Joodse Staat „Israël" geproclameerd Palestina strijdtoneel De Arabische landen zijn in actie WEERBERICHT Herbouw van kerken wordt van staatswege betaald Met een enkél woord Nog een stukje Grondwetswijziging Mogelijk maken van burgerlijke slaaf van beleg 87ste Jaargang ZATERDAG 15 MEI 1948 No. 26387 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny x Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Hedennacht is voor Palestina de be slissende phase ingegaan. Engeland heeft dan het mandaat, eens door de Volkenbond verleend, neergelegd! 30 jaar heeft Engeland het heilige land beheerd, waarvan plm, 27 jaar als man dataris. Het heeft gefaald in zijn be heer, want het is er niet in geslaagd om Joden en Arabieren tot elkaar te bren gen en zodoende een oplossing te vin den. Londen erkent het volmondig, maar het troost z*ch met de gedachte, dat het ieder ander precies zo zou zijn vergaan En daarin schuilt veel waars. Zelfs aangenomen, dat vele fouten zijn ge maakt, een overeenstemming te bren gen tussen het Zionisme, dat een eigen Joodse staat opeist en de Arabieren, die een zelfstandige Joodse staat beslist weigeren te erkennen, zie, dat gaat bo ven menselijke kracht! Ware er een Volkenbond geweest, die over macht had beschikt, mogelijk zou veel anders zijn verlopen en zeker geldt dit voor de U.N.O., de opvolger van de Volkenbond. Maar, helaas, kracht en macht ontbre ken dit college. En dientengevolge zwalkt' het scheepje van de Verenigde Naties her en derwaarts. Een ogenblik leek het er op, dat de Palestijnse kwestie tot een eind-oplossing zou wor den gebracht, toen het verdelingsplan werd aanvaard, zij het onder sterk ver zet, maar later werd daarop teruggeko men, toen bleek, dat het de Arabieren ernst was met hun verzet. Weliswaar werd het verdelingsplan niet direct her roepen, maar vele voorstanders lieten het in de steek en niemand denkt aan handhaving van dit plan, omdat de macht om het uit te voeren, zoek is De fatale datum van de verdwijning der Engelsen uit Palestina is aange broken en nog steeds is te Lake Success geen beslissing gevallen. Men beraadslaagt en beraadslaagt, doch besluiten laten op zich wachten. Intussen hebben beide rechtstreeks betrokken partijen niet stil gezeten. De Joden zijn, zonder af te wachten, direct in actie gekomen en hebben gebruik ge maakt van hun overmacht over de Arabische guerilla-strijders om het door de UN.O. aangenomen verdelingsplan in de practijk om te zetten. Aan de practische verwezenlijking mankeert dientengevolge slechts weinig meer. De Zionisten zullen de kroon op hun werk zetten door hedennacht de zelfstandige Joodse Staat uit te roepen, zoals de Joden zich dat sinds 20 eeuwen hebben gedroomd Maar eveneens hedennacht, komen de Arabische staten in beweging! Aanvan kelijk schijnen zij eerder te hebben wil len ingrijpen, doch de Britse verklaring, dat zij geen overschrijding der grenzen tijdens bun mandaat zouden dulden, heeft hen blijkbaar daarvan terugge houden. Nu dat mandaat is geëindigd, leggen ook zij elke aarzeling terzijde en he dennacht hebben de Arabische strijd krachten de grenzen overschreden. Daarmede is in Palestina de oorlog in volle omvang ontbrand! Alle bespre kingen over wapenstilstand in Jeruza lem of waar ook hebben daarmede haar betekenis verloren. Zij zijn nog slechts een slag in de lucht geworden. Te ho pen valt slechts, dat pieteit voor de hei lige plaatsen haar vernietiging zal kun nen voorkomen. Wij vrezen echter, dat slechts het wijken van een van beide partijen de catastrophe zal kunnen voorkomen In Joodse kringen heeft de mening overheerst, dat de Arabische landen on derling verdeeld waren. Speciaal sloeg dat op de positie van koning Abdoellah .van Transjordanië, die zou streven naar een