Amerika en de sovjets zullen pogen de bestaande geschilpunten te regelen Egyptische duisternis heerste over het land Niéuwe aanwinst voor de Leidse Brandweer Nota-wisseling tussen Washington en Moskou WEERBERICHT Angstaanjagende slagregens en felle blikseminslag Congres van Europa stond onder hoge druk! Culturele en economische banden verinnigd Mêt een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 11 MEI 1948' No. 26383, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no.: 57055 Generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, heeft zes dagen geleden aan de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, een verklaring over de Sovjet-Russisch-Amerikaanse betrekkingen overhandigd. Molotof heeft de Amerikaanse ambassadeur Zondag meegedeeld, dat de Sovjet-Unie instemt met een Amerikaans voorstel om besprekingen te be ginnen over de regeling van geschilpunten, die tussen beide landen bestaan „Tezelfdertijd verklaarde Molotof, dat de Sovjet-regering het nodig acht mee te delen, dat zij het niet eens kan zjjn met de Amerikaanse regering, dat de oorzaak voor de huidige onbevredi gende toestand der Sovjet-Russisch- Amerikaanse betrekkingen en van de spanning in de internationale toestand de politiek is van de Sovjet-Unie in Oost-Europa en de vergroting van de invloed der Sovjet-Unie. Wat de betrekkingen van de Sovjet- Unie met naburige en andere landen in Europa betreft, kan de Sovjet-regering met voldoening opmerken, dat deze be trekkingen in werkelijkheid sedert de oorlog aanzienlijk zijn verbeterd. Zoals bekend uitte zich dit in het sluiten van verdragen van vriendschap en weder zijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en deze landen, welke verdragen uitslui tend gericht zijn tegen een hernieuwde agressie van de zijde van Duitsland en mogelijke verbondenen en welke, in te genstelling tot de verklaring van de Amerikaanse ambassadeur, geen gehei me protocollen bevatten. De betrokken landen, die van Duitse agressie te lijden hebben gehad, hebben belang bij het sluiten van deze verdragen". „Het is bekend", zo gaat de verklaring voort, ,.dat de V.S. eveneens een politiek voeren, welke is gericht op versterking van hun betrekkingen met naburige landen bijvoorbeeld met Canada, Mexico en ook andere lSiden van Ame rika hetgeen geheel begrijpelijk is. Het is evenzeer begrijelijk, dat de Sov jet-Unie eveneens een politiek van ver sterking van haar betrekkingen met naburige en andere landen van Europa volgt. De Sovjet-Unie zal in de toekomst voortgaan met een politiek van ver sterking der vriendschappelijke be trekkingen met deze landen van Europa". „De verklaring van de Amerikaanse regering zegt, dat bepaalde maatregelen op het gebied der buitenlandse politiek der V.S. in andere landen, welke maat regelen ontevredenheid van de zijde der Sovjet-Unie verwekken, het resultaat zijn van de invloed van de Sovjet-Unie op de binnenlandse aangelegenheden van deze Oost-Europese landen. De Sovjet-regering kan niet accoord gaan met een dergelijke uitleg". Molotof ver klaarde, dat er sedert de oorlog in de landen van Oost-Eyropa ernstige demo cratische verandermgen hebben plaats gevonden, die een verdedigingsmaatregel tegen de bedreiging van een nieuwe oorlog waren en welke met het oog hier op gunstige omstandigheden voor de vriendschappelijke betrekkingen tussen deze landen en de Sovjet-Unie hadden geschapen. „Het zou geheel en al onjuist zijn", zo gaat hjj voort, „de deóiocratischc ver anderingen, die daar hebben plaats gevonden, toe te schrijven aan de in menging van de Sovjet-Unie in de binnenlandse aangelegenheden van deze landen. Dit zou een miskenning betekenen van het ontwijfelbare feit, dat de bedoelde veranderingen een natuurlijk gevolg, zijn van de overwinning van de democrati sche krachten op Nazidom en fascisme en door de volkeren van Oost-Europa worden beschouwd als de garantie tegen bedreigingen van een nieuwe oorlog. In dit verband is het feit, dat communisten leidende functies innemen, volkomen begrijpelijk, daar de volkeren