Teweerstelling tegen totalitaire tyrannie Verenigd Europa en het belang der massa's WEERBERICHT Lawine van werkzaamheden op Europa-Congres Klaroenstoot roept op tot vrede en eenheid! Het vuren te Jeruzalem gestaakt Kinderdrama in Griekenland Me,t een enkél woord 87ste Jaargang MAANDAG 10 MEI 1948 No. 26382 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; RecL 21507 Witte Singel l. Lelden Giro na: 57053 Churchill sprak op de Dam >»V"-teken voor het winnen van de Vrede Ter gelegenheid van het Congres van Europa is gistermiddag op de Dam te Amsterdam een grote ^ropa-randa- meeting gehouden. Om kwart over vier arriveerden Winston Churchill en Anthony Eden, die van het Paleis 't Loo kwamen. Onder applaus van duizenden aanwe zigen besteeg de Engelse oorlogsleider met burgemeester d'Ailly de tribune, een rode roos in zijn knoopsgat en de we reldberoemde Churchillsigaar tussen de lippen, die dadelijk, nadat hij plaats had genomen, werd aangestoken. Op de tribune zag men voorts Eduard Daladier en Paul Reynaud. Een koor van 500 zangers zong een welkomstlied, waarna mr P. A. Kerstensi voorzitter van het Europa-congres de burgemeester aankondigde, die de hoge gasten en de congressisten in het En gels en Nederlands verwelkomde. De burgemeester beboette de gasten in Nederland's hoofdstad, waarna de oud-minister-president van Frankrijk Paul Ramadier het woord voerde. „De grote verwarring, die de laatste oorlog in Europa gebracht heeft", zo zeide hij, „moet verdwijnen en Europa moet worden opgebouwd tot een eenheid voor onszelf en tot heil van de gehele werfeld". Rrof. dr S. F. H. J, Berkelbach van den Sprenkel wees er op, dat een Ver enigd Europa, in de volste zin van het woord zeker mogelijk is, zelfs met eer biediging van de typische nationale op vattingen, indien achterdocht en heers zucht plaats maken voor de wil tot ór dening in onze grote volkerenfamilie. Vervolgens sprak de liberale oud minister van België, Julien Hoste. Deze merkte o a. op, dat het hier gaat om de algemene vooruitgang van de be schaving. Laat ons over alle politieke geschillen (heen, als mensen van goede wil voor de eeuwige en onsterfelijke waarden opkomen, die de enige adel- brieven zijn van de mensheid". Dr H. Brugmans. zeide o.m. dat er een federale democratie moet komen, een sociale democratie over geheel Euro pa die ons moet behoeden tegen knech ting en beknotting van onze vrijheid. Wij worden gedragen door de formida bele bezieling, die op het ogenblik over de hele wereld heerst, de bezieling, die op haar beurt wordt gedragen door de wil tot eenheid." Vervolgens kwam Churchill aan het woord. REDE VAN CHURCHILL. Als ik terug kijk naar de dagen van Willem de Derde, die zowel Engeland als Nederland regeerde en naar de tijd die na hem kwam, toen de Hertog van Marlbourough de Nederlandse en Brit se legers in zovele overwinningsoorlogen commandeerde, dan gevoel ik, zo zeide Churchill o.m., dat deze lange en be roemde kameraadschap bewaard moet blijven en dat wij, die er de zelfde le venswijze op na houden alsook dézelfde vorm van Christelijke beschaving, hand in hand samen verder moeten gaan om zo- nodig, schouder aan schouder aan toekomstige problemen het hoofd te bieden. Bij zijn reis door ons mooie land. dat zo vruchtbaar, zo helder en modern is, had hij dit als het tehuis beschouwd van een vrij volk, dat het recht heeft zijn regering te kiezen of te veranderen en wiens ministers en regeerders de die naren en niet de meesters van het volk zijn. Hy zeide de stellige overtuiging te hebben, dat levenswijze, wet en vrij heid dezerzijds en aan de overzijde van het kanaal nimmer vernield of vernietigd mogen worden