Een wonderlijk uur op het Binnenhof VACANTIE CEBUTO REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN (couicoiiars Dit jaar slechts matige prestaties MAANDAG 10 MEI De dienstplicht in de V. S. De commissie van bet Huis van Af gevaardigden voor de strijdkrachten heeft de onmiddellijke goedkeuring aan bevolen van een wetsontwerp, waarbij Srannen van 19 tot 25 jaar voor een diensttijd van twee jaar worden opge roepen. In haar rapport verklaart de commissie er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie thans een beslissing zou willen riskeren op grond van de veron derstelling, dat de toekomst slechts eep verslechtering van haar positie zou kunnen brengen. De minderheid van de commissie heeft het wetsontwerp „een oorlogsprogram" genoemd. De Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese Unie In ambtelijke kringen te Washington acht men het zeer onwaarschijnlJjk.dat de Amerikaanse voorstellen tot militaire hulpverlening op leen- en pachtbasis aan de leden van de West-Europese unie nog aan de huidige zitting van het Congres, die 19 Juni eindigt, zul len worden voorgelegd. Dit betekent, dat president Truman een speciale zitting zal moeten bijeen roepen, als hij de kwestie nog geregeld V/il hebben voor de presidentsverkie zingen in November. In goedingelichte kringen van het departement van buitenlandse zaken hoopt men, dat het congres er toe zal kunnen worden gebracht tijdens de hui dige zitting een resolutie aan te ne men, waarin de verstrekking van mili taire hulp aan de West-Europese unie ln principe wordt goedgekeurd. In ambtelijke kringen wijst men er voorts op, dat de laatste weken een merkbare ontspanning in de interna tionale toestand is ingetreden. Men acht het onwaarschijnlijk, dat het congres er toe kan worden Igebracht* inderhaast een militair program af te werken, dat misschien millioenen dollars zal kos ten. temeer, daar het een verkiezings jaar is, waarin financiële- en begro tingsaangelegenheden van speciaal be lang zijn. Keert Spaak terug? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Belgische politieke kripgen zijn zicht baar onder de indruk van de zeer on gunstige reactie van de Amer. publieke opinie op de Belgische regeringscrisis. De Katholieke oud-minister van kolo- nië. senator De Bruyne, hoogleraar te Gent, verklaarde onomwonden, dat de Westelijke organisatie het aanblijven van Spaak als minister-president nood zakelijk maakte, althans tot het einde van de huidige parlementaire zitting, d.w.z. tot 1952. Ook in kringen van de Waalse diehards, de marxistische doc- trinairen die in hun arrondissementen van Luik en Charleroi in het bijzonder af te rekenen hebben met de commu nistische chantage, en die fel anticlerl- caal zijn ingesteld, zongen Zaterdag en Zondag een toontje lager. Intussen heeft de beperkte informa tieve opdracht, welke de voorzitter van de eerste kamer, de socialistische sena tor Rolin op verzoek van de Prins Re gent had aanvaard, blijkbaar een einde genomen. Men zal heden het modus vivendl, dat door de onderhandelaars van beide re geringspartijen, bijgestaan door ambte naren en technici, opgemaakt werd, aan de voorzitters en leden van de Katho lieke en socialistische partij bureaux voor leggen. Inzake het technisch onderwijs is volgens het socialistische blad Le Peuple een voor beide partijen blijkbaar gunstig vergelijk gevonden. Dan zou de ongewijzigde regerings ploeg van Spaak het bewind weer in handen kunnen nemen. Dit betekent, dat Spaak zal hebben afgezien van zijn eerste voornemen, zich voortaan alleen te houden aan het departement van buitenlandse zaken, dat hij sedert 1936 beheert. Dit zal echter velen van zijn vrienden verwonderen, aangezien zij weten hoezeer Spaak zich uitsluitend aan de buitenlandse problemen zou wil len wijden, daar vanuit vreemde hoofd steden steeds meer een beroep op hem wordt gedaan. Onlusten in Zuid-Korea In verband met de heden te houden verkiezingen in Zuid-Korea braken verscheidene opstanden uit, die volgens de politie veroorzaakt werden door de communisten. Een verkiezingsoandl- daat werd vermoord, waardoor het to taal aantal vermoorde candidaten tot elf is gestegen. Op verscheidene plaat sen werden locomotieven omver ge worpen, terwijl tevens op enkele plaat sen de electrische kabels werden ver nield. De