AKKERTJES J De bouw van een Leidse industrieflat Ons Distribntiehoekjc van Rheumatische Pijnen Lakenfabrikant kon sluiting Leidse Universiteit niet aanzien! NEDERL. TAAL en CORR. Ere-tentoonstelling Lucas Verkoren Concept-program der Partij van de Arbeid IN NIEUW KABINET DE RADICAALSTE HOUDING Se voorzitter van de Partij van de Arbeid. Koos Vorrink, heeft gistermor gen te Amsterdam het 2-daags congres dier Party. ter bespreking van het con cept-verkiezingsprogram. geopend. Aan wezig waren de ministers Vos en In 't Veld. Jhr. mr M. van der Goes van Na- ters besprak het concept-program. Onze houding in het nieuwe kabi net zal waarschijnlijk de radicaalste en progressiefste zijn, aldus spr. De vooruitstrevendheid' in Nederland wordt in belangrijke mate door ons bepaald. Er zal moeten komen: geen winstproductie, maar behoefte-produc tie, geleide consumptie en 'n blijvende leiding van de economie bij de re gering. De buitenlandse politiek is be slissend vopr ons volksbestaan. Met het Marshall-plan is het principe voor de ordening van West- en Zuid- Europa bepaald. Over het land wordt niet alleen in den Haag beslist, maar overal elders in de wereld. T.a.v. de Indonesische politiek ver meldt het concept o.a. het volgende: Medewerking aan de stichting van zelfstandige verenigde staten van In donesië opgebouwd uit autonome deel staten. en aan een onmiddellijke tot standbrenging der Ned.-Indonesische Unie, op de grondslag van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid, in hechte samen werking onder de Kroon van Oranje. Volledige liquidatie der koloniale ver houdingen. tegengaan van reactionriaire en extremistische invloeden, die de be trokken volken geestelijk uiteendrijven. Doelstellingen der Middenstandspartij Op een bijeenkomst in Den Haag hebben de heren A. Th. van Engh, alg. voorzitter en W. M. Hartman, alg. se cretaris van de onlangs opgerichte Mid denstandspartij, een uiteenzetting gege ven over de doelstellingen, welke deze jonge partij nastreeft. De opvatting werd bestreden, dat de oprichting van weer een nieuwe partij tot versnippe ring zou leiden. Men betoogde daaren tegen, dat door deze partij een samen bundeling van de middenstand zal wor den bereikt. De voornaamste grieven van de mid denstand zijn de lage winstmarges, de hoge sociale lasten en het ontbreken van vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven in vrijwel alle openbare lichamen. Het is daarom een van de eerste doel stellingen van de nieuwe partij om hierin verandering te brengen. De mid denstand is voorts van mening, dat de heffing van belasting onrechtvaardig geschiedt, doordat bij gelijkwaardige inkomens de middenstander meer be lasting moet betalen dan de arbeider. De middenstandspartij staat afwijzend tegen de vakgroep in haar huidige vorm: ook is zij van oordeel, dat het be drijfsleven niet voldoende wordt gekend in de vaststelling van de prijzen: zij ziet het verder als een belangrijke taak het publiek ervan te doordringen, dat -de middenstander geen parasiet van het publiek is. De herwaardering van on roerende goederen werd, als aantasting van het eigendomsrecht, afgewezen. TRAGISCH ONGEVAL OP TANKSCHIP. Toen een zestal arbeiders werkzaam heden verrichtte in een tank van het Noorse tankschip „Strinda". dat bij de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam ligt, schoot plotseling een grote steek vlam door de ruimte. Van de arbeiders, die in paniek via een ladder de tank wilden verlaten, geraakte de 18-jarige bikker A. Scheurman uit Rotterdam be dwelmd; hii viel terug in het ruim. Door zijn collega's, die voor het me rendeel brandwonden hadden gekregen, werd hij naar boven gehesen, waar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had ov>- gelopen Hij werd naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. TWEE JONGENS BIJ ZAND INSTORTING GEDOOD. Gistermiddag waren in de zandbergen te Mook enkele verkenners en kinderen bezig met het graven in het zand. Een massa zand, welke zich aan de bosrand bevond, stortte plotseling in. Drie jon gens werden bedolven, die bevrijd kon den worden. Maar toen men de laatste uit de zandkuil gered had, ontstond een nieuwe zandlnstorting, waardoor nieuwe slachtoffers vielen. Twee der jongens, w.o. van der A. uit Nijmegen en W. uit Mook bij Nijmegen, .werden onder zand bedolven en gedood. HOEVEEL POLITIEKE DELINQUENTEN IN DE KAMPEN? De bevolkingsaantallen van de nog in gebruik zijnde kampen.voor politieke delinquenten bedroegen per 1 April '48: Crack-State, Heerenveen 56, Wester- bork 1380: Beenderribben, Steenwijkers- wold 375; De Eese, Steenwijkerwold 225 Westvaart, Noordoostpolder 375; Ave goor, Ellecom 5-12; Marienbosch, Nij megen Sanatorium Lommerrijk. La ren 103; Crailoo Laren 1284; Weesh.