door enige vorm van totalitaire tyranie (ap- applaus), noch door de gehate-Nazi- overheersing, die wy ten val brachten, noch door enige andere vorm van ge lijksoortig despotisme applaus L »>Ik zelf ben niet de vijand van enig ras of volk ter wereld. Van Russen, Duit sers en Japanners begrijpen wij over de fronten van strijd en oorlog heen hun moeilijkheden en lijden. Wij heb ben ons zelf niet verenigd tegen enig ras of volk, maar tegen tyrannie in al zijn verschijningsvormen". Of deze tyrannie nu oud of nieuw is. wij zullen er tegen strijden, hoewel zij zich in verschillende vormen zal aan dienen. De tyrannie is altijd dezelfde, hoe zij zich noemt of in welke livrei zij ook gekleed gaat. Zij eist van alle vrije mannen alles te doen wat in hun macht ligt en alles te riskeren om haar te weerstaan. Wij staan hierbij op hetzelf de standpunt als de grote republiek van de Ver. Staten, die in deze periode van spanning en strijd onze dank als ook onze waarlijke samenwerking verdient. Churchill zeide voorts, dat enig ver bond tussen Britten en Nederlanders en andere vrije regeringen niet gesloten wordt tegen enig land of volk in het bijzonder, maar slechts tegen de krach ten van het kwade, wat of waar deze ook zouden zijn. Wij hebben zo het Idee, dat een Ver enigd Europa beter zou zijn om te be wonen, dan een der beide Polen en daarom zijn wij uit zo vele landen, spre kende met zovele tongen, hier gekomen om te proberen samen een stap voor- ONWEERSACHTIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk een regenbuitje, maar hier en daar zwaardere onweersbuien. In de kuststreken op sommige plaatsen een koelere zeewind, overigens nog vrij warm met veranderlijke wind. }1 MEI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 5.56 uur; onder 23.52 uur (N.M.) Hoogwater te "Katwijk te 5.01 en 17.24 u. waarts ie gaan in harmonie met de po litiek van onze in vrijheid gekozen re geringen, om de oude glorie van Europa nieuw leven in te blazen en dit beroem de continent, de bakermat van zovele belangrijke gedachten als ook van grote staten rond de oceaan, om zijn plaats weer in te nemen als een onafhankelijk en zichzelf voordienend lid van een wereldorganisatie. Als deel van deze wereldorganisatie hopen wij tot de spoe- digen vorming van een Europese Raad te komen. „Wij hopen tot een Ver. Europa te geraken, dat gezuiverd zal zijn van de slavernij van vroegere en klassieke tijden, een Europa waarvan de mens met trots zal willen zeggen „Ik ben een Europeaan" (applaus). Churchill wees voorts op het belang van de grote proletarische massa's. Voor onze ogen zien wfj vele millioe- nen kleine behuizingen in Europa en daarbuiten, in landen die door de oor log getroffen werden. Zullen zij nooit de kans krijgen om zich weer op te richten en tot bloei te komen? Zal de eerlijke getrouwe broodwinner nooit in staat zijn de vruchten van zjjn ar beid te plukken? Zal hij nimmer zijn kinderen in gezondheid en vreugde mogen opvoeden in de hoop op betere tijden? Zal hij dan nooit vrij zijn van de angst voor vreemde aanvallen, het barsten van bommen en granaten, de struikroverij van een vijandelijke patrouille of, wat nog erger is, dé klop op zijn deur door politieke politie om zijn geliefden weg te voeren uit de bescherming van recht en wet, terwijl toch door een spontane krachtsinspanning van zijn wil hij van al deze nachtmerries en verschrik kingen bevrijd kan worden? Indien wij deze grote beloning wen sen, moeten wij alle terughoudendheid op zij zetten. Dan moeten wij onszelf overwinnen en ons op een hoger plan stellen 'dan dat van de ernstige wonden, die wij opliepen, of de cjjepe haat, die daardoor