Het Meifeest der P. v. d. A. en L.B.B. Films van deze weeks SATERDAG 1 Tt/ii Gezonde boeren op de „Kota Inten" DE SCHEEPSDOKTER HAD NIETS TE DOEN De „Kota Inten" heeft zijn emigre rende Nederlandse boeren veilig in Ca nada aan land gezet en is te Rotterdam teruggekeerd. De gezagvoerder, kapitein G. D. Visser, zei bij thuiskomst: „Merk waardig zo gezond als die boeren-zijn. De enige, die zwart keek was de scheeps dokter, want de man had de hele reis niets te doen en raakte geen enkel re ceptje kwyt. Die boeren vatten zelfs geen simpel Hollands kou'tje, misschien omdat ze altijd bulten werken. Of zou het mogelijk zijn, dat ze net als Molière niet veel met dokters op hebben? Voor mij een vraag en voor hen een weet". „O ja, slechts één keer heeft de scheepsarts in het interieur van een scheepshut mogen kijken. Dat was vijf dagen voor de aankomst in Halifax. Toen werd n.l. de familie P. van Dlepe- ningen uit Zuid-Laren verblijd met de geboorte van een welgeschapen dochter. Het kindje kreeg de naam van het schip als derde voornaam en heet nu „Wilhel- mina Phllippina Inten". De laatste naam betekent diamant". Kapitein Visser werd peter; meter werd .een dame van de Ne derlandse ambassade in Canada. Verregend verjaarsdagsdefilé voor de Prinses prinsesjes schonken zelfgeboetseerde beeldjes. In steeds sterker stromen daalde de regen neer op de hoofden van de dui zenden, die gistermiddag voor het paleis Soestdük defileerden, waar H.K.H. Prinses Juliana Haar 39sle verjaardag vierde. Ondanks dit wa terballet, waren de treden van het bordes spoedig geheel onzichtbaar ge 'worden onder de duizenden tulpen, seringen cn irissen, die de defilerende ouderen cn kinderen daar deponeer den. Te zamen met H. M. de Koningin, Prins Bernhard en Haar vier kinderen sloeg de Prinses de onvermoeibaren, wie regen blijkbaar niet deerde, van achter de grote vensters van het paleis gade. Een uur lang duurde het défiléin neerstromende regen. Doch het enthou siasme der duizenden verminderde geen ogenblik! Het verjaardagscadeau, dat de prinsesjes aan Haar moeder hebben aangeboden, bestaat uit eigenhandig geboetseerde beeldjes. vergadering verbond vat* ned. werkgevers. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers hield een algemene ledenvergade ring in hotel Kurhaqg te Scheveningen Ir J. van Ettinger sprak over het vraagstuk van de woningbouw voor de industrie. Naar aanleiding hiervan werd een commissie ingesteld, die zal nagaan wat kan worden gedaan in het belang van de huisvesting der industrie-arbei ders. Voorts is de houding van het ver bod ten opzichte van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie besproken. Aan het slot deelde dr Kramer na mens de minister van Economische Za-, ken mede, dat de aftredende vice-pre sident, prof mr A. M. Molenaar, was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw. bezuinigingscommissie bij departement van econ. zaken. De minister van Econ. Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft op zo kort mogelijke termijn de doelmatigheid van de gehele overheids bemoeiing in het ressort van het Dep. van Econ. Zaken aan een oritisoh on derzoek te onderwerpen en daarover verslag uit te brengen. Voorts zal de commissie de minister van advies die nen omtrent de. mogelijkheden van be zuiniging. Tot leden van deze commissie zyn benoemd de heer L. P. Verwoerd (voor zitter) H. A. van der Ven en dr P. C. van Traa. Voorbereidingen voor het nieuwe seizoen WEINIG ENTHOUSIASME VOOR VLOOTREVUE. (Van onze deskundige medewerker). De trawïvisserij leverde deze week sterk uiteenlopende resultaten op. Op de kust was het nogal schraal met de tongen en schol werd er ook matig ge vangen. Om de Noord daarentegen was er een aardige visser U van rond vis en daar gingen een paar mooie besommln- gen uit. Voor rondvis bestond goede vraag en deze bracht over het algemeen de max. prijs op, waardoor weer steun verleend kon worden aan d'e schol, waarvoor niet zo veel animo was. De tongenprijzen bleven onveranderd, d.w.z. f 2.30 tot f. 2.80 per kg. Di de Ijaringhandel gaat er nog wei nig om. Er worden nog geregeld onder- hahdelingen gevoerd om het restant naar het buitenland te verkopen, ter wijl voorts overwogen wordt thans reeds een contract voor de nieuwe vangst af te sluiten, zoals dit b.v.' reeds bij- de groente gebeurd is. Aan de wal is men druk in de weer om de schepen voor de haringvisserij klaar te maken. De uitvaardata zijn thans definitief vastgesteld. De helft van de schepen vertrekt Dinsdag. 