Dr Beel: Idealen uit bezettingstijd moeten critiscli getoetst worden Doodstraf voor Hauler DINSDAG 4 MEI. Meer dan 1000 leerlmgep der verschillende Lridse lag. en mulo-soholen d.i. meer dan 75% van allen, die daarvoor in aanmerking komen - nemen dit jaar deel aan de jeugdverkeersexamens, welke beogen de jeugd reeds vroeg ver trouwd te maken met de gevaren van de weg en hen te onderwijzen in de juiste toepassing der verkeersregels, waardoor zij hopelijk de voorhoede zul len vormen van een generatie van ideale weggebruikers. Wie kennis neemt van de ongevallen-statistiek, beseft het nut en de nood zaak van dit soort onderwijs, dïft krachtig wordt gestimuleerd door de Ver. voor Veilig Verkeer, afd. Leiden en Omstreken. 1946 met een klein batig en over 1947 met een klein nadelig saldo. Beide jaarverslagen werden onder dankzeg ging goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het vertrek van mr N. J. Rowaan, werd voorzien door de benoeming van de heer J B. van Jmsirrgh-a tot voorzit ter, terwijl in, twee andere vacatures als bestuursleden werden gekozen de heren P. Herfiken6 en P. de Bruyne. Laatstgenoemde zal de plaats inne- Veilig Verkeer ACTIE ZAL WORDEN UITGEBREID TOT OMLIGGENDE GEMEENTEN. De Ver. voor Veilig Verkeer, afd. Leiden en omstreken, hield gisteravond in een der bovenzalen van „In den vergulden Turk" haar Jaarlijkse alge mene vergadering. Na een kort openingswoord van de wnd. voorzitter, de heer H. van Sloo- ten Jr., bracht de secretaris, de heer P. C. Breedveld, het Jaarverslag over 1946 en '47 uit, waaraan wij ontle nen, dat aan de Jeugdverkeersexamens in beide jaren respectievelijk werd deelgenomen door 722 en 1055 leerlin gen, zijnde dit laatste aantal onge veer 75% van. alle leerlingen in Lei den, die daarvoor in aanmerking ko men. De rekening van de penningm., de heer B. J. Molenaar, sloot over De herdenking van de 5 Mei-dag BEPERKTE FEESTVIERING. De viering van de 5 Mei-dag zal zich morgen in hoofdzaak beperken tot kin derfeesten. welke in diverse wijken der stad zullen worden gehouden. Een en ander houdt verband met het feit, dat de buurtverenigingen zich thans reeds voorbereiden op een waardige viering van de a.s. Jubileumfeesten. In de Professoren wijk zal het Leids Politiemuziekgezelschap morgenmiddag een rondwandeling door de wijk maken, waarna te 2 uur bfj de bevrydingsboom op de Zeemanlaan 'een korte herden kingsplechtigheid met kranslegging zal plaats vinden. Na afloop van deze plechtigheid wordt een „vlaggentocht" gehouden, waarna te 2.30 uur de kin derspelen op de speelweide een aanvang zullen nemen. Om zeven uur vindt, eveneens op de speelweide, een ont moeting plaats tussen het seniorenelftal van de Burgemeesters- en de Profes- sorenwijk, in aansluiting waarop in de Van 't Hoffstraat spelen voor ouderen worden gehouden. Ook het Haagweg kwartier heeft voor deze dag een beperkte feestviering op touw gezet. Hier opent het programma om 4 uur met een kindervoorstelling ln de christelijke school aan de Hoge Morschweg. Om zes uur volgt een voet balwedstrijd tussen een elftal van de buurtvereniging en de N.V. Gebrs. Pel. In de avonduren zal het muziekgezel schap „Nieuw Leven" een rondwande ling door het Haagwegkwartier maken; waarna ten slotte om 10 uur een open luchtvoorstelling op het Genestetplein zal plaats vinden. In het kader der in deze wijk georganiseerde feestelijkhe den zal reeds hedenmiddag een win kelweek worden geopend. In de Stadsgehoorzaal zal morgen avond een onder de auspiciën van de Federatie van Buurtverenigingen door het MaredlJ kwartier", „Rondom de Haven'" $n „Tuinstadwijk" georgani- men van de heer B. J. Molenaar, die seerde Leidse Bonte bevrydlnjgsavond Het 65-jarig bestaan van de Ambachtsschool OPVOERING VAN DE REVUE „OP DE BRES VOOR DE LEIDSE A.B.S En zo hadden dan gisteravond de vele honderden leerlingen van de Jubileren de Ambachtsschool hun feestavond. Reeds lang voor het uur van aanvang bevolkte een vrolijke schare van adspi- rant timmerlieden, technici, smaden, textielarbeiders etc. de grote Stadszaal, waar de tyd werd gekort met opgewek te grammophoonmuziek en het uitdelen