veroorzaakt werd. Territoriale verlangens moeten op zij gezet en nationale rivaliteiten moeten ondergeschikt worden gemaakt aan de vraag wie de belangrijkste dienst kan verlenen aan de gemene zaak. Wij moe ten alle -noodzakelijke stappen en bij zondere verzorgen nemen om zeker te kunnen zijn, dat wij de kracht en de tijd zullen hebben om deze hervorming van de westerse wereld tot stand te brengen. Wij zijn in Den Haag echter tezamen om op dit ogenblik de missie, het doel en de vorm van een Verenigd Europa voor het forum van de wereld te pro clameren, een Verenigd Europa, welks morele conceptie de dankbaarheid en het respèct van het mensdom zal 'win nen en welks physieke kracht zodanig zal zjjn, dat niemand haar zou dur ven molesteren. Q Na Churchill's rede sprakde Belgi sche afgevaardigde Bohy en ten slotte voerde pater Henri de Greeve het woord, die de staatkundige samenstel ling van de wereld dwaas noemde. In verleden en heden hebben wij de leer van Christus te schande gemaakt. Wan neer wij Europa en de wereld willen verenigen zullen wij dit moeten doen. gesteund door het geloof, omdat op andere wijze geen vereniging mogelijk kan zijn. Pater Henri de Greeve besloot met een dankwoord aan Churchill, die zo veel heeft gedaan voor de redding van Europa. Hij verzocht hem het oude „V" teken te maken, thans- „voor het win nen van de vrede". Onder luid applaus stond Churchill.op en maakte het zo beroemd geworden teken, waarna deze onder enorme belangstelling gehouden bijeenkomst beëindigd was. Goede wil en" geestdrift (Van onze Haagse redacteur) Een bruisende activiteit leeft er in het ,hart van Den Haag door het Europa Congres, vooral in en rond Binnenhof en Dierentuin, waar de vele buitenlandse gasten profiteren van het prachtige weer om in Schevenin- gen van de zee te genieten, maar zü doen dat slechts kort. Zelfs de maal tijden schieten er dikwijls genoeg bij in of worden haastig genuttigd en van de officiële diners ziet men velen reeds na korte tijd opstaan om de con- gresarbeid te hernemen. De politieke sectie, veruit de grootste der sectie; vergaderde Zaterdagnacht tot drie uur en gisterochtend te tien uur was men weer in plenaire vergadering bijeen. Er is eigenlijk, een agenda opgesteld, en een stof verzameld, om een confe rentie van drie weken inplaats van drie dagen te vullen. De organisatie is best en de bijkomende regelingen zijn voor treffelijk, maar tegen zulk een lawine van arbeid is geen mens opgewassen. Het ware misschien beter geweest, om de ontwerpresoluties vooraf schrifte lijk te laten beoordelen en amenderen, zodat het congres had kunnen volstaan met stemmen en overigens had gediend als een betoging voor Europa's eenheid. Dit laatste is het nu natuurlijk toch geworden, maar de discussies zijn on vermijdelijk in het gedrang geraakt. Men heeft klaarblijkelijk een veel te klein idee gehad van de gedachtenwisseling, of zelfs maar van de behoefte om te ge tuigen, van een verzameling van acht- Winston Churchill heeft Zaterdag, vergezeld door zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan het Kroonprinselijk gezin op Soestdijk. Na- de lunch onderhiel den de heer en mevr. Churchill zich met de prinsesjes. H.K.H, Prinses Julia-na toont Churchill de jongste prinses Marij ke, terwijl Irene en Margriet er bij staan. Foto ANP-v.d, W. De deelnemers aan het Europees Congres zijn Zondagmiddag in het hart van het land, de Dam te Am sterdam, bijeengekomen voor een demonstratieve bijeenkomst. Tienduizenden Amsterdammers en belang stellenden van buiten de hoofdstad waren ook naar de Dam getogen om vooral Churchill zelf te zien. Doch de politie had maatregelen genomen om de