Politiek rapport voor Congres van Europa Plebisciet of géén plebisciet in Indië! EEN STEEN IS AAN HET ROETEN Van wapenstilstand in Jeruzalem geen sprake WEERBERICHT Snelle verwezenlijking eenheidsgedachte noodzakelijk Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord O 87ste Jaargang ZATERDAG 1 MEI 1948 No. 26376 IDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Leiden Giro no.: 57055 Een bekend gezegde luidt: als een steen aan liet rollen is, rolt zij verder. Zo gaat 'bet- ook met 't Marshall-plan! NaUat Amerika eenmaal besloten had, om Europa te hulp te komen volgens de regelen van dit p^lan,v olgt met grote snelheid de ene consequentie na de andere. In de allereerste plaats vin den te Brussel de economische bespre kingen plaats, die het Westen nauwer aan elkaar moeten verbinden, gelijk uit het Marshall-plan feitelijk recht streeks voortspruiten. Aan het welsla-. gen behoeft niet te worden getwijfeld, al kosten de besprekingen waarschijn lijk iets meer tijd dan was gedacht. Het' valt nu eenmaal niet imee om oude gewoonten te vervangen door nieuwe, vooral niet, wanneer daarbij m menig opzicht van direct nationaal belang moet worden afgeweken, omdat gro tere belangen domineren. Daarnaast viriften te Londen bespre kingen plaats van de zelfde mogendhe den met Amerika over bet Duitse pro bleem. Het stemt tot grote voldoening, dat het de Benelux-oombinatie is ge lukt om ook in dit opzicht te worden gekend. Al stonden haar belangen dui delijk in direct verband met het lot, dat Duitsland ls beschoren, het heeft niettemin geruime tijd geduurd, voor en aleer het de Benelux is gelukt, dit erkend te krijgen! De harde realiteit schijnt echter ein delijk te zijn doorgebroken. Er moet ten aanzien van het Duitse probleem een beslissing worden genomen. Het meest wenselijke zou zijn geweest een regeling, waaraan ook de Sovjets zou den hebben deelgenomen als bezettende mogendheid, maar als dit onmogelijk blijkt, moet het Westen wel uit zelf behoud verder gdan zonder Moskou. Midden-Europa kan nu eenmaal niet worden uitgeschakeld uit Europa s leven, waarvan het 'n integrerend deel uitmaakt. In midden-Europa kan geen vacuum worden geduld, daar dan de ganse Eu ropese economie wordt verstoord. Deze 'waarheid is ten lange leste door het Westen erkend en daaruit worden nu de nodige gevolgtrekkingen gemaakt. Het zou heel wat beter zijn geweest, wanneer dit eerder was ingezien, want veel kostbare tijd is verloren gegaan. Maar eindelijk iagiet dan toch zover! Zoals gezegd, het zou yerkieslyker zijn geweest, als ook de Sovjets hadden willen mewerken, doch Moskou heeft uit propagandistisch oogpunt anders beschikt en voorlopig lijkt er weinig kans op, dat haar houding zal verande ren, ook al schijnt het, dat er enige verbetering 'intreedt. Tenminste wordt Meskous houding weer iets soepeler. Hetgeen echter allerminst wil zeggen, dat er vooralsnog enige kans is, dat Moskou zal deelnemen aan een alge mene oplossing, gelijk die feitelijk noodzakelijk is te noemen. Het Westen heeft daarom besloten op eigen houtje verder te gaan zonder de deur in het sVt te weipen. Het zal Moskou altijd mogelijk blijven deel te nemen aan de regeling, maar 't vraag stuk wordt thans aangesneden. Waar Moskou zich zelf buiten heeft gesloten, zal het daarvan de gevolgen moeten De 'eerste noodzakelijkheid is de bi- zone de combinatie van de Engels- Amerikaanse bezettingszones uit te breiden tot een trizone, dus opneming van de Franse zone, hetgeen totdusver hoofdzaklijk afstuitte cp de Franse eisen inzake het Ruhrgebied. Hoewel in dit opzicht nog geen