Komt het nu tot een doorbreken der Grondwet! Wapenstilstand voor oud-Jeruzalem en toch geen wapenstilstand WEERBERICHT Met een enkél woord De nieinve bonnen 87ste Jaargang DONDERDAG 29 APRIL 1948 No. 26374 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; -RecL 21507 Witte Singel .1, LeideD Giro no.: 57055 De strijd om Jaffa Mosje'Sjertok van het Joodse bureau en Djamal Hoessein! van het Arabische hoge comité, zijn het er over eens ge worden, dat zij hun respectieve organi saties zouden aanbevelen onmiddellijk een order tot staken van het vuren bin nen de grenzen van de oude stad van Jeruzalem uit te vaardigen, mits de tegenpartij zich er aan houdt. Sjertok sprak in de trustschapsraad nogmaals zijn voorkeur uit voor een wapenstil- -stand voor tenminste het gehele gebied van de stad Jeruzalem en Hoessein! herhaalde zijn eerder geuite wens, dat de strijdkrachten der Haganah uit de oude stad teruggetrokken zouden wor den, De Arabische en Joodse vertegen woordigers zetten uiteen, dat zij zelf niet in staat warén een order tot staken van het vuren te geven. Nadat beide partijen zich in beginsel eens verklaard hadden met de voor waarden zeide de Amerikaanse voorzit ter Sayre, dat onmiddellijk na het ont vangen van antwoord van Joden en Arabieren uit Palestina de trustschaps raad met het Joodse bureau en het Arabische hoge comité besprekingen zou beginnen over de uiteindelijke voor waarden van de wapenstilstand.. Ten slotte vroeg Hoesseini waarom de wapenstilstand niet tot geheel Palestina kon worden uitgebreid. Het was immers onmogelijk een wapenstilstand voor het gebied van Jeruzalem af te dwingen indien er geen wapenstilstand in geheel Palestina was. Sjertok wenste duidelijk gemaakt te zien, dat het staken van het vuren in de oude stad eveneens zou gelden voor schieten naar buiten en voor schieten naar binnen. Sayre verklaarde zich eens met deze interpretatie. Dat leek dus gunstig maar nu de uitvoering. De werking van de commissie voor de wapenstilstand te Jeruzalem is n.l. prac- tisch verlamd door het feit, dat zij niet in contact komen met een Arabische persoonlijkheid, die gezag heeft om een verdrag te sluiten of zelfs te onderhan delen. Zo de Arabische staten niet da delijk een bevoegd afgevaardigde aan wijzen is het te vrezen, dat de com missie zich machteloos zal moeten er kennen. Een Arabische vertegenwoordi ger zei zelfs te „betreuren, dat hy het voorstel niet kon aanvaarden De commissie heeft aan koning Ab- doellah een telegram gezonden, waarin zij zijn aandacht vestigt op de ernst van elk militair ingrijpen zijnerzijds, terwijl uiterste pogingen worden gedaan om een wapenstilstand te bereiken en de heilige stad te sparen. De strijd om Jaffa duurt voort. De Engelsen hebben een aanval tegen de Irgoen ingezet, maar ook de Raganah is thans in actie gekomen en werkt samen met de Irgoen. Zwaar kanonvuur over en weer ver oorzaakt te Jaffa en te Tel Aviv grote schade en maakt vele slachtoffers. Van Engelse zijde zijn Spitfires met raket-geschut in actie gebracht. Van Joodse zijde worden vorderingen gemeld, zelfs de overgave van Jaffa, maar dit laatste is zeker onjuist. De Britse hoge commissaris in Pa lestina zal op 15 Mei, de datum van het einde van het mandaat, het heilige land verlaten, en de bevelhebber der Britse strijdkrachten in Palestina zal de eva cuatie der Britse troepen leiden, onder het bevel van de opperbevelhebber der Britse troepen in het midden-Oosten, aldus heeft de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Mayhew ver klaard. Labour treedt op REEDS ÉÉN LID GEROYEERD. De Britse Labour-party heeft John Platts Mills geroyeerd. Hij was een der geestelijke vaders van het telegram met goede wensen, dat aan de vooravond van de algemene verkiezingen in Italië door zeven-en-dertig leden der Britse Labour-partij werd gezonden aan Nen- ni, leider der Italiaanse meerderheids socialisten, die met de communistische