Teraardebestelling prof. dr B. D. Eerdmans Opgewekte 1 Mei-viering van P. v.d. A. en L.B.B. Prof. dr P. A. H. de Boer herdenkt zijn oud-leermeester Jhr mr Van Vredeiiburch beantwoordt dringende vragen Republiek deed sinds Januari pracfisch niets HOEDERDAG - TAARIENDAG Laatste Berichten MAANDAG 3 MEI. In stille eenvoud en onder grote be langstelling: vond hedenmiddag op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr B. D Eerdmans. oud-hoogle raar aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis van de Israëlietische gods dienst, de Israëlietische letterkunde en de uitlegging van het Oude Testament. Onder de vele aanwezigen, die hier van hun belangstelling blijk gaven, merkten wy om. op prof. mr J. C. van Oven, rector-magnifious van de Leidse Universiteit, pref. dr C. C. Berg, secre- taris van de Senaat, mr K. Wiersma, secretaris van het College van Curato ren en de hoogleraren W. B. Kristen- sen, J. Ph. Vogel, W. J. M. van Eysin- ga, G. J. Heeling, W. van der Woude, R. P. Cleveringia, J. N. Bakhuizen v. d. Brink, C. J. v. d. Klaauw, B. A. van Groningen, K. H. Miskotte, F. M. Th. Böhl, P. *A. H. de Boer, G. Sevenster, B. G- Essdher, A. de Buck en G. J. Thierry, prof. dr M. A. Beek uit Am sterdam benevens de predikanten ds J. Ph. Makkink, dr K. H. Boersema, dr W. D. van Wijngaarden, pater Simons S.J., het Collegium van het L.S.C. en voorts vertegenwoordigers van de theol. faculteit en vele anderen. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in het koor der kerk was opge baard, voerde als enige spreker het woord prof. <ir P. A. H. de Boer, die allereerst een gedeelte uit Psalm 90, Joh. 3 én Romeinen 8 las. Slechts wei nige dagen na zijn 80e verjaardag is prof. Eerdmans, aldus spr., van ons heengegaan. Gaan wij in gedachten langs het rijke leven van prof. Eerd mans, dan treden zeer vele uiteenlig- gende beelden naar voren. Opmerkelijk is het, dat prof. Eerdmans de dingen en de mensen snel door had. In alles wat hij deed ging hij direct cp het doel af. Vervolgens herinnerde' spreker aan de promotie en eerste colleges van prof. Eerdmans. Hoewel trouw aan de me thode van zijn leermeesters, ging hij tcoh een geheel eigen weg. In zijn later leven eisten ook de maatschappelijke en politieke vraagstukken zijn aandacht op en zette hü zich met al zijn gaven van hoofd en hart voor zijn volk in, dat hij heeft gediend op zijn wijze: liberaal en protestant. Zjjn woord had gezag, zijn critiek werd gevreesd en van zijn orga nisatietalent. maakte men een dank baar gebruik. Ook in de kringen van de Prot. Bond, de Ver. van Vrijz. Her vormden en het Nut van 't Algemeen was hij een zeer geziene figuur. Zij hadden in -hem een onkreukbaar, slag vaardig en kundig leidsman. Maar ook in het buitenland werd het werk van deze Ned. Oud-Testamenticus zeer gewaardeerd. Eerdmans, aldus spreker, was een mens met een zelf verworven overtui ging. welke hij niet. prijs gaf. Voor zijn tegenstanders in kerk. maatschappij en cp het terrein van het politieke leven, was zijn vroomheid een gesloten boek. Prof. De Beer, die vervolgens een her innering uit het geloofsleven van prof. Eerdmans ophaalde, zette daarbij uit een, dat hij ook in zijn geloofsleven een individuele weg bewandelde. Zijn kin deren en ook wij als zijn vrienden sta ren hem na en bewaren vele mooie herinneringen aan dit rijke leven. Daar- naast bewaart ook de Universiteit een goede herinnering aan pref. Eerdmans, wie zü dankt voor de luister, welke hij aan haar verleende. Thans is onze voorhoede weggevallen, maar de ge dachte blijft aan het vele goede, dat wij van deze grote meester hebben ont vangen. Pref. Eerdmans, aldus eindig de pref. De Boer zijn toespraak, wij danken U met ons ganse hart. Woensdag Radiotoespraak Dr Beel EEN BEVRIJDINGS HERDENKING. De minister-president, dr Beel, zal Woensdagavond te kwart vóór 7 een toespraak voor de radio hou den ter gelegenheid van de her denking onzer bevrijding. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 3 Mei. Vandaag had de markt met enige vrije dagen in het vooruitzicht een zeer loom verlocp, terwijl het gebrek aan vraag in de zeer dunne markt oorzaak was van het teruglopen der koersen. Unile ver liep van 288 tot 281 terug. Ook diverse andere fondsen kregen daardoor een zwak verloop. Kon. Olie verliet de markt zowel voor de oude als de nieuwe aandelen op een 4% lager koerspeil. Philips wist zich betrekkelijk gced te handhaven. Hoogovens waren iets aangeboden: ook AKU kon zich niet handhaven. Van Gelder bleef gced op prijs. De aandelen der cultuurmaat- Nadat prof. De Boer een kort gebed schappijen waren overeenkomstig het had uitgesproken, werd het stoffelijk - overschot ter aarde besteld, waarna een schoonzoon van de overledene, mr H. Burgersdyk, dankte voor de belangstel ling in zo ruime mate bij dit verschei den ontvangen. VOOR DE JEUGD In verband met de sluiting van onze Bureaux op de Nationale Feestdag te 1 uur, bestaat er voor de winnaars der prijsraadsels deze week gelegenheid hun boeken af te halen a.s. Woensdag var\ 12—1 cn a.s. Vrijdag tussen 12 en 1 of 1 en 5 uur. „Redactie „L.D." UITDELING VAN MOEDERDAGTAARTEN. In verschillende ziekenhuizen. Door de afd. leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging is Zaterdag 'n 70-tal taarten uitgereikt aan moeders en a.s. moeders in verband met de komende moederdag. Zulks vond plaats in het Diaconessenhuis, het Academisch Ziekenhuis en het St. ^sabethszieken- huis. De aanbieding dezer Moederdag taarten geschiedde door de heren M. Felis (voorzitter), W. F. v. der Reyden en C. Peterse (secr.), leden van het dagelijks bestuur der Leidse afdeling, waarbij gewezen werd op de plaats, wel ke de mceder in 't gezin inneemt De taarten zijn onder de patiënten ver deeld en vielen natuurlijk ten zeerste in de smaak. Het ligt in de bedoeling deze laarten ook in den vervolge een maal per jaar uit te delen. Een geste, welke grote waardering verdient! algemeen marktbeeld zwak gedispo neerd. HVA boette 7 in, Amsterdam Rubber 4%. Tabakken boden goed weerstand; Oude Deli was zelfs aan de vaste kant. De scheepvaartmarkt was licht aangeboden. Grootboek inschrij vingen 1946 deden 99 g.b.. conversiele ning 1938 was een fractie lager. Vrijdag werden 1030 certificaten van Ameri kaanse shares aangeboden. Volgens cir culerende geruchten zou de vordering van minder courante Amerikaanse bonds te verwachten zjjn. INWIJDING VOETBALTERREIN AAN HAAGWEG. Het nieuwe voetbalterrein aan de Haagweg, dat vorige week in gebruik werd genomen door de personeelsver eniging van de Kon. Ned. Grofsmederij, zal ook bespeeld worden door de sport vereniging ran de fa. Cranenburgh en Heringa, Sajetfabriek te dezer stede. In verband hiermede werd het terrein Za terdagmiddag voor de tweede maal plechtig geopend, nu w noemde vereniging. Nadat verschillende j Nadat de voorzitter de heer A. Sme- sprekers enkele woorden gesproken had- lik, de vergadering geopend had, was den, /olgde een tweetal wedstrijden. De I allereerst het woord aan mevr. H. M. En wat zij deed was weinig Antwoord: Ja. en in ieder geval zou rr i "eze overeenstemming moeten worden verheffend. bereikt, wil er een politiek accoord tot stand komen. OEGSTGEEST 1 MEI-VERGADERING. In „Het Witte Huis" belegde de P.v.d.A. door laatstge- af d Oegstgeest, een 1 Mei-vergadering. uitslagen hiervan luiden: Cranenburgh—RVA 03. CranenburghVNA 05. Enthousiaste ontvangst van Generaal Foulkes te Wageningen Vele honderden burgers en studenten van Wageningen bereidden vanmiddag een hartelijk welkom aan Generaal Charles Foulkes, die drie jaar geleden uit handen van generaal Von Blasko- witz in hotel „De Wereld" de capitula tie der Duitse troepen in ons land aan vaardde. Zij stonden in dichte hagen langs bevlagde en versierde straten om