overeenstemming is bereikt, laat het zich tooh aanzien, dat een overeenstemming dichter bij ls gekomen. De ervaring is daar, om dui delijk te doen uitkomen, dat de Franse stelling niet van juistheid is gespeend 1 Het Ruhrgebied in Duitse handen, zon der afdoende contröle, zou immers Duitsland maar al te zeer in staat stellen, nogmaals een gevaar te worden voor Europa. Vermoedelijk zal dit in zicht er toe medewerken, dat deze ne telige aangelegenheid tot een oplossing wordt gebracht, waarbij met redelijke Franse eisen voldoende rekening zal worden gehouden. De Westerse combinatie heeft daar nevens, zeer terecht, ingezien, dat naast _een economisoh samengaan evenzeer vereist werd een militair gezamenlijk optreden. Men 'kan zelfs wel zeggen, dat dit de sluitsteen is voor ieder verder optreden! Niet ter agrpie, maar uit zuivere zelfverdediging tegen het Oos ten dat zioh mmers reeds tot en met heeft verenigd in een af weer-verbond, dat op bevel van Moskou op ïeaer mo ment kan worden omgezet tot n aan- val-iverbcnd. Dientengvolge worden thans te Londen besprekingen gehou den om te geraken tot een militair ver- Nogmaals, het betreft geen agressie, Sl€Gelukkig ziet ook Washington in, dat het niet afzijdig kan blijven staan wil men het Marshall-plan niet in gevaar brengen. In welke vorm de deelneming aan de Westerlij ke combinatie zal wor- to gesoten. ii nog niet deftmtlel mt- gemaakt, maar Amerixa is vast be-alo ten, om. waar het besloten heeft zich het lot van Europa aan te treden, te consequenties daarvan te aanvaarden. De steen van het samengaan wam het Westen is aan het rollen gebraoht, z>j zal nu doorrollen. De Westelijke combinatie komt! OPNIEUW BUIEN. De Bilt verwacht' tot morgenavond: Koude nacht niet plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag: wisselende be wolking met nu en dan regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer of hagel. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot matige wind uit uiteenlopsnde richtingen. 2 MEI. Zon op: 5.09 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 3.30 uur; onder: 12.22 uur (L. K.). Hoogwater te Katwijk te 10.37 en 23.20 uur (Doodtij). (3 Mei te 11.57 en 12.00 uur). Joden zetten aanval in De wapenstilstand bij Jaffa is voor lopig verlengd en verdere besprekingen tussen Engelsen, Joden en Arabieren vinden plaats. Toch wordt eiynu en dan geschoten. Morgen zullen alle vrouwen van 18 25 jaar- door het Joods bestuur worden gemobiliseerd. De Haganah meldde de weg van Je ruzalem -naar Jericho te hebben opge blazen, waardoor het verkeer met Trans- jordanië zou zijn gestremd. De Haganah is voorts in de Arabische voorstad van Jeruzalem, Katamon, door gedrongen en deelt mee het Griekse klooster bezet te hebben (het Sint-Si- meonklooster), dat volgens de Joden gebruikt werd als het centrale fort der Arabieren met ten minste vier zware machinegeweren op de muren, 'bediend door Iraakse manschappen, Vijftien Joden zijn gedood en twintig gewopd. Van de Arabische verliezen ls nog niets bekend. De Britse autoriteiten te Jeruzalem hebben het Joods bureau officieel doen weten, dat, tenzij de Joodse aanvallen op Katamon beëindigd worden, de Britse autoriteiten alle militaire middelen zul len gebruiken met inbegrip van de ko ninklijke luchtmacht om Joods Jeruza lem aan te vallen, aldus een woordvoer der van het Joods bureau.