van tractaties. De „bezetting" der zaal werd nog versterkt door een groot aan tal zo juist gediplomeerde scholieren, terwijl ook het bestuur van de Am bachtsschool, de directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, de leraren en het be stuur van de Oud-ledfenvereniging aan wezig waren. De voorzitter van het bestuur, ir J. J, G. van Hoek. heette allen welkom en zette uiteen, dat deze avond georgani seerd was om ook de leerlihgcn in het feest van hun school te doen delen. Het schoolorkestje, dat zich voor deze gelegenheid had gevormd, maakte in een Vaderlandse en schoolliederenpot- pourrl al direct een aardig debuut en voerde zijn prestaties ln 't verdere verloop van de avond niet onaanzienlijk op. Enkele viool- en accordeonsoli leverden het bewijs, dat ln dit „huisorkest" goede krachten schuilen. Hoofdmoot van de avond was echter de door de leraren, de heren G. N. Meurs en W. F. Verschoor, geschreven en door de leerlingen opge voerde revue: „Op de bres voor de Leidse A.B.S.". De revue, welke met tal van kostelijke vondsten was doorspekt en in vele taferelen hulde aan het am bacht bracht, heeft dé aanwezigen uitermate vermaakt, niet het minst door de veelal rake opmerkingen van tim merman Schaaf en zijn kleinzoon Kees Zaagman (resp. Joop van Meteren en George Pielanen). Een Oranje-tableau, bedoeld als een eerbiedige hulde aan het Vorstenhuis, vormde een waardige afsluiting van deze revue en het onder zo grote belangstelling gevierde jubi leum der_ school. Dat na het~zien van deze door de jongens met zoveel enthou siasme voorbereide revue allen ook in de toekomst op de bres zullen staan voor de AJ3.S. is een vanzelfsprekendheid, welke niet nader behoeft te worden be klemtoond. Een bijzonder woord van waardering willen wij hier nog uitspre ken voor de prachtige, suggestieve de cors van de heer G. A. Baljeu. Tot slot van de avond volgde nog een aardig aanvullend programma, dat door Joop van Meteren met zijn clubje werd verzorgd. Ir Van Hoek sprak een dank woord en overhandigde aan enkele per sonen een zeker verdiend bouquet bloe men. Leids Tribunaal houdt eind Mei zijn laatste zitting A. KRANTZ STAAT A.S. VRIJDAG TERECHT. Naar wij vernemen zal het Leidse Tribunaal, dat momenteel zyn zittingen in Den Haag houdt, nog deze maand met zijn werkzaamheden klaar komen. Het ligt in de bedoeling, dat de laatste zitting op Vrijdag 21 Mei, wordt ge houden. A.s. Vrijdag zal de heer A. Krantz, wiens zaal» indertijd werd uitgesteld, te recht staan. Dr K. A. H. Hidding hoogleraar in de geschiedenis van de godsdiensten OPVOLGER VAN PROF. DR KRAEMER Bü Kon. Besluit 19 benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit alhier om onderwijs te geven in de geschiedenis van de Godsdiensten in het algemeen en de phaenomenolo- gie van de Godsdienst, dr K. A. H. Hidding, hoofdambtenaar ter beschik king van het departement van onder wijs en eredienst te Batavia. Door deze benoeming is de leerstoel, die indertijd door prof. dr H. Kraemer werd bezet tot diens vertrek naar Ge- nève als leider van het Oecume nisch Opleidingscentrum aldaar, weer vervuld. De nieuw benoemde hoogleraar werd op 23 April 1902 te Rotterdam geboren, studeerde theologie aan de Leidse Uni versiteit en promoveerde hier ter stede in 1929 op een proefschrift, getiteld „Nji Pohatji Sangjang Sri". De heer en mevr. J. Smittcriaav, wonendje in de Mariënpoelstraat 19a, herdenken vandaag hun 50-jarig hu welijksfeest. na gedurende vele jaren het penning meesterschap op voortreffelijke wijze te hebben vervuld, niet voor een her benoeming in aanmerking wenste te komen. Naar aanleiding van een vruchtbare bespreking over de vraag op welke wijze de vereniging haar werkzaam heid zou kunnen verbreden en verdie pen, *werd besloten verschillende we gen te bewandelen teneinde de vei lig verkeersgedachte bij oud en jong te propageren, o.a. door inschakeling van Jeugdbeweging, buurtverenigin gen, korte spreekbeurten op ouder avonden, uitbreiding van het ledental e.d. Met medewerking van het ge meentebestuur en de verkeerspolitie zal in het schoolgebouw voor voort gezet lager onderwijs aan