overheersende positie,, doch men zal goed doen, deze veronderstelling thans naar het land der vrome wensen te ver wijzen. Koning Abdoellah heeft in eer ste instantie zijn weflsen doorgedreven, gezien de afkeuring van het beleid der totdusvef in Palestina- gevoerde actie. Bovendien is hij aanvaard als de leider van de oorlog tegen het Zionisme! In hoeverre ook Egypte zich aan de leiding van koning Abdoellah onder werpt, is nog twijfelachtig, maar in ieder geval zullen ook de Egyptische troepen hedennacht de grenzen over schrijden en dus deelnemen aan het offensief tegen de Joodse Staat. Ruzie onderling na de strijd zal de Joden weinig baat geven. Waar de Westelijke mogendheden, in de eerste plaats Engeland, de Arabische staten van modern wapentuig hebben voorzien en hun instructeurs hebben geleverd voor opleiding van troepen, verwachten wij. dat de Joden zullen ko men te staan tegenover een niet te stuiten overmacht. En wie zal hun te hulp komen, ge zien de onmacht der Verenigde Naties? Wij vrezen, dat de Joodse droom een kortstondig leven zal hebben en zal on dergaan in een zee van bloed Waarmede tevens Palestina voortaan voor emigratie van Joden vrijwel zal zijn gesloten! Gistermiddag is op een plechtige bijeenkomst van de Joodse nationale raad te Tel Aviv, de Joodse staat „Israël" geproclameerd. De raad was bijeengeko men als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om in overeenstemming met de natuurlijke en historische rechten van het Joodse volk en de resolutie van de algemene vergadering der V. N. de stichting van een Joodse staat, „Israël" genaamd te proclameren. Totdat de te verkiezen lichamen gekozen zullen zijn, zal de raad als voorlopige regering van de staat Israël optreden. De lichamen zul len gekozen worden volgens een grondwet, welke voor 1 October 1948 door een constituante opgesteld zal moeten zijn. De staat zal open staan, zo gaat de ten zijn de enige Engelsen, in de stad verklaring verder, voor alle Joodse im- overgebleven. VERKEERSCONTROLE TE BERLIJN. Door Franse militaire politie zijn aan de grens van de Franse en de Russische sector van Berlijn gisteren drie spectale contróleposten ingesteld. Alle vontrt- een werden gecontroleerd. Dertien vrachtauto's en een personenauto, die gestolen zouden zijn van het Franse militaire bestuur, zijn opgespoord. ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht slechts op enkele olaatsen tijdelijk vorming van mist 01 lage wolkenbanken. Overdag zonnig droog en tamelijk warm weer, met een matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind. 16 MEI. ■7rtri od" 4 45 uur; onder: 20.28 uur. Maan óp: 12.01 uur; onder; 2.40 uur ^Hoogwater te Katwijk te 9.24 en te 10.45 en 23.25 uur Doodtij; 18 Mei te 12 en 12.01 uur). migranten en zal ontwikkeling van land en volk bevorderen. Hij zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleerd, en sociale en politieke gelijkheid van alle staatsburgers handhaven, zonder onderscheid van ras, geloof en sexe en garandeert volledige vrijheid van on derwijs en cultuur. Voorts wordt in de proclamatie de bescherming van de hei lige plaatsen beloofd. De staat zal zich aan de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties houden. Er wordt een verzoek tot de V. N. ge ri.cht het Joodse volk bij te staan bij de opbouw van zijn staat en deze toe te laten tot de V. N. De Arabieren wordt verzocht terug te keren tot de vrede. Hun wordt gelijke rechten als staatsbur gers en vertegenwoordiging in de staats instellingen gewaarborgd. Eveneens biedt de proclamatie vrede aan de Arabische buurvolken. De verklaring is via de pas geopende omroep „Stem van Tsrael" wereldkundig gemaakt, acht uren voor de dfficiële beëindiging van het mandaat, daar Za terdag Sabbat is. David