PANDA EN HET OOG VAN MUG Kinderspel met vuur veroorzaakt felle boerderijbrand in Warmond Uit de Raadzaal Bakker veroverde Oranjetrui in Limburgs heuvelland Radio-programma WOENSDAG 23 APHID. Zuiderkruis" met honderden militairen terug HARTELIJKE BEGROETINGS WOORDEN VAN MINISTER, FIEVEZ. Gistermiddag heeft de „Zuiderkruis" weer honderden repatriërende militai ren uit Indonesië te Rotterdam terug gebracht. Lt.-Kol. A. H. F. L. Fievez, sprak de mannen ook namens de minister van O. G, toe en maakte gev/ag van de gro te dankbaarheid van het gehele Neder landse volk Ter begroeting was mede aanwezig ere chef van de generale staf, mr H. J. Kruis. Aan boord van de „Zuiderkruis" be vonden zich manschappen van het Ki. en van de luchtstrijdkrachten, tezamen 809 man, w.o. ruim 600 man van het 7e bataljon stoottroepen en voorts 36 leden van de Kon. Marine en 249 mari niers. „Hollandse nieuwe" eerst na 18 Mei. WAT NU AAN DE MARKT KOMT IS „OUD". Gistermiddag werd getracht in Vlaar- dingen 2 kantjes zogenaamde „Hollandse nieuwe" publiek te verkopen. Deze haring was aangevoerd door de motor- trawler VI. 74 „Tonny" van de visserij maatschappij „Irene". Daar de reder van mening was deze haring als z.g. primeurs aan de markt te kunnen brengen, zette hij in met een prijs van f.500 per kantje en stopte bij f. 100, daar er voor die prijs nog niet ge mijnd was. Door de minister van Landbouw en Visserij is de prijs voor z.g. primeurs tot 15 Juni as. vrijgelaten en de reder meende hiervan nu reeds te kunnen pro fiteren. De kopers echter waren een an dere mening toegedaan en vonden, dat haring vóór 18 Mei, dit is vóór de offi ciële uitvaardatum, aangevoerd, nog wel degelijk valt onder de oude prijsregeling en dus niet hoger dan tegen 10 cent per stuk aan de consument mag worden ver kocht. In visserijkringen is men van oordeel, dat deze laatste mening de juiste is. daar anders door de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij genomen maatregelen geen zin hebben en wan neer nu reeds voor dit trawlgoed hogere prijzen zouden worden betaald, zou het hek van de dam zijn en zou de markt al verknoeid zijn voor met de drijfnet- haringvisserij zou v/orden aangevangen. Bijinen drie maanden meer autobanden Een Amerikaans expert, die bij de N.V. Nederlands-Amerikaanse auto bandenfabriek „Vredestein" geïnte resseerd is, deelt mede, dat dit. be- dryf binnen twee tot drie maanden op volle kracht zal kunnen produce ren. Het bandenvraagstuk voor Ne- derlandtzal echter niet direct zijn op gelost. De productie zal slechts aan een fractie $van de vraag (minstens 1000 per dag) kunnen voldoen. Het ligt voorts in de bedoeling, aldus deze expert, de fabriek, die grotendeels met Nederlands kapitaal werkt, uit te breiden. Men wil er, met het oog op de export, het grootste bedrijf van Europa van maken met een dagelijkse productie van 3 tot .4 duizend banden. Daarnaast zal het bedrijf zich mis schien gaan toeleggen op het vervaar digen van plastic-producten, zodra de daartoe nodige grondstoffen uit het thans te Pernis in aanbouw zijnde Shell-bedrijf in voldoende mate ver krijgbaar zijn. WALVISBEENDEREN TE SAS VAN GENT OPGEGRAVEN. Bij graafwerken te Sas van Gent wer den enkele beenderen opgegraven die dusdanige afmetingen bezaten, dat men kon zien, dat deze niet van een gewoon dier afkomstig moesten zijn. Zij werden ter onderzoek opgezonden" naar het Ge ologisch museum te Leiden. Het bleek, dat de botten afkomstig waren van een walvis. Het dier moet, ongeveer 6 m. lang geweest zijn. ZUID-LIMBURG ONTVING PRINSES^JULIANA ENTHOUSIAST. Op de tweede dag van Haar bezoek aan Zuid-Limburg heeft prinses Juliana nog talrijke plaatsen bezocht. Overal is zij met enthousiasme, ontvangen. O.a. bracht de Prinses een' bezoek aan het Amerikaanse kerkhof te Margraten. Vanmorgen is zij per auto uit