gebouwen van twee reohtse bladen werden door een brand, dde 90 minuten duurde, vernield. In Amerikaanse kringen werd ge zegd, dat Amerikaanse troepen gedu rende de verkiezingen door de straten van steden en dorpen van Zuid Korea zullen patrouilleren om te voorkomen dat kiezers door communisten worden gemolesteerd. Het grootste aantal der Amerikaanse troepen zal volledig be wapend zijn, dooh heeft opdracht niet tussen beiden te komen tenzij ln geval van hevige geweldpleging. Naar verluidt hebben de communis ten in Zuid-Korea uit Noord-Korea, dat door deRussen bezet is opdracht gekregen „tot de dood te vechten en de verkiezingslokalen te vernietigen." (United Press). De stakingen in Duitsland EINDE IN 't ZICHT. Er is een accoord bereikt tussen de Beierse regering en de vertegenwoor digers der 15.000 stakers uit de omge ving van München, die een verbete ring van de voedselvoorziening eis ten. De Beierse regering zal, ondanks het verzet van het bizonale bestuur te Frankfort, onverwijld overgaan tot de distributie van de vlees- en vetvoor- ra.den. De ambtenaren van de econo mische raad te Frankfort tonen zich ten zeerste gebelgd over deze „mani festatie van tuchteloosheid", die wel eens aanleiding zou kunnen zijn tot nieuwe stakingen in Hessen en Wür- temberg. waar de bevolking zich „ach tergesteld" voelt. De Britse militaire gouverneur van Neder-Saksen heeft de arbeiders ln dienst van het militaire bestuur ver boden te staken. Meer dan 8.000 per sonen hadden het werk neergelegd uit ontevredenheid met het lage 'brood rantsoen. Vakverenigingsleiders te Hannover hebben met 226 tegen 67 stemmen be sloten a.s. Woensdag de staking van 80.000 arbeiders in Neder-Saksen te beëindigen. Zij deelden mede, dat hun eisen gedeeltelijk zijn ingewilligd. In afwachting zullen 9.300 beambten van het gemeentebestuur van Hann over en van de overheidsdiensten zich heden bij de stakers voegen, zodat de stad en 28 gemeenten van het omlig gende gebied heden en morgen zonder water, gas, ele-ctriciteit, bladen en transportmiddelen zullen zijn. Een kleurrijk constrasten-spel (Speciale berichtgeving) Met hei Binnenhof air toneel en de Ridderzaal als hoofdbestanddeel van het unieke decor zal in Juli en Augus tus, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Den Haag, Ary den Her- tog's openluchtspel „Het wonderlijke Uur" worden opgevoerd. Uit 29 inzen dingen werd het werk van deze beken de Haagse auteur uitverkoren omdat z'n strekking en z'n rijke inhoud zo gans en al harmoniëren met wat de initiatiefnemers zich indertijd bij het uitschrijven van de prijsvraag voor ogen hadden* gesteld. Omdat het op gaat in het verleden dat op het Bin nenhof zo sterk aanwezig is. Omdat het er in geslaagd is de Ridderzaal in dit spel levend en actief te maken als het symbool van een geleidelijk groeiende binding naar de eenheid, die Neder land ondanks alles toch gewor den is! Ary den Hertog's openluchtspel heeft naar de regisseur Cees Laseur ons vertelde spectaculaire mogelijkheden, moet die trouwens ook hebben om een niet slechts nationaal, maar hoogst waarschijnlijk ook internationaal audi torium volledig te kunnen boeien. Het wonderlijke uur op het Binnen hof brengt de moderne vreemdelingen- gids (het Heden) ten tonele met de reeds lang verstorven Slotgeest (het Verleden) om ln een bonte reeks van kleurrijke scenes zeven eeuwen Neder landse historie te schetsen en deze te doen aansluiten op de „grote tijden" van thans, die in het huidige Congres van Europa een tijdelijke climax heb ben gevonden. In zijn ongetwijfeld zeer moeilijke taak zal regisseur Laseur zich laten bij staan: voor de balletten door Yvonne Georgi, uit Amsterdam en door de eveneens hoofdstedelijke Constance Wibaut, die ongeveer 75 verschillende costumes te ontwerpen zal hebben. „Het wonderlijke uur", aldus Laseur, moet een zeer kleurrijk contrastenspel Worden, niet alleen door de opeenvolgen de hoogte- en rustpunten van de han deling, maar ook door de aankleding, de lichteffecten en het geluid. En om van de moderne techniek van het licht zoveel mogelijk te profiteren is daarom besloten dat de voorstellingen uitslui tend bü avond zullen worden gegeven! De muziek van -het openluchtspel is geschreven door de 22-jarige Utrechtse componist Jurriaan Andriessenr van wie o.m. reeds herhaaldelijk