Bevin houdt een rede over Engeland's buitenlandse politiek West-Europa, Duitsland, Palestina en Oostenrijk Het ganse land herdacht de doden WEERBERICHT Scheuring in de Labour-partij Met een enkel woord 87ste Jaargang 59 WOENSDAG 5 MEI 1948 No. 26379; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Öoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, LeideD Giro QO.: 57055 De Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin, heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van de buitenlandse politiek; voor het eerst sinds zijn rede in Januari, waarin hij het voorstel voor een West-Europese unie toejuichte. Met betrekking tot deze unie zeide hij, dat sinds zijn laatste rede over dit on derwerp er gestaag en methodisch vor deringen waren gemaakt t.a.v. de ver wezenlijking van de doeleinden, die hij toen had gesteld. Hierdoor was Engeland definitief werkelijk»een deel van Europa gewor den. Voor al de vijf landen, die het pact van Brussel tekenden, beteken den deze doeleinden, dat zij bepaalde nationale belangen en in sommige ge vallen zeer reële belangen voor het algemene Europese welzijn moesten prijsgeven. „Wij zijn niet van plan", aldus Bevin, „ons te laten afleiden van de grote taak door academische discussies over soeve reiniteit. Wij willen allen, dat het ver drag werkelijk eens zal lelden tot sa menwerking op ieder gebied. De proble men zijn, ik ontveins het mij niet, zeer ingewikkeld. De oplossing hiervan ver eist voortdurende aandacht en energie en veel geven en nemen. Grote veran deringen kunnen evenwel niet op stel en sprong tot tot stand worden gebracht. D.e weg is thans geëffend voor een gemeenschappelijke bestudering van onze militaire problemen. Wat de ver dediging betreft, beramen wij niets agressiefs tegen wie dan ook. De véi- llgheid van onze respectieve landen moet in dc eerste plaats van onze ver antwoordelijke staatslieden ep parle menten geëist worden. Dit zal niet tot oorlog voeren. Indien echter de wes telijke landen gescheiden blijven, zul len zij een gemakkelijke prooi worden. Over onze vrijheid en ons voortbestaan moet echter voortdurend gewaakt wor den. Wij hopen dat uiteindelijk anderen zich bij de West-Europese unie zullen aansluiten. Ieder, die hierin opgenomen wordt, moet dan op voet van absolute gelijkwaardigheid behandeld worden." Vervolgens ging Bevin in op de ge schillen tussen de westelijke mogend heden en de Sovjet-unie in Berlijn. „Wij hebben het recht om in Berlijn te zijn. Het is onze bedoeling daar te blijven. (Applaus) Ik hoop, dat de pogingen om deze kwestie door een zenuwenoorlog tot een oplossing.te brengen zullen worden op gegeven en besprekingen in de plaats zullen komen van provocaties. Wij hul digen nog steeds het beginsel van een Duitse eenheid. Wij zien echter in, dat wij dit beginsel voorlopig niet kunnen verwezenlijken. Wij hebben de hoop voor de toekomst niet opgegeven. Wij zullen alles doen wat wij kunnen om Duitsland politiek en economisch weer redelijk op peil te brengen". Met betrekking tot Palestina zeide Bevin o.m., dat Engeland zich tot 15 Mei tegen elke inval in Palestina zal verzetten, terwijl de Britse strijd krachten na 15 Mei de evacuatie zul len dekken. Bevin hield zich vervolgens bezig met de pogingen om tot een vredesverdrag met Oostenrijk te geraken. De plaats vervangers voor Oostenrijk hadden meer dan 100 maal over dit onderwerp van gedachten gewisseld. „Wij zijn bereid geduld te beoefenen als dat de manier is om ons doel, de „wederoprichting van een waarlijk vrij, democratisch en sou- verein Oostenrijk" te bereiken. Ofschoon men de afgelopen 9 weken „pijnlijk langzaam" gevorderd was, scheen men thans aanmerkelijk dichter de totstandkoming van het verdrag te zijn genaderd. Welke rol Italië zou spelen, is nog niet duidelijk te omschrijven. Triest zou aan Italië moeten worden teruggegeven. „Ik ben altijd van gevoelen geweest, dat indien wjj slechts met Rusland te maken zouden hebben en niet met de communistische ideologie, een verge lijk mogélijk is", zo vervolgde Bevin. Bevin bevestigde nogmaals, dat de Engelsen bleven bij hun besluit om het mandaat