Een Wapenstilstand voor Jeruzalem Een Verenigd Europa WEER B£ RICHT Dringende roep om een Verenigd Europa Dr Brugmans: „Grijp deze laatste kans!" De „Volendam" weer in ons land Commissie voor atoom-energie staakt haar werkzaam lieden Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 8 MEI 1948 No. 2638 IJ LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst enJ Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.00 per 3 maanden; 30 cents per weefe Telefoon Dtr, en Adm,; 25041; tied. 21607 Witte Singel l. Lelden Giro oo.: 67055 Toen destijds graaf Coudenhove Ka- lergi de idee opperde van een Verenig de Staten van Europa, stond men wel zeer onwennig daartegenvoer. Het werd zo ongeveer beschouwd als een droom, een mooie droom wel is waar, maar toch een droom De oorlog is gekomen en heeft veel veranderd; ook in de geesten van de leidende figuren van deze tijden. En Winston Churchill komt de eer toe, de idee van graaf Coudenhove tot nieuw leven te hebben gewekt. Hoewel reeds minder afwijzend, stond men niettemin ook nog vreemd tegenover de suggestie van de grote oorlogsleider, toen deze in Ziirich daarmede voor de dag kwam. Maar hoe snel is er wijziging ingetre den! Reeds nu mag men gerust consta teren, dat de idee gemeen goed is ge worden van grote en invloed-rijke krin gen in onze samenleving. Het culminatie-punt in de wording Van de idee van een Verenigd Europa vormt wel het congres, dat ons land de eer heeft, binnen de landspalen te mo gen ontvangen en juist gisteren te Den Haag is geopend. Meer dan iets anders toont dit overduidelijk, dat er trots de teleurstelling, die in brede kring ge koesterd wordt over de verwording van veel, wat tijdens en direct na de oor log gemeen-goed scheen te zijn gewor den van de mensheid, toch nog wel iets is blijvën hangen van die gevoelens van saamhorigheid en van het inzicht, dat voor behoud van beschaving en cultuur offers moeten worden gebracht ten aan zien vart de vroeger nooit genoeg vol prezen zelfstandigheid der staten, het neutraliteitsbegrip en alles wat daar mede verder samenhangt. Laat ons daarover verheugd zijn en ieder voor zich de steun verlenen, waar toe men in staat is. Het doel is dit ze ker dubbel en dwars waard! In wezen is er eigenlijk in de wereld niet zoveel veranderd. Steeds werd de terugslag ondervonden van hetgeen zich elders afspeelde, zowel politiek, econo misch als cultureel. Hoe vreemd het misschien moge klinken, de wereld is te klein om niet te voelen, hetgeen zich in enkele delen of zelfs maar in een enkel deel afspeelt. Alleen, men wilde het niet aanvaarden, verzonken als men was in de ouderwetse gedachten omtrent eigen- rechten, waarvan men geen duimbreed wilde wijken. De harde werkelijkheid heeft eindelijk een bres weten te slaan deze gedachte-gang Een bres, maar'nog niet meer, helaas! In de eerste plaats kan men van een verenigd Europa nog moeilijk spreken, gezien het feit, dat het Oosten, waar onder dan te verstaan de Sovjet-Unie en al haar satellieten, zich volledig af zijdig houden. Men mag welzeggen: niet uit ideologisch oogpunt, maar om dat men eigen ideologie noe altijd poogt over te planten naar het Westen. Eerst dan. wanneer het Oosten zal begrijpen en toegeven, dat deze strijd verloren is, zal er missóhien kans ontstaan op een beter contact tussen West. en Oost en zodoende op een werkelijk verenigd Europa, Nu moet men zich nobdgedwongen nog tevreden stellen met een samen bundeling van het Westen alleen. Wel is waar nemen ook afgevaardigden deel aan het congres uit landen, die zich onder Moskou's' juk hebben moeten schikken, zoals Polen, Tsjecho-Slowa- kije en Roemenië, maar dit zijn banne lingen,» wier stem momenteel