Schouten opent deputaten-vergadering der A. R. Partij Gerbsch pleegde afgrijselijke mishandelingen EN HET OOG VAN MUG Van boven af aangekweekte amoralifeif Voorstel tot pensioentoeslag RECHTZAKEN Roer in Indië kan nog gekeerd worden Radio-programma WOENSDAG 12 MEI Eerste Kamei aanvöardt Opheffing der Bijzondere Rechtspraak De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bijzonde re Raad van Cassatie en de Tribunalen behandeld. De heer Wyers (KVP) zette uitvoerig uiteen, dat het ontwerp de instemming heeft van zijn fractie. Een radicale op heffing der bijzondere rechtspleging zou rechtsongelijkheid in het leven roepen. Degenen, die een radicale opheffing ver dedigen, verzuimen aan te geven hoe dan verder gehandeld moet worden met de nog niet berechte delinquint-en, Als de bijzondere rechtspleging thans radjcaal beëindigd zou worden, zou dat z.i. on recht en chaos teweeg brengen. De heer Pollema (C.H.) uitte namens zijn gehele fractie ernstige teleurstel ling over de houding van de minister. O.m. verbet hij zich tegen de volks rechtspraak. Hij verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen. De minister van Justitie, de heer Van Maarseveen, zeide de door de heer Pol lema aangevoerde ongrondwettigheid niet te zien. Spr. verklaarde dat hij de gratie de juiste methode acht. Het wetsontwerp werd aangenomen met 24 tegen 4 st. 'die der heren Reyers, Pollema, De Zwaan en Vixsèboxse, al len C.H.). De Kamer zal weer bijeen komen op 25 Mei a.s. Voorjaarsconferentie C. H. Jongeren Doodstraf geëist VEELVULDIGE OVERHEIDS BEMOEIING BECRITISEERD. In hét afgelopen weekend hield de Federatie van Hist. Jongeren in Neder land haar voorjaarsconferentie in het conferentieoord van de CJ.M.V. de „Ernst Sillemhoeve". Dr G. J. Streeder, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, refereerde over ,,Kerk en overheid", mevrouw C. E. F. Palies Giesberts, C.H.-gemeenteraadslid uit Groningen sprak over „Geestelijke volksgezondheid". Zondagavond heeft mr W. F. Schok king, wethouder van Antsterdam, ge sproken over „Volk en overheid". Mr Schokking opponeerde tegen de veel vuldige overheidsbemoeiingen. Zeer ze ker heeft de overheid een regulerende taak, een laak die in de laatste vijftig jaar verveelvuldigd is, maar dit houdt niet in dat zij zich met alles dient te bemoeien. .Zonder plan te werken ls natuurlijk verkeerd, maar alles volgens vaste plannen te willen volbrengen noemde spr. het toppunt van hoogmoed, daarbij wijzend op de vele onberéken- bare factoren, die van invloed kunnen zijn op het economisch proces. DE SOCIALE WETGEVING EN DE P. VAN DR A. T.a.v. de sociale wetgeving zeide spr., dat het niet Juist ls wanneer men van de P. v. d. A. «ich beroemt op de vele onder deze regering tot stand gekomen sociale verbeteringen, aangezien die verbeteringen vrijwel alle met algemene stemmen werden aangenomen en zeer zeker ook door een rechtse regering tot stand zouden zijn gebracht. Evenmin dient men te vergeten, dat de in de Stichting van de Arbeid belichaamde sociale vrede betekent de verwezenlij king van een ideaal, Juist der christe lijke vakbeweging. C.H.U. BESTAAT 40 JAAR. Een commissie heeft in opdracht van het Hoofdbestuur der CH. Unie een boekwerk samengesteld in verband met het 40-jarig bestaan van de Chr. Hist. Unie op 8 Juli 1948. De titel van dit boekwerk luidt: „Wat zeggen ze er van?" De commissie is samengesteld uit de heren Mr dr J. varf Bruggen. P. Brij- nen van Houten, ds J. Hoekstra, mr W. F. Schokking en prof. dr J. de Zwaan. 