18 Mei as. en de andere helft 1 Juni d o.v. Rederijen met een oneven aantal sche pen mogen één schip op 25 Mei laten uitvaren. Indien daartóe de wens te kennen gegeven wordt, kan laatstge noemde categorie al haar schepen ook op 25 Mei latenvertrekken. Het ver trek is vastgesteld op des morgens acht uur. Voor de vlootrevue op 18 Mei as. voor Scheveningen bestaat zowel van de zijde der reders als der opvarenden, wat Kat wijk betreft, nog niet veel animo. Voor al voor de kleinere motoren levert dit nogal bedenkingen op. Toch moet de propagandistische waarde van een der gelijk schouwspel voor het bedrijf niet uit het ook verloren worden. De bezwa ren zijn echter vele. Het zou een ander aeval zijn, indien Katwijk reeds een ha ven bezkt Daar schijnt achter de scher men gelukkig hard aan gewerkt te wor den. gezien de diverse besprekingen van de laatste tijd en het bezoek van de Commissaris der Prov. Z.H. van Woens dag jongstleden. Er worden thans circa 25 schepen klaargemaakt en dit aantal zou ongetwijfeld nog groter zijn, indien er meer ruimte was. Vóór 18 Mei a.s. moeten echter alle schepen vertrokken zijn in verband met werkzaamheden aan de brug an de Haagse Schouw. Dit illustreert weer eens duidelijk de vele belemmeringen, welke een volle ontplooiing van het bedrijf in de weg staan. Men krijgt echter wel de indruk, dat deze in de naaste toekomst voorgoed tot het verleden zullen behoren. Wijdingsdienst in de Doopsgezinde Kerk Gisteravond werd de 1 Mei-viering in gezet met een wijdingsdienst in de Doopsgezinde Kerk. waarin prof. dr W. Banning voorging. Het was, zoals prof. Banning zei. geen uiting van Hollands sectarisme. dat daar een groep Chris tenen, Protestanten, bijeen was om de 1 Mei-gedachte te overdenken; dit was een uiting van verwerping van de an tithesegedachte op godsdienstige gron den. In zijn toespraak ging spr. uit van het woord van Amos: ..Laat het recht stro men als water èn laat binnen Uw poor ten gerechtigheid komen, alzo is de wil Gods." De Christenen In de Partij van de Ar beid zijn uitgegaan van de grondgedach te. dat geen aardse bezitting zelfs het leven niet, het eigendom is van de mens, maar staat onder de aanspraak Gods. De mens bekleedt slechts het rentmees terschap. De gedachte, dat het Christenen ver boden zou zijn samen met niet-Christe- nen de fundamenten te leggen -voor een nieuwe samenleving hebben zij van de hand gewezen. Dit betekent niet dat zij daarbij zouden verdoezelen te leven uit het Evangelie. Doch wat hen met de anderen samenbindt, is het besef dat de oplossing voor de economische en sociale vraagstukken gezocht moet worden in de richting van het Socialis me. De socialisten verenigd in de Protes tants Christel. Werkgemeenschap- heb ben het duidelijk uitgesproken dat het streven naar opheffing van klassestrijd en belangenstrijd niet in strijd 'is met het Christelijk beginsel. Zij willen ook daarvoor betalen. In hun rijen vindt men niet de tegenwerkende elementen ln de PartU, maar juist de fanatieksten, omdat van hen nu Weer het offer ge vraagd wordt voor de socialistische zaak. Op 1 Mei zullen wij Christenen daar om staan midden onder onze makkers in de grote socialistische beweging. Ein delijk worden in Nederland muren ge slecht, eindelijk wordt ontdekt dat het Christendom in wezen niet conservatief is. Maar het gaat om grotere dingen dan politiek alleen. De grote betekenis van de doorbraak is het doordringen in de Nederlandse geest van deze gedach ten." De grootste betekenis van dit nieuwe socialisme in Nederland ziet spr. in de strijd voor de geestelijke vrijheid van Europa. Deze gezamenlijk gevierde eerste Mei moet een appèl zijn aan de geloofsge- noêen een appèl dat godsdienst geen privaatzaak is, maar een levenszaak. Er zal veel strijd gevoerd moeten worden. De enorme last van de historie, van de rampzalige ontwikkeling van de anti thesegedachte van Abraham Kuyper in