de held van 5 Mei 1945 te begroeten. De generaal werd met zjjn gevolg ontvangen door de Wageningse burge meester, de - heer J, Klaassesz en de commissaris van de Koningin, in dé provincie Gelderland jhr mr dr J. C. J. Quarles van Ufford. Na een Innch be gaf het gezelschap zich naarde aula van de hcrgèsohool, waar de plechtig heid tot benoeming, totere-burger van. Wageningen om drie uur aanving. De generaal vliegt vanavond naar Londen terug in verband met de ziekte van zjjn echtgenote, doch zal Woensdag weer aanwezig zijn by de plechtigheid te Holten. Ingezonden Mededeling Bestelt s.v.p. tijdig bjj Uw banketbakker Ned. Banketbakkersvereniging KRAAMCENTRUM LEIDEN. Voor het examen voor kraamverzorg ster, uitgaande v. de Stichting Kraam- centrum Leiden zijn geslaagd de dames: M. Breuker, J. van Leeuwen, J. v. d. Mey, H. v. Mosselveld, Tr. Schoenmaker, Th. v. Slingerland, J. Stouten, S. Ver- 4 boom, M. de Vries, M. Weers, H. Welp, J. van Weizen en A. de Zwijger. CHR. MUZIEKVERENIGING „CONCORDIA". Bovengenoemde vereniging heeft haar eerste jaarvergadering gehad, waar het bestuur als volgt is samengesteld: P. Wachters, voorzitter; C. Vermeer, secr.. Rijn- en Schiekade 98; Spaargaren, penningm.; Flippo, 2e voorz.; J. Boon, 2e secr.; Rietveld, 2e penn.: D. Kor- pershoek, biblithecaris; L. de Vogel en Z. v. d. Groep, commissarissen. Een beroep werd gedaan op alle aan wezigen om het uniformfonds te steu nen. CHR. GEREF. KERK. A. de Neef neemt afscheid als koster. Tijdens de gistermiddag in het kerk gebouw der Chr. Geref. Kerk gehouden godsdienstoefening heeft ds Joh. Jansen met een enkel woord afscheid genomen van de heer A. de Neef en diens echt genote, die ruim 17 jaar op voorbeeldige wijze het kosterschap hebben waarge nomen. Toegezongen werd de zegenbede uit Psalm 121. Na afloop mocht de heer De Neef in de consistoriekamer een enveloppe met inhoud ontvangen. In de plaats van de heer De Neef is de heer A. Overduin tot koster be noemd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Hugo Marcus, z. van H. M. J. van den Sigtenhorst en H. M Laman; Helena, d. van H. Smit en F. den Os; Nlcolaas Ja cobus Maria, z van J. Waasdorp en H. M. Klenjet; Wilhelmlna Franclscus, Cattaa- rlna, z. van A. H. Edelaar en J. W M. Kramer; Shirley Marina Therése, d .van M. C. van Well en W. P. A. Koning; Jan, \an C. Koekebakker en W. Zell6tra; Adrlanus Jacobus Maria, z. van J. L. Janson en M. E. van der Heijden; Jo hanna, d. van J. Rijnsburger en W. Las- schuijt. OVERLEDEN. B. D. Eerdmans wednr. 80 jaar. Rooy-Van Meeren, die enkele gedich ten declameerde. Hierna was 't woord aan mevr. C. P. de Roos-Oudegeest uit Amsterdam voor het uitspreken vaneen Mei-rede. Spr. schetste het ontstaan van de 1 Mei-viering. Zij, die thans mopperen, aldus spr., dat nu zo weinig bereikt wordt en dat alles zo langzaam gaat, mogen aan de vroegere tijden een voorbeeld nemen. „1 Mei is eeh dag van vreugde en van strijd" zegt ons een gedicht. Een dag van vreugde over dat gene, wat werd bereikt, te vieren. De tijd tussen de twee laatste oorlogen, heeft ons veel strijd gekost, zonder on middellijke resultaten. Nu zijn echter na de oorlog, na het ontstaan van de P.v.d.A., de resultaten veel duidelijker te zien. Spr. memoreerde het vele werk van de ministers Drees, Mansholt en Lieftinck. Deze resultaten konden wor den bereikt, omdat in de P.v.d.A. vele groeperingen naast elkaar staan en door de steun van de vooruitstrevende groepen in de K.V.P. Thans wordt het streven naar ordening door veel bre dere kringen in onze bevolking begre pen. Nadat mevr. De Roos nog even had stilgestaan bij de internationale vrede, waarbij zij de Benelux en het Verdrag van Brussel als een stap in de goede richting, duidde, wekte zij de aanwezigen, en vooral de jongeren, die hier met een grote groep vertegen woordigd waren, op in het komende jaar hun uiterste krachten in te span