Minister Beel herdacht de bevrijding Marshall legen wijziging Handvesl der Y.N. weer in Churchill mèt sigaar ons land Een vertraagde, maar hartelijke ontvangst op Valkenburg Kabinetscrisis in België een feit WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 7 MET 1948 No. 26380 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.'W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwet DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 ceDts per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no.: 67055 (Van een onzer redacteuren). De veldheer onzer bevrijding, Winston Spencer Churchill, vertoeft ten tweede male na de door hem bevochten bevrijding, in ons land. Ditmaal niet, zoals de eerste keer in Mei 1946, om een hulde van een der volkeren, die in zo grote mate aan hem de vrijheid te danken hebben, in ontvangst te nemen, maar om zijn strijd voor de vrijheid voort te zetten in de vorm van deelname aan het congres voor een verenigd Europa, dat mede dank zn zijn opzienbarend initiatief thans in Den Haag vergadert. Churchill inspecteert tezamen met admiraal Helffrich de erewacht direct na zijn aankomst op Valkenburg. TOT HEIL VAN ALLEN. CHURCHILL KAN HET ZICH VEROORLOVEN.. In een eenvoudig colbertje, met wit zakdoekje, Eden-hat joviaal scheef voor over op het hoofd gedrukt, driekwart „monster-sigaar" tussen de glimlachen de maar toch gedecideerde, zelfbewuste lippen, wandelstok in de linker hand, steeg de oorlogspremier van het Vere nigd Koninkrijk gistermiddag op het vliegveld Valkenburg uit de „Silvercity", de Dakota G-AJAV, die om veertien mi nuten over zes neerstreek op Hollands bodem. Veertien minuten over zes Om halfvijf reeds schaarden zich de rijen autoriteiten langs de randen van het platform voor het hoofdgebouw, om de hoge gast welkom te heten. Er be stond typisch enige onzekerheid over de aankomst, waarvan ook wij het slacht-- offer werden. Halfvijf was de aanvanke lijke verwachting. Maar Churchill kan het zich veroorloven, iets later te komen, dan het plan luidde. Indertijd heeft hij de bevrijding van Europa een dag uitge steld. Toen het weer niet ideaal was voor een invasie, besloot hij: „24 uur uitstel len". Waarom dan niet al was het weer prima een uurtje later in Hol land arriveren? Aanwezig ter verwelkoming waren de echtgenote van de Engelse ambassadeur in ons land, lady Nicholls, die de am bassadeur wegens diens ziekte moest waarnemen, de marine-, luchtmacht- en leger-attaché's van de Engelse ambas sade, de ambassaderaad mr. Philip Bon sai, van de Amerikaanse ambassade, de opperbevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten admiraal C. E. L. Hell- frich en de chef protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken de heer Visser, die de Nederlandse regering ver tegenwoordigden, talrijke militaire en ook politionele autoriteiten. De Ameri kaanse ambassadeur in ons land, de heer Herman B. Baruch, was aanvanke lijk eveneens aanwezig, doch zag zich genoodzaakt te vertrekken, toen om streeks kwart voor vijf bekend werd, dat het vliegtuig van Churchill'nog lang niet uit Engeland gestart werd, en niet voor zes uur op Valkenburg kon worden ver wacht. WIE ER MEE KWAMEN. Toen dan ten slotte omstreeks kwart over zes de zilverkleurige Dakota naar het platform was gedirigeerd en de trap was neergelaten in front van de autoriteiten en de erewacht van het wachtdetachement vliegveld Valken burg van het corps mariniers, steeg de hoge gast uit het vliegtuig, gevolgd door sir Anthony Eden, de vroegere Engelse minister van buitenlandse za ken, mevrouw Churchill, haar zoon Randolph Churchill, lid van het La gerhuis, en kapitein Soames, die door zjjn huwelijk met Mary Churchill als schoonzoon van de „grote" Churthill in diens familie werd opgenomen. Na de officiële verwelkoming, vooraf gegaan door een saluut der trommel slagers van de eerewacht, inspecteerde Churchill, begeleid door admiraal Heil- frich, de commandant van het vliegveld officier-vlieger eerste klasse H. L. J. Zwaab en enige andere hoge militaire