De versterking van het Gezagsapparaat Stel U thans reeds beschikbaar voor tijd van nood" Oranjehuis en democratie tegen aanslagen beveiligen WEER BE RICHT De functie voor ex-milifairen en niet-diensfplichfigen Gisteren was liet rustig in Palestina Mei een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 4 MEI 1948 No. 26378 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singe) 1. LeideD Giro no.: 57055 Dringende oproep van de Regering: De minister van Binnenlandse Zaken, mr dr Witteman, heeft gisteravond over 2®, radiozenders gesproken over „Versterking van het wettig gezag", waaraan wij het volgende ontlenen: Gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelijk rekening te houden met de mogelykheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die evenals by het nationaal socialisme slechts gepaard kaD gaan met onderdrukking, dwang en slaverny. b' De kleine minderheid bü ons, die, om dit te bereiken, wellicht bereid zou zijn een p-eep naar de macht te doen, zou, wanneer zij daarbij alleen stond, door het bestaande gezagsapparaat gemakke lijk kunnen worden bedwongen. Het is echter niet uitgesloten, dat een dergelijke minderheid steun van buiten zou verkrygen en dat zorgvuldig voorbereide en tegelijkertijd optredende ordever storingen in de West-Europese democratieën de positie van de voorstanders ener omwenteling zouden versterken. Ook dan zullen de regering en alle verantwoordelijke autoriteiten met be slistheid en zo nodig met onverbiddelijke kracht het gezag handhaven Onder de bevelen van de autoriteiten zal dan in de eerste plaats optreden de beroepspftlitie. Indien de omstandigheden dit nodig maken, zal overeenkomstig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden. De regering acht het geboden, dat on der bijzondere omstandigheden in de eerste plaats de beroepspolitie zoveel mogelijk wordt vrij gemaakt voor de be teugeling van woelingen en oïnwente- lingspogingen, en heeft daarom ge lijk bekend de reserve Rijks- en ge meentepolitie, de reserve grensbewaking en de nationale reserve ingesteld. De reserve gemeentepolitie zal in be ginsel aan de plaats van inwoning ge bonden zijn. De vrijwilligers der reserve Rijkspoli tie zullen bij voorkeur niet buiten hun gemeente en in beginsel niet buiten het bewakingsgebied van de groep, waarin de gemeente hunner inwoning is gele gen, optreden. Waar het hier de hand having der openbare orde en rust be treft, staan de vrijwilligers uiteraard onder de bevelen van de burgemeester. De reserve grensbewaking zal onder be doelde omstandigheden bij de juist dan zo belangrijke grensbewaking bijstand verlenen. Het optreden Is ook hier in beginsel gebonden aan het bewakingsgebied van de brigade, waarin de woonplaats van de vrijwilliger gelegen is. Ten slotte beoogt de Nationale Reser ve een belangrijke versterking te vor men van de militaire eenheden, die overal in ons land, waar dat nodig zal zyn, militaire bjjstand zullen verlenen om het gezag te schragen. Voorts is de regering er zich van be wust dat een grote meerderheid van het Nederlandse volk door het vervullen van zijn normale functie onder alle om standigheden. de krachtigste medewer king geeft tot de instandhouding van het maatschappelijk leven. Bij de bovengenoemde vier categorieën van vrijwilligers geldt dat er een rege ling is of zal worden getroffen ten aan zien van de beloning, de verzekering te gen ongevallen, ziekte en invaliditeit, ook tegen eventuele ongevallen met do delijke afloop en voorts betreffende de uniformering, de uitrusting en de bewa pening. Trekt De Nicola zich terug? ALS PRESIDENT VAN DE REPUBLIEK ITALIË Het bureau van de Italiaanse minis ter-president heeft medegedeeld, dat De Gasperi door Bnrico de Nicola, de 71- j'arige president, er van op de hoogte ge steld is, dat diens gezondheid hem niet toelaat hoge staatsfuncties te blijven vervullen. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat de president niet voor herverkie zing in aanmerking wenst te komen. In politieke kringen sluit men echter de mogelijkheid niet uit, dat De Nicola van gedachten verandert, wanneer door alle partijen daarop bij hem wordt aan gedrongen. De leider der Italiaanse communis ten, Togliatti, heeft voorgesteld, dat de senatoren en parlementsleden van het Volksfront de gezamenlijke zitting van Kamer en Senaat op aanstaande Maan dag voor verkiezing van een president der republiek zullen boycotten, uit pro test tegen de wijze, waarop de verkie zingen zijn gehouden. Nieuwe gouverneur-generaal van India Te New Delhi wordt meegedeeld, dat Tsjakravartsky Rajagopalatsjari, gou verneur van West-Bengalen, Lord Mountbatten als gouverneur-generaal van het dominion India zal opvolgen. Mountbatten zal zijn functie op 21 Juni a.s. neerleggen. Geven „Labour-rebellen" toe? Zilliftcus deelde mede, dat hij de ver bintenis zal ondertekenen, die hem door de Labourpartij wordt gevraagd, de discipline in acht te nemen. Hij raadde de andere ondertekenaars van het telegram aan Nenni aan, hetzelfde te doen. Maar hij bleef de buiten! poli tiek van Labaur ten aanzien van socia listische partijen, die met de commu nisten samengaan, afkeuren. MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag, maar vannacht minder koud. 5 MEI. Zon op: 5.04 uur: onder: 20.11 uur. Maan op: 4.10 uur; onder 15.58 uur (LK.). Hoogwater te Katwijk te 1:34 en 13.59 uur. Voorts geldt voor alle vrijwilligers, dat zij volledig worden opgenomen in de eenheden van politie en leger. Slechts zo kan de zekerheid bestaan dat de vrijwilliger, zodra hij in werkelijke dienst wordt opgeroepen, ten volle is voorbereid op de taak, die hem wacht en terstond, onder leiding van het be voegde gezag, individueel de plaats die hem is toegedacht, kan innemen. De regering verheugt het, dat volle dige medewerking verkregen werd van diverse organisaties, groepen en lagen der bevolking, die zich op het gebied van steunverlening aan het wettig ge zag bewegen of bewogen hebben of aan wie deze steunverlening ter harte gaat. Slechts gezamenlijk, goed geleid-, onder de verantwoordelijkheid der overheid zal het mogelijk zijn het grootst moge lijk resultaat te bereiken en de beste garanties van veiligheid te verkrijgen. Deze medewerking komt hierin tot uiting, dat zich met instemming der regering het instituut „Steun wettig ge zag" gevormd heeft, dat zich tot doel stelt de toetreding en oefening van vrij willigers te stimuleren, de overheid bij 'de selectie der gegadigden te adviseren en bij te staan, de onderlinge band der vrijwilligers te verstevigen, de sociale belangen te behartigen. De voor de studerenden geschapen fa. ciliteiten houden uitsluitend verband met de voor hen geldende bijzondere omstandigheden wat betreft studie en vrije tijd. Uitdrukkelijk wens ik hier te verklaren, dat de studentenafdelingen zonder meer in het gewone verband der nationale reserve opgaan. Van het for meren van afzonderlijke studentenkorp sen, waarin een uiting van klassetegen stelling zou kunnen worden gezien., is mitsdien geen sprake. De regering doet een dringend en klemmend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch staats bestel en onze volksvryheden tegen aanslagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Zij is er van overtuigd, dat wanneer dergelijke aanslagen zouden worden gepleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man achter de regering zal staan. Deze steun zou echter dan zijn onvoorbereid en van ongeoefenden. Daarom roept de rege ring thans allen op, die van goeden wille zijn, opdat zy, na een korte op leiding, wanneer dit nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en vakbe kwaamheid het gezagsapparaat kun nen versterken, het gezag mede kun nen handhaven. Om alle, mogelijk bestaande mis verstanden uit de weg te ruimen en ieder een duidelijk beeld te geven van het gehele complex maatregelen ter versterking van het gezagsapparaat. wijst de regering