nen. Nadat een aantal socialistische liederen ten gehore waren gebracht, was hierna nogmaals het woord aan •mevr. Rooy-Van Meeren voor decla matie. Nadat de Socialistische Jongeren groep de .Nieuwe Koers", afl. Oegst- geest. was opgetreden met zang van enkele liederen, werd deze geslaagde vergadering met een opwekkend woord door de voorzitter gesloten. VOORSCHOTEN NATIONALE HERDENKING OP 4 MEI. Van de zijde van het Gemeentebe stuur zijn aan de nabestaanden en fa milie van de plaatselijk te herdenken gevallenen uitnodigingen gezonden tot In een onderhoud met Aneta beant woordde de plaatsvervangend voorzitter der Ned. delegatie in de' onderhande lingen met de republiek, Jhr„ mr H. L. F. K. van Vredenburch, een aantal vra gen. Op een vraag naar het verloop be treffende de onderhandelingen te Djok- ja, zeide hij: de Republiek is blijkbaar ten onrechte de mening toegedaan, dat de tijd voor haar werkt. Ten onrechte, want langzamerhand moet het wel voor iedereen duidelijk zijn, dat Indonesië slechts gebaat is met een spoedige oplossing van het conflict, dat nn al zo lang traineert. Desgevraagd zelde de heer Van Vre denburch, dat door de Ned. delegate uiteraard integraal wordt vastgehouden aan het beginsel, neergelegd in de ad ditionele artikelen der op de .Renville" gesloten overeenkomst, waarin nogmaals uitdrukkelijk is gesteld, dat gedurende de overgangstijd de Ned. souvereiniteit ever geheel Indonesië blijft gehandhaafd. Het vraagstuk van de „handhaving der Ned. souvereiniteit tot aan het tijdstip der totstandkoming van de Unie en van de Ver. Staten van Indonesië is-niet discutabel", zeide hij. Vraag: Hoe komt het, dat het de Republiek nog steeds is toegestaan o.a. een eigen leger en buitenlandse be trekkingen te onderhouden? Antwoord: De Ned., delegatie heeft zich op het standpunt gesteld, dat aan de Rep. regering een redelijke tijd diende te worden gelaten om haar po sitie in overeenstemming te brengen met dc beiderzijds onvoorwaardelijk aanvaarde beginselen der op de „Ren ville" gesloten overeenkomst. Voorzo ver kan worden nagegaan, heeft se dert 17 Januari de Rep. regering In dit opzicht practisch nog niets ge daan. Het wordt hoog tijd. dat er in deze onbevredigende situatie verande ring komt. Vraag: Stelt u bij de onderhandelin gen de afschaffing van de Rep. strijd kracht-en, de buitenlandse betrekkingen der Republiek err andere met de Ned. souvereiniteit in strijd zijnde organisa ties. op één lijn? Antwoord; In beginsel wel. doch in feite niet. De omvang der Rep buiten landse betrekkingen b.v. heeft niet veel te betekenen, zodat wat dit betreft de situatie, met wat goede wil van de Re publiek, zonder veel moeite zou kunnen worden geregulariseerd. Onzerzijds kan niet worden verwacht, dat de Rep. re dering van de ene dag op de andere, de TNI en andere strijdformatles zou kun nen demobiliseren of zou doen opgaan in andere formaties, b.v. In prefederale of Negara-eenheden. Dit laatste dient een geleidelijk proces te zijn dat, in on derling overleg en samenwerking, ove rigens zeer wel tol een bevredigende op lossing zou kunnen worden gebracht. Vraag; U acht overeenstemming hier omtrent dus wel mogelijk? Vraag:: Verstaat u onder „buiten landse betrekkingen" ook de econo mische relaties, die de Rep. regering met het buitenland heeft aange knoopt? Antwoord: Ongetwijfeld. Bovendien is hetgeen dc Republiek op dit gebied heeft ondernomen, weinig verheffend, en geëigend, om Indonesië in het bui tenland een weinig gunstige reputatie te bezorgen. Vraag: Is de Ned. regering, ingevolge de beginselen der op de .Renville" geslo ten overeenkomst, verplicht, aan de voorlopige Federale regering bepaalde rechten, verplichtingen en verantwoor delijkheden over te dragen? Antwoord: Bepaaldelijk niet. Bedoel de beginselen zeggen alleen, dat de Ned regering zulks kan doeri. Vraag: Acht u het waarschijnlijk, dat zulks kan