-ka- zerneNaarden 178; Cellenbarakk, Sche- veningen 832; Korte Geer, Delft 526; Hoefslag, Rotterdam 216; St. Joseph, Sluis 184; Domburg 152; Hoogerheide, Woensdrecht 310; Altena, Sleeuwijk 251; Centraalkamp, Vught 1590; Sluis, Weert 102: Nufrand, Kerkrade 167: Lin- denheuvel, Geleen 492Hendrik, Bruns- sum 417; St, Ignatius-college, Valken burg 959. 384.402 OUDEN VAN DAGEN ONT VANGEN „NOODWET" VOORZIENING Ten gevolge van de snelle invoering van de noodwet-ouderdomsvoorziening op 1 October 1947 was het niet moge lijk alle ouden van dagen onmiddellijk in het genot van een uitkering te stel len. Op 1 April j.l was de daardoor ontstane achterstand echter wegge werkt. Op die datum waren 285.487 uit keringen toegekend tot een gezamen lijk jaarbedrag van f. 130.188.420.— aan 98.915 echtparen. 121.147 alleenstaande vrouwen en 65.425 alleenttfeande man nen. GEEN APARTE BON VOOR KRENTENBROOD. Ten aanzien van het afleveren en be trekken van krentenbrood blijkt enig misverstand te bestaan. Krentenbrood kan betrokken en af geleverd worden op elke willekeurige geldige broodbon. resp. keuzebon. waar op men brood wenst te kopen. Het pu bliek kan geheel vrij bepalen welke bon het voor het kopen van krentenbrood wil besteden. Bakkers mogen dus niet spe ciaal een keuzebon voor brood-gebak of brood-puddingpoeder, vermicelli e.d. voor de aflevering van een krentenbrood verlangen Een speciale „krentenbrood -bon wordt niet aangewezen. ZATERDAG 8 MEI Casino „In misdaad getrouw", nóg mooier „Honky Tonk" is de niet bijster verheven titel van een film, waarin veel met revolvers en primitieve liefde wordt omgesprongen. De hoofdpersoon is Clark Cable, die erg cynisch en mannelijk doet en daarmee het hart verovert van een blonde schone. Zij wordt zo hartgrondig op hem verliefd, dat zij hem getrouw blijft tot in de grootste leugen- en op- lichtingspractyken, die hem rijk, maar anderen arm maken. Men moet deze wereld van vechtende mannen, die op hun beurt akelig sentimenteel doél, kun nen waarderen, om misschien deze film mooi te vinden. Maar dit is allemaal schijnromantiek van de goedkope en in de grond van de zaak minderwaardige soort en hij, die goede filmkunst gezien heeft, werpt dit genre maar liefst zo gauw mogelijk over boord. Waarmee een film als „Honky Tonk" voldoende ge karakteriseerd is Luxor „Zware" stof op zo „zwaar" mogelijke wijze behandeld, ziedaar de algemene indruk van de Zweedse film „Haar laatste liefde". Het verhaal han-i delt over een jong Zweeds doctor in de letteren, die naar 'een sanatorium in Lugano komt om genezing te vinden voor een ernstige longaandoening. Bij dit verblijf in de vreemde maakt hy kennis met een Finse pianiste, die zich onder de patiënten bevindt. Beiden le ren eerst in dit sanatorium, waar zulk een uitgesproken algemeen verlangen naar het volle leven bestaat, ook andere dingen waarderen dan hun studie en hun kunst. In die gemeenschappelijke drang naar blijmoedigheid vinden zij ook elkaar, doch slechts om voorgoed te wor den gescheiden als de Zweed door een operatie geneest, terwijl de Finse pianis te tijdens die operatie overlijdt. Het spel is wat gechargeerd, behoudens het zeer zuivere spel van de geneesheer-direc teur. Trianon De Franse film „Le diable au corps" (Van de duivel bezetenl bezit ongetwijfeld zeer bijzondere kwaliteiten en effecten. De fotografie staat op een ongemeen hoog artistiek niveau; het spel Inzonderheid dat der beide hoofd personen, Micheline Presle en Gerard Philipe is van een uitzonderlijk gehalte en toch zouden wij er nooit to? hebben kunnen medewerken om deze film. ge lijk de Nederlandse Filmclub deed, te proclameren tot „Film van de maand". Want het Is toch niet zo. dat alleen de vorm en de expressie de voornaamste graadmeters zijn voor de waardebepa ling van een film, maar het blijft te al- I len tijde de inhoud, waarop