drukte op de Dam letterlijk en figuurlijk binnen de perken te houden. - Overzicht van de bijeenkomst op de Dam. Foto ANP-d. Wt. Koningin legt opnieuw Gezagsuitoefening tijdelijk neer PRINSES JULIANA 14 MEI WEER REGENTES. H.M. de Koningin ziet zich met het oog op Haar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uitoefening van het Ko ninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. H.K.H. Prinses Juliana zal met in gang van 14 Mei a!.s. als Regentes op treden en op diezelfde dag worden beëdigd. honderd prominente persoonlijkheden uit meer dan twintig landen. Met een bewonderenswaardige energie zet de lei ding het programma door. Doch de scha re medewerkers lijdt er onder. Lijdt er onder; dit is het woord. Hoe veel ingespannen arbeid hebben de vrij willige medewerkers en de door de re gering beschikbaar gestelde werkkrach ten reeds vóór de aanvang van het con gres verzet. En dan daarop in vier da gen niet uit de kleren te komen en met een haastige slok en een hap brood de krachten er in te houden; dat is van het goede net iets te veel. Moge althans een resultaat als door Churchill in zijn openingsrede genoemd, een concreet be sluit, hun beloning zijn. Meer kan het congres niet opleveren. Wij hebben daarop vaker de aandacht gevestigd, doch het kan niet genoeg worden herhaald. Verschillende persbe richten in de voorafgaande dagen heb ben, misschien wel opzettelijk, een ver keerde indruk gewekt; zo b.v. de tele grammen, dat Labour niet officieel ver tegenwoordigd zou zijn. Maar dat kon ook niet. Geen enkele partij en geen en kele regering kon dat, (De vertegenwoor diger van de Paus is dan ook niet een afgèvaardigde van het Vaticaan, maar een plaatsvervanger van de Paus, die niet zelf aanwezig kon zijn,) Er zijn slechts individuele deelnemers aan het congres, die als individu door de orga nisatoren .zijn uitgenodigd. Men heeft natuurlijk de meest vooraanstaande per soonlijkheden gevraagd, maar - zij zijn er slechts als representanten van de federalistische stroming ónder de men sen, wil men: de volkeren, van Europa, doch niet van de regeringen of staten. Hierin ligt dus de beperking van het congres. Zijn resoluties zijn de neerslag van'wat leeft onder de beste zonen van Europa. Ze zijnyeen verzoek, een aan sporing, een eis' tot de regeringen, om de Europese eenheid te verwerkelijken. Ze zijn een demonstratie en een getui genis. In dit licht is ook een motie als van de Brit Duncan Sandys in de politieke actie om ook aan de toehoorders uit de nïet-Marshall-landen hét stem recht te verlenen van zeer betrek kelijke waarde. Hun aanwezigheid is getuigenis genoeg. Bovendien valt de beslissing over deze motie, als het con gres welhaast geëindigd zal zijn. Zo ware er meer critiek op de besprekin gen te leveren. Doch hoofdzaak blijft, dat er veel goede wil is, veel geestdrift en dat er een klaroenstoot uitgaat, die oproept tot samenwerking, een heid, vrede. Overigens in afwachting! In Jeruzalem is de strijd gestaakt. Be sprekingen aver een permanente wapen stilstand zijrï ingeluid. Van Engelse zijde wordt bemiddeling verleend. Men is nog altijd op zoek naar een „neutrale" bestuurder voor Jeruzalem. Ehkele namen worden genoemd, maar besloten is er nog niets. De uittocht van Arabieren houdt nog steeds aan. Elite-troepen van de Haganah hebben een offensief ingezet tegen de door de Arabieren bezette hoogten, die de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv beheersen in de buurt van Rab-el-wad„ 22 km. van Jeruzalem. De Joden zouden een aantal stategische belangrijke heuvels rond Aboe Gosj genomen hebben. Het voornaamste doel van de aanval is het uit de weg ruimen van de