de negentiende eeuw. zal getild moeten worden. pe grote taak roept te zamen met de arbeiders de grond slagen van een nieuwe samenle ving met iets meer goddelijke gerech tigheid op te bouwen door de gelukkige verbinding van de wezenlijke kracht van het Christendom en de creatieve kracht van het soclflisme. opdat de mensheid in broederschap zal mogen leven." UITREIKING BONKAARTEN. Dezer dagen werden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8%113/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van .alle gezinsleden, in wisse- lirasbonnen van de thans lopende bon- kffert, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenibonnen eindigend op •7) en contrölekaart moeders (voor toe slagkaar ten) Maandag zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam- kaartnirmmer heeft van 86.001 tot en met 94.400. Maandag. 17 Mei a.s. zal het 60 Jaar geleden zijn. dat het echtpaar A. Schlagwein-Ch. LaucÊron. wonende Van der Werffstraat 55. in ondertrouw ging! 48 Jaar, zo vertelt hij ons, heb ik door Leiden en eèn deel van de omgeving met mijn draaiorgel getrokken. Eerst met een cyljnderorgeltje. U weet wel zo'n „muziekdoos op wielen", totdat ik in 1910 in Leiden de eerste was, die het boekenorgel bracht. Dat was een sensa tie, mijnheer! Volgens politievoorschrift moest ik om 3 uur 's micMags ophouden, maar ja. mijnheer, wat doe je als de zaken goed gaan? Ik draaide door. Om zeven uur moest ik op het politiebureau komen enkreeg elf bekeuringen. Heel bru taal ben ik toen naar de burgemeester gestapt 't was toch voor mijn gezin, mijnheer en die heb ik de situatie uiteengezet. De bekeuringen heb ik toen niet behoeven te betalen". Ook nu zit de a.s. diamanten bruide gom nog geregeld langs de weg. On danks zijn 84 jaar trekt hij er nog da gelijks op uit om zijn koopwaar aan de man te brengen, waarbij hij tegen een fikse wandeling ^van 15 K.M. niet opziet. In zijn ..goede" jaren liep hii oo één dag heen en terug naar Amsterdam! Moge deze krasheid het hoogbejaarde echtpaar nog vele jaren bijblijven! Nationale Dodenherdenking DE VLAGGEN HALFSTOK! In verband met de dodenherdenking, welke over het gehele land a.s. Dinsdag avond zal plaats vinden, verzoekt het plaatselijk Comité Dodenherdenking 5 Mei 1945 ons de aandacht er op te vestigen, dat de in de Stadsgehoorzaal en Zulderkerk belegde bijeenkomsten zó tijdig zullen zijn afgelopen, dat het pu bliek ruimschoots gelegenheid heeft zich te voet te begeven naar de Morschweg alwaar de opstelling geschiedt voor de Stille tocht langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat. De burgerij wordt opgewekt haar medewerking te verlenen aan dit eer betoon jegens allen, die in de oorlogs jaren het offer van hun leven gaven; door van 's avonds 6 uur af de vlaggen halfstok uit te steken. Maandagavond om kwart over zeven zal de secretaris van het voornoemde comité, de heer W. F. Kors, via de derde lijn van het Gem. Radicdistribu- tiebedrijf nog een enkel woord over deze plechtigheid zeggen. BRIDGECLUB „V.O.G.". De stand in de kopgroep na de lste ronde van de bekercompetitie luidt: 1ste kl.: 1. WijnnobelSloos 77 pnt.; 2. Heer en mevr. Garo 7012 p.; 3. Ouds hoorn—Oudshoorn 69p.; 4. Wakka— Vogelenzang 61% p.; 5 Bonte—Eps- kamp 60% p. 2de kl.: 1. Heer en mevr. Raar 79% p.; 2. Kamerling—Bouwens 76% p.; 3. PlanjePlanje 68% p.; 2. Mevr. Vlugt- Tabbefs 67% p.; 5. Heer en mevr. Am- merlaan 65 p. 3de kl.: 1. Heer en mevr. Nleboer 77% p.; 2. Mevr. Klarenbosch—Belt 72% p.; 3. Goedraad—Crama 64% p.; 4. Heer en mevr. Raar 63% p.; 5 v. d. Zanden—v. d. Zanden 63% p. Ten toons telling dér Ambachtsschool PRACHTIGE WERKSTUKKEN IN GROTE VARIATIE. Vol bewondering maakten wij gisteren een korte rondgang door het gebouw der Ambachtsschool, waar ter gelegenheid van het Jubileiyn in een aantal zalen een interessante en uitgèbreide tentoon stelling van werkstukken der leerlingen was ingericht. Hoè is er gewerkt en met wélke gun stige resultaten! Hij, die bijv, plannen mocht koesteren een woonhuis te installeren qn hoe- velen hebben die niet? zou hier te kust en te keur zich de fraaiste meu belen kunnen uitkiezen. Alle mogelijke meubelen en gebruiksvoorwerpen, al of niet fraai geschilderd, doen