Leidse burgerij herdacht haar oorlogsslachtoffers Ook de kleinere gemeenschappen herdachten hun doden Indrukwekkende samenkomsten in Stadsgehoorzaal en Zuiderkerk Aangrijpend eerbetoon bij tijdelijk monument RECHTZAKEN W0EN6DAG 5 MEI. Spr. herdacht daarna de doden en vraagt zich af, of zij niet tevergeefs hebben geleden en gestreden en huh leven hebben geoff.erd. Aan ons de taak ons het verworvên goed van de vrijheid waardig te betonen door mede te helpen aan de wederopbouw van ons vaderland. Evenals overal elders in den lande zyn ook gisteren hier ter stede allen herdacht, die in de jaren 1940.45 het leven lieten, hetzij als actief strijder in het boven- of ondergrondse verzet, hetzü als slacht offer van het brute geweld, dat ons in die jaren In zo menigerlei vorm overweldigde. Voor zover bij een dergelijke plech tigheid van gevoelens van deze aard sprake kan en mag zijn, kan het orga nisatie-comité de Stichting „Doden- herdenking-5 Mei 1945" mekvoldoe- ning op het verloop van dit plechtig eerbetoon terugzien, want er was zowel in de'gehoorzaal en de Zuiderkerk als tijdens het défilé langs het tijdelijk mo nument aan de Steenstraat grote kwan titatieve en eerbiedige belangstelling, terwijl het karakter der verschillende samenkomsten volkomen strookte met de beoogde doelstelling: een dankbaar herdenken aan allen, die vielen in de strijd voor Vrijheid en Recht en een be tekenisvol wijzen op de plichten, welke hun offer aan de overlevenden oplegt. In de Stadsgehoorzaal welke nagenoeg geheel bezet was. was op het podium een sobere, doch stijl volle versiering aangebracht ,van twee halfstok gehesen vlaggen en een grote vaas met aarpnskelken tegen een ach tergrond van groene palmen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester en mevrouw Van Kinschot, de wethouders Jongeleen en Menken, de garnizoenscommandant, lt.- kol. Van Horssen, deken Homulle, ds en mevrouw Kuilman, de heer M. Herz, voorzitter der Isr. Gemeente, de prae- ses-coUegii. de heer J. Drfjber. de prae- ses der WSL, jkvr. C. J. L. M. Sickin- ghe, de heer L. Questroo, voorzitter der Ver. van Ex-politieke gevangenen in Bezettingstijd, het bestuur der 3 Octo- ver Ver. en van de Ver. „Koninginne dag" en vele anderen. De plechtige sa menkomst werd ingeleid door het sym- phonle-orkest ..Musica" met het spelen van „Ases Tod" gevolgd door gemeen schappelijk gezang van ..Wilt heden nu treden". De ..Schola Cantorum" zong vervolgens een Gregoriaans gezang ..Li bera me" en mej. Jo Stallinga een twee tal liederen van Bach. Als eerste spreker betrad daarna dr K. H. E. Gravemeyer, Ned. Herv. pre dikant te Den Haag, het spreekgestoelte. REDE Dr GRAVEMEYER In een enkel woord, zeide dr Grave meyer, zouden we kunnen zeggen wat er geleefd heeft in de harten van hen, die wij heden gedenken: „WIJ willen Holland houen". Op 10 Mei 1940 werd vuur en dood over ons uitgestort, toen het bestiaal heidendom onze grenzen overschreed... maar spr. haalde dit niet op, om op nieuw de haat in ons hart te doen op laaien, doch om te gedenken degenen, die voor onze vrijheid hun leven ga ven. degenen, die gevallen zijn bij leger en vloot, aan de Grebbeberg, in de Javazee, in Indië, degenen, die gevallen zijn voor het vuurpeleton of in de ille galiteit, die in de kampen werden om gebracht, die m Vught en Amersfoort en in de gijzelaarskamperf hebben ge zeten en stierven, we herdenken de Joodse medeburgers, wier leed tot een ondragelijke diepte is geworden. We herdenken de gevallenen bij de koop vaardij, de velen, die in de laatste hon gerwinter omkwamen doardat zij de stryd niet konden volhouden. We den ken aan het medisch verzet, aan de uitspraak der kerken, dat het nat. so cialisme is in lijnrechte strijd met het Evangelie Wij denken aan de vaders en moe ders en verloofden, die hun jongen hebben verloren. Uw