Nationalisatie in opspraak Wat er in Indië gebeurt 99Flep" zegt de kurk j Het proces Kravchenko VAN CLEEF Truman en zijn „huisbaas hebben ruzie VRIJDAG 14 MEI Spaak blijft Paul Henri Spaak, de afgetreden Bel gische premier, heeft heden de Woensdag, j.l. bij de Prins-Regent in gediende ontslagaanvrage 'Van zijn ffegering ingetrokken. Zijn kabinet •lijft dus aan! De socialisten en de katholieken eijn tot volledige overeenstemming ge komen over de kwestie van de subsidi ering van katholieke scholen, waardoor de regeringscrisis was ontstaan. De uitvoering van het Marshall-plan De administrateur voor het Europese reconstructie programma, Hoffman, verzocht de commissie van toewijzin gen van de Senaat 4.245 millloen dollar ter financiering van de hulp aan de zestien Europese landen. Hoffman gaf de commissie een. gede tailleerd ontwerp van de behoeften van de onderscHfeiden landen en zei dat er -grote behoefte was om onmid dellijk met het gehele werk te begin nen. Hy zei, dat ieder land, dal oor logsmateriaal naar Rusland zou zen den, verder van Marshall-hulp ver stoken zou blijven. Senator Ferguson vroeg of de V. S. voedsel naar Nederland zouden zenden, ondapks het feit, dat geruchten gaan, dat dit land voedsel, dat te .veel ls, vernietigt. Hoffman antwoordde hiprop, dat Ne derland ter waarde van ongeveéfr 156 millioen dollar voedsel zou ontvangen, doch dat hierbij geen vers fruit en groenten waren, omdat hieraan een overvloed bestond in dat land. Hij ver klaarde verder, dat.de sluiting van de normale handelskanalen het vernieti gen van voedsel op het ogenblik tot gevolg had en niet een werkelijke over vloed. Ten aanzien van de nationalisatie van industrieën vefklaarde Hoffman, dat het doel van de ERP economisch herstel is. „Indien," aldus Hoffmann, 'n plan opkwam om dollars te investeren ter' modernisering van de Britse staal industrie en terzelfdertijd- kwam het plan voor nationalisatie hiervan, dan zouden we mqeten beslissen of onze investering de gewenste resultaten zou afwerpen." Hoffman zei verder, dat de produc tie niet noodzakelijk door een fiat van een regering behoeft verhoogd te wor den. Daarom zal iedere speciale missie de voorgelegde programma's onderzoe ken niet alleen van het standpunt van de wenselijkheid, doch tevens van het standpunt van de samenwerking door hen, die ieder program moeten uitvoe ren, fabrikanten, landbouwers, mijn- directies etc. Verschillende nauwkeurig omschreven doelmerken kunnen alleen bereikt worden door enthousiaste sa menwerking van'de burgers zelf, aldus Hoffman. Wij zullen de regelingen hel pen en de burgers om zichzelf te hel pen." (United Press). v Weer een incident te Berlijn KUSSEN VERLATEN VERGADERING. Gisteren heeft tijdens een vergade ring van de sub-commissie voor open- bare veiligheid van 't geall. bestuursbu reau van Berlijn de Russische delegatie luidkeels protesterend de vergadering verlaten naar aanleiding van een ver zoek van Engelse zijde om de voor do Russen benoemde Berlijnse hoofdcom missaris van politie, Paul Merkgraf, te ondervragen. Kol. Stewart, de Britse vertegenwoor diger en voor deze maand voorzitter van de commissie,' stelde voor Markgraf te ondervragen over de antecedenten van Willy Schubert, de politie-chef in de Russische sector, die wegens gezond heidsredenen ontslag had genomen. Kol. Stewart was, naar hij zeide, er stellig van overtuigd, dat de Russen door bei den „om de tuin geleid" waren. De Rus sische afgevaardigden weigerden op het Britse verzoek iil te gaan, doch de En gelse, Amerikaanse en Franse afgevaar digden stonden er op. dat Markgraf ge hoord zou worden. De eerste vraag van kol. Stewart a&n Markgraf werd door de Russen overschreeuwd. Het rumoer was zo hevig, dat verdere vragen en ant woorden niet verstaan konden worden. De Russen bevalen Markgraf zijn mond te houden. Kol. Stewart ging echter door met vragen stellen, waarop de Russische gedelegeerden luidkeels protesterend de zaal verlieten. OOK VERDER IS HET NOG GEEN PAIS EN VREE. Generaal-majoor Herbert, de Britse afgevaardigde en voor deze maand voor zitter van het geallieerde militaire be stuursbureau voor Berlijn, heeft op de van gisteren geëist, dat de Rus sen in het vervolg geen orders zouden uitvaardigen op een