Maas tricht vertrokken. Foto Van Vliet. Op het moment dat deze foto genomen werd, slechts korte tijd na het uitbreken van de brand, was het ergste alweer achter de rug: het rieten dak van de stal (waarvan men links de overblijfselen ziet) was reeds naar beneden gekomep, en tussen de gebouwen al geblust. Gevaar voor uitbreiding was er niet meer, maar veel moeite moest nog worden gedaan om het vuur onder de knie te krijgen, vooral in de hooiberg, waarin het nog lange tijd hardnekkig nasmeulde. Leidse en Warmondse brandweren redden wat te redden viel Een hoogoplaaiende vuurzee, nu en dan verscholen traande in een 'dicht rookgordijn, verwoestte gistermiddag een aan het woonhuis gebouwde ste nen stal van de bej. boer P. J. van Rijn aan de Herenweg no. 10 nabij do tol te Warmond benevens de direct daaraan grenzende hooiberg, waarin slechts enkele ogenblikken tevoren kinderen met vuur speelden! Een on verantwoordelijk spel dat in een mi nimum van tijd tot ernstige gevolgen leidde, waarbij slechts dank zij kracht dadig werk van de toegesnelde Leidse en Wannondsc brandweren een totaal verlies van het gebouwencomplex dier boerderij kon worden voorkomen. De brand werd door een van de be woners het eerst waargenomen, en een ADOLPHE POTII EERSTE CONCERT MEESTER RESIDENTIEORKEST. De violist Adolphe Potli, die reeds sinds 1917 als eerste concertmeester naast Sam Swaap in het Residentie orkest fungeerde, is thans als opvolger van de heer Swaap. tot eerste concert meester benoemd. BRUG BIJ WASPIK DOOR ILLEGAAL WERKER GERED. 250 K.G. munitie ontdekt. Tijdens werkzaamheden aan de brug over de Zuiderafwatering te Waspik ontdekte men bij toeval een hoeveel heid munitie van circa 250 k.g. De manschappen van de opruimingsdienst verwijderden het ontplofbare materiaal, Indien tijdens de bevrijding de aange brachte lont niet tijdig onklaar was gemaakt, zou hierdoor een groot ge deelte van Benedenkerk vernield zijn. 7 K.G. munitie was voldoende, om de brug te laten springen. Dat de Duitsers niet in hun opzet slaagden is te danken aan de illegale werker Jan Strenge uit Waspik, die destijds de zaajc onklaar maakte. AANZIENLIJKE PRIJSVERLAGING BEHANGSELPAPIER. Zowel de prijzen van het in ons land vervaardigde als van het geïmporteerde behangselpapier zullen met ingang van 1 Mei a.s. aan een nieuwe regeling ge bonden zijn. Voor zover hier te lande vervaardigd, moet 65% van 't behang selpapier in een aantal prijsklassen worden geleverd, oplopend tot ten hoogste f. 1,30 per rol. Vergeleken met de tot voor kort gevraagde prijzen en mede in verband met de toenemende concurrentie op dit gebied, betekent deze prijsregeling een aanzienlijke ver- aging. kind. dat zich nog in de reeds brandende hooiberg bevond, kon ternauwernood in veiligheid worden gebracht. Direct daar op togen bewoners en toegesnelde om wonenden. voorbijgangers en landar beiders met man en macht aan het werk om overslaan van het vuur naar de op een meter afstand gebouwde stenen" stal, waarin zich vee bevond, en aan welks andere uiteinde het woonhuis was ge bouwd, en naar het nauwelijks verder verwijderde Koetshuis met aangebouwde stal en zomerhuis te voorkomen. Het rieten dak van eerstgenoemde stal vatte echter reeds spoedig vlam, om reeds enkele ogenblikken nadien als efii vloedgolf van vuur naar be neden te glijden,deels terechtkomend tussen de slechts enkele meters uiteen- staande lange stenen gebouwen en van de stal, waar zeven kalveren door het vuur omkwamen. Op dat ogenblik leek een totaal verlies van het com plex onvermijdelijk. De inmiddels gewaarschuwde bfand- weren van Warmond en Leiden (welke laatste om 17.52 het alarm doorkreeg van burgemeester ,Von Fisenne en reeds 18.00 uur met vier stralen van de mo torspuit op de vuurzee aanviel vóór de Warmondse brandweer aanwezig was) zagen direct als