smart-, aldus spr., is onze smart, uw rouw onze rouw. Hierna ging spr. in gedachten terug tot de voornaamste gebeurtenissen tij dens de oorlog, memoreerde wat ons ontroofd werd aan kostbaar goed, wees op de vele ondragelijke maatregelen, die werden ingevoerd, op de vervolging en afslachting van de Joden, op de raz zia's en deportaties, doch.... hoe gro ter de druk werd des te meer verleven digden zich de verwachtingen: de in vasie kwam, de Dolle Dinsdag, de Slag om Arnhem, de spoorwegstaking dat alles lag tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945! maaris het ook een gelukkig land? Wanneer dat niet zo is, dan ligt dat aan ons. En daarom vraagt spr. zijn ge hoor, of wij niet iets hebben goed te maken, want wat zijn er niet velen on der ons achtergebleven bij hun strijd. Maar, als wij iets hebben goed te maken, dan zal het zijn, dat wij allen hebben mede te werken aan de opbouw van een gelukkiger vaderland. Het nat. socia lisme is weg, de vijand is weg en de ver raders zijn weg, maar de duivel is terug gekomen. En spr. denkt hierbij niet aan enig politiek stelsel, maar beschouwt als zodanig de geest van de duivel, die in de vorm van zeven duivelen erger dan de eerste over het land rondwaart. Die geest knaagt aan de pijlers van de so ciale gerechtigheid. Spr. wekte ten slotte op te zorgen niet terug te vallen tot de geest van helden dom, waardoor wij de geest van bescha ving verliezen en besloot met de aan sporing tot aaneensluiting, bouwend op (Foto van Vliet). Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, te klokslag 8 uur onderbroken door twee minuten van plechtige stilte, was het woord aan rector H. A. J. Drdlt, RK. priester te Amsterdam. RECTOR DROST SPREEKT. Voor hen, die geloven, aldus spr., is de dood eigenlijk geen dood meer. sinds Christus door Zijn dood de dood ver bannen heeft. De dood is slechts de poort naar de onsterfelijkheid. Spr. wilde de doden herdenken in het licht van het geloof, waarover Christus heeft gezegd: Wie in Mij gelooft, zal le ven, ook al is hij gestorven. Zo kan ieder zijn geliefde doden her denken en wij leven mee met de nabe staanden der gevallenen. De gevallenen behoren eigenlijk niet meer toe aan één familie. Deze heeft wel de nauwste ban den met hen, maar zij die vielen, zijn gestorven voor ons allen, voor ons land. Hun offer heeft van Nederland weer Nederland gemaakt. Hun bloed bracht weer het rood in onze vlag en de mys tieke waarde van hun dood is, dat hun bloed het zaad was, waaruit ons vader land herrezen is. De grote vraag, welke ons volk te stellen heeft, is deze: of dat zaad ook vrucht heeft gedragen. De ge vallenen hebben ons land vrij gemaakt, God. Laat komen dan de storm, in trouw aan God houden wtf de wacht. De verdere omlijsting der plechtigheid werd gevormd door het herhaald optre den van de Sohola Cantomm en Musa- zée en van mej. Stallinga, terwijl ge zamenlijk Valerius' „Bede voor het Vaderland" werd gezongen. In de Zuiderkerk Ook voor de herdenking in de Zuider kerk, waar de Nederlandse driekleur als symbool van onze nationale eenheid voor de kansel lag uitgespreid en een pul met seringen verder het enige decorum was, bestond buitengewoon grote be langstelling. Onder de ruim 1300 aan wezigen, die hier bijeen waren gekomen merkten wij o.m. op de rector-magnl- ficus, prof. mr J. C. van Oven. de ge meente-secretaris, mr J. Bool en de wet houders D. v. d. Kwaak en J. C. van Schalk, zomede de heren ds H. J. Wes terink, Geref. predikant, P. A. Kouwen- Roven, voorzitter der Stichting 1940 '45 en mr Ph. J. de Ruyter de "Wildt, voorzitter der Ver. .Ereschuld en Dankbaarheid". Ingeleid door orgelspel van de heer P. Uaterlinden, werd de dienst geopend met het gemeenschappelijk zingen van drie coupletten van het „Wilt heden nu treden", in aansluiting waarop het Leids