weinig ge wicht in de schaal legt. Op dezelfde wijze is Spanje vertegenwoordigd, daar het Franco-Spanje immers als fascis tisch uit de gemeenschap blijft geweerd. Eigenlijk zijn het dus de zestien Mar shall-landen, die met gezag vertegen woordigd zijn. En dat. jammer genoeg, nog niet eens ten volle, daar de politiek op smalle basis ook weer een woordje meespreekt. De Engelse Labour-party b.v. Is niet officieel vertegenwoordigd. Dit omdat de leider der conservatieven. Churchill, zo'n voorname rol speelt. Particulier zijn er wel enige Labour-afgevaardig- den aanwezig, doch hun aantal is na de uitspraak van het Labour-bestuur nog aanmerkelijk gedund Een zelfde houding is ingenomen door de Franse socialisten en die van nog enkele landen, ook al zijn zij even eens particulier wel vertegenwoordigd. Dat ontneemt veel aan het gezag, dat het congres zal weten te ontwikkelen. Hetgeen dubbel te betreuren is, omdat het officiële streven der regeringen van West-Europa immers juist ook is ge baseerd op een samenbundeling van alle krachten in éen geest, die groten deels parallel loopt met hetgeen het congres voorstaat. Uit politiek oogpunt ziet men der halve weer een versplintering van •krachten, die in wezen als volslagen overbodig moet worden aangeduid. Het is nu nog maar te hopen, dat regeringen en congres elkaar zullen we ten, te vinden bij de uitvoering van de vruchtdragende idee. En dit te meer, waar er immers tussen de regerlngs- politiek en de „oppositie" zo bitter wei nig verschil van mening bestaat om trent de gewenste gang van zaken Een goede noot is ontegenzeggelijk, dat ook Duitsers zijn uitgenodigd, waar mede duidelijk tot uitdrukking is ge bracht, dat erkend wordt, dat de schei ding tussen overwinnaars en overwon nenen als geëindigd dient te worden beschouwd. Van een Verenigd Europa is dus voor eerst nog geen sprake, doch de waar heid is op mars! Veel zal daarbij echter ook nog af hangen van de controverse tussen de Soviets en Amerika. Eigenlijk zal deze beslissen over de vraag oorlog of vrede. Maar een sterk West-Europa kan daarbij toch gewicht in de schaal wer pen! ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond; Droog en overdag zonnig weer met iets hogere temperatuur. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen Noord- Oost eh Oost. 9 MEI. Zon op: 4.56 uur; onder 20.17 uur. Maan op: 5.02 uur: onder 21.11 uur Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.14 uur. (10 Mei te 4.26 en 16.48 u., springtij). Tot elkander komen in ontreddering Het is zelfs in een stad van meer dan een half millioen inwoners en van zulk een betekenis en bedrijvigheid als Den Haag merkbaar, als ongeveer 800 vreemdelingen binnenkomen voor het houden van een congres. Overal in de stad hoort men vreemde talen spre ken en ziet men de van armbanden In de nationale kleuren voorziene gidsen. Naast de Nederlandse vlag wapperen vele dundoeken van be vriende naties en waait ook de con- grensviag, tonende een witte E (voor Europa) op een rode achtergrond. Een tweehonderd buitenlandse collega's draven af en aan van het ontvangst- centrum naar de plaatsen van bijeen komst der gedelegeerden, naar de lo kalen in het Tweede Kamergebouw en in de nevenzalen vdn het Binnen hof; en daaromheen de bedrijvigheid van tolken, vertalers, secretarissen, typisten enz. Nauwelijks is een rede uitgesproken, of de cyclostiles draaien en de persen werken om haar in ver schillende taleft ter beschikking te stellen. De telefooncellen worden be stormd, taxi's belegerd en de borden met aankondigingen trekken doorlo pend belangstelling. Geheel onaangedaam door al dit ru moer stonden gisteren honderden en honderden nieuwsgierigen