wijze, alsof Berlijn deel uitmaakte van de Sovjet-zone. Voorts stelde hij vragen aan de Russi sche commandant-generaal-majoor Ko- tikof, oVer het pSstpakketvervoer van Berlijn naar de Westelijke zones Ook vroeg hjj Kotikof, of hij zich nog hield aan de verschillende ve-rdragen, die voor zien in het viermogendhedenbestuur van Berlijn. Tijdens enige heftige woorden wisselingen begon Kotikof eensklaps een verklaring voor te lezen over de levens omstandigheid van de arbeiders in Ber lijn. die moest aantonen, dat de arbei ders in de Sovjetzone er beter aan toe v;aren dan elders in Duitsland .Ten slotte werd overeengekomen dat deze kwestie en die van de pakketpost ni®^ zouden voorkomen op de agenda van de volgende vergadering van de plaatever- vangende commandanten, die op 19 Mei werd vastgesteld. Kotikof weigerde we derom de aangenomen procedure te vol gen om bijeenkomsten van het gealli eerde militaire bestuursbureau en de plaatsvervangende bevelhebbers een maand tevoren vast te stellen ,dóch wilde wel de bijeenkomst van de bevel hebbers op 28 Mei en die van de plaats vervangers op 19 en 25 Mei bepalen. De Britse, Franse en Amerikaanse commandanten protesteerden en ver klaarden. dat dit een schending van de procedure was. Na een discussie van 3h uur over de socialisatie van de industrie in Berlijn werd de kwestie verwezen naar de vol gende bijeenkomst van de plaatsvervan gende commandanten. Er werd overeenstemming bereikt over een Brits voorstel voor dp bestraffing van actieve Nazi's door de Duitsers zelf met één uitzondering. Deze werd naai de bestuursraad verwezen, die sinds 20 Maart niet bijeen geweest is. SOKOLOFSKY TE BERLIJN TERUG. Het Duitse persbureau Dena meldt, dat maarschalk Sokolofsky, de Russi sche militaire gouverneur in Duitsland, na te Moskou een conferentie te hebben bijgewoond, te Berlijn is teruggekeerd. Hy was vergezeld van een nieuwe poli- tieke adviseur. Sjarnof genaamd. Volgens Dena komt Sjarnof uit Praag, waar hij een vergadering van de Kom intern heeft bijgewoond. Men ge looft, dat Sjarnof tot taak heeft de Sovjef-politiek in Duitsland te coördi neren. Als gevolg van een door Sjarnof uit gevoerde „zuivering", zo garat Dena voort, zijn 85 hoge Russische officieren Op zoek naar een nieuwe vorm (Van onze Londense correspondent) Emanuel Shinwell's bekentenis, dat het wat de na tionalisatie.^etreft, niet alles rozegeur en maneschijn is, lijkt sensationeler dan zij in wejkelijlftheld Ls. Het zou inderdaad sensationeel ge weest zijn, indien Shinwell, eens*mi nister van /brandstoffenvoorziening, die de mijnen nationaliseerde én die naar het departement van Oorlog- .moest ver- huizeiT wegens zijn agressieve uitlatin gen aan het adres van de middengroe pen op het moment, dat bovendien de kolenproductie in de Poolwinter van 1947 ineenstortte verklaard zou heb ben, dat de nationalisatie mislukt was en dat de Labourpartij besloten had het belangrijkste punt van haar ver- kiezingsprogram te -latén vallen. Dat is echter geenszins het geval. De na tionalisatie zal worden voortgezet, ech ter blijkbaar op een andere maneer. Ook voor Labour geldt het spreek woord: „Al doende, leert men". Zij heeft in deze harde tijd reeds tal van lang gekoesterde illusies moeten op geven, Shinwell, dit jaar voorzitter van het party-bestuur, slaat thans twee vlie gen in één klap. Hij tracht de opposi tie de wind uit de zeilen te nemen door volmondig te erkennen, dat fou ten zijn gemaakt en anderzijds de err- tiek te smoren van de militante partij gangers, die .yan mening zijrr, dat de socialistische idealen hoe langer hoe meer in het gedrang komen. De problemen van democratische be órijfsorgahisatie blijken onvoldoende te zijn doordacht. Nationalisatie van de .sleutelindustrieën beoogde in de eerste plaats groter efficiëncy van de bedrijfstakken als geheel. Deze effi ciency berust echter niet uitsluitend op een mechanische wets-maatregel. De psychologisch juiste leiding is vaak ver te zoetten in de nieuwe mani- moethorganisaties. De mannen, die aan de touwtjes trekken zijn onbereik baar, onzichtbaar en ondeskundig vaak. Shinwell heeft al twee jaar geleden op dit gevaar gewezen. Onlangs nog hekelde hij de hoge salarissen der di recteuren. De Nationale Kolen-raad,- het