a capella-koor oJ.v. de heer Iskar Aribo enige liederen zong. REDE VAN PROF. ASSELBERGS Hierna hield prof. dr W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) een indrukwekkende rede. waarin hij de do den herdacht. Spreker, die op zeer bij zondere wijze enkele gedachten ont vouwde. welke rond het mysterie van de dood aan ons geestesoog voorbij trekken, wees er op, dat zij, die in de strijd voor onze vrijheid het hoogste offer brach ten, dit deden omdat zii wilden getui gen Nederlander te zijn. Met hun dood werden zij gerukt uit de sfeer van het betrekkelijk? en geplaatst in de sfeer van het volstrekte, waardoor het leven zijn voltooiing krijgt. De doden, die wij vanavond met droefheid herdenken, zijn onze bloedgetuigen, die de waarheidjio- ger stelden dan het leven. Spreker, die vervolgens nog uitweidde over de be tekenis van het getuigen, eindigde met er op te wijzen, dat het toch duidelijk moet zijn, dat boven alle verschillen wij niet in knechtheid leven. Ook onze ge vallenen waren daarvan overtuigd en zij stierven in vrijheid. Zij brachten met hun dood alles ten offer en voltooiden daarméde hun leven en heel hun wezen. Hun getuigenis zullen wij tot onze waar heid moeten maken en hun dood ons waardig moeten tonen. In aansluiting op deze rede werd het eerste couplet van het Wilhelmus ge zongen, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen, gevolgd door het zesde couplet van ons volkslied. REDE DS J. OVERDUIN. Ds J. Overduin, geref. predikant te Amsterdam, die vervolgens het woord voerde en meer in het bijzonder de be tekenis van de bevrijding in het licht stelde, vroeg zich allereerst af hoe het toch komt, dat velen zich na de feest roes der bevrijding zo teleurgesteld ge voelen en men de vraag thans stelt of het bloed der martelaren soms tever geefs is geweest. Volgens spr. hebben velen de vrijheid misverstaan. Zij den ken, dat de vrijheid op zichzelf ons reeds in het land van belofte plaatst. En dit is niet Juist. De vrijheid bracht ons alleen op de geopende grens. Spr. waarschuwde er ?oor, dat wij onze vrij heid niet moéten over- en onderschat ten, daarvoor is ze te duur gekocht.-De vrijheid is het leven zelf nog niet, maar geeft ons de mogelijkheid tot de ont plooiing van het leven. Zelf hebben wij tot taak aan de vrijheid vulling te ge ven. Onze bondgenoten gaven ons de levensruimte, brachten de vrijheid tot aan de grens. Thans zijn wij reeds drie jaar bezig deze ruimte te vullen. Maar hoe hebben velen dat gedaan? Hebben zij het leven opgevuld met liefde of met egoïsme? Slaan wij een blik in de couranten, dan moet schaamte ons ver vullen. Daarom moeten wij ons juist in dft ogenblik terdege bezinneh op onze taak en roeping. God geve, dat wij de stem, welke van het bloed der marte- lareh uitgaat, mogen verstaan en dat wij bovenal de stem van Jezus Christus mogen horen. Laten wij allen staan in de vrijheid, waarmede Jezus Christus ons heeft vrijgemaakt, dan eerst zal het leven tot rijke ontplooiing kunnen ko men en geven wij de juiste vulling aan dat leven. Nadat het koor zich nog had laten horen, werd deze indrukwekkende dienst besloten met het zingen van het Va lerius' „Bede voor het Vaderland". Waardige "hulde bij het monument Aan de voet van het monument in de Steenstraat, dat getuigt van de offers die de vrijheid als tol van ons volk hief, openbaarde zich gisteravond de saam horigheid, waartoe wij ons kunnen ver heffen wanneer een datum slechts ons denken richt op het recent verleden, waarin de in wezen grote eenvoud der problemen het overgrote deel van ons volk binnen één band bracht: verzet tegen tyrannie en offerbereidheid voor vrijheid. Het stemt dankbaar dat eenvoudige of weelderige bloemenhulde uit alle de len van het in het dagelijks leven zo versplinterd lijkende volk dat wij allen het onze noemen, een dit gehele volk omvattende troiiwbetuiging bevatte aan de idealen, die ons in de jongste vrij heidsstrijd bezielden, idealen welker waarde het duidelijkst sprak uit de of fers. die hun verwezenlijking vereisten: •de gevallenen der oorlogsjaren. 