op het Bin nenhof te luisteren naar de muziek van de politiefanfare en keken naar de aankomst van de hoge vreemdelingen. De Graaf Willem n fontein was her schapen in een pyramide van bloeiende azalea's en in de Ridderzaal gloeiden de kleuren der zelfde bloemen en van hor tensia's. Daar reden de congressisten voor: staatslieden en politici, geleerden en onderwijsmensen, industriëlen en handelsmannen, leidsters van vrouwen bonden, kopstukken van vredesvereni- gingen, godsdienstvoorgangers en schrij vers, de béste vertegenwoordigers van zestien landen uit West- en menig land uit Oost-Europa. Er waren volgens de ons ter beschik king staande gegevens 60 Belgen, 3 Luxemburgers, 160 Fransen, 180 En gelsen, 5 Ieren, 8 Denen, 10 Noren, 21 Zweden, 1 Fin, 21 Duitsers, 60 Zwit sers. 3 bewoners van Liechtenstein, 14 Oostenrijkers, 4 Hongaren, 11 Tsje chen, 6 Joegoslaven, 14 Roemenen, 17 Naar Wij vernemen bestaat het plan. de bekende A.N.W.B-wegwyzers zodanig te verlichten, dat zij ook bij avond en nacht voor weggebruikers gemakkelijk te raadplegen zijn. De borden zullen voorzien worden van een speciale arma tuur met een natriumlamp. Deze arma tuur is zodanig geconstrueerd ,dat het gele licht van de natriumlamp een ron de kegel over het gehele bord vormt en een kleine lichtkring rond de paal ver oorzaakt, waardoor deze scherp afsteekt tegen de donkere omgeving. De grote letters zullen op een afstand van ruim 100 meter duidelijk zichtbaar zijn en de kleine letters en cijfers op een afstand van 30 tot 50 meter. De AN.WB. had reeds jarenlang naar een goede oplossing van dit probleem gezocht. De oplossing, die Philips ge vonden heeft is nu door de autoriteiten en de A.N.W B. goedgekeurd. De moei lijkheid zit allee nin de levering en de bekostiging van de armaturen. Er staan in Nederland ongeveer 4500 A.N.W.B-wegwyzers, zodat met deze verlichting een aanzienlijk bedrag is ge moeid. De A.N.W.B. kan dit zelf niet bekostigen en daarom heeft deze bond samenwerking gezocht met de verschil lende gemeentelijke electriciteitsbedrij- ven. Foto: AJJ.P. Grieken, 36 Italianen, 6 Spanjaarden, enige Portugezen. IJslanders en een honderdtal Nederlandse deelhemers. Ons kabinet wy zagen drie minis ters niet en het corps diplomatique zaten op de voorste rijen, toen te klok slag halfdrie het Prinselijk Paar werd binnengeleid, H.K.H. Prinses Juliana droeg een licht-beige bontmantel en een lila hoed; Prins Bemhard was in Jaquet met een witte anjer in het knoopsgat. Vlak na het Prinselijk Paar werd Churchill binnengeleid; hij droeg een geklede jas. Na de gisteren reeds gepubliceerde re devoeringen van mr Kerstens en Chur chill, voerde dr H. Brugmans het woord, die o.a. opmerkte, dat dit congres door andere gevolgd zal worden, waarop de werkwijze en de inhoud van het Ver enigde Europa meer in bijzonderheden zullen worden besproken. Wij geloven niet in eenstemmigheid, aldus spr., die bijna-totalitaire mythe, maar twee overtuigingen hebben we gemeen Dat voortaan de Europese politiek ge leid zal worden door degenen, die Europa van nationalistisch verval hebben gered en die de meest realisti sche antwoorden op de nieuwe pro blemen hebben; dat wij allen aan vaarden de onvermijdelijke omwen telingen,, die zullen volgen op de ge boorte der Europese federatie, omdat wij weten, dat op dit nieuwe terrein elk vraagstuk in een nieuw licht zal worden gezien en dat de oude werk wijze geenszins geschikt zal zjjn voor de realiteiten van morgen. Daaruit volgen drie dingen; le dat deze Europese revolutie eindelijk de vol ken de gelegenheid zal geven hun ware geest opnieuw te ontdekken en nieuwe maatschappelijke vormen te ontwerpen, die met die geest in