de Oude Vest een verkeerslokaal worden inge richt, waar aanschouwelijk verkeers- onderwijs kan worden verstrekt. Het nog steeds toenemend aantal verkeersovertredingendat een toena me van het aantal ongevallen tot rechtstreeks gevolg heeft, maakt een doelbewuste voorlichting meer dan ooit noodzakelijk. Tenslotte werd besloten in contact te treden met de gemeentebesturen van verschillende omliggende gemeen ten teneinde ook daar de veilig ver keersgedachte te verbreiden en, zo mogelijk, ock te komen tot instelling van jaarlijkse jeugd-verkeersexamens, zoals momenteel reeds te Oegstgeest en Voorschoten gesohiedt. Uitbetaling aan Gemeente-ambtenaren VAN DE 2 PCT. PENSIOEN-PREMIE RESTITUTIE OVER 1947. Naar wtf vernemen, zal eind dezer week aan de gemeente-ambtenaren worden uitgekeerd de in het uitzicht gestelde restitutie van 2 pet. van de betaalde pensioen-premies over 1947. Het is dus toch nog met bekwame Spoed voor elkaar gebracht. Autorijschool-ondernemers uiten hun grieven TE OUDE AUTO'S. TE LAGE LES- PRIJZEN, TE VEEL BEUNHAZERIJ. De erkende Leidse Rijschoolonderne mers hielden een praatavond in Hotel „Rijnland" alhier, waarin de moeilijk heden van de autorijschool-ondernemers werden besproken. Nadat door de voorz. de heer Werter deze bijeenkomst met een toepasselijk woord was geopend, werd het woord gegeven aan de dis- trictsecretaris de heer J. Reijzer, welke begon met een uiteenzetting te geven van datgene, wat door de Vakgroep en het Krlngbestuur al is gedaan om de bescherming van het vak ter hand te nemen. Hij wees o.a. op de noodzake lijkheid van Wettelijke bescherming van de autorijscholen en de opneming in de Vestigingswet. Hij wees op de noodzakelijke veiligheid van leerling en publiek en dit is alleen te bereiken met bedrijfszeker-materiaal en behoorlijk geëxamineerde instructeurs. Naar voren kwam de moeilijkheid met het materiaal. Allen hebben «ier mede te kampen. Nieuwe auto s zijn voor de rijscholen sporadisch en de oude waarin leè gegeven moet worden', raken steeds meer in verval en brengen hoge reparatiekosten mee. De door het Dictoriaat-Generaal van de prijzen vastgestelde lesprljs is veel te laag en vergeleken met de prijzen welke gelden in het autobedrijf zelfs belachelijk. Na enige besprekingen werd echter ander zijds vastgesteld, dat er reeds een te veel komt aan rijscholen! Verder werd nog besloten geen les auto's ter beschikking te stellen aan hen die alleen voor een examenrit ko men. Alleen na enige lessen vooraf kan in zo'n geyal geholpen worden. UITREIKING BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor ls geopend van 8^—11 3/4 en 2—4 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart restant van de thans lopende brandstoffenkaart. waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrölekaart moeders (voor toe- slagkaarten). Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 102.001 en hoger TENTOONSTELLING DE LAKENHAL. De tentoonstelling van leden van het Schilder- en Tekengenootschap Ars Aemula Naturae, welke in het Sted. Museum De Lakenhal is Ingericht, wordt in verband met de grote belangstelling gedurende één week verlengd tot en met Zondat? 9 Mei-a.s. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 24 Mei. worden gehouden. Aan deze avond' ver lenen o.a. hun medewerking de Waco's, een telephaat en een sneltekenaar, ter wijl als conferencier de heer John Kloos zal optreden. Verder vermeldt het programma hersengymnastiek. Voor muzikale afwisseling is „The Gold Star band'" geëngageerd. krans worden gelegd bij de Herden kingssteen aan de Hooglandse Kerk- gracht. Door „Om de St. Pancras"' zal een Ook 't Frultkwartier is in de gehoor zaal en wel in de Foyer. Al met al een programma dat. de be vrijding, ontianks.de sobere herdenking, toch nog voldoende in herinnering houdt. De burgerij wordt verzocht morgen de vlag uit te steken. CHRISTEN STUDENTEN RAAD. Pinksterspel '48 „Des Heilands Tuin".