slechts tot 15 Mei te behouden. Engeland had al zijn invloed aangewend om een invasie van Palestina door de Arabische landen te verhinderen. De berichten over een Arabische invasie van Palestina konden van Britse mili taire zijde niet bevestigd worden. Er was geen sprake van, dat Engeland zijn hulp middelen na 15 Mei zou gebruiken om een of andere regeling tegen de wens van een der partijen door te drijven. In de eerste plaats is het nodig, dat het vuren gestaakt wordt en een apparaat in het leven geroepen wordt om een rege ling tot stand te brengen. Er is Dog tijd om het verstand en de zelfbeheersing te laten zegevieren. Over enkele dagen kan het echter reeds te laat zijn". Ten slotte sprak Bevin over de oogst- vooruitzichten in de wereld. De berich- -ten voorspelden dit jaar een goede oogst in alle delen van de wereld, hetgeen het herstel van normale toestanden in de wereld ten goede zou komen. Een daling van de wereldprijzen zou het Europese herstelprogram bevorderen. De V.S. moesten niet toéstaan dat de landen die door hen geholpen werden, in enig opzicht verslapten in hun inspanningen" „Wat ook verricht mag worden op diplomatiek terrein, de faBriek, mijn en werkplaats kunnen in gelijke mate bijdragen tot de wereldvrede." De crisis in België De kabinetszitting, die de Belgische premier Spaak tegen gistermiddag bij een had geroepen, is tot hedenmorgen uitgesteld. Gistermiddag heeft hij nog verschil# lende besprekingen gehouden. Zijn be: sluit af te treden heeft enige opschud ding veroorzaakt en men verwacht, dat prins-regent Karei het ontslag niet zal aahvaarden „teneinde de socialisten in de gelegenheid* te stellen hun star oppo- sitische houding te herzien." Op de Dam te Amsterdam. Precies te acht uur werd twee minuten stilte in acht genomen. monument op de Dam tijdens de stilte. Overzicht van het DE ONVEILIGHEID VAN HET WEGVERKEER. Prijsvraag van de K.N.A.C. De K.N.A.C. heeft besloten opnieuw een prijsvraag uit te schrijven, waarbij antwoord wordt gevraagd op de vragen: a. Welke zijn de diepere oorzaken van de onveiligheid van het wegverkeer? b. Wat kan, buiten en behalve het ver- keersonderwijs, worden ondernomen om die oorzaken weg te nemen? De voorwaarde tot deelneming zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat van de K.N.A.C. De beoordeling van de ant woorden geschiedt door het Medisch Psychologisch Verkeerstechnisch Colle ge, ingesteld door de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de K.N.A.C. GROTE INBRAAK IN WEST FRIES MUSEUM TE HOORN. In de nacht van 30 April op 1 Mei heeft het West Friese museum te Hoorn onwelkom bezoek gehad. Een of meer inbrekers verschaften zich toegang tot het gebouw door een raampje open te schuiven en een deur te forceren. Zij haalden een rijke buit binnen van an tieke gouden horloges uit de 17 en 18e eeuw benevens een groot aantal oor ijzers en vele andere fraaie antieke voorwerpen. WAT MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking, maar vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 MEI Zon op: 5.02 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 4.21 uur; onder: 17.12 uur. (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 2.18 en 14.35 uur. (7 Mei te 2.51 en 15.09 uur). MILLIOENEN SIGARETTEN VLOEITJES WERDEN HEM NOODLOTTIG! De bezitter van het plezierjacht „Al batros", de Nederlander Fakkers, ont moette in Antwerpen de Fin Niska, een in de indetrnationale smokkelhandel niet onervaren heer. Zij besloten een som metje te beleggen in sigarettenvloeitjes. Negen en een half millioen vloeitjes werden gekocht en de firmanten stapten aan boord en zetten koers naar Dene marken. De reis zou misschien met een voor delige transactie zijn bekroond, wan neer de Deense kust en de Deense dou ane-ambtenaren alles niet bedorven hadden. De „Albatros" strandde en Deense douane-ambtenaren stapten aan boord en constateerden de aanwezigheid der sigarettenvloeitjes, die een waarde van 400.000 Deense kronen aan invoerrech ten vertegenwoordigden. De lading werd in beslag genomen en de bemanning gearresteerd. Thans heeft de rechter de arrestatie bevolen van de