Communistische geweldactie op Oost-Java verijdeld Zeer verwarde situatie in Palestina WEERBERICHT Senator Vandenberg over Amerika's bedoelingen Wat er in Indië gebeurt Indië volgens minister Jonkman op de goede weg Wij hebben het nog niet zo slecht gedaan... Met een enkel woord Scherp optreden tegen Republikeinse infiltratie 87ste Jaargang WOENSDAG 28 APRIL 1948 No. 26373. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, LeideD Giro no.: 67055 2 Geheime acties? De situatie in Palestina is zeer on overzichtelijk. Van diverse zijden wordt twijfel geuit aan de oorlogsverklaring van Transjordanlë aan het Zionisme en aan de bezetting van Jericho, maar of ficieel is noch een bevestiging noch een ontkenning te verkrijgen. Gezien de ver klaring van koning Abdoellah schijnt echter toch zeker iets gaande te zijn, Saar wil men de ernst van de toestand Ijkbaar wat temperen. Van betrouwbare zijde verneemt Reu ter, dat Irak heeft besloten volledige militaire medewerking te verlenen aan „het redden der Arabieren in Palestina". De bewegingen van het Iraakse leger en de luchtmacht worden geheim ge houden, zo is officieel verklaard. Voorts wordt bericht, dat binnenkort de gere gelde troepen Van de led,en der Arabi sche Liga een algemeen offensief tegen Palestina zouden beginnen. Volgens berichten uit Cairo zou het eerste deel van het Transjordaanse le ger bij Jeruzalem zijn. Naar verluidt zal een ander offensief ontketend wor den in Galilea in de buurt van het meer van Tiberias en Nazareth. In de Noordelijke sector van Palesti na zouden de Iraakse en Syrische strijd krachten tot gelijksoortige operaties overgaan, als voorbereiding tot een mars op Haifa. Men meent dat Transjordanië tegen 15 Mei als minimum 10.000 man schappen van het geregelde leger, die goed gedrild zijn en 10.000 Bedoeinen, zal kunnen ter been brengen. Zijnerzijds zou Irak 30.000 manschappen en eenhe den van zijn luchtwapen leveren. Een woordvoerder van het Joods bu reau heeft verklaard, dat de Transjor daanse verklaringen op het punt staan waar te worden gemaakt. Aangaande de Britse positie zei de woorcftoerdei;, dat Britse ministers op ondubbelzinnige wij ze te kennen hadden gegeven, dat er geen Brits wapentuig wordt gebruikt door de in Palestina strijdende Arabie ren. Indien Iraakse en Transjordaanse strijdkrachten actief aan de gevechten in Palestina zouden gaan deelnemen, dan zou dit ;niet slechts interventie met Britse wapens en uitrusting maar „uit sluitend met Britse wapens en uitrus ting" betekenen. De Iraakse premier heeft „aan de moeders van twaalfduizend studenten, die in hongerstaking zijn gegaan", mee gedeeld, dat „Irak Palestina zal redden in samenwerking met de leden-staten van de Arabische Liga". (De achtdui zend jongens en vierduizend meisjes hebben verklaard niet te zullen eten, voordat Irak een gemotoriseerde divisie naar Palestina zendt)/ Later hebben duizenden zich als vrij willigers gemeld, toen daartoe de gele genheid werd gegeven. De strijd bij Jaffa duurt nog voort en schijnt in felheid te zullen toenemen, nu de Haganah en de Irgoen en mili tairen overeenkomst hebben gesloten. Naar verluidt, zouden de Engelse een Joodse bezetting van Jaffa echter niet willen dulden. De politieke commissie der V.N. heeft INDERDAAD BIJEENKOMST MINISTERS VAN DEFENSIE WEST-EUROPESE UNIE. In officiële kringen te Brussel wordt thans bevestigd, dat de ministers van defensie van België, Nederland en Luxemburg zijn uitgenodigd om hun Britse en Franse collega's in Londen te ontmoeten ter bespreking van gemeen schappelijke defensie vraagstukken, die voortspruiten uit het West-Europese verdrag, dat de vorige maand te Brus sel getekend werd. De datum is op Vrijdag a.s. bepaald. KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, tijdelijk harde wind draai end naar West of Noordwest. Aanvan kelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later wisselend bewolkt met enkele buien. Vooral morgen overdag aanzien lijk k-ouder. 