partij ter gelegenheid van de verkiezin gen verenigd waren in het volksfront. Negen-en-twintig andere leden der partij, allen parlementsleden, (gelijk de overige ondertekenaars van het tele gram) is aangezegd, dat zij tegen 6 Mei as. beloofd moeten hebben de partij politiek te steunen, anders zullen ook zij geroyeerd worden. De waarschuwing is gericht aan degenen, die zich niet van het telegram gedistantieerd hebben nadat zij hun handtekening hadden geplaatst. Platts Mills is een een-en-veertigja- rige jurist, die door leden van zijn par tij in het Lagerhuis soms is uitgemaakt voor „crypto-communist". Hij heeft steeds de buitenlandse politiek van Bevin gecritiseerd. Tot de gewaarschuwde leden behoren Silverman en Zilliacus, Ook deze laat ste oefent regelmatig critiek op de Brit se buitenlandse politiek. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind, sterk afnemende bewolking en vooral in het Noorden van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen in de loop van de dag weer wat toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. 30 APRIL. Zon op: 5.13 uur; onder: 20.02 uur. Maan op: 2.43 uur; onder; 9.58 uur. (VJVf.) Hoogwater te Katwijk te 8.17 en 20.52 uur. Volgens het onder Britse controle staande Arabische radio station "het nabije Oosten zou koning Abdoellah van Transjordanie heden uit Amman ver trekken voor een staatsbezoek aan Syrie^en de Libanon, op uitnodiging van de regeringen der beide laatste landen. Hij zou vergezeld worden door de re gent van Irak. Het gezelschap wordt Donderdag op het vliegveld van Beiroet vernacht en zou Vrijdag naar Damascus vertrekken. Dit bezoek wordt door Arabische waarnemers van groot belang geacht, aangezien het de eerste visite is sedert verschillende jaren, in verband met on enigheid tu?sen Syrië en Trahsjordanië over koning Abdoellah's plannen voor een Groot-Syrie, In het Engelse Lagerhuis werd aan Bevin gevraagd, of hij de wapenlevering aan de Arabieren stop zou zetten en de Joden zou toestaan wapens te hebben om zich te verdedigen, met het oog op de oorlogsraad, die de Arabieren on langs in Transjordanie hebben gehou den. Bevin antwoordde: „Volgens alle huidige inlichtingen uit Palestina schijnt het mij toe, dat de Joden het best bewapend zijn, maar ik kan geen onderscheid maken. Ik ben niet van plan tussenbeide te komen voor de VJsT. een resultaat hebben bereikt". Bevin verklaarde, dat Engeland trouw zal blijven aan zijn militaire verplich tingen tegenover Egypte, Irak en Trans jordanie. Men trekt' hier de conclusie uit, dat Engeland ongetwijfeld zijn al gemene diplomatieke invloed bij deze mogendheden zal blijven uitoefenen en bij alle andere partijen zal aandringen op vermindering van het geschil in het midden-Oosten en op het geven van steian aan elk besluit van de algemene vergadering der V.N. De strijd om Berlijn HET GEVAL KANIG. De Sovjetinlichtingendienst publiceert in verband met -de zaak Kanig het vol gende communiqué in de „Tagliche Rundschau"; Kanig, hoofd van de Schutzpolizei, heeft aan de pers van de Westerse sec toren van Berlijn verklaard, dat de af gevaardigde 'van het militaire Sovjet bureau, luitenant Kotysjef, gedreigd heeft hem aan te houden, waarop hij naar de Britse sector is gevlucht. In verband 'hiermede heeft een woordvoer der van het militaire bestuursbureau verklaard: „Kanig is op het militaire Sovjet- bureau ontboden om inlichtingen te verstrekken betreffende de reden waar om hij een politieagent heeft aange houden, die, op regèlmatige wijze, een Duitser had aangehouden, die openlijk vuurwapens verkocht in een Berlyns station. Kaïnig is door niemand be dreigd geweest. Zijn verklaring moet als een provocatie worden beschouwd. In goed-ingelichte kringen meent men dat deze provocatie is uitgelokt door een van de bezettende mogendheden teneinde een scheuring in de Berlij-nse politie te verwekken. De plaatsvervangende bevelhebbers