bestuurslichaam van de mijnen, is juist deze week in een nieuw conflict verwikkeld. De mijnwerkers weigeren een oneconomische mijn te sluiten en zij blijven in ae diepte. Lord Hyndley, de voorzitter van de Raad, dreigt zelfs met aftreden, ihdien deze practijkeij niet ophouden. Dit jaar waren er reeds 309 stakingen, wat een verlies van 168.000 werkdagen betekent. Voor het publiek is het een hard gelag, dat in plaats van de beloofde prijs-verlaging de tarieven naar boven gaan. Wat zal er nai gebeuren? De rege ring aarzelt al lang met de nationally satie van de ijzer- en staalindustrie, JAPANNERS WORDEN GESTRAFT. De Temporaire Krijgsraad te Batavia heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de bewakers van de „boerderij Makas sar". KaVato Kazuhiko werd veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf (eis 20 J.)Tanaka Kentaro 15 j. (eis 30 j.), Kanamura Tekki 7 j. (els 10 j.) en Ohara Kankon 7 j.Teis 5 j.). Tevens deed de raad uitspraak in de zaak tegen het personeel van het Ja panse radiostation^ op Tanah Abang en van de Japanse luisterdienst in het z.g. Billitönkamp. Misuta- Shigepgfhi kreeg V6 jaar (eis 7 j", Nakayama Joema-' samjari 9 maanden (ei? 5 j.) en Kaka- jima Mitfuyofhi-4 maanden (eis 5 jaar). Waar zijn toch onze „vermisten?" Ondej het hoofd „vermisten" schrijft het „Dagblad" te Batavia o.a.: De zes Nederlandse krijgsgevangenen zijn uit Djokja te Batavia aangekomen. zJj waren opgegeven als „vermist". Waarschijnlijk waren de meeste van hen gewond, tden zij als krijgsgevange nen door de TJJ.I. naar Djokja zijn mee gevoerd. Wij herhalen: het waren in totaal niet meer dan zes krijgsgevangenen, dje de vrijheid herkregen. Maar wij herinneren ons uit de tijd, dat nog dagelijks verlieslijsten van onze strijd krachten verstrekt, hierop herhaalde lijk, tientallen mal,en, een aantal „ver misten" vóórkwamen. Zeker moet het totaal hiervan verscheidene malen zes zijn. De vraag ligt derhalve vpor de hand: waar zijn al die andere „vermisten" ge bleven? Heeft men nooit iets meer van hen gehoord? Wij verwachten, dat men van officiële zijde ons spoedig iets meer zal laten weten van de resultaten van het inge stelde onderzoek. En liefst zonder ver zwijging van bepaajde bijzonderheden, waarover wij een zo volledig mogeljjke voorlichting ten zeerste zouden, waar deren! REPUBLIKEINSE AANKOPEN IN DE V.S. Te Djokja werd verklaard, dat thans besprekingen worden gehouden met be trekking tot de aankoop van machines, auto's e.cL tussen de vertegenwoordi gers van de Republiek Indonesia en de Amerikaanse Marine. De voor de republiek bestemde goe deren zullen door vrachtschepen van de Amerikaanse marine naar een ha venplaats in Indonesië vervoerd wor den. In ruil daarvoor wordt thans o.m. rubber voor verscheping geree'd gehou den. REP. DELEGATIELEDEN .TE BATAVIA TERUGGEKEERD. Hedenochtend zijn de leden van de Republikeinse delegatie, die de laatste dagen te Djokja en Kaliperang met het kabinet de huidige stand van zaken van de onderhandelingen, bespraken1, naar Batavia teruggekeerd. Zij zullen onmid dellijk aan het werk gaan, want het pro gramma van de'delegatie is dit weekend zwaar belast. MASSAGRAF TE SOERABAJA ONTDEKT. Slachtoffers met gekloofde schedels en schotwonden. Op de begraafplaats van Soerabaja, Kembang Koneing, werd een massagraf ontdekt. Men verwacht, dat zich hier overblijfselen van 150 slachtoffers be vinden. Reedes werden Woepsdag 19 en giste ren 24 .personen opgegraven. Men ver moedt hier de graven gevonden te heb ben van de slachtoffers van een overval op oen convooi Engelse vrachtwagens in 1945. Tot dusverre werden geraamten gévonden van mannen, vrouwen, kin die de afgelopen jaren zeer goede re sultaten heeft algeworpen. Een Lager huislid, dat zich tegen deze nationali satie In de oude vorm verzet, is door de partij cp het matje geroepen. Dat neemt niet weg, dat de gedachten in de i/artij zich sohijnen te bewegen in de richting van de door dit lid be pleitte contröle door de aandeelhou ders, in plaats van voor elke in-aius- trie uniforme bestuursraden. Hoe het ook zij, het Labourbeleid maakt ook op dit -punt allerminst een sterke indruk. Chr. Plattelandsjongeren te Leeuwarden bijeen GEEN CULTUURGROND MAG MEER AAN LANDBOUW ONTTROKKEN