er nog eens op. dat degenen, die bij de bestaande forma ties van politie of leger als vrijwilli ger in reserve-verband willen toetre den, de keuze hebben uit vier moge lijkheden. Zij kunnen, dat doen bij de reserve- gemeentepolitie in plaatsen waar ge- meente-politie optreedt bij de reser- ve-rijkspolitie. in plaatsen waar rijkspo litie optreedt bij de nationale reser ve van de Koninklijke Landmacht en ten slotte bij de reserve-grensbewaking van het wapen der Koninklijke mare chaussee in een strook, 30 kilometer landinwaarts van 's Rijksgrenzen, in de havengemeenten en bij de vliegvelden. Uiteraard komen bij alle vier reserves allèen personen in aanmerking, wier vaderlandse en democratische gezind- heid boven alle twijfel verheven blijkt' te zijn. OOK NIET-3HLITAIREN. Voor de reserve-politie komen, bin nen bepaalde leeftijdsgrenzen in aan merking, zowel niet-militair dienst plichtigen als wel militair-dienstplich tigen. Voor de nationale reserve even wel moeten gegadigden minstens zes maanden in dienst zijn geweest - met uitzondering van hen, die behoren tot de lichtingen 1945 en jongere lichtin gen. Ditzelfde geldt voor de reserve- grensbewaking, waarby echter in bij zondere gevallen uitzonderingen kun nen. worden toegelaten. Voor alle vier groepen kan men zich aanmelden bij de burgemeester. Voor rijkspolitie en grensbewaking echter ook bij respectievelijk de groeps- of districts commandanten en bij de dichtstbijzijnde brigadecommandant der marechaussee. ÉÉN EN TWEE AVONDEN De opleiding van de vrijwilligers bij de politie zal, gedurende ongeveer drie maanden één avond of middag per week bedragen. Bovendien zullen schietoefe ningen en excercities worden gehouden. De vrijwilligers bij de nationale reser ve zullen twee avonden per week dan wel een avond en een Zaterdagmiddag oefenen. Daarbij komen oefeningen in groter verband gedurende enige dagen per jaar. De vrijwilligers bij de grens bewaking zullen maximaal twee avon den per week geoefend worden. Vrijwil ligers bij de nationale reserve en bij de grensbewaking, die gekleed zullen wor den in de uniform van de Koninklijke Landmacht, zullen echter per jaar niet meer dan in totaal 200 uur behoeven te oefenen. De reserve-politiemannen krijgen een politie-uniform. zodra de textielpositie dat toestaat. In afwach ting daarvan dragen ze een band om de arm als. onderscheidingsteken. Ook wordt hun een helm verstrekt. 1948 zal de toekomst bepalen BOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN. In een boodschap aan een conventie van de internationale unie van stof feerders en behangers zegt president Truman, dat 1948 tfel eens de toekomst der wereld zou kunnen bepalen. .Dit jaar zou kunnen beslissen of de vrij heidslievende volken in het bezit zul len blijven van de vrij heden, die zij door de eeuwen heen hebben verworven. Wij in de V.S. zijn vastbesloten te verhin deren, dat hun levenswijze en de onze niet van de aarde zullen verdwijnen", aldus Truman. William Green, voorzitter van de AFL zeide. tot de conventie, dat de verkie zingen in November een „opzienbarende politieke ommekeer" zouden teweeg brengen, „indien de prijzen blijven stij gen en de zelfvoldane industriële lei ders blijven weigeren de arbeiders door hogere lonen schadeloos te stellen". Nationale Dodenherdenking In het gehele land worden heden avond A) te 6 uur de vlaggen halfstok uitgestoken. B) te 8 uur twee minuten vol- sa ekte stilte in acht genomen. Aller medewerking is daarby nood zakelük!!. Vlissingen heeft Zondag bezoek gehad van de viermaster „Pamir", het enige zeilschip ter wereld dat vrachten over dè Oceaan brengt. Op zijn reis van Antwerpen waar het schip lading ingenomen heeft, naar Australië, nam het ligplaats op de Vlissingse rede, de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" sleep te de viermaster buitengaats. Werd Masaryk vermoord? ONTHULLINGEN DOOR VANSITTARD. „Jan Masaryk, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho- Slowakije. heeft