- Terwijl te Lake Success nog altijd wordt gepraat over een wapenstilstand voor Palestina, blijft het ter plaatse derhalve zeer onrustig. De wapenstilstandscommissie in Pa lestina seinde, dat de toestand „zeer snel slechter wordt". Het telegram was ge dateerd 29 April. Het telegram gaat verder: „Dagelijks worden regerings- bureaux gesloten. Het normale leven van het land loopt vast. Het Joods bu reau treedt op als algemeen organise rend lichaam voor de Joodse gebieden en poogt de stilgelegde regeringsdien sten te vervangen. De Arabische gebie den hangen af van de gemeentelijke autoriteiten in de steden en de dorpen zijn zonder centraal gezag. Het tele- graafverkeer en het telefoonverkeer op de voornaamste lijnen is in de meeste gebieden stop gezet. Het vliegveld Lyd- da is uitgeschakeld en de regelmatige luchtverbindingen in en uit het land zijn opgeheven. De strijd neemt dage lijks in hevigheid toe. Kampen en an dere belangrijke plaatsen, welke door de Britse troepen worden verlaten, wor den terstond slagvelden. Binnenkort worden operaties verwacht op groter en belangrijker schaal dan bij Haifa. Ge- vruchten doen de nerveuse spanning toe nemen". Intussen hebben 9 Britse Labour-le- den in het Lagerhuis een motie inge diend, waarin wordt voorgesteld de mi litaire ontruiming van Palestina op 30 Mei te voltooien in plaats van op 1 Augustus. De strijd om Berlijn De Britse autoriteiten in Duitsland, zo is officieel in Berlijn bekend ge maakt, hebben hun verbod voor de bin nenscheepvaart tussen de Britse en Sovjet-zone van Duitsland opgeheven, „daar de Sovjet-autQriteiten de sche pen, die op 19 April door hen waren tegengehouden, hebben vrijgelaten". In de bekendmaking wordt nog ge zegd, dat de stagnatie van de. laatste dagen en de volledige stillegging van het interzonale verkeer over het water enige, desorganisatie bij de verladings- centra in de Britse zone heeft veroor zaakt en het enige tijd kan duren voor dat het verkeer weer normaal zal func tioneren. Duitsland's plaats in Europese Unie De internationale coördinatiecommis sie der bewegingen voor Europese een heid heeft een politie^ rapport opge steld, dat wordt voorgelegd aan het Congres van Europa, dat van 7 tot 10 Mei te Den Haag zal worden gehouden. Daarin wordt o a. verklaard, dat de toelating van een land tot het lidmaat schap van een Europese unie afhanke lijk moet zijn van de voorwaarde, dat dat land zich verplicht de democrati sche beginselen toe te passen en de fun damentele rechten van de mdividu te waarborgen. Een der oogmerken en voordelen van een Europese Unie zal zijn het behoud van de rijke verscheidenheid aan ratio nale tradities, gewoonten en Instellin gen, die onder een gewelddadigetotali taire vereniging zeker zou bezwijken. Een van de belangrijkste problemen is het herstel van het economisch le ven van Duitsland, zonder dat daar door de buurstaten aan het gevaar van een nieuwe aanval worden bloot gesteld. De opneming van Duitsland in een Europese Unie is de enige op lossing en zou zelfs de periode van militaire bezetting kunnen verkorten. Geen plan voor een Unie zou prac tised waarde hebben zonder de deel neming van Groot-Brittannië. In eco nomisch opzicht zouden Europa zowel als het Britse rijk zeer versterkt wor den door een nauwe associatie. De Unie zal natuurlijk moeten omvatten de Overzeese Gebiedsdelen der Europese mogendheden, in. Afrika en elders en de bestaande constitutionele banden hand haven. Minister Fiévez verlaat met generaal Kruis de eerste bijeenkomst van de militaire deskundigen der vijf landen ya n de West-Europese Unie, die in Londen besprekingen voeren om ook de militaire samenwerking vorm te geven. Er moet onverwijld een buitenge wone raad van Europa worden ge vormd. Alle vrije landen van Europa zouden onmiddellijk tot toetreding "moeten