naties aanvaardbaar waren." ..Een dergelijke toestand bestaat met betrekking tot andere in premier Sta lins verklaring genoemde problemen." AMERIKAANSE „EISEN" INZAKE DEVALUATIE VAN EUROPESE VALUTA'S. Naar aanleiding van het Reuterbe- richt inzake een mededeling van de Amerikaanse nationale adviesraad, dat de Verenigde Staten van de landen van het plan-Marshall zouden „eisen" een devaluatie van hun valuta in overwe ging te jiemen, vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat, indien bedoeld be richt juist zou zijn en er dus eventueel aan de landen, welke aan het plan- Marshall deelnemen eisen op monetair gebied zouden worden gesteld, het in Nederlandse kringen niet waarschijnlijk wordt geacht, dat dergelijke voorwaar den ook aan Nederland zullen worden gesteld. Uit de besprekingen, welke van Ne derlandse zijde naar aanleiding van de Amerikaanse hulpverlening aan Europa tot dusverre met de Amerikaanse auto riteiten .zijn gevoerd, is steeds de con clusie naar voren gekomen, dat een eventuele valuta-devaluatie in het kader van het plan-Marshall in de eerste plaats zou moeten gelden voor o.m. Frankrijk, Italië en Griekenland. DE ARABISCHE LIGA IN OORLOG MET ISRAEL straatzijde gelegen balconzaal en kleine balzaal. De grote eetzaal, die achter de grote balzaal ligt, bleef volkomen intact evenals de bijzonder kostbare Indische zaal met zijn vele kunstschatten uit In donesië en zijn gebeeldhouwde lambri- zeringen en plafond van exotische hout soorten. De "boven de drie vernielde za len gelegen zolderkamers, waarin meu bilair en goederen waren opgeslagen, zijn totaal uitgebrand. Gistermorgen om tien uur waren de schilderswerkzaamheden begonnen, wel ke werkzaamheden het paleis weer in oude luister van strakke lijnen zouden moeten herstellen. Daartoe was het no dig, dat een dikke kalk- en verflaag, doorgaans ruim 'n halve c.M. dik, werd verwijderd. Er is door de opdracht geefster en de firma, die de werkzaam heden uitvoerde, lang gedelibereerd over de te volgen methode. Ten slotte is, volgens een mededeling van de Haagse recherche, het afbranden contractueel vastgelegd, omdat men geen andere op lossing kon vinden. De brand ontstond, gelijk gezegd, In de brede daklijst, die langs de voorge vel van het middengebouw loopt. Deze daklijst heeft in verband met de wind richting als een schoorsteen-voor zich zelf gewerkt en ook het vuur blijkbaar tussen de plafonds der bovenzalen en de zolderverdieping gebracht. Om twee minuten voor drie is het alarm „kleine binnenbrand" gegeven. Onmiddellijk rukte een motorspuit van de centrale Laan Copes van Cattenburch uit en het bleek, dat de brandweerlie den het vuur, dat zich in de daklijst spreidde niet konden naderen. Men heeft eerst een gat in het dak moeten zagen. Om 28 minuten over drie kwam het alarm „uitslaande brand". Achter eenvolgens zijn toen in tótaal vijf mo torspuiten, twee magyrusladderwagens en materiaalwagens uitgerukt. Al spoe dig bestreed de Haagse brandweer met zestien slangen het vuur. De balzaal op de eerste verdieping van het Paleis Noordeinde, voordat de brand haar verwoestte. Foto ANP. f BINNENLAND, Gisteren is de eerste groep van ruim 300 uit Indlc teruggekeerde Eindhovense militairen officieel in Eindhoven ontvan gen en gehuldigd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot oprichting van de Ned.-Indonesische Maatschappij tot fi nanciering van het economisch herstel van Indonesië N.V., en verlenging van garanties voor investering in Ned.-Indië. Dit wetsontwerp is te beschouwen als het complement op het ontwerp van wet re gelende de crèdietverstrekklng aan Ned.