van deze landen de communisten als de meest consequente strijders tegen een nieuwe oorlog beschouwen. Niemand heeft het recht te X?etwisten, dat het tot. stand brengen van democratische veranderin gen de binnenlandse aangelegenheid van elke staat is. Het Is echter uit de verklaring van de Amerikaanse regering duidelijk, dat zjj een andere mening heeft cn wat dit betreft inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten toelaat, welke niet kan nalaten ern stige tegenwerkingen van de zijde der Sovjet-regering uit te lokken. De ge beurtenissen in Griekenland zijn niet het enige voorbeeld van een dergelijke inmenging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen". De Amerikaanse nota In de Amerikaanse nota wordt ver klaard, dat de bezorgdheid en de vast beslotenheid van het Amerikaanse volk is toegenomen in verband met de vijan dige houding, die .door de Sovjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het program voor Europees herstel. Dit program-betekent naar het inzicht der V.S. slechts een maatregel om Ameri kaanse hulp te brengen voor het herstel, op een gemeenschappelijke basis, zonder dat dit bedreigingen inhoudt tegen wie dan ook. Volgens de verklaring is de huidige toestand ontstaan door het optreden van de Sovjet-regering of van politieke groepen, die onder haar controle staan. Ook de reacties op dit optreden van andere landen, met inbegrip van de V.S., dragen ongetwijfeld een ernstig karakter. De V.S. wensen een aantal punten duidelijk te maken, welke naar hun mening van groot belang zijn, op dat er geen misverstand zij, aldus de nota. Radio-Moskou citeert nog de volgen de punten uit de verklaring: 1. De politiek van de Amerikaanse regering in Internationale aangele genheden is onlangs voldoende defini tief geworden. Dit geniet de steun van de meerder heid van het Amerikaanse volk. Deze politiek zal in de toekomst energiek worden voortgezet. Binnenlandse po litieke overwegingen, zoals bijvoor beeld de aanstaande verkiezingen, hebben in het geheel geen invloed op deze politiek. De Amerikaanse regering is er zich bewust van, dat de communistische organisaties op verschillende plaatsen de mening verbreiden, dat een naderen de economische crisis in de V.S. spoedig zal leiden tot een wijziging in de Ame rikaanse politiek. Zelfs degenen, die in dergelijke vergaringen volharden, moe ten begrijpen, dat een economische crisis in het geheel geen invloed zal hebben op de industriële capaciteit der V.S. of op de fundamentele factoren, die aan de buitenlandse politiek der V.S. ten grondslag liggen. In de huidige inter nationale toestand bestaan kwesties, die van vitaal belang zijn voor de veilig heid van de V.S. en voor de wereldvrede. 2. De regering der V.S. wil duidelijk doen uitkomen, dat de V.S. geen vij andige of agressieve bedoelingen heeft in haar betrekkingen tot de Sovjet- Unie. De politiek der V.S.. zo gaat de nota voort, is zo uitgewerkt, dat zij in het geheel geen ongunstige invloed kan hebben op de belangen van de Sovjet- Unie. indien de Sovjet-Unie er naar streeft in vrede met haar naburen te leven en zich onthoudt van pogingen om directe of indirecte invloed uit te oefenen op de zaken van anderen. In feite zouden vele elementen in de buitenlandse politiek der V.S., die op het ogenblik zulke scherpe tegenwerpin gen van de zijde der Sovjet-pers uitlok ken, nooit zijn ontstaan, indien èr voor de V.S. geen noodzaak had bestaan om aan andere landen hulp te brengen met het doel hun politieke onschendbaar heid te beschermen tegen pogingen van de zijde van communistische minder heden om de macht te grijpen en rege ringen te vormen, die ondergeschikt zijn aan buitenlandse belangen. Indien deze pogingen ophouden, dan zal de nood zaak van zekere manifestaties in de buitenlandse politiek der V.S., die klaar blijkelijk te Moskou ontevredenheid wekken, verdwijnen. De huidige toestand van de Ameri kaans-Sovjet-Russische betrekkingen wordt „een bron van ernstige teleurstel ling" voor het Amerikaanse volk en regering genoemd. Hieraan