geen .zelfmoord ge pleegd. doch werd gedood omdat hij een zeer lastige getuige was inzake een complot om door middel van een bomaanslag drie vooraanstaande mi nisters. van wie hij er zelf een was. te doden, vijf maanden voor de om wenteling in Tsjecho-Slowakije," aldfts heeft lord Vansittard, vroegere plaats vervangend secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken in een artikel in de „Daily Mail" verklaard. Hij voeg de er aan toe Masaryk goed te ken nen. „Het is bijna zeker dat Masaryk niet van vijftig voet hoogte op het stenen plaveisel sprong, dit zou nooit de manier zijn, die hij zou hebben gekozen," ,De close-ups van het op gebaarde lijk vertonen geen lichame lijke beschadiging. Masaryk stierf daarom waarschijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn liohaam werd naar het plaveisel ge bracht," zo besluit Vansittard in het artikel. Vansittard betoogt, dat Masaryk het nooit lang had kunnen uithouden met de nieuwe regering en dat het regiem zijn tegenwoordigheid niet lang kon verdragen, daar hij een zo grote mate van populariteit genoot. Masaryk al leen was in staat te getuigen omtrent de mate, waarin het Kremlin doorzijn vertegenwoordiger Zorin, die op grond van handelsbesprekingen juist voor de omwenteling in Tsjecho-Slowakije ver soheen, druk op de loop der gebeurte nissen heeft uitgeoefend. Lord Van sittard beschrijft verder hoe in Sep tember 1947 pakjes aan enige mini- ters.- gezonden waren. Als inhoud was vermeld „parfum", doch er rees arg waan en het was gebleken, dat zich zwaar explosive springstof in de pak jes bevonden had. De nationale vei ligheidsdienst, welke onder contróle stond van communisten, had alle po gingen tot onderzoek doen mislukken hoewel het spoor van de aanslag dui delijk naar het districtssecretariaat van de communistische partij te Olo- mouc had geleid. Toen de communis ten aan de macht waren, aldus Van sittard, waren alle sporen vernietigd en zij, die er van afwisten werden op last van de oommunistisone minister van Justitie, Cepicka, gearresteerd. DE VERVOERSPROBLEMEN IN DUITSLAND. Britse transportautoriteiten hebben een onderhoud met die van de Sovjet zone aangevraagd teneinde de vervoer problemen in Duitsland te bespreken. De Sovjet-Unie heeft hierin toegestemd. Donderdag heeft de bijeenkomst plaats. Het is niet bekend, of ook de kwestie der Britse en Amerikaanse passagiers- treinen van Berlijn naar de Westelijke zone ter sprake zal komen. Op de agen da staan de binnenvaart, de goederen uitwisseling, de interzonale hulp en het vrachtvervoer tussen de zones. Een woordvoerder van generaal Clay heeft verklaard, dat er geen ontmoeting tussen Amerikaanse en Sovjetrussische functionarissen ter bespreking van de verkeersproblemen zal plaats vinden zo lang de Sovjets blijven weigeren Ame rikaanse diensttreinen de Amerikaanse sector van Berlijn te laten binnenko men. Arabische invasie tot 15 Mei uitgesteld? Volgens door het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem ontvangen berichten is het in de loop van gisteren over het alge meen rustig geweest in Palestina. Een groep van de koninklijke marine is te Jeruzalem aangekomen om het Britse garnizoen in de stad te verster ken. De Joden houden thans de Arabische voorstad Katamon ih het Zuidelijk ge deelte van het Jeruzalem's gebied. Aan het klooster van de heilige Simeon al daar is weinig schade toegebracht. Haganah-soldaten houden er de wacht. De Palestijnse regering heeft mede gedeeld, dat alle veroordeelde gevange nen in Palestina, zowel Joden als Ara bieren, thans op vrije voeten verkeren. Zij ontsnapten of werden bevrijd toen het Britse gevangenispersoneel werd teruggetrokken. In officiële kringen weigert men het bericht tegen te spreken of te bevesti gen. volgens hetwelk een colonne pant serwagens van het Suez-kanaal op weg is naar Sinal. Er wordt evenwel toege geven, dat belangrijke versterkingen uit alle bases van het midden-Oosten