het in de eerste plaats aankomt. En deze inhoud is zó wrangcynisch en getuigt van een dermate verderfelijke moraal, dat hij alle goede technische eigenschappen volkomen naar de achtergrond dringt en de toeschouwer meermalen met een huivering de handeling op het witte doek doet volgen. De regisseur Claude Autant-Lara vertegenwoordigt in de Franse cinematografie dezelfde rich- ting, waarvan Sartres in de Gallische 1 toneelwereld de uitgesproken exponent i is en daarmede is al direct gezegd, dat hun publiek uiteenvalt in twee kampen, j die van deze kunst of vurige bewonde raars zijn of er zich volkomen afwijzend tegenover stellen. Wij schromen niet te getuigen, dat wij tot de laatste categorie gerekend willen worden. Men - behoeft waarlijk geen domme en kortzichtige struisvogelpolitiek te voeren door zijn ogen opzettelijk te sluiten voor de veelal harde realiteit van het leven, maar aan de andere kant Is het even min noodzakelijk en nog minder gewenst om uitsluitend de nadruk te leggen op dié lagere instincten van de mens en de liefde tussen twee jonge mensen doel bewust te vernederen tot het mens-on waardige niveau van de hartstocht. Juist in deze na-oorlogse tijd van na tuurlijke depreciatie van menselijke waarden, heeft de wereld geen behoefte aan kunstuitingen, welke de wrange te kortkomingen van onze generatie zo schril aan de kaak stellen, tenzij zulks zou geschieden in een vorm .dat de mens heid er lering -uit zou kunnen trekken. En ook dit element zoekt men tever geefs in deze waarlijk duivelse film.... LSdo Georges Guetary viert triom fen in de waarlijk grootse zangfilm Monte Carlo, welke zich geheel en al afspeelt in de weelderige omgeving van dit meest luxueuse plekje van de Fran se Rivièra. Èr is een spannende liefdes affaire omheengeweven, welke in deze romantische omgeving dubbel goed tot haar recht komt. Stan Laurel en Oliver Hardy geven in het voorprogramma met hun grappen en grollen aanleiding tot uitbundige vrolijkheid in de dwaze schets „Als de kat van honk is". Rex Lou Bandy in de Nederlandse film „Het leven is niet zo kwaad" zal wel weer zijn getrouwe aanhangers vin den. Grappen en grollen, zang en een lach: ach,, wie heeft daar op zijn tijd geen behoefte aan? En dat alles krijgt een mens bij deze fijm in ruime mate. Leidse Schouwburg K. o. Een inspecteur voor U. Ook K. O. heeft zijn abonnements voorstellingen nu besloten en wel met een opvoering door het Rotterdams To neel van Priestley's „An inspector calls". Hoewel wij deze première voor Leiden niet beschouwen als een der beste stuk ken uit Priestley's repertoire, weet hij ook in dit stuk, speciaal dank zij zijn zeer puntige dialoog, indruk te maken en te boeien. Wederom i.s een element van geheim zinnige onwerkelijkheid ingeweven; dé inspecteur, die de ganse familie Birling, de a.s. schoonzoon incluis, verantwoor delijk stelt voor de zelfmoord van een meisje, ook al zijn zij wettelijk daarvoor niet aansprakelijk, bestaat immers ten slotte niet. Personificeert hij feitelijk niet het geweten? En wanneer dan de schoonzoon een handige uitweg uit de misère schijnt te hebben gevonden, die de oude toestand, zoals deze was aan het verlovingsdiner, zal herstellen, ten minste grotendeels, dient zich een wer kelijke inspecteur aan De Rotterdammers hebben er een goede voorstelling aan gegeven, niaar toch heeft zij ons niet geheel voldaan. Wij zouden gaarne iets meer onwerke lijks ook in het spel hebben gezien. Dat ontbrak en zo werd oJ. niet de sfeer be reikt, die zich weeft om dit gegeven. Maar ook iri de opvatting der regie, ONZE VERLIEZEN De navolgende verliezen zijn in de af gelopen week in Indië gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. H. Dapper, Steenwljk; Serg C. J. de Kinder, Rotterdam; Sold. J C. de Rooij, Naarden; Sold. S. de Vries, Amsterdam; Dpi. adj. onderoff. W D Zitman, Amsterdam. Geen verliezen bij het K.N.I.LT en de Kon. Marine. die door Kd - Arnold! was verzorgd, viel er veel te getieten .zodat het slbtstuk van dit abonnement toch als geslaagd mag worden beschouwd. Speciaal Ri chard Flink, Stine Lerou, Ko v. Dijk, Paul Storm en Adolf Rykens de laat ste fascineerde als "de inspecteur zijn omgeving naar behoren dienen ge roemd voor de wijze, waarop zij hun uit te beelden figuren op de planken zetten. Alleen de dochter van Annie de Lange kon ons niet geheel voldoen, al werd" zij in het derde bedrijf krachtiger. 