Ben Gocrion is premier van de nieuwe Joodse staat Israël gewor den. Ook de portefeuille van defensie is in zijn handen. Naast hem zjjn er nog 12 ministers. De voorlopige Joodse regering heeft het Britse witboek van 1939, waarin de immigratie in Palestina aan banden werd gelegd, en de wet op beperking van de verkoop van land, ingetrokken. Het oppercommando van de Haganah heeft per radio een beroep gedaan op de Joodse bevolking rekening te houden met de mogelijkheid vaninvasie en luchtaanvallen op de Joodse staat. Twee uur voor het uitroepen van de Joodse staat heeft de Haganah verzocht met ingang van hedennacht in de Joodse steden een gedeeltelijke verduistering in te voeren, de schuilkelders in orde te maken, samenscholingen op straat te voorkomen en op het platteland loop graven te maken. United Press meldt: De blauw, wit en gouden vlag van een vrij en onafhankelijk Zion wappert boven Tel Aviv. Het blauw en witte dun doek met de gouden vijfhoekige Davids ster hangt van ieder balkon, waait van de daken, is gedrapeerd in winkeleta- lages en is uitgestoken bij de limonade- en sodawaterstalletjes op de straat hoeken. Deze stad van 250.000 inwoners was enkele (lagen geleden nog in de „front lijn" gelegen. Op het ogenblik leeft zij in vrede met het naburige Jaffa. Tel Aviv is uiterlijk een paradijs van nor maal leven, van overvloed en vrolijk heid. Het lijkt meer op een badplaats in Florida of Californië dan op een stad waarover ieder ogenblik vijandelijke bommenwerpers kunnen razen. Tienduizenden Haganah-soldaten wan delen door de straten, openlijk wapens dragende, waarvoor zij vroeger gearres^ teerd zouden zijn. Drie Britse journalis- De postkantoren beginnen Joodse postzegels te verkopen en de auto's ver schijnen met Joodse nummerborden op straat. Engelse straatnamen zoaïs King George-avenue "jvorden vervangen door bijbelse benamingen. Mannen en vrouwen die niet in mili taire dienst zijn, verrichten burgerlijke wachtdiensten. Truman erkent Joodse Staat President Truman heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de regering der Verenigde Staten, de voorlopige rege ring als de autoriteit de facto van de nieuwe staat „Israël" erkent. Charles Ross, de perssecretaris van de president fceeft op het Witte Huis een tweede verklaring afgelegd, waarin ge zegd werd: „De Ver. Staten koesteren de wens een wapenstilstand In Palestina te verkrijgen". Wij hopen, dat de nieuwe Joodse staat met de wapenstilstandscommissie van de Veiligheidsraad zal samenwerken om de pogingen een eind te maken aan de gevechten, te verdubbelen. Arabië in beweging Voor geheel Irak is de uitzonde ringstoestand afgekondigd; in de Li banon is de staat van beleg afgekon digd; Yemen heeft bekend gemaakt dat het zal deelnemen aan de heilige oorlog; in Égypte is sinds gisteren de krijgswet van kracht en Egyptische troepen trekken sinds middernacht Palestina binnen; koning Abdoella heeft in een proclamatie verklaard dat hij zich verder niets vaij de decla ratie van Balfour zal aantrekken. De Britse subsidie van twee millioen pond per jaar aan het Arabische legioen zal rustig doorgaan, in overeenstemming met de bepalingen van het Brits-Trans- jordaanse verdrag, aldus een woordvoer der van het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken. Die verklaring was weer even een be wijs, dat Engeland, ondanks zijn falen als mandataris, toch nog niet alle be moeienissen met het midden-Oosten denkt op te geven. De politieke commis sie van de Verenigde Naties dacht er anders over: die heeft gisteren met 32 tegen 8 stemmen de commissie voor Pa lestina van haar taak ontheven. De politieke commissie van de alge mene vergadering der V. N. heeft echter met 37 stemmen voor en 15 onthoudin gen (Slavische en Arabische