voornaamste taak „te redden wat te redden viel", zodat zü zich concentreerde op behoud van woon-, koets- en zomerhuis, die inmid dels door rappe handen geheel waren ontruimd (kazen incluis!) Gelukkig wa ren de nog niet brandende gedeelten voorzien van een pannendak.. De Leidse brandweer stond onder lei ding van commandant S. W. Hagedoorn, de Warmondse vrijwillige brandweer werd gecommandeerd door de heer W. K. Heyl. Zij slaagden er in. uitbreiding te voorkomen zodat bereikt werd wat aanvankelijk niemand meer had durven hopen; slechts stal en hooiberg werden door het vuur geheel verteerd, terwijl de rest van het complex niet anders dan een uiteraard toch aanzienlijke waterschade opliep. Reeds om halfzeven was het gevaar voor uitbreiding zo goed als geweken, zodat het terugdrijven van varkens en biggen in de stal tussen koets- en zomerhuis voor een vrolijke noot zorgde voor het talrijke publiek op de Herenweg. Tussen kwart voor acht en acht uur rukte de Leidse brandweer weer in, smeulende en zwaar rokende puinhopen van stal en hooiberg achter zich latend onder de hoede van de Warmondse col- lega's die nog meerdere uren de na blussing verzorgden van het hardnekkig doorbrandende restant van de hooiberg. Burgemeester Von Fisenne woonde de blussingswerkzaamheden op het terrein bij. D* schade wordt geraamd op om streeks 30.000 gulden, de gebouwen en inboedel waren verzekerd op vooroor logs peil, zodat een aanzienlük deel van de schade door de bewoners ge dragen wordt. HOE HET NIET MOET Weinig hebben wy vermoed, dat de raadszitting van Maandag j.l. tot kjvart voor zeven uur zou duren! De agenda gaf zeker geen aanleiding voor dit zwart vermoeden en met de uitmuntende prestatie van vorige zit ting in het geheugen, meenden wij, dat ook nu geen kou aan de lucht was Maar, we zeiden het reeds eerder, de Leidse Raad is nu eenmaal onbereken baar! Aanvahkelijk ging alles naar wens, al zat er direct al weinig schot in. Onder zoek van geloofsbrieven, de verkiezin gen, zij duurden langer dan normaal, maar daarmede was alles dan ook ge zegd. Daarop volgden enkele opmer kingen van de heer Van Iterson, die volslagen zakelijk waren. Ongetwijfeld zal het binnen afzienbare tijd tot rio lering van de Langebrug moeten ko men, afgezien van de kosten, ook de wethouder moest dit volmondig toege ven. Verbetering aan de overkluizing blijft lapwerk en op de duur wordt dat zeker; goedkoop is duurkoop! Toen werd het echter mis en wjj aar zelen niet om uit te spreken, dat de politiek zich deed gelden. Er zijn im mers verkiezingen in het vooruitzicht? Het spijt ons, dit te moeten neer schrijven, maar onze indruk kan een voudig niet anders zijn! In gematigde vorm bleef dit nog bij het voorstel om 80.000 gulden uit te trekken voor terugbetaling aan ge meente-ambtenaren van te" veel betaal de pensioen-premie. Verzet tegen het voorstel k^am van geen enkele zijde, maar speciaal bij monde van de heer Schliller werd op een spoed aangedron gen, waaraan niet was te voldoen. Het is toch logisch, dat een gemeentebe stuur pas tot uitgaven overgaat, wan neer het weet, hoe deze te verantwoor den. Het zou van wanbeheer getuigen, als het anders was. Hogere instanties zullen de gemeente in deze tegemoet moeten komen en zij zullen dat ongetwijfeld ook doen, ge zien de machtiging van de minister van Binnenlandse Zaken. Al het andere is maar een doekje voor het bloeden! Het mocht als algemeen bekend worden verondersteld Maar het geluid; het kan niet wach ten, geen dag en geen nacht, moest nu eenmaal worden geuit. Erger werd de situatie bij het voor stel de salarissen van het personeel der openbare bewaarscholen te verhogen, waarmede het college juist incidenteel kwam om in de gebleken achter stand te voorzien, daar over de kwestie van een algehele regeling voor dit soort, van onderwUs, dat toch zo'n