138 voorstellingen in totaal heeft K. O. dit seizoen gegeven, die werden be zocht door pl.m. 50.000 personen. Getal len, die voor zich zelf spreken. M. ORGELFONDS DOOPSGEZ. KERK. Ten bate ^van het Orgelfonds der Doopsgez. Kerk wordt as. Dinsdag en Woensdag in het Kerkgebouw een bazar gehouden, waarvan van verschillende zijden aardige en ook waardevolle voor werpen beschikbaar zijn gesteld. De Doopsgez. Zusterkring- vervaardigde voor dit doel tal van nuttige en fraaie handwerken, terwijl de gebruikelijke en* ook enkele niet-gebruikel^ke! at tracties aamVezig zullen zijn. Moge hot Orgelfonds Woensdagavond a.s. een aanzienlijke versterking hebben ondergaan! VER. 4e RESERVE GRENS- COMPAGNIE-1940 OPGERICHT. Tijdens een gisteravond in „Royal" gehouden vergadering van oud-militai ren is een vereniging „Vierde reserve grenscompagnle-1940" opgericht, welke zich ten doel stelt het in de oorlogsda gen gelegde contact te bewaren, hetgeen men denkt te bereiken door het organi seren van ontspanningsavonden. Tot leden van het dagelijks bestuur werden gekozen de heren A. P. Delfortrie, voor zitter, D. Sloos, secretaris, Utrechtse Jaagpad 97, en H. Mliller, penning meester. Ingezonden Mededeling Als elke beweging hindert en pijn doet, als pijn I scheuten U kwellen, neem dan Uw toevlucht tot I „AKKERTJES" Zij verwijderen de stoften, die de B pijn veroorzaken en werken zweet-bevorderend. fl Kleine en middel-grote industrie zouden er mee gebaat zijn Op instigatie van de Kamer van Koophandel te dezer stede, die hier voor tevoren overleg had gepleegd met het gemeentebestuur, werd gisteravond in het Leidse Volkshuis een vergade ring gehouden, waarin de heren A. G. v. d. Veen, directeur van het Econo- misch-Technologisch Instituut van Zuid-Holland en H. A. Maaskant, architect te Rotterdam, een uiteen zetting hebben gegeven van de moge lijkheden, welke er in de toekomst toe zouden kunnen leiden om hier ter stede te komen tot h& stichten van een complex gestandaardiseerde be drijfsruimten, hetzij in de vorm van een industrieflat (étagebouw), hetzij in de vorm van een industriepark (laagbouw). Na een kort inleidend woord van de vice-voorzltter van de K. van K., de heer H. M. Simonis, gaf de heer A. G. v, d. Veen een overzicht van deze nieuwe vorm van industrie-huisvesting, welke vooral van belang ls voor de kleine en middel-grote industrie, die zich mo menteel veelal moet tevreden stellen met pakhuizen en^voor dit doel inge richte woonhuizen. Bij de toepassing van deze bouw zal een zodanig complex be staan uit eenheden, welke op huurbasis ter beschikking worden gesteld van- de Industrie, terwijl het Voorts centraal ge legen cantines, spreek- en vergaderka mers, een gelegenheid tot rijwiel- en autoberging etc. zal omvatten. Hoewel spr. direct toegaf, dat deze industrie huisvesting geen besparing op de bouw kosten zal geven, is er toch het belang rijke voordeel van een besparing op de exploitatiekosten.De financiering van deze objecten zal een beperkte investe ring van de zyde der toekomstige huur ders met zich brengen. Een belangrijke factor is voorts, dat de te ontwerpen ruimten netto-ruimten zijn, welke alle door de industrie productief kunnen worden gemaakt, terwijl ook de grond prijs in het totaal der stichtingskosten van minimale betekenis is. De heer v. d. Veen, die zich bij zijn uiteenzetting be riep op zijn in Rotterdam opgedane er varingen, zette vervolgens uiteen, dat het aandeel, dat de huurders in de stichtingskosten zouden moeten bijdra gen neerkomt op pl.m. f.30— per M2. De ^huur, welke voor een dergelijke ruimte zou moeten worden betaald, be draagt f. 12.— per M2. Met het oog op de grote vraag naar industrie-ruimte achtte spreker de door hem ontwikkelde industrie-huisvesting van groot belang en zag hij hier voor Leiden ook wel mogelijkheden. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, ^elke een beeld gaf van de grote ontwikkeling, die deze in dustriecomplexen in Engeland reeds hebben genomen, gaf de heer H. A. Maaskant nog een uiteenzetting van de technische kant van deze bouw, Ook in Rotterdam is men direct na 1940 geko men tot het in het leven roepen van een Industrie-stichting, welke, zy het op bescheiden wijze, met de toepassing van deze bouw is begonnen. Hoewel ook spreker de mogelijkheden warm aan prees, moest hij toegeven, dat ook hier het „papieren tijdperk" een belangrijke factor vormt. De Leidse Hout HELPT HET PARK BESCHERMEN! De levende have van de Leidse Hout ls versterkt met een hert, dat door het bestuur van iemand,Vïie onbekend wenst te blijven, ten geschenke werd ontvan gen. Mogen wij bij deze» gelegenheid nog maals een dringend beroep op de me dewerking van het publiek om toch vooral te willen optreden tegen Ade tientallen kinderen, die nog altijd de Leidse Hout beschouwen als een do mein, waar zij ongehinderd bloemen mogen plukken, om ze veelal enkele ogenblikken later bij handen vol in de paden en sloten te werpen? U moest de droeve oogst na een druk bezoek op Zaterdag- of Zondagmiddag eens aanschouwen! Voor natuurlief hebbers is het om te huilen! Om niet te spreken van de bestuursleden van de Leidse Hout en het personeel, dat dagelijks zijn best doet om de sporen van dit vandalisme weer weg te wer ken! J. OBÈR 45 JAAR IN DIENST VAN DE NED. HERV. GEMEENTE. Opzichter van de begraafplaats „Rhynhof". De heer J. Obèr, opzichter van de be graafplaats „Rhijnhof", herdacht giste ren het feit. dat hij vóór 45 jaar in dienst trad bij de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente van Leiden. 's Middags vond in één der zijzalen van de .aula een korte, maar hartelijke huldiging plaats. Als eerste spreker voerde de heer J. P. Mulder Sr.. voor zitter van de Gemeente-commissie het woord. Spr. wees er op, dat de'heer Obèr met inspanning van al zijn krach ten de hem opgedragen taak vervult. De wijze, waarop, de jubilaris het moei lijke werk doet, heeft voor zijn persoon diep respect gewekt. „Obèr is de juiste man op de juiste plaats". De heer Mul der stond vervolgens nog stil bij het karakter van de functie van opzichter van een begraafplaats. Veel wordt van de betreffende persoon gevraagd. Met genoegen constateerde spr.. dat de heer Obèr steeds aan de eisen van zijn be roep heeft voldaan. In het slot van zijn rede deelde de heer Mulder mede, dat de Ge meente-commissie in principe voor de bouw van een nieuwe, doeltref fende aula op „Rhijnhof" is. Door gebrek aan materiaal kan echter nog niet tot de bouw worden overge gaan. Spr. hoopte, dat de jubilaris het ge luk zou mogen smaken de nieuwe aula eens te kunnen aanschouwen. Namens de commissie werd een prachtige ets van de Hooglandse kerk aangeboden. De heer H. de Pree sprak namens het personeel. Spr. liet de nadruk vallen op de populariteit, die de heer Obèr ge niet. Zijn goede wensen gingen verge zeld van een kistje sigaren. De heer J- J.i Kop was de woordvoerder van het kantoorpersoneel. Zijn geschenk was een sigarenaansteker. De heer K. Paling, laatste spreker, roemde de goede ver standhouding. Tal van vrienden kwa men de jubilerende opzichter na afloop van het officiële gedeelte complimen teren, Vanzelfsprekend was de hoofd- wens: „Dat U "de vijftig moge halen". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doctoraal examen Semitische taal- en letterkunde: B. H. Strieker (Lelden). Hoge winsten uit leveranties ontkend De belangrijkste zaak, welke het Leids Tribunaal te Den Haag Vrijdag te be handelen kreeg, was die van de Leidse lakenfabrikant A. Krantz. De beschuldiging tegen Krantz was vrij uitvoerig: lidmaatschap van N.S.B., het bekleden van functies in een groot aantal nationaal-socialistische organisa ties, als de Economische Raad en di verse gilden demonstreren van bijzon dere vriendschap voor Duitse officieren en de rijksgevolmachtigde voor Zuid- Holland, dr Schwebel. Ijfet zwaarste woog echter het doorsturen van lijsten van Leide- naars, die ln 1941 door het sluiten van gordijnen openlijk rouwden om de capitulatie en vooral de schrif telijke mededeling aan dr Schwe bel, dat een aantal studenten en professoren, met name genoemd, ondanks de sluiting van de Univer-> siteit doorgingen met illegale colle ges en examens. Krantz beschuldig de deze mensen er zelfs van aange sloten te zijn bij verzetsgroepen en deelde zelfs hun wachtwoord: „Alles sal reg kom" mee Ten slotte was er nog de beschuldi ging van collaboratie wegens het leveren van uniformstoffen aan de Duitse weermacht. Verdachte toonde 'thans een ?eer toe