ver trokken zijn naar Palestina. Deze wij ziging in de tot dusver gevoerde politiek zuu het gevolg zijn van de beslissing van Transjordanië, onmiddellijk na het verstrijken van het mandaat op 15 Mei, in overleg met alle Arabische landen, de vijandelijkheden te beginnen. Later werd gemeld, dat in Negef (Zuid-Palestina) een tweehonderdtal militaire vrachtauto's met manschap pen is aangekomen uit het gebied van het Suezkanaa! Uit Beiroet wordt vernomen, dat men het aantal Arabische vluchtelingen in de Libanon op dertigduizend schat. Er wordt censuur geoefend op nieuws over de militaire bewegingen en belangrijke besluiten der Arabische^leiders. Met betrekking tot het zenden van Britse versterkingen naar Palestina zei de Britse minister Creech Jones, dat het enige doel hiervan is, het de Britse autoriteiten mogelijk te maken het land tot vijftien Mei te blijven besturen en de evacuatie van Brits militair personeel en voorraden tussen vijftien Mei en één Augustus te beëindigen. De trustschapsraad van de V.N. heeft de officiële mededeling ontvangen, dat de order tot het staken van het vuren voor de oude ommuurde stad Jeruza lem thans wordt uitgevoerd. De trustschapsraad heeft besloten, dat er onderhandelingen over de voor waarden van de wapenstisltand voor het oude gedeelte van Jeruzalem zul\en worden gevoerd te Jeruzalem en dat de Britse hoge commissaris zal worden ge vraagd te bemiddelen. De vorming van een voorlopige com missie der V.N., om het bestuursgezag van de Britse regering in Palestina over te nemen, schijnt thans het vrijwel ze kere resultaat van de speciale zitting der algemene vergadering te zullen zijn. De uiteindelijke regeling van het Pa lestijnse vraagstuk zou derhalve tot de volgende regelmatige algemene verga dering in September a.s. worden uitge steld. Het is thans duidelijk, dat de enige voorstanders van het verdelingsplan de Sovjet-Unie en de met haar verwante staten zijn, tezamen met een of twee andere kleine landen. Ook het trustschapsplan is met weinig enthou siasme ontvangen. Vertegenwoordigers van-de Arabische staten in New-South-Wales hebben, naar gemeld wordt, een stroom van aanvragen ontvangen van Australische oud-strijders, die wensen dienst te ne men in. het Transjordaanse Arabische legioen in Palestina of in de geregelde legers der Arabische landen. Chifley, de Australische premier, heeft verklaard, dat Australiërs, die naar Palestina zouden gaan om aan Arabi sche dan wel Joodse strijders hulp te bieden, geen consideratie zouden heb ben te verwachten van de regering. Calwell, de minister van emigratie, heeft reeds medegedeeld, dat de regering pas poorten zou weigeren aan hen, die naar Palestina zouden willen gaan om te vechten. COLUMBIA VERBREEKT THANS DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE SOVJETS. De Columbiaanse regering heeft gis teravond de diplomatieke betrekkingen met de S.U. verbroken, zo meldt radio- Bogota. Eerdere berichten, dat de be trekkingen waren verbroken omdat Sovjet-Russen zouden hebben deel ge nomen aan de jongste revolutie, waar bij ongeveer 1500 personen zijn ge dood, waren van officiële zijde tegen gesproken. - HET UITSLUITEN VAN KLEURLINGEN IN DE V.ST. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft eenstemmig beslist, dat overeen komsten over onroerende goederen, waarbij kleurlingen worden uitgesloten van blanke gemeenten, niet tot gelding gebracht kunnen worden door staats- of federale gerechtshoven. De 6 raads heren, die deze uitspraak deden, wei gerden echter te. verklaren, dat derge lijke overeenkomsten ongeldig waren. BINNENLAND. Te Breda zal op 24, 25 en 26 Juli a.s. een internationale bijeenkomst van rijwiel- toeristen worden gehouden. Het maximum-bedrag voor postwis sels, bestemd voor België (met inbe grip van de Belgische Congo) is ver hoogd tot 1600 Belgische franken. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft op 1 en 2 Mei in de school voor Internationale Wijsbegeerte te Amers foort een tweedaagse studieconferentie ge houden. Prof. dr J. Lindeboom, mr P. J. Oud, mr G. Vonk, mr D. U. Stikkeren de heer G. Ritmeestei voerden het woord. De heer H. C.'E. van Ede van der Pais, directeur-generaal van de Rijks luchtvaar tmenst heeft gisteren officieel afscheid genomen als zodanig. Het woord werd gevoerd door mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het Dep. van Ver keer en Waterstaat en de heer J. W. F. Bakker, opvolger van de heer Van Ede van der Pais. De liberale Internationale, die in 1946 v-erd opgerioht om over de gehele wereld de beginselen van het liberalisme te verbreiden, heeft te Londen bekend gemaakt, dat zij een delegatie zendt naar het congres voor een Verenigd Europa te 'e Gravenhage. Het verbond van verenigingen voor Veilig verkeer zal op 22, 23 en 24 Juni as. verkeersdagen organiseren. De Franse oud-strijders en hun da mes. die op uitnodiging van het Neder lands Oorlogsgraven Comité ons land be zoeken. zUn gisteravond hartelijk aan het station H.S. te Den Haag ontvangen. De Amsterdamse recherche arres teerde de 39-J. oud-SS-er Harmen Bos- scber, die ln Februari 1947 een overval gepleegd heeft op een bankloper op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij sloeg de bankloper neer en beroofde hem van een tas met f. 30.000 Inhoud. Op het bibliotheekcongres van de Centrale Vereniging voor openbare lees zalen en bibliotheken te Utrecht ls de voorzitter Jhr mr E. A. van Beresteyn, die zich als zodanig terugtrok, tot erevoor zitter benoemd. De derde gewone zitting van het voorlopige vertegenwoordigd lichaam van Oost-Indoneslë werd hedenmorgen door president Soekawati geopend. In deze zitting wordt de begroting van de staat Oost Indonesië behandeld. Door de exploitant van een restau rant van het TUburgse Sportpark werd bil de politie aangifte gedaan van dief stal van een geldkistje, inhoudende f. 3.600. Vrijdag was het kistje neg aan wezig. Men vermoedt, dat de diefstal Za terdag of Zondag ls gepleegd. Waar schijnlijk door inklimming hebben de dieven zich toegang verschaft. Door de Kon. Marechaussee te Ter Apel ls dezer dagen een beruchte SS-er gearresteerd: hij poogde Illegaal de grens te overschrijden. Het ls de 26-J. J. B. V. te Munmikmoer. BUITENLAND. Het Amerikaanse vrachtschip Shell- bar, metende 2805 ton. met een beman ning van 35 koppen heeft doen weten, dat er een brand woedt in zijn ruimen een en twee en om assistentie verzocht. De Paus heeft alle kardinalen op geroepen tot bijwoning van een consis torie tegen einde Mei of begin Juni. Laushman, vlce-premler van Tsje cho-Slowakije zal zich uit de politiek terugtrekken. Tot de Februari-gebeurte- nissen ls Laushman voorzitter van de sociaaldemocratische partij geweest. De .Peuple" bericht, dat de bevoeg de Belgische regeringsinstantie defini tief'heeft afgezien van het plan ..volks wagen" uit Duitsland te importeren, aangezien de prijs vrij hoog is en deze wagens met dollars betaald moeten wor den. Louis Saillant heeft besloten af te treden als algemeen secretaris der CGT, om zich volledig te kunnen wijden aan het wereld-vakverbond, waarvan hij al gemeen secretaris ls. Volgens radio Madrid is een over eenkomst tussen Spanje en Frankrijk ge tekend, volgens welke het luchtverkeer tussen de twee landen binnenkort waar schijnlijk hervat zal worden. De Paus heeft een encyclicale brief gepubliceerd „Auspicia quaedam" ge naamd, waarin hij alle katholieken over de gehele wereld oproept om zich te verenigen ln gebed tot God om hulp voor het afwenden van de gevaren van een nieuwe ramp. De Paus verzoekt de katholieken ln de maand Mei speciaal gebeden te richten tot de moedermaagd om een ware vrede", De Joego-Slavlsche minister van buitenlandse zaken heeft het aanbod van de commissie voor de Balkan der V.N., om mee te helpen aan het herstel van de normale betrekkingen tussen Grie kenland en ziln noordelijke naburen, van de hand gewezen. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regering geen enkel voorstel van de commissie in overweging kan nemen. Rex Farran, de 26-jarige broer van kapitein Roy Farran, die in October door de Palestijnse krijgsraad werd vrijgespro ken van de moord op een Joodse Jonge man ln Palestina, is om het leven geko men toen een postpakket, dat hü open maakte, ontplofte. Naar verluidt was het pakket geadresseerd aan kapitein Roy Farran. Het Sovjet-kabinet heeft een nieu we staatslening van 20 milliard roebel goedgekeurd. Deze derde staatslening ls bestemd voor het herstel en de ontwikke ling van de nationale economie van de Sovjet-Unie. Gisteren is te Londen en te Bir mingham de Jaarbeurs van de Britse nij verheid! geopend. De haringvloot wordt in gereedheid ge bracht om in de tweede helft van de maand uit te varen. Tot zo lang bren gen onze vissers andere soorten vis aan. Wij zien hier Scheveningse vissers op hun trawler op de Noordzee bezig uit juist aan boord gehaalde vangst te kleine vis en ook stenen zoeken, die over boord geworpen worden. Foto: A.N.P./Pt. Generaal Foulkes te Wageningens „Ik zou Blaskowitz opgehangen hebben" WAARSCHUWING VOOR NIEUWE AGRESSIE. Generaal Oharles Foulkes ontving gistermiddag in het Groot Auditorium, van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen het ere-burgersohap en do gouden medaille van deze stad. - Ten bewijze van dit ere-burgerschap werd hem een in kleuren gecalligrafeerde oorkonde overhandigd. Burgemeester Klaassesz, die een kort overzicht van de oorlog en de capitulatie gaf, las het raadsbesluit der benoeming^ tot ere-burger voor. Generaal Foulkes bracht in herin nering hoe hy op 5 Mei 1945 uit handen van de Duitse opperbevel hebber in Nederland, kolonel-gene raal Johannes Blaskowitz, de capi tulatie van diens strijdmacht aan nam. „Juist in dié tyd," zo zeide hy, „zouden de Duitsers de Zuiderzee- dykén opgeblazen hebben. Ik hob by die gelegenheid Blaskowitz gedreigd hem aan de eerste de beste boom op te hangen, indien dit zou gebeuren. En zo kwam het eind van deze strijdmacht van de beulen van een wrede dictator. Voorts zeide hij ojn. dat het hem speet, dat na deze drie jaren opnieuw angst voor agressie bestaat, terwijl by de capitulatie alle moeilijkheden uit de menselijke harten sohenen te ver dwijnen. Wij hoopten toen, zo zeide hij, dat wy een tijd van langdurige vrede tegemoet gingen, maar opnieuw bestaat de vrees voor onderdrukking, honger en slavernij. Noch moeten wij trachten te komen tot een vreedzame wereld. Hij verklaarde te hopen, op 'n lang durige en hechte vriendschap tussen de volkeren van Canada en Neder land, alsook f dat deze Vriendschap in de gezapienhjke liefde voor vrede en geluk steeds moge groeien. Na dank gebracht te hebben voor de onderscheiding, die hem te beurt viel, bood generaal Foulkes de Wage- ningse burgemeester de pen aan, waarmede in 1945 de capitulatievoor waarden werden ondertekend. Vervolgens namen generaal Foulkes en Lt.-Gen. mr H. J.- Kruis in gezel schap van de minister van Oorlog, Lt. Ko! A. H. J-. L. Fiévez en de heer Klaassesz het défilé af van troepen- onderdelen van de infanterie en artil lerie. Tenslotte volgde een 'triomftocht door de stad en een drukbezochte receptie. MOORDENAAR NA EEN JAAR GEVONDEN. Vorig jaar. in de nacht van 4 op 5 Mei werd denac htwaker Bernard van Amerongen met een ijzeren staaf ver moord in een gebouw aan de Monnoyer- kade te Brussel. De moordenaar ver dween met zijn portefeuille met 3000 Ir. De politie was er in geslaagd de boos doener. die een vriend was van het slachtoffer, n.l. Joannes Ceuppens. te indentificeren. Men raakte echter het spoor van Ceuppens kwijt. Verleden Zaterdag vonden enkele pad vinders een slapende man in een onbe woond huis in Vorst in de buurt van Brussel. Zij brachten de man naar de politie: het bleek Ceuppens te zijn en. na enige tijd heeft hij de moord bekend,"" die hij bijna een jaar geleden beging.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1