de bezoeker figuurlijk gesproken „watertanden". Vol ledige ameublementen zijn aanwezig, sommige ook door de leerlingen fraai gestoffeerd. Voorts trekt o.a. het kinderspeelgoed de aandacht, alsmede de reclame-teke ningen en -schilderingen, waarvan een veelomvattende collectie aanwezig is. Zeer belangrijk is de textielafdeling; met de lessen is men verleden jaar in October begonnen en de resultaten zijn reeds /verbluffend. Er zijn o.a. prima wollen kamgaren stoffen, effen katoe nen weefsels, wollen dekens, tweed- en „wanten"stoffen (bijv. voor de Marine). In de timmerafdeling viel ons de mooie directiekeet op. Men ziet zelfs hele gedeelten van woonhuizen, een ves tibule met hal, trap en keuken; in deze tijd van woningnood zouden stellig velen hier gaarne hun intrek willen nemen! Ook de andere afdelingen (machine- bankwerken, instrumentmaken, fijn bankwerken. het machinepark en de motorafdeling) bieden collecties van al lerhande voorwerpen, welke te zamen een prachtige indruk schenken, van '&1 hetgeen door de leerlingen, onder de be kwame leiding van deskundige leer krachten tot stand werd gebracht. De aan deze expositie verbonden loterij Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana FEESTAVOND VAN DE LEIDSE 'CHR. ORANJEVERENIGING. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana had de Leidse Chr. Oranjevereniging gisteren in de Stadsgehoorzaal een feestavond belegd, welke o.m. werd bijgewoond door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot, wethouder D. v. d. Kwaak, de garnizoenscommandant, luit. kol. J. A. Jp van Horssen en vertegenwoordigers van de 3-Octobervereniging en Konin ginnedag. terwijl ook een aantal kinde ren uit het Weeshuls en Voordorp was uitgenodigd. De samenkomst, welke werd opge luisterd door muziek van „Symphonia" oJ.v. 'de heer Van Waas, werd geopend met het zingen van „Dankt, dankt nu allien God", waarna de vice-voorzitter de heer L. Questroo, bij ontstentenis van de voorzitter, mr dr N. G. Geel kerken, een woord.van welkom sprak. EEN TELEGRAM AAN DE PRINSES. Onder groot enthousiasme der aan wezigen deelde spreker mede, dat de Leidse Chr. Oranjevereniging aan H. K.H. Prinses Juliana het volgende tele gram van gelukwens had gezonden: „De Leidse Chr. Oranjevereniging biedt U met Uw gemaal en lieve kin deren eerbiedig haar beste gelukwen sen aan en bidt God om Zijn zegen over Uw arbeid in Uw gezin en voor ons land en volk". w.g. Geelkerken, voorzitter, Jaspefse, secretaris. Nadat twee coupletten van het Wilhel mus waren' gezongen, gaf de Timdeler- lub een opvoering van het door Ed. Veterman geschreven vaderlandse spel „De vader des vaderlands", dat in ne gen taferelen een beeld gaf van het le ven van de prins en zijn strijd voor vrijlieid en recht. In dit historisch dra ma maakten wij o.a. een vergadering van de Raad van State mee, waar de Prins van Oranje tegenover Margaretha van Parma, als vertegenwoordigster van Philips, een vurig pleidooi houdt voor het vertrapte volk. Weer een ander ta fereel brengt ons op de Dillenburg, waar wij kennis maken met een wanhopige Prins, die echter door zijn moeder, de onvergetelijke Juliana van Stolberg, wordt opgebeurd, waarop de Prins, na het bekend worden van de val van De Briel. weer moed vat en naar Holland terugkeert.' Al spoedig volgt nu de be legering en het ontzet van Leiden, in •welke strijd ook de Prins, zij het van uit Delft, zulk een belangrijk aandeel heeft gehad. Bepaald aangrijpend zijn ook de laat ste taferelen, waarin wij Granvelle de bèn over de Prins horen uitspreken, waarop al spoedig de Prins door moor denaarshand wordt neergeschoten. De Timdelerclub, welke deze avond voor een zeer zware opgave stond, heelt zich daarin dapper geweerd. Natuurlijk waren er nog wel enkele zwakke plek ken in de opvoering wij denken aan lukkig maken met een prijs, waarvan het moeilijk is te geloven, dat zij slechts door „leerlingen" vervaardigd werd. In één woord: een tentoonstelling, die klinkt als een klok en de reputatie der Ambachtsschool zo mogelijk versterkt heeft EEN MOTOREN-SPECIALIST. De politie alhier hield aan de 25-ja rige Leidenaar L. K., die zich door In braak op diverse plaatsen hier ter ste de wederrechtelijk