autoriteiten, deze erewacht, die onder compiando stond van adelborst eerste klasse Korbes. Na zijn erkentelijkheid voor de correcte militaire eer tegenover de commandant te hebben uitgedrukt, begaf Churchill zich wederom naar zijn reisgenoten, die ^ch inmiddels met de autoriteiten .hadden onderhouden. De aankomst was typisch verlaat. Slechts enkele ogenblikken veroorloofde Churchill zich op het vliegveld. Een minuutje poseren voor de talrijke foto grafen, en het was tijd om te gaan; Even kregen wjj« nog gelegenheid persoonlijk een woord tot onze bevrjj- dingsveldheer te richten, waarop zjjn reactie was, dat hjj zich verheugd ge voelde, Holland's bodem weer te be treden. Churchill merkte op, dat hjj de vurige hoop koesterde, tijdens dit verblijf in ons land zijn aandeel te mogen bijdragen tot het heil van de mensheid als geheel, daarbij ongetwij feld denkende aan de door hem zo vurig verlangde samenwerking der Europese volkeren, die hij reeds jaren geleden zag als enige redding voor de West-Europese beschaving en samen leving. EEN TRIOMFTOCHT NAAR DEN HAAG. In een grote Rolls Royce van de En gelse ambassade, gevolgd door de auto's van de talrijke autoriteiten, spoedde het gezelschap zich daarna naar de Engelse ambassade in de residentie, waar men zich evenals op Valkenburg al geruime tijd te voren had opgemaakt voor een 'hartelijke ontvangst. In de directe omgeving van het vlieg veld nam het autoverkeer omstreeks vier uur dusdanige omvang aan, dat de Rijkspolitie het noodzakelijk moest oor delen, de toegangswegen tot het vlieg veld af te sluiten, en het verkeer in vrij wijde omtrek om te leiden. Hier en daar veroorzaakte een en ander vrij aanzien lijke verkeersopstoppingen, die echter mede door de late aankomst van de gas ten, tijdig voldoende waren opgeheven om de stoet zonder vertraging in Den Haag te doen arriveren. Onderweg moest Churchill een voort durende ovatie in ontvangst nemen van duizenden bewonderaars, die zich van Den Deyl tot Den Haag langs de Rijks straatweg hadden opgesteld, om hulde te brengen aan de man, die in zo on vergetelijke mate de vrijheidsstrijd van ons volk in de duistere bezettingsjaren heeft gestimuleerd. Ontelbare auto's stonden langs deze weg opgesteld, waar van de inzittenden in de hulde der tal rijker wielrijders en voetgangers deelden. De in Valkenburg aangevangen zegetocht zette zich voort tot de poorten van Churchill's tijdelijke residentie, de En gelse ambassade in de Hofstad. Sigaar en V-teken waren als traditionele at tributen ook ditmaal aanwezig. Bij de Engelse ambassade slaagde de politie te voet en te paard er ternau wernood in de mensenmassa's in be dwang te houden. Churchill bleek te be seffen, wat het publiek bij een derge lijke gelegenheid toekomt: met een brede glimlach wandelde hij een tijdie heen en weer om zich te laten bejubelen. Zaterdag biedt de Koningin op het paleis Soestdijk aan Churchill een lunch aan, daarna vertrekken beiden naar Het Loo, waar Churchill die dag zal logeren. Zondag spreekt hij op de Dam te Am- sterda men 's avonds zit hij aan aan een officieel diner op de Britse ambassade in Den Haag. Naar wij vernemen vertrekt Churchill a,s. Dinsdag met zijn vliegtuig naar Oslo, waar hij de gast zal zijn van de Noorse Koning. Regering Spaak afgetreden DROOG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 8 Mei. Zon op: 4.58 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 4.46 uur; onder: 19.47 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.22 en 15.41 uur. Het kabinet Spaak is Woensdagmid dag officieel afgetreden. Toen de Ka mer onder grote belangstelling Woens dagmiddag bijéén kwam, legde minis ter Huysmans eerst een gedetailleerd overzicht af van de door de regering voorgestelde maatregelen, inzake het onderwijs. De leider der K.V.P. ver klaarde met de maatregelen accoord te kunnen gaan al voldeden zij niet ge heel. De socialistische leider zeide, dat zijn partij de voorstellen niet kon aanvaarden, al had zij niet de bedoe ling de regering ten val te brengen. Dan kwam Spaak