groep, Co lumbia, Venezuela en enkele andere lariden) haar goedkeuring gehecht aan een aanbeveling, een bemiddelende on derhandelaar der V. N. naar Palestina te zenden. Deze persoon zal worden ge kozen door een commissie van de alge mene vergadering, samengesteld uit ver tegenwoordigers van China, Frankrijk, de S.U., Engeland en de V.S. Verder nam de commissie een paragraaf aan, vol gens welke de bemiddelaar als taak krijgt zijn goede diensten aan te bieden bij de plaatselijke en gemeentelijke auto riteiten in Palestina ter voorbereiding van het verrichten van gemeenschap pelijke diensten. Van het strijdtoneel Joodse berichten uit Jeruzalem melden dat een beslissende slag om de hoofd stad van Palestina is begonnen. Joodse troepen zijn Jaffa binnengetrokken en beweren dat zij de stad en de vesting van Accre hebben bezet. De Haganah heeft, volgens deze be richten, het strategisch gelegen genera- liteitsgebouw in het hart van Jeruzalem bezet en daar de vlag van Israël ge hesen. Latere berichten weten te melden dat de Haganah op zware Arabische tegen stand is gestuit bij een poging om de door de Britten gebouwde versterkingen en wegversperringen rondom het vroe gere hoofdbureau van politie af te bre ken. Straatgevechten zijn in volle gang en de Haganah baant zich langzaam aan een weg naar de Jaffa-poorten van de oude stad. Op het Koning David- hotel is de Rode Kruis-vlag gehesen. Reeds "zegt de Haganah dat zij genoeg van de stad heeft veroverd om te kun nen verzekeren dat zij Jeruzalem in haar macht heeft. Reuter meldt verder, dat zes Spitfires van onbekende nationaliteit in de vroege ochtend ieder twee bommen boven de haven van Tel Aviv hebben laten vallen, Men bestookte de vliegtuigen met lichte wapens. De aangerichte schade is nog nl,et opgemaakt. Nieuwe inzichten breken baan (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft onze rege ring het voornemen om de kosten van herbouw van kerken voor reke ning van de Staat te nemen,,mits het aantal zitplaatsen, dat van de oor spronkelijke kerk niet te boven gaat en over de gehele lijn de nodige sober heid wordt betracht. Het bouwen van kerken in ons land is, ten gevolge van verwoesting en vernietiging door oorlogshandelingen, een probleem van de eerste orde ge worden. En het moet tot grote vol doening stemmen, dat dc Overheid niet alleen bereid is in zeer belangrijke L? Gisteren is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" van zijn tweede reis naar de Zuidpool-gebieden teruggekeerd. Vroeg in de ochtend liep het traanschip in IJmuiden binnen. Foto: A.NP./dWt. binnenland. Uit de Maas is, ter hoogte van Ur- mond, het lichaam van de sedert 7 Mei vermiste 40-jarige M. H. L., wonende te Heer bij Maastricht, opgehaald. Hr Ms patrouillevaartuig „Batjan", dat als eerste Nederlands korvet op 19 November 1947 uit Indië thuisvoer, zal 28 Mei de haven van Den Helder wederom verlaten voor de reis naar de Oost, waar het schip 13 Juli te Tandjong Priok wordt verwacht. buitenland Engeland zal binnenkort zijn.troepen uit de Ethiopische provincie Ogaden te rugtrekken. Ogaden vormt een corridor tussen de nieuwe Britse militaire basis,ln Kenya en Brits Somaliland. Mayhew deelde voorts mede. dat goede vorderingen zijn gemaakt bij het voor lopige contact Inzake onderhandelingen over een Brlts-Ethiopisch verdrag. 