7 Hoofdstukken worden ingeleid door richtinggevende beschouwingen van de overleden voormannen, t.w. mr G. Groen van Prinsteren, mr dr J»\Schok- lcing, J. R. Snoeck Henkemans ,*jhr mr A. F. de Savornin Lohman, dr J. Th. Visser, prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine en J. Weitkamp. Ongeveer 120 artikelen dateren van na de bevrijding van 9ns Vaderland. Gisteren heeft het Amsterdamse Byz. Gerechtshof de zaak behandeld tegen Wilhelm Friedrich Gerbsch, de eerste en mogelijk enige Duitser, die voor een Nederlandse rechtbank moet terechtstaan voor misdaden, die hy tegenover Nederlanders in Duitsland heeft bedreven. Deze 59-j. Duitser uit Schwerin, is bewaker geweest in het „Arbeitser- ziehunglager" In Zöschen, een straf kamp, waarin zich vele Nederlanders bevonden. Voor zijn beestachtig optreden in dit kamp eiste de procureur-fiscaal, mr C. van Ry, de doodstraf tegen Gerbsch. „OME KEESJE". Deze Duitser was ecri schriel man netje. Een donker uiterlijk, de ogen diep in de kassen gelegen, een grote snor en een haarlok, die aan de vroegere Führer deed denken. De Nederlanders in het kamp noemden hem eenparig „Ome Keesje". Diens goedheid van karakter is deze onontwikkelde Duitser echter niet eigen, evenmin als diens welspre kendheid. Volgens de 13 Nederlanders, die tegen hem getuigden, was Gerbsch 't prototype van de Duitse sadist. Gum miknuppel en bullepees hanteerden hij en zijn medebewakers met gemak. In vijf maanden stierven in Zöschen on der deze afgrijselijke behandeling 563 kampbewoners. Enige van Gerbsch' misdaden evenwel zijn door in het kamp verblijvende Nederlanders gesignaleerd. GEMENE MISDADEN. Getuigen beschreven o.a. de mishan deling die een Amsterdammer b.g. „Plet de kippenboer" van Gerbsch heeft moe ten ondervinden. Deze 'Amsterdammer moest als straf voor een ontvluchtings poging een volbeladen kruiwagen ette lijke malen in snel tempo tecen een heuvel opduwen. Als Piet niet verder kon. bewerkte Gerbsch hem met zijn gummistok, waar hij maar raken kon. Het einde van de arbeidstijd behoedde de Amsterdammer er voor doodgesla gen te worden, doch enige dagen later overleed hij toch aan de gevolgen van deze mishandeling. Toen een andere gevangene. Ge rard Koch, door Gerbsch neergeslagen was zei hij tegen een der gevangenen: „Leg hem maar in een Uikkist. hij gaat toch dood". Dit is toen gebeurd en de kist is dichtgetimmerd. Later hebben de Nederlanders de kist weer geopend en de nog levende Koch er uit gehaald. Vyf dagen later moesten zij hun kameraad echter wederom en thans definitief in de kist leggen. Een geliefkoosde bezigheid van Gerbsch was het van het toilet wegslaan van ge vangenen. Hij deed dit met zijn gelief de gummistok, met een schop of door stenen naar de gekwelde gevangenen te gooien. Er waren anderen, die gezien hadden hoe Gerbsch gevangenen, o.w. Polen en Russen bewusteloos heeft ge slagen. Gerbsch zou aan de Amerikanen be kend hebben minstens 80 90 mensen te hebben doodgeslagen. Ter zitting ontkent hij dit echter ten stelligste. GESPLETENHEID VAN ZIEL. „Wat kent men eigenlijk van zo'n man" zei de procureur-fiscaal in zijn requisitoir. „Ik heb mij vaak afge vraagd hoe een dergelijke gespleten heid van ziel, zoals men bij Duitsers veelal heeft aangetroffen, mogelijk is. Aan de ene l^ant zijn het vaak per fecte huisvaders, die geheel in hun ge zin opgaan en 's avonds slaan zij een groep mensen, die voor het vuurpcle- ton moeten met de grofste scheld woorden de trap af of begaan de ge meenste mishandelingen. Dc geloof, dat dit alleen te verklaren is door de amoraliteit, die in de zielen van deze mensen van boven af is aangekweekt" Mr Van Rij was voorts van mening, dat de misdaden, die Gerbsch aan Po len, Russèn en anderen heeft begaan, hem ook voor deze rechtbank zullen moeten worden aangerekend. Mr Van Rij is n.l. van mening, dat de mishan delingen zijn 'bronnen bij de Polen en de Russen en daardoor zijn