'Wederom trokken de vele honderden na de herdenkingsdiensten langs het in licht badende eenvoudige kruis, waar bij leden van de voormalige BB. en van de huidige gewapende macht de wacht hadden betrokken. Eenvoud in deze eenvoud verlangende en niets anders verdragende plechtigheid kenmerkte ook ditmaal, meer zelfs dan voorgaande ja ren. het défilé, geopend door burge meester Van Kinschot, besloten door het herdenkingscomité, waartussen for maties van voormalige verzetsgroepen, politieke partijen, jeugdorganisaties, an dere burgerlijke verenigingen, studen tenmaatschappij en militaire macht hun eerbiedige hulde betoonden. Er komt een tijd, dat deze dag histo rie is geworden. Nu liggen de offers nog in een te recent verleden, om een huldebetoon niet uit het leven van al le dag te doen voorkomen. Te zeer nog zyn zü met veler huidig bestaan verweven, te persoonlijke herinnerin gen hechten zich nog aan een terug blik naar die jaren, om te kunnen spreken van een hulde van heel het volk aan naamlozen, die het volksbe staan kochten met hun leven. Toch zal deze jaren, waarin het per soonlijk element nog zo sterk spreekt, de basis gelegd moeten worden voor een traditie, die boven het persoon lijke uit stijgt, een hulde aan het „ideaal" en de enkele sterken, die dit ideaal stellen boven eigen heil, in welke tijd en tegen welke dreiging ook. Het défilé, dat gisteravond een uur lang voor het kruis voorbijtrok, heeft tot de verwezenlijking van zulk een waardevolle traditie meer bijge dragen, dan vorige jaren. Niet ln het minst was zulks te dan ken aan de in verhouding tot vorige jal- ren aanzienlijk bevredigender regeling ten aanzien van het afzetten der om geving. Doordat zulks op groter afstand van het monument plaats vond dan tot nu toe, boekte de plechtigheid een winst aan rust,derhalve een winst aan eer bied, die wy van harte kunnen waar deren. Toen de laatste bloemenhulde was ge bracht en de wacht inrukte, behoorde de derde herdenking van deze aard, die gelukkig geen dode vorm kreeg doch een betoging van levende dank en hulde werd, tot het verleden. Ingezonden Mededeling Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hanewa- ken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en.Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF. Negen jaar voor voormalig „groepscom mandant" - De boekhouder A. A. Jansen te Alphen a.d. R. had het gebracht tot groepscommandant van de landwacht, in welke kwaliteit hij medewerking had gegeven aan diverse arrestaties. Zo wa ren ook te Maarn twee illegale werkers gearresteerd, die als represaille voor Rauter, zijn vermoord. Waar verdachte nogal actief was geweest, vorderde de adv. fiscaal tegen verd. negen jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief, en ontzetting uit de kiesrechten. De raadsman, mr Blok, pleitte clementie. En 10 jaar voor een „postcomman- dant" Het was voor de kantoorbe diende H. Vroom te Alphen a. d. Rijn niet voldoende, dat hij bij NSB en Land wacht dienst had gedaan, hij kwam ook nog bij de Duitse Ordnungspolizei, en hielp ook op die wijze de vijand. Hij had bij arrestaties van onderduikers ge-' werkt en om. in Ter Aör werden per sonen opgehaald. Ook werd de nodige roof uitgevoerd. Voor zijn gedragingen luidde de eis van de adv. fiscaal tien jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Zeven jaar voor Landwachter De bedrijfsleider E. de Jong uit Voorscho ten, had zijn hart verpand aan de NSB en de Landwacht, waarin hij tijdens de bezetting actief werk deed door hulp bij contróle. arrestaties enz. In het tijdperk