belang rijke positie is gaan innemen, niet in kort tijdsbestek tot een regeling was te komen. Vooral na de toelichting van de wethouder van Onderwijs, die zeer duidelijk deed uitkomen, hoe de be trokken organisatie, juist om het voor stel van B. en W. meer kans van slagen te geven, volkomen accoord ging met het voorstel om dan later toch nog te komen met een voorstel om hoger te gaan mocht men verwachten, dat alles verder vlot zou verlopen. Buiten de waard gerekend, want de commu nisten moesten natuurlijk proberen het gevraagde schepje er boven op door te drijven. Om met de kous op het hoofd af te deinzen Hadden wij ons echter nog niet te zeer verbaasd, die verbazing kwam ech ter volkomen bij de kwestie van het voorstel inzake afwijzing van de aan vraag van Leidse kermis-exploitanten een Lunapark te mogen exploiteren tij dens het komende regeringsjubileum van onze Koningin. Daar kwam plotseling een steeds chauvinisme naar voren, waarvan we zijn geschrokken en ons deed vragen, ofalle zakelijkheid dan in de raad is verdwenen. Zoals bekend, heeft een jubileum commissie de organisatie der komende feesten in handen genomen. Deze com missie heeft een kermis oftewel Luna park op het programma gezet. Een num mer, dat zeker waardering zal vinden bij een groot deel der bevolking. Lo gisch is, dat de commissie dit nummer zo goed mogelijk wil doen slagen en, met alle respect voor de reeds eenmaal door de Leidse exploitanten uitge brachte kermis, die prestatie blijft be slist onder de maat van hetgeen bi) deze gelegenheid mag worden verwacht Bovendien biedt het komende Luna park een prachtige gelegenheid om de commissie een aardige duit te doen ver dienen aan pachtgeld en zeer begrijpe lijk is deze aangelegenheid niet ver zuimd. Het is gegaan ten koste derLei- denaren, het zij erkend, maar gaat het grote niet boven het kleine? Bovendien, gezien de feestelijkheden overal in ons land, kunnen de Leidenaren toch niet elders terecht? Moet terwille van vijf Leidse kermis-exploitanten alles op los se schroeven worden gezet? De heer A. van Dijk maakte zich ech ter de tolk voor de Leidenaren en vond daarbij .steun bij zijn naamgenoot. Met gevolg, dat een motie werd aangeno men, waarbij aan. de burgemeester werd verzocht alsnog de- Leidenaren in de gelegenheid te stellen naast de reeds ontworpen kermis op andere plaats een Lunaoark te openen Dit, terwijl het contract is getekend, dat natuurlijk di rect zou worden geannuleerd, zo aan het verzoek zou worden, voldaan Aan het lot van het verziek twijfe len wij dan ook geen ogenblik! Maar aan de politiek is voldaan Het hoogtepunt werd echter wel be reikt bij de communistische interpel latie over de circulaire inzake onder: houdskosten aan de bewoners van hui zen der. Gem. Woningstichting aan de Prinsenstraat en omgeving Wij aarze len niet com te zeggen, dat hier tegen beter weten in een aanval tegen wet houder Jongeleen werd gelanceerd, die ^cant noch wal raakte en met verba zing zagen wij de heer Lombert aan vankelijk in 't communistische schuitje verzeild raken, waaruit hij zich later weer trachtte los te maken. Het boekje, dat de wethouder^" over deze bewoners opendeed, wierp wel een zeer schril licht op de daar bestaande woningtoestanden, die eenvoudig niet gehandhaafd kunnen worden en wij kunnen ons indenken, dat de wethou der spy't had, deze gegevens aan de Ingezonden Mededeling Als Rkeumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een ECruschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzui verende organen. Die doen dam Uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist openbaarheid te moeten prijs geven. De noodzaak dwong echter en dat hij on der dergelijke omstandigheden nu niet bepaald „vriendelijk" was, kunnen wij begrijpen.' Laten wij er verder het stilzwijgen ook maar toedoen, het