29 APRIL. Zon op: 5.15 uur; onder: 20.01 urn-. Maan cp: 2.05 uur; onder: 8.51 uur. (VM.). Hoog water te Katwijk te 7.28 en 2.57 uur. er in toegestemd het Amerikaanse voor stel voor een trustschap te bestuderen, met 38 tegen .zeven stemmen, bij zeven onthoudingen. Tegen stemden de Sovjet-Unie, Oekraïne, Polen, Tsjecho-Slowakije. Joegoslavië. Bielo-Rusland en Haiti. Onthoudingen: Groot Brittannië, Australië, Guatemala, Chili. Bolivia, Venezüela en Urugay. Van Joodse zijde werd nog eens ver klaard dat aan de eigen staat wordt vastgehouden. Van een wapenstilstand is nog altijd geen sprake, daar Joden en Arabieren te tegenstrijdige voorwaarde stellen. Van Franse zijde is aangedrongen op de vorming van een goed gewapende politie-macht van 1000 vrijwilligers om öe heilige plaatsen te beschermen, maar van Engelse zijde werd verklaard dat zonder wapenstilstand niets te be reiken zou zijn, daar Jeruzalem een te gewichtige strategische positie is voor beide partyen. De strijd om Berlijn Hans Kanig, chef van de Berlijnse geüniformeerde politie, die Maandag avond de Britse en Amerikaanse auto riteiten mededeelde, dat hij „aan ar restatie door de Russen was ontkomen", heeft voor onbepaalde tijd verlof ge kregen. Volgens een officiële woordvoerder van het stadbestuur voelde com missaris Kanig zich bedreigd tijdens een conferentie in het gebouw van het Sovjet-Russische militaire stadbestuur 'en verliet daarom de conferentie. gDe stedelijke autoriteiten stellen alles in het werk om de situatie op te helde ren en hopen, dat Kanig spoedig zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. William Babcokc, de Amerikaanse plaatsvervangende commandant van Berlijn, zeide, dat de Russische autori teiten om uitleg zou worden verzocht van de kwestie, indien de verklaring van Kanig waar bleek te zijn. Indien de Russen getracht zouden hebben Ka nig te arresteren zou dit een schending van de door de vier mogendheden ge troffen regelingen zijn. Een dode bij munitie ontploffing te Muiden Vrede, maar geen vrede tot iedere prijs ..Alle volken van de wereld bidden vurig voor de vrede, het Russische volk zelf. ik ben er zeker van, daarbij inbe grepen", zo heeft Senator Vandenberg in een rede voor de Kamer van Koop handel te Michigan verklaard. Volgens de republikeinse Senator wensen de Verenigde Staten een vrede in eer en rechtvaardigheid, welke op de vijf volgende beginselen moet steunen: 1. De Verenigde Staten hebben geen enkele territoriale eis te stellen, even min als oorlogsschade te eisen; 2. De Verenigde Staten erkennen, dat de vre de ondeelbaar is. Daarom hebben zij rechtstreeks belang bij het behoud van de onafhankelijkheid der democratische landen in een 'homogene collectieve vei ligheid en bij het behoud van de demo cratie en de Westerse beschaving; 3. Zo als blijkt uit het program van hulp aan het buitenland verbinden de Verenigde Staten er zich toe voor zover hun mid delen het toelaten, de landen die de zelfde democratische en vreedzame ide alen als de Verenigde Staten nastreven, te helpen, terwijl het voortduren van de Amerikaanse hulp afhangt van de vor deringen