van April 1944 tot April 1945 had verd. bij de Landwacht zijn dienst, gedaan. De adv. fiscaal vorderde nu zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief, en ontzetting uit de kiesrechten. Mr. Vos pleitte clementie. Bij de landwacht. De motor- en rijwielhersteller C. Francken uit Koude kerk a. d. Ryn, had ln de bezettingstijd zich actief betoond voor de vijand. Hij was lid der NSB en hielp bij arresteren Niet alleen in de grote steden en op de plaatsen waar het oorlogsgeweld in een of andere vorm diepe wonden in ons volksbestaan als geheel sloeg, ook in de kleinere plaatsen en op het platteland, gingen de gedachten voor enige uren nog meer dan anders terug naar hen. die onze vrijheid met hun leven'verwierven. Uit de herdenkingsplechtigheden in die kleinere gemeenschappen bleek met scherpe duidelijkheid, dat ons volk als geheel zich de verliezen bewust is. Moge dat bewustzijn niet'slechts in de stonde van herdenking levendig zijn. ALPHEN. Rond het houten kruis in het gazon tegenover het raadhuis te Alphen ver zamelden zich talrijke nabestaanden van gevallenen, geestelijke en officiële autoriteiten benevens andere belang stellenden voor een plechtigheid, die met gezang werd geopend. Burgemeester Schokking herinnerde in een toespraak aan de eenheid, die allen bezielde tijdens de strijd voor het vaderland. Zij die in de strijd vielen, hebben de achtergeblevenen een taak opgelegd, waaraan men zich niet k£tn onttrekken. Juist in deze jaren behoeft ons vaderland ons aller krachtsinspan ning en onze saamhorigheid. Declama tie ging aan een eerbiedige stilte van twee minuten vooraf. Kranslegging door de burgemeester en een bloemenhulde van vele anderen besloot deze plechtigheid. Leerlingen van de RK. scholen leg- len des middags op het RK. Kerkhof bloemen op het graf van de in de Mei dagen van 1940 gesneuvelde plaatsge noot George van Leeuwen en van wijlen de heer Timermans, die in de bezet tingstijd door de landwacht werd neer geschoten. Voorts werd een treffende plechtigheid plaats bij het monument van wijlen deken Z, de Korte, die in het concentratiekamp Bergen-Belsen het leven liet. Schoolkinleren brachten een bloemenhulde aan deze vroegere plaatsgenoot. BOSKOOP. Een talrijke menigte was op het Raad huisplein te Boskoop samengestroomd toen de officiële deputaties, voorafge gaan door omfloerste trommen, bij het monument arriveerden voor het bren gen van een bloemenhulde. Burgemees ter Verkerk kweet zich namens het ge meentebestuur als eerste van die taak, welk voorbeeld door talrijke verenigin gen en particulieren werd gevolgd. De plechtigheid werd besloten met zang, een minuut stilte en gezamenlijke zang van het Wilhelmus. In dé Geref. Kerk vond een interker kelijke dienst plaats, waarin als spre kers optraden ds P. J. de Bruyn, Chr. Geref. Predikant en ds A. de Leeuw, Ned. Herv. Predikant, terwijl medewer king werd verleend door het Ned. Herv. Kerkkoor. KATWIJK AAN ZEE. Burgemeester Woldringh v. d. Hoop, evenals te Katwijk a. d. Rijn verge zeld door wethouder Bloot en secretaris Boekhoven, bracht een bloemenhulde bij de graven in Katwijk aan Zee van hen die het leven gaven voor de vrij heid van hun land en volk. De eerste krans werd gelegd bij de stoffelijke resten van de elf militairen, die in de duinen bij de Cantineweg hun laatste rustplaats vonden'. De graven van de Engelse en Franse soldaten, die ver van hun huis sneuvelden, werden in Kat wijk aan Zee van bloemen voorzien als een stille hulde aan de krachten, die andere volken wijdden aan onze vrijheid en ons volksbestaan. KATWIJK a. d. RIJN. Namens de gemeente werd door bur gemeester Woldringh v. d. Hoop, bijge staan door wethouder Bloot en gemeen tesecretaris Boekhoven gisteravond een krans gelegd op de graven aan de Can tineweg en op de Algemene begraaf plaatsen te Katwijk