van Berlijn zijn tot na middernacht bij een geweest in een zitting, die 14 uur heeft geduurd, hetgeen een record ge noemd kan worden. De zitting werd gekenmerkt door wederzijdse heftige beschuldigingen. Het culmineerde inde verklaring der Westelijke lêiders, dat het toestaan van een nieuwe kleine- Nazi-partij bevestigt, hetgeen wij reeds lang weten, namelijk dat er geen ver schil is tussen Nazisme en com munisme. De Britse nota met het verzoek om schadevergoeding voor de slachtoffers van het luchtongeval te Gatow is over gemaakt aan Sir Maurice Peterson, ambassadeur van Groot-Brittannië te Moskou, die ze aan de Sovjetregering zal overhandigen. Meningsverschil tussen de regeringspartijen (Van onze parlementaire Redacteur) De Grondwetsherziening werd in de Tweede Kamer aan de orde gesteld. Uit de redevoeringen van woordvoer ders der oppositie-partijen viel bereids op te maken, dat het ontwerp met flinke meerderheid zal worden aange nomen. Gelijk trouwens van te voren vaststond. Maar dit betreft pas de eerste phase der wijzigingsprocedure. Als ook de Eerste Kamer het voorstel zal hebben aangenomen, worden de Staten-Gene raal ontbonden, hebben er verkiezin gen plaats en zullen de nieuwe Ka mers 't voorstel nog eens moeten aan nemen en wel met twefederden meer derheid, zodat alsdan minstens 67 Tweede-Kamerleden zullen moeten voorstemmen. Is dat geschied, dan kan men pas zeggen, dat de Grondwet „opengebroken" is om gelegenheid te geven tot het aanbrengen van de nodige veranderingen in verband met de nieuwe vorm van het Koninkrijk. Zal het uiteindelijk tot een' door breken van de Grondwet komen? Dat was nu juist de vraag, die reeds thans de debatten beheerste, trots het feit, dat in de eerste phase geen twijfel over de aanneming bestaat. Of liever juist daarom. Want door het thans aan nemen van de voorstellen stemt de Ka mer tevens voor het houden van ver kiezingen. En, gelijk de heer Vonk (V.V.D.) opmerkte, is het nu tijd dat het Nederlandse volk gelegenheid krijgt, zich rechtstreeks over het tot dusver gevoerde Indische beleid uit te spreken. En van die volksuitspraak zal het af hangen of de Grondwet voor dp door de huidige regeringspartijen beoogde nieuwe staatsvorm zal worden openge broken. De fracties kunnen zich derhalve thans vrijelijk voor het ontwerp uitspre- kèn, zonder zich voor de beslissing van ongeveer November a.s. te binden. Het geen enkele dan ook hebben gedaan; met name de C.-H. en die van de V.V.D. Daarentegen hebben de A.R. en Comm. fracties zich nu reeds tegen de voorstel len verklaard. Deze grondwettelijke gang van za ken, van verkiezingen en een tweede lezing door de nieuwe volksvertegen woordiging, biedt tevens aan de hui dige oppositie het voordeel, dat zij straks het volle gewicht van haar po litieke macht in de weegschaal zal kunnen werpen. Een vorige poging tot Grondwets wijziging ter vereenvoudiging van de wijzigingsprocedure is op 30 October 1946 mislukt, wijl de uitslag des stem ming 57—36 was (terwijl minimum 67—26 was vereist). De regeringspar tijen zullen dus aangenomen dat zy 'in gelijke sterkte als thans in de nieuwe Kamer1 haar intrede zullen doen nooit bij machte zijn om op eigen kracht de Grondwetswijziging binnen te halen. Zy zullen de hulp van een of meer der overige partijen behoeven en men begrijpt wel, dat deze haar niet zullen verlenen, zonder voorwaarden te hebben gesteld on in gewilligd te hebben verkregen. M.a.w, een nieuw kabinet op brede of breder basis is welhaast zeker. De verklaring van de heer Kerstens Dinsdag in de Eerste Kamer, dat er geen samenwerking mogelijk was met A.R. en C.H. was daarom riskant en voorbarig. De heef De-Kort (Kath.) haastte zich dan ook thans te verze keren, dat men zulke zaken aan de nieuw te kiezen Kamer diende over te laten. De heren Vonk (V.V.D.) en Tilanus (C.H.) gaven te kennen, niets van al hun tot dusver 'op het Indisch beleid geleverde critiek