geeflijke houding. Op dc vraag van de president wat hij eigenlijk dacht van de Duitse inval antwoordde hij, dat hij dat „natuurlijk" had betreurd. De vriend schap met dr Schwebel had volgens ver dachte niets met politiek te maken. HU had in deze Duitser een geestverwant getroffen. De eerste ernstige beschul diging, die van het doorgeven van de rouwende Leidenaars, trachtte besch. te bagatelliseren. Het was een interne aangelegenheid, waarvoor hU geen ver antwoordelij kheid droeg en die ook geen verdere gevolgen had. Het aangeven van de studenten en professoren was helemaal niet door verd. bedoeld als verraad. Integen deel, hy had het niet kunnen aan zien, dat de Universiteit gesloten was en had getracht door dr. Schwebel te wU'zen op de heersende toestan den. tot opheffing van de' sluiting te komen. De opgaven van de leveranties en de winsten van geleverde stoffen aan de Weermacht volgens de beheerder, noem de verd. belachelijk. Volgens deze op gave zou de fabriek in 1944 voor 100% van de productie aan de Weermacht hebben geleverd en een winst van 33% van de hele omzet, ruim 1 millioen gul den, hebben bedragen. Er waren diverse getuigen décharge, die kwamen betogen, dat Krantz zo zijn best had gedaan om Joodse familieleden uit kampen te bevrijden. Verdachte's broer, L. P. Krantz, ontkende eveneens de hoge winst. Verdachte's raadsman, mr Woltjer, hield een zeer lang pleidooi, waarin hij Krantz kenschetste als een ln wezen goed vaderlander, die alleen naar de ver keerde ^niddelen heqft gegrepen om zijn goede werken voor het vaderland te ver vullen. De vriendschap van z'n cliënt voor Duitsland achtte spr. heel ver klaarbaar, daar Krantz altijd op Duits land georiënteerd is geweest door studie en een kuur in Wiesbaden in zUn jeugd. Spr. verzocht het Tribunaal by de strafbepaling oog te hebben voor de 3 jaar internering, die besch. achter de rug heeft en voor de industriële belan gen van diens fabriek. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN. B.arend van Zwieten, Alphen aan den Rijn, verbeurdverklaring van zijn ver mogen tot een bedrag van f.4000, ont zetting uit kiesrechten, het recht amb ten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. E. M. Verbooy, beschuldiging verval len: J. W. Muj'ser, internering tot 15 Jan. 1949, ontzetting uit de kiesrechten, het recht ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. Jan van Duin, internering tot 4 Sep tember 1949, kiesrechten, ambten en gew. macht. Ex-burgemeester Garthoff uit Zoeter- woude, vfjf jaar internering tot 14 Mei 1950. ontzetting uit de kiesrechten, het recht ambten te bekleden en by de ge wapende macht te dienen: ZILVEREN AMBTSJUBILEUM J. VAN WEZEL. Gisteren herdacht de gasstoker le kl. der Lichtfabrieken J. van Wezel het feit, dat hy 25 jaar geleden in dienst trad van de Gemeente Leiden. In de Cantine der Lichtfabrieken wa ren vele chefs en collega's aanwezig om de jubilaris te huldigen. De directeur der fabrieken, de heer Ir. Ykema sprak de wens uit, dat de jubi laris nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf zal kunnen géven en dankte voor zijn prestaties onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Vervol gens sprak de voorzitter der Jubileum commissie. de heer J. J. C. Snel, die er op wees, dat zowel chefs als collega's de jubilaris een goed hart toedragen. Namens de Personeelsvereniging bood spr. de heer v. Wezel een fraaie electri- sche klok aan en. aan mevr. v. Wezel een bouquet bloemen. Hierna werd het woord gevoerd door de heren dr ir P. Fehmers en ir J. de Wilde en J. Schouten. Een van de collega's, de heer W. J. v. d. Hoeven sprak namens hen, die da gelijks met de heer v. Wezel samenwer ken en herinnerde aan de wijze, waar op de jubilaris allerlei moeilijkheden het hoofd heeft geboden en waardoor hij een grote steun was voor. zijn jongere collega's. Met een dankwoord van de heer v. Wezel werd de bijeenkomst besloten. Een woord van bezinning WACHTEN. Zie. dat hebben de meesten onzer grondig verleerd: het wachten, en daar mee het ver-wachten. In prille jeugdja ren werd het ons wel gezegd: wacht je beurt en je tyd af. Maar ons groter worden betekende de kansen grijpen en mogelijkheden grissen, want wachten zou wél eens kunnen betekenen, dat een ander met de buit er van door gaat. De Zondag