die door de Marshall-landen ln hun herstel worden gemaakt; 4. De Verenigde Staten willen de algemene ontwapening en de versteviging van de V.N.; 5. De Verenigde Staten willen niet geïsoleerd zijn van een wereld, die met geweld aan het communisme is onder worpen. Zij moeten bereid zijn degenen, die menen dat de Amerikanen „paci fisten zijn tot elke prijs", te tonen, dat zij zich zeer vergissen. Onzentwege, aldus de Senator, zou het een misdadige dwaasheid zijn de elementen van binnenlands verraad, die er van dromen de wereld-revolutie tot de Verenigde Staten uit te breiden, niet tot in de kiem uit te roeien. Anderzijds zouden de Verenigde Sta ten aan Stalin het volgende moeten bekend maken: 1. De Verenigde §taten moeten trach ten een formule voor de wereldvrede in plaats van die voor een wereldoorlog te vinden. 2. De Verenigde Staten hebben de grootste eerbeid voor het Russische volk en voor zijn onaantastbaar recht een regering te bezitten welke het verlangt, evenals de Verenigde Staten dit recht voor zich zelf en voor anderen opeisen. 3. De Verenigde Staten zyn even vast be-sloten als de Sovjet-Unie de opleving van de as en iedere militaire agressie te voorkomen. 4. De Verenigde Staten zijn bereid een vruchtbare samenwerking met alle landen, die zulks verlangen en verdie nen, tot stand te brengen. 5. De Verenigde Staten houden er geen politiek van loven en bieden op na, wanneer er sprake is van de rech ten van de mens, van de fundamentele vrijheid waar ter wereld ook. Bovenal zullen de Verenigde Staten nooit een communistische samenzwering op hun gebied toelaten". Spaak zocht toenadering tot de Sovjets Spaak, de Belgische .premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Belgische Kamer tijdens 'n debat over het verdrag van Brussel verklaard, dat hij in de afgelopen twee jaar twee maal een poging tót toenadering voor een verdrag tussen België en de Sov jet-Unie heeft gedaan. De pogingen waren echter geïgnoreerd. „De Sovjet- Unie gaf geen antwoord, waarüit ik de oonclusie trok, dat zij er geen belang in stelde," aldus Spaak. RAPPORT GRENSWAARNEMERS BALKANCOMMISSIE. De Balkancommissie der VN heeft haar goedkeuring gehecht aan een door grenswaarnemers opgesteld rapport, waarin verklaard wordt, dat Griekse guerillastrijders wapeps en ammunitie op Joegoslavisch grondgebied hebben opgeslagen en van hieruit Griekse re geringstroepen hebben aangevallen. Vol gens het rapport werden ook guerilla strijders in Bulgarije bewapend en be wegen zij zich vrij op Bulgaars grond gebied. Uit berichten uit Praag blijkt, aldus het rapport, dat 748 Griekse kin deren van tussen 5 maanden en 15 jaar door guerillastrijders meegevoerd zijn naar Tsjecho-Slowakije. Bij aankomst aldaar was de gezondheidstoestand der kinderen slecht. DOODSTRAF TEGEN FORSTER GEËIST. Volgens radio Moskou heeft het tri bunaal te Warschau de doodstraf ge- eist tegen Albert Forster. die van 1939 tot 1945 gouwleider van Danzig was en beschuldigd is van misdaden tegen de mensheid en de vrede. Gistermorgen te ca. 9.30 uur werd de bevolking van Muiden opgeschrikt door een hevige ontploffing op het terrein van de kruitfabriek „De Krijgsman" aan de Muidervaart. Daar was een afdeling van de oprui ming- en bergingsdienst bezig met het transporteren van losse springstoffen van het terrein, waar op 17 Januari de vreselijke ramp geschiedde, die een aan tal militairen het leven kostte. Plotseling explodeerde een blok trotyl. Een der beide militairen, die dit blok verplaatsten, de gehuwde 42-j. J. Brijde uit Amsterdam, werd