in het bezit stelde van een zevental electromotoren. Bo vendien bleek hij twee electro-motoren in twee buitengemeenten te hebben ge stolen. Hi) werd ingesloten. C.V. TIELEMAN EN DROS. In de Donderdag j,l. gehouden aan deelhoudersvergadering der C.V. Tlele- man en Dros werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend overeen komstig het daartoe strekkend voorstel bepaald op 8%. De periodiek aftredende commissaris, de heer ir J. H. Hoog uit 's-Gravenha- ge werd herbenoemd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heren B. E. A. M. Schreurs (Nijmegen), B. H. Vroom (Oegstgeest)R. van Delden ('s-Gra- venihage), L. A. E. Suermondt (Rotter dam), A. D. Mijs (Sommelsdijk) en J. H. Nieukerke Cs-Gravenhage)docto raal examen geneeskunde: de heren G. A. Harten (Wassenaar) en Tio T. H. (Leiden); artsexamen lste gedeelte: de heren A. C. van Waveren Cs-Graven hage) en A Günsberg (Oldenzaal); artsexamen 3de gedeelte: de heer N. J. Francken (*$-Graven!hage). Luxor*— In ieder mens huist het goe de en het kwade. Hoe meer men echter aan het kwade toegeeft, hoe meer ge daarin verstrikt raakt, zodat het ten slotte onmogelijk is, er zich aan te ontworstelen. Op dit stramien lijkt ons de film „Dr Jekyll en Mr Hyde" ge bouwd. Daarin neemt een jonge arts proeven op zichzelf, om de oorzaak van het kwade te ontdekken, in de hoop daarmee de mensheid een dienst te be wijzen. Hoe zeer wordt liij echter ge straft door zaken te willen doorgronden, die niet voor de menselijke natuur zijn weggelegd. Wanneer de dokter de door hem uitgevonden drank tot zich neemt, ontaardt hij in een volslagen beestmens, met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. Ten slotte ondergaat hij vanzelf tegen wil en dank de angstwekkende metamorphose, waarna hij zijn wanda den venicht. Het kwade van deze^ film, waarin de splitsing der persoonlijkheid in de meest gruwelijke vorm behandeld wordt, is. dat zij onder het mom van het goede, volledig is afgestemd op bevredi ging der kwaadste sensatielust. Daarin ls de regisseur dan ook volkomen ge slaagd. Doch de grenzen tussen het overdrevene en het belachelijke ver flauwen meermalen en dat is maar goed ook. Anders zou men geneigd zijn het geheel nog serieus op te vatten Spencer Tracy is huiveringwekkend in zijn kwade dubbelrol, Ingrid Bergmann te goed voor de haar hier toebedeelde functie. Als geheel een kwaad filmexpe riment, al is het goed, lievef knap uit gewerkt. Het tragische einde is uiter mate luguber. Maar het heeft een bittere nasmaak. Casino - „Als je lacht dan ben je rijk" is de titel van de vlot gespeelde en gees tige film, welke deze week wordt gepre senteerd, met in de hoofdrollen Don Defore, Ann Harding en Charlie Rug- gles. Mike O'Corner, een millionnalr, brengt de winter door op zijn landgoed in Virginia; ondertussen heeft Mac, een vrolijke zwerver, zijn huis in de 'stad in bezit genomen. Een jonge man, die uit zijn huis gezet is en de ïiacht in het park doorbrengt, wordt door Mac uitge nodigd voorlopig hij hem te komen wo nen. De komst van de dochter van de millionnalr brengt enige verwarring, de beide mannen beschouwen haar als die vegge en zij laat het zo. Nog twee vrien den van de jonge man met hun gezin nen worden in het huis opgenomen en tot slot weet de dochter haar vader, die voor zaken in de stad is, over te halen om ook als zwerver zijn eigen huis bin nen te gaan om daar kennis te maken met de jonge man, waarop zij verliefd ls geworden. Vele amusante verwikke lingen, waarom men hartelijk zal moe ten lachen, afgewisseld met meer ern stige momenten doen zich voor. Mac, de zwerver, weet alles echter in goede ba nen te leiden. Een aardige film, die zeker de moeite loont te gaan zien. Lido Een kippenfarm, ergens in die uitgestrektheid van de Amerikaanse natuur, een eigen huis ver van wat wij de „geciviliseerde wereld" plegen te noe men, een paar koelen, een varken, en een hok met kippen die maar eieren en eieren en eieren leggen om te kunnen verkopen en liggende en latende leggen rijk te worden... zouden er véél Hol landers, ja Europeanen zijn die daar niet naar snakken? Nu ja, het lijkt allemaal erg mooi, maar Claudette Colbert kan er U ook iets anders dan