alle remmen bij de Duitsers weggevallen en hebben daardoor ook de Nedérlandersgeleden. De procureur-fiscaal ei6te ten slotte de doodstraf. Uitspraak Dinsdag 25 Mei a.s. TWEEDE KAMER KEURT WETSONTWERPEN GOED. Nadat de voorzitter, mr Van Schalk, had medegedeeld, dat de Tweede Kamer Vrijdag zal behandelen het voorstel van wet van de heer Romme c.s. tot het ln overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet en dat de volgertde week behandeld zal worden het ontwerp tot wijziging van de L.O. wet 1920, heeft de Tweede Kamer gister middag een aantal wetsontwerpen zon der beraadslaging of stemming goedge keurd. Daaronder was een ontwerp tot be strijding van het gevaar van de asperge- vlieg en een tot goedkeuring van het tussen Nederland en België gesloten verdrag betreffende toepassing der we derzijdse wetgeving op het punt der sociale verzekering. De Minister van Verkeer en Water staat. de heer Vos, gaf te kennen dat de kwestie der tekorten van de pen sioenfondsen onder het oog wordt ge zien. Het wetsontwerp tot dekking van het tekort van het spoorwegpensioenfonds is daarna z.hst. goedgekeurd. Ook heeft de Kamer o.a. haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot aanvulling van enige artikelen van het besluit bezettingsmaatregelen. Ten slotte heeft de Kamer haar goed keuring gehecht aan een K.B. tot aan vulling van de tabel van weeldegoede- ren. Naar volledige Ned.-Belgische Unie? Naar de „Nieuwe Gids" te Brussel meldt, schijnen de drie regeringen van de Benelux binnenkort 'n nieuwe stap te zullen doen op de weg naar een volledige economische unie. De moei lijkheden, die een dergelijke unie op het ogenblik in de weg staan zijn o.a. het tekort op de Nederlandse beta lingsbalans, de goederenschaarste in Nederland en 't deficit op de Belgisch- Nederlandse handels- en betalingsba lans. STAKING BIJ VAN GELDER EN ZONEN OPGEHEVEN. De werkzaamheden op de afdeling papierfabricage v^in de fabrieken van Van Geldèr en Zonen te Velsen zijn hedenmorgen hervat. Het conflict is voorlopig bijgelegd en Zaterdag zal de directie met de zes hulp-machinisten een bespreking hebben. INDONESIË VRIJDAG IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad zal Vrijdagmiddag ter behandeling van de rapporten over de politieke situatie in West-Java en op Madoera bijeenkomen, in verband met de beschuldiging van de Republiek, dat de Nederlanders daar „marionetten- staten" hebben opgericht. COLORADOKEVERS KOMEN UIT DE GROND. Aardappeltelers, let op uw gewas! Het warme, zonnige weer gedurende de laatste dagen heeft om. tot gevolg, dat thans de overwinterde colorado kevers uit de grond komen, vooral in het Zuiden, midden en Oosten van ons land. Het is daarom van het allergrootste belang alle kevers onmiddellijk op te sporen en te vernietigen om aantasting van het aardappelgewas en eiafzetting te voorkomen. Indien zeer veel kevers voorkomen en het afzonderlijk verdelgen daardoor bijna een onbegonnen werk is. dient een grondige behandeling met een insecten- dodend middel te worden uitgevoerd, waarbij in dit stadium om verjaging der kevers te voorkomen de voorkeur moet worden gegeven aan behandeling met DDT-middelen. Aardappeltelers, let thans regelmatig op uw gewas! Elke kever, die nu vernie tigd wordt, betekent een groot aantal larven minder in de toekomst. Ingezonden Mededeling Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kin. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen ln Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzui verheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig De weldadige gevolgen blijken al gauw Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen ln aantal af: elke dag voelt ge D méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levens lust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. DE RADIOREDE VAN DE KONINGIN De radiorede, welke HM. de Konin gin heden zal houden, wordt door de Wereldomroep uitgezonden om half voor Oost-Indië (13, 16 en 19 meter band), voor Europa en Afrika om half 8 (25, 31 en 49 meter band) en voor West-Indië *s nachts half één. Stelling stortte plotseling omlaag Twee arbeiders 'gedood en' twee gewond. Gistermiddag waren vier arbeiders in de productiewerkplaats van de NV Ver. Chemische Fabrieken aan de IJsseldijk te Rotterdam op een hoogte van negen meter bezig met het isoleren van een tweetal cyclonen, welke dienen voor de gaszuivering bij het drogen van super fosfaat. Zij stonden daartoe op een plan ken hangstelling. welke met touwen aan katrollen hing. Plotseling hoorden de op de grond bezig zijnde arbeiders een he vig gekraak en angstkreten. De planken van de stelling braken, met het gevolg, dat de vier arbeiders naar beneden stortten. Twee hunner, de 36-j. P. Hoogland en de 17-j. A. Kooyman waren er het ergst aan toe. Zjj liepen een schedelbasisfractuur op en overleden nog voordat zij in een ziekenhuis konden worden opgenomen. De 24-J. J. Hoogland liep ernstige hoofd- en lichaamskwetsuren op„ de 48-j. P. Klefer kreeg een hersenschud ding. Beiden werden naar het zieken huis Coólsingel te Rotterdam vervoerd. De bouwpolitie stelt een onderzoek in naar de deugdelijkheid van de gebruikte stelling. WILDE ZWIJNTJES KRIJGEN DE ZUIGFLES! In het gehucht Geersbergen onder Drunen (N.-B.), hebben enkele land bouwers Jacht gemaakt op een wild zwijn, dat aangeschoten werd. De Ja gers deden een verrassende vondst, n.l. een nest met acht wilde zwijntjes van een paar dagen oud Zij worden nu verder groot gebracht met de zuigfles' Van 25 procent tot f500 Bij het bepalen van haar standpunt inzake de verhoging der' pensioenen, vastgelegd in een desbetreffend wetsont werp, dat heden bij de Tweede Kamer werd ingediend, heeft de regering als uitgangspunt genomen de extra-uitke ring van 25 procent met een maximum van f500, zoals deze bij de wet van 28 Februari 1947 over de jaren 1945 en 1946 op de pensioenen is verleend. Te vens werd daarbij rekening gehouden met de aandrang, welke destijds bij de parlementaire behandeling van deze uitkering ls uitgeoefend in de richting van een verdergaand gedifferentieerde regeling, met grotere tegemoetkoming voor de lagere pensioenen, tot een maxi mum-toeslag van 100 procent. De nieuwe regeling leidt evenwel niet tot een aantasting van het systeem der huidige 'pensioenwetgeving waarbij de facturen grondslag en diensttijd bepa lend zijn voor het bedrag van het pen sioen. Vele pensioenen zijn er verleend, waarvan het lage bedrag een gevolg is van een korte diensttijd» of van een grondslag .ontleend aan een nevenbe trekking Dergelijke pensioenen kunnen niet voor een grotere tegemoetkoming in aanmerking komen dan de overige pensioenen. Wèl komen in aanmerking de pen sioenen. welke berusten op grondslagen, nog daterende van vóór het einde van de Eerste Wereldoorlog. Deze zijn, ver geleken met het thans geldende salaris peil. zodanig achterop geraakt, dat ten aanzien van de daarop berustende pen sioenen een verhoging met maximaal 100 procent te verdedigen is. Voor de zeer grote groep van pen sioenen, berustende op grondslagen, da terende van na de aanpassing aan de Ingezonden Mededeling 1M wm1» i «m u i mwi ifwimwim deze week: Toffee de Luxe van 24ctvoor 19 ctp.100 gram.j iMiuiimunumiunif niniWMÉUAWM 26) We kunnen ons niet veroorloven, dat er ongelukken gebeuren, zei hij luohtig. Als er iets is, dat een hotel schade doet, dan zftn het geruchten, in welke vorm ook Ze keek hem bezorgd aan. Niemand