reusachtige wegversperring te Bab-el-wad, 'n stenen wegversperring van 200 meter lengte en 1 meter hoogte, die de Joodse verbin dingen tussen Tel Aviv en Jeruzalem verspert. Volgens de Arabieren is de aanval af geslagen. Een Britse sergeant werd gedood en twee scidaten gew.rnd toen zij in een jeep van Haifa naar Acre reden met serum voor Britse legerartsen, die de strijd aangebonden hebben tegen de ty- phusepidemie onder de Arabieren in Acre. PROCLAMATIE VAN DE JOODSE STAAT. De eerste aanwijzing, dat de Joden besloten hebben op zestien Mei een Joodse staat af te kondigen, is gegeven door David Ben-Goerion, hoofd van de Joodse voorlopige administratieve raad. Hij verklaard: „Binnen enkele dagen zal de Joodse staat worden gesticht". Hij legde deze verklaring af tijdens een toe spraak tot een massa-vergadering ter gelegenheid van de uitschrijving van een Joodse nationale lening ter bedrage van vijf millioen pd. st. Hij beschreef de .Joodse overwinnin gen" van de afgelopen weken en zei, dat er geen enkele Joodse plaats^ver- loren was gegaan. Hij waarschuwde echter tegen de drei gende invasie der geregelde strijdkrach ten der Arabische staten. DE BESPREKINGEN VAN ARABISCHE LEIDERS. Gisteren zijn te Bagdad de premiers van Syrië en de Libanon aangékomen. Naar verluidt zullen zij belangrijke aan gelegenheden betreffende Palestina met de Irakse regent en het parlement be spreken. Beiden kwamen uit de hoofd stad van Saoudi-Arabië, waar zij be sprekingen met Ibn Saoed gevoerd heb ben oVer de toestand in Palestina .Men verwachtte, dat zij heden met generaal El Hasjimi, inspecteur-generaal van het „Arabisch bevrijdingsleger", diegereed- gekomen is met zijn missie in verband met de herbewapening van de Pales tijnse Arabieren, naar- Damascus zou den vertrekken. Het ontslag van Ismail Safoeat pasja, opperbevelhebber van het Arabische be vrijdingsleger van Palestina, wordt door de Egyptische pers gemeld. Deze ont houdt zich van commentaren. Safoeat pasja had dit ambt in De cember 1947 aanvaard ingevolge een be sluit van de raad dér Arabische liga. Hij moest de aanwerving, de bewapening, de training en de operaties der vrijwil ligers van alle Arabische landen voor Palestina leiden en de gezamenlijke operaties der regelmatige Arabische le gers door de vorming van een bijzondere staf voorbereiden. De executies worden voortgezet De Griekse minister van Oorlog, Stra- tos, heeft naar aanleiding van de be vestiging der ontdekking van 40 lijken van gewurgde kinderen op de G'niona- b£?g verklaard: „Het woord misdaad is te zwak om deze actie te karakteriseren. De brute instincten der partisanen overtreffen die van de roofdieren der jungle. Wij nodigen de openbare mening van de gehele wereld, die zo gemakkelijk be wogen wordt door de terechtstellingen van enkele misdadigers, uit deze daad te betitelen zoals zij verdient". Het republikeinse orgaan „Efóutherla" verklaart dat „deze kinderen in aan wezigheid en met goedkeuring van hun ouders gewurgd zijn, opdat hun geschrei de aanwezigheid der partisanen niet zou verraden". De waarnemende Griekse minister van Justitie, Rendis, heeft verklaard, BINNENLAND. De politie van Doornik beeft viif Nederlandse schippers aangehouden, die tijdens hun verblijf te Doornik in Decem ber 1.1. ledergoed en kledingstukken heb ben gestolen en voor 25.000 francs tapij ten hebben ontvreemd uit de kapel der kloosterzusters op de Quai Vifguin Ver scheidene dezer voorwerpen werden in bet bezit der schippers aangetroffen. Bij K. B. is met Ingang van 1 Mei 1948 toegekend de titulaire rang van lui tenant-generaal aan de gepensionneerde generaal-majoor van de generale staf