worden uitgenodigd. Deze raad zou belast worden met het lei den van gemeenschappelijke maatre gelen voor economisch herstel, mili taire verdediging en handhaving der democratische vrijheden. Hij zou voorts belast moeten zijn met het ont werpen van de opeenvolgende stadia der politieke en economische integra tie van Europa. De raad zou moeten beschikken over een permanent secretariaat. Er zou een Onafhankelijk Europees Gerechtshof moeten worden ingesteld bij hetwelk elk lid van de raad geval len aanhangig kan maken, waarin deze grondrechten kunnen zijn geschonden. Het Hof moet het recht hébben een on derzoek in te stellen naar de gang van zaken b.v. bij verkiezingen en politieke processen. Indien het Hof zou beslissen, dat de grondrechten flagrant of voortdurend zijn geschonden, zou de raad de andere lid-staten verzoeken de nodige maatre gelen te nemen. Dit zou ook sanctie: kunnen omvatten. Waar de raad het nodig en juist zou oordelen, zou een gemeenschappelijke Europese strijd macht kunnen worden gezonden om vrije verkiezingen ^te waarborgen. De beste manier om dat te bereiken zou zijn de onverwijlde instelling van een Europese beraadslagende Assemblée, waardoor men van gedachten kan wis selen en uiting kan worden gegeven aan een gemeenschappelijke opinie omtrent problemen van de dag. Zulk een As semblée zou het snelst tot stand kun nen worden gebracht, als elk parlement de nodige vertegenwoordigers zou be noemen. Later zou een stelsel van al gemene verkiezingen moeten worden ingevoerd. Plannen moeten worden uitgewerkt voor de permanente en organische een heid van Europa. Zij zouden moeten omvatten a. een gemeenschappelijk burger schap, zonder verlies van de oorspron kelijke nationaliteit; b. dc instelling van een Europees leger; c. de ontwik keling van een verenigd economisch systeem; d. de totstandkoming van een volledige federatie met een geko zen Europees parlement. Nieuwe brandstoffenbonnen 01 en 02 aangewezen INLEVEREN VÓÓR 15 MEL Nu de distributiediensten de uitrei king van de nieuwe brandstoffen- kaarten TA 806 nagenoeg hebben be ëindigd, is besloten met ingang van 3 Mei a.s. de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig te verklaren. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunneh bevoorra den is het noodzakelijk, dat dc aan wezige bonnen zo vlug mogelijk, in ieder geval vóór 15 Mei a.s. bij een le verancier worden ingeleverd. Met nadruk wordt er nogmaals op ge wezen, dat van enige verruiming in de voorziening met anthraciet geen sprake is. De handel moet dus wederom wor den bevoorraad met belangrijke hoe veelheden andere soorten, waarvan de verbruikers hun evenrqdig deel zullen moeten afnemen. Men make het de handel dus niet nodeloos lastig, wan neer aan wensen tot levering van uit sluitend anthraciet niet kan worden voldaan. Ten einde dc moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt, enigszins te verminderen, zullen van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriketten en koolslik zonder afgifte van de distributiebonnen kun nen worden verkocht. Het ligt in het voornemen bij de ver deling van de bonvrije bruinkoolbriket ten zoveel mogelijk rekening te houden met de normale afzetgebieden van bon- vrije turf en koolslik. De West-Europese Unie De ministers van defensie der vijf mogendheden van de West Europese Unie hebben een permanente militaire commissie ingesteld, die tot taak zal hebben, zo wordt te Londen vernomen, de antwoorden der vijf regeringen op de door Amerika opgestelde vragenlijst te opordineren. Behalve de stafchefs ware» militaire en technische