terug te nemen. Als zjj nu zouden voorstemmen, bete kende zulks niet, dat zij hun party reeds voor November a,s. zouden binden. Baarby deed zich'in de avondverga dering het merkwaardige, wij, zouden haast zeggen het opzienbarende, feit voor, dat de regeringspartijen het ten deze volkomen oneens bleken te zijn. Een zeldzame figuur: dat een regering, steunend op twee partijen, een voorstel doet (dat uiteraard door die partijen grondig is bestudeerd en voorbereid) over welks kern die beide partijen het grondig oneens zyn. De her v. d. Goes v. Naters (Arbeid) immers zag de Unie niet als een super staat maar als een staten-federatie, met tot leidend orgaan een Raad van Unie ministers van de twee Uniedelen, gelijk de Consultatieve Raad in het Verdrag van Brussel. De heer Romme (Kath.) zag zich ge noopt hiertegen op te komen. Is die Raad van Unieministers iets anders dan een Unieregering? vroeg hij. De heer v. d. Goes knikt van ja, maar ik meen van niet. De Unie is een staat; en daar kunnen wij niet onderuit komen. Mijn fractiegenoten en ik staan op een staat kundige binding. Wy kunnen ons niet slechts vermeien in financiële, economi sche en culturele bindingen maar ook zijn nodig staatkundige betrekkingen, waarbij de Unie op het haar toegewezen én toekomende terrein het hoogste gezag uitoefent. Het hoogste. Anders mist men de mogelijkheid om in die samenwerking het algemeen belang te verwezenlijken; komen de eigen belangen van elk met elkaar in botsing en gaan tegen elkaar ten onder. De heer Romme zag hierin ook hét verschil met de opvatting der A.R., die hy, evenals minister Jonkman Dinsdag in de Eerste Kamr had gedaan, als ko loniaal-ethische richting kenmerkte. Deze opvatting acht de Indonesiërs nog niet rijp om zelf de rechtsorde te waar borgen. Zodra zy dat naar onze Wes terse opvatting zouden wezen, zouden de banden tussen moederland en be voegden worden gestaakt. Dit is nu juist, waartegen ik jnij verzet, aldus de heer Romme. Dat zou tegen het belang zijn van alle betrokken volkeren, Spr. en zyn fractie houden vast aan een staatkimdige band. Vandaag spreekt minister-president Beel. Eerst na afhandeling van dit ontwerp komt de instelling van het instituut van Staatssecretarissen aan de orde. Prins Boudewijn naar België terug? Naar het zich laat aanzien zal de zoon van koning Leopold, de 17-jarige prins Boudewyn binnenkort naar België terugkeren. In ingewyde kringen is men de me ning toegedaan, dat deze beslissing van koning Leopold de oplossing van het koningsvraagstuk belangrijk nader tot een oplossing brengt. Sommigen me nen zelfs uit deze beslissing te mogen concluderen, dat de vorst niet meer naar Belgiëzal terugkeren en dat hy er in toestemt, dat zyn zoon hem als koning van België zal opvolgen. HET ITALIAANS-JOEGOSLAVISCH GRENSINCIDENT. Te Rome wordt vernomen, .dat Italië zijn gezantschap te Belgradö' instructie heeft gegeven de „zeer ernstige aan dacht" van de Joegoslavische regering te vestigen op het jongste grensincident, waarbij een Italiaan en een Joegoslaaf bij een vuurgevecht werden gedood. De Italiaanse regering heeft van haar kant voorgesteld de benoeming van een ge- meenschappely ke Italiaans-J oegoslavi- sche coirimissie welke een onderzoek zal instellen naar de geschillen, die ont staan „door oversteken van de grens door Joegoslavische soldaten". MORGEN VERJAART ONZE GELIEFDE KROONPRINSES. EN DUS: DE VLAGGEN UIT!!! De V. St. tegen het communisme De commissie «voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden stelde drastische nieuwe wetten voor, welke er cp gericht zijn de acti viteit van de communistische party dn de Verenigde Staten te breidelen. De nieuwe wet zou de Amerikaanse communistische party moeten stempe len als een tak van een internationale samenzwering en haar huidige leiders moeten onderwerpen aan een mogelijke boetebetaling van 10.000 dollar en een jaar gevangenisstraf wegens