werken voor de radio werden uitgevoerd. Rekening houdende met het feit dat de muziek van een gewoon orkest op hét Binnen hof niet tot z'n recht kan komen zomin als de weergave via een gramofqon- plaat, heeft hij na overleg met enige radio-technici voor dit historische spel een bijzondere bezetting gekozen, bestaande uit hout- en koperblazers, slagwerk, twee piano's, celli en contra- bassl. Hoewel dit. aldus de componist, een groot orkest lijkt, is de orchestra- tie geheel solistisch gehouden, zodat er een zéér duidelijk klankbeeld ontstaat, wat de mechanische weergave ten goe de zal komen. Het ligt in de bedoeling van het Co mité om in totaal 15 voorstellingen te geven, Jeugd- en volksvoorstellingen inbegrepen. De eerste zal eind Juli plaats hebben. De tribunes op het Bin nenhof zijn met zeer grote zorg ofit- worpen. Zij bieden plaats aan 4000 per sonen en zijn zo gemaakt dat auto's er ongehinderd om heen kunnen rijden. Een ellipsyormig podium komt cen trisch voor de Ridderzaal te liggen en wordt in de imposante gevelarchitec tuur opgenomen. Bovendien wordt de OU.U1 uijgeiiuiueii. j=>uvciiuicii wurub ue - Ridderzaal geflankeerd door een ver- o® f Tan °P tbor- Winston Churchill dineerde bij^de Koningin Aan het diner, dat Winston Churchill als gast van H.M. de Koningin Zater dagavond ten paleize 't Loo gebruikte, zaten behalve zijn echtgenote en de le den van de hofhouding mede aan An thony Eden en lady Nicholls Het prachtige voorjaarsweer lokte gis terochtend de bezoekers tot een wande ling in het Koninklijke park, dat om deze tijd van het jaar wel op zijn mooist is. Na het middaguur zaten de Engelse gasten met Hare Majesteit aan de lunch aan. Kort na halftwee vertrok het ge hoogd podium, naar de klassieke trant opgetrokken en te bereiken door een vijftien meter brede trap. Een schat van bloemen zal dienst doen als deco ratief element! Finse socialisten hernemen zelfstandigheid De Finse sociaal-democratische partij heeft officieel de samenwerkings overeenkomst opgezegd, die haar met de communisten en de leden van de S.E. D.L. met communistische strekking als mede met de agrariërs verbond. Deze overeenkomst vormde de officiële basis van het „rood-groene" regeringsblok. Het schijnt evenwel niet, dat dit be sluit een regeringscrisis ten gevolge kan hebben. Deze maatregel schijnt vooral in verband met de aan de gang zijnde verkiezingscampagne getroffen te zijn. Congres van de M.R.P. Gp het congres van de Franse Mou vement Republics in Populaire (katho liek), de partü, die het sterkst in de Franse regering vertegenwoordigd is, is de politiek van het „anticommunis tische front", zoals generaal De Gaulle die voorstelt, van de hand gewezen, daar aldus de algemene secretaris van de partij, Colin deze politiek negatief zou zijn en de communisten in de kaart zou spelen. Pe premier Schuman zei volgens Reuter echter niets, dat „een vergelijk met de Gaullisten zou kunnen verhin deren", maar hij achtte De Gaulle's verzoek om nieuwe verkiezingen pre matuur. Het congres nam een resolu tie aan, waarin verdeling van de na tie in twee bloes bestempeld wordt als het einde van de binnenlandse vrede en een gevaar voor de wereldvrede. Slechts 'n oonstructieve actie ter ver betering van landbouw en industrie kan, aldus de resolutie, „de communis tische bedreiging" terugdringen. Schuman Is als partijvoorzitter her kozen. Opening Italiaanse parlement Italdë's eerste parlement, gekozen volgens 'de nieuwe republikeinse grond wet, is Zaterdag geopend. 100 Jaar ge leden, op 8 Mei 1948, werd het eerste parlement „ten Zuiden van de Alpen" ln Piemont geopend. Tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden werd gekozen de chr.