- Er zullen weinig mensen zijn, die op de Pinksterdagen werken. Iedereen be schouwt het als vanzelf sprekend met Pinksteren „vrij" te zijn. Maar op de vraag: „Waar hebben wij deze feestda gen aan te danken?" zullen velen het antwoord schuldig blijven. Weinigen realiseren zich, dat Pinkste ren de verjaardag is van de huidige beschaving op het Westelijk halfrond. Met Pinksteren, nu ongeveer 100 jaar geleden, barstte de enorme kracht los, die nog steeds deze wereld bouwt en ve ler leven richt. Waarlijk, voor allen heeft het Pink sterfeest een boeiende betekenis, vooral nu, waar deze wereld een verwoede strijd voor haar bestaan voert. Hoe dankbaar moeten wij daarom zijn, dat wij van de hand van de dichter M. Nijhoff een spel bezitten, dat ons het Pinkstergebeuren zeer nabij brengt. „Des Heilands Tuin" tekent ons de Apostelen, die, in moedeloosheid over hun ontrouw aan de Meester bijeen, uit zien naar de dag, waarop deze hen de beloofde hulp zal schenken. Dan zijn wij er getuigen van, hoe déze belofte in vervulling gaat en hoe de Apostelen, bezield door het Heilig Vuur, hun taak aanvangen, de wereld te her scheppen in des Heilands Tuin. Dit spel zal onder auspiciën van de Christen Studenten Raad gespeeld worden door studenten van elke confes sionele overtuiging gezamenlijk! Het wordt gespeeld 'op 11 en 13 Mei a.s, in de Hooglandse Kerk en is voor ledereen toegankelijk. 4 R.I. herdenkt zijn doden De Broederschap 4 R.I. heeft de rege ling voor de herdenking der gevallen strijdmakkers ln de Mei-dagen 1940 vastgesteld als volgt: Om 10.30 aanvang der Kerkdiensten in en/of op De Burcht te Leiden op Zondag 9 Mei. Voor de protestanten in de zaal, voor de Katholieken op het platform in de 'open lucht (bij slecht weer in de zaal). Te 11.30 uur koffie drinken. Te halfeen algemene bijeen komst met als doel de Broederschap te plaatsen op een hechte grondslag, o.m. het kiezen van een permanent bestuur en Contactcommissies, het vastleggen der doelstelling, het verzekeren van de jaarlijkse herdenking en c.q. los daar van, het organiseren van reüniedagen. Omstreeks 2.15 uur n.m. vertrek per N.ZJH.V.M. naar Katwijk en per H.T.M. naar Ypenburg. Te ongeveer 3 uur plechtige kranslegging op de graven der gesneuvelde soldaten aan de Can- tlneweg te Katwijk a. d. Rijn, te ver richten door kolonel b.d. H. D. Buur man. te plm. 4 uur te Valkenburg door lt.-kolonel b.d. J. Mallingkrodt, oud- Comm 3e bat., te Ypenburg door lt.- kolonel b.d. H. Wissema, pud-C. 4e de pót-Bat. „ONTMOETINGSAVOND" VAN GEPENSIONNEERDEN DER KON. NED. GROFSMEDERIJ. Gisteravond was in „De Harmonie" door de directie van de Kon, Nederl. Grofsmederij een „Contact- of Ontmoe tingsavond" belegd voor gepensionneer- den van deze N.V. De directeur der N.V., lr De Jong, sprak een kort openingswoord en was verheugd, dat zovelen aan de uitnodi ging hadden gevolg gegeven. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van een bont en ge varieerd programma, dat was samenge steld door een aantal personeelsleden, kinderen van personeelsleden en de Spoorwegen-Revue- en Toneelclub S.R. T. het geheel onder leiding van de heer J» van Zyst. Volop is genoten van dit alleraardig ste programma en de versnaperingen, die tijdens de pauze werden uitgereikt. De heer ir J. Hoek bracht namens de directie alle medewerkers aan deze avond dank, doch in het bijzonder aan mej. M. H. Hemmes, maatschappelijk werkster bij de N.V., die het initiatief voor deze avond nam en de heren Grof- fie en Van Zijst. Aan de dames werden bloemen en aan de kinderen een doos snoepjes aangeboden. Namens de gepensionneerden dankte de heer Fasseur de directie voor de mooie avond, waarin de vriendschaps banden werden verstevigd en nog vele herinneringen uit vroeger tijd werden opgehaald. Het echtpaar Van Pijlen werd ter ge legenheid van zijn 50-jarige echtvereni ging „in de bloemetjes gezet" en toege zongen. CONCERT LUTHERSE KERK. Wie de organist Emmanuel van Niekerk en -diens echtgenote op de onzalige gedachte gebracht heeft, zioh in een openbaar concert te laten horen, weten wij niet, misschien namen zij zélf het initiatief doch de resultaten waren zodanig, dat wij halverwege de avond de kerk heb ben verlaten, daar de uitvoering der orgel- en zangwerken, alsmede die van het Requiem van Brahms met medewerking van St. Caeciliakoor, to