Beëdiging van Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk „Uw bewind wordt gedragen door warme liefde van ons volk" Truman over de vraagstukken de dag van Met een enkél woord WEERBERICHT Met Pinksteren wordt het warm! 87ste Jaargang VRIJDAG 14 MEI 1948 No. 26386 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Een Russische propaganda-stunt Wederom beleven we in de ..grote" politiek, wat 'men zou kunnen noemen een „akelig misverstand", waarvan de volledige omvang nog niet heel duide lijk is. Radio Moskou meldde, dat Molotof een Amerikaans aanbod om.de verschil punten tussen beide landen te bespre ken, had aanvaard. Een zucht van ver lichting ging door de wereld, want de spanningen hebben immers een gevaar lijke hoogte bereikt? Ook al was men zich van den beginne af aan bewust, dat men nog ver af was van een over eenstemming Daarnaast stond echter in officiële kringen van de voormahge geallieerden pijnlijke verbazing, dat Amerika dus op eigen houtje, zonder de vroegere bond genoten te kennen, besloten had tot een onder-onsje met Moskou! En ook dat laat zich begrijpen. Weinig minder dan ontnuchterend .was daarop de ontkenning van Washington ooit een aanbod tot be spreking te hebben gedaan. Wel werd erkend, dat de gezant te Moskou. Bedell Smith, besprekingen had gevoerd, doch dit waren- slechts volgens diplomatiek, gebruik informele besprekingen geweest, om nog eens duidelijk te-doen uitkomen, dat de politiek der Verenigde Staten onveranderd was en in geen enkel op zicht agressie tegen de Sovjets bedoel deDit speciaal waar bij de komen de presidentsverkiezingen in de V, St. wel eens sterke uitlatingen "kunnen wor den verwacht! Publicatie daarvan was tegen de ge bruiken inZiedaar het „akelig mis verstand" in volle omvang. Wat te zeggen omtrent dit nieuwe verschil van mening? Krabbelt Amerika terug uit prestige- oogpunt, omdat van haar zijde het eerste woord zou zijn gesproken in de bestaande controverse, hetgeen als zwakheid zou kunnen worden uitge legd? Het klinkt niet erg waarschijnlijk, want de wereld zou die zwakheid eer der hebben geprezen dan afgekeurd en het initiatief hebben toegejuicht. Neemt men aan, dat de Amerikaanse lezing de juiste is en na de diverse toe lichtingen uit Washington, klinkt dat het meest waarschijnlijke, om het maar zwak te zeggen, dan ontkomt men moei lijk aan het vaststellen van het feit, dat Amerika dan een zeer gevaarlijk pad heeft bewandeld, waarbij het niets had te winnen, alleen maar te verliezen. Het moest immers weten, dat het te doen had met een tegenpartij, die het begrip propaganda meesterlijk weet te hanteren, zelfs fijner en geslepener dan eens een Goebbels en die de regels van het spel rustig loslaat als het in haar kraam te pas komt. Moskou heeft dan ook niet geaarzeld om gebruik, volgens de regels van het diplomatieke spel zelfs misbruik, te ma ken van de geboden gelegenheid. Mos kou slingerde het bericht van het Ame-> rikaanse aanbod de wereld in, met toe voeging, dat het. dit accepteerde. Trots de Amerikaanse ontkenning staat het nu voor de Russen en hun aanhang in de hele wereld vast, dat-- Washington dus regelrechte besprekingen om de geschillen op te lossen heeft ge torpedeerdDie indruk weg te werken in het land der Sovjets, in de satelliet-staten en bij de commu nistische aanhang overal elders èis een-, voudig onmogelijk! Molotof heeft een reclame-stunt ge maakt voor inwendig gebruik van de eerste rang. Was dat de bedoeling, dan is deze geslaagd! Toch heeft Washington de deur niet geheel in het slot geworpen, doch deze opengelaten om tot besprekingen te ko men, doch dan niet in een onder-onsje doch in tegenwoordigheid van alle be trokken landen', waarmede in de eerste plaats de „groten" worden bedoeld, dus Engeland en Frankrijk. Amerika voelt er echter na de piislukkingeri der vier- mogendheden-conferenties en de onder- handelingen over Duitsland en Oosten rijk niets meer voor om aan een con ferentie te beginnen waar de vraagstuk ken globaal worden besproken. Er zullen concrete voorstellen ter tafel moeten worden gebracht waaraan men houvast heeft en die zullen door de Russen moe ten worden geleverd, waar zij immers de plannen der Westelijke mogendheden hebben afgewezen. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft dit inzicht reeds als juist erkend Zullen de Russen daaraan voldoen of zich in hun propagandistische „over winning" terugtrekken? Gebeurt dit laatste, dan is de gang van zaken weinig minder dan een nieuwe toespitsing van de toch reeds zo bedenkelijk gestegen spanningen. Erg gerust zijn wij er niet op! EORD BE VER ID GE OVER DE V.N. De beroemdé Britse econoom Lord •Beveridge heeft verklaard, dat 't enige middel om oorlog te voorkomen de ves tiging van een wereld-gezag is, dat als scheidsreohter kan optredeil en over voldoende macht beschikt om zijn be slissingen door te zetten. De V.N. wa ren ondoeltreffend door het vetorecht van de grote vijf. Het Britse imperium was een ideaal voorbeeld van een we reldregering, daar de verschillende sta ten van het imperium nooit onderling oorlog zouden voeren en elk land over een eigen regering beschikte. „Moge Gods zegen op Uw arbeid rusten H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmiddag nu H.M. de Koningin andermaal de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neerlegt, beëdigd als Regentes van het Koninkrijk. Dit geschiedde in de verenigde vergadering van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, welke daartoe in dé vergaderzaal der Tweede Kamer waren bijeengekomen, onder voorzitterschap van prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Voor deze plechtigheid waren in deze zaal enige veranderingen aange bracht. De regeringstafel was weggenomen. In de daardoor vrij gekomen ruimte waren de zetels voor HJK.H. de Prinses en voor Z.K.H. Prins Bernhard geplaatst. In d& ruimte voor de stenografen waren zetels ingericht voor de ministers en de leden van de Raad van State en voorts voor de volgende autoriteiten: dr. J. J. van de Velde, Regeringscommissaris voor bestuursaan gelegenheden voor Sumatra; dr M. F. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curasao bij de Ned. regering; mr dr R. H. Pos, vertegenwoordiger van Siftiname bij de Ned. regering; Th. Sanders, voorzitter der Alg. Rekenka mer; mej. mr H. A. Tcllegen, directeur van het Kabinet der Koningin, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden en mr H. Haga, pre- van de Bijz. Raad ran Cassatie. ninklijk Besluit, waarbij aan Uwe Ko ninklijke Hoogheid de waarneming van het Koninklijk Gezag werd opgedra gen. siden^ Te kwart voor twee opende de presi dent, prof. mr Kranenburg, de ver enigde vergadering, waarna de griffier prof. dr A. L. de Block voorlezing van het besluit der beëdiging van H.K.H. gaf. Vervolgens benoemde de voorzitter tot leden der commissie van in- en uitge leide de heren mr J. R. H. van Schaik, president der Tweede Kamer en prof. mr A. Anema, lid der Eerste Kamer. Tegen twee uur begaf deze commissie zich naar de ingang van het kamerge bouw om H.K.Hr Prinses Juliana en ZK.H. Prins Bernhard binnen te gelei den. De vorstelijke personen .waren al leen per auto, komende ,yan het paleis Noordeinde, aan het gebouw gearri veerd, waar de parketwacht een ere wacht vormde. Toen de Prinses en de Prins hun ze tels hadden ingenomen, hield prof. mr Kranenburg, de volgende toespraak: HULDE AAN DE KONINGIN. Koninklijke Hoogheid! Namens-de verenigde vergadering der Staten-Generaal heet ik Uwe Koninklij ke Hoogheid en haar gemaal welkom in dit plechtig uur. Met diep leedwezen hebben de Sta ten-Generaal kennis genomen van de redenen, die hebben geleld tot het Ko- ,Een golf van ontroering is door ons Volk gegaan, toen het door de ver trouwde stem van onze Koningin, die in de jaren der bezetting zo dikwijls sterkende woorden van bemoediging cn vertroosting en hoop tot ons bracht, de tijding hoorde, dat Hare Majesteit heeft besloten