hoofdpersonen, de Ne derlandse eigenaar van het jacht en de Fin. DE EERSTE DELI-TABAK ONDERWEG. Met de „Sumatra" van de maatschap pij Nederland, is dezer dagen de eerste Deli-tabak na de oorlog naar de Am sterdamse veiling verscheept. Het zal helaas de enige tabak van dit jaar blij ven, doch hoewel de hoeveelheid klein is, is dezé party, die aan de rand van het demarcatlegebied is geteeld, een symbool van de geleidelijke vooruitgang van Sumatra's Oostkust. Twee minutén stilte verenigde duizenden Overal in de lande zijn gisteren op begraafplaatsen of in kerken en door middel van stille ommetochten de in de oorlog gevallenen herdacht. Op de herdenkingszitting in de Rid derzaal te Den Haag, waar talrijke auto riteiten aanwezig waren, heeft prof. mr A. Anema een inleidend woord gespro ken en o.a. stilgestaan bij hetgeen de oorlog ons had gebracht. Ook bedankte hij degenen, die voor de vrijheid zyn ge vallen. Dan herinnerde hij er aan, dat de bevrijding van 1945 niet gebracht heeft hetgeen wjj geloofden er van te mogen verwachten, om vast te stellen, dat de wereld wederom is verdeeld en dat twee machten tegenover elkaar staan. Wij zullen, zo merkte prof. Anema op, opnieuw de strijd moeten aanvaarden, zij het dhn niet met de wapenen, het geen God moge verhoeden! Hij merkte op, „dat wij hier thans in deze zaal verenigd zijn, om ons voor deze nieuwe strijd te sterken". Hierop volgde de rede van de minis ter-president, die wij reeds in ons blad vankgisteren publiceerden. De plechtigheid werd voorts opge luisterd door indrukwekkend spel van Rosa Spier (harp), Simon Goldberg (viool), Stefan Askenase (piano), Eugé- ne Conley (tenor) en Nina Milkina i piano) OP DE WAALSDORPERVLAKTE. Van de talloze plechtigheden noemen wij de stille tocht van duizenden naar de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Een onafzienbare rij, die zich op de van Al- kemadelaan had opgesteld, ging oweg naar de Waalsdorpervlakte, waar in een duinpad enkele eenvoudige kruisen zijn opgericht. Temidden hiervan was een bed van tulpen in de nationale kleuren aangelegd. Aan weerszijden hiervan had zich een aantal oud-leden van de B S. opgesteld, die zich voor deze gelegen heid weer in hun blauwe overalls had den gestoken en de bekende zwarte hel men droegen. Toen om acht uur de nabestaanden der slachtoffers de herdenkingsplaats hadden bereikt klonk het „Geeft acht" van de Kon. Militaire Kapel, waarna allen bleven staan om gedurende twee minuten niet alleen de doden, die op deze plaats sneuvelden te herdenken. maar ook allen, die door de wreedo hand van de bezetter om het leven zijn gebracht Twee minuten, waarin men alleen het loeien van het vuur van dc achter de kruisen opgestelde toortsen hoorde. Twee minuten waar in men zich alle ellende der bezetting voor ogen haalde. Twee minuten ook waarin men met dankbaarheid dege nen herdacht, die voor het vaderland het lcvëh lieten. Nadat het Wilhelmus had geklonken zette de stoet zich weer in beweging. Tallozen legden vervolgens bloemen bij de kruisen. Onder het spelen van treur muziek en zang van de Haghe sangers verliet men ten slotte de vlakte. En zó is het op honderden en honder den andere plaatsen gegaan.... Nationale herdenking in de Ridderzaal. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage werd gistermiddag de nationale herdenking gehouden. Minister-president dr Beel sprak de herdenkingsrede uit. Het probleem van de Middenkoers (Van onze correspondent te Londen). Naarmate de politieke ontwikkeling in Europa zich langs steeds duidelijker lijnen voltrekt, gaat ook de zeer ver draagzame Labourparth de teugel strak ker houden. De Labourfractie in het Lagerhuis heeft in het jongste verleden herhaal delijk last gehad van wat met een over dreven term „rebellen" genoemd werd. ij verzetten zich in den beginne tegen ievin's buitenlandse politiek, omdat deze te eenzijdig op Amerika was afge stemd. De meesten hunner zijn inmid dels door de feiten overtuigd, dat een door hen bepleit nauwer samengaan met de Russen op het ogenblik onmo gelijk is. De meerderheid der opstande lingen was bovendien loyaal tegenover de eigen partij. Er