160 millioen sigaretten uit Amerika zullen onder de Duitsers verdeeld worden. Slechts de kosten van verzending moeten worden vergoed. Te.Newport (Minnesota) hebben 200 stakers zich toegang verschaft tot de vleesconservenfabrlek van Cudahy en Co., waar zij Installaties vernielden, ruiten In gooiden en daarna werkwilligen ontvoer den. 20 ontvoerden werden later aan de kant van de weg aangetroffen. President Truman heeft bij het Amerikaanse congres een uit vier punten bestaand plan ingediend, dat ten doel heeft de handhaving van een gezondere, productievere en welvarender Amerikaanse landbouw, welke een uiterst belangrijk onderdeel uitmaakt van de Amerikaanse bijdrage tot het wereldherstel en de wereldvrede. De Verenigde Staten bezitten een reactiemotor voor vliegtuigen, die sterker is dan enige motor, tot dusver vervaar digd. aldus de „General Electric Company"' Een Amerikaanse Jager, die met deze motor toegerust is, zou een snelheid van 1040 km kunnen ontwikkelen. Te Northampton in Massachusetts (V. S.) is een Skymaster van de Ameri kaanse luchtmacht ln een onweer ver ongelukt. De drie inzittenden vonden de dood. mate in de bouwkosten bij te dragen, maar tevens richting poogt te geven aan de inzichten van hen, die bij de hedendaagse kerkelijke bouwkunst ten nauwste betrokken zijn. De tentoonstelling „Nederlands nieuwe kerken", welke Dinsdag in het Museum van Land- en Volkenkunde aan de Wil lemskade te Rotterdam door minister In 't Veld zal worden geopend (zij duurt tot 6 Juni) is daar een duidelijk getuige nis van! Al in het voorjaar van 1946 is door de regering, in samenwerking mei? de rijks commissie voor monumentenzorg, het Interkerkelijk Overleg der Ned. Prot. Kerken en de Interdiocesane Commissie van Overleg inzake de wederopbouw van RJCi Kerken, een z.g. voorbereidings commissie voor deze expositie ingesteld. En het is vooral te danken aan het ac tieve werk van prof. G. H. Holt, dat men thans in staat is een tentoonstelling te openen, welke een zeer belangwekkend beeld geeft van de gedachten, die er thans leven op dit gebied, hier zowel als in het buitenland. Gelijk met zovele andere takken van kunst het geval is, verkeert ook de ker kelijke bouwkunst, als uiting van het religieuze leven, momenteel in een ze kere impasse door het gemis aan een algemeen geldende levensbeschouwing. Op een te Rotterdam gehouden, bij een komst stelde prof. Holt dat uitdrukkelijk vast! Maar hij voegde er aan toe, dat er een streven merkbaar is bij de katho lieken even goed als bij de pro testanten naar vernieuwing in de liturgie. Het is van grote be tekenis te weten hoe de ontwerpers van kerkgebouwen daar tot heden op gerea geerd hebben, mede ook in verband met het gebruik van de meest moderne bouwmaterialen. De Rotterdamse expo sitie zal daar ten zeerste toe kunnen bijdragen! Het spreekt vanzelf, dat er in de vele ontwerpen, welke tentoongesteld zullen v/orden, nog geen eenheid van idee en van lijn te bespeuren valt, maar zij zullen wel een Indruk geven van de ge dachten van hen, die opdracht ver strekken tot het bouwen van kerken, en van wat er leeft onder hen, die ze straks bouwen zullen. Hetgeen een stimulans zijn kan tot het zoeken naar de Juiste oplossing GEEN NOODKERKEN MEER. Men is in brede kring van oordeel, dat het nu uit moet zijn met de bouw van noodkerken of van kerken, die, als zovele historische kerkgebouwen, op de lange duur nog kunnen worden af gebouwd. Ook aan de architectonische en de stedebouwkundige kant van het vraagstuk zal aandacht worden be steed, meer waarschijnlijk dan vroe ger! Het gevolg zal hopelijk zijn, dat een kerkgebouw straks niet zo maar ergens zal worden neergezet in de om geving, waarvoor het moet dienen, maar een dominerende plaats zal krij gen in stad of dorp, passend bij de functie, welke de kerk in het leven der mensen vervult! In de vergaderzaal van de Twe Kamer heeft gistermiddag op plechtige doch sobere wijze de beëdiging van HK.H. Prinses Juliana als Regentes plaatsgehad. Na de eedaflegging brengen de Kamerleden een driewerf hoezee uit op de Regentes. Foto: A.NP./vdW. niet" riep er een terug en een ander, blijkbaar een Amsterdammer, vond het nog veel te vroeg