- Indië. Op 2de Pinksterdag werd 's avonds een grote brand ontdekt in de „Nutricia"- gebouwen thans In gebruik bij de „Ener gie" metaalwarenfabriek, in de kom van het dorp St. Oedenrode. Het vuur kon beperkt worden tot het grote fabrieksge bouw en opslagplaats, die totaal uitbrand den. De schade zal volgens voorlopige ra mingen tienduizenden guldens bedragen. Ook Phillpsmaterlalen werden vernietigd. De oorzaak Is onbekend. De Nederlandse zaadhandelaar W. Zandenberg uit Oostvoorne ls te Man chester tot 3680 pond sterling boete ver oordeeld omdat hij zónder invoervergun ning zade» ter waarde van 3.345 pond sterling naar Engeland had gebracht. De zaden zijn in beslag genomen, Zaterdagmorgen 5 Juni zal het ge restaureerde Prinsenhof te Delft worden heropend tegelijkertijd met de opening van de tentoonstelling ter herdenking van de vrede van Munster 16481948. De openingsplechtigheid geschiedt ln de Waalse kerk aldaar. Te Den Haag ls overleden de Luit.- Generaal b.d. van het K.N.I.L.. G. A. Scheffer, in' de leeftijd van 69 Jaar. De overledene was ere-voorzltter van de Kon. Ned. Amateur-Schermbond. Hij was de laatste commandant van de Haagse burgerwacht voor de bevrijding. De mijnenveger van de Ned. Marine „Willem van der Zaan" verliet gisteren Prlok met bestemming Nederland. Aan boord bevindt zich een 30-tal demobili serende oorlogsvrijwilligers. „Antara" meldt, dat te Djokjakarta de „Universiteit Islam Indonesië" offi cieel werd geopend. BUITENLAND. Twee als Burgaarse officieren gekle de personen zijn ln een omgebouwd Heln- kel-toestel op het vliegveld van Istan- boel geland. Zij verklaarden uit Bulgarije gevlucht te zijn omdat het leven daar „ondragelijk" was. Gisteren heeft het in vele streken van Frankrijk hevig gehageld en geon weerd. In het gebied van Tours werden wijngaarden door landverschuivingen weggevaagd. ®fn het Zuiden van Brazilië heeft een cycloon grote verwoestingen aangericht. 19 Personen vonden de dood en meer dan 100 personen werden gewond. Hedenavond ontspoorde de expness- trein van Londen naar Bradford en stort te bij Wath-on Dearne van een helling. 6 Passagiers werden gedood en meer dan 40 gewond. Bij een explosie is een teer- en che mische fabriek te Kearny (New Yersey) kwamen 10 personen om het leven. De bestuursraad van Berlijn*komt op 20 Mei niet bijeen, daar geen enkele afvaardiging de wens daartoe heeft te kennen gegeven en geen enkel'vraagstuk ter bespreking ls voorgelegd. Rendls, de Griekse minister van openbare orde, heeft bevestigd, dat de op 1 Mei gepleegde moord op Christos La- das, voormalig minister van Justitie, ls geschied op bevel van de communistische partij. Paul Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan, verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij „zeer beslist" voornemens is ln Oost-Europa aankopen te verrichten voor het Europese herstel programma. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat deze aankopen waarschijnlijk beperkt zullen blijven tot de goederen, waarvan ln de V.S. niet voldoende be schikbaar is, zoals steenkool, tarwe en hout. Grote strijd moet nog beginnen Reuter geeft het volgend overzicht van de fronten in Palestina, gebaseerd op de laatste berichten van Arabische en Joodse zijde: Het Zuidelijk front (Egyptenaren) Er is geen nieuws omtrent de Egypte naren die in noordelijke richting langs de kust optrekken, sedert zij. naar 24 uur geleden gemeld werd, de plaats Majdal, ten Noorden van Gaza en 56 km. van Tel Aviv, hebben veroverd.Vol- gens onbevestigde berichten uit Cairo trekken de Egyptische troepen landin waarts op en hebben zij Beersjeba, aan de weg naar Jeruzalem, bezet. - Het Oostelijk- en Centraal front: Troepen van het Arabische legioen ne men vooruitgeschoven posities in in de heuvels van Judea en zijn binnen ge- zichtstafstand van Tel Aviv. Naar gemeld wordt, zijn 50.000 man aan Joodse troe pen rondom Tel Aviv geconcentreerd. De Arabieren belegeren nog steeds 1.300 Joden in het oude deel van Jeruzalem en beschieten dit stadsdeel met artil lerie. Iraakse strijdkrachten, die tijdens het