- democraat Giovanni Gronchi. Tot voorzitter van de Senaat werd gekozen oud-minister Ivanoe Bonomi. De christelijk-democratische parle- mentsfractie heeft medegedeeld, datz\j niet instemt met het huldeblijk voor president De Nioola, voorgesteld door de vertegenwoordigers van het Volks front in het parlement. Zij wil vermij den dat een huldeblijk, dat eenparig wordt goedgekeurd, vervolgens door het Volksfront wordt voorgesteld als een herkiezing vaSi De Nicola, hoewel deze de wens heeft te kennen gegeven zijn hoge functie neer te leggen. De leiders der christen-democrati sche partij hebben besloten bij de ver kiezing van een nieuwe president, wel ke vandaag zal worden gehouden, te stemmen voor graaf Carlo Sforaa, de minister van Buitenlandse Zaken. OM DE STEMMING TE BEVORDEREN Sovjet-troepen zullen Korea verlaten OM DE AMERIKANEN TE DWINGEN HETZELFDE TE DOEN. Luitenant-generaal Korotkoss, de Sovjet-commandant in Noord-Korea, heeft bekend gemaakt, dat de Russische troepen onmiddellijk uit Korea zullen worden teruggetrokken om te bereiken, dat de Amerikaanse strijdkrachten te- éelfder tijd vertrekken. Amerikaanse waarnemers teSeoel zijn van oordeel, dat de Sqvjet-troepen vrijelijk kunnen vertrekken, daar 'zij goed geoefende en uitgeruste commu nistische legers ter sterkte van onge veer 200.000 man hebben gevormd die, met de liulp van de Russische adviseurs van de militaire missie, een Russische bezettingsmacht onnodig maken. Weer een vastgelopen conferentie VOOR VRIJHEID VAN VOORLICHTING. De Amerikaanse delegatie ter confe rentie voor de vrijheid van voorlichting te Genève heeft Marshall, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, meegedeeld, dat de huidige pogingen tot het vinden van een compromis met de Sovjet-Unie over de grondbeginselen „niet alleen nutteloos zijn, doch uiterst gevaarlijk kunnen zijn". De delegatie veroordeelt „de onver zettelijkheid van het Sovjetrussische blok". V oorzorgsmaatregelen in Frankrijk Jules Moch, Franse minister van landsverdediging heeft op een perscon ferentie de maatregelen belicht, die ge nomen zijn ter handhaving der orde. Na er op te hebben gewezen, dat hij in overeenstemming handelde met de minister van het leger en dat de maat regelen „preventief" zijn. zei hij; dat „een betere organisatie der gewapende macht en het herstel van de republi keinse compagnieën tot volledige een heden zijn uitgevoerd om het hoofd te bieden aan gebeurtenissen, zoals te Praag of welke in November j.l. in Frankrijk plaats hadden". KAISER WAARSCHUWT. Kaiser, leider der christen-democra ten, die door de Russen werd uitgeslo ten van het voorzitterschap .van de partij In de Sovjet-zone, heeft ver klaard, dat de Westelijke mogendheden een kapitale fout zouden begaan, wan neer zij een regering voor West-Duits- land in Frankfort zouden vestigen. In een te Berlijn uitgegeven verkla ring van het districtscomité van -de Christelijk democratische unie dringt Kaiser ef bij de vier bezetende mogend heden op aan het economisch herstel van Duitsland niet' té vertragen door onderlinge geschillen. „Laat ons niet langer de dupe zijn van uw mdeilJjk- heden", aldus Kaiser. DE BALTEN IN AUSTRALIË. Via de Australische radio is het ant woord der regering bekend gemaakt op een verzoek van het Russische gezant schap om de Estlandejs, Litauers en Letten, die in Australië' verblijven of er onlangs zijn aangekomen van 1 Juni af in te schrijven als Russische burgers. In haar antwoord wijst de regering er op, dat zij de inlijving van deze sto ten bij de Sovjet-Unie niet erkent en dat zij bijgevolg aan dit verzoek geen gevolg kan geven. Deze Balten zullen zich moeten schikken naar de Australische wetten en kunnen, na een verblijf van 5 jaar in Australië, de Australische nationali teit aanvragen. des persoonlijk afscheid nam van de heer Churchill Episcopaat en de komende verkiezingen KRACHTIGE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME. In de Katholieke kerken is gistermor gen een verklaring van de Nederlandse bisschoppen in verband met de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer voorgelezen. )hHet optreden van het communisme zowel buiten als binnen onze landsgren zen, geeft ons aanleiding" aldus wordt in de verklaring van het Episco paat o.a. gezegd „alle stemgerechtig de Katholieken van Nederland ander maal te wijzen op de hoogst gewichtige taak, welke zij op staatkundig gebied hebben te vervullen .teneinde iedere machtsvorming van het goddeloze bols jewisme te voorkomen." Uit de feitelijke afhankelijkheid van kerk en godsdienst van de politieke machthebbers leidt dè Paus af. dat het voor alle Katholieken een strikte ge wetensplicht is, deel te nemen aan de verkiezingen en dat zij zich bij het uit brengen vanfhun stem moeten laten lei den dcor de uitspraak van het geweten. „Hoewl de toestand in ons vaderland niet zo ernstig is als in Italië, staan ook wij voor de dringende taak de maatschappij in