aan het woord. Hij herinnerde aan het verschil van mening, dat tussen hem en de linkse vleugel van zijn partij niét betrekking tot het schoolprobleem bestaat en ver klaarde niet te kunnen geloven, dat een redelijke en gematigde oplossing hier van een gevaar kan inhouden voor het land. De eerste-minister stelde in het licht, dat hij de constitutionele voor schriften heeft geëerbiedigd en dat, zo zijn regering viel, dit voor het parle ment zal zijn. Hierna gaf hij een over zicht van de bedrijvigheid van zijn regering in het afgelopen jaar en be pleitte de voorgestelde maatregelen op onderwijsgebied. Aan het einde van zijn betoog ver klaarde Spaak: „Gezien hetgeen mijn partijgenoot Buset zojuist in deze Kamer heeft opgemerkt, ben ik van oordeel, dat er geen meerderheid meer bestaat en de socialistische Ka merfractie mij niet meer steunt. Ik verzoek daarom dan ook de zitting op te heffen. Dit geschiedde en de regering Spaak diende haar ontslag in, dat door de prins-regent werd aanvaard, die ter stond de voorzitters van Kamer en Se naat ontving, en gisteren de bespre kingen opende met de partij-leiders. Naar verluidt, zou Spaak er weinig voor voelen weer als premier op te tre den. Men hoort de niaitfen van Acker en Soudan, beiden socialist, weer naar voren komen en tevens die van Eys- kens, lid van de K.V.P. Aangenomen wordt toch in ieder geval een terug keer van een regering, gebaseerd op socialisten' en R.K., trouwens de enige mogelijkheid om in België een stabiele regering te vormen. Agrarische hervormingen in Italië In een motie keurt de raad van de Italiaanse christelij k- democratische party het principe van een radicale agrarische hervorming goed. De partij spreekt zich uit voor een onmiddeliyke actie van de zyde van het nieuwe parlement en bepleit de af schaffing van de grote eigendommen, juridische en financiële steun aan de kleine eigenaars, de uitbreiding van aankóopcoöperaties van landbouwma- teriaal en van verkoopcoöperaties voor de landbouwproducten. In de' motie wordt er bovendien om verzocht, dat een stelsel van collectieve landpacht zou worden bestudeerd, in geval de verbrokkeling van de grote eigendommen de productie zou schaden. Voorts wordt aanbevolen van de land arbeiders pachters te maken en elke vorm van bemiddeling tussen eigenaars en arbeiders uit te schakelen. Massa-executies in Griekenland? REGERINGSCRISIS VERMEDEN. Uit Griekenland komen onrustbaren de berichten over executies op grote schaal. De cyfers spreken elkaar ech ter tegen. Rcndis, de waarnemende minister van Justitie, heeft verklaard, dat van de 2.961 Grieken, die in verband met de opstand van December 1944 ter dood veroordeeld waren, per 1 Mei van dit jaar 157 waren terechtgesteld. Daarna, na de moord op Ladas, waren er Dins dag te Athene 24 terechtgesteld en Don derdag op het eiland Aegina negentien wegens deelneming aan de opstand. Alle doodvonnissen 'waren uitgesproken door civiele strafrechtbanken onder aanwe zigheid van een jury. Geen terechtstelling kon plaats vin den voordat een verzoek om gratie was ingediend en verworpen. Tot op heden waren elfhonderd verzoeken ingediend en vijfhonderd afgewezen. Behalve tal van communistische pro testen komen ook uit Engeland en Frankrijk tekenen van afkeuring. Be richten over een officieel Engels protest zyn echter nog niet bevestigd. Tevens dreigde te Athene een kabi- nets-crisis wegens onenigheid tussen de premier Sophoelis en de vice-premier Tsaldaris. doch door Amerikaans lngry- pen schynt een crisis te zijn vermeden, al zullen er wel enige wijzigingen in de regering worden aangebracht, speciaal wat betreft de liberale ministers. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN V. S. 150.000 Amerikaanse spoorwegmannen dreigen op 11 Mei in staking te gaan, zo hun eis betreffende een loonsver hoging met 30% niet door de maat- schappyen wordt ingewilligd. President Truman heeft nadat de po gingen der federale bemiddelaars schip breuk hadden geleden, zyn speciale ad viseur voor vakverenigingskwesties, John Steelman, opdracht gegeven te trachten een basis voor overeenstem ming te vinden. „Eén zijn in vervulling onzer nationale plicht!" In het kader van de Nationale feestdag heeft de minister-president, dr L. J. M. Beel Woensdagavond een radiotoespraak gehouden, waarin hy o.a. zeide „Thans, nu de Nederlandse driekleur wederom van onze huizen wajppert, verheugen wy ons in de herwonnen vryheid en richten wy onze blikken op de toekomst, welke somtyds weinig hoopvol schynt.Wie zich eohter niet beperkt tot 'n oppervlakkige beschou wing van hetgeen hij om zich heen ziet gebeuren, wie zich daarentegen verdiept in de geschiedenis der mens heid, zal zioh door de stroom der acu te wanordelyke gebeurtenissen niet laten meeslepen. Hij ziet temidden van dit alles toch verheugende perspectieven en weet, dat uit deze woelige na-oorlogse tyd ook iets goeds geboren kan worden. De regering doet een dringend be roep uw schouders te zetten onder het werk, dat nu en in de naaste toekomst moet worden verricht. Daartoe is eerste verfeistc een on wrikbaar vertrouwen in het uitein delijk welslagen onzer gezamenlijke krachtsinspanning gericht op de verheffing van het geestelyk en ze- delyke peil van ons volk; op de ver groting onzer economische weer baarheid; op de verhoging der soci ale zekerheid; op de versteviging van de wederzijdse samenwerking met de volken overzee, in nieuwe vormen duurzaam met ons verbonden en tenslotte op de gestadige uitbouw der internationale saamhorigheid. Slechts indien wy. onder Godes be stiering, er in zullen slagen om in de eerstkomende jaren het beste te ge ven wat in ons is en daardoor onze nationale eenheid demonstreren, zul len wy onze bydragen hebben gele verd in de verzekering, van de wereld vrede; zullen wy onze plicht hebben Sovjet-misvattingen moeten verdwijnen Marshall, Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor de com missie voor buitenlandse aangelegenhe den van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hy ronduit gekant was tegen enig plan voor wyziging van het Handvest der V. N. of het uitsluiten van de Sovjet-Unie uit de V. N. „Het resultaat zou ons verzwakken en bloot stellen aan zelfs nog grotere gevaren", aldus Marshall. Hij verklaarde, dat een van de fun damentele taken van de V. N. op het ogenblik is „de misvattingen van de Sovjet-leiders te verdrijven en een rea listischer kyk tot stand te brengen van wat mogelyk'en onmogelyk is in debe trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de wereld". De commissie houdt n.l. thans audi ties over een aantal resoluties waarin wyzigingen ln het Handvest der V. N. worden voorgesteld en voorts wyzigin gen in de Amerikaanse politiek ten op zichte van de V. N. Marshall zei verder, dat de V. S. op het ogenblik de uitbreiding van hun militaire macht overwegen om het evenwicht van msEfchtsverhoudingen.no- dig voor de internationale veiligheid, te herstellen. „De V. S. zyn er zich scherp van bewust dat de terugkeer van een gevoel van veiligheid by de vrije naties der wereld essentieel is voor de bevor dering van voorwaarden, waaronder de V. N. kunnen functionneren. De kwes tie der militaire macht is van onmid- deiyk en aanzienlijk belang in de hui dige toestand van de wereld, maar zy is niet het element, dat op de lange duur van overwegend belang zal zyn", zo zei Marshall. Hfj verklaarde met nadruk, dat elke herziening van de organisatie der V. N. of instelling van een of andere vorm van wereldregering zonder de Sovjet- Unie en de haar verwante staten „waar- schyniyk de 'huidige organisatie der V. N. zouden vernietigen". Het gevolg zou zyn een splyting van de gemeenschap der naties, gevolgd door de vorming van rivale militaire allianties en afzonder- lyke groepen van staten. Het vertrouwen der wereld in de V. N. is sedert het Handvest werd opge steld door dev gebeurtenissen geschokt. „Het werd in toenemende mate duide- lyk, dat er ernstige misvattingen in de geesten van de leiders der Sovjet-Unie overheersten met betrekking tot de Westerlyke beschaving en de mogelyk- heden