tot spoedige afstand van de Kroon ten behoeve van Uwe Koninklijke Hoogheid. Wij begrijpen volledig, dat enkel diep plichtsbesef èn warme liefde voor land en volk dit ingrijpende besluit deden ontstaan, en wij buigen daar voor eerbiedig het hoofd, vervuld van weemoed en dankbaarheid. Dankbaar heid, dat wy onze geliefde Koningin zo lange jaren hebben mogen behou den. Wy verenigen ons in de innige bede, dat haar een schone en rustige levensavond te midden van een weer tot voorspoed komend volk moge wor den geschonken. Met vol Vertrouwen en diepe gene genheid ziet het Nederlandse volk de waarneming van het Koninklijk Gezag wederom aan Uwe handen toever trouwd, overtuigd als het is, dat hand- H.K.H. Prinses Juliana, Regentes van het Koninkrijk der Nederlanden having van ons constitutioneel bestel, dat de waarborging van recht en vrij heid in Uwe handen veilig zullen zijn, en Uw bewind zal worden gedragen door -'warme liefde voor ons volk. Als voorzitter van de verenigde ver gadering der Staten-Generaal neem ik dan thans de vrijheid Uwe Koninklijke Hoogheid eei$>iedig te verzoeken de door de grondwet van de regent gevorderde eed in mijn handen te willen afleggen. H.K.H. Prinses Juliana legde vervol-, gens in handen van de voorzitter de in art. 44 der Grondwet voorgeschreven eed af. Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende: „Mogen aan Uwe Koninklijke Hoog heid" de kracht en de wijsheid geschon ken worden voor de vervulling van hare hoge taak en moge Gods zegen op haar arbeid rusten. Leve de Regentes! Hiermede was de plechtigheid ten ein de. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de Prinses-Regentes en Prins Bernhard daarna de zaal. Na terugkeer der leden en nadat mr van Schaik had medegedeeld, dat de commissie zich van haar taak gekweten had, sloot de voorzitter de verenigde vergadering der Staten-Generaal. Sabena-vliegtuig verongelukt De Dc-4, een vliegtuig van de Sabena, dat gistermorgen uit Leopoldstad naar Brussel vertrok, werd sedert gisteroch tend elf uur vermist. Thans is het wrak van dit vliegtuig door een der op onder zoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, 25 kilometer ten Zuiden van Libenge, in de buurt van Oebangi, een zijrivier van de Congo Er is nog geen bericht over het lot van de 25 passagiers en de zeven leden van de bemanning. Verkiezingen op Madoera - Te Sampang werden de slotverkiezingen gehouden voor het toekomstige parlement van Madoera. Bij de eerste yerkiezingen had den de dessa's reeds hun kiesmannen gekozen. Dezen hebben nu uit 46 candi- daten de parlementsleden aangewezen. Hoe zo'n verkiezing in zijn werk gaat, blijkt uit deze foto. Er zijn geen stembiljetten, zoals in Juli a.s. bij ons.•doch op een bord worden de namen aangewezen. Foto: ANP. De Zeslanden-conferentie te Londen De conferentie te Londen over de toe komst van West-DuitslanÖ, die eind Februari te Londen begon, hoopt, zo wordt van officiële zijde verklaard, hakr werkzaamheden tegen het einde van de volgende week te voltooien. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zouden de laatste dagen aanzienlijke vorderin gen, gemaakt zijn ta.v. het in overeen stemming brengen van de Amerikaanse en Franse zienswijzen inzake de inter nationale contróle van het Ruhrgebied. Dit probleem heeft het werk van de conferentie de laatste tijd vertraagd. Wil Stalin in October ontmoeten President Truman heqft -op een pers conferentie meegedeeld, dat hij bereid is Stalin te ontmoeten, wanneer deze in October naar Washington wil ko men. Hij ontkende, dat hij de laatste tijd een rechtstreekse boodschap van Stalip ontvangen had, daaraan toevoe gend, dat hij er ook geen verwacht. De president verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins is toegeno men door het Jongste contact tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. De tussen de beide landen bestaande fundamentele geschillen waren door het incident niet veranderd. De president is tegenstander