zoete dromen van ver tellen, en zij komt U waarschuwen in de film „Het el en lk" voor de nukken van kippen, van oude huizen, van regen en wind, van lastige echtgenoten en wat dies meer zy, die de schone dromen van een eier-paradijs tot een min of meer afschrikwekkende werkelijkheid kunnen maken. Overigens blijft deze film, die dan misschienallerlei illusies de bodem in trapt, een luchthartig verhaal met on derhoudende humor, een geschiedenis met vaart en spanning, en met een af loop ..die doet denken: het mèg dan niet alles zijn, maar is het niet rfiéér dan wij in onze verarmde wereld rond ons zien? Kom, zal ik maar niet toch een kippenfarm beginnen? Rex Lola Lane^en James Gralg krijgen in de film „Zanzibar" te kampen met de duistere dreigingen, de gevaren en avontuurlijke ontmoetingen van de dichte oerwouden, waarin de wetten der beschaafde wereld hebben afgedaan om plaats te maken voor de krachten der natuur en de primitieve basis, waarop de „samenleving" van mens en dier rust. Na woeste avonturen komt echter ook hier-het bevredigende slot. Trianon De Britse film „Frieda" behandelt een probleem, dat na de jongste wereldoorlog voor de tweede maal in deze eeuw actueel werd, nJ. de moeilijkheden, welke een Jonge Duitse vrouw ondervindt, wanneer zij na haar huwelijk met een Engelse officier ln de kleinburgerlijke samenleving van een klein dorpje „ergens" in Engeland wordt opgenomen. Aanvankelijk schijnen die moeilijkheden vele en bijna onoverko melijk, daar zelfs de naaste familieleden in haar de vertegenwoordigster zien van het „Herrenvolk", dat zulk een onnoe melijk leed over de wereld bracht, doch geleidelijk krijgen meer menselijke ge voelens de overhand en begint zij zich eindelijk „thuis" te voelen. Totdat on verwachts haar broer, een felle Nazi man, komt opdagen en twijfel zaait in de geesten van hen, die beginnen te ge loven*, dat er ook „goede" Duitsers be staan. Een climax in de dramatische spanning wordt bereikt^ wanneer deze broer herkend wordt als een der sadis- tisohe bewakers van een Duits concen tratiekamp en hij, na deze ontdekking, volhoudt, dat alle Duitsers van slechts één gedachte zijn vervuld: wraak. Een catastrofale ontwikkeling in het huwelijksleven van het Jonge echtpaar dreigt, doch te elfder ure 'slecht de lief de, welke alle dingen gelooft, hoopt en verdraagt, de barrière der nationale ver schillen. Mai Zetterling en David Far- rar zijn de pijlers in dit sterk gespeelde verhaal. In het voorprogramma zien wij iets van de feestelijkheden ter ere van de zilveren bruiloft van het Engelse ko ningspaar. *zal dan ook stellig menig deelnemer ge- de onthoofding van Egmond en Hoorne toen het gordijn iets te laat viel maar over het algemeen was het een goede, zij het op sommige momenten niet overal vlotte, opvoering. Grote Waardering verdient de vertolking van de Prins van Oranje (A. Bouwman), terwijl wij in één adem willen noemen Granvelle (P. A. Kouwenhoven)die ook in zijn dubbelrol als Alva prachtig doorleefd spel te zien gaf. Er waren bloemen voor de dames. Met het zingen van de Avondzang is deze avond, welke ons de rijke geschie denis van ons land weer eens in de herinnering terugriep, gesloten. Hartelijk afscheid van de heer G. Ph. Kappert ONTVANGT DE ZILVEREN AFSCHEIDSPENNING VAN HET P.T.T.-BEDRIJF. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft gis termiddag de heer G. Ph. Kappert, chef van de buitendienst van -de P.T.T. in het rayon Leiden, na een ruim 40- jarige dienstperiode bij het Staatsbe drijf van de P.T.T., afscheid genomen van zijn werk en van allen, waarmede hij zo nauw en zo prettig heeft samen gewerkt. Dit afscheid, dat plaats vond in de met groen en bloemen versierde gym nastiekzaal van de Boommarktschool, werd ojn. bijgewoond door de directeur van het Telefoondistrdct 'sGravnhage, de heer T. Nauta, de directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede, de heer D. G. Hartgerink. verschillende hoof den van dienst en het nagenoeg vol tallige personeel. Als eerste spreker voerde het woord de heer T. Nauta, die in een van veel waardering getuigende toespraak her innerde aan de eervolle staat van dienst van de heer Kappert, bij wie de belan gen van het bedrijf in veilige handen waren. Het was spreker een genoegen op deze plaats te mogen getuigen van de grote achting, welke het hoofdbe stuur van de P.T.T. - steeds voor het werk en de persoon van de heer Kap pert heeft gehad. De heer Nauta, die voorts nog herinnerde aan het onlangs gevierde 40-jarig ambtsjubileum van deze scheidende functionaris, zette vervolgens uiteen, dat de heer Kappert er steeds op uit is geweest om de be langen van de b\j het P.T.T.