om gestabiliseerde betrekkingen voor samenwerking tussen de Sovjet- Unie en de andere leden van de ge meenschap der landen te ontwikkelen. Het is een misvatting te veronderstel len, dat verschillende systemen niet naast elkaar in vrede kunnen bestaan, onder de fundamentele regels van in ternationaal gedrag, voorgeschreven door het Handvest der V.. N." vervuld jegens ons Vorstenhuis enons' vaderland; zullen wy ook tegenover hen, die na ons komen, ons verant woord weten; zal het offer van hen, die vielen, niet tevergeefs zyn ge bracht. Laat ons de enig mogelyke conclu sie trekken: „Eén te zyn in de ver vulling van onze nationale plicht!" Toestand in Palestina ongewijzigd De algemene vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan de onmiddeliyke benoeming van een neu trale commissaris voor Jeruzalem. Men besloot de Britse hoge commis saris voor Palestina, sir Allan Cunning ham, te verzoeken een persoon voor deze functie aan te wijzen, die zowel voor de Joden als de Arabieren acceptabel is. De commissaris zal samenwerken met de reeds bestaande „gemeenschapscomi- té's" en zal de taak overnemen van cle gemeentecommissie van de stad. 35 landen stemden voor en 17 onthielden zich van stemming. Tevens werd een Australisch amende ment op het rapport van de trustschaps- raad aanvaard, volgens welke de politie ke commissie wordt verzocht voortdu rend nauwlettend aandacht te besteden aan het vraagstuk van het nemen van verdere maatregelen ter bescherming van de stad Jeruzalem en haar inwo ners. Van gezaghebbende zyde te Londen Is bevestigd, dat de V.S. Engeland verzocht, hebben accoord te gaan met een ver lenging van het Britse mandaat met 10 dagen. Tydens deze tien dagen, die vol gens het nieuwe Amerikaanse voorstel gepaard zouden gaan met een 10-daags bestand, zou een commissie van verte genwoordigers van Engeland, Frankryk, België en V.S. moeten onderhandelen met de Arabische landen. Volgens de diplomatieke correspondent van Reuter heeft Engeland het voorstel reeds van de hand gewezen. De uit drie leden bestaande wapen stilstandscommissie van de V.N. is thans naar Jericho vertrokken om met ver tegenwoordigers van de Arabische sta ten de kwestie van de vrede in het heilige land te bespreken. Vertegen woordigers van Syrië, de Libanon en Transjordanië zullen aan de bespre kingen deelnemen. Van het strydtoneel is weinig te ver melden. Leden van de Stern-groep hebben vanuit een hinderlaag een Britse leger auto met troepen op de weg van Haifa naar Tel Aviv beschoten. 1 Brits officier en 6 soldaten werden gedood. Onrustbarende berichten kwamen binnen over een typhus-epidemie te Acre maar deze biykt van minder ern stige aard te zyn dan men dacht, zo wordt officieel meegedeeld. Van de ze ventig vermoedeiyke gevallen bleken slechts twee ernstig. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, Generaal Foulkes en de Ca nadese gezant Dupuy, heeft Woensdagmiddag te. Holten een plechtige her denking van de overgave van de Duitse troepen aan het Canadese leger plaats gehad. De plechtigheid geschiedde op de Canadese begraafplaats. ZJC.H. Prins Bernhard, de Canadese gezant en Generaal Foulkes arriveren by het monument op de begraafplaats. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot invoering van een buitengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 19141918, alsmede voor hun weduwen en wezen. De kosten zullen naar raming ongeveer f. 1.200.000 meer bedragen dan de bestaande regeling. Het Militair Gerechtshof te Ant werpen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Marie Louise de Mey. Deze was door de krijgsraad tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens het verraden van 20 leden van de R.A.F. en 2 leden der Nederlandse marechaussee, doch was hiertegen ln beroep gegaan. Het gerechts hof veroordeelde Marie Louise de Mey nu tot de doodstraf. Gedurende vier dagen zijn enige hon derden deelnemers in het N.V.