H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. De Duitse officier Fullrlde, die op bevel van Christiansen het drama van Putten op de Veluwe veroorzaakte, zal zich op 19 Mei a.s. voor het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem te verantwoorden hebben. De 50-Jarlge horlogemaker W. de Goede uit Haarlem ls op het Haarlemse station onder een trein geraakt en gedood. De man wilde in de voorste wagon van een reeds rijdende trein naar Amsterdam springen. HU viel tussen het perron en de trein en was bijna op slag dood, Naar wij vernemen, kan spoedig de Indiening bi] de Tweede Kamer tegemoet worden gezien van een wetsontwerp tot wijziging van de bioscoopwet met het doel voor de toekomst te voorkomen, dat de bestaande wet ontdoken wordt door de vertoning voor zogenaamde besloten ge zelschappen van films, welke geschikt zijn om de openbare orde te ondermijnen. Kolonel de Fraiteur, de Belgische minister van Landsverdediging, is gister avond voor een tweedaags bezoek aan Nederlandse Instructiecentra, te Den Haag aangekomen. De heer W. Thomassen, lid van de Tweede Kamer fractie van de Party van de Arbeid en secretaris van het partij bestuur van de P. v. d. A„ ls benoemd tot burgemeester van Zaandam. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag de R.A.I. te Amsterdam bezocht. Lange tijd hield de Prins zich o.a. op bi) de nieuwste Engelse sportwagen. De actrice Fle Carelsen, die Dinsdag 1.1. voor een operatie in een der Haagse ziekenhuizen werd opgenomen heeft deze operatie, hoewel zij zwaarder was dan eerst werd verondersteld, met goed gevolg doorstaan.,. Volkomen rust is voorlopig nodig en van een wederoptreden zal de eerste maanden niets kunnen komen. Nederlandse schilderijen ter waarde van 250.000 dollar, die sinds December 1946 ln de V.S. en Canada tentoonge steld werden, zijn Vrijdagavond per s.s Veendam naar ons land teruggezonden. Het begin van de gezamenlijke Neder lands-Belgische douanecontróle te Roosen daal ls met enige plechtigheid gepaard gegaan. Belgische en Nederlandse autoriteiten hebben er in toespraken op gewezen, dat deze gezamenlijke paspoort- en deviezen- controle niet alleen een tijdsbesparing van drie kwartier betekent voor de reizigers, maar ook een schrede verder op het pad der samenwerking tussen België en Nederland. De chef-luchtmachtstaf generaal- majoor C, Giebel heeft ln tegenwoordig heid van officieren van de luchtmachtstaf en van het commando legerluchtmacht Nederland aan kolonel-vlieger I. A. Aler en luitenant-kolonel vlieger-waarnemer J. L. Zegers de onderscheidingen van de Rid der ln de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden uitgereikt, BUITENLAND In Siam Is een krachtige politle-actle verordend voor het tegengaan van ge heime verenigingen, communistische of onder communistische- Invloed staande or ganisaties en „andere ondermijnende elementen" in het land. De Perzische regering heeft in de nationale vergadering een wetsontwerp Ingediend, die de vorming van een senaat beoogt. Hoewel de grondwet van 1906 hierin voorziet ls deze nog nooit bijeen geweest. De derde verjaardag van Ve-day is Zaterdag en gisteren in geheel België met uitbundig enthousiasme gevierd. Het Tsjecho-Slowaakse veiligheids- corps in het gehele land heeft gisteren de eed afgelegd van trouw „aan de Tsjecho- Slowaakse republiek, haar volksdemocra- tlsch regiem, de president en de regering". Volgens welingelichte kringen zou president Truman beslist van plan zijn het spoorwegpersoneel op te vorderen, dat morgen in staking zal gaan indien, on danks de actie der regering, geen accoord kan worden bereikt. Bij een ongeluk ln een hoogoven- bedrijf te Mondevllle