adviseurs aan wezig. Na afloop der eerste zitting bracht veldmaarschalk lord Montgo mery, die een der leidende figuren van de Britse delegatie was, rapport uit aan de Britse premier, Attlee. *- Naar wij van bevoegde zijde vernémen zijn de besprekingen te Brussel door de vijf ministers van financiën, waarvan het zwaartepunt lag op het terrein van de politiek, die gevolgd zou moeten wor den tijdens de uitvoering van het Marshall-plan, hedennacht beëindigd. Men was het er over* eens, dat deze politiek moet zijn gericht op een inten sivering van het inter-Europees-econo- mische verkeer, gepaard met het door- breken van het bilateralisme. v Over de manier waren er enige ver schillen tussen Frankrijk en Engeland enerzijds en de Benelux anderzijds, maar men is het eens geworden over een schema, waarin beide standpunten tot haar recht komen. De heer Van Vredenburch acht onderhandelingen teleurstellend M.s. „Slamat" te water gelaten Van der werf der Rotterdamse Droog dok Mij. is hedenmorgen met goed ge volg het voor' de Kon. Rotterdamse Lloyd bestemde ms. „Slamat" feeste lijk te water gelaten. De doopplechtig heid geschiedde door mevr. P. J. Crom- melinWaller, echtgenote van de oud ste Lloyddirecteur. Meningsverschillen duren voort Gistermiddag is te Batavia het Ne- derlandse rapport betreffende de verga deringen van de subcommissie voor het plebisciet, welke te Kalioerang zijn ge houden, gepubliceerd. Hierin wordt ge- "Tgd, dat het overleg betrof: le. De vraag of een plebisciet ge houden zal worden ter bepaling van de volkswil of dat eventueel ook andere mogelijkheden zouden worden onder zocht; 2e. Waar de volkswil zou moe ten worden gepeild; 3e. Wanneer het plebisciet zou moeten geschieden. Beide delegaties waren het er over eens, dat vraag 2 de belangrijkste is. De Nederlandse delegatie meende „dat, waar BINNENLAND Zaterdag, 19 Juni a.s. houden oud leden van het Nederlandse Rode Kruis Hulpkorps een reünie te Breda. De 17e landdag van de Rotary Ne derland, zal op 7 en 8 Mei ln Dordrecht gehouden worden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr In 't Veld, heeft gisteren bezoeken' aan Twenthe en Deven ter gebracht. Toen de 20-Jarlge W. Pijnenburg uit Deurne bij werkzaamheden te Susteren een pantservulst had gevonden, wilde hij deze demonteren. Het gevolg hiervan was ech ter, dat het projectiel uit elkaar sprong. Een scherf trof de Jongeman ln de hart streek, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Door tot nu toe nog onbekende oor zaak is de boerderij van de Wed. Mellens te Zuldlaren geheel afgebrand. Vijf op stal staande koelen kwamen in de vlam men om. Slechts een klein gedeelte van de Inboedel kon gered worden. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Schevenlngen is overleden de bekende redder Arend de Lange in de leeftijd van 81 jaar. H\j was drager van de bronzen, zilveren en gouden erepen ning voor menslievend hulpbetoon en maakte o.a. meer dan 25 Jaren deel uit van de roelreddlngboot ,JDe Schevenlngen" van de Noord- en Zuid-Hollandse redding maatschappij, Ter herdpnl--:"ie van de mannen der Kon. Marine die ln de oorlog ziln geval len, zullen de adjudant van H.M. de Ko ningin, luit. ter der 1ste klasse C. W. T. baron van Boetzelaer namens de Koningin en de commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, namens de Kon. Marine Dinsdag morgen a.s. een krans leggen bil het mo nument aan de haven ln Den Helder. De commandant Zeemacht en de hoofdvlootpredlkant ds J. H. Sillevis Smit, zullen daarbij het woord voeren. In het onderschrift van dé gisteren gepubliceerde