van een thans bij het Congres in behandeling zijnd wetsontwerp, dat drastische beper kingen zou opleggen aan het communis me in de V..S. Zulk een wet zou ..geheel in strijd met onze prihcipes" zijn. Als er organisaties of groepen in de V.S. waren, die de regering wilden om verwerpen,* bestonden er reeds wetten om aan dat streven het hoofd te bieden. Terugkomend °P de recente notawis seling met de Sovjet-Unie zeidfe Tru man, dat de oorspronkelijke verklaring over de Amerikaanse politiek, door Be dell Smith tegenover Molotof afgelegd, V. S. beschuldigd in Perzisch parlement Een lid van het Perzische parlement, Ahmad Razavi, heeft in de zitting van gisteren de volgende beschuldi gingen uitgebracht: „Het gehele Per zische parlement wordt door de rege ring der Verenigde Staten bekostigd. De onafhankelijkheid van het Perzi sche leger ls vernietigd door de over eenkomst met de Amerikaanse mili taire advies-missie voor Perzië". De voorzitter sloot de vergadering, nadat Ahmad kazavi nog had gezegd, dat George Allen (de voormalige Ame rikaanse ambassadeur) zich in interne Perzische aangelegenheden heeft ge mengd en dat de Amerikaanse militaire missie geen Perzische maar Ameri kaanse belangen „nastreeft". Onder grote opschudding verlieten de leden de zitting. WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk koude nacht' met plaatselijk mist. Overdag tijdelijk wat overdrijvende bewolking, doch'over het algemeen zon nig, droog weer met weinig wind en iets hogere temperaturen dan gisteren. 15 MEL Zon op: 4.46 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 10.30 uur; onder: 2.17 uur (N.M.). Hoogwater te Katwijk te 8.09 en 20.48 u. BINNENLAND. Naar vernomen wordt zal van de zijde der U.N.O. geen onderzoek worden Ingesteld naar het Incident ten Zuiden van Cherlbon, waar 1000 met speren ge wapende Indonesiërs een overval op Ne derlandse troepen deden. In kringen der U.N.O. werd gezegd, dat alleen wanneer een der partijen hierom verzocht, een onderzoekingsgroep near het bewuste ge bied gezonden kon worden. (U.P.). Gistermiddag is het bijna 4 Jaar oude zoontje van de familie Kleine, wo nende te SloterdJjk, bij het spelen met 'n bal in een put gevallen en verdronken. Dezer dagen werden uit het Zwanen- water bij Callantsoog een groot aantal, waarschijnlijk 60 70 stuks. Jonge lepe laars gerooid en per auto of vrachtauto vervoerd in -Zuidelijke richting. BUITENLAND. Franse vissers hebben het wrak van een twee-motor lge Amerikaanse Glenn Martin bommenwerper opgevist uit de Middellandse Zee. 32 K.M. ten Zuiden van Sete. Tóen het wrak aan land gebracht werd. was er geen spoor van Inzittenden te bespeuren. Men vermoedt, dat het vliegtuig ln de oorlog werd neergehaald. Twee Poolse vrouwen zijn op het ogenblik, dat zij zich gereed maakten Bra zilië op wettige wijze met bestemming naar Europa te verlaten, door de politie te Sao Paulo aangehouden. Een harer zou' de particuliere secretaresse zijn van dé Braziliaanse communistische leider Luiz Carlos Prestes, en had een uitgebreide do cumentatie betreffende de landsverdedi ging in .haar b^zlt. De eerste levering van bevroren vlees uit België is in de Brits-Amerikaanse be zettingszone aangekomen. Deze levering zal gevolgd worden door andere. Opvarénden van het s.s. „Waterman" dat met troepen op thuisreis ls, kunnen In Port Said post uitgereikt krijgen, mits defce hier te lande uiterlijk 23 Mei a.s. op de bus is gedaan. Luit.