a. d. Rijn. Terug gekeerd op het gemeentehuis werd twee minuten stilte ter ere van de gevalle nen in acht genomen. KOUDEKERK. In Koudekerk verzamelden zij, die de doden wilden eren, zich rond het mo nument op de begraafplaats, opgericht voor de 23 gevallenen van het bombar dement van Mei 1940, waar ds Van Binsbergen een korte ernstige overden king uitsprak. De wederopbouw van on ze volksgemeenschap moet, aldus spre ker, gebaseerd zijn op het geloof in God. waarmede wij de gevallenen het beste kunnen eren. Twee oudstrijders legden een krans, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Na zang en bijbellezing werd de plechtigheid met gebed geslo ten. In de Ned. Herv. Kerk werd een her denkingsdienst gehouden, uitgaande van de beide Oranjeverenigingen. Ds mr G. A. Alma van Lisse opende met votum en gebed, waarna wederom stilte in acht werd genomen. Ds Alma stond in zijn toespraak stil bij „de vrijheid", een gevaarlijk begrip doch van hoge waarde als men het ziet als opdracht van en gebondenheid in Christus. Ds Toorn vliet, geref. predikant te Leiden, stelde de vraag waarvoor onze landgenoten gevallen zijn. Een antwoord daarop is ons nu niet mogelijk, doch wij-kunnen spreken van dank en vrijheid, wanneer wij ons denken en voelen baseren op de Schrift. Als laatste spreker trad op pater f>rof, Remaclus (O. Cap.) van Voorschoten, die zich bepaalde tot de vaderlandstrouw tot in de dood. Voorde gevallenen zijn die woorden waarach tige ernst gewéest, niet alleen in de jongste oorlog doch ook in vroeger tij den. Laten we bedenken, dat juist deze offers ons te meer voor de taak stellen, ons volk en land te beveiligen tegen nieuwe opdoemende gevaren. Deze indrukwekkende dienst werd op geluisterd door zang. OEGSTGEEST. Bij het voorlopig monument aan de Koninginnelaan te Oegstgeest had de Oranjevereniging een korte herden kingsplechtigheid georganiseerd, die werd bijgewoond door diverse autori teiten, o.a. burgemeester Baurhann en door nabestaanden en familieleden der Oegstgeester gevallenen. Klokgelui en zang openden de plechtigheid. Ds B. C. Visser, Ned. Herv. predikant alhier herinnerde in zijn toespraak aan de typisch Nederlandse karaktertrek, om elkaar als vreemden te beschouwen, doch tezamen schouder aan schouder te staan als de noodklok luidt. Deze eendracht brengt ons ook bij de her innering aan de offers van die tijden van nood tezamen. Zulk een terugblik brengt ook het leed weer in herinnering terug, doch wij moeten dat doen in dankbaarheid aan God,«die het te dra gen geeft en met dank aan onze Vorstin, die ons voorgaat in de herdenking en de dankbaarheid. Burgemeester Baumann legde na mens de gemeente een krans, waarna te acht uur twee minuten stilte werden betracht. Een plechtige vaandelgroet, declamatie en gezamenlijk zingen van het Wilhelmus besloten de bijeenkomst. Talrijken brachten nadien een bloemen hulde bij het monument. Onder auspiciën van de Oranjever eniging werd ook een bloemenhulde ge bracht op de graven van de Nederland se en Engelse militairen en burger slachtoffers van de oorlog op het kerk hof van het Groene Kerkje. Deze hul de werd door schoolkinderenv gebracht. RIJNSBURG. Nabij de Ned. Herv. Kerk te Rijnsburg traden iD een door de Oranjevereniging georganiseerde bijeenkomst als sprekers op ds M. J. J. Bonting, kapelaan van Gastelen en ds De Wal. waarbij de mu zikale omlijsting werd verzorgd door de muziekvereniging Wllhelmina. Ds Bonting bracht de verschrikking van de oorolgsjaren in herinnering en de moed die de besten van ons volk toonden, door die verschrikkingen ten koste van het eigen leven te trotseren. Kapelaan van Gastelen legde er de na druk op dat wij ook in het heden, als plicht tegenover de gevallenen, eenheid moeten vinden. Ds De Wal richtte het oog op de toekomst, die wij wel donker in kunnen