taal onbevredigend waren. Voor de or ganist'willen wij in zoverre nog con sideratie betrachten, omdat hij met een zware-'handicap in verband met een gebrek aan zijn arm heeft te worstelen, ofschoon men ln zo'n geval toch niet verantwoord is op te treden, nóch tegenover de componisten, nóoh tegenover de kunstwerken, nóch tegenover het gehoor. Maar voor de zangeres hebben wij die consideratie niet; haar prestaties bewogen zich verre beneden het dilettantistische peil en getuigden van een algeheel gemis aan zelfkennis. Ook het St Caeciliakoor is gespeend van alle ele mentaire begrippen der zangkunst. De heer Martijn heeft verdienstelijk de orgelpaTtij in Brahms vertolkt. Verder is ieder woord, dat aan dit „concert" gewijd wordt, helaas te veelH. Afwenden van.onaanvaardbare beginselen tast eer der strijders niet aan Staatkundige balans over 1946 en 1947 Huidige kabinetsformatie verdiende voorkeur boven nationaal kabinet „K.V.P. moet meer dan 32 zetels behalen" De afdeling Leiden van de R.K. Mid denstandsbond hield gisteravond ln „Het Gulden Vlies" een vergadering, waarin het Tweede Kamerlid, mr dr J. B. Sens, gemeente-secretaris van Roer mond, gesproken heeft over de staat kundige balans over 1946 en 1947. De heer Sensving zijn lezing aan met een uiteenzetting te geven over de ongewone kabinetsformatie Rooms- rood, welke in deze tijd zeker de voor keur verdiende boven een nationaal kabinet, waardoor de K.V.P. genood zaakt zou zijn te veel water b\j de wijn te moeten doen. Alvorens spr. zo wel economisch en sociaal, do behaal de resultaten de revue liet passeren, merkte hy op, dat de K.V.P. een pro gramma heeft samengesteld voor 8 jaar, waarvan er nu pas twee om zijn, zodat nog niet ingeloste beloften geen verwaarlozing behoeven in te houden. De wederopbouw staat zeer terecht aan veel critiek bloot en vooral de ge- helmzinnigheid rond minister Neher heeft veel stof doen opwaaien, doch van de andere kant mag niet vergeten wor den, dat Nederland in 1945 het zwaarst getroffen land was. Geen enkele rege ring zou in staat geweest zijn, om ln deze korte tijd er weer een welvarend land van te maken. De landbouw staat door de motie-Groen in het middelpunt van de belangstelling en het resultaat is al merkbaar geweest. De kwestie van lonen en prijzen is wel één van de moeilijkste, waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Het levenspeil is tot 202 gestegen, terwijl de lonen niet verder kwamen dan tot 184 De regering zoekt het echter, aldus spr., eerst in prijsverlaging, alvorens de lonen te ver hogen, hoewel zij daarbij zeer afhanke lijk Is van de buitenlandse markt. In dit verband is de Benelux zeer belangrijk; men beoogt nu tot een Douane-unie te komen en in de toekomst zelfs tot een economische unie. INDIË BAART VEEL ZORG. Ook Indië baart veel zorgen en we zullen ongetwijfeld aan deze zijde aan Invloed inboeten, doch de regering tracht daarin te voorzien door zich meer met Suriname bezig te houden. Reeds werd ln het Surinamc-welvanrts- plan f. 40.000.000 gffitort. Ook op sociaal terrein heeft de rege ring niet stil gezeten. Hiervan getuige de noodvoorziening Ouden van Dagen, de kinderbijslagwet, de Woonruimtewet 1947 en de schadeloosstelling van deel nemers aan het verzet. Deze kwesties echter lieten nog weer eens duidelflk uitkomen, dat de K.V.P. en P. v. d. A. op vele terreinen zeer goed samen kun nen gaan, doch dat zy op principieel terrein tegen elkaar botsen. De activi teit van magister Stokman, oi.m. in verband met de regeling in de zwemin richtingen, is hiervan een duidelijk be wijs. Het is daarom noodzakelijk, aldus spr., dat de K.VP. zo sterk mogelijk uit de stembus moet komen en zeker meer dan 32 zetels moet behalen. Dit is mo gelijk, want alhoewel de definitieve cij fers van de volkstelling 1947 nog niet bekend zijn, komt het percentage katho lieken in Nederland op ongeveer 42 te liggen, waar uiteraard veel kinderen onder zijn, zodat het kiezerscorps op 40 gesteld moet worden. Dit betekent, dat een stembusuitslag van 36 zetels, niet tot de onmogelijkheden behoort, aldus mr. Sens, Ook prof. Gerbrandy had sprekers be