lijkt ons het beste. Trouwens de mededeling van de - wethouder, dat nu onder de bewoners een circulaire rondging om helemaal maar niets meer te betalen, verschrikte zelfs interpellante danig Het feit spreekt overigens voor zich zelf! Ten shotte had de raad zelf zo genoeg van de zitting, dat als iemand van de „rondvraag" gebruik had gemaakt, hij kans gelopen had „gestenigd" te wor den. De Ronde van Nederland. Zaanstreker won étappe met banddikte „De eerste klap Is een daalder waard" en dit<£old ook voor de etappe Nymegen Maastricht door het Limburgse heuvelland. Want het groepje, dat zyn slag sloeg direct na het vertrek In Nijmegen en dat hij Jlosst 74 minuut, voorsprong op het hoofdpeleton had bevochten, heeft, die voorsprong kunnen behouden tot op 30 K.m. van de finish. Toen traden wijzigingen in. maar het waren toch vijf renners uit de kopgroep, die elkaar op. de laatste 30 kilometers de lauweren betwistten. In een felle en genadeloze eindsprint, die werd verreden op het Koningsplein te Maastricht, waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden geschaard, won Bakker na een nek aan nek race met een handdikte van Bouk Schellingerhout. liet was een boelend slot van een urenlang gevecht. 15) Helemaal niet, zei Lynn noncha lant, ik heb een baan. Hij kon gerust zijn. Er was geen ge vaar. Het doet me goed een meisje met hersens te ontmoeten, zei hij. Angel is knap om te zien, maar ze heeft niet het minste verstand. Ik geloof niet, dat ze dat nodig heeft, Hy keek haar even aan. Vindt u het erg, als ik rook? Hij wachtte niët op haar antwoord, maar stak een enorme sigaar aan. Een grijs-groene rookwolk kwam om hem heen te hangen. Ei- zit veel geld in het hotel-vak, zei J.W. gewichtig. Bent u al lang aan de gang? Nee, we zijn eigenlijk juist bezig de zaak weer te openen. We zijn een en ander aan het in orde maken, be grijpt u. Zo, zo. Verbouwing enz. Dat is altijd uitstekend. Zodra er weer vol doende auto's langs de weg zijn, zal er geld te verdienen zijn. Maar je moet natuurlijk de knepen van het vak ken nen. Is het.moeilijk? Ik bedoel, als 'n zaak lang gesloten is geweest, duurt het dan king, voordat alles weer loopt? Helemaal niet, zei J. W., terwijl hij naar de lange as-punt van. zijn sigaar keek. Als je tenminste kapitaal hebt. Er zijn meer mensen in Engeland, die amusement zoeken, dan er amuse ment aangeboden wordt. Als je een goede zaak hebt en je weet die te lei den, dan heb je in een minimum van tijd een "wachtlijst van mensen, die willen komen logeren. Maar je moet over kapitaal beschikken. Voldoende kapitaal om je door moeilijke tijden heen te helpen, als het weer b.v. slecht wordt en als er reparaties gedaan moe ten worden en wat er zo al niet meer is. Daartoe gaan er zoveel kleine zaken op de fles. Ze kunnen het niet uitzin gen. En dan op dat moment kom ik. O, zei Lynn, en ze vroeg zich af wat hij precies bedoelde. Misschien was hij wei een phi laai troop, die hotelhou ders, die in moeilijkheden waren ge raakt, hielp. Als 'd&t zo was, zou-ze zijn aandacht moeten vestigen op Kapitein Peter Landon. Wat ik bedoel is, dat ik wacht tot ze kapot zijn. D&n kom ik en koop ik ze op. Vaak bespottelijk goedkoop. Geen van die kerels met kleine hotels, die ze niet kunnen volhouden, zijn echter za kenmensen. De helft weet niets van het bedrijf. Je moet de foefjes goed kennen. Hoe bedoelt U dat? Natuurlijk weet U dat niet. Hoe zou U? zei J. W. beschermend. Laat ik het zo stellen; Als je de foefjes niet kent, weet Je b.v. niet hoe je moet provanderen. Tigherhams is de zaak, waar je heen moet gaan» Je laat hen alles verzorgen in plaats van zelf te prutsen. De amatem's zullen altijd zelf met een mandje naar de markt blijven gaan. Tigherhams kan als groothandel echter goedkoop leveren. Mercer is dè man da&r. De oude Charles Mercer. Een