-bedrijf aangesloten abonné's naar beste weten te dienen. In Kappert hadden wij een man, aldus spreker, bij wie de belan gen van de dienst vóór alles gingen. Uit erkentelijkheid voor al hetgeen de heer Kappert in het belang van de dienst heeft verricht bood de heer Nauta hem namens het Staatsbedrijf van de P.T.T. de zil veren afscheidspenning, met bijbe horende draagmedaille aan. De directeur van het P.T.T^kantoor, de heer D.' G. Hartgerink, herinnerde aan de aangename samenwerking en de vele deskundige adviezen, welke hij steeds van de heer Kappert heeft mo gen ontvangen. In gelijke geest voer den hierna nog het woord de heren Van Hamburg, electrotechnisch hoofdamb tenaar, Bosloper. electrotechnisch amb tenaar in de sectie Noord, w.o. Leiden ressorteert. T. Heeringa namens het personeel, die de lieer Kappert een sa lontafel met bijbehorende oorkonde en album met handtekenigen aanbood en de heer J. A. den Burger, opzichter le klasse. Aan het eind van de middag was er gelegenheid om van de, heer Kappert afscheid te nemen, waarna in het kan toorgebouw van de P.T.T., aan de Boommarkt nog een afscheidsreceptie werd gehouden, waar o.a. een deputa tie van de telefooncommissie der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee verscheen, die de heer Kappert om zijn verdiensten bij het aanleggen van kerk telefoons voor zieken een ingelijste foto aanbood van het oude kerkje aan de Boulevard. SLUITING VAN MIDDENSTANDSZAKEN OP 5 MEI. De plaatselijke Middenstandscentrale verzoekt de Leidse winkeliers, ln na volging van verschillende grote steden, hun zaken op de bevrijdingsdag, 5 Mei, om 4 uur te sluiten. Een woord van bezinning OP UW PLAATS! Er is een beweging onder velen on zer merkbaar om er maar zo spoedig mogelijk uit te trekken. Vooral bij de jongeren is de begeerte merkbaar cm dit oude zieke Europa maar vaar wel te zeggen en om de rest va*i het steeds kleiner wordend stuk Avondland over te laten aan allerlei machten der springplanktheorieën; om een goed heenkomen te zoeken naar andere lan den met meer toekomst en minder dreiging. Het kan zeer zeker een roeping zijn om naar andere planden te trekken en het oude land voorgoed vaarwel te zeg gen. Maar het kan nooit een roeping wezen wanneer in massa alleen de egoïstische en egocentrische tendenzen deze grote trek gaan bepalen. Dit mas saal willen verhuizen is een vlucht, weg van roeping en verantwoordelijk heid. Er is een tijd geweest in het leven van nen, die enkele Jaren met Jezus omgegaan zijn om er maar Vandoor te gaan; weg uit Jeruzalem, weg uit dat moordhol, dat zijn profeten doodt en stenigt; waar alle evangelieprediking betekent paarlen voor de zwijnen te werpen. Neen, er zijn wel andere stre ken waar voor dit doel veel meer open heid en verwachting bestaat en waar dienovereenkomstig meer succes te boe ken is. Maar Jezus heeft hun gezegd, dat zij van Jeruzalem niet scheiden zouden, maar daar moesten verwachten de be lofte des Vaders, die zij gehoord had den. Dit heeft denülijk grote zelfoverwin ning gekost; want Jeruzalem heeft niets aantrekkelijks. Er is daar niets wat hen bindt en er is alles wat hen wegdrijft, Toch zijn zij er gebleven en Jeruzalem krijgt straks de -eer, dat daar de kerk en de geschiedenis dei- kerk in eigenlijke zin begonnen is; in Jeruzalem is het dat straks de Heilige Geest wordt uitgestort en een ieder het evangelie in eigen taal kan verstaan. Ik begrijp zo goed de begeerte om er maar uit te trekken. Daar is iemand^ nu eenmaal mens voor.'En als ieanand met al die menselijke overwegingen aan het werk gaat, dan is er alles vóór om 'die hele oude rommel maar zo gauw mo gelijk te laten verdrinken en zichzelf veilig te stellen. Toch zijn deze overwegingen maar menselijk en dus