zijn echter enkelen, die het al te bar maken. Hoewel zij als Labourcandidaten gekozen werden, zijn zij moeilijk van de communisten te on derscheiden. De laatste tijd nam hun optreden de vorm van jeen géorganiseer- de oppositie aan. Het telegram van adhaesie aan de afvallige Italiaanse so cialistenleider Nenni was de druppel, die de emmer deed overlopen. Het Duit se Eenheidscongres was al eerder tele grafisch toegejuicht. De partij, welke, hoewel tot dusver met weinig succes, de leiding op zich heeft genomen om de socialistische bewegingen in Europa te gen communistische inpalming te ver dedigen, achtte deze actie een onduld bare sabotage. De 41-jarige advocaat Platt-Mills, die uit Nieuw Zeeland komt hij was sportsman, vlieger en vrij willig mijnwerker is thans als voor beeld uit de partij gezet, omdat hy het was, die de kat de bel aanbond. De ver zending van het beruchte telegram was nogal klungelig gegaan, zodat vyftien der z.g. ondertekenaars vryuit gingen. De overige 21 zondaars hebben nu een week de tfyd om te beloven, dat ze het nooit meer zullen doen. Weigeren ze dat, dan is het niet denkbeeldig, dat deze interne oppositie zich poogt te consolideren als een afzonderlijk links- socialistische groepering, omdat het communisme zelf hen ook schynt af te schrikken. De partyleiding probeert zich zoveel mogelyk van links te distanci- eren, ook omdat de party zich hoe lan ger hoe meer tot de middengroep richt. De onrust in de party is vooral toe te schrijven aan het vaak ontbreken van een duidelijke richting. Het is in de praktyk allerminst eenvoudig een mid denkoers te volgen zonder tot verwar ring aanleiding te geven. In het geval met de Italiaanse socialisten was de La gerhuisfractie er nooit van in kennis gesteld, dat men met Nenni had gebró ken. Een maand tevoren was hy nog uitgenodigd om aan de internationale conferentie te Selsdon deel te nemen! De afwyzende houding van het party- BINNENLAND. Op het terrein van de machinefa briek Relneveld te Delft viel een stuk ijzer van 8 9 ton. doordat de takel brak, op de arbeidei F StijnlB. wonende te Delft. Hij werd op slag gedood. De heer Poeradiredja, de premier van de Negara Pasoendan heeft medegedeeld, dat de staat Pasoendan officieel niet zal deelnemen aan de federale conferentie, welke te Bandoeng zal wordea gehouden. De Nederlandsche Bank heeft be paald dat het aan inleveringskantoren verboden is anders dan krachtens een vergunning de onder hen berustende in 't binnenland uitgegeven certificaten van buitenlandse effecten af te geven. Het vrachtschip „Blijdendijk" van de H.A.L., dat op 1 Me! van New-York is ver trokken. heeft vijf speciaal geconstrueerde kisten radioactive kobalt Isotopen ingela den. afgezonden door de ..Atomic Research Laboratories" te Oak Ridge, (Tennessee) een bestemd voor het Zeeman Laborato rium van de Kon Neci Academie van We tenschappen te Amsterdam Ongeveer 40 Duitse politici en andere leidende persoonbjkheden zullen deelne men aan het Congres voor een verenigd Europa te Den Haag Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft medegedeeld, dat het kolen- exportquotum voor ons land voor elk van de maanden Mei, Juni en Juli is vastge steld op 63.000 ton. Een dezer dagen is een partij haver en gerst ter grootte van 6000 resp. 3000 ton uit Canaaa naar ons land verscheept. Deze verscheping heeft plaats in het ka der van de graanallocatiea aan ons land. BUITENLAND. Dan Mac Arthur, de Labour-candl- daat voor Renfrew in 1945, heeft de Britse Labour-partij verlaten en 16 lid ge worden van de Britse communistische party. Officieel wordt meegedeeld, dat de twee voormalige Tsjecho-Slowaakse mi nisters van de Volkspartij, die eind Maart gevangen zijn genomen bij een poging om uit Tsjecho-Slowakye te vluchten, de Mgrs Sramek en Hala, onder toezicht zyn gesteld in een kerkeiyk instituut. Dit ls geschied in verband met hun leeftyd en gezondheidstoestand Beiden hebben be loofd de wet niet te zullen overtreden. Het aantal stakers In Hannover is tot 50.000 gestegen. De besprekingen tussen de Britse partijen betreffende de hervorming van het Hogerhui» hebben tot geen resultaat