weekeinde de Jordaan zijn overge trokken, melden de Joodse nederzetting Gesjhar, ten Zuiden van het meer van Galileï, te hebben veroverd. Het Noordelijk front: De Haganah meldt, dat Acre zich aan de belegeren de Joodse troepen heeft overgegeven. Er is geen nieuws over de Libanese troe pen, die van het Noorden uit Palestina binnenrukken. Het Noordwestelijk front: Er is geen nieuws over de vorderingen der Syriërs, die melden dat zij Tiberias en Joodse nederzettingen in Galileï uit de lucht hebben aangevallen- De speciale correspondent van Reuter schrijft verder, dat bijna alle Joodse nederzettingen, die versterkt zijn en op strategische punten zijn gebouwd, zo danig gebouwd blijken te zijn, dat de verovering van velen er van wellicht een gewrtdige taak zal zijn. Zij staan alle door radio met elkaar in contact en de inwoners zijn voor de strijd opgeleid en goed bewapend met mortieren en ma chinegeweren, sommige zijn voorzien van anti-tankgeschut. WAPENSTILSTANDSPOGINGEN. De wapenstilstandscommissie der V. N., bijgestaan door de consuls van an dere Westelijke mogendheden, waaron der Italië en door de kerkelijke leider der Franciscanen, heeft in een nieuwe wapenstilstandspoging met beide par tijen contact gekregen. Volgens een woordvoerder van het Joods bureau zijn de Arabieren bereid zich te onthouden van het gebruik van mortieren ten einde te vermijden, dat de heilige plaatsen getroffen worden, doch willen zij niet een order tot het staken van het vuren aanvaarden. De Joden verklaarden, dat zij alleen met een volledige wapenstilstand kun nen instemmen, doch weigerden mor tieren uit te schakelen, daar zij naar hun mening van elk middel tot verde diging gebruik moeten mogen maken. De consulaten van bijna elke christe lijke natie doen wanhopige pogingen een wapenstilstand te verkrijgen, voor dat de historische kerken, moskeeën en synagoges binnen de oude muren zijn Het Labour-congres Bij de overlegging van het „regerings witboek over de prijzen en lonen" cp het Labeur congres te Scarborough wees Morrison, voorzitter van het hoofdbe stuur der partij, er op, dat de produc tie kost wat kost moet stijgen. Hij wee$ op de noodzakelijkheid voor Engeland een nationaal plan op lange termijn uit te werken met het oog op de industriële we der uitrustingHet mo derniseren der industrie, aldus Morri son, is een probleem, dat reeds sedert generaties had moeten behandeld wor den. Wanneer het zal opgelost zijn, magen wij hopen, dat wij binnen 10 of 15 jaar over een werkelijke moderne en 'doelmatige industrie zullen beschik ken." Het congres heeft met een enorme meerderheid de regeringspolitiek inza ke de stabilisatie der prijzen, lonen en winsten goedgekeurd. In de betreffende motie worden evenwel krachtige maat regelen geëist om de winstmarges te beperken en de kosten van levenson derhoud te stabiliseren. James Griffiths, minister van Verze keringen, is door het nieuw gevormde dagelijks bestuur tot voorzitter geko zen. Griffiths, die tot dusver onder voorzitter der partij was. vervangt Shin- well, de aftredende voorzitter. HET PROCES TEGEN JOHN LEWIS. De federale rechter te Washington heeft op verzoek van de procureur-ge neraal Tom Clark het bevel ingetrokken, waarbij John Lewis, voorzitter van de mijnwerkersbond van het C.I.O., voor de rechtbank werd gedaagd wegens smaad aan de magistratuur. De rechter heeft evenwel vooralsnog geweigerd het door hem de vorige maand ondertekende gerechtelijke de creet in te trekken, waarbij iedere sta king der mijnwerkers tijdens een perio de van 80 dagen werd verboden. vernietigd. Joodse functionarissen er kennen, dat de situatie zeer hachelijk is, doch spreken de geruchten over een overgave tegen. Van Arabische zijde wordt volgehou den, dat troepen de oude stad zijn bin nengedrongen. Het hoge Arabische comité deelt me de dat een boot, die zeshonderd Zionis ten naar Palestina vervoert, ter hoogte van de Palestijnse kust door de Arabi sche luchtmacht is aangevallen. Het schip liep belangrijke schade op en een aantal passagiers werd gedood. Van Joodse zijde maakt men melding van nieuwe luchtaanvallen op Tel-Aviv waarbij burgers gemitrailleerd zouden zijn, terwijl een bom werd geworpen op een autobus vol passagiers. 