op slag gedood. Hij laat een vrouw met vier kinderen ach- ,ter. De tweede militair kreeg slechts een lichte hoofdwond en enkele schrammen. Het slachtoffer was gistermorgen voor de eerste maal op het terrein werkzaam. Hij moest voor een van zijn collega's in vallen. De resten van zijn lichaam zijn nog niet gevonden. LEDENVERGADERING CHR. JONGE VROUWENFEDERATIE. Gisteren hield in de Dierentuin te Den Haag het Meisjesverbond der Chr. Jonge Vrouwenfederatie zijn jaarverga dering. De presidente, mevr; M. A. Hon- nefBender leidde de openingsdienst. Mej. Aalbers bracht het jaarverslag uit, waaraan wy ontlenen dat het le denaantal thans 34.000 bedraagt. In het afgelopen jaar bezochten 1000 leden de leidsters-dagen. Het verslag van de penningmeeste- resse, mevr. J. 't HartPoldervaart wees een batig saldo van f.300.aan. Van daag wórdt de Nat. Vakbondsdag ge houden, waarvoor zich 8100 leden heb ben opgegeven. De Ronde van Nederland". De vierde etappe bracht een overwinning voor de ker (winnaar) en Schellingerhout. etappe NijmegenMaastricht. Deze Nederlanders. V.l.nr. Van Beek, Bak- Commissie voor Goede Diensten bij Soekarno De Commissie v. G. D. en haar staf zyn door president Soekarno in audiën tie ontvangen. Vice-president Moham med Hatta en verscheidene ministers waren by het onderhoud aanwezig. Begroting Overzeese Gebiedsdelen aangenomen H.K.H. Prinses Juliana bracht als laatste punt van het bezoek aan Limburg een bezoek aan het kerkhof Margraten. De heer Jonkman verdedigde gisteren in de Eerste Kamer het Indisch beleid Inzake onze verhouding tot de Repoe- 'blik noemde de minister het jongste in cident te Djokja een ernstige en erger lijke aantasting van de waardigheid onzer delegatie, vooral van de Indone sische leden persoonlijk- Het was een slechte beurt van Djokja, kennelijk ge ënsceneerd door jongelieden, die des- tyds door de Japanners zyn „opgeleid". Overigens verzocht spr.. te willen wach ten op het antwoord op de desbetref fende schriftelyke vragen Van het Tweede-Kamerlid Sassen. Er zyn duide- lyke verontschuldigingen aangeboden. De heren Ratulanggi en Douwes Dek ker zijn inderdaad leden van de Repoe- blikeinse delegatie, aldus Z. Exc. Zulke benoemingen zyn niet geschikt, om ge voeligheden aan Nederlandse zyde te ontzien, waarvoor de heer Molenaar te recht respectering vroeg. De minister had veel hartelijke woor den aan' het adres van Ambon, dat hy verzocht had, zijn actie zoveel mogeiyk binnen de staat Oost-Indonesië te doen voltrekken; en wees op het volksfront- karakter van de Djokjase Sajap Kiri, waarmede samenwerking haar eigen aardige bezwaren heeft. En hij besloot met wat hy noemde het voornaamste punt, of de regeringspo litiek een mislukking en misleiding genoemd mag worden. Thans voltrekt zich inderdaad, aldus de heer Jonk man, een wending' ten goede; en in- stede van een mislukking is er kans dat men op de goede weg is. Men mag de dag niet misprijzen, voor de avond is gevallen. Dan zou kunnen blijken dat de lichten aangestoken ziin van de Indonesische herrijzing en de zelf standigheid der delen (ook van Suri name en Curacao), hetgeen immers het doel was n.1. de verwezenlijking van de Kon. rede. Zelfstandige delen met gerede en competente organen, met handhaving van onze Nederlandse eeuwenoude stelling en roeping tot het uitstrekken van ortze relaties overzee; waarbij vol gens Rabindranath Tagore's woorden Oost en West naast elkaar in vrede en vriendschap verkeren. Wii hebben het heus niet zo slecht gedaan, als men ziet naar Palestina, Kasjmir en