misdadige samenzwering. Tevens zou de wet de communistische party veyplicihten jaar lijks het ministerie van Justitie een ledenlijst te doen toekomen. De voorgestelde wetgeving is het re sultaat van verscheidene weken arbeid van de sub-commissie. (United Press). De Brusselse conferentie Prof. Keesing, adviseur van minister Lieftinck, die als een van de drie Ne derlandse experts ter Brusselse confe rentie .optreedt, verklaarde gisteravond, aldus onze Brusselse correspondent, dat de Nederlandse delegatie een kort ver slag van de besprekingen van 'circa 6 pagina's heeft ingediend, waarin Ne derlands visie op het onderling beta lingsverkeer is verwerkt. Nederland heeft belang by multilateraal betalings verkeer, dat het mogeiy'k maakt tegoe den op het ene land te gebruiken voor dekking van tekorten op andere landen. De eerste dag van de conferentie had een geanimeerd verloop. Op initiatief van Stafford Cripps is voorgesteld, een gedeelte Van de waardeopbrengst der Marshallgoederen ter beschikking te stellen van een centraal Europees orga nisme, waardoor de gewone handelsbe trekkingen tussen de Europese landen beter zullen gaan kloppen en de over dracht van goud en dollars tot een mi nimum zal worden beperkt. Dit voor stel zou hedenmorgen in plenaire zit ting worden besproken. Men hoopt tot een spoedige overeen komst te geraken, zodat de conferentie reeds Vrydag met een accoord kan wor- bekroond. Marshall waarschuwt Sovjet-Rusland HANDHAVING RECHTEN IN OOSTENRIJK. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie voorlezing gedaan van een op schrift gestelde verklaring, waar in tot de Sovjet-Unie de waarschuwing werd gericht, geen schending toe te laten door de Sovjet-Russische militaire autoriteiten in Oostenryk van hun ver plichtingen of van de Amerikaanse rechten in Wenen, zoals door interna tionale overeenkomst omschreven. „Een dcrgelyke schending, aldus de verkla ring, zou niet voorbijgezien kunnen wor den ais maatstaf voor de goede trouw van de Sovjet-Russische regering ten opzichte van de bespreking over het vredesverdrag met Oostenryk, welke thans te Londen gaande is". Marshall zeide, dat volgens de laatste berichten uit Wenen er geen schending van het Amerikaanse rechtop door tocht naar de stad plaats vindt. Wel waren posten ingericht langs de kortste route naar het Amerikaanse vliegveld van Tulln, doch tot nog toe kon het Amerikaanse verkeer vrijelyk langs die route passeren. BINNENLAND. De communistische partij in de Brits-Amerikaanse en Franse zone vaar Duitsland zal voortaan de „socialistische volkspartij Duitsland" worden genoemd om „alle democratische en socialistische krachten te verenigen". Op de Nationale feestdag 5 Mei zullen de Ned. Spoorwegen, in tegen- stelling met hetgeen in. het spoorboekje van 5 October 1,1. staat, rilden als op werkdagen. Met de K1.E Constellation uit New York arriveerden gistermorgen dr A. K. Ganl en Soejoto Soerj odlpoera, die de belangen der Republiek Indonesië hij de Veiligheidsraad en b!1 de Itoconferen- tle te Havanna hebben behartigd. Zij zullen ongeveer een week in ons land blijven. Tijdens de vergadering van de „In ternational Hotel Association" te Den Haag werd besloten het congres van de organisatie dit Jaar in Madrid te hou den. Te Den Haag is op 80-J. leeftijd overleden mr. Joan Aegldlus van Rhede van der Kloot, oud-president van de Arrondissementsrechtbank te Den Haag. Onder grote belangstelling werd de zer dagen d© bekende operette-ster Hilde Harmath ten grave gedragen, die lange jaren met het Frits Hirsch gezelschap optrad. Behalve de bestaande mogelijkheid tot- verzending tegen een tarief van f. 15 van luchtpostpakketten t/m. 1 kg naar Ned. Indië, zal met ingang van 1 Mei a_s. de gelegenheid worden open gesteld om tegen een tarief van f.7.60 per vliegtuig postpakketten t/m. 1/2 kg daarheen te verzenden. 