kon alles, wat hfj meegemaakt had, doorstaan hebben zonder kleerscheu ren. En hij had net zoveel verstand van voor zichzelf te zorgen als een pasgeboren- kind, dacht ze zorgelijk. Je moet werkelijk een betere ka mer hebben. Hij keek haar verbaasd aan. Ze had den net de wekelijkse rekening opge maakt en waren tevreden over het re- sultaat. Het was een prettige gewoonte geworden wie op het idee gekomen 1 was, wisten ze geen van beiden om 11a afloop van de berekeningen samen een cocktail te drinken en een siga retje te roken. Wat is er met mijn kamer? Hij ls groter dan een tent en Bedompt als een hol Het gaat niet aan. dat de eigenaar van de zaak in een dergelijk vertrek slaapt Als een knecht. Na Birma Soms heb ik lust. zei Lynn, als je weer over Birma begint, Je 'n slag op Je hoofd te geven. Ze lachten beiden. Maar dan werd ze weer ernstig. Tenslotte ben ik het hoofd van de huishouding van dit hotel, en kan ik de kamers verdelen, zoals Ik dat wil. T.Iaar we kunnen geen andere kamer missen. Nu had ze hern, waar ze hem wilde hebben Nee. zei ze effen, er zijn inder daad al tè veel kamers door het per soneel in beslag genomen. Met andere woorden door mijn moeder en mij. Wij gaan voortaan naar de grote kamer onder het dak, naast dis van meneer Burblet en meneer Hamm Daardoor komen er twee goede kamers vrij, waarvan jij er één kunt nemen. Maar Lynn, wat zal je moeder- daarvan zeggen? Ze zal het niet prettig vinden, dat is zeker, maar dat maakt geen verschil. Ik denk wel, dat ik haar er toe zal kunnen krijgen. In ieder geval zit ze nooit in haar privé-zifckamer en ik heb er geen tijd voor. Moeder ver maakt zich uitstekend met net verto nen van al haar foto's aan de diverse bezoekers. Als ze ondeugend wordt, zal ik haar een beetje chanteren en haar bang 'maken, dat ik iedereen zal ver tellen, dat ik haar dochter ben. Weten ze dat niet? Lynn lachte. Moeder zal het zc zeker niet vertellen. Ze spreekt over mij altijd als juffrouw Lee. Ze zocht er een dag voor uit, dat Peter naar de stad was om meneer Mercer te bezoeken. Ze wisselde de kamers om en verhuisde al zijn bezit tingen van het kleine kamertje naar het grotere vertrek. HIJ had verzorging en comfort en zonlicht nodig. Niet een .kamertje op een noordkant! Jaggers sloeg haar goedkeurend gade. Hij weet niet hoe hij voor zichzelf moet zorgen, die beste kapitein Lan- don, zei hij. Zoals de meeste soldaten. Ik was precies zo na de Boerenoorlog. Alles wordt in het leger voor je in orde gemaakt en georganiseerd. Je be hoeft niet eens meer zelf te denken. En als je uit de dienst komt, zit Je er mee. Als een pasgeboren baby ben Je nauwelijks in staat jezelf behoorlijk te voeden, als er niet iemand is, die Je zegt hoè. -n ruimde de grote zolderkamer op en verhuisde mevrouw Gale's be zittingen daarheen. Ik heb een an dere kamer voor je klaar gemaakt, waar het hoofdeinde van Je bed naar het noorden kan staan, zei Lynn slim. En mevrouw Gale maakte minder moeilijkheden dan haar dochter ver wacht had. In de linnenkast vond Lynn enige oude lappen chintz, in bonte patronen en motieven, die zeer geschikt waren voor een mannen-kamer. Toen ze Pe ter's kleren naar de nieuwe, klerenkast verhuisde, was ze ontsteld over de on verzorgdheid en afgedragen staat van een en ander. Ze sorteerde de kapotte exemplaren en nam deze mee naar haar kamer om te verstellen, zich af vragend of ze hem iets zou kunnen zeggen over de noodzakelijkheid van nieuwe Meren. Het ging niet aan, dat de eigenaar van het hotel er uit zag als een landloper. Ze wist niet zeker of ze er iets over kón zeggen, of Peter deze inmenging in zijn privé-zaken niet onaangenaam zou vinden; tenslot te was de garderobe van de eigenaar niet een zaak, die een