voor „luilak", het tra ditionele vermaak in de vroege ochtend van de Zaterdag voor Pinksteren. De voorzitter begon terstond een fik se roffel met zijn hamer en overstemde gemakkelijk de acht mannenstemmen. Maar toen hij even ophield om te luis teren of de orde was teruggekeerd, klonken weer de stemmen: „Tot de strijd ons geschaard". Toqn bleek eerst, hoe slecht de zangers zich aan de maat hielden, hoeveel moeite praeses, thans dirigent, v. Schalk zich gaf. Daarom hielpen de rustig gebleven 61 leden hem en begonnen alle met het deksel van hun lessenaar te klapperen. Maar de praeses, die het blijkbaar nog te voorbarig vond dat de commu nisten hem als stecnklopper tc werk stelden, zocht naar zijn bel om een suppoost te roepen. Terwijl de onwen nige stemmen, een beetje uit de toon, uithaaldëm „En d'Internationale!" kwamen een bode en een parket wachter voor het gestoelte van de voorzitter aan, die het zo te zien zon de vonden, een eind aan de zeldzame serenade tc maken. Het voorstel werd aangenomen met 61 st. voor en geen tegen: de commu nisten hadden zich blijkbaar stemloos gezongen. Mooi, was het niet Communistische tactiek verijdeld (Van onze parlementaire Redacteur). Bij de jongste discussies over het .openhakken" van de Grondwet werd van de zijde der regeringspartijen aan gedrongen op het tevens wijzigen van de Grondwet in die zin, dat de moge lijkheid zou worden geopend om tegen bedreiging van de in- of uitwendige veiligheid een burgerlijke staat van be leg af te kondigen. Het kabinet ver klaarde, er geen bezwaar tegen te zul len maken, als dit idee in een initiatief voorstel zou worden belichaamd. Prompt daarop diende de heer Rom- me (Kath.) es. een dergelijk voorstel in en de Kamer zette er alles op om dit zó vlug af te werken, dat het in de senaat nog gelijktijdig zou kunnen worden be handeld met de hoofdvoorstellen tot Grondwetswijziging: zodat de vereiste verkiezingen door dit initiatiefvoorstel geen vertraging zouden ondervinden. Gistermiddag, na de eedsaflegging door H.K.H. Prinses Juliana, kwam het wetsontwerp-Romme in behande ling. Het was duidelijk, dat het met vlag en wimpel zou worden aangeno men en daarom probeerden de enige tegenstanders, de communisten, al thans tijd te winnen, gedachtig aan het gezegde: „Een veldheer wint al veel, al wint hij maar wat tijd". Een voorstel van de heer Wagenaar (Com.) om de behandeling uit te stellen, werd evenwel verworpen met 760 st. De heer Vonk (WD) verdedigde een amendement om, voor afkondiging van de burg. staat van beleg uitsluitend ten behoeve van de inwendige veiligheid, een meerderheid van twee derden der uit gebrachte stemmen'in de Staten-Gene- raal te eisen. Een wet tot instelling van de burg. staat van beleg (mede) ten behoeve van de uitwendige veiligheid zou met de gewone meerderheid van de helft plus één kunnen worden aange nomen. De heer Wagenaar (Comm.) bestreed het voorstel daar het z.i. slechts moest dienen om de arbeiders 'in de strijd voor hun rechten te beknotten. Hij sprak zo uitvoerig, dat er kennelijk sprake was van obstructie, hetgeen tot diverse interrupties leidde. Terwijl de heer Donker (Arb.) daarna het voorstel verdedigde, staken dan ook voorzitter en beide plaatsvervangende, voorzitters, dp heren v. Schaik, Jóekes en Smeenk, de hoofden bijelkaar en raadpleegden het reglement van orde. Het gevolg was een voorstel, om de algemene beraadslagingen des avonds te half elf te beëindigen; de beschik bare tijd zou dan naar billijkheid on der de sprekers worden verdeeld. Dit voorstel werd aangenomen met 588 st. De communisten waren zichtbaar teleurgesteld, dat hun tactiek aldus werd verijdeld. Hierna was het gauw bekeken. Wel beklommen nog de heren Stokvis en De Groot, beide comm., de katheder, maar