grote vriend van me. Hij verzorgt al mijn zaken. Dan is er Morlfords voor wijn en gedistilleerd. Ook 'n beste zaak. Met geweldige relaties. Ze weten wan neer er schepen binnen komen. Ze heb ben agenten cp 't vasteland, die goed kope goede drank voor hen opsporen. Morlfonds heeft me b.v. eens geholpep aan een soort champagne cider. Kostte me vier shilling per fles en ik liet er champagne-cocktails in mijn hotel voor 6 shilling per glas mee maken, Jaren lang. «n niemand heeft het ooit ont dekt. Daar verdien je goed aan, dat kan ik U vertellen. Hm, humHij begon weef zijn zonderlinge geluiden te produceren. Lynn dacht snel na, terwijl hij aan het kuchen was. Ze steunde haar kin in haar handen. Haar zachte haar, dat met een lintje bijeen gehouden werd, viel om haar gezichtje. Ze keek J. W. met een verlegen bewondering aan, die hij vleiend en aangenaam vond. Ten slotte doe ik nu net als hij met de ci der, dacht Lvnn en 'ze glimlachte in zichzelf. Ik bied hem een goedkoop soort bewondering aan, die hij voor echt houdt! Het gebeurde J. W, niet vaak, dat een aardig jong meisje enige notitie van hem nam. En aardig om te zien was ze zeker, dacht hij. Hij vond haar gebruin de huid en de enkele sproet op haar kleine neusje zeer aantrekkelijk. Ze kon misschien niet met Angel wedijveren, maar dat deed er ook niets toe. Angel was een miniatuurtje. Maar Lynn, vond J. W„ leek op een rijpe appel. En hij prefereerde Lynn's type. Hij vouwde zijn dikke rode handen op de tliel ep duwde Mevrouw Lessing's kostbare bezittingen een gouden sigarettenkoker met aan steker, en een gouden poederdoos met diamanten monogram; die naast haar tasje lagen, opzij. (Wordt vervolgd). WEINIG UITVALLERS. Het eigenaardige van deze ronde is, dat het percentage uitvallers zo laag blijft. Tot dusverre heeft slechts een tiental deelnemers de strbd gestaakt en dit laat de keus tussen drie mogelijkhedenof de algemene klasse van onze wegrenners bereikt een onvermoed hoog peil, of en kele etappes zijn niet lang genoeg, of de controle is niet voldoende scherp. WIJ voor ons voelen het meest voor de tweede verklaring..., Hoe het ook zij. er waren gistermorgen nog meer dan iOO renners in de koers en dit plaatste de organi satoren voor onverwaohte moeilijkheden, o.m wat betreft de huisvesting. Men heïft er uiteraard niet op gerekend, dat de strijd In het Limburgse heuvelland door een dergelijke stoet renners zou worden betwist. Overigens schijnt het. dat er af en toe nog wel een renner mee rijdt, die daartoe niet gerechtigd is. Zo merkte men te Nijmegen, dat een Bra bander, die Zondag had opgegeven. Maan dag weer doodleuk had meegereden. Hier zat wellicht geen boos opzet achter, want hij had de presentielijsten niet getekend, maar het mag nu eenmaal niet. In blinkende zonneschijn en met een flink briesje uit het Westen, nu eens in de flank, da nweer schuin tegen en een enkele maal ln de rug, reden de circa 120 overgebleven deelnemers, na de start ln Nijmegen, naar Grave, waar om 1 uur de brug over de Maas bereikt werd. Het peleton zat toen nog bijeen, maar op de kronkelweg van Uden naar Veghel met weinig uitzicht, tussen welde en rogge velden, bezweek een kleine groep voor de verleiding. Zij flitsten weg uit ae hoofd groep, die niet reageerde en hadden bij Gemert zeker een kilometer voorsprong. Het waren twee Spanjaarden Rodrlquez en Capo en zeven Nederlanders: Schel- lingerhout. Motke, Hopstaken, Evers, Bak ker. Steenbakkers en Storm en de Luxem burger Clemens. Het tempo was hoog. Capo raakte ln moeilijkheden en moest lossen, nadat zijn maat Rodrlquez ver- f;eefs getracht had hem weer op de kop- opers te trekken. Om 2 uur 20 reed de leidende groep Helmond binnen met een voorsprong van 44 minuut. Op de mooie weg door de Peel .maakte het peleton serieus werk van de achtervolging met het gevolg, dat