geleid, zo wordt verklaard Id een witboek, dat te Londen is verschenen. De laatste' communlstiscne krant, die in het Ruhr-gebled ovei was, de „Volks echo", ls voor drie maanden verboden we gens een „hevige en misleidende aanval op do Verenigde Staten". De Amerikaanse zware kruiser „Salt Lake City", die tbdens de oorlog in het gebied van de Stille Oceaan een belang rijke taak had to vervullen en bij d* proefnemingen te Bikini tweemaal als doelwit werd gebruikt, zal bij vlootma- noeuvres eind Mei tot zinken gebracht worden. De radioactiviteit op het schip ls nog niet geheel verdwenen. De Zondag in Griekenland inge stelde perscensuur is thans weer opge heven. De communistische Juryleden bij het Franse hooggerechtshof zyn afgetreden uit protest tegen het feit. dat door de Nationale Vergadering geen enkel commu nist is gekozen voor een van de toekom stige vlce-presidentschappen van het hof. Mlchall Romniceanu, een van de leiders van de oppositionele nationale li berale party in Roemenië en voormalig minister, ls volgens berichten uit gezag hebbende bron, die in Lond9n zyn ont vangen, in Boekarest gearresteerd. De Tsjecho-Slowaakse ministerraad heeft besloten dat voortaan, by sommlgp officiële plechtigheden op de overheid? gebouwen naast de Tsjecho-Slowaakse vlag de Sovjetvlag zal worden gehesen. bestuur jegens het Haagse Congres voor een verenigd Europa, blyft eveneens zonderling. De veertig Labourleden, die er heen gaan, worden echter niet als ketters beschouwd, omdat ze de party niet officieel vertegenwoordigen en haar daardoor niet kunnen blameren. De so cialisten zouden zichzelf zeer overschat ten .wanneer zy menen, dat zy op eigen houtje een verenigd Europa kunnen tot stand brengen. De enige verklaring voor Labours negatieve standpunt, dat de partij ook op de Parijse by eenkomst trachtte te doen zegevieren .is. dat Churchill nu eenmaal in de binnen landse politiek by de socialisten niets goed meer kan doen en dat hy ook op ander terrein als een boeman moet wor den beschouwd. Dit alles is verre van realistisch, nu Labours buitenlandse politiek, vooral na de uitwerping van Platt Mills, zich nauwelyks onderscheidt van die der gesmade Tories. Het pro bleem van een „derde macht" der so cialistische partyen met een geheel eigen politiek, tussen communisme en conservatisme, is nog lang niet opgelost. Overigens heeft de Labourparty de neiging om royementen met gemengde gevoelens te beoordelen. Kort voor de oorlog werden drie vooraanstaande le den uit de partii gegooid wegens volks frontneigingen. Het waren.de te genwoordige ministers Sir Stafford Crlpps, Bevan en Strass! MORGEN GEEN „L. D." Op Hemelvaartsdag zal ons Blad niet verschynen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zyn. Oostenrijk's grenzen De enige oplossing van de Oostenrijk se kwestie is de grens van 1938 onge- wyzigd te behouden, zo verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde op de con ferentie van de plaatsvervangers van Oostenryk. De Amerikaanse afvaardi ging werd by deze definitieve stelling neming bijgevallen door de Britse en de Franse afgevaardigden. De Sovjet afgevaardigde bleef by zyn vroeger standpunt. Hy zeide, dat de plaatsver vangers om technische en historische redenen recht moeten laten wederva ren aan de Joego-Slavische eisen be treffende grenswyzigingen, hetgeen het tot stand komen van een vry en onaf - hankeiyk Oostenryk geenszins in de weg staat. SLOTRESOLUTIE WERELDVAKVER^OND. Het beperkt comité van het dagelyks bestuur van het wereldvakverbond heeft een slotresolutie opgesteld ingevolge het beginselaccoord, dat werd bereikt, na dat Louis Saillant voorgesteld had, zyn functie als secretaris van de Franse C GT neer te leggen. Reeds zyn zeven punten geformuleerd, die betrekking hebben op het bestuur van het wereld- vakverbond. Met betrekking tot de al gemene politiek van die organisatie is het comité het eens geworden om de beginselen, die reeds op de conferenties te Londen en te Parys in 1945 waren geformuleerd, nogmaals te bevestigen. Besloten werd eveneens, dat geen en kele nationale centrale vakbond een overheersende positie mag innemen