wordt toe gevoegd: „Tot nu toe hebben wij in het geheel niet de hoop opgegeven op een dergelijke wijziging in de politiek, welke ons in de gelegenheid stelt een weg te vinden voor het herstellen van goede en redelijke betrekkingen tussen onze beide landen, tezamen met een radicale ver mindering van de verwarring, die op het ogenblik zulk een ongunstige invloed op de internationale betrekkingen heeft" Wat de V.S. betreft blijft de deur al tijd open voor discussie en regeling van onze geschillen, aldus de nota. Moskou is vredelievend Op negen Mei ontving Molotof gene raal Bedell Smith en hij verklaarde, dat de Sovjet-regering een positieve houding innam tegenover de Amerikaanse wen sen om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Hij verklaarde zich accoord met het voorstel om be sprekingen te beginnen om de geschil punten die tussen beide landen bestaan, te regelen. NOG ENKELE VERSPREIDE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele regenbuien of onweer. Hier en daar och tendmist. Over het algemeen weinig wind en ongeveer normale temperatuur voor de tijd van het jaar. 12 MEI Zon op: 4,51 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 24.00 uur. (N.M.). Hoog water te Katwijk te 5.38 en 13.03 uur. In de Sovjet-verklaring wordt voorts gezegd, dat indien de kwestie van het economisch herstel van de Europese landen werd opgelost op de basis van de normale toestand der internationale economische samenwerking binnen het kader der V.N., bp basis van eerbied voor de nationale rechten en souvereini- teit der staten, er geen redenen zouden zijn voor een negatieve houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van het her- elelprogram voor Europa, te minder daar de Sovjet-Unie, een der landen, die economisch het meest door de oorlog hebben geleden, uitermate belang stelt in de ontwikkeling van de na-oorlogse internationale economische samenwer king". „Tezelfdertijd acht de Sovjet-regering het nodig te verklaren, dat de huidige onbevredigende toestand der Sovjet- Russisch-Amerikaanse betrekkingen en de spanning in de internationale toestand een gevolg zijn van de poli tiek der V.S. gedurende de jongste periode. Het scheppen van een dergelijke ge spannen toestand wordt in de eerste plaats aangemoedigd door de stappen, die de regering der V.S. heeft genomen ln de richting van de steeds grotere ontwikkeling van het netwerk van mili taire marine- en vliegtuigbases in alle delen van de wereld, met inbegrip van gebieden in de buurt van de Sovjet- Unie. Meer nog: de pers en een aantal officiële vertegenwoordigers der V.S. verklaren ronduit, dat de stichting van deze bases gericht is op de omsingeling van de Sovjet-Unie. Dergelijke maat regelen kunnen niet worden verklaard uit het belang van zelfverdediging". „Noch", zo gaat de Sovjet-verklaring verder, „kan men voorbijzien, dat de huidige sfeer in de internationale be trekkingen wordt vergiftigd door aller lei oorlogszuchtige bedreigingen tegen de Sovjet-Unie, die haar oorsprong heb ben bij bepaalde kringen, die in nauw contact staan met de regering van de V.S. Daarentegen volgt de Sovjet-rege ring een consequente vredespolitiek ten opzichte van de V.S. eq andere staten, legt geen militaire bases in andere lan den en staat zichzelf niet toe welk land ook te bedreigen. Voorts is et1 onlangs een militaire alliantie van westelijke landen, omvat tende Engeland, Frankrijk, België, Ne derland en Luxemburg gevormd, terwijl alle verdragen van wederzijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en de Oost- Europese landen en ook met Engeland en Frankrijk ten doel hebben nieuwe agressie van Duitsland te voorkomen en niet gericht zijn tegen enige geallieerde staat. De militaire alliantie, die door de vijf Westelijke mogendheden is ge vormd, heeft, zoals uit het verdrag is te zien. niet alleen Duitsland op het oog maar kan in gelijke mate worden gericht tegen alle staten, die in de tweede wereldoorlog geallieerden waren. Het kan bovendien niet worden voorbij gezien, dat de vorming van de militaire