foto betreffende de symbo lische overdracht van groenten aan de president van het organisatie-comité der Olympische Spelen ls een foutje geslopen. De aanbieding geschiedde nJ. niet door lt. kol. Schoonenberg Mortagne, doch door lt. kol. Pahud de Mortagnes, president van het Ned. Olympisch Comité. Canada heeft gisteren de eerste la ding havermout naar ons lanr verscheept. Nederland profiteert hierdoor als eerste van de beslissing der Canadese regering de uitvoer van havermout naar Europa toe te staan. BUITENLAND Tot dusver »zljn 22 doden en een groot aantal gewonden van onder het puin gehaald van de ln aanbouw zijnde brug van Monte-Castello, in het gebied van Rlmlni (Italië) die ls Ingestort. De brug was tijdens de oorlog vernield en werd herbouwd. De leider ls gearres teerd. De leider van de Cubaanse commu nistische parti), Mora, die de leiding had van de strijdkrachten der Vanguardia- partlj bij de Jongste Opstand ln Costa Rica, is Dij aankomst uit Panama te Ha vanna ln voorlopige hechtenis genomen. De politie zal hem per vliegtuig naar Mexico brengen. Als gevolg van een staking door een groep van 300 arbeiders ln verband met een loonkwestie heeft de directie van de Falk-fabrieken te Sesto San Giovanni (Italië) tot een uitsluiting besloten, waardoor 12.000 arbeiders werkloos zijn. De arbeiders hebben de werkplaatsen bezet en de spanning dreigt 1pe te nemen, daar de metaalbewerkers zich met het personeel der Falk-fabrleken solidair heb ben verklaard. Bij Malpur ln Bengalen is een trein met arbeiders op een goederentrein ge reden. tengevolge waarvan 7 personen om het leven kwamen en 15 gewond raakten. Labour heeft de gisteren in het Lon- dense district Southwark gehouden tus sentijdse verkiezing met een meerderheid van 4.121 stemmen gewonnen. Er veran dert daardoor niets (United Pres»). -Ter hoogte van Kaap Race (New Foundland) ls een motorschip na een aanvaring in dichte mist met een Noors vrachtschip gezonken. Men hóeft de po gingen de vijf opvarenden te vinden op gegeven. De Finse president Paasikivl heeft de wet op de ratificatie van het Fins- Russische verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met zijn handteke ning bekrachtigd. (United Press). Het -Duitse parlement van Zuid- Wuerttemberg-Baden heeft zijn zitting „voor onbepaalde tijd" verdaagd, uit protest tegen een bevel van het Franse militaire bestuur, waarbij openbare dis cussie over het vellen van staand hout ls verboden. In het laboratorium-gebouw van de .General Electric Company" te New York heeft zich een ontploffing voorgedaan van zulk een kracht, dat een employé door een raam naar bulten werd geslingerd en dood viel, terwijl een gehele verdieping van het gebouw geruïneerd werci. In het la boratorium worden proeven genomen op het gebied, van de atoomsplitsing, Een Spitfire van het militaire vlieg veld Florennes (België) die voor een proefvlucht»opsteeg, ls even na de start neergestort op een van de barakken van het vliegkamp. De piloot ls onmiddellijk gedood. De ba rakken vatten vlam. waarbij drie militai ren licht gewond werden. In Zuld-Frankrljk, nabij Avignon, is een vliegtuig van de Britse luchtmacht verongelukt tengevolge van slecht zicht en een hevig onweer. De bliksem zou het vliegtuig hebben getroffen. Negen lijken zijn gevonden. Vermoedelijk waren elf personen aan boord. 