Christelijke zin op te bouwen en daartoe het communisme te bestrijden." „Een van de middelen daartoe, dat in het bereik ligt van iedere stem gerechtigde katholiek, is het goed ge bruik maken van zijn stemrecht." „Wij aarzelen niet u krachtig aan te sporen om de eenheid op staatkundig gebied hecht te bewaren. Die staatkun dige eenheid der Katholieken is een machtig wapen in de gemeenschappe lijke en vee]zijdige strijd tegen het com munisme." Ingezonden Mededeling Meer dan 40 meerdaagse reizen per week door Nederland en België. Prima hotels en maaltijden, deskundige reisleiders, geen paspoort. Vraagt uitgebreid Zomerprogramma Met Pinksteren nog plaats voor verschillende reizen. PINKSTER-DAGTOCHTEN VAUENBU°RG"Vn ZEELAND* LEIDEN: Doezastrut32Tel.25971 en InlichtlngKantoren der N.S. heden er in deze uitzending van be schuldigd, Duitsland lang voor het uit breken van de oorlog tot r.r rlog te heb ben aangezet en geheime onderhande lingen met Duitsland te hebben gevoerd ..met verraderlijke bedoeUngen ten aan zien van de Sovjet-Unie", Moskou beschuldigt. J.n een Engelse uitzending heeft radio Mcsknu Engeland en de V.S. er van be schuldigd, ln 1942 en 1943 hun woord Inzake het openen van een tweede front in Europa te hebben gebroken en, ge tracht te hebben de oorlog te rekken ten einde de Sovjet-Unie uit te putten. Verder worden de Westelijke mogend- dit terrein staande boerderij kon, dank Steunt „Ereschuld en Dankbaarheid Op deze 10e Mei willen w(j nog eens de aandacht vestigen op de doelstellin gen van de Ver. „Eereschuld en dank- baarhf id", de vereniging tot steun van Nederlandse militaire oorlogsgewonden en weduwen sinds 10 Mei 1940. .„Eereschuld en dankbaarheid" zorgt voor de gezinnen van hen, die in de oor log van '40'45 voor het vaderland het leven lieten of invalide werden. Er wer den ongetwijfeld door de staat maatre gelen genomen, maar er bleven vele bij zondere noden over, welke deze vereni ging wil lenigen. Het nummer van de jostrekenlng der te Amsterdam geves- igde vereniging is 1940. Ook uit geblok keerd geld kRn betaald worden. Secre taresse is mevr. B. Bootsma—Van Dijk, Amstelveenseweg 288, Amsterdam .Pen ningmeester: J„ Klaufus, Radioweg 12, Amsterdam. GEEN OPHEFFING PRIJSREGELING BINNENLANDSE DUIDEN. Het Ministerie van Ec. Zaken deelt in aansluiting op het bericht omtrent de opheffing van de schoenendistribu tie mede, dat berichten over het vrij komen van de prijzen van binnenland se huiden iedere grond missen. Het ligt niet in de bedoeling de prijsregelingen voor binnenlandse huiden en vellen op te heffen. 12 H.A. HEIDE DOOR BRANJ) VERWOEST. Gistermiddag heeft een brand ge woed op de helde tussen kamp Milligen en Garderen, waardoor een oppervlak te van ongeveer 12 HA. heide en vlieg dennen verloren ging. Eon midden op zij het krachtig ingrijpen van de Apel- doornse brandweer, die speciaal met een tankwagen ter plaatse kwam, be houden blijven. Waarscnijnlijk is ook ditmaal onachtzaamheid van bezoekers oorzaak geweest van een nieuw verlies aan natuurschoon. JAARVERGADERING VAKBOND VOOR TANDTECHNICI. Zij wiUen beschermd worden. In de algemene vergadering voor de Vakbond voor Tandtechnici te Utrecht, werd de positie van de tandtechnici be sproken. De voorzitter ,de heer H. L. Fransen, stelde vast, dat door het stre ven van de organisatie nü een collec tieve regeling voor tandtechnische werk nemers in bespreking is en er gewerkt wordt aar. éen goed geordende en ge fundeerde opleiding voor tandtechnici. Uit een betoog over de positie van de tandtechnici bleek de dringende nood zaak om een wettelijke regeling tot stand te brengen. De onbevoegde uit oefening van de tandheelkunde is er in de loop der tijden niet minder op ge worden ondanks herhaalde wetswijzi gingen." Iedere wettelijke regeling miste de sympathie van de tandtechnici omdat hun steeds weer ieder recht onthouden werd. Besloten werd om aan de minister van Sociale Zaken een telegram te zenden, waarin er op wordt gewezen, dat de tandtechnici tot heden van ieder voor hen gunstige maatregel verstoken zijn gebleven en waarin er bij* de minister op aangedrongen wordt ten spoedigste maatregelen te nemen teneinde de tand technici van de noodzakelijke bescher ming te verzekeren, waarbij de bevoegd heid uitgebreid wordt tot de afdruk voo<" d" losse