alliantie mogelijk werd alleen dank zij de steun van de regering der V.S. Het is duidelijk, dat de militaire al liantie van de vijf Westelijke staten niet kan worden beschouwd als een verdrag van zelfverdediging". „Het onvriendschappelijk karakter van de politiek der Amerikaanse regering ten opzichte van de Sovjet-Unie wordt ook gevoeld in de sfeer van de Sovjet- Russich-Amerikaanse handel". In strijd met de handelsovereenkomst tussen beide landen wordt er ten aanzien van de export van goederen uit de V.S. naar de Sovjet-Unie discriminatie toe gepast, ondanks het feit, dat de Sovjet- Unie haar verplichtingen krachtens de overeenkomst stipt nakomt, aldus de verklaring. De' Sovjet-regering heeft, zoals be kend, altijd een politiek van vrede en samenwerking ten opzichte van de V.S. gevolgd, zo gaat de verklaring voort. De Sovjet-regering verklaart, dat zij van plan is deze politiek ook in de toekomst volkomen consequent voort te zetten, en spreekt de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn wegen te vinden om de bestaande geschil punten uit de weg te ruimen en goede betrekkingen tot stand te brengen. Breed onweersfront trok ons land binnen! Een hevig onweer gepaard gaande met slagregens en kletterende hagel buien woedde gistermiddag boven een groot gedeelte van ons land. De Bilt vertelde hierover: om twaalf uur gistermiddag is van België uiteen front van onweersbuien ons land bin nengetrokken over een linie van Vlis- singen tot Maastricht. Om vier uur had dit front een ltfn bereikt van Zandvoort tot Nijmegen. Het onweer ging op verschillende plaatsen gepaard met flinke hagelvaL In Den Haag zag men zich plotseling verplaatst in de blagen der Egyptische duisternis. De auto's reden met de lich ten aan, evenals verschillende trams. Ook in vele woonhuizen en kantoren draaide men de lichten aan met het ge volg. dat door het onvoorzien en plot seling toenemen van het electrlciteits- gebruik het licht op sommige plaatsen geheel uitging. Overal keek men naar het soms ansgtaanjagende natuurverschijnsel. Door de plensbuien ontstonden hier en daar „meren" op straat. In het West- land hebben de gewassen te velde, voor- Morgenavond Radiorede van H. M. de Koningin VOOR NEDERLAND EN OVERZEESE GEBIEDSDELEN. H.M. de Koningin zal morgen avond om half zes een radiorede honden voor Nederland en de Oveizeese Gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uit gezonden worden over beide Hil- versumse zenders. De Belgische regeringscrisis De Katholieke Volkspartij en de socia listische partij zijn het met de hulp van Henri Rolin, voorzitter van de Belgi sche Senaat, eens geworden over een „modus tvivendi". De enige oorzaak van de verlenging der regeringscrisis, zo ver luidt, is thans Spaak's weigering een nieuwe twee-partijen-regering te vor men. al de aardappelen, andijvie, sla en bloemkool erg geleden. Ook in Rotterdam heerste diepe duis ternis. Het bliksemde daar even fel als overal, doch het hagelde er minder dan in Den Haag. Het treinverkeer Rotter damDen Haag was tijdelijk gestremd, want op het terrein te Leidsendam sloeg de bliksem in de bovenleiding. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen; op de spoorbrug bij Velzen werd de bovenleiding getrof fen en bij 's-Hertogenbosch de brug over de Dieze. Ook de hoofdstad kreeg zijn deel van de onweersbuien. Brandweerauto's gier den heen en weer, maar veel ernstigs was er niet aan de hand. (foto Van Vliet). Sedert enkele dagen is het materiaal van de Leidse Brandweer, welke er onder leiding van haar commandant, de heer S. W. Hagédoorn, steeds op uit is de dienst zoveel mogelijk te per- fectionneren, verrijkt met een moder ne gereedschappenwagen, welke bij voorkomende branden een waardige en tevens hoog-noodzakelijtoe aanvul ling zal blijken te zijn. De wagen een Ford zes cylinder is afkomstig hit Engeland, waar zij in de oorlogs jaren bij bombardementen heeft dienst gedaan als reddingswagen. Dank zij ■het vakmanschap van het personeel deT Leidse Brandweer, dat de revisie en algehele ombouw in „eigen