huishoudster aanging. Ze wist eigenlijk helemaal niet, hoe hij pp de verandering van de kamers zou reageren, ais hij -terugkwam. Ze scharrelde nog wat rond en bleef uit zijn buurt, toen ze hem eindelijk hoor de arriveren. Ze hoorde hem naar bo ven naar zijn oude kamer gaan. Hij opende de deur en stond een ogenblik naar het lege vertrek te kijken. Ze hoorde Elfrieda's vogelstemmetje hem vertellen, waar hij zijn moest en ze wachtte met een vreemd gespannen gevoel, totdat hij beneden kwam naar het kantoortje. (Wordt vervolgd) levensstandaard na de Eerste Wereld oorlog, tot vóór de aanpassing aan die van na de Tweede Wereldoorlog acht de regering eenzelfde toéklagpercentage van 25 redelijk. Aangezien de aanpassing van lonen en pensioengrondslagen na de Eerste en Tweede Wereldoorlog voor de militaire, burgerlijke en spoorwegpensioenen niet I omstandigheden" parallel is verlopen, zijn aan deze drie Daar de belangrijkste getuige, Schreie- categorieën afzonderlijke regelingen ge- der, niet ter zitting was verschenen, wijd.werd de ^aak verdaagd tot 25 Mei. 10 jaar geëist tegen ex-Commissaris van Groningen De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden behandelde de zaak tegen de 63-J, ex-commissaris der provincie Groningen, Ohr. Fr. Staar gaard. Daar hem ten laste gelegd was schuldig te zijn aan de moord op de gemeentesecretaris van Haren, de heer P. Wieringa, achtte het Tribunaal het gewenst deze zaak bij het Bijz. Gerechtshof in behandeling te geven. Verdachte heeft, toen het personeel van de gemeentesecretarie te Haren weigerde O.T. lijsten uit te schrijven, dit aan de SD doorgegeven, met het gevolg dat de SD een inval deed op het gemeentehuis en de gemeente-Se cretaris, de heer P. Wieringa. toen deze vluchtte, neerschoot. De advocaat-fiscaal, mr A. H. S. van Wijck achtte de feiten 'zeer ernstig en eiste na een uitvoerig requisitoir een gevangenisstraf van lü Jaar en levens lange ontzetting uit beide kiesrechten. Handlanger van Schreieder stond terecht V-MAN. VALSE NAMEN EN VERRAAD. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag stond terecht de 38-j. boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het einde van de oorlog als handlanger van de Krlmi- nalsekretar Schreieder werkzaam is ge weest. Als V-man van de S.D. verrichtte hij dezelfde soort arbeid als Van der Waals, met wie hij ook wel samenwerk te. Ook is hij zy het ln geringe mate betrokken geweest by het England- spiel. Onder valse namen wist hij vele ma len bij illegale groepen binnen te drin gen, dikwijls mét noodlottig gevolg. Op 20 Mei 1944 leverde hfj de uit Enge land gedropte agent B. Oelosse en zijn medewerker aan de S.D. uit. Kort daar op speelde hij twee Engelse piloten, die hij zgn naar spanje zou brengen, in handen van de Duitsers. In Juni 1944 gaf B. zich te Den Haag uit als lid van de luchtbeschermihgs- dienst. Hij wist in contact te komen met de groep „Voor God en Koning". Door zijn toedoen werd een der leden te Vught gefusilleerd. In diezelfde maand lokte hij een Rotterdamse ver zetsgroep in de val, veertien personen verloren hierdoor het leven. Breed bekende de schuld te dragen van de dood van vele van zijn mede burgers, ,maar ik ben geen verrader", zo betoogde hij. Zyn dienstneming bij de S.D. noemde hij een gevolg van de Kampt voor gezag en vrijheid Bij de opening van de Deputaten- vergadering der A.R. partij, vandaag .in de Irenehal te Utrecht gehouden, hield de heer J. Schouten als voorzitter een rede, waaraan wij het volgende ont lenen: ,,Wy willen zijn en blyven een prin cipiële volkspartij, een christelyk-de- mocratische, een christelyk-nationa- le, een christelijk-rcformatorische party. Wij wensen op de grondslag van de beginselen, waarvan