41 personen werden gedood en meer dan 60 gewond. Nader wordt gemeld, dat er geen Joodse luchtaanval op het vliegveld na bij Cairo is uitgevoerd. Het betrof een oefening van de Egyptische luchtmacht in de buurt van Cairo. Een Egyptisch toestel werd door het Egyptische af weergeschut van het vliegveld Heliopo- lis nabü Cairo tot landen gedwongen, daar het geen antwoord gaf op de radio signalen. VEILIGHEIDSRAAD STELT VRAGEN. Na een fel debat, waarbij de Arabi sche leider zich scherp keerde tegen de Amerikaanse erkenning van de staat Israël, is door de Veiligheidsraad beslo ten een reeks vragen tot beide partijen in Palestina te richten, die binnen 48 uur beantwoord moet worden. Ter vermijding van de kwestie der er kenning van de Joodse staat besloot men de vragenlijst te adresseren aan „de Joodse autoriteiten in Palestina". In de uiteindelijk aangenomen tekst wordt alleen gesproken over „gebieden, waarin Arabieren (of Joden) in de meerderheid zijn", waardoor de Arabi sche en Joodse gebieden niet nader om schreven behoeven te worden. ERKENNINGEN. Zoals te voorzien was, volgen de Rus sische satelliet-staten het voorbeeld van hun meester: Tsjecho-Slowakije, Joe- go-Slavië en Polen hebben de staat Israël erkend! Prins Bemhard drie dagen naar Oost-Gelderland Z.K.H, Prins Bernhard zal op 8, 9 en 10 Juni een bezoek brengen aan Gelder land, in hoofdzaak de Achterhoek en Lijmers. De tocht van de Prins kan ge zien worden als een voortgezette uitvoe ring van zijn plan diverse streken van ons land meer in het bijzonder te leren kennen. EEN ZWARTE OOIEVAAR. In het nationale park „De Hoge Veluwe" werd voor het eerst tij dens de Pinksterdagen een zwarte ooievaar waargenomen. Volgens deskundigen is het ruim 300 jaar geleden, dat de zwarte ooievaar in ons land verblijf hield. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat het een vluchteling uit een die renpark is. DE AMERIKAANSE VLOOT IN DE MIDDELLANDSE ZEE De Amerikaanse vloot heeft medege deeld, dat het eskader van veertien schepen in de Middellandse Zee door twaalf andere schepen vervangen zal worden. Ongeveer elfhonderd mariniers zullen terugkeren naar de Verenigde Staten. De vervangende schepen zullen eind Mei uit havens aan de Oostkust der Verenigde Staten vertrekken. Het zullen zijn het vliegdekschip Mearsarge (27.000 ton), een drietal lichte kruisers, zeven destroyers en een vrachtschip. Apart van deze vervanging zouden, volgens de correspondent van de -New- York Daily News, plannen bestaan voor grote vlootmanoeuvres door meer dan dertig oorlogsschepen in de Middelland se Zee. begin Augustus aanstaande. MINDERHEIDSSOCIALISTEN IN ITALIAANSE REGERING. Men bevestigt het toetreden van da minderheidssocialisten tot de toekomsti ge regering De Gaspari in Italië. DE LONDENSE ZESMOGENDHEDEN- CONFERENTIE OVER DUITSLAND. De leiders der delegaties van de Lon- dense zesmogendhedenconferentie over Duitsland zijn gisteren weer bijeen ge weest om een oplossing te vinden voor de hangende vraagstukken, opdat do conferentie aan het eind van deze week haar werk beëindigd kan hebben. Men verwacht, dat de commissies der conferenties in de komende cïrie dagen op topsnelheid zullen werken om de weg te effenen voor een plenaire bij eenkomst. waar een zekere mate Van overeenkomst bereikt zou moeten wor den over de twee voornaamste kwes ties: een grondwet voor West-Duitsland en internationaal beheer van 't Ruhr- gebied.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1