tussen Hemelvaart en Pinkster is de Zondag van het wachten, van het stil afwachten, van het oot moedig verwachten. Het zou in veler leven een verademing en genezing betekenen om tot deze le venshouding te komen. Het zou kunnen betekenen dat wij de kan sen krijgen alles in ander verband te zien, in juister verhouding te aanschou wen: onszelf en de anderen, onze om geving en de ganse wereld. Zo heeft Jezus het tot Zijn discipelen gezegd, dat zij wachten zouden. Dat ze niet zouden vervallen tot de haast en tot het forceren der dingen. Dat zij stil zouden zijn vol luisteren, en afzien van zichzelf en de anderen. Dat hun wach ten zou wezen 'een ver-wachten van de belofte des Vaders, die eenmaal op Gods tijd wordt vervuld en waarvoor Pink ster nodig is om het hun te zeggen: het initiatief der dingen ligt niet in uw handen, van God zijn de tijden en de gelegenheden. Zouden daarom zo vele mensen het wachten hebben verleerd, omdat zij niets meer verwachten? Verwachten in die diepe goddelijke constructieve zin: dat het beste inderdaad nog komen moet? In een gedicht van Andries Dongera staat deze regel: „en hij die wijs is, kent het geheim te wachten op 't levenwekkend zonlicht van het Woord". Deze wysheid te leren in een ver dwaasde wereld is hoge kunst en van enig werkelijke betekenis. Doch het ver eist iemand, die het ons leert en die het ons zegt. Wij komen er uit onszelf niet achter, niettegenstaande tal van vermoedens. Wij komen er uit onszelf niet toe, niettegenstaande tal van aan sporingen. Doch'Een is er voor Wiens rekening wij leven, die het ons zegt en die het recht heeft van zo te spreken, omdat het levenwekkend woord van Hemzelf is, ja> omdat Hij dat woord zelf is, en niet enkel belooft om het beloven, maar de vervulling klaar heeft liggen: zo, dat gij en ik en iedereen in de stille verwachting van ons leven dat woord horen zullen als waarachtig hét woord voor ons; zo, dat wij het verstaan zullen in onze eigen levenstaal en het licht doorbreekt in onze menigvuldige duisternis. Laat ons zo stil zijn vol heilig ver moeden verwachten van en op wat het Pinksterfeest ons brengen zal! W. H. K. Ingezonden Mededeling Volgens beproefde snelle methode. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag De Leidse schilder Lucas Verkoren viert Maandag a.s. zyn 60ste verjaar dag en dit is een goede gelegenheid om hem te huldigen door middel van een tentoonstelling in de Lakenhal, welke een sprekend overzicht geeft van zijn werken. Het initiatief daartoe is uitgegaan van een Ere-comité, o.a. be staande uit bestuursleden van „Ars Aemula Naturae", het bekende schil dergenootschap, waarvan de heer Verkoren de ijverige voorzitter is. Deze tentoonstelling wordt hedenmid dag te 4 uur geopend door burgemeester jhr mr van Kinschot, in zyn functie van voorzitter van het Ere-comité, waarna de heer Verwey uit Haarlem de aesthe- tische zijde van Verkoren's werk zal be lichten. Deze schilder, die voornamelijk advie zen kreeg van Verwey, heeft zich sinds zijn 40ste jaar, toen hij met schilderen begon, ontwikkeld tot een kunstenaar, wiens prestaties verre boven het dilet tantische peil zijn uitgegaan en nu met recht een belangrijke plaats onder de huidige schildersgeneratie is gaan in nemen. Daarvan getuigt deze expositie ten volle: men bewondert "niet slechts zijn enorme werkkracht en concentratie want zijn eigenlijke arbeidssfeer ligt ge- .heel ergens anders doch ook zyn zui vere en gezonde visie, welke niet alleen in vele stillevens, welke wel het voor naamste deel van zyn oeuvre uitmaken, doch ook in verschillende natuurschil deringen tot uiting komt. Er is hier geen sprake van extravagante uitdrukkings wijzen, doch van een precieus observeren' van met voorname distinctie uitgekozen voorwerpen, harmonisch opgesteld, het geheel telkens neergelegd in stemmige, zachte kleuren, waarbij allereerst wel als bijzondere factor mag gelden de sfeer, waarin het geheel vervat ls. Aanvankelijk "hield de schilder zicli voornamelijk met kleingoed bezig. Als eerste voorbeeld daarvan mag gelden het „Straatje te Katwijk", dat al onmid dellijk aantoont, hoe Verkoren over grote gaven van hand, maar ook van „hart" beschikt. „De molen te Valkens- waard" was een volgend geslaagd spe cimen en zo gaat het voort, totdat de schilder al spoedig