beheer" uitvoerde, is deze reddingswagen thans voor het nieuwe doel geschikt ge maakt. Behalve dat hij in samenwer king met het bestaande materiaal kan „opereren", kan deze wagen ook bij sloop- en takelwerk, het leegpompen van kelders etc., zelfstandig optreden, terwijl hij ook gebruikt kan worden voor het meten van temperaturen in hooibergen. Tot de uitrusting van deze wagen, waarvan het inwendige zeer doelmatig is ingericht, behoort o.a. een draagbare motorspuit, zodat, indien nodig, ook direct water kan worden gegeven, 't Geheel is zeer zeker een waardevolle aanwinst. Onze foto toont de nieuwe wagen, met op de voorgrond het uit 1908 da terende „antieke" stoomspuitje, dat voor het laatst bij de Stadhuisbrand in 1929 heeft dienst gedaan. Beide wa gens zijn gisteren naar Den Haag ver trokken, waar zij tentoongesteld zullen worden op de aldaar te houden brand weertentoonstelling, welke één dezer dagen geopend zal worden. Expres Triëst-Venetië ontspoord 9 DODEN, 60 GEWONDEN. Nabij Quarto d'Altlno, vijftien kilo meter van Venetië, is de Exprestrein Triest—Venetië ontspoord. Er zijn 9 do den en 60 gewonden. Het ongeluk gebeurdeop de spoor baan, die de twee plaatsen direct ver bindt en die drie dagen geleden her opend was nadat de oorlogsschade aan de lijn hersteld was. HET MILITAIRE BESTUURSBUREAU VOOR BERLIJN. De stafchefs van het militaire be stuursbureau van Berlijn zijn er tijdens een zitting van vijf uur niet in geslaagd het eens te worden over de agenda voor de volgende bijeenkomst van het bureau, het enige belangrijke nog actief func tionerende vier-mogendheden orgaan in Duitsland. De onenigheid rees, toen de Sovjet-stafchef verklaarde, dat de Sovjetautoriteiten niet bereid waren op de volgende zitting het tegenhouden van de postdienst met de Westelijke zones te bespreken. De daad aan de regeringen! (Van onze Haagse Redacteur). Wanneer vloeistoffen in vaste vorm overgaan, vertoont zich een kristalli satieproces. Zo ongeveer ook gebeurt het in de mensenwereld. Men vraagt zich af, wat precies de stoot tot dc omvorming geeft; waar eigenlijk de eerste conglomeratie 'begint. Zijn het de Ver. Naties, die practisch de ge hele wereld omvatten, of is dat op pervlak nog te groot? Is het de Be nelux, of is deze to klein en te zeer gelegen midden in een nog woelig deel van de vloeistof? Maar dan blijkt die Benelux het centrum te wor den van een Vijfmogendhedenverdrag als regionaal pact sluitend in de UNO. i En daarnaast en eromheen vormen zich de Marshall-landen. Thans ls daar het Europa-congres en uit de eerst thans verschenen offi ciële lijst van gedelegeerden blijkt, dat er vertegenwoordigers bijeen waren van 24 Europese landen (26, als men de Saar en IJsland afzonderlijk meetelt), ter wijl de U.S.A. en Canada waarnemers BINNENLAND De Nationale Bond van verplegenden heeft in „Woudschoten" te Zeist de Jaar lijkse algemene ledenvergadering gehou den onder voorzitterschap van mej. zr. C. H. Menalda. Prof. A. J. M. Holmer uit Lelden hield een lezing over: De relatie tussen moe der en kind", waarbij de nieuwe Inzichten naar voren werden gebracht over het ver band tussen geboorte en onderzoek van het bloed. Ter gelegenheid van het officiële bezoek van kolonel R. dé Fraiteur, minis ter van Landsverdediging van België aan ons land, heeft de Minister van Oorlog en- Marine a.i. Luitenant-kolonel A. H. J. C. Flevez zijn Belgische collega een diner aangeboden waarbij o.m. Prins Bernhard aanzat. Tijdens dit diner werd het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau aan kol. De Fraiteur uitgereikt: ook zijn onder scheidingen' overhandigd aan kolonel De Somer en luitenant-kolonel De Greef, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Voorzieningen ten aan zien van zeelleden, die in Azië in ge vangenschap zijn geraakt". Aan prof. dr P. M. van Wulffthen Palthe, voorzitter van de medische Coördinatie-raad te Batavia, is wegens langdurige dienst een verlof naar Europa voor de duur van 8. maanden verleend. Op verschillende plaatsen in Over ijssel komen op de aardappelvelden colo radokevers voor. In de rij van congressen op textlel- gebled wordt op 12 en 13 Mel ln het Kur- haus te Schevenlngen een congres gehou den van de kledingindustrie, de slult- sector van de textielbedrJJfstak. Deskundige sprekers zullen grondstof- fenproblemen, prijzenkwesties, vraagstuk ken van Interne bedrijfsorganisatie' en exportpolltiek behandelen. Dr Ch. L. H. Truyen. Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid zal de opening verrichten. Ter gelegenheid van het 50-jarlg regeringsjubileum van H.M. te Koningin worden in samenwerking met de stichting „Nederland helpt Indië en de Ver. „In disch Jeugd-Centrum" pakketjes verzorgd voor arme en zieke Indonesische kinderen van 1215 Jaar, welke gaven ln Oost- Indië zullen worden uitgereikt op 31 Augustus a.s. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het „Indisch Jeugd-Centrum" te Hilversum, Celebeslaan 21 of het kantoor van „Nederland helpt Indië", Den Haag. Alexanderplein, 22. Het geschenk moet voor 1 Juni bezorgd zijn. Sem Dresden zal de president zijn van de Jury. die uit de 315 deelnemers aan het internationaal muziekconcours te Schevenlngen de prijswinnaars zal aan wijzen. Als vice-president ls Louis Zim- mermann benoemd. BUITENLAND Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter dat Petrescu, leider van de Roe meense oppositionele sociaal-democratlsChe partij gearresteerd ls. Ook zijn secretaris. Dimltrlu, ls ln hechtenis genomen. President Truman heeft het ontslag van Anderson, de Amerikaanse minister van landbouw aanvaard. Anderson zal voor Mexico candidaat staan voor de Senaat. HIJ was minister sinds Juni 1945. Er zijn nog geen aan wijzingen van het Witte Huls gekomen omtrent zijn opvolger. Zondag zfjn te Rouen enkele ka toenweveryen door een hevige brand ver woest. De schade is aanzleniyk. By Persan (Frankryk) ls een goede rentrein by een spoorwegovergang tegen een autobus opgereden, cue 36 bezoekers van de finale om de Franse voetbalcup te Parys terug vervoerde. 4 Dersonen werden gedood, 12 zwaar gewond. By Avellino (Italië) raakte by het passeren van een trein metselwerk los van de spoorwegbrug. Van een groep pelgrims, die onder de brug zat te picknicken, wer den 13 personen gedood en 4 gewond. In de Belgische provincie Limburg zyn coloradokevers ln groten getale ge signaleerd. Vooral het Noorden der pro vincie schynt getroffen. zonden. Het kristallisatieproces vor dert. Er zijn vloeistoffen, waarin dat pro ces bevorderd wordt door ze onder hoge druk te brengen. De Amerikaanse waar nemer Maguire wees erop, hoe de een wording van de Ver. Staten onder be paalde druk tot stand kwam. Het valt niet te ontkennen dat de enorme druk en dreiging vanuit Oost-Europa het samenballen van de democratische lan den verhaast. De vrijheid en de demo cratie stfaan voorop in alle resoluties, die het Haagse Europa Congres heeft aangenomen. Ook het congres zelf stond onder hoge druk, gelijk wij reeds eerder op merkten. De politieke sectie vergader de Zondagnacht tot 2 uur en de econo mische zelfs tot Maandagochtend 6 uur. De plenaire vergadering .behandelde eerst de politieke resoluties om 's mid dags de economische onder handen te nemen. Het fraaie zomerse weer van de eerste congresdagen had intussen plaats gemaakt voor een onweersbui als wij ons niet herinneren ooit te hebben mee gemaakt. De straten stonden spoedig blank, het licht ging uit, de electrische klokken stonden stil, de telefoon func tioneerde niet. Dit alles was spoedig verholpen, maar het lek-geslagen dak van de Ridderzaal kon niet zo gauw gedicht worden. De debatten gingen niettemin met Zuidelijk temperament voort. Men waande zich in de Franse Kamer, zo druk werd er gegesticuleerd en geïnterumpeerd. Alles kwam ten slotte gereed zoals het geprojecteerd was, zy het een uur later dan voorzien, waarbij de Noordelijke bedachtzame geleidelijkheid de Zuide lijke voortvarendheid enigszins temper de. Een gedicht als van de Britse dich ter Masefield toonde echter, dat de Noorderlingen in warmte van hart geenszins onderdeden