kortzichtig en dus on juist. Het kon wel eens zo Zijn, dat wty-, precies als in het leven der discipelen van Jezus, horen: dat wij van ons Jeruzalem niet scheiden zullen. Niet omdat er in die omgeving van 't heden ons zo veel trekt, niet omdat wij nu ineens niet meer egoïstisch denken en handelen, maar omdat er iets veel groters is dat wij horen moeten, nieuw- horen zullen; de belofte des Vaders, die niet alleen belofte is en waarvan het neg te bezien staat of er een ver vulling op komt, maar de zekerheid van wat Jezus de Zijnen heeft laten zien; ae komst van de Heilige Geest, waar door het evangelie straks gepredikt en verstaan zal worden zo. dat iedereen het horen zal en er naar leven kan: dat Jezus Christus lsÉle Heer der we reld, en dus ook.v&n dat stukje wereld, dat nu onze plaats is. W. H. K. Mr dr N. G. Geelkerken over het Regeringsjubileum „Achterwege blijven van feestvreugde ware grove ondankbaarheid". In zijn gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributie net uitgesproken causerie heeft de se cretaris van het Jubileumcomité 1948, mr dr N. G. Geelkerken de vraag be sproken of het in deze tijd wel verant woord is om feest te vieren. Deze vraag zou spr. ontkennend beantwoorden wan neer het feest zou zijn een losbandig heid. welke tracht de ernst en de zorg van deze tijd te doen vergeten. Maar dit is het niet. Met open ogen en met klaar bewustzijn van die situatie, waarin wij verkeren, willen wij, aldus spr., de grote gebeurtenissen in ons volksleven, her denken. Het „vier uwe vierdagen" geldt zeker niet het minst, wanneer het gaat om de hoogtijdagen van ons volksbestaan. Wij zullen feest hebben te vieren met gematigdheid en zelfbeperking, doch 'n achterwege blijven van feestvreugde ware grove ondankbaarheid voor en miskenning van de grote voorrechten, welke wij als volk mogen genieten èn in onze onafhankelijkheid èn in de rege ring van onze Koningin. Mr dr Geelkerken, die hierna nog uit. voerig uitweidde over de spaaractie en daarvan de vele voordelen voor de spaarders uiteenzette, merkte nog op. dat mocht de gedachte f. '100.000.bij elkaar komen, dit niet betekent, dat een dergelijk bedrag ook voor de feestvie ring zal worden uitgegeven. Aan elk on derdeel der feestviering wordt slechts het absoluut noodzakelijke ten koste ge legd. Indien er een batig saldo mocht zijn, zal dit ter beschikking worden ge steld van HM. de Koningin, die daaraan ongetwijfeld een waardige bestemming zal geven. Spreker eindigde met een opwekking om in de komende tijd zoveel mogelijk jubileumspaarzegels te kopen. AGENDA ZONDAG: Schouwburg: W. Goossens* Volkstoneel „De Rozenkrans" 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Als Je lacht, dan ben Je rijk" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,3<J, 4,45. 7 en 9.15 u.: Dond. 1, 3, 5. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Lido -T- „Het el en lk" (alle leeft Zat., Zond. en Dond. 2,30, 4.30. 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Luxor „Dr Jekyll en Mr Hyde" (18 Jr). Zond. en Dond. 2.30. 4,45. 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Rex»— „Zanzibar" (14 Jr). Zat. en Zond. 2.15, 4,15. 7,15 en 9,15 u.; Woensd. en Dond. 1.15. 3.15. 5.15. 7.15 en 9.15 u.; overige dagen 2.15. 7.15 en 9,15^uur. Trianon ..Frieda" (14 Jr.). Zat. en Zond. 2,15, 4.30, 7 en 9,15 uur; Woensd. en Dond. 1. 3. 5, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7en 9,15 uur. Greenway (Voorschoten) „Walvis in zicht" (alle leeft.). Vrijd. en Maand. 8 u.. Zat. en Zond. 7 en 9,15 uur; Zat. 2,30 en Zond. 2 en 4 u.. Jeugdfilm; Woensd. 8 en Don. 2. 4. 7 en 9,15 uur „3 weken hulsknecht". Alle theaters zUn Dinsdagavond gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Mei 13 uur tot Woensdag 5 Mei 16 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. 'Tel. 20552 en de Haven- Apotheek .Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der Leidse Huls artsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. Nieuwzwaag en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, taL 20390. De dienst der dierenartsen wordt mor gen waargenomen door de heren Comman deur en Van Zij verden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2