zij wisten niets toe te voegen aan de argumenten van hun fractieleider Wa genaar, terwijl de onverstoorbare prae ses hen fijntjes binnen de parlementaire perken hield. De heer Romme had weinig moeite, zijn voorstel te verdedigen. Waarom, zo vroeg hij de heer Vonk. zou men de wetgever in buitengewone omstandig heden, niet vertrouwen en een stem- menmeerderheid van twee derden vra gen, als men hem in normale omstan digheden wel vertrouwt? Dè communis ten hebben tegen zichzelf gesproken. Dè wetgever zal te gelegener tijd wel bepalen. welke bevoegdheden alsdan dienen te worden overgedragen en op welke organen. Na korte replieken werd het amen dement-Vonk verworpen met 663 st. Ook de communisten hadden enige amendementen ingediend, die eveneens werden verworpen; ditmaal met slechts de stemmen der C.P.N. vóór. HET SLOT KWAM MET GEZANG! Artikelen en considerans werden z.h. st. goedgekeurd, waarna over het wets ontwerp .in zijn geheêl*zou worden ge stemd. Toen stonden de communisten op en schaarden zich vlak voor het klapdeurtje. Met een lachend gezicht maar wat onwennig en schor intoneerde de heer De Groot en zijn fractiegenoten vielen hem bij„Ontwaakt, verworpe nen der aarde!" zo zongen zij hun mede leden toe. „Verworpenen der aarde, dat zou Je wel willen; maar zo ver is het nog MAANDAG GEEN L. D. Maandag, Tweede Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze bureaux de gehele dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Opnieuw op een bespreking aangedrongen Het Britse Labour-parlementslid Raymond Blackburn, deskundige op het gebied der atoomenergie, heeft ver klaard, dat het goed zou zijn wanneer Stalin, Truman en Attlee van gedach ten zouden wisselen over de controle op de atoomenergie. Churchill, Mars hall en senator Vandenberg zouden bij het onderhoud tegenwoordig moeten zijn. Naar Blackburns mening was Stalin een geïsoleerd man en „een slachtof fer van zijn eigen terreur-regiem". Blackburp dacht niet, dat Stalin juist werd ingelicht over de mening in En geland en Amerika. Daarom was het noodzakelijk met Stalin zelf te spre ken. De onderminister van buitenlandse zaken, Mayhew, verklaarde dat de re gering verlangend was de internationale geschillen tot een oplossing te brengen. Hij verwees echter naar de verklaring van Bevin op te passen voor nieuwe mislukkingen, teleurstellingen en ont moedigingen. Naar de mening van Mayhew waren de vooruitzichten op een regeling van het probleem der contröle op de atoomenergie uiterst somber. De regering bleef echter ho pen. WEfrONTWERP TOT HET BUITEN DEW ET STELLEN VAN AMERI KAANSE COMMUNISTISCHE PARTIJ Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden is gisteren begonnen met 'n de bat overe en wetsontwerp strekkende tot het „buiten de wet stellen van de Amerikaanse communistische partij als 'n geheime samenzweerdersorganisatie", ofschoon het bijna zeker is dat presi dent Truman over dit wetsontwerp zijn veto zal uitspreken. Voorstanders van de maatregel voorspellen, dat het de bat, dat waarschijnlijk tot de volgende week Dinsdag zal worden voortgezet, besloten zal worden met een stemming van 4 tegen 1. voor het wetsontwerp. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit, Paroell Tho- mass (republiekein). zeide, dat 't wets ontwerp „het einde zou beduiden van de bemoeiing van Stalin met de bin nenlandse aangelegenheden van de V.S.". De bond van Amerikaanse staal- arbelders de grootste vakvereniging in de CIO met 'n ledental van 928.000 heeft te Boston de bandsstatuten gewijzigd in die zin, dat dec om munis- ten geweerd worden uit iedere plaatse lijke of internationale functie en zij niet als af g vaardig den of leden vaa enige oommissie kunnen optreden,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1