zien, maar die ons zeker de overwinning brengt wanneer wij als va derlanders tot God terugkeren en ons achter Christus scharen. Na twee minuten stilte werden bloe men neergelegd voor hen, die het leven in de oorlog lieten.' VALKENBURG. Ver van de op 10 Mei 1940 geschonden grens woedde reeds in de vroege mor genuren van die dag het krijgsgeweld: in de prille morgenzon was Valkenburgs bodem reeds gedrenkt met bloed van hen, die het leven voor het vaderland veil hadden. Het Herrenvolk had reeds de laars gezet op dit rustige dorpje.dat als een puinhoop reeds de eerste oor logsdag uittrad. Op de 'algemene begraafplaats rusten ongeveer 30 burgers, waaronder ook kin deren. Een militaire begraafplaats ge tuigt van de offers, die de soldaten brachten voor de vrijheid. Juist op deze plaats trof het diep. dat niet deel genomen werd aan de hulde, die. geheel ons volk aan de bewaarders van de vrijheid bracht. Toen om acht uur de sirenes opriepen tot twee minu ten stilte van herdenking, vertoefden drie inwoners bij de militaire graven.. Een auto van de wederopbouw ronkte weg van die gewijde plaats op dit mo ment. Spelende kinderen staakten niet hun luidruchtig spel, wandelaars ver volgden hun weg Een plaats, die zo zwaar geleden heeft en kostbare offers betreurt WARMOND. Zowel uit geestelijke als wereldlijke kringen bestond er grote belangstelling voor de herdenking te Warmond op de Baan bij het monument voor de geval lenen. Het voltallige college van B. en W. was aanwezig. De beide plaatselijke muziekkorpsen brachten passende mu ziek ten gehore, en met ontroerende de clamatie van een verzetsvers was de olechtigheid gesloten Een druk gebruik werd gemaakt van de geboden gelegen heid tot het brengen van een bloemen hulde, o.m. door het gemeentebestuur en de oudmilitairen van 1940. Een wooid van bezinning. HEMELVAARTSDAG. Dat vele mensen met de Hemel-- vaartsdag naar de zin en de beteke nis van deze dag geen raad weten, is werkelijk geen wonder. In hoofdzaak zit dit wel vast op het wereldbeeld van vroeger en nu; het onderscheid tussen beide is zó groot, dat de tijd ruimtelijke verhoging van Jezus een vreemde en ongeloofwaardige geschie denis schijnt te zijn. Hoe weinig wordt het verstaan, dat het bij de Hemelvaart om heel andere dingen gaat! Wij mensen van deze aarde bemoei en ons maar heel weinig met de hemel. Het is voor ons zo'n probleem, iets waarvan wij zo weinig afweten, dat wij maar het beste doen ons er niet in te verdiepen. Maar daarom gaat het niet. Als wij het evangelie uit Handelingen 1 er over lezen, goed-lezen, dan doen wij de ene ontdekking na de andere. Ik ga ze u niet opnoemen; het is trou wens een schoon ding om dit zelf te doen. Maar één ding willen wij toch heel duidelijk zien: het evangelie van de Hemelvaart vertoont ons Jezus Christus als Heer. Vele heren heeft de aarde gekend; vele heren hebben het recht van aan bidding en gehoorzaamheid voor zich opgeëist. Maar allen zijn zij heenge gaan: heengegaan op deze aarde en in deze aarde. Maar Jezus Christus is de Heer die ten hemel gevaren is, door wie aarde en hemel voorgoed verbonden zijn en die nu als Heèr een andere bestemming geeft aan deze aarde, daarom, omdat naar Zijn woord Hij allen tot zich zal trekken. Het Is een zegen om in deze wereld, waar door zo vele machten iedereen en alles naar beneden gehaald wordt, te horen en te weten van een om hoogtrekkende methode. Dat Jezus Christus, de Heer, door dit gebeuren van Hemelvaart 'begonnen is met zijn geestelijke heerschappij. Dit vieren wij en het is een geluk, dat wij dit vieren mogen om te we ten, dat het leven ln al zijn verschij ning svormen uiteindelijk uit en tot de hemel bepaald wordt. Want de hemel is daar waar Gods wil geschiedt en in de hemel zijn zij die aan die wil gehoorzamen. Immers hiermede vie ren wij, dat aan Je>2us