prothese. PARLEMENTSLEDEN UIT ENGELAND TERUGGEKEERD. De parlementsleden, o.a. prof. mr R, Kranenburg, voorzitter der eerste Ka mer en mr J. R. H. van Schaik, voor zitter van de Tweede Kamer, die enige tijd op uitnodiging van beide Huizen van het Britse parlement in Engeland hebben vertoefd, zijn op Schiphol te ruggekeerd. Prof. Kranenburg vertelde bij aankomst, dat de reis geen enkel politiek karakter heeft gedragen, doch zuiver bedoeld was als uiting van good will. Het ligt In de bedoeling, dat enige Engelse parlementsleden een tegenbe zoek aan ons land zullen brengen. VERGUNNING VOOR MOTORRIJTUIGEN. De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald dat, tenzij in de vergunning anders is bepaald, van een motorrijtuig slechts gebruik mag wor den gemaakt door degene, aan* wie de vergunning voor het gebruik van het motorrijtuig is verleend en door ande ren, voor zover zij aannemelijk maken, dat dit gebruik noodzakelijk is voor de uitoefening van dc werkzaamheden, in verband waarmede de vergunning aan de vergunninghouder is verleend. Indien het motorrijtuig, waarvoor dc vergunning van kracht is, niet beschik baar is, mogen zij, die van dit motor rijtuig gebruik mogen maken, van eer) ander motorrijtuig gebruik maken, in dien de vergunningsbewijzen, betrek king hebbende op beide motorrijtuigen, In- of op het motorrijtuig aanwezig zijn en deze vergunningsbewijzen aan de opsporingsambtenaren op hun verzoek behoorlijk ter inzage worden afgegeven, dia". Stad a.'h. Haringvliet, 303 p. 1ste Amerikaanse waardering voor Haags Congres HERLEVING VAN DE EUROPESE GEEST! Onder de kop „Het grote plan" schrijft de New York Herald Tribune: „Het congres te 's-Gravenhage strijdt voor een even schitterende en verrei kende zaak als ooit enige groep van mensen in deze generatie als taak heeft gekregen- Een federatie van Eu ropese staten, de zich thans onder an ders gezag bevindende inbegrepen, zou niet alleen een steunpilaar voor de wereldvrede worden, doch geestelijke en intellectuele waarden doen herle ven, waarvan het oude continent dë erfgenaam is." De New York Times schrijft: „Wij maken een' herlering van de Europese geest mee. Het Haags congres is slechts een manifestatie van deze op komst, die opmerkelijk spontaan ge schiedt. Er is geen onenigheid over de noodzakelijkheid van een Unie en de steun van het volk is geen open vraag. De volkeren van Europa weten, dat de enige 'hoep, op onafhankelijkheid is gelegen in onderlinge afhankelijkheid. Zij beginnen eindelijk in te zien, dat vrijheid meer waard is dan de souve- reine redhten van afzonderlijke staten. Dit nieuwe inzicht is vooral te danken aan „het supernationalisme van de Sovjet-Unie". DE HERZIENING VAN HET FRANSE EN NEDERLANDSE BURGERLIJK WETBOEK. Nieuw B.W. zal uit 7 delen bestaan. Op uitnodiging van dé Minister van Justitie hielden Zaterdagmiddag in de Ridderzaal prof. L. Julliot de la Mo- randière, voorzitter van de commissie tot herziening van de Franse Code Civil, en prof. mr E M. Meyers, aan wie H.M. de Koningin de opdracht gaf een nieuw burgerlijk wetboek te ontwerpen, 'n voordracht over de her ziening van het burgerlijk wetboek in Frankrijk en Nederland. Nadat de minister de beide sprekers bij de talrijke toehoorders, o.w.zich vele vooraanstaande juristen bevon den, had geïntroduceerd, kreeg prof. Julliot de la Morandière het woord. Opvallend is hoezeer de motieven,, die in Frankrijk tot het besluit tot herziening hebben geleid, gelijk zijn aan die, welke de Kroon bewogen tot het geven van de opdracht aan prof. Meyers.' Vooreerst de technische re den, dat het burgerlijk wetboek na meer dan een eeuw van partiële wij zigingen een lappendeken is geworden, waar omheen nog een groot aantal meer of minder belangrijke wetten op civielrechtelijk terrein gegroepeerd ligt. Voorts de sociale reden, de evolu tie van het recht naar een steeds toe nemende socialisering, een evolutie waaraan het burgerlijk wetboek moet worden aangepast. Prof. Meijers deelde o.m. mede, dat zijn ontwerp uit zeven boeken zal Be staan; familierecht, rechtspersoon, al gemeen deel vermogensrecht, zaken recht, verbintenissenrecht, intellectu ele eigendom, erfrecht. Prof. Meijers betoogde v uitvoerig waarom een algemeen deel,*" zoals het Duitse wetboek dittkent, ongewenst is, een algemeen vermogensrecht