het bijna onmiddellijk uitviel ln een grote moot van misschien 70 ren ners en drie of'vier kleinere groepen, een sliert van ongeveer een kilometer lang. Ver terug lagen kleine plukjes achter-1 blijvers. Maar de negen koprljders hielden er eveneens een straf gangetje ln en bij Horst, waar men zich op Limburgs grond gebied bevond, was de situatie als volgt: na de leiders volgde op 6 min. 15 sec. een groepje van 5, waarbij zich .Capo had aangesloten en daarna met 7 min. 30 sec. achterstand op de kopgroep het grote peleton van 70 renners. Na een felle strijd, die tot Gulpen duur de, hadden Van Beek. Bakker en Schel lingerhout zich losgereden en werden op 1 minuut gevolgd door Clemens en op 2 minuten door de Spanjaard Rodrlquez. Op de Cauberg kreeg Van Beek banden- pech en het werd duidelijk, dat de eind sprint zou gaan tussen Bakker en Schel lingerhout. Duizenden stonden langs het parcours opgesteld, toen Bakker met enkele centimeters wor. De volgorde van aankomst was: 1. Bakker (Zaanstreek) 6.27.18; 2. Schcllingerhout zelfde tijd: 3. Van Beek 6 29.57; 4. Clemens (Lux.) 6 31.59; 5. Hopstake 6.34.49; 6. Goldschmlt (Lux.) 6 35 05; 7. Savelsberg 6.35.05; 8. Tarchine (Zwitserland) 6.35.29; 9. ex aequo Hen dricks (België), De Ruiter, Loos, Van As, Rogiers (België). Lambrlchs, Janssen. 6.36.40. Het algemeen klassement luidt: 1. Bakker 22 01.51 (Zaanstreek); 2. Van Boek (Zaanstreek) 22.08.24; 3. Goldschmlt (Lux.) 22.11.21; 4. De Ruiter (Zuid-Holl.) 22.12.29; 5. Rogiers (België A) 22.13.13: 6. Vooren (Zaanstreek) 22.13.14; 7. De Vries (Zuid-Holland) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwltserl.) 22.13.54; 9. Jansen (Limburg) 22.14.35; 10. v. d. Meerschaut (België B) 22.15.57. Het officiële ploegen-klassement luidt: 1 Zaanstreek 66 uur 23 min. 29 sec.; 2. Zuid-Holland 66.43.35; 3. Luxemburg 66.44.22; 4. België' A 66.48.39; 5. België B 66.50.22: 6 Limburg 67.01.35; 7. Zwitslr- land 67.01.39; 8. Noord-Brabant B 67.03 38; 9. Noord-Holland; 10 Frankrijk; 11. Noord Brabant A; 12. Italië; 13. Spanje. K.N.V.B.-AFDELING LEIDEN. Het VierbondentotETïieoL Het Vierbondentournooi zal fit jaar gespeeld worden te Amsterdam op 9 Mei a.s. Het Leids elftal komt in de eerste ronde uit tegen het afdelingselftal van Noord-Holland. KORFBAL. NED. TWAALFTAL TEGEN ,BELGIË. Het Nederlands twaalftal, dat op 9 Mei a.s. te Antwerpen tegen België zal spelen is als volgt samengesteld- Aanval heren*: D. Stoelue (Westerkw.), H. Schoonderwoerd (Archlpe^: dames: A. Koper—j-Van Es en Tr. Heespellnk (belden Westerkw.). Midden heren: G Selts (Detos), H. Koper (Westerkw.), dames. N. Karsen Pltters (Rohda), M, NagtegaulVan der Graaf (Detos). Verdediging heren: G. Karsen (Rohda), P. Oerlemans (Swlft), dames; H. Schui ten ('tZuiden), C. HelderVlletman (BI. Wit). MOTORSPORT. K.N.M.V. KRIJGT TOESTEMMING VOOR BESCHEIDEN PROGRAMMA. Naar de K.N.M.V. bericht, heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat deze vereniging doen weten, dat het door haar aangevraagde „minimum-sportprogram ma" voor het aanstaande seizoen de foedkeurlng „van de overheid kan weg- ragen. Er zullen echter, ln het algemeen, geen wedstrijden op Zondag mogen wor den gehouden. Toestemming is verleend voor ten hoog ste twee terrein wedstrijden en twee open betrouwbaarheidsritten por provincie, vijf wegwedstrijden (tw. Assen, Tubbergen. Etten, Zandvoort en Den Haag), de K.N.- M.V.-kampioensrit en de kilométre lance van Lieshout. Gras- en slntelhaanwedstrijden (speed way-races) zijn geheel vrij gegeven. 