156 Duitse bedrijven in 4e Sovjet sector van Berlijn zijn aan hüri vroegere eigenaars teruggegeven. Met Ingang van heden zal de dis tributie van aardappelen ln Engeland op geheven worden. Sinds het eind van het vorig jaar' kregen de Engelsen 3 pond aardappelen per persoon per week. Het is niet zeker of de distributie niet weer in gevoerd zal» moeten worden. volgens de punten vier en vijf van de zes additionele beginselen op\Java, Ma- doera en Sumatra de grenzen van de toekomstige deelstaten door een vrije volksuitspraak zouden worden vastge steld er geen enkele reden kon be staan om bij voorbaat die mogelijkheid tot vaststelling zo te beperken, dat het gebied van de toekomstige deelstaat, thans met de naam Republiek Indone sia aangeduid, uitsluitend zou kunnen worden vergroot, maar niet verkleind, zulks als gevolg van de weigering tot volksstemming in door haar gecontro leerd gebied." De Republikeinse delegatie meende, dat het houden van het plebisciet in Republikeins gebied in strijd zou zijn met de Renville-overeenkomst. Ge zien het Republikeinse standpunt was de Nederlandse delegatie van mening, dat het geen zin had in dit stadium de discussie betreffende de eerste vraag voort te zetten. Ten aanzien van de derde vraag hield de Republikeinse delegatie aan het standpunt vast, dat het plebisciet moet worden gehouden binnen een tijdvak van niet minder dan zes en niet meer dan twaalf maanden na ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst, terwijl de Nederlandse delegatie het niet voor twijfel vatbaar acht, dat hier bedoeld wqrdt de politieke overeenkomst, aldus het rapport. Een parlement voor West-Du it sland? De .politieke commissie van de zes- mogendheden-conferentie te Londen over Duitsland heeft besprekingen ge voerd over de vraag, of een eventuele constituerende vergadering voor West- Duitsland, welke de conferentie per September aanstaande opgericht zou willen zien, gekozen moet worden of be noemd door de Duitse landdagen. Er zijn aanwijzingen, dat de Duitse sociaal-democratische partij krachtig zou reageren tegen het benoemen van een constituerende vergadering, zoals óok reeds critiek is geleverd op het feit, dat de bizonale economische raad te Frankfort een benoemd lichaam is. Men neemt aan, dat de commissie besloten heeft de constituerende verga dering te doen samenstellen uit delega ties van de parlementen der staten. Het aantal gedelegeerden per staat zou in verhouding moeten staan met het zie lental der staten, terwijl de samenstel ling der delegaties verder de partijver houdingen in de staten zou moeten weerspiegelen. GEEN BESLISSING OVER GEBRUIK DER ROOD-WITTE VLAG. Uit Kalioerang meldt de speciale correspondent van Aneta over de drie weekse besprekingen aldaar en te Djokjakarta gedurende welke slechts een beperkte tijd werd vergaderd, dat de heer Van Vredenburch tegenover Aneta deze periode „teleurstellend" noemde. De heer Van Vredenburch deelde mede. dat de Nederlandse delegatie thans heeft voorgesteld, wekelijks zes [maal te vergaderen, dus inclusief Za terdags. De te Kalioerang lopende geruchten, dat de Nederlanders in de politieke be sprekingen in de desbetreffende sub commissie er zich mede acoord zouden hebben verklaard, dat de rood-witte vlag de toekomstige vlag zou worden van de Ver. Staten van Indonesië, sprak de heer Van Vredenburch vierkant te gen. Hij zeide, dat deze materie in het geheel geen onderwerp van bespreking uitmaakt, aangezien men zich op het standpunt stelt, dat de vlaggenkwestie dient te worden uitgemaakt door het toekomstige voorlopige parlement. De leiders der Nederlandse delegatie ver trekken vandaag naar Batavia. STAKING BIJ PARIJSE METRO. Met 603 tegen 32 stemmen heeft het onafhankelijk vakverbond van metro- bestuurders de beslissing tot onbeperkte staking met ingang van 1 Mei bekrach tigd, Deze staking