WORDEN. Friesland is de gastheer geweest van enkele duizenden plattelandsjongeren, leden van de Bond van Chr. Boeren- en Tuinder^organiskties en de Bond van Chr. Boerinnen, boerendochters en an dere plattelandsvrouwen én -meisjes, die de Friese hoofdstad hebben uitge zocht voor het houden van hun jaar lijkse bondsdag. Tn één der bijeenkomsten nam ,de af tredende voorzitster,mevrouw W. J. RoelofsTegeler, afscheid; haar wer den het erelidmaatschap van de bond en een geschenk aangeboden. De nieu we presidente, mevrouw H. R. Huizing-^ Knol. deed haar intrede op de geza menlijke vergadering die des namiddags .werd gehouden. Mevrouw Venema van Wageningen gaf een causerie over het onderwerp „Volkskunst en handwerk in Zwitser land". In de jaarvergadering van de C.J.B.T. O. sprak ir J. W. Bakker over het on derwerp „Landhonger". Spreker wees op de kleine oppervlakte van ons land met zijn snel groeiende bevolking. Het is de taak van de gezamen lijke landbouworganisaties er voor te waken, dat geen cultuurgrond meer aan de landbouw wordt ont trokken^ Des middags werd in twee tote de laatste plaats toe bezette zalen d® ge combineerde vergadering gehouden van de C.JJB.T.O. en C.BP.B.. Mr Linthorst Homan wees op jiet agrarisch karakter van Friesland. De heer H. Algra te Leeuwarden sprak vervolgens over „kleur en kracht van het boerenleven". Gisteren werden» te land en te water excursies gemaakt. CHURCHILL ONTHULT AIRBORNE-GEDENKTEKEN. Op 21 Mei a.s. zal door Churchill in de Westminster Abbey t-e Londen een gedenkteken worden onthuld, o.m. ter herdenking der gevallen Airbomes. De commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van. Ufford, aal als vertegen woordiger vajn de talrijke Airborne- Het buitenland prijst Koningin Wilhelmina „DE NEDERLANDSE VICTORIA". Verschillende Britse bladen hebben de rede van Koningin Wilhelmina. waarin zij aankondiging doet van haar troonsafstand, vrijwel onverkort weer gegeven. James Oldfdeld tekent in de „Daily Herald", diet orgaan van dé Britse La- bouwpartij, ten aanzien van de werk zaamheid van Koningin Wilhelmina aan: „De meesterlijk-bestendigende rol, welke zij immer in de Nederlandse aangelegenheden heeft gespeeld zij is wel de „macht achter het kabinet" genoemd moet haar wel afgemat hebben." De Daily Mail noemt Koningin Wil helmina de „Nederlandse, Victoria", zo wel wat betreft uiterlijke verschijning en gestadigheid van karakter als poli tieke invloed. Beide Koninginnen, al dus tffoet" blad, bestegen op 18-jarige leeftijd de troon en beiden regeerden langer dan één van haar voorgangers. De „Manchester Quardian" schrijft: „De troonsafstand van Koningin Wil helmina is karakteristiek voor Neder land en haarzelf. Na 50 jaren verlaat zij de Troon met dezelfde -methodische kalmte, als waarmede zij die steeds heeft bezet. Van haar vader erfde zij die gedegen en eenvoudige levenswijze, die een deel van de traditie van het Nederlandse Koningshuis is geworden. Maar zij had ook de populariteit en de persoonlij kheid, die hajtr invloed zo wel op sociaal als op politiek gebied deed gelden, een stabiliserende i-nvloed in een tijd van oorlog en verandering." „IN INDIË GEWORTELDEN" NAAR HUN L^ND TERUG. 74-jarige vrouw gaat werken als „hulp in de huishouding". Op het m.s. „Inörapoera" van de Kon. R'damse Lloyd zijn gistermiddag in het kader dér gezinshereniging 800. passagiers, o.w. 400 vrouwen ,en 306 -kinderen naar Indië vertrokken.' Onder deze passagiers bevinden zich 150 man nen en vrouwen, z.g. „in Indië ge wor telden", Indonesiërs en Indo-Europea nen, die tijdens de Japansebezetting in kampen hebben gezeten, maar in ons land niet konden wennen. Ook gaat er een groep val* 46 verpleegsters mee, bestemd voor de dienst van volksge zondheid te Batavia. Een hele sectie van het schip is afgestaan aan 26 R.K. geestelijken,, o.a. 15 missionarissen. Ook een dominee maakt de -reis mee. Van de vrouwen zijn er vier boven de 70. De oudste van -haar, 74 jaar oud, gaat een betrekking vervullen als hulp in de huishouding! DE PAUS ONTVING Dr PLESMAN. Paus Pius XII heeft gistermorgen in particuliere audiëntie ontvangen, dr A. Plesman, president-directeur der KLM, mevrouw Plesman, de Nederlandse bur gerluchtvaart-attaché te Londen, prof. D. Goedhuis, de