-generaal Spoor heeft benoemd tot plaatsvervangend hoofdlegeraalmoeze nier in1 Indlë de majoor aalmoezenier H. J. M, Bijlhout, tot voor kort dlvlsle-aal- moezenler te Soerabaya. Pater Bijlhout ls gistermorgen per KLM- Constellatlon van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het Praagse oppergerechtshof heeft majoor Josef Kosik ter dood veroordeeld wegens een poging om naar Duitsland te vluchten, ten einde zich te voegen bij elementen ln het buitenland, die zich te gen de Tsjecho-Slowaakse staat keren". Kosik zou voorts getracht hebben Tsje cho-Slowaakse militaire geheimen aan een buitenlandse mogendheid mee te delen. Het doodvonnis werd gewijzigd in 18 Jaar gevangenisstraf, met verlies van rang en decoraties. Het Huls van Afgevaardigden van Chili heeft met grote meerderheid een anti-communistisch wetsontwerp goedge,- keurd. Hierdoor wordt de wetgeving op de binnenlandse veiligheid aanzienlijk versterkt. Een militair tribunaal te Skoplle, de hoofdstad van Joegoslavlsch Macedonië; heeft vier personen ter dood veroordeeld wegens „spionnage en rebellie en lidmaat schap van een geheime generale staf". Zeven andere beklaagden kregen gevange nisstraffen, variërend van tien tot twin tig Jaar. Prins August Wilhelm, de vierde zoon van de ex-keizer, ls door een zuive ringshof te Ludwigsburg in Wuerttem- berg tot 2} jaar opsluiting ln een ar beidskamp en confiscatie van 40% van zijn bezittingen veroordeeld. HIJ zal on middellijk worden vrijgelaten, daar hij ge noemde yjd reeds ln voorarrest heeft doorgebracht. Naar verluidt heeft de Sovjet-Unie een Brits voorstel verworpen om de con ferentie van belanghebbende landen over de Donauscheepvaart te doen voorafgaan door voorbereidende besprekingen tussen de vier grote mogendheden. In het Britse parlement is mede gedeeld. dat het thans aan Duitsers wordt toegestaan tot een maximum van zes maanden te logeren bij vrienden of ver wanten ln Groot-Brlttannlë „om kennis te maken met de Britse levenswijze". Kin deren mogen voor onbepaalde tyd komen logeren. door hem met minister Marshall en het gehele kabinet is besproken. De presi dent wilde geen gedetailleerd commen taar op de notawisseling geven, zeggen de, dat Marshall de aangelegenheid reeds voldoende had*belicht. Truman schaarde zich ten volle achter de ver klaring van Marshall. Truman wilde geen commentaar ge ven op de mogelijkheid van een Ameri kaanse, erkenning van een Joodse staat in Palestina. Hij zeide slechts: „Komen die tijden, komen die zorgeh". Hij bevestigde, dat hy de Palestijnse kwestie en de problemen, voortvloeiend uit het neerleggen van het mandaat door Engeland, met minister Marshall en Ro bert Lovett, onderminister van buiten landse zaken, had besproken, doch wil de geen bijzonderheden hierover mee delen, noch over eventuele nieuwe plan nen ter voorkoming van wrijving in Palestina. Ten aanzien van de militaire hulp verlening aan West-Europa zei Tru man, dat hy persoonlijk niets in voor bereiding had en ook terzake geen voorstel van het departement van bui tenlandse zaken had ontvangen. Sovjet-protest tegen terechtstellingen in Griekenland De Sovjet-Unie heeft officieel aan Griekenland gevraagd de executies van „Griekse patriotten" te beëindigen. In een verklaring wordt gezegd: „De Sovjet-regering acht het noodzakelijk de aandacht van de Griekse regering te vestigen op de verontwaardiging van het Sovjet-volk, welke ls opgewekt door de massa-executies van Griekse demo craten, die thans in Griekenland plaats hebben. De executies van Griekse pa triotten. die eens tegen de Duitse in vallers hebben gevochten, kan geen rechtvaardiging vinden in de ogen van de beschaafde wereld. Het Sovjet-volk verwacht een onmiddellijke beëindiging van deze executies, die de volkeren in woede doen ontsteken. De Sovjet-rege ring deelt deze gevoelens van het Sov jet-volk ten volle". DE STAKINGEN IN WEST-DUITSLAND. Ongeveer 35.000 man trampersoneel, weg- en gemeente-arbeiders te Muen- chen eri Neurenberg zijn weer aan het werk gegaan, terwijl 45.000 anderen in de Amerikaanse zone nu de 10de dag van hun staking ingaan uit protest te gen de beweerde slechte distributie van levensmiddelen. Hieronder bevinden zich 20.000 metaalbewerkers ln het ge bied van Muenchen, die een voorgestel de compromisregeling verworpen heb ben. Hans Ziegler, burgemeester van Neu renberg, heeft' verklaard Dinsdag een staking van gemeentepersoneel en an dere arbeiders te zullen lelden, indien men tegen die tijd niet tegemoet geko men is aan de eisen van het volk om meer voedsel. Hij verklaarde te hopen, dat de gehele Beierse regering, die verklaard had machteloos te zijn om do voedseltoestand te verbeteren, zich bij de stakenden zou voegen. Zonnige dagen in het vooruitzicht Gedurende de' laatste dagen ls de luchtdruk in West-Europa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing in N.