langstelling. Deze oppositieleider, aldus werd opgemerkt, verkeert echter ln de gevaarlijke positie van ln een glazen huisje te zitten, omdat de enquête naar zijn beleid in Londen nog niet ten einde is en hij bovendien zelf de maker was van de Koninklijke rede op 7 Dec. '42, volgens welke rede de huidige Indië- politiek zich richt. Gerbrandy, aldus spr., beschuldigt de regering er van buiten de grondwet te handelen, doch door te regeren in Engeland tijdens de oorlogsjaren heeft hij dit zelf ook ge daan. maar ook toen gold, evenals nu, het excuus van een beroep op de nood wet. Ten slotte werd de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie besproken. Deze staat in het teken van de eeuwige strijd tus sen de bezittende klasse en de bezitlo zen. Wij moeten nu de middenweg kie zen; geen liberalisme en geen staats socialisme, doch de verschaffers van kapitaal en van arbeidskrachten moe ten tezamen het productie-apparaat be heersen, op voet van gelijkheid. „Wij staan nu voor de verkiezingen" besloot spr., „en Nederland iigt in de frontsector voor de redding van de Christelijke beschaving. Dit moet bij "crkiezingen de leidende gedachte zijn". Hierna volgde het gebruikelijke debat, waarbij verschillende sprekers nog het woord voerden. De voqrzltter, de heer F. C. de Hos sen, sprak een dankwoord. Minister-president .dr Boel heeft he denmiddag in de Ridderzaal te Den Haag een rede uitgesproken ter her denking van de bevrijding en de in de oorlog gevallenen. Het is zo langzamerhand, aldus dr Beel, gewoonte geworden om over de idealen uit de berettinr'tiUd siech's in termen van aanvaarding te spre ken en in zeker opzicht verdienen zy dit ook zonder uitzondering omdat zij voor ons volk het lichtpunt vormden ir. de duisternis. Zonder deze idealen lidd ons volk geen stand kunnen hou den, zij waren de scherpste geestelijke wapenen tegen dc bezetter. Dit ver heft her echter niet boven iedere cri tiek, dit v<i biedt niet hen te toetsen zowel aan hut: innerlijke waarde als aan li gtbeuren in ons land cn in de wereld na de bevrijding. Wij zou den tekort schieten indien wij, nu het daglicht van de wijheid weer schijnt, niet critisch zouden onderzoeken waarheen in de duisternis der bezet tingsjaren werd gekoerst. Een derge lijk onderzoek leert, dat in bezettings tijd door sommigen voor Idealen ls gevochten, die wij thans met alle respect voor de moed hunner aanhan gers ln die jaren toch ten scherpste bestryden omdat zij onverdraagzame idealen blijken te zijn, die op gelijk geschakeld handelen en denken aan sturen, leunene on beginselen die in wezen hetzelfde li houden als de be ginselen an de overwonnen bezetter, die slechts op de puinhopen en de mocratie hun verwezenlijking kunnen vinden. Dat ons volk zich afkeert van die be ginselen trtfcktnt niet, dat het de strij der? uit d bezettingstijd niet waardeert. Hun blijve de eer die zij verdienen. Het valt niet te 'ontkennen, dat de drie jaren arbeid die, achter ons liggen vruchten hebben afgeworpen op ver schillende tevre'nen van het ïnp~kschqt)- peiyk en staatkundig leven. Dr Beel somde een reeks voorbeelden van de t:o- 'loekte winst op en constateerde, dat die resultaten tot dankbaarheid stemnjen, ook al werd bij lange na niet al het nagestreefde volledig bereikt De vraag echter of het bereikte ons tot voldoe ning mag strekken hangt er voor een deel van af, of het de toets kan door staan van de beginselen, waarvoor wij in de bezettingsjaren streden. Onder die in de duisternis nagestreef de idealen stond dat van de vrijheid voorop. Geen ernstig strijder van die laren zal daarbij hebben gedacht aan "en absolute'vrijheid aangezien v'i^eid sledhts in gebondenheid vorm vindt. In- ■lien ooit, dan is in bezettingsjaren de overtuiging gerijpt, dat iedere vrijheid gedragen behoort te worden door ver antwoordelijkheidsbesef. dat misbruik van de vrijheid scheroer behoort te worden gekeerd dan wij zulks voor de plachten te doen. Onder dc druk van nieuwe gevaren wint thans helaas de overtuiging veld, dat de gemeenschap dc moge lijkheid moet bezitten om de vrijheid te ontnemen aan hen die haar mis bruiken en