hoofdcommies van de rijksluchtvaartdienst, dp heer P. Adriani, de hoofdvertegenwoordiger der KLM voor Italië, de heer K. Voüte alsmede mr H. I. Borel Rinkes van het bureau JlllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliri^ We zijn In Brussel op de trein ge stapt, de ronde, rozenrode man en ik. We zeggen niet veel, wat moet je tenslotte zeggen 's morgefis vroeg in een coupé. Maar we. vinden el kaar. ofschoon niet uitermate ge zellig, wèl vriendelijk. Hij leest een van die gillende Belgische sport krant j es en ik suf zo maar een beetje. „Roke menier?" Ik bèngeen siga- renroker, maar accepteei\ omdat ik bewust geen mens zal kwetsen. Daarom zeg ik ook, dat het nogal winderig is, hetgeen de man ken nelijk pleziert en hem doet opmer ken, dat het, niet alleen winderig, maar zelfs guur is. „Ja 't kan raar ffreer zijn in April" zeg ik. Hij acht deze kennisgeving volkomen juist, opent zijn koffertje en gaat ont bijten. Je hóórt niet in andermans kof fertjes te kijken en je wilt niet in andermans koffertjes kijken, maar je kijkt altijd. Voor ik weer uit het raam staar, heb. ik in de gauwig heid een stuk zeep eén pyama en drie flessen cognac zien liggen. De koffer staat n$g open, als de con ducteur komt knippen. ..Allebei 1 naar Holland" concludeert hij, en. met een blik op de dure drieling ih de.koffer„die krijg je de grens niet over meneer, één zou misschien nog gaan, maar drieDit treft de rozenrode man. Hij wordt onrustig, hij gaat hem zogezegd „knijpen" en dan worden mensen, zélfs tegen over vreeipden, altijd vertrouwelijk. Dus hoor ik. dat. z'n dochter „mee 'n Hollander" getrouwd is, in Rot terdam woont, sjuust' vandaag ja rig is en dat-ie gedacht had, der kinderen feest niet boter te kunnen opluisteren dan met drie flessen echte Franse. Waarop ik hem wel gemeend geluk wens en de sfeer tussen ons iets hartelijks gaat krij gen. Ik voel z ij n probleem als hei mijne en doe hem na enige tijd het weloverdachte voorstel, één fles tot voorbij de grens in mijn koffer te houden. Hij blikt mij trouw <fen aanhankelijk aan. haalt er twee uit zijn valies,reikt mij er één en zet =s de ander tussen ons in, op 'tklap- tafeltje onder het raam. Zijn op- lossing van de puzzle, hoe hij die fles door de douane kan krijgen, lijkt mü even geniaal als radicaal en amicaal. „Flop" zegt de kurk en- een gou- den beekje vult de papleren bekers, waar "we in Brussel koffie uit dron- ken. „Op uw dochter dan maar", knik ik beleefd, ,,'tls ne goeie hè?" lacht het rozengezicht en terwijl ik me afvraag, of-ie z'n dochter of de cognac bedoelt, flopt de kurk weer en het goud vloeit in dé be- kers. „Proost, op de machinist". Nu worden we vrienden, onherroepelijk, dat voel je. „Jongen, op de loco- motief", we lachen een beètje. „Op de conducteur, deze", we schateren, we gieren. Dit wordt het stadium van de harde klappen op de schou- ders en het samen zaken doen. ee „Wéér op je dochter!" We gaan „fijne kerel" zeggen en „laat die douane de dit en de dat krijgen, geen druppel vinden ze". Deson- danks blijven we hoogst nuchter en verliezen we de gebruikelijke hof- felijkheid allerminst uit het oog. „Flop" zegt de kurk van de tweede fles, het ontzielde lichaam van de eerste wordt met enig ceremonieel uit het raam geworpen. De .bekers stromen in dfe beken, „flop" zeggen de locomotieven, „op de dochter van de stoker", de trein met de jarige conducteur stoomt verder, over bruisende, goud-gele rivieren en to- renhoge bergon van lege kurken en floppende flessen, de machinist proost en proest in de pijp, we eten een broodje douane en we g&én niet naar Leiden, we gaan naar Tahiti, inééns maar door, die goeie, ouwe locomotief Ibrengt ons daar wel want z'n dochter is jarig en daarom juicht en jubelt de „hele treinQ JOCHEM. I vrienden in Arnhem en omgeving deze buitenlandse betrekkingen der KLM te plechtigheid bijwonen. I Den Haag. ill Duitsland reeds naar Moskou terug- j deren en Engelse gfiutkas. Vele hadden gezonden. - gekloofde schedels en schotwonden. De schrijver heeft de strijd geopend. (Van onze oorrespondent te Parijs). Men herinnert zich, dat enkele we ken geleden de voormalige ftussisohe diplomaat Kravchenko, auteur van „Ik verkoos de Vrijheid" (een boek dat in alle landen