in het wereldvakverbond. Men wil een stemming biykbaar tot iedere prijs voorkomen. Maar of men slagen zal KOLONEL TASSOJEF GEVONDEN. De Russische kolonel xassoief. die in de Russische bezettingszone in Duitsland onlangs als vermist werd opgegeven, is thans als „politieke vluchteling" in Groot-Brittannië te ruggevonden, aldus schryft vanoch tend de ..Daily Herald". HET TELEGRAM AAN NENNI. De 21 Labourafgevaardigden die het aan Nenni gezonden telegram hebben ondertekend, hebben allen besloten zich schrifteiyk aan de tucht van de Labour-party te onderwerpen, zoals het dagelyks bestuur van de Labour party hun had verzocht. Churchill landt morgen op Valkenburg EREWACHT ZAL HEM BEGROETEN. Naar wü vernemen, zal Winston Churchill morgenmiddag omstreeks 4 uur met een speciale Dakota uit Londen op het vliegveld Valkenburg landen, waar een erewacht van ma riniers zal zijn opgesteld. Na aan komst reist de heer Churchill door naar de Engelse Ambassade te Den Haag. Maarschalk Smuts en de Australi sche premier Menzies hebben het Haagse Congres boodschappen doen toekomen, waarin woorden van sym pathie voor de doelstellingen van het Congres worden uitgesproken. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR BELGISCHE MINISTER. HM. Koningin Wilhelmina heeft de heer Struye, Belgisch Minister van Justitie, het groot-kruis in de Orde van Oranje-Nassau toegekend. PRIJSVRAAG VAN DE V.LR.O. De Ned. Ver. van de Ver. Naties heeft een prysvraag uitgeschreven voor per sonen tussen 20 en 30 jaar, die lid zyn van de Ver. voor Internationale Rechts orde of een internationale organisatie, die daarmee actief samenwerkt. Ge vraagd wordt een opstel te schryven over het onderwerp: „De rol van het individu in de Ver. Naties". Lengte on geveer 1200 woorden. Inzenden vóór 10 Mei 1948 by het secretariaat van de V.LR.O. Riviervismarkt 3a, Den Haag, ter beoordeling van een nationale com missie, bestaande uit mr N. Kapperque van de Capello, mej. dr Lunsingh Meyer en prof. mr R. Kranenburg. De Ver. Naties zullen de 10 internatio nale winnaars vervoer aanbieden van hun stad of woonplaats naar Lake Suc cess en terug, alsmede een toelage van 10 dollar per dag voor 30 dagen en ook nog alle faciliteiten om het werk van het secretariaat van de V. N. en van die organen, die daar bijeenkomen, te be studeren. PER HOOFD 200 GRAM KRENTENBROOD. De hoeveeheld krenten en rozynen, welke voor het bakken van krenten brood aan de bakkers beschikbaar wordt gesteld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de bevolking ongeveer 200 gram krentenbrood per hoofd kan betrekken indien de bakker krentenbrood levert, waarin de helft van de grondstof bloem door krenten en rozijnen is vervangen. Zelfverzorgers voor brod kunnen geen recht doen gelden op het betrekken van krentenbrood. RADIOLUISTERWEDSTRIJD STICHTING 1940—'45. Vanavond zal over beide zenders een radioluisterwedstryd worden gehouden, uitgeschreven door de Stichting 1940 '45, getiteld: „Geluiden uit den bezet- tlngstyd". Er zijn waarlevolle priizen beschik baar. De uitzending vindt om 21 uur plaats over Hilversum I en om 22 uur over Hilversum II. NED BIJBELGENOOTSCHAP. De algemene vergadering van het Ne derlands Bybelgenootschap wordt ge houden op Woensdag 16 Juni. in de Doopsgezinde kerk aan het Singel te Amsterdam. Als voornaamste punten vermeldt de agenda mededelingen van ds F. Visser over de in bewerking zynde film over de arbeid van het genoot schap, een verslag over de vergadering der Int Federatie van samenwerkende bybelgenootschappen te Dunblane en een rede van prof. dr J. M. J. Schepper, voorzitter van de Ned Zendingsraad over zyn reis door Indië. DE NICOLA WIL GEEN PRESIDENT VAN ITALIË BLIJVEN. Enrico de Nicola, de 71-jarige presi dent van Italië, heeft in een brief aan Randolfo Pacciardl. de vice-president van de ministerraad, thans officieel meegedeeld, dat hy wegens zyn slechte gezondheid niet opnieuw voor het pre sidentschap in aanmerking wil komen. Het is mogelijk *ot graaf Carlo sforza, de minister van ^.'lirHnndre "'-keu nu al* president zal worden gakozeo.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1