overeenstemming zijn. 2e dat wij elke vorm van activiteit nodig zullen hebben. Het nieüwe Europa zal zijn een Europa van producenten en werkers, waarbij deze woorden verstaan worden in hun ruimste en meest samen hangende zin. Ten slotte: als Europa ontdekt hoe het zichzelf in eenheid moet regenereren, zal het tevens ln staat zijn om zijn onafhankelijkheid ln de wereld te verdedigen. Het zal zeker niet neutraal blijven in de conflicten van heden, maar het zal een zeer mach-1 tige verzoenende rol kunnen spelen. Als wij deze laatste kans aangrijpen, zullen onze kleinkinderen ran ons zeggen: „In de diepte van hun ont reddering zijn zij tot elkaar gekomen". Geve God, dat dit congres een alarm signaal moge zijn, dat de levenden en de half doden in Europa doet ontwa ken". Ook werd het woord gevoerd door voorzitter Ramadier (Frankrijk), graaf Candenhove Calerghi (Oostenrijk), graaf Carandini (Italië)/ Gafencu (Roemenië) ep Van Zeeland (België). Daarop werd met alg. st. een motie aangenomen, waarin de vergadering uitsprak, dat haar doel slechts zou zijn bereikt, als alle Europese staten en volkeren zullen zijn verenigd. Gisteravond had in hotel Kasteel Oud-Wassenaar een receptie plaats, aangeboden door de Nederlandse rege ring. INSTEMMING P. v. d. A. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft een bood schap gericht tot het Congres van Europa; „Het is mij een dringende be hoefte", zegt hij, „mijn hartelijke in stemming te betuigen met de algemene doeleinden, die door uw samenkomst Worden nagestreefd." „Moge uw congres een mijlpaal zijn op de weg naar een wereld van wel vaart. sociale gerechtigheid, geestelijke vrijheid en vrede." Mededelingen over de sterfgevallen Gistermorgen is het s.s. „Volendam" met 676 passagiers, o.w. 377 vrouwen en kinderen en 47 KNIL-militairen, te Rotterdam aangekomen. Zoals bekend, zijn op dit schip tien van de vijftig babies tengevolge van maag-darm stoornissen overleden. Ter begroeting van militairen en ge zinnen sprak minister Jonkman de passagiers toe. Vervolgenscondoleerde hij de ouders van de gestorven babies. toxische maag-darmstoornissen. Een uitgebreid laboratorium-onderzoek is ingesteld. Toen enige kinderen ernstig ziek werden, is een der artsen, die er- waring had van kinderziekten, in de leiding van de medische dienst aan boord opgenomen. Na het nog ernsti ger worden van de ziekteverschijnselen zijn alle aan boord aanwezige dokto ren ingeschakeld onder leiding van de scheepsarts. De verschijnselen van de ziekte worden nog nader onderzocht. Vermoed wordt, dat de kinderen reeds by embarcatie onvoldoende weer standvermogen hadden om deze ziekte Dr Broekema, de Haagse Kinder- i door te kcmien. Er bevinden zioh geen arts. die te Suez aan boord was ge gaan, vertelde o.a. dat ongeveer 70 mensen ziek zijn geweest, o.w. 38 kin deren en dat van de 50 babies er in totaal 10 gestorven zijn. De ziekte was volgens dr Broekema te wijten aan het ontbreken van het begrip van hygiëne bij de passagiers en de ver keerde voeding, dde vele moeders hun kinderen gaven. Gistermorgen zijn van militaire zijde nog twee communiqué's verstrekt, waarin o.a. verklaard wordt, dat de zieken geleden hebben aan ernstige In de Ridderzaal te Den Haag is gistermiddag in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard het Europees Congres geopend. De openingsrede werd uitgesproken door Winston Churchill, ere-voorzitter van het Congres. Van rechts naar links: Winston Churchill - mr Kesting, voor zitter van het Congres - Z.K.H. Prins Bernhard - H.K.H. Prinses Juliana en mr Visser, burgemeester van Den Haag. Foto: ANP-v. d. W. Wegens het Sovjet-verzet De commissie voor atoomenergie der V.N. heeft