der wereld buiten de Sovjet-Unie oplagen v#n vele mll- lioenen exemplaren bereikte) berichtte bij de Franse Justitie een proces aan hangig te hebben gemaakt tegen het communistische blad „Les Lettres Frangaises", dat deze vroegere lei der van de inkoopcommissie der Sov jets in Amerika van leugens, verraad, spionnage, dronkenschap, roof, biga mie, analphabetisme en nog enkele fraaiigheden meer beschuldigd had. Eind Juni zal te Parijs ditproces geopend worden, dat haar historisch belang ontleent aan het feit, dat voor de eerste fiaal de politlemethoden der Russische regering in het openbaar en op vrije, grond juridisch aan de kaak zuilen (worden gesteld. Achter „Les Lettres Frangaises" rijst inderdaad de dreigende -schaduw vanh et .proleta risch vaderland" op, en Kravchenko weet zich de woordvoerder van al zijn onderdrukte vroegere landgenoten e.n van heel de vrije wereld. Van beide zijden zullen .bovendien .belangrijke ge tuigen in het veld worden gebracht; waaronder een lid van de Russische regering, Generaal Rudenko, verder Courtade, redacteur van „l'Humanlté", Joliot-Curië, de Franse communiseren- de atoom-vorser, en drie z.g. vrouwen van Kravchenko, die hij volgens zijn verklaring niet eens bij name kende, laat staan ooit heeft ontmoet.... In een artikel van vier kolommen lengte in een der Parijse avondbladen, France-Soir,* heef.t Kravchenko het bezwarend materiaal der communisten reeds ontleed en een dertigtal punten genoemd, waarop hij zijn verdediging en zijn aanval zal baseren. Alle aspec ten der autoritaire binnen- en buiten landse politiek der Sovjets worden in Reliefgoederen per „Veendam,, naar ons land VOEDSEL, KLEDING EN BOEKEN. De „Veendam" van de Holland-Ame- rika Lijn is met reliefgoederen aan boord op weg naar Rotterdam. Deze zulleh door het Ned. Rode Kruis over verschillende steden en dorpen van ons land werden verdeeld. Tot de zending behoren o.a. 15 kisten en 18 „cartons" voedsel, kledingstukken en andere -ar tikelen voor Breukelen als geschenk van de stad Brooklyn, 17 kisten eii t\yee vaten reliefgoederen van Hudson, Ohio, voor Oost- en West-Souburg en kledingstukken - van Holland-on-the- Seas, Noord-Californië, voor de stich ting voor oorlogsslachtoffers der Ne derlandse handelsvloot en hun nage laten betrekkingen te Rotterdam.» Het Interkerkelijk Comité ontvangt ter distributie onder de Nederlandse kerken levensmiddelen en kleding stukken van de Amerikaanse kerken in Woodstock, Montague, Holland (Michigan), Roseland, Annapolis en andere steden. Het American Book Center bedenkt de Kon. Ned. Bibliotheek in Den Haag met een collectie boeken, welke deze op haar beurt weer onder verschillen de Nederlandse bibliotheken zal distri bueren. (U.P.). dit programma met meedogeifloze scherpzinnigheid belicht. En in een postscriptum doet de schrijver afstand .vaai ieder copy-right op zijn jongste publicatie en verzoekt hij de bladen van de hele wereld „Pravda en Izves- tia uit Moskou inbegrepen", ruime be kendheid aan zijn artikel te willen geven. Het geïncrimineerde stuk in „Lettres Frangaises", dat de aanleiding heeft gevormd voor het toekomstige proces, was een interview, dat een zeker Sim Thomas, een anonieme ex- functionnaris vaai de O.S.S. het vroegere Amerikaanse bureau voor contra-spionnage zou hebben afge nomen. In de stijl van. een goedkoop politie-romannetje, vertelt daar de (volgens Kravchenko, gefingeerde) Amerikaan, hoe hij het onbeteke nende klerkje Kravchenko, die gebukt ging onder de schulden, Welke een los bandig leven in de nachtkroegen van New-York hem had opgeleverd, er toe kreeg in dienst van de O.S.S. te tre den. De 'berooide Rus hapte gretig toe. 'Er werd toen voorgesteld, zijn er varingen ten dienste van de anti-Rus sische propaganda te bobk te stellen, en in lange maanden broedde hij een zestigtal pagina's uit, die onleesbaar bleken! „Toen hebben we," verklaart de „Amerikaan", „helemaal buiten Kravchenko om, die duizend bladzij den zelf maar'geredigeerd! 