-O. richting van het Azoren-hogedrukge- bied. De verschillende tamelijk actieve oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen een N.O. koers te volgen van het midden van de oceaan over IJsland naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwikkeling in de luchtdruk verdeling is, dat de aan voer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen geleidelijk weer hoger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zyn bovendien de kansen op vorming van verspreide onweers buien door de verwarming in de na middag uiterst gering. Pas in de loop van tjpeede Pinkster dag wordt de kans hierop groter, daar verwacht kan worden, dat togen die tijd de invloed van de oceaandepressies zich weer meer over het vasteland van West- Europa gaat uitbreiden. Het ziet er dus naar uit, dat het weer met Pinksteren over het alge meen fraai zal zyn met tamelijk hoge temperaturen, lange perioden van zonneschijn, niet veel wind en pas in de loop van de Tweede Pinksterdag kans op vorming van verspreide warmte-onweders. Een Rus vliegt naar New York De Engelse kolenindustrie DIRECTEUR KOLENRAAD AFGETREDEN. Sir Charles Reid, een van de twee directeuren van de afdeling productie van de Britse nationale ledenraad is afgetreden, daar hij „geen vertrouwen heeft in de kolenraad noch in de tot stand gebrachte organisatie." Volgens hem zouden minstons 30 millioeh ton steenkolen per jaar meer geproduceerd kunnen worden indien het absenteïsme onder de mijnwerkers' tot het peil van voor de oorlog kon worden "terugge bracht, de arbeiders geplaatst werden, waar zij het meest op hun plaats waren en personeel en leiders hun uiterste krachten inspanden. Het ministerie van brandstof en energie deelde hierna mede, dat een commissie was benoemd om /,de, opt- wikkeling van de organisatie van de stee.nkolenraad na te gaan en de raad eventueel te adviseren verbeteringen in ie voeren". Aan het hoofd van de com missi e staat sir Robert Burrows, die kortgeleden zitting in de raad genomen liceft. BIJZONDERE OPDRACHT? Jacob Malik, een vooraanstaande functionaris van het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken en voorheen Sovjetrussisch ambassadeur in. Tokio, is gisteren uit Berlijn vertrok ken om via Londen naar New-York te vliegen. Te Londen zijn veel veronderstellin gen geuit over deze onverwachte reis van Malik, die beschouwd wordt als een van Molotofs belangrijkste raadsman-, nen. Malik heeft gedurende de afgelopen achttien maanden de functie van plaats vervangend minister van buitenlandse zaken bekleed. Hij is een van de voor aanstaande deskundigen van Moskou terzake het Verre Oosten. Hierdoor is men gekomen tot de veronderstelling, dat zijn reis in verband staat met de Koreaanse kwestie, welke door Marshall werd genoemd als een van de drie voor naamste wrijvingspunten tussen Ameri ka en de. Sovjet-Unie. De andere twee door Marshall genoemde geschilpunten zijn Berlijn en Wenen. Volgens mededeling van een officiële Britse woordvoerder te Berlijn is Malik naar New-York vertrokken ter bijwo ning van een bileenkomst van de VN. Malik wordt vergezeld door een ambte naar van het Sovjetrussische ministerie, van buitenlandse zaken, Boris Hobta- tenko. HET LOT WILDE GEEN COMMUNISTISCH WETHOUDER! Toen gisteravond in de gemeente raadszitting te Westzaan een wethouder moest worden gekozen staakten tot drie maal toe de stemmen, zodat het lot moest beslissen of de C P N - dan wel de P. v. d. A.-canriirinat de zetel zou bezetten. Het resultaat van de loting was dat de heer J. J. Zaayer (P. v. <L A.) werd benoemd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1