50.000 goederenwagons bracht het TL S. TransRortatloncorps na de invasie aan Land. Nederland kreeg er 2000 toege wezen; de laatste hiervan is gisteren met enige plechtigheid aan de N S. te Utrecht overgedragen. De Tweede Kamer-fractie van de P. v. d. A, oordeelt, dat tegen een per soonlijke deelneming van enige harer leden aan het Europa-congres te Den Haag geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Gljsbert Tersteeg, thans verbonden aan de toneelgroep „Comedla", zal ln het komend seizoen deel uitmaken van „Het Vrije Toneel" (onder leiding van Cor en Anton Ruys). In de Delfshavense Schle te Rot terdam hebben Jongens gistermiddag een kinderlilkje ontdekt, dat in een zak ronddreef. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die de omgeving afzette. Ver moedelijk heeft men hier te doen met een afschuwelijke moord op een kind van naar schatting twee jaar. Gisteren zijn op het vliegveld te Lesquin nabij Rijssel 4.070 Nederlandse kuikentjes van een dag oud gearriveerd. Een van deze piepkuikens was het 100.000ste, dat dit Jaar uit Nederland in Frankrijk werd ingevoerd. De Nederlandse zaakgelastigde to Madrid, Baron Gevers, heeft krachtig bij de Spaanse regering geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse collabora teur Rlphagen op 10 April per vliegtuig naar Argentinië heeft kunnen vertrek ken. Baron Gevers was geïnstrueerd om de uitlevering van Rlphagen te vragen. (UJ>.) En groep Sovjet-Russische deskun digen en technici is te Boekarest aange komen, die zich bezig zullen houden met het herstel van de petroleumindus trie. BUITENLAND. Edda Oiano, Mussolini's dochter, en signer a Mussolini, vrouw van Vlttorlo, zoon van de Duce, hebben te Rome een gedtenkmls bijgewoond ter gelegenheid van "de eerste sterfdag van de Duce. Het Tsjeeho-Slawaakse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, vol gens hetwelk de Duitse evangelische kerk ln Bohemen. Moravië en Silezlë wordt geliquideerd. Het kerkbezit zal door de staat worden overgenomen en door het ministerie van onderwijs voor andere kerken worden gebruikt, Heden, Donderdagnacht, zullen 40 zware Britse bommenwerpers Helgoland bombarderen. Het, bombardement is een onderdeel van manoeuvres boven Neder land en West -Duitsl and Volgens radio Rome ls de gTens tus sen Joego-Slavlë en Trlëst gesloten. Een groep van vijfhonderd carabi nieri en politiemannen heeft een razzia gehouden ln de communistische wilk van Milaan en daar zestig geweren, twee machinegeweren en vele handgranaten ln beslag genomen. Alle wapenen waren ln goede conditie. Er werden zeven arres taties verricht. Het Tsjecho-Slowaakse parlement heeft de nationalisatie van alle indus trieën en ondernemingen, welke meer dan vijftig personen ln dienst hebben, aanvaard en een speciale wet aangeno men ter nationalisering van de radio- omroep. Het Amerikaanse vllegtulgmoeder- schlp Rendova (10.000 ton) ls ter hoogte van Istanboel voor anker gegaan. Aan boord bevinden zich 90 opleidingsvlleg- tulgen voor Turkije, geleverd in Het ka der van het Amerikaanse hulpprogram De Belgische Kanier heeft het pact van BruEsel met 150 tegen 21 stemmen goedgekeurd. Voor het tijdvak van 2 Lm. 15 Mei '48 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen «van: Bonkaarten KA, KB, KC 804: 349 algemeen: pl.m. 225 gram huish.- zeep of 180 gram toiletzeep. 350 algemeen: 400 gram brood' of een rantsoen gebak. 351 algemeen: 1600 gram brood (gel dig tm. 8 Mei). 353 algemeen: 500 gram suiker, boter- hamstrooisel, enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram versn. 355 algemeen: 2 eieren. 345 reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 8 Mei). 348 reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 8 Mei). Bonkaarten KD, KE 804: 849 algemeen; pl.m'. 450 gr. huishoud zeep of 360 gram toiletzeep. 850 algemeen; 400 gram brood of een rantsoen gebak. 851 algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 8 Mei). 