51 llllllllllllllllllIlllillllIlllllilllllllillIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHn Willem Barends in IJmuiden binnen gelopen (G.P.D. berichtgeving) Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de Willem Barendsz in IJmuiden binnen gelopen. Er was zeer grote belangstel ling van 'familieleden en kennissen der opvarenden bij de slui^H en langs de kaden. Tijdens de vaart van .IJmuiden naar Amsterdam is de De Ruyter me daille, die onlangs aan .kapitein Visser werd toegekend, ©an hem uitgereikt. Cowin zal Niwin steunen' Naar aanleiding van de talloze klach ten van militairen in Indië. die haai' oorsprong vinden in het niet voldoende tot hun recht komen van de naar Indië gezonden N.I.W.I.N.-goederen, is onder auspiciën van de hoogste betrokken autoriteiten een organisatie in het le ven geroepen, die de distributie der NJ. WJ.N.-goederen zal verzorgen. Deze or ganisatie, de „Stichting Coördinatie Welzijnsverzorging Indië" (CXXW.I.N.) staat onder leiding van luitenant-gene-, raai S. H. Spoor, admiraal A. S. Pinke en de directeur van Sociale Zaken te Batavia, mr B. Krijger. Raming Marshallhulp voor Nederland EERSTE JAAR RUIM 599 MILLIOEN DOLLAR. "*De administrateur, voor de Europese hulpverlening, Hoffman heeft in de bij eenkomst van de begrotingscomhftssie van de Amerikaanse senaat zijn eerste eigen voorlopige ramingen bekend ge maakt van de uitgaven gedurende het eerste jaar der werkzaamheden-van de E.C.A. Vroegere ramingen waren afkom stig van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De voorlopige raming voor Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen bedraagt 599.600.000 dollars. WRAK VAN SUPERFORT ONTDEKT Op 120 mijl ten Noordwesten va-n Daihran heeft men het wrak waarge nomen van een Superfort, dat na ver trek van Dahran in Saoedi-Arabië cj* 11 Mei j.l. vermist werd. Volgens de tot nog toe beschikbare inlichtingen zijn de lichamen van negen omgekomen in zittenden gevonden? terwijl een persoon het er levend afgebracht zou hebben. Vier personen worden nog vermist. Ingezonden Mededeling ZO JUIST ONTVANGEN: allé maten interlock KINDER-ONDERJURKJES DAMES CAMISOLES en DAMES DIRECTOIRES Haarlemmerstr. 172-174-179 Maar de veranda komt er, zoals gas en bad kwamen (Van onze correspondent). Wanneer een man in Independence (Missouri) op 'n zomerdag, na volbrach- te dagtaak thuis komt, dan houdt hij Schone' Kunsten spoot venijn en noem- van het Witte Huis, waar de Truman's zouden kunnen uitblazen na de dag taak, die met de dag zenuwslopender wordt. De 15.000 dollar die" de verbou wing zou moeten kosten, zou uit het „Witte Huis-Onderhoudsfonds" komen-. Toen brak de bui los over de hoofden van de arme Truman's. Het Comité van de de voorgenomen verbouwing een blij vende schending van de zuidelijke gevel. Andere opgewonden* critici verklaarden, dat het Witte Huis het erfgoed is van het Amerikaanse volk, dat niet door de' grillen van een toevallige bewoner ver anderd mag worden. Maai' als puntje bij paaltje komt, is Hjarry Truman geen duimbreed van zijn pad te krijgen, ondanks schimpscheuten in de pers, die hem n.b. in een ver kiezingsjaar reeds „back-porch Har ry" noemt, die geen gevoel heeft voor goede smaak, eigendomsrechten 'en his torische zin. Overigens kan men niet zeggen, dat de historie tegen Truman is, want hetzelfde strijdrumoer dat thans de lucht vervult, daverde ook toen dc vrouwen van vorige Presidenten gasverlichting, keukenfornuizen en badkamers lieten aanbrengen. Ook dat rumoer bedaarde. De stekeligste commentaar was echter wel, dat Truman thansin het laatste jaar is van z(jn ambtstermijn en dat het wel eens kon geschieden, dat het Amerikaanse volk zijn „huurcon tract" niet verlengt. er van om zijn schoenen en zijn jasje uit te trekken om dan lekker in een schommelstoel op zijn veranda van de avondkoelte te genieten. Zonder een veranda (poroh hier genoemd) is geen Amerikaans huis compleet. Rijdt men per auto de kleinere Amerikaanse ste den binnen, waar de burgers nog in hulzen wonen en niet zoals in de grote steden in luxieuse, -burgerlijke of armelijke woonkazerne's dan wordt men onmiddellijk getroffen door de aanblik van de veranda's met de schommelstoelen, die de indruk wekken: daar wonen vriendelijke buurtjes, die 's avonds cp him veranda het plaatse lijke nieuws bespreken of een groet wis selen met een passerende buurman. De „poroh" is het rustpunt na een welbe stede dag, het- rustpunt, waar iedere werkende man recht op heeft. Zo denkt ook mr Harry S. Truman