belagen. De meest ver bitterde verzetsstrijd is gericht ge weest tegen de landgenoten, die mis bruik maakten van de vrijheid. De strijd tegen het verraad* heeft de zwaarste offers gekost. Aan dc strij ders uit bezettingstijd zijn wij 't ver schuldigd om de gemeenschap veilig te stellen teggn misbruik van de vrijheid. Een tweede ideaal uit de bezettings tijd was de saamhorigheid. Verkeerd: is na de bevrijding wel eens begrepen, wat deze saamhorigheid beduidt. Het dient inderdaad een ideaal te zijn, doch alleen wanneer het op de reali teit van het bij elkander behoren rust. Ook het verzet was het sterkst waar het gedragen werd door groeien van mensen, die reëel tezamen behoorden, de gemeenschap van het gezin, medici, studenten, spoorwegmannen, priesters, predikanten. Nog slechts, bescheiden stappen zijn ondernomen, om deze saamhorlgheidsidealen vaste vorm te geven in de na-oorlogse maatschappij. Alle idealen vloeiden samen in het be grip „Vaderland", uiteindelijke toets steen van ons handelen .Dit .vaderland moet ons meer dan ooit verenigen in de moeilijke jaren van wederopbouw. Gaat dit ideaal tanen, dat zijn wij in de jaren van vrijheid achteruit gegaan ln plaats van gevorderd. Di- Beel eindigde met een beroep op het Nederlandse volk, trouw te blijven aan het Koninklijk Huis, dat een nooit opdrogende krachtbron voor ons volk en land is. Hedenmiddag veroordeelde het Bijzondere Gerechtshof, Hans Albin Rauter ter dood. Hem werd het recht van cassatie verleend. Een vierde buslichting LATERE AANSLUITING OP NACHTPOSTTREINEN. Met ingang van de aanstaande zomer dienstregeling op de Spoorwegen wordt voor Leiden een latere aansluiting op de nachttreinen verkregen en hierdoor zal, ingaande 10 dezer, o.m. de daar mede verband houdende lichting der brievenbussen in de stad en ook te Oegstgeest op Maandag t m. Vrijdag 114 uur later dan thans worden uitgevoerd. De llchtirigs-auto vertrekt te 18 uur 30 van het kantoor. Voorts wordt op die dagen een vierde busllchting aan da bestaande toegevoegd; de regeling wordt dan als volgt: Vertrek kantoor, 8 uur ('s Maandags en daags na een feestdag 0.15); 13 uur; 18 uur 30 en 22 uur 30. Op Zaterdag en daags voor een feest dag wordt de derde lichting op 17 uur gesteld en wordt de vierde niet uitge voerd. EEN INDUSTRIEFLAT IN LEIDEN? Naar ons van de zijde van de Kamer van Koophandel wordt medegedeeld, wordt thans door het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel de moge lijkheid onderzocht in Leiden te komen tot het stichten van een complex ge standaardiseerde bedrijfsruimten, hetzij in de vorm van een lndustrleflat (étage- bouw), hetzij in de vorm van een indus triepark (laagbouw). Een zodanig complex zal bestaan uit eenheden, die op huurbasis terbe schikking worden gesteld van de in dustrie, terwijl het voorts can tin es, spreek- en vergaderkamers, gelegenheid tot rijwiel- en autoberging etc. zal om vatten. De financiering van deze objecten zal een beperkte investering van de zijde der huurders met zich brengen. Ten einde belanghebbenden een in druk te geven van deze plannen, zal een bijeenkomst worden georganiseerd op Vrijdagavond in het Leidse Volks huis, waarin de heren H. A. Maaskant, architect te Rotterdam en drs A, G. v. d. Veen, directeur van het Economisch - Technologisch Instituut van Zuid-Hol land, over dit onderwerp zullen spreken. BEURSOVERZICHT Met twee vacantiedagen voor de boeg had de effectenbeurs vandaag een ongeanimeerd verloop, aangezien geen factoren met enige stimulerende in vloed aanwezig waren. De koersen on dergingen dientengevolge niet veel ver-, andering. Fluctuaties ln het prijsver-* loop waren zeer zeldzaam en de beurs sloot practlsch zoals zij geopend was een kleurloze en oninteressante stemming. Kon, Olie verliet de markt voor de oude aandelen op 329, voor de nieuwe op 319 In Philips vertoonde de koers nauwelijks enig verschil met gis teren. Hoogovens prijshoudend evenals Van Gelder en A.K.U. Op de scheep vaartmarkt liepen de koersen een 3-tal punten terug; de bankaandelen waren een kleinigheid lager. De cultuurfond sen waren ongeanimeerd. H.V.A. boette 3% in, doch