voor de Zuide lijker broeders. En de Nederlandse autoriteiten toon den haar koopmanszin door de buiten landse gasten te voorzien van prachtig materiaal over de economische moge lijkheden van ons land; een uitsteken de geste. Zo heeft dan het Europa Congres gesproken. De daad is nu aan de re geringen. De congressisten zullen het ongetwyfeld niet bij deze ene manifes tatie laten. De deelnemers zullen in eigen land de propaganda voor een verenigd Europa voortzetten. Een coör dinatie-commissie is gevormd, om pro blemen, die nu nog niet tot een uit spraak konden leiden, verder fee bestu deren. De jeugd zal worden ingescha- NOODWEER! Wanneer ooit het begrip ..nood weer" tot wérkeiykheid is gewor den, dan moet dit gistermiddag zijn geweest tussen vier en vyf uur. Nooit tevoren, zover onze her innering reikt, zagen wij de hemel in een zo kort tijdbestek verande ren van stralehd blauw via asgrauw tot byna zwart, zodat het gister middag om 4 uur donkerder was dan het omstreeks Kerstmis op het zelfde tijdstip pleegt te zyn. Over al zag men in de huizen en win kels dan ook de verlichting ontste ken welk voorbeeld al spoedig door de straatlantaarns werd gevolgd. Het duurde verwonderlijk lang voordat de verwachte onweersbui zich ontlastte. Vermoedelijk had Pluvius medelijden met al die arme wandelaars en wielryders die ar geloos zonder jas van huis waren gegaan en waarvan velen nu nog de kans kregen de veilige haven te bereiken voordat de ergste bui los brak. Maar toen zette hij dan ook de kraan wijd open! Tegelijkertyd barstten hevige rukwinden los. zo dat de regen als een ondoorzlchte- iyk gordijn vrywel horizontaal door de straten striemde allen die zich daar bevonden dwingend tot een „sauve qui peut". Straatkolken en dakgoten waren niet bij machte deze stortvloed te verwerken, zo dat op vele plaatsen overstromin gen ontstonden, kelders onderlie pen enz. Boomtakken en -toppen werden afgerukt, vrij zware boyien ontworteld, dakpannen werden los geslagen, schoorstenen stortten ln en alsof de Brandweer merdat alles de handen nog niet vol genoeg had, werd zij nog enige malen gealar meerd voor gevallen van bliksem inslag, gelukkig nergens met ern stige gevolgen. Tot overmaat van ramp scheen het een ogenblik alsof ook de elec trische stroomvoorziening met sto ring te kampen zou hebben, maar het euvel bleek hier al heel spoedig te zfjn verholpen. Nadat de elemen ten ruim een halfuur hadden ge woed, nam de hevigheid geleideiyk af en volgde het „seliges Gefühl nach dem Gewitter" door Beetho ven in zijn onvolprezen Pastorale zo prachtig bezongen Amerikaanse Leger neemt Spoorwegen over President Truman heeft een decreet getekend, waarbij het leger opdracht heeft de Amerikaanse spoorwegen te ex ploiteren. De president heeft tevens een verklaring uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op iedere spoorwegarbei der om met de regering samen te wer ken door aan het werk te blijven. De vakverenigingen hebben geweigerd haar staking, die heden zou beginnen, af te geTasten. De regering heeft Tom Clark, de federale procureur-generaal, verzocht een gerechtelijk bevel uit te vaardigen om het neerleggen van het werk te verhinderen. Nader wordt gemeld: De Amerikaanse spoorwegvakver enigingen hebben de staking van 190 duizend spoorwegarbeiders, die he denmorgen zou hebben moeten begin nen, afgelast .nadat een federaal ge rechtshof de vakverenigingsleidcrs be vel had gegeven de stakingsordcr in te trekken. WERELDVLUCHT VAN SUPERFORTEN. Drie Amerikaanse superforten B 29 zyn uit Californië vertrokken voor een vlucht om de wereld, zy gaan via Olinawa oostwaarts over Florida, de Azoren, Duitsland, Saoedl-Arabië en de Philippynen. keld, de culturele banden zullen wor den versterkt, de economische betrek kingen verinnigd: de politieke kristal lisatie moet dan volgen, mits men par tijpolitieke overwegingen en nationa listische gevoeligheden weet te tempe ren. Het kan! Dat heeft dit congres ge leerd. Een groots en schoon oon gr est

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1