wij ge loven, dat zy in overeenstemming zijn met de Heilige Schrift, reforma torisch voor staat en inaatschappü werkzaam zyn." „Wü zijn conservatief, omdat wy het goede, dat God heeft gegeven, willen conserveren, maar wy zyn eveneens progressief, omdat wy het verkeerde willen wegnemen, in het ontbrekende willen voorzien, en het goede tot ry- kere betekenis willen brengen, door het te ontwikkelen in aansluiting en overeenstemming met de behoeften van onze tyd." Wat het regeringsbeleid in Indië be treft, merkte de heer Schouten o.a. op dat de Nederlandse regering' met be trekking tot de volken van Indië niet van de gedachte moest uitgaan, dat nu de Republiek in het leven is geroepen en haar representanten 't Nederland se gezag niet meer willen erkennen, in dit feit moest worden berust. Die Re publiek Ls aan de volken van Indië op gelegd met behulp i*an machtsmidde len, waarvoor door ae Japanners was gezorgd. Naar onze overtuiging, aldus spr,, was er voor de overheid maar éen keuze mogelijk. Zy moest volhardend werkzaam zyn voor het herstel van haar gezag, voor het weder tot stand brengen van orde, rust en veiligheid, opdat zy haar dienende taak in ver- antwoordclykheid jegens God en de mensen zou kunnen voortzetten, met het doel onverdroten te arbeiden aan de verwezenlyking van de inhoud der regeringsverklaring van 1 Dec. 1942. Een zevental gronden voerde spr. aan, welke de A.R. fractie er toe heb ben geleid om het voorstel tot grond wetswijziging te verwerpen. Het doet ons leed, dat onze CH. vrienden in de Tweede Kamer zijn gezwenkt. Wanneer ons volk zijn roeping ver- j staat, kan het roer nog worden ge wend. God is almachtig. Hij kan alles nog ten goede keren. Zijt getrouw! Het oommunistisch gevaar heeft ster ke aandacht tot zich getrokken. Anti revolutionairen hebben generlei sym pathie voor het communisme, zy had den de feiten van de laatste maanden niet nodig, om zloh bewust te worden van de geestelijke, morele en stoffelij ke gevaren, welke met het communis me noodzakelijk is.' In de achter ons liggende jaren is gebleken dat de P.v.d.A. gaarne steun verleende om communisten op be paalde plaatsen te brengen, waarvan men hen thans met behulp van over heidsmaatregelen wil verwijderen. En de P.v.d. A. wyst de regering met geen enkel woord op het communis tisch gevaar in Indië, dat toch zeker niet mag worden onderschat. Men zal zloh vertrouwd moeten ma ken met de gedachte, aldus spr., dat de overheidwerkzaamheid in econo misch opzioht een veel bredere of grote plaats zal blijven bekleden dan voor heen. De grotere politieke, militaire en economische eenheden van federatief karakter hebben haar intrede gedaan. De gedachte van de bedrijfsorgani satie is in onze party niet een nieu wigheid. Zy is ten onzent opgekomen in de Chr. levenskring en door 'n aan tal mannen, w.o. verscheidene anti-re volutionairen Kuyper, Talma, Sik kel. Diemer Smeenk, Gerbrandy, Ame- link verder uitgewerkt en verbreid. Zy behoort thans voor ons gemeen goed te zyn. Uit ons program van actie, aldus spr., spreekt een geest, welke logen straft, dat wij reactionair zouden zyn. Ons program is niet een etalage van beloften, om kiezers te winnen, maar een verantwoorde en serieuze samen vatting van de richtiynen voor ons woord en onze practijk op politiek ge bied, waarvoor wy de medewerking en steun vragen van 't Nederlandse volk. Spr. eindigde met te verklaren, dat de A.R. zich niet onttrekken aan de verantwoordeiykheid en mede-ver antwoordelijkheid, maar weigeren alleen lasten op zich te nemen, welke ook door anderen moeten wor den gedragen. Kampt voor het gezag, voor de vryheid, voor de orde, voor het recht, politiek en sociaal-econo misch en voor de moraal, ons in de Schrift geopenbaard. 