Colombelle in West- Frankrijk zijn zeventien personen gedoód. Franz Burrl, leider van de Zwitserse nationaal-sociallstlsche federatie, ls bij verstek veroordeeld tot 20 Jaar gevange nisstraf, 15 Jaar verbanning en verlies van z(]n nationaliteit. Officieel wordt gemeld, dat de post- autorltelten van het militaire Sovjet- bestuur te Berlin geweigerd hebben Britse vertegenwoordigers te ontmoeten ten einde overleg te plegen over de wijze, waarop de Berlljners ln de toekomst hun paketten naar de Westelijke zones van Duitsland zullen kunnen zenden. Te San Remo ls een valse munters bende opgerold. Een aanzienlijke hoeveel heid nagemaakte Franse en Italiaanse bankbiljetten werd ln beslag genomen. Drie Zweedse zeilers zijn met hun zeilboot van 7^ meter na een tocht van 10.000 mijl, die 10 maanden duurde in de haven van New York aangekomen. Zij verlieten op 16 Juli 1947 Gothenborg en volgden de route van de oude zeilschepen naar „de nieuwe wereld". Zij voeren langs 20 landen. Gl6teren wapperde ter gelegenheid van de bevrijding van de openbare gebou wen van Praag de rode vlag naast de Tsjechq-Slowaakse. Bewoners van het platte land stroomden de stad binnen. Op de dag der herdenking werd door de Nationale Vergadering de nieuwe grondwet eéhstemmig goedgekeurd. Van de drie honderd leden waren 54 afwezig. ZIJ waren of „weggezuiverd" of hadden het land verlaten. In de redevoeringen werd het aandeel, dat de Westelijke geallieerden ln de oorlog hebben gehad, genegeerd. dat de critiek in de buitenlandse pers op de terechtstellingen in Griekenland de guerilla's zouden kunnen aanmoe digen om „terroristische misdaden te bedrijven, waarvan Griekse politici en de Griekse burgerbevolking het slacht offer zouden worden". Rendis zeide.dat de grote mogendheden wisten, dat de moord op minister Ladas het sein was voor „moorddadige terroristische me thoden", die op bevel van de guerilla- leider Markos in Athene en elders in Griekenland moesten worden uitge voerd. De aanstichters van de moord bevonden zich thans in handen van de regering. Het Griekse volk zou no" ra dicaler optreden tegen nieuwe „terreur daden". Ongeveer 1400 guerilla's, die naar de Griekse eilanden waren ver bannen, waren vrijgelaten. In totaal waren 2691 personen tijdens de revolu tie van 1944 of vroeger door rechtban ken aan moord schuldig bevonden. Het gratieverzoek van ,500 hunner was af gewezen. Tijdens net bewind van La- das waren 157 personen terechtgesteld en 300 wachtten op hun executie. Na Pasen vonden 61 terechtstellingen plaats. Zij geschiedden volgens de wet en hadden niet het karakter van re presailles. „Het zou een zwarte dag zijn voor de bëschaving", aldus Rendis. „indien de toepassing der wet zou wor den gestaakt omdat de minister van Justitie vermoord werd". De Griekse minister-president So- foelis heeft verklaard dat onder de partijen, die aan de' regering deelne men, overeenstemming is bereikt in zake een gemengd meerderheidsstelsel voor de verkiezingen, hetwelk aan de minderheid de mogelijkheid verschaft in de Kamer vertegenwoordigd te zijn op voorwaarde dat zij een zeker aan tal stemmen behaalt. IN V. S. GEEN PATENTEN MEER VOOR ATOOM-EXPLOSIEVEN. De commissie voor de atoomenergie der V. S. heeft bij decreet bepaald.dat er geen patenten meer worden voorge staan voor nieuwe atoom-explosieven. Er zal een bureau voor patenten-ver goeding worden ingesteld. De betrok ken uitvinders krijgen onmiddellijk een bepaalde som, maar zullen -11e rechten moeten afstaan aan de commissie. Niefe- militaire toepassingen der atoom-ener gie kunnen op de gewone wijze gepa tenteerd worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1