Christus de heerschappij toebehoort over alle leven op alle terreindat Zyn koninkrijk niet tot Israël beperkt blijft, maar deze ganse aarde omvat; en dat bij zo heel veel, dat een mens verbaasd en verbijsterd kan doen staan ook m deze dagen, wij vol vreugde mogen zijn, omdat het ons door dit feest ge zegd wordt: alle heren en heertjes, die zo graag willen dat u voor hen beeft en siddert, zijn hoogmoedige prullen en arrogante dagibloemen. Eén is uw Heer, en hij is de Heer des hemels en der aarde. Daarmede wordt zin gegeven aan het leven op deze aarde. En wij vieren daarom dit feest, opdat deze zin ook door ons worde verstaan. W. H. K. van onderduikers. Voor zijn daden had hij zich voor het Haagse Bijz. Gerechts hof te verantwoorden. Volgens ver dachte had hy vrijwel niets gedaan bij de arrestaties, doch de adv. fiscaal vond zijn aandeel toch voldoende, om zes jaar gevangenisstraf te eisen. De raadsman, mr Sprik, wees op de omstandigheden, waardoor verd. bij de NSB kwam, en pleitte clementie. Een vreemde leuze „Kom bij de NSB, dan heb je geen honger". Dat zou de landarbeider C. J. Zweserijn uit Al phen a. d. Rijn hebben gezegd, wan neer hij mensen aanhield, die probeer den wat voedsel te krijgen, en Z. con troleerde dan de persoonsbewijzen en hetgeen werd vervoerd. Overigens schijnt Z. zich als een fel mannetje te hebben doen kennen, al deed hij nu in de ver- dachtenbank zijn best zich zo klein mo gelijk te houden. „De propaganda was zo geraffineerd, dat ik dacht er goed aan te doen bij de NSB te gaan", aldus' ziin verklaring. Overigens had hij zich bij plunderen van villa's niet onbetuigd gelaten, en gezien zijn gedragingen, luidde de eis acht jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr Loeff, moest erkennen dat Z. weinig sympathiek in zijn optre den is geweest, doch wees op moeilijke omstandigheden, die hem in het ver keerde water hadden gebracht. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal: Bevrijdingsavond. 7£ u. nam. DONDERDAG: Stadszaal; naai zangconcours, 2 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: Nationaal zangconcours, 7J uur nam. Rehoboth: Spr. J. A. Bruyn. 8 uur nam. ZATERDAG. Stadszaal: Nationaal zangconcours. 3 uur nam. Wassenaar (Kasteel Dulnrell)So list W. Andriessen. 6 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Als Je lacht, dan ben je rijk" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 u.; Dond. 1, 3, 5, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Lido „Het ei en ik" (alle leeft.). Zat., Zond. en Dond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,16 uur. Luxor „Dr Jekyll en Mr Hyde" (18 jr). Zond. en Dond. 2,30, 4,45, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex „Zanzibar" (14 Jr). Zat. en Zond. 2,15. 4,15. 7,15 en 9,15 u.; Woensd. en Dond. 1,15, 3,15. 5,15, 7,15 en 9.15 u.; overige dagen 2,15, 7,15 en 9,15 uur. Trianon „Frieda" (14 Jr.), Zat. en Zond. 2.15. 4,30, 7 en 9,15 uur; Woensd. en Dond. 1, 3, 5, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7en 9,15 uur. Green way (Voorschoten) „Walvis ln zicht" (alle leeft.). Vrljd. en Maand. 8 u., Zat. en Zona. 7 en 9,15 uur; Zat. 2,30 en Zond. 2 en 4 u.. Jeugdfilm; Woensd. 8 en Don. 2. 4, 7 en 9,15 uur „3 weken huisknecht". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Woens dag 5 Mei 16 uur tot Zaterdag 8 Mei 8 u. waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502, en de Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. WilhelmLnapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Vrijdagmorgen 8 uui waargenomen door de doktoren Hartman. Van Leeuwen. MeiJ- boom en Simons. Te Oegstgeest dooi dr F)u. tel 22030 dr v. d. Vliet-De Vries te, 22331. De dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Van Oostrom ea

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2