geschieden? Antwoord: Ik persoonlijk acht het waarschijnlijk, dat de overdracht van bevoegdheden aan de voorlopige Fede rale regering geleidelijk zal plaats vin den. langs de weg, die thans in feite reeds is ingeslagen door de Lult-G.G. en aangezien deze ontwikkeling berust op bonafide samenwerking, was zulks mogelijk. Overdracht van bepaalde be voegdheden dient overigens niet, zoals maar al te vaak wordt gedacht, te wor den verward met overdracht van sou vereiniteit. Deze laatste zal eerst bij het tot stand komen der nieuw* rechtsorde aan de Ver. Staten van Indonesië wor den overgedragen. Vraag: Wat zal er uws inziens in de komende tfeken tussen de delegaties worden besproken? Antwoora: Verwacht mag worden, dat In de maand Mei al die vraag stukken zullen wordenbesproken, waar over overeenstemming moet worden bereikt. Dit kan ook best, mits beide delegaties maar bezield zijn van de wil, om vlot en snel te werken. De Ned. delegatie zal, overeenkomstig haar consequent volgehouden gedrags lijn, niet nalaten om de gang van za ken te versnellen. Vraag: Künt u nog iets mededelen omtrent de kwestie van de volksstem ming? Antwoord: De Ned. delegatie acht een uitspraak der bevolking op Java, Suma tra en Madoera. gedaan in volledige vrijheid en veiligheid; een essenteële voorwaarde voor een gezonde opbouw der toekomstige Ver. Staten van Indo nesië. Zulk een uitspraak is bovendien een der essentialia van het beginselpro gramma van Linggadjati, dat het zelf- jeschikkingsrecht der volken uitdruk kelijk vermeldt. Ik acht het ondenkbaar, dat de Rep. regering zich tegen het zelfbeschik kingsrecht zou verklaren. Of de uit spraak der bevolking op Java, Suma tra en Madoera bij plebisciet geschiedt dan wel op een andere wüze, is van ondergeschikt belang. Nederlands militair vliegtuig verongelukt? VERMOEDELIJK ENKELE DODEN. Een Nederlands vliegtuig, vermoedelijk een militair toestel, moet, als wij goed zijn ingelicht, op Belgisch grondgebied bij St. Niklaas verongelukt zijn. Autori teiten uit Nederland hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Belgische autoriteiten stellen momen teel een onderzoek in. Waarschijnlijk zijn er doden te betreuren. DE DE RUTTER-MEDAILLE VOOR KAPITEIN EN MANNEN VAN DE „WILLEM BARENDSZ". Bij de tweede terugkeer uit de antarc tische gebieden van de Nederlandse wal visvaarder „Willem Barendz", op 14 Mei as. te IJmuiden, zal aan de kapitein, K. Visser en aan de voorman H. Jonk de De Ruytermedailie worden uitgereikt. NED. DELEGATIE EN KRIJGSGEVANGENEN TE BATAVIA. Te 6 uur hedenmorgen vertrok de trein der Ned. delegatie, waarin zich ook de zes in vrijheid gestelde Ned. krijgsge vangenen bevonden, van Djokja naar Batavia, waar hij omstreeks 19 uur is aangekomen. Alles verliep ordelijk, HOCKEY. Het Nederlands Elftal tegen Zwitserland bijwoning der plaatselijke herdenking. Ook de ingezetenen worden gezamenlijk uitgenodigd zich op 4 Mei om uiterlijk 19.50 uur te verzamelen nabij' het Raad huis. Te 19.55 uur vangt de herdenking aan met zang door de gecombineerde paatselijke zangverenigingen bij het Raadhuis. Na de zang de officiële 2 mi nuten stilte waarvan het begin en het einde zullen worden aangekondigd door sirensgeloei. Vervolgens heeft plaats een gezamenlijke rondgang vanaf het Raadhuis langs Leldsweg, Elslaan en Park naar het plantsoen naast de in gang van het park, alwaar het gedenk teken is opgericht. Aldaar aangekomen zal het definitieve gedenkteken door het Plaatselijk Comité tot Oprichting Oor logsmonument. aangeboden worden aan het Gemeentebestuur. Aanvaarding van het gedenkteken zal door de burge meester namens het gemeentebestuur Gedemonstreerd werd voor Wereldvrede, bedriffsdemocratie en een socialistische ordening (Foto Van Vliet) Aan de kop van de stoet van de 1 Mei-optocht ging het 1 Mei-comité, waarbij zich ook de wethouders Jongeleen en Van Schalk hadden aangesloten. muziekgezelschap „Nieuw Leven", door Leidens straten. Meegevoerd werden borden, waarop opgewekt werd tot we reldvrede, bedrijfsdemocratie en socia listische ordening, de leuzen waaronder dit jaar het 1 Mel-feesf gevoerd wordt. Nadat de stoet, welke ook van de zijde van de burgerij veel belangstelling trok, bij de Stadsgehoorzaal was ontbonden, vond in de geheel gevulde en rijkelijk met rode tulpen versierde grote zaal een feestbijeenkomst plaats, welke o.m. ook werd bijgewoond door de veteranen der beweging, de heren mr D. A. van Eek en Vallentgoed. De voorzitter van het 1 Mei-comité, de heer H. van Woudenberg, wees er in zijn openingstoespraak op, dat zich een groeiend vertrouwen in de beweging baanbreekt. Het ledental van de Party gaat nog steeds crescendo, terwijl de LB.B. reeds 2000 leden meer telt, dan alle andere arbeidersorganisaties in Leiden tesamen. Hoewel de P. v. d. A. de verkiezingsstrijd met groot vertrou wen tegemoet gaat, wekte spr. allen op tot grote activiteit. Ten slotte herin- Mei-spel Feest en bezinning" De Party van de Arbeid en de Leidse Bestuurdersbond hebben Zaterdag on der veel belangstelling hun 1 Mei-feest gevierd. Reeds in de vroege ochtenduren trokken honderden kinderen naar de Stadsgehoorzaal, waar de kleintjes zich uitermate hebben geamuseerd met een door de A.J.C. opgevoerd lekenspel „Circus Rode Trek", dat in de middag werd gevolgd door een familie-bij een komst, waarin o.a. dé lekenspelers van „De Nieuwe Koers" hun'politiek-caba- ret „De Blaasbalg" opvoerden. Dank zij de medewerking van de Coöp. Vooruit- viel de aanwezigen ook een tractatie ten deel. OPTOCHT EN AVONDFEEST. In de avonduren trokken de partijle den, waaronder wij de beide wethouders, de heren A. J. Jongeleen en J. C. van Schaik, opmerkten en een groot aantal verenigingsbestuurders in een lange, feestelijke stoet, vooraf gegaan door het nerde spr. nog aan de leuzen, waaronder deze 1 Mei-dag wordt gevierd. Hierna volgde de opvoering van een Mei-spel „Feest en bezinning", dat was samengesteld door de heer W. van Iependaal en waarvan de heer A. v. d. Woerd de regie had. In een bonte men geling van taferelen, welke werden ver zorgd door de A.J.C.de Nieuwe Koers en de Sportbond, werd de strijd voor en het ideaal van een gelukkig Nederland, waarin het democratisch socialisme een betekenisvolle plaats wenst in te nemen, getoond. De opvoering werd op gelukki ge wijze afgewisseld door zang van „De Stem des volks" en muziek van Nieuw Leven. Zeer geslaagd, in dit spel was vooral het tafereel, waarin aan de ge vallenen in de laatste wereldoorlog eer biedig hulde wordt gebracht en waar van een oproep tot een waarachtige vrede uitging, terwijl op bepaald humo ristische wyze de teraardebestelling van „De Waarheid" werd uitgebeeld en waarbij het steeds weerkerend refrein „Dat liegen op liegen, daar moest zij aan dood gaan", veel instemming on dervond. Tijdens deze feestvergadering heeft het lid der Tweede Kamer, de party- secretaris, de heer W. Thomassen, het woord gevoerd. Spr. wees er op, dat laten wy onze blik gaan over de zestig 1 Mei-feesten, welke in de loop der Ja ren reeds zijn gevierd, wy tot de con clusie moeten komen, dat er in de maatschappy heel veel is veranderd. Van datgene, waarvoor wy eertyds nog moesten stryden, is reeds veel in ver vulling gegaan. En dit dank zy de voortdurende strijd van qnze beweging. Wij zullen echter de tekenen des tyds moeten verstaan en waar nodig richting en leiding moeten géven. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil by de vele so ciale maatregelen, welke sedert het aan het bewind komen van minister Drees zijn tot stand gekomen en welke alle getuigen van een vooruitziende blik en een bewogen zijn met de arbeidersbewe ging en het Nederlandse volk. Met kracht wekte spr. zyn hoorders op om de stroom van onbillijke critiek met tal van argumenten af te wyzen. Ten slotte wees de heer Thomassen nog op de ver anderde houding van het Nederlandse volk, dat zijn neutraliteitspolitiek heeft laten varen. In dit verband noemde spr. de totstandkoming van de Benelux een lichtpunt tegenover de donkere dreiging van het oosten. Laten wy voor het Ideaal van het democratisch socialisme, aldus spr., onze beste krachten geven, dan ook is onze geesteiyke vryheid het best gewaarborgd. De samenkomst werd besloten met het zingen van de Internationale. geschieden. Hierna volgt kranslcgging namens het Gemeentebestuur, Konin gin Wilhelmlna Vereniging en eventueel anderen. Het geheel wordt besloten met zang door de plaatselijke zangverenigin gen. WALVIS IN ZICHT. In het Greenway Theater vond Vrij dagavond voor leden en genodigden van het departement Voorschoten van de My. Tot Nut van het Algemeen de vertoning plaats van de film „Walvis in zicht", de eerste tocht van de Wil lem Barendsz. Alvorens hiertoe werd overgegaan sprak de voorzitter, dr J, F. Sirks, een kort woord van welkom tot de by na geheel gevulde zaal en in het bijzonder lot de spreker van deze avond, dr A. B. van Deinse uit Rotterdam, die vooraf een kort overzicht gaf van het gebied der walvisvaart en de gescheidenis van de ontdekking van het Poolgebied. Na vertoning van de film, vernamen wy van het bestuur, dat aefe avond een proefneming was, die alleszins geslaagd mag genoemd worden en zeer zeker ge volgd zal worden door de vertoning van nog meerdere documentaire en cultu rele films. UITVOERING „BENVENUTO". Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana gaf het muziekge zelschap .Renvenuto" onder leiding van de heer J. G. Wakka uit Leiden, een uit voering in het feestelyk versierde ge- boiflv voor Chr. belangen aan de Wyn- gaardenlaan. De voorzitter, de heer F. Kriek, uit Leiden, herdacht de kortgeleden over leden voorzitter, wylen de heer M. Wiersma, die 18 jaar bestuurslid en 12 jaar voorzitter van „Benvenuto" was weest. Te zyner nagedachtenis werd „Ases Tod" van Ed. Grieg ten gehore gebracht. Vervolgens werd een vyftal num mers uitgevoerd, die getuigden van een goede voorbereiding en yverige studie, hoewel de zuiverheid wel eens iets te wensen overliet. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, werden gezamenlyk enthousiast liederen gezongen. Ten slot te werd een viertal films vertoond. Een zeer goed geslaagde avond! 25-JARIG ZAKENJUBILEUM H. H. v. d. STER. Onder zeer grote belangstelling, zo wel van de zijde uit de handel, vakge noten en cllëntele herdacht Zaterdag de heer H. H. v. d. Ster, Leidseweg 46, alhier, het feit dat hy 25 jaren geleden zyn loodgieter- en sanltairbedrijf en magazyn van huishoudeiyke artikelen stichtte. Talryke bloemstukken getuig den van een warm meeléven met dit jubileum. Tydens de re.ceptle was het een gaan en komen en werden tot de heer v. d. Ster en de zynen vele goede wensen ge uit. Ouderavond O.L. School Voordat de voorzitter der Oudercommissie het woord verleende aan de spreker, de heer Brinksma uit Delft, werden door hem en het hoofd der school mededelingen gedaan. Indien er eventueel nog ouders- autoryders zyn, die zich zelf eri hun wagen beschikbaar willen stellen voor het vervoer van de grootste leerlingen naar de jeugdherberg, dan worden op gaven gaarne Ingewacht door het hoofd DIJKSTRA EN DRIJVER VORMEN ACHTERHOEDE. Voor de wedstrijd tegen Zwitserland opl 6 Mei a.s. in het Wagener Sta dion te Amstelveen is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair); aohter: Dijk stra (Lelden) en Dry ver (Leiden)mid den: Derckx (Deventer), Loggere (La ren, aanvoerder) en Langhout (Hilver sum); voor: Van Heel (HHYC), Bolsius (Tilburg), Bromberg (HHYC), Kruize (HHYC) en Esser (Togo). Dit ls metéén uitzondering Dyk- stra op de plaats van De Looper dezelfde ploeg diè tegen Frankrijk heeft gespeeld. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Op 5 en 6 Mei viert te 's-Gravenhage de Nederlandse Bond van Jongelings- verenigingen op Gereformeerde grond slag zijn 60-jarig jubileum. De bondsdagen, waarvoor tct nu toe meer dan 12.000 deelnemers zich heb ben opgegeven, worden geopend met een plechtige bid- en dankstond in de 'Oosterkerk aan de Z.O. Buitensingel, op Woensdag, 5 Mei, om 11.30 uur. Woensdagmiddags volgt dan de huis- houdelyke vergadering. Woensdagavond komen de afgevaar digden byeen op een feestavond in de Dierentuin en in het geb. voor K. enW. De Donderdag vormt het hoogtepunt van de feestviering. In de Houtmst- hallen zal, na een openingswoord van de voorzitter van de bond, prof. dr K. DUk, de bond gecomplimenteerd wor den. Behalve de vergadering in de Houtrusthallen komt men nog byeen in het Kurhaus en in de Dierentuin. In de middagvergadering spreekt in de Houtrusthallen de heer Jan Schou ten. ZEVENTIENVOUDIG MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De byzondere Raad van Cassatie ver wierp heden het beroep van de 50-J. ex- politleman Maarten Kuiper, die door het Byz. Gerechtshof te Amsterdam ter dood werd veroordeeld. CONTACT-COMMISSIE DIEN STWEIGERINGSWET. De doopsgezinde vredesgroep, de Ver. „Kerk en Vrede", het Ned. Chr. Jonge ren Gilde, het Genootschap der Vrien den (Quakers), de radicaal-pacifistische werkgroep der Alg. Ned. Vredes-actie en de Internationale Vrij willige Hulp dienst in Nederland hebben zich ver enigd in een contact-commissie tot be- hartlging van de zaken der gewetens bezwaarden tegen de militaire dienstin het algemeen en de dlenstweigerings- wetgevLng in het bijzonder. Het dcfel is te yveren voor verbete ring, uitbreiding en vervanging ran deze wet, in zoverre zy door de ge noemde organisaties strijdig wordt ge acht met de gewetensvrijheid en mede te werken aan de tot stand koming van een doeltreffende plaatsvervan gende burgeriyke dienst. Het bestuur wordt gevormd door: prof. Q. Heering, Leiden, voorzitter; C. Inja, Baam, Nlc. Beetslaan 10. secr. en mr J. H. van Wijk, Haarlem. DE TERUGKEER VAN OORLOGSVRIJWILLIGERS. Over de terugkeer van oorlogsvrijwil ligers uit Indonesië deelt de Legervoor- lichtingsdlenst het volgende mede: „Zoals onlangs reeds in een communi qué is medegedeeld, zullen de troepen, die vóór Juni 1946 in Indonesië aan kwamen, in dc periode April t/m. Sep tember 1948 thuis varen. Het is niet mogelijk nu al met zekerheid mede to delen op welke datum en met welk schip de onderdelen, die voor deze af lossing in aanmerking komen, de thuis reis zullen aanvaarden. Het vertrek de zer onderdelen uit Indonesië hangt na melijk af van allerlei factoren van mi litaire en vervoerstechnlsche adrd en vaak maken deze omstandigheden het noodzakelijk op 't laatste ogenblik nog wijziging te brengen in een vooraf vast gestelde vertrekdatum voor een bepaald: schip of onderdeel". De Britse autoriteiten hebben be vestigd, dat de 9100 ton metende krui-- ser „Newcastle", het vlaggeschip van de Middellandse Zee-vloot, gisteren uit Port Said naar Palestina is vertrokken en „voor de kust van Jaffa een demon stratievaart houdt". By een botsing tussen een perso nen- en een goederentrein te Asnlères, even ten Noord-Westen van Parijs, zyn 50 personen gewond. der school. Volgde een zeer opgewekt verslag van de „JAPI". Deze maand al leen werd er door de leerlingen een klei ne 3000 kg. opgehaald, wat voor de school een bedrag betekent van f. 100. De spreker gaf dan zijn gehoor een helder inzicht in de materie van de beroepskeuze en het werk van de psy chotechnische bureaux Uit de gestelde vragen kon men mer ken, hoe zeer dit probleem de volle aan dacht van de aanwezigen had. ZOETERWOUDE Stille tocht Ook dit jaar zal er wederom ter herdenking van de geval lenen een stille tocht plaats vinden. De stoet vertrekt morgenavond om 7.30 uur van bat Raadhuis naar de begraafplaats.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3