echter onmisbaar. De minister van Justitie bedankte de beide sprekers en bracht de Neder landse juristen met nadruk onder het oog, dat het aan hen ligt, de voorde len van het Franse commissoriale systeem en ons eenmans-systeem met elkaar te verbinden, door prof. Meijers met raad en daad bij te staan en hem als een grote supportersvereniging de geestelijke steun te geven, nodig voor de gelukkige voltooiing van zijn zware en hoogst verantwoordelijke' taak. MRS MARGARET CORBETT ASHBÏ SPRAK OVER DUITSLAND. Intclligentia actief, volk apathisch. Het internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging in Amsterdam werd in Juni 1940 door de Duitsers gesloten. In Mei 1945 was het volledig leegge roofd. Alleen de safe met enkele stuk ken ontsnapte aan de aapdacht van de bezetters. Zaterdag werd in het oude Grachtenhuis aan de Keizersgracht in A'dam een tea aangeboden door het Bestuur van het IA.V. aan Mrs Corbett Ashby, de Engelse oud-predikante van de International Alliance of Women. Vele aanwezige vrouwen, w.o. mevr. d'Aily en vertegenwoordigsters van vele vrouwenorganisaties, padvinderij, enz. voelden zich er op een historische plek. Mrs Corbett Ashby werd door mevr. W. H. Posthumus—Van der Goot in geleid. Mrs Corbett Ashby besprak hier op het onderwerp: „Moeten de vrouwen van de omliggende landen zich op de "hoogte stellen van het werk der vrou wen in Duitsland?" Van haar reis naar Duitsland had zij als Indruk, dat er een klein begin is onder de vrouwen van ware democratie. Schuldgevoel had ze evenmin gevonden als bij de Nazi's. Haar mening is voorts, dat een ander volk nooit de Duitsers kan opvoeden en zeker niet een. bezettende macht, hoe goed allerlei ook bedoeld mag zijn, maar dat de Duitsers de krachten moe ten voortbrengen om zichzelf te demo cratiseren. Voor velen blijft echter Hit- Ier de man, die hun voorspoed, kleren en eten gaf, de puinhopen en de doden ten spijt, de intelligentia vond zij zeer actief, maar het volk apathisch. De interessante lezing werd gevolgd door een geanimeerde discussie. Huldiging van Kardinaal De Jong DOOR DUIZENDEN HAARLEMMERS. Duizenden Roojn-Katholieke Haar lemmers hébben gistermiddag hulde gebracht aan Joannes Kardinaal de Jong, in de St. Bavokerk te Haarlem. De plebaan van de basiliek, mgr F. Filbry zeide, dat de katholieke Haar lemmers de Kardinaal huldigen uit be wondering, eerbied en innige damkge- voelens, die de Katholieken nu al 8 jaar bezielen sinds zij beseffen, dat eer. sterke leiding het hun gemakkelijk maakt weerstand te bieden aan de moeilijkheden van deze tijd. De plebaan, bood Kardinaal de Jong daarop een oorkonde aan ter herinne ring aan het bijwonen van het opdra gen van het hoog-heilig misoffer Ln de St. Bavo. De Kardinaal dankte voor het hulde betoon, waarna een groots défilé de hul diging besloot. CONGRESPROGRAI\| PARTIJ VAN DE ARBEID. GOEDGEKEURD. Nadat het ontwerp-verkiezingspro- gram van de Partij van de Arbeid, waar op ongeveer 200 amendementen waren ingediend, in sectie-vergaderingen was besproken, is het concept, waarop ver schillende aanvullingen, wijzigingen en veranderingen zijn aangebracht-, goed gekeurd. ONDERSCHEIDING VOOR WINSTON CHURCHILL. De internationale ridderorde voor de vrede te Rome heeft Churchill telegra fisch in kennis gesteld van zijn benoe ming tot ridder met het grootkruis de zer orde. Het Zangconcours van de Ring Lei den en Omstreken van Christelijke Zangverenigingen behoort weer tot het verleden. En hl heeft het niet aan de verwachtingen beantwoord, welke men er uit muzikaal oogpunt van had ver wachtgezien het gering aantal eer ste prijzen A, dat dit jaar kon worden toegekend! tóch wist het vele zan gers en zangeressen te verenigen en tot nieuwe studie op'te wekken. Er zal hard gewerkt moeten worden en van dat besef heeft de uitspraak der jury de talrijke deelnemers wel doordron gen! Als een der oorzaken van verschillende minder goede prestaties werd genoemd de teruggang in het repetltiebezoek daarin zal voor alles verbetering moeten komen, wil men het peil van eertijds kunnen bereiken. De opmerkingen, welke bij de bekend making der uitslagen door de Jury wer den gesproken, mogen de leden der koor verenigingen wel zeer ter harte nemen: samenvattend moet verklaard worden, dat er in het algemeen niet bijzonder mooi is