Amsterdam-rubbe: bleef op 182 gehandhaafd. Nederlandse staatsfondsen waren vrij wel over de gehele linie prijshoudend gedisponeerd. De omzetten waren zeer klein. Minister Fièvez herdacht de doden NIMMER HUN OFFER VERGETEN. De Minister van Oorlog Lult. Kol. A. H. J. L. Fievez heeft vandaag op de Grebbêberg een rede uitgesproken, waarin hij al diegenen herdacht, die in de achter ons liggende oorlogsjaren hun leven gaven in de strijd tegen de overweldiger. Toen de strijdkrachten in Nederland moesten capituleren, aldus spr., werd in nauwe samenwerking met de bondgeno ten, de strijd buitenlands voortgezet. De geest van verzet kon niet worden gebroken. Deze bleef vaardig over do landgenoten in de krijgsgevangen kampen, de gevangenissen en de con centratiekampen der blanke en gele onderdrukkers. ZjJ leefde voort in de geknechte volkeren en zij kwam tot uiting in de daden der ondergrondse verzetsorganisaties. Geestelijk heeft ons Nederlandse volk zich in overgrote meerderheid niet door de overweldigers laten knechten. Het weerstandvermogen der yrouwen was hierbij een stimulerende kracht. De binnenlandse verzetsstrijd, op alle fron ten van het maatschappelijk leven tegen de vreemde overheersers en hun hand langers gevoerd, was hiervan de uiting. Onze gedachten gaan Ihans naar hen, die in de Meidagen van 1940 als eersten in de strijd tegen de vijand vielen. Hun offer mag nimmer door ons ver geten worden! Rapport van de C. v. G. D. aan de Veiligheidsraad De Commissie voor Goede Diensten in het conflict tussen Nederland en do Republiek heeft) heden bij de Veilig heidsraad een 15 bladzijden tellend rap port ingediend over de ontwikkelingen ln Indonesië sedert de staking der vij andelijkheden aldaar, aldus meldt do New York Times van heden. Het blad voegt hieraan toe. dat het rapport geen gewag maakt van do door d^ Republiek geuite beschuldiging, dat de Nederland se regering de wapenstilstands-overeen komst zou hebben geschonden. Het rap port geeft een op de feiten gebaseerd verslag van de drie West-Java-Confe-, renties en zegt b.v. ook niets over do gemelde Nederlandse maritieme blok kade van Republikeins gebied. De New York Times herinnert er aan, dat ver leden weëk een Republikeinse woord voerder de leden van de Veiligheidsraad op de hoogte heeft gesteld van het feit, dat de Republ. regering, aan de C. v. G. D. verschillende protesten hieftdoen toekomen betreffende beweerde schen dingen door de Nederlanders van de op de Renville gesloten overeenkomst. Do New Pork Herald Tribune meldt, dat volgens het rapport der C. v. G. D. do Indonesische Republikeinen een aanval hebben gedaan op de ondemocratisch© methoden", waarmede de Negara Pa- soendan werd gegrondvest. „Niettemin wisten de Republikeinen te bereiken, dat hun eigen candidaat als hoofd van de Negara Pasoendan werd gekozen, die dan ook door de Nederlanders als zo danig werd erkend", aldus citeert- do New York Herald Tribune uit het rap port der C. v G. D. SLACHTOFFERS VLIEGTUIG ONGELUK NAAR ONS LAND. De stoffelijke resten van de beman ning van het Tiger Moth-toestel, dat gistermorgen bij St. Niklaas Waes is neergestort, zijn naar ons land overge bracht. Het onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk is nog niet beëindigd. Wel staat vast, dat het vlieg tuig op een gegeven moment is „afge gleden" en toen gevallen. Waaraan dit afglijden geweten moet worden, is nog niet bekend. Regeringscrisis in België SPAAK IN EIGEN PARTIJ VERSLAGEN. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af tc treden» zo Wordt van gezaghebbende zyde te Brussel vernomen. Dc socialistische Kamerfractie, die hedenochtend heeft vergaderd, heeft na de vergadering een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij zich niet kan verenigen met het door do regering voorgestelde inzake de subsidies aan het vrije technische onderwijs. By het verlaten van het parlement, na de vergadering van de socialisti sche fractie, verklaarde Spaak; „Ik ben volkomen doflr mijn fractie ver slagen en bijgevolg zal lk de minis ters hedenmiddag bijeenroepen. _j

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3