5). „Ach, ach! Welk een domheid!" zei de voorbijganger verschrikt. „Het is geheel mijn schuld! Verschoon me, edele heer! Sta me toe, U schadeloos te stellen!" Hij bukte zich bezorgd over de heer Stapper heen en nam beleefd zijn hoed af. „Joris Goedbloed!" riep Panda, die van de schrik bekomen was. „Dat was opzet! Dat heb Je expres gedaan! Waar kom je nu weer vandaan? Je bent „Hallo! Panda!" zei Joris, terwijl hij snel naar de taxi toeliep en naar bin nen stapte. „Het spijt me, doch ik heb me bereids verlaat! De volgende keer babbelen we verder!" Het portier sloeg dicht en de auto snorde weg. Maar Panda had gezien, dat Joris Goedbloed het kostbare kistje onder de arm had en hij bedacht zich geen ogenBlik, Snel greep hy het bagagerek van de voort- schietende taxi en liet zich meetrekken. „Het is toch altijd hetzelfde!" dacht hy intussen. „Altijd heeft hy dezelfde grappen en trucjes. Wanneer er iemand over een wandelstok struikelt ls Joris er vast en zeker de oorzaak van! Maar ik heb hem nu zo langzamerhand in de gaten li' VOOR DONDERDAG 29 APRIL Hilversum I (301 M AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ochtendrhythme; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8,00: nieuws; 8.45: werken van Sibelius en Smetana; 9.16: morgenwyding door ds W. Wlllemse; 9 30: fluit- en strijk orkest; 9.45: lichte muziek; 10.30: voor de vrouw; 10.35: filmmelodieën; 10.50: kleu tertje luister; 11.00: operette concert; 11.46; wat aten en dronken onze voor ouders; 12.00: Pierre Palla en Harry Wlg- gelaar; 12.30 weerpraatje; 12.33: in het spionnetje; 12.38: orgelspel en zang; 1.00; nieuws; 1.15: het Vaudeville Strijkorkest; 2.00: voor de vrouw; 2.20: Brahms pro gramma, 3.00: zlekenuurtje; 4.00: „Van vier tot vijf", een radioprogramma in een notedop; 5.00: kaleidoscoop; 5.20: welk dier deze week? 6,30: dansmuziek; 6.00: nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30: strijd krachten: 7.00: reportage Ronde van Nederland; 7.10: gltéar muziek; 7.15: volksmuziekschool; 7.45: de R.V.D. ant woordt; 8.00: nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15: omroeporkest; 9.05: radio mu- ziekjournaal; 9.45Droomland, een ro mantisch avondprogramma; 10.45: De West-Europese Unie en Nederland, lezing; 11.00: nieuws; 1115: voorjaarsmoeheid (gr.pl.); 0 uur sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: orkest zonder naam; 7.30: liederen van Schubert en Wolf; 7.45: morgengebed; 8.00- nieuws; 3.15: lichte muziek: 9.00. voor de vrouw; 9.05: viool concert; 9.30: waterstanden; 9.35 Zweedse (llederen; 9.45: schoolradio: NCRV 10 00: strijkkwartet, 10.15: morgendienst door da Jac. Vermaas: 10.45: geestelijke liederen; KRO 11.00; radio ziekenbezoek; 11.45: pianoconcert; 12.00: Angelus: 12 03: Me- tropole Orkest; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Metropole Orkest; 12.50: reportage van de Ronde van Nederland: 12.55: zonnewijzer; 1.20: Mies Snijders, zang en Willy Francois pianor 1.45: lichte muziek; NCRV 2.00: Musette orkest; 2.30: Les Lanciers; 2.40: voor de vrouw; 3.00: Busch strykorkest; 3.30: Radio Cembalo Gezelschap: 4.00: bijbellezing door ds Van Munster; 4.45: Schotse muziek; 5,00: radio Jeugdjour naal; 5.30: Franse muziek; 5.50: voor de Jeugd; 6.00:, L K.A.B.'s muziekkorps (Nar vik): 6.15: CNV-kwartler; 6.30: L.K.A.B.'s muziekkorps (vervolg); 6.45: causerie; 7.00: nieuws en weeróverzicht: 7.15: Leger des Hells; 7.30: actueel geluld: 7.45: cau serie; 7.50: gram.muzlek; 7.65: NCRV- koor; 8.00: nieuws; 8.05: proloog: 8.15: Promenade orkest met solisten; 9.30: familiecompetitie; 9.50: Franse geesteiyke werken: 10.15: causerie door dr L. W. G. Scholten: 10.35: gram.muzlek; 10.45: avondoverdenking: 11.00: nieuws: 11.15: kamermuziek; 11.4512.00: Die Haghe Sangers. AGENDA HEDEN. Stadszaal: Kinderkoor ,Ex Animo", ,^len dag Kalif". 8 uur nam. Evang. Luth. Kerk Maranatha-conferen- tie, 3 en 8 uur nam. dovrerdag. C.V. Tieleman en Dros: Aandeelhouders vergadering te 3 uur nam. Evang. Luth. Kerk: Maranatha-conferen* tie, 3 en 8 uur nam. Stadszaal: Snip en Snap-revue, 8 uut nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2