er over, een burger uit Independence, Missouri, die door do beschikking van 't lot en van de Amerikaanse Democrati sche partij, nu toevallig momgnteel niet in zijn eigeii. wit geschilderde huisje in Independence woont, maar in het Wit te Huis in Washington. Ai lang hadden Harry en Bess Tru man van de avondkoelte cp een eigen Maar niets kan Harry tegenhouden en porch gedroomd, maar tot" nu toe was dezer dagen waren de gaten voor de er neg nooit iets van gekomen Totdat balken, die de poroh moeten dragen, met f 1929 Harry met de Washingtonse zomer reeds in de witte muren gehakl. Of I ROELOFARENDSVEÈn, 13 Mei. Groen- die zo heet kan zijn in gedachten, Harry is er zeker van dat zijn huuroon- i teveiling. Sla f. 4,oo7,70: slaveiien r. 5— de knoop doorhakte en eens met de tract met 4 jaar wordt verlengd, of hij ,1?,LiI?r1£ia,2;l? fó9-!^0,00' rfbarb6r f. 7—3; architect ging praten. Gezamenlijk werd wil zijn Republikeinse opvolger meer j aardbeien 65—85 ct idSi afw het plannetjes uitgewerkt voor een een- van de avondkoelte laten genieten, dan I idem pond 90—1,25. Aanvoer aardbeien voudige veranda aan de Zuidelijke gevel hij ooit zelf heeft kunnen doen.I 58.000 doosjes. Behandeling Indonesische kwestie voor onbepaalde tijd uitgesteld Naar te Lake Succes werd vernomen, is aldaar nog geen rapport ontvangen t.a.z.v. Madoera. In verband hiermede is de beraadslaging over Indonesië ihde Veiligheidsraad, welkë, gelijk gemeld, hedenmiddag zou plaats hébben, voor onbepaalde tijd uitgesteld. AFSCHEID VAN CUNNINGHAM. Sir Olam Cunningham, de Britse ho- ge-flcommissaris 'in Palestina, heeft gis teravond voor de radio een afscheids- boodschap bot de Palestijnse bevolking gericht. Daarna is Cunningham, per vliegtuig uit Jeruzalem naar Haïfa ver trokken, waar frij zich vandaag te mid dernacht aan boord van de Britse kruiser „Euralyus" zal inschepen. Leden van het Joodse bureau, die zich gisteren naar het vliegveld van Haifa hadden begeven om er bezit van te nemen, zijn door de Britten te ruggezonden. Hun werd verklaard, dat het vliegveld pasna het vertrek van de hiege commissaris te hunher be schikking zal komen. t HOE WAS DE HYGIËNE OP DE „VOLENDAM"? Onderzoek ingesteld. In verband met de ziekte- en sterf gevallen," welke zich hebben voorgedaan aan boord van het ss. „Volendani", is de vraag gerezen of deze ndet mede zijn veroorzaakt tengevolge van onvol doende hygiënische toestanden aan boord van dit schip. Het staatstoezicht cp de Volksgezondheid stelt daarom trent een nauwkeurig onderzoek in, waarvan de resultaten zo spoedig mo- gelijk in een rapport aan de Minister van Sociale Zaken zuilen worden aan geboden. BRITS PRINSELIJK PAAR IN FRANKRIJK. Duizenden Parijzenaars waren heden In hun met vlaggen versierde stad op deb een om Prinses Elisabeth en haar gemaal bij hun aankomst voor 'n be zoek van vijf.dagen aan de Franse hoofdstad te verwelkomen. De trein van het Prinselijk Paar arriveerde aan het Noordstabion. HET IJS WORDT BETER! Met ingang van morgen zal in con sumptie-ijs 'inplaate van magere melk gestandaardiseerde melk worden ver- werkt. Dit betekent een belangrijke ver betering in de kwaliteit van. het ijs. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 14 Mei. Binnen de KW 76 met f. 8900 en de KW 140 met f. 6700 en de küstvissers: IJM 213 met f.400; IJM 249 met f. 190; UK 126 met f. 1040; UK 91 met f.1610; UK 60 met f.2450; UK 162 met f. 1850; UK 22 met f. 1910; UK 64 met f. 1230; UK 87 met f. 2260; UK 59 met f. 1260; UK 45 met f 700; UK 51 met f.1320; UK 68 met f.2250; UK 28 met f. 1170; UK 72 met f. 1150, UK 34 met i. 1310; VD 9 met f. 325. Aanvoer: 75 kisten tapbot en tong; 80 kisten wolf; 110 kisten poontjes; 80 kis ten kabeljauw; 125 kisten schelvis; 1420 kisten schol; 85 kisten wijting; 20 kisten, makreel en 100 kisten diversen. VLAARDINGEN, 14 Mei. Gistermiddag kwamen nog 2 küstvissers binnen met f. 3077 en hedenmorgen 5 küstvissers met t'. 8033 besomming aan verse vis. SCHüfVENINGEN, 14 Mei Besommin gen: Sch 10 met f.580, Sch 165 met f.50, Sch 11 mei; f. 1780, Sch 38 met f. 1310, Sch 18 mat t. 2120, Sch 12 met f. 1450, Sch. 62 met f.470, Th 1 met.f.220, Kw 215 met f.310, SI 31 met -f. 1^90, GO 27

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2