853 algemeen: 500 gram suiker, boter- hamstrooösel enz., of 1000 gr. Jam, stroop, enz., of 500 gram versn. 855 algemeen: 2 eieren. 845 reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 8 Mei). 848 reserve: 500 gram blcem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802: 43, 47 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 45 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter- harastrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz, 48'versnaperingen100 gram versna peringen of 100. gram suiker, 'bo terhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 30 April worden gebruikt, Niet-aangewezen en vernietigd kun nen worden de 'bonnen: 302, 304, 305, 804, 805 melk, 310 311, 312, 317, 814, 816, 817 reserve, -310, 819 algemeen. V.S. overwegen militaire hulp aan landen der West-Europese Unie Dc minister van Buitenlandse Za ken der Verenigde Staten, Marshall, heeft meegedeeld, dat het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken overweegt de ondertekenaren van het vyfmogendhedenverdrag militaire uitrusting te leveren op leen- en pachtbasis, 'Marshall deed deze mededeling op zyn eerste persconferentie sinds de bij eenkomst te Bogota. Verdere inlich tingen over de uitvoering van presi dent Truiman's toezegging aangaande steun voor de West-Europese Unie wil de Marshall niet geven. Militaire by~ stand op leen- en pachtbasis was slechts één der mogelijkheden, aldius Marshall. Marshall wilde evenmin meedelen, «of- hy met senator Vandenberg (de re publikeinse voorzitter van de commis sie voor 'buitenlandse betrekkingen) ge sproken heeft over de West-Europese Unie. Hy had geen plan daarover een ontmoeting te hebben met de Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken. Portugal's houding VERKLARING VAN SALAZAR. Dr Salazar heeft in een rede ter ge legenheid van de 20ste verjaring van zyn bewind in Portugal gesproken over de toekomst van Europa en over de Europese mogeiykheden tot verdediging tegen de huidige gevaren. Volgens hem is de strijd tegen het ge vaar uit het Oosten mogelijk door de afzondering van de Sovjet-Unie, het sluiten van verdragen onder verschei dene landen of de voorbereiding van verdedigingsmiddelen. Naar zyn ooreel is een accoord onder de landen mogeiyk, op voorwaarde dat er geen inmenging is in de binnenland se politiek van elk van hen. Hy zeide, dat het voortbestaan van,, West-Europa onmogeiyk is zonder we deropneming van Duitsland onder de Europese landen en zonder rehabilita tie van Italië. Betreffende het Spaanse vraagstuk, (Portugal ls op de jongste vergadering der 16 als verdediger van Spanje opge treden) heeft Salazar verklaard, dat Spanje een economische Waarde is, die niet mag verwaarloosd worden. Tot be sluit heeft hy gezegd: „Men mag niet verbeten, dat het Iberische schiereiland een geheel vormt wat betreft de ver dediging". __i Verlaging prijzen van eierkolen DIE VAN ANTHRACIET WORDEN VERHOOGD. Met ingang van l Mei a.s. wordt de prijs van eierkolen met f. 0.40 per HL verlaagd. Op dezelfde datum zullen de pryzen van de meest courante anthra- cletsoorten met f. 0.35 per HL worden verhoogd. Door deze wyziging wordt de verhou ding tussen de pryzen van anthraciet en eierkolen, die voor de oorlog bestond, grotendeels hersteld. KONINGIN EN PRINSES BEZOCHTEN FRANSE COMEDIE. Gisteravond voerde in de Schouwburg te Utrecht La Comedle Franqaise „Le Misanthrope" van Molière op. Tot veler verrassing woonden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana deze voorstel ling by. DE DOODSLAG TE NAALDWIJK. De daders gegrepen? Op verzoek van de Naaldwykse' politie zijn door de politie te Kerkrade aange houden en opgesloten de vermoedelyke dader en diens medeplichtige van de moord op.A. 't Hoen, die Zaterdagavond j.l. te Naaldwyk in zyn woning na twee schoten zodanig was gewond, dat hy de volgende morgen in het ziekenhuis WeaUtode te 's-Gravenhage overleed.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1