-Huis te Utrecht bijeen geweest op het congres van bus- en tramwegpersoneel. By de verte genwoordigde twee organisaties zijn 6i mlllloen employé's, verspreid over 2(5 lan den. aangesloten- De conferentie sprak o.a. als haar over tuiging uit, dat het deelnemen van de arbeidersbeweging- aan dc uitvoering van het Marshall-plan noodzakelijk ls om er voor te zorgen, dat het plan ten goede komt aan de arbeidersbevolking, ten einde een tegenwicht te vormen voor de mogelijkheid van exploitatie van het plan voor kapitaalsbelangen. - Morgenmiddag zal tijdens het vlleg- feest op het vliegveld Ypenburg een de monstratie gegeven worden hoe de héll- coptère dienstbaar gemaakt kan worden aan de bestrijding van plantenziekten en schadelijke Insecten. Het toestel, waaraan een sproeiapparaat is gemonteerd, zal een sproei- en stulfdemonstratle geven. Te Den Haag ls overleden het oud- lid van de Algemene Rekenkamer dr Wil lem Carel Adrien baron van Vredenburch. De Kinderpostzegels hebben ln 1947 byna een ton meer opgebracht dan het Jaar te voren. In 1946 waren de baten „Voor het Kind" f. 274.656,49, terwyi 1947 een bedrag van f. 362 360,48 opleverde. In totaal werden bijna 11 millioen zegels verkocht. De Koempoelan, de jaarlijkse natio nale bijeenkomst van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, die op 22 en 23 Mei op de Goudsberg ln Lunteren zal worden gehouden, wordt Zaterdag 22 Mei om 18 uur geopend door de hoofd commissaris baron H. F. M. van Voorst Naar de Belgische Radio-omroep me dedeelt heeft sedert enkele weken op de golflengte 30,71 m. v. de radiozender Leo- poldstad (Belgische Congo) een uitzen ding plaats voor Belgische, Franse en Ne derlandse zeelleden. Deze uitzending ls hoorbaar van 23 tot 00.45 uur op de Bel gische zeeroutes. 1 Mei was het 25 Jaar geleden, dat Johannes Slis, te Hoek van Holland werd aangesteld als schipper in dienst van de Z.-H. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, met als standplaats Hoek van Holland. Gedurende die periode heeft hy meer dan 100 mensenlevens ge red, waarvoor hem diverse onderscheidin gen zijn ten deel gevallen. In de oorlogs jaren heeft hij zich bijzonder verdien stelijk gemaakt Jegens de Engelandvaar ders; door zijn medewerking hebben tien tallen veilig Engeland kunnen bereiken. Apeldoorn maakt zich op, om zyn Jubilerende vorstin een grootse hulde te bereiden. Dat zal gebeuren door een groot-opgezétte bloemententoonstelling, op het gemeenteiyk landgoed „Berg en Bos", welke van 5 Juli t/m. 21 Augustus a.s. zal worden gehouden. Naar wij vernemen zal de openbare behandeling van de aanklacht tegen de voormalige „General der Flleger" Chris tiansen door het Bijz. Gerechtshof te Arn hem op zijn vroegst ln Juli geschieden. Aanvankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds ln Mei aan do orde zou komen* Naar Ned. Oost-Indlë kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Indra- poera", dat op 13 Mei a.s. vertrekt. Het verdient aanbeveling de correspondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. De Nederlandse parlementaire dele gatie heeft gisteren geluncht met de Britse minister-president, Clement Attlee. Tevoren was zy ontvangen door de lord- mayor van Londen, sir Frederik Wells, en had zij een bezoek gebracht aan enige van de gebombardeerde wijken van de stad. Gisteravond vond êen receptie plaats ln de Nederlandse Ambassade te Londen. Na een plechtige rouwdienst in de St. Cornellskerk te Roosendaal werd op het R.K. Kerkhof Woensdagmorgen met mili taire eer het stoffelijk overschot ter aarde besteld van sergeant-vlieger A. A. Snoeyers. die naby St. Niklaas ln België met zyn toestel neerstortte. BUITENLAND. Te Teheran ls officieel bekend ge maakt, dat na 6 maanden onderbreking, de normale betrekkingen tussen de Sovjet unie en Perzië zyn hersteld. Mevr. Marle Fralkln, oud 52 Jaar, bracht een bezoek aan het graf van een harer verwanten te Vervlers. Toen zij op het graf ln gebed was verzonken, stortte plotseling het stenen kruis naar benedon. waardoor haar belde benen werden ge broken. De door de Spaanse regering ont eigende en te koop aangeboden Duitse bezittingen ln Spanje, zijn die, welke be horen aan Duitsers of Duitse concerns, die bulten Spanje gevestigd zyn. De opbrengst van ae verkoop zal naar de geallieerden stromen, nadat de Spaanse regering een zeker deel heeft afgehouden ter dekking van vorderingen, die 't aan 't eind van de oorlog op Duitsland had. Volgens ruwe schatting bedraagt de waarde der onteigende bezittingen 100 millioen gulden. Gistermorgen Is bekend gemaakt, dat de 6 dagen oude staking bij de Parijse Metro, dfe het verkeer voor een groot, deel verlamde, zou worden opgeheven. 