16). Pandk en Stapper zochten hun hut op om zich wat op te knappen voor het eten t „Hé!" daar ligt een briefje!" zei de heer Stapper. „Wie kan ons hier aan boord een brief sturen? Even lezen!" Hy vouwde het papier open en toen viel zijn mond open. „Luister eens, P-Panda!" zei hy stot terend. „In Uw bezit ls een grote sma ragd, die het Oog van Mug genoemd wordt. Deze smaragd is gestolen uit onze tempel cn wij wensen haar terug. Leg de steen dus op Uw tafel, als U gaat eten! wy zullen haar dan wegha len. Zo niet, dan zult U de gevolgen moeten dragen. Kom si priester van Mug!" „Dat staat er in de brief, Panda 1" „Tjonge", zei Panda „Er zyn dus Oosterlingen aan boord! Dat zal een gevaarlyke reis worden, baas!" Op dat. moment werd er geklopt Een Chinese bediende trad binnen en zette een grote mand op de grond. „Cadeautje wol meneel Stappell"2ei hy beleefd buigend. VOOR DONDERDAG 13 MEL Hilversum 1 (301 RL) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.50: dagopening door dr A. Trouw; 8 00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.45: klarinetconcert: 9.15: morgenwijding door ds P. Monster; 9.30: suite voor strijk orkest; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35' Hawaiian ensemble; 10.50 voor de kleuters; 11.00 operettemelodieën; 11.45: uit de wereldpers; 12.00: orkest Lombardo; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 'tspionnetje: 12.38: plano en orgel: 13.00" nieuws; 13.15: Avroleans; 14.00: voor de vrouw; 14.20: sollstenconcert; 15 00: voor zieken en gezonden; 16.00: gevarieerd pro gramma; 17.00: kaleklnscoop; 17.20: over dieren; 17.30 Skymasters; 18.00 nieuws; 18.15 sportpraat-Je. 18.30 Ned. strijdkrach ten: 19.00- kolonlsatlemogelfjkheden op Nieuw Guinea; 19.15: volksmuzlekschooi; 19.45: RVD antwoordt: 20.00: nieuws; 20.05; echo van de dag: 20.15: Jubileum concert Concertgebouworkest; 21.20: hoor spel „Lucas Hochstrasser"; 22.30: Pierre Palla, plano; 22.45" voor de rijpere Jeugd: 23.00: nieuws; 23.15—24.00: film on ope- rettefragmenten Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: Dieuws. 7.15: gram.muzlek, 7.45 morgen gebed en liturgische kalender: 8.00: nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw: 9.05: ochtendconcert: 9.30" waterstanden; 9.35: Don Kozakken Koor; 9.45: schoolradio: NCRV 10.00: ouverture van Brahms; 10.15": morgendienst o.l.v. ds D. Sikkel; 10.45: kcraalbewerklng van Ned. organisten; KRO 11.00 ziekenbezoek; 11.45 ouvertures van Von Weber; 12.00: Ange lus; 12.03: orkest Klaas van Beeck; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 13.00 nieuws: 13.20 licht pianospel; 13.45 voor de vrouw; NCRV 14.00: Metro polo orkest; 14.30: Light Opera Company; 14.40: voor de vrouw; 15.00" A. Heksch, plano; 15.30: Busch Strijkorkest; 16.00: bijbellezing; 16.45: Wanda Landowska, clavecimbel; 17.00: Jeugdjournaal; 17.30: Dubbel Vier; 17.50: voor de Jeugd; 18.00: ensemble Lachman; 18.15: land- en tuin bouw; 18.30* ensemble Lachman; 18.45: beroepskeuze: 1900: nieuws; 19.15: Leger des Hells; 19.30: actueel geluld; 19.45: gramofoonmuziek; 19.55 Bachkoraal; 20.00 nieuws; 20.05: proloog; 20.15- Zuid Afri kaanse steravond. "21.30* famillecompett- tie: 22.00: Berlljns Phllh. Orkest: 22.15" de vaart der volken; 22.35" muziek van Höndel; 22 45' avondoverdenking: 23.00; nieuws: 23.15 werken van Hans de Bock: 23.4524.00: rustige klanken. AGENDA WOENSDAG: Doopsgez. Kerk: Bazaar 25 en 1\91 uur nam. Gerecht- 10: Splrltlscb Genootschap 8 uur nam. DONDERDAG. „I;n den vergulden Turk": Ledenverga dering Coöp. Boerenleenbank. 7$ u. nam. Hooglandse Kerk: Chr. Stud. RSad. Op voering van een Pinksterspel, 8.30 uur. V

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2