gewerkt, hoewel ook veel waar dering verdiende. Maar eerste prijzen A uitdelen, wanneer een vereniging daar onmogelijk voor in aanmerking kan ko men: dót gaat begrijpelijkerwijs nu een maal niet. Want een jury kent geen voorliefde voor een of andere vereni ging, m&g die ook niet kennen en dat is maar goed ook! Wellicht is, met betrekking tot min der geslaagde prestaties, nog sprake van naween uit de oorlogstijd, toen het de verenigingen natuurlijk niet mogelijk was regelmatig of zelfs in 't geheel niet te oefenen, doch feit is, dat 't peil veelal voor verbetering in aanmerking komt en dat men mag vertrouwen op serieuze studie in de toekomst. Er waren weer de gebruikelijke ope nings- en sluitingswoorden van voorzit ter Goedhart, die o.a. wees op 't schone, dat God de mens in de zang heeft gege ven en er heerste de blijde stemming van zangers en zangeressen, die het woord„Boze mensen hebben geen liede ren" huldigen. Met ijver zal men zich thans onge twijfeld aan de studie gaan wijden, om een volgend maal met waarlijk uitste kende resultaten te voorschijn te komen. Laten wij dat ten minste hopen, zowel in het belang van de koren als van de koorzang! De uitslagen van Zaterdag luidden: Afd. Kinderkoren B:.Jong Concordia, Stad a.' h Haringvliet 319 p, 1ste pr. B: 4de afd. Dubbelmannenkwartetten „Con Amore" Aalsmeer 287 p. 2de pr.: 3de afd. Gem. koren: „Zanglust" Bleiswyk, 284 p. 2e pr.; „Elthato", Ooltgensplaat 307 p. lst-e pr: B: 2de afd. Gem. Koren „Ho sanna", Benthuizen 266 p. 2de pr.; „Can- pr. B; Afd. Uitmuntendheid Gem. Ko ren: „Advendo", Ooltgensplaat 307 p. Ie pr. B; 1ste afd. Mannenkoren; „Excel sior" Ridderkerk, 357 p, le pr. B; lste Afdeling Gemengde Koren „Het Hui- zer Kamerkoor", 370 p. lste pr. A; „Prin ses Irene. Leerbroek 302 p. lste pr. B; Ere Afd. Mannenkoren: „Ido's Mannen koor", H.I.-Ambacht, 352 -p. lste pr. B; 2e Afd. Gem. Koren „Zingt den Heere" Wassenaar, 263 p. 2e pr.; „Het Bevrij dingskoor" Vlaardlngen, 3}7 p. le pr. B; Sup. Afd. Gem. Koren „Asaf", Putters- hoek", 294 p. 2e pr.;~3de afd. Damesko ren: „Zusterkoor Excelsior, Poortugal, 309 p. le pr. B; le afd. Gem. Koren: „Maas- kerkkoo^", Kralingscheveer, 305 p. le pr. B; le afd. Mannenkoren: „Noorder Mannenkoor", R'dam, 333 p. le B afd. Uitmuntendheid Mannenkoren „Wasse naars Mannenkoor" Wassenaar, 291 p. 2e pr.; Sup. Afd. Gem. Koren „Aurora", Ammsterstol 357 p. le pr. B; „Excel sior", Leiderdorp, 328 p. lste pr. B: „Looft den Heer", St. Pancras, 339 p. le pr, B, De navolgende verenigingen behaalden in haar afdeling het hoogst aanta pun ten: Bevrijdingskoor, 337 p. 2e afd.; Zus terkoor „Excelsior" 309 p. 3e afd.; Hui- zer Kamerkoor 370 p. le afd..; Halleluja, Leiden, 338 p. Afd. Uitm.; Aurora, Am- merstol, 357 p. Sup. Afd. Ido's Mannen koor, 352 p. Ere afd. Men ziet het: de resultaten zijn dit maal matig geweest. Er kon slechts op deze laatste dag een A-prijs worden toe gekend, hetgeen bij een zo groot aantal deelnemende verenigingen stellig te wei nig is. Moge men zich het volgend Jaar volledig revancheren! tabile" Bolnes. 285 p. 2de pr. „Concor- fto-scVsa Mon V* r ëuË Jia" RfoH o .H TTariri'wHof W n lcfö SCH 67 f. 40 SCH 62 f. 300. SCH 99 f.33* MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 8 Mei. Besommingen: IJM 07 f. 770; IJM 103 f. 4840; SCH 342 f. 4520; KW 24 f.4580; KW 89 f.400; K\V 91 f.4600; KW 23 f.3900: KW 107 f.2200: KW 72 f.2400; KW 92 f.1400; IJM 213 f.400; IJM 229 f.2300; IJM 230 f.1800; IJM 249 f. 250; IJM 79 f.*000; IJM 5 f.2750; IJM 271 f.2100: IJM 201 f 1450; IJM 316 f. 1680; IJM 27 f. 1460; IJM 240 f. 1080; IJM 248 f. 2510; UK 86 f. 125: UK 125 f. 2180: UK 79 f. 1720; UK 19 f. 1090. IJMUIDEN, 10 Mei. Besommingen: 1 stoomtrawler f. 11.000; IJM 94 f. 11.600; IJM 106 f.4950; IJM 22 f.5740; IJM 96 f 12.430; IJM 19 f. 16.740; IJM 204 f. 2190: IJM 35 f.2270; KW 108 f.2330; KW 89 f.4370; KW 169 f.3330; KW 162 f.3030: KW 64 f. 3300: KW 84 f 1620; KW 51 f. 2970: KW 17 f. 4070; KW 28 f. 2350: KW 166 f.2120; KW 9 f.8600; KW 86 f.2850: KW 227 f.4830; KW 122 L6282; KW 210 f.2740; KW 53 f.1890; IJM 210 f.3100; IJM 224 f.2180: SCH 52 f.2730. SCHEVENINGEN. 10 Mei. Besommingen SCH 35 f. 2850; SCH 225 f. 8540; SCH 412 f. 4900; SCH 10 f. 290; SCH 205 f. 500; 216 f.120; TH 1 tlt,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2