1500 voet boven het vliegveld van Detroit (V. St.) zyn twee particuliere vliegtuigen met elkaar ln botsing gekomen en neergestort. Drie der inzittenden wer den gedood, een bracht het er levenr af en wera zwaar gewond ln een ziekenhuis op genomen. De piloot van een der vlieg tuigen werd door het geweld van de bot sing uit ziin toestel geslingerd en sloeg door het dak van een huis te pletter. (United Press), Michel Horger, een slager uit Luxem burg werd onmiddeliyk na de bevrydlng aangehouden en opgesloten. Hy werd er van beschuldigd etteiyke Luxemburgers om het leven te hebben gebracht en hy was deswege reeds vla Radlo-Londen ter dood veroordeeld. i Thans ls Horger, die intussen byna vier Jaar ln het gevang heeft doorgebracht, door een bijzonder gerechtshof vryge- sproken. Het ls nl. gebleken, dat er een vergissing in het spel ls en de heer Hor ger de dubbelganger is van een zekero Souder, een in Luxemburg beruchte offi cier van de Gestapo. De gemeenteraad van Nancy heeft met 30 tegen 5 stemmen (die der com munisten) besloten aan generaal De Gaulle de titel van ereburger der stad toe te kennen De aartsbisschop van Praag heeft de priesters ln Tsjecho-Slowakye aanwij?>rng gegeven „zich buiten de politiek te hou- en" en hen verboden enige staatsfunctie te vervullen. Generaal Weygand, tijdens de oorlog opperbevelhebber van het Franse leger, ls gezuiverd van de „nationale onwaar digheid", welke automatisch over hem was uitgesproken als functionaris van de voormalige regering van Vlchy. De zuive ring ls uitgesproken door de commissie van onderzoek van het Hooggerechtshof. Ede, de Britse minister van binnen landse zaken, heeft ln het parlement me degedeeld, dat gedurende drie maanden, van heden af, In Londen alle openbare optochten van politiek karakter verboden zullen zyn. Het Hongaarse parlement heeft met grote meerderheid een wetsontwerp goed gekeurd, waarby de regering gemachtigd wordt elke Hongaarse burger, die ln het buitenland verblijft en die binnen een tydsverloop van 30 dagen niet voldoet aan een bevel naar Hongarije terug te keren, van zijn nationaliteit vervallen te ver klaren en al zyn goederen ln beslag te nemen, Engeland Frankrijk, dc V. S. en de -Sovjet-Unie zyn overeengekomen deze maand te Belgrado een tlenlandenconfe- rentle te beleggen ter bespreking van het toekomstig toezicht op de Donau-scheep- vaart. Het Franse kabinet heeft de benoe ming goedgekeurd van generaal Jean De- lattre de Tassigny tot Inspecteur-generaal van de gewapende strydkrachten, een nieuwe post. De Franse regering heeft er van af gezien de diensttyd voor militairen van 12 op 18 maanden te brengen. De regering komt thans met een compromis-wetsont werp. dat verlenging van de diensttyd tot 15 maanden beoogt. Senator Glen Taylor, candldaat voor het vlce-presidentschap van de V. S., ls wegens onordeiyk gedrag tot 180 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Taylor had een verkiezingsvergadering betreden door een deur, die alleen voor negerbezoekers was bestemd. De straf is echter veranderd ln voor- waardeiykc gevangenisstraf met een proef- tyd van zes maanden en 50 dollar boete, terwyi beklaagde een „ernstige berisping" van de rechter kreeg. Taylor zal hoger beroep aantekenen. De Cubaanse regering heeft biyvond de zendvergunning Ingetrokken van de communistische radio-omroep. Bij een treinongeval op de lyn Mi laanVarese zijn 7 personen om het leven gekomen, terwijl 15 ander°n zyn gewond,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1