zal in feite het verkeer voor het grootste deel verlammen. De zelfstandige vakvereniging der bestuur ders telt slechts een duizendtal leden en is anarchistisch getint, terwijl het to taal aantal bestuurders 1600 bedraagt en het metropersoneel tesamen 35.000 man sterk is. De aanleiding tot de staking is de on tevredenheid van het personeel over de herklassering der lonen, waartoe on langs is overgegaan. Het metro-personeel, aangesloten bij de C.G.T., heeft besloten normaal aan de arbeid te blijven. REPUBLIKEINEN WAREN NIET AANWEZIG Tijdens de receptie van de heren Ne- her en Van Vredenburch te Kalioerang ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana heeft de heer Neher een kort woord gesproken en werd een dronk op de Prinses, aan wie een telegram va,n gelukwens werd verzonden, uitgebracht, De te Kalioerang verblijvende Neder landers waren aanwezig, maar van Re publikeinse zijde werd geen enkel blijk van belangstelling gegeven ZES KRIJGSGEVANGENEN KOMEN VRIJ. Zes Nederlandse krijgsgevangenen ln Republikeins, gebied zullen begin vol gende week worden vrijgelaten. Hun namen zijn: soldaat G. A, Steen voorden van het 4e Regiment Grena diers; sergeant L, C. Mos, id.; soldaat J. G. Sleegers, 6e reg. Infanterie; Lult.- ter-zee 2e klasse J. G. Vredenbregt; sol daat J. H. Hicks en soldaat Dierendonck, NIEUWE DEMOCRATISCHE PARTIJ TE BATAVIA. Onder grote belangstelling ls te Ba tavia opgericht de „Partai Demokrasie Associatief Federaal Indonesia" (Parfa- di). De namen der bestuursleden lui- den: Raden Mas Notosoetarso, voorzit ter; mr H. J. Roethof, vice-voorzitter; R. Joostenz, secretaris; M. A. Atlas, R. Sanoesi, mr S. M. Sjah Sjarif, ir J. L. G. Tersteegh #en Yohengkam, leden. De partij streeft 'o,m. naar het aan nemen van een democratische levens houding, het' doorvoeren 'van democra tische normen, 'n democratisch staats rechtelijk systeem, een band van Indo nesië (dat federalistisch alleen een waarachtige eenheid bereiken kan) met het Koninkrijk der Nederlanden op basis van vrijwillige Samenwerking en op voet van volkomen gelijkwaardig heid. Belgische regeringscrisis vermeden Het Belgische coalitie-kabinet heeft een zeer gevaarlijke klip omzeild door het eens te worden over een verhoging van regeringssubsidies aan katholieke 1 scholen en van de staatsbijdragen aan 'het salaris der onderwijzers van deze scholen. De 75 jaar oude kwestie van de subsidiëring van het katholieke onder- wijs is hiermee een grote stap nader tot een oplossing gekomen. De minister van Onderwijs, Camille Huysmans, zal hiefover een verklaring afleggen. In de socialistische kameriractie wa ren de meningen over de regeringsvoor stellen zeer verdeeld. Er bestond vooraf verzet tegen nieuwe subsidies aan ka tholieke technische scholen, omdat vol gens de linkse socialisten de openbare technische scholen in Wallonië „be dreigd" zouden worden door de bijzon dere. Volgens de „Gazet van Antwer pen" heeft eerste minister Spaak tijdens een besloten bijeenkomst van de socia listische kamerfractie zelfs met aftreden gedreigd, indien de voorstellen niet zou den worden aangenomen. Dit schijnt het pleit ten gunste van de voorsteHen be slecht te hebben, daar de meerderheid van de socialistische kamerleden vóór aanblijven der regering was. ONZE VERLIEZEN. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ëerapporteerd: Kon. Landmacht: Soldaat le kl. E. T. Dekker, Warmenhuizeri. Kon. Ned. Ind. Leger: Soend. solda«fc 2e kl. Infie Hoesen Bin Age. Indië. Kon. Marine: geen verliezen geraa* porteer*

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1