Bogota, aldus de minister. sië. De regeling der arbeidsvoorwaarden zal aan de Federatie en niet aan de Deelstaten worden toevertrouwd. Na de replieken voerden 's avonds nog het woord de heren Molenaar, Bran denburg en Kerstens. Minister Jonkman beloofde in zyn re pliek verdere diligentie inzake de vry- latlng der Djokjase geïnterneerden. Voorts zal de regering alles doen wat in haar vermogen ligt om de ^Commissie van Drie zich te doen beperken tot het eigenlyke geschil met de Repoeblik en dat zy zich zal onthouden van in menging in de staatkundige problemen. Ook kon de minister op gezag van zyn ambtgenoot van Buit. Zaken verzekeren, dat de overeenkomst van" Linggadjati nimmer volgens art. 102 van het Hand vest der Ver. Naties was geregistreerd. De heer Van Kleffens had slechts me dedeling gedaan van het bereikte. Na een korte verklaring van de heer Pollema (R.K.), dat zyn fractie aan H.M.'s regering de middelen niet ont houden wil en dus voor de begroting zou stemmen, terwyi hy nog eens van de hoge waardering zyner fractie voor de plichtsopvatting van de minister ge tuigde, werd de begroting van Over zeese Gebiedsdelen z.hst. aangenomen onder aantekening, dat de Communis ten tegen zyn. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ZWABEN. De uitslagen der gemeenteraadsver kiezingen in Zwaben zyn: Ingeschreven kiezers: 577.406. Aantal uitgebrachte stemmen 503.823 (83.7%) Christeiyk-sociale unie 170.556 45%. Soc.-democratische party 59.847 16%. Communistische party 7.370 2%. Part" v. d. wederopbouw 10.948 2.9%. Federalistische party 6.852 1.9%. Duits blok 1.625 0.4%. Beierse party 9.329 2.5%. Vluchtelingengroepen 83.203 22%. Diverse partijen 23.520 6.3%. Het aantal te kiezen burgemeesters bedroeg 1.111. 845 dezer zyn by de eer ste stemming gekozen. 524 hunner zyn reeds in functie, terwyl 225 ,tot de christelijk-sociale unie behoren, 14 tot de sociaal-democratische party, 2 tot de communistische party, 5 tot de par ty van de wederopbouw, 1 tot de fede ralistische party. De andere gekozen burgemeesters zyn by geen enkele par ty aangesloten. VERKIEZINGSCAMPAGNE IN TSJECHO-SLOWAKIJE GEOPEND. Nosek, de communistische minister van Binnenlandse Zaken van Tsjecho- Stowakye, heeft met een radiorede de regeringscampagne voor die algemene verkiezingen cp 30 Mei geopend. Hy verklaarde, dat het nationale front, door één enkele lyst van candidaten aan te bieden, de verstorende uitwer king van een verkiezingsstrijd voor kwam. die de nationale economie ge durende maanden zou kunnen verlam men. Voorts zeide hy, dat het Tsjecho- Slowaakse kiessysteem democratischer was dan enig ander systeem. Mannen en vrouwen boven achttien jaar had den kiesrecht. Het aantal geregistreer de kiesgerechtigden in Bohemen, Mora- vië en Silezië was thans 6.098.000 en in Slowakye 1.903.000, hetgeen 4.176000 meer was dan in 1946. Het aantal van het kiesrecht uitgestotenen (collabora teurs, zwarthandelaren, anti-sociale elementen en „alle vyanden van het volkse karakter van onze republiek") was gering, daar er in het geheel 8.000.000 de kiesgerechtigde leeftyd hadden bereikt. Nosek verklaarde, dat 't nieuwe par lement voor zes Jaar gekozen zou wor den. Het zou aan het land een vyfja- renplan moeten geven. Hy zeide voorts, dat zy, die het niet eens waren met de candidateniyst, een blanco-stembil jet konden gebruiken. De heer Götzen behandelde de vra gen op economisch en sociaal terrein. Voor de Indische dienst worden niet aangenomen zij, van wie te verwachten is dat zy niet voldoende begrip zullen tonen