een „grote worp" doet met het veelzijdige, ,in uiteenlo- UITSLUITING DR J. VAN HAM BEËINDIGD. De centrale ereraad voor de kunst te s-Gravenhage. uitspraak doende op het hoger beroep van dr Johannes van Ham, geboren te Middelburg op 11 Maart 1892, wonende te Amsterdam, van beroep letterkundige, destijds leraar aan de Chr. HJB.S. alhier, heeft vprnie- tigd de uitspraak, door de ereraad voor de letterkunde ten aanzien van de kun stenaar gegeven, heeft te zijnen aan- ziei de navolgende maatregel getroffen: Uitsluiting van iedere publicatie, hét zij van oorspronkelijke dan wel vertaald werk, alsmede van het samenstellen van bloemlezingen en het doen of laten uit voeren en voordragen van enig door hem geschreven werk. beneveo? van het mededingen naar prijsvragen, zy het ook in manuscript. Uitsluiting vah het aan de markt brengen of doen brengen van reeds ver schenen werk of herdrukken; Uitsluiting van ieder ander optreden ln het openbaar op het gebied der kunst, een en ander voor de tijd van drie jaren, welke geacht moet worden te zijn ingegaan op 5 Mei 1945 en alzo eindigt op 5 Mei 1948. I pende kleuren gehouden en decoratieve schoorsteenstuk voor zijn eigen woning. Vooral coloristisch een boeiend en prach tig opgezet geheel. De ontwikkeling voert naar het meest geliefde genre van Ver koren, het „stilleven", waarvan op deze tentoonstelling vele voortreffelijk ge slaagde voorbeelden aanwezig zyn: wy noemen bijv. dat uit de laatste tyd „Stilleven met Spaanse kruik", in war me toon gehouden, het „Stilleven met groen vergiet en appelen", het „Stilleven met Soyapotje", het „Stilleven met lichte fles", het „Stilleven met oud kruikje", het „Stilleven met zwarte fles" en het „Stilleven met Christuskop", om maar enkele té noemen. Ook een bloemengeheel wordt onder zijn hand tot iets bijzonders en lieflijks: wy wyzen op dat- met violen en delphi nium. Zijn studie „Liggend naakt" is aésthetisch en fijnzinnig van kleur. Maar ook op geheel ander terrein weet Verkoren zich te onderscheiden: daar is bijv. die karakteristieke kop van de be kende heer Bremmer van de Beesten markt, een figuur, die realistisch en sprekend gelijkend getroffen is. Gezien dit alleszins gunstige resultaat mogen wij in dit genre nog veel opmerkelijks van Verkoren verwachten. De ruimte ontbreekt ons helaas om verder op zijn uiteenlopend werk in te gaan, evenmin als op zijn knappe teke ningen, die eveneens van grote kundig heid en indringend observatievermogen getuigen. Wy hoperi dan ook, dat velen zich ge drongen zullen gevoelen, deze Interes sante tentoonstelling te bezoeken! H. Ring van Chr. Zangver. „Leiden en Omstreken" DE TWEEDE CONCOURSAVOND. Het Groot Nationaal Zangconcours van de Ring „Leiden en Omstreken" is gisteravond met animo voortgezet. Thans waren koren uit onze stad en onmiddellijke omgeving aan de beurt, w.o. als van-ouds op dit concours be kende, zoals het Leidse „Halleluja", on- der leiding van mevrouw Tilly Stenz Leening. Met aandacht is er wederom geluis terd naar eikaars prestatie's of fouten en er heerste als gewoonlijk een pretti ge stemming, welke van onderlinge waardering getuigde. De opening werd ditmaal verricht door de voorzitter Goedhart, die ook de sluiting verrichtte, terwijl Otto de Vaal wederom onder grote belangstelling de uitslagen der jury bekend maakte, wel ke vergezeld ging van verschillende leerzame opmerkingen. Vanmiddag en vanavond is men nog druk met de afwerking van b^t uitvoe rige programma in de weer en het zal zeker een veelzijdige sluitingsbijeen komst worden. De uitslag van gisteravond luidde: 3e afd. Meisjeskcyen„Koudekerk's Meisieskoor". Koudekerk 303 p le pr. B. 2e afd. Mannenkoren: „Oosthoek's Mannenkoor" Zoeterwoude 307 p. le pr. B. 4e afd. Gem. Koren: „Die Rhijnsangers", Oegst|lest 262 p. 2e pr. 2e afd. Gem. Koren: „Zingt den Heer" Zoeterwoude 258 p. 3e pr.; „Zingt den Heer" Wassenaar 263 p. 2e pr. Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren: „Halle lujah" Leiden 338 p. le pr. B.; „Zang zij onze leus". Voorschoten 315 p. le pr. B.; .Looft den Heer" Haarlemmer» mêer, 322 p. le pr. B Afd. Uitmu» tendheid Mannenkoren: „Wassenaar» Mannenkoor" 291 p 2e pr. Superieure Afd. Gem. Koren: „Zang en Vriend schap" Hazeiwoude, 304 p. le pr. B,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2