na 22 maanden arbeid aan een schema voor de internationale con trole van de atoomenergie, aan de Vei ligheidsraad gerapporteerd, dat het geen nut heeft de werkzaamheden voort te zetten als niet de Sovjet-Unie eerst be reid is samen te werken met de „we reldgemeenschap". Het ontwerp-rapport, dat steun heeft van de Franse, Britse en Amerikaanse delegaties is thans ge publiceerd. De verschillen van opvatting worden als volgt kort samengevat: 1. De meerderheid is van mening, dat de atoomenergie niet moet ontwikkeld worden op grond van nationale belan gen en behoeften, middelen en hulp bronnen. doch dat de planning en uit voering in alle stadia gemeenschappelijk ter hand genomen dienen te worden; 2. De Sovjet-Unie is van mening, dat het contróle-plan, zoals dit door de meerderheid wordt gesteund, de natio nale souverelniteit zou schaden. Bovendien staat zij er op, dat alle landen een conventie zullen tekenen, waarbij atoombommen verboden worden en de bestaande voorraden van derge lijke wapenen vernietigd, alvorens een internationaal contróle-orgaan wordt opgericht. „Daarom", aldus het rap port, „ziet de commissie zich na 22 maanden arbeid, geplaatst voor prac- tisch dezelfde impasse, die de voorbe reidende besprekingen nutteloos maak te. De Sovjet-regering zelf erkent, dat men op een dood punt geraakt is. Het is nu duidelijk, dat deze* impasse niet kan worden doorbroken op het commis soriale niveau. Zowel uit politiek als uit technisch oogpunt is het noodzakelijk, dat geen belangrijke gebieden van de wereld buiten het contróle-systeem val len. Het is derhalve noodzakelijk, dat de Sovjet-Unie volledig meewerkt aan de invoering van een contróle-systeem dat een atomische bewapeningswedloop zal voorkomen. Of de functies en be voegdheden van het internationale con trole-lichaam, zoals deze 'door de meèr- derheid zijn uitgewerkt, politiek aan vaardbaar zijn of niet. zij verschaffen ln ieder geval de technische noodzake lijke ba-sis voor een doeltreffende con- tróle van de atoomenergie. De kwestie is niet of deze maatregelen thans aan vaardbaar zijn, doch of de regeringen thans een doeltreffende internationale contröle wensen". Het rapport zal in de Veiligheidsraad besproken worden en vervolgens in Sep tember aan de algemene vergadering worden voorgelegd. Van de 17 landen, die tot dusverre zitting hebben gehad ln de commissie, hebben alle op drie na het contróle-schema voor de atoom energie, gebaseerd op het „plqn- Ba- ruch" goedgekeurd. De Belgische crisis EEN INFORMATIE OPDRACHT. Prins-regent. Karei heeft gisteren verschillende politieke leiders ontvan gen. De voorzitter van de Senaat, Ro- lin (Soc.) is met een „beperkte infor matieve opdracht" belast. Rolin, die de functie van kabinets formateur van de hand heeft gewezen, Is onmiddellijk met besprekingen be gonnen en zal thans trachten de te genstellingen tussen socialisten en ka tholieken te verzachten. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd met De Schrij ver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij en Max Buset, voorzitter van de Socialistische partij. Aan ver slaggevers verklaarde Rolin, dat hij in geen geval 't ambt van minister-^pre sident zou aanvaarden. Mijn taak is slechts de partijen dichter bij elkaar te brengen. Politieke waarnemers achtten het niet uitgesloten, dat Spaak als eerste minister zal terugkeren, indien Rolin er in slaagt de meningsverschillen die tussen de twee regeringspartijen over de schoolkwestie bestaan cp te lossen. ernstige "zieken meer aan boord. Na onderzoek.is het sohip dan ook vrijge geven. De Britse economische politiek GEEN DEVALUATIE. De Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, heeft in het Lagerhuis bevestigd, dat de regering vastbesloten Is het pondsterling niet te devalueren. „Het nemen van een dergelijke maat regel zou de grootste dwaasheid zijn en de regering is niet voornemens zoiets te doen", zo zeide de minister. Na mededeling, dat de export toenam en te hebben verwezen naar de weder invoering van een basis benzine-rant- soen, zeide sir Stafford Cripps: „Het ziet er naar uit, alsof de toestand iets ge makkelijker is geworden, doch wij moe ten er zeker aan denken, dat de toe stand voor dit land nog steeds aller ernstigst is. Wij weten nog in het ge heel niet hoe de toestand zal worden onder het Europese herstelprogramma. Wanneer wij de vraagstukken gaan on derzoeken betreffende de koppeling van. ons economisch leven aan dat van West- Europa, het gemenebest en het Impe rium op nauwere wijze dan tot dusverre het geval was, zullen wij bemerken, dat er zeer veel economische vraagstukken zijn, die ons ernstig hoofdbreken zullen kosten. Het spreken ln theorie over een nau were verbinding met het economische leven van andere landen is heel iets anders dan te staan komen voor de din gen. die werkelijk gedaan moeten wor den." De massa-executies in Griekenland EEN BRITSE STAP. In de gevangenis op het eiland Ae- gina even bulten Athene zijn gister morgen wederom 18 personen, beschul digd van moord, tereohtgesteld. Don derdag werden daar 19 personen ge ëxecuteerd, in Athene zelf 13 en in Saloniki 11. In 36 uur tijds zijn in Griekenland derhalve in totaal 61 per sonen terechtgesteld. De Britse gezant heeft ln opdracht van zijn regering om nadere gegevens gevraagd voor dit rigoreus optreden, dat in de linkse bladen algemeen als „moord" wordt bestempeld. Reuter deelt mee, dat de Britse re gering de Griekse er voor gewaarschuwd heeft niet de indruk te wekken, dat de „terechtstelling van rebellen" een ver geldingsmaatregel is voor de moord op de minister van Justitie Ladas. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegen over Reuter verklaard, dat „Engeland niet zou interveniëren ten behoeve van opstandelingen, die ter dood veroor deeld z{jn wegens moord". „De Britse regering", zo zei hij, „had nog nimmer geïntervenieerd in verband met de te rechtstelling van personen, beschuldigd van niet-politieke misdrijven. Wel had Engeland geprotesteerd wegens sommi ge doodvonnissen op politieke gronden". Elders gaat de strijd voort Boor Britse bemiddeling is er een wapenstilstand voor Jeruzalem tot stand gekomen. Sinds gistermiddag hebben verloren. De Arabische verlie zen zouden veel hoger zijn. De typhus-epidemie te Acre, aan de kust, is overgeslagen naar de omrin gende Arabisohe dorpen. De Libanese regering heeft een hoeveelheid serum om 12 uuri s het vuren gestaakt. De aangeboden en de Joodse autoriteiten i- <«lte Haïfa hebben de inenting gelast van een ieder, die de stad binnenkomt. Engeland heeft de Verenigde Naties meegedeeld dat de hoge commissaris er niet in is geslaagd iemand te vin den, die zowel voor Joden als Arabie ren aanvaardbaar is als neutrale comr 1 missaris voor Jeruzalem. Engeland wip nu dat de Uno zelf een geschikte can- didaat voor deze functie vinden. Arabisohe toestemming is vervat in een officieel Brits' communiqué uit Jericho, waar Cunningham, de Britse hoge commissaris voor Palestina, met Arabische leiders had geconfereerd. De Haganah zou gisteravond aan ajle manschappen in de heilige stad bevel geven het vuren te staken. De militaire operaties in apdére de len van Palestina gaan echter voort. De Haganah heeft de stad Safad be zet een strategische stelling aan de Syrische grens. Ook verscheidene dor pen in opper- en neder-Galilea zou den de Joden op de Arabieren hebben veroverd, waarbij zij in totaal 20 man WAARSCHUWING VAN KONING ABDOELLAH. Koning Abdoellah heeft aan de Jo den, in Palestina een plechtige waar- BINNENLAND. De 26-J. ir H. C.Carstens uit Am sterdam kreeg tijdpns werkzaamheden op het vliegveld Schiphol bij het helen van palen, een blok Ijzer van plus minus 30 ton op het hoofd er werd op slag gedood. Het lid van de communistische raadsfractie van Alkmaai J Mulder heeft bedankt als lid van de raad dier ge meente. als gevolg van de door de niet- communlstlsche raadsleden afgelegde verklaring, dat zij geen vertrouwen meer kunnen stellen ln de leden van de C.P.N. De heer Mulder heeft tevens bedankt als Ud van de C.P.N. De opvarenden van het s.s. „Grote Beet" kunnen In Port Said post ontvan gen, mits deze uiterlijk morgen ter post bezorgd is. Dr E. van Kleffens heeft gistermid dag te Washington gedurende vijf kwar tier een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lovett. gehad. Vermoedelijk was de In donesische kwestie onderwerp van be spreking. De horlogevergunningen, uitgegeven ln 1946. met zwarte opdruk, zullen op 1 Juni aanstaande hun geldigheid verlie zen. De vergunningen met rode opdruk blijven tot nadere aankondiging geldig. Te Leeuwarden ls. 86 Jaar oud, over leden de bekende Friese volksschrijver Doeke Hendrik Zijlstra. Doordat kinderen met vuur speelden brak brand lut ln 'een kippenhok te Hel- den-Pannlngen. Twee kinderen van vier Jaar verloren het leven. De lijkjes werden totaal verkoold uit het pul a te voorschijn gehaald. De twee onderzeeboten, die de Kon. Marine binnenkort van de Britse marine in bruikleen zal nemen zullen de namen krijgen van H. M.'s „Tapir" en H. M.'s ..Taurus". Opnieuw met kapitein G. H. Visser, die zich intussen reeds de titel van „boe- renvader" heeft verworven, als gezagvoer der, is gistermiddag de „Kota Inten" van de Kon. Rott. Lloyd voor ae derde maal met boerenemigranten naar Canada ver trokken. Aan boord bevinden zich onge veer 700 boeren, o.w. 30 Belgen. BUITENLAND. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een vliegtuig van de Tsjecho-Slo- waakse luchtvaartmaatschappij, ln afwij king van zijn vastgestelde route binnen Tsjecho-Slowaklje, Woensdag op het vliegveld Erdlng in Beleren ls geland met vijf passagiers aan boord, onder wie twee vrouwen en een bemanning van twee. Het Franse militaire bestuur ln Duitsland heeft stakingen ln de Franse zone van Duitsland verboden na' een staking van drie uur door het tramper soneel te Baden-Baden. Officieel wordt meegedeeld, dat, indien er weer wordt ge staakt, de stakers gestraft zullen worden. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat zij 243 bommenwerpers en 1575 straal-gevechtsvliegtuigen zal aankopen met de nieuwe gelden, die naar verwach ting door het Congres binnen enkele da gen zullen worden goedgekeurd. ZIJ zal ook orders plaatsen voor 909 verkennlngs-, transport-, opleldlngs-, reddlngs- en ver- blndlngsvllegtulgen. De aflevering van al deze machines zal echter niet voor 1953 worden voltooid, aldus de mededeling. Vijf gemaskerde bandieten zyn dezer dagen 's-nachts binnengedrongen in de woning van de koopman Palings, te Putte Juist even over de Nederlands-Belgische grens. De bandieten, die het echtpaar ln zijn slaap opschrikten, de vrouw zand ln het gelaat wierpen, de man trachtten te wurgen en later met een mes het gelaat verwondden, maakten 190.000 francs en een gouden horloge buit. Harriman, „reizend ambassadeur voor het plan-Marshall" zal Zondag per vliegtuig uit New-York naar Parijs ver trekken, waar hij besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de 16 Mar shall-landen. Over ongeveer 10 dagen zal hy naar Washington terugkeren. De militaire autoriteiten var Rljn- land-Westfalen hebben Gunther Mark- scheffel. hoofdredacteur van het sociaal democratische blad ..Die Freihelt". verbo den zijn beroep verder uit te oefenen. In een artikel heeft Markscheffel willen aan tonen. dat de Duitse'verbruiker in 1943 1765 calorieën en ln 1947 805 calorieën per dag ontving. De Britse autoriteiten hebben het plan van het onder communistische lei ding staande ..Duitse Volkscongres", tot het organiseren van een „volkspetitionne ment" betreffende de Duitse eenheid ln alle zones van Duitsland, veroordeeld als een „nutteloze, onnodige en ongewenste manoeuvre". De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Fransman Parodl. heeft bekend ge maakt, dat hij de V. S. heeft uitgekozen om de commissie van vijf voor Kasjmir te completeren. De andere leden van de commissie zijn Argentinië, Columbia. Bel gië en T6jecho-Slowakye, Argentinië en Tsjecho-Slowakije zouden het vyfde lid kiezen; dóch konden niet tot overeen stemming komen. De voorzitter was der halve gemachtigd het lid aan te wl. I n De natloqale Britse steenkolenraad heeft 800 mynwerkers van de Waleswood- mljnen nabij Sheffield, waar 96 der ar beiders sedert Maandag een slt-down- staklng hielden, ontslagen. De raad heeft besloten de myn te sluiten, daar deze met verlies werkt. De 96 mynwerkers hebben de» gelofte afgelegd ondergronds te blijven, totdat de raad belooft ae myn open te houden. Een Sovjet repatriëringsmissie vaD 10 man heeft toestemming gekregen ge durende zes weken ln de Amerikaanse zone van Oostenryk te verbiyven. De mis sie mag elk kamp van verplaatste per sonen in gezelschap van een Amerikaans officier betredeü. Niemand zal echter te gen zijn zin kunnen worden gerepatrieerd. schuwing gezonden, waarin hy ver klaart, dat „bU het einde van 't Britse mandaat over Palestina, de Arabische volken een taak en een plicht te ver vullen hebben. Deze zyn: de stabiliteit van Palestina waarborgen en 'n einde maken aan de moordjparty en de ver nieling, met het oog op de besoher- ming der heilige plaatsen en de hand having van het recht der Arabieren op dit lanid. Deze taak ep deze plioht zijn door de Arabische volkeren aan hun re spectieve regeringen opgedragen. Wie elke aanval staakt, zijn wapens weg werpt, onze bescherming inroept en alleen zyn karakter van Jood wil be houden, zal beschermd worden. Wie zUn wapens houdt en zijn aanvallen niet stopzet, zal de gevolgen van zyn daden moeten dragen, wy richten deze oproep tot de leden van de Haga nah en van elke geiyksoortige forma tie. Wij waarschuwen hen dat destryd lang zal duren en dat de Arabieren talryk zyn. Wy bevestigen andermaal dat de Arabieren het er mede eens zyn, dat de Joden in Palestina dezelf de rechten en plichten hebben als de Arabieren zelf. Zo gy slechts stryd wilt, dan moet gy dat ook zelf maar weten. Russen niet welkom in Bremen De Russen willen een speciale com missie naai; Bremen sturen, om een onderzoek in te stellen naar de beweerde ontvoering van lt.-kolonel Tassojef, voormalig Russische repatriëringsoffi cier, die nu een onderdak ln Engeland heeft gevonden. De Amerikanen hebben echter geweigerd op dit verzoek in te gaan en hebben geantwoord, door de Russen de tekst toe te sturen van een verklaring van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, waarin staat dat Tassojef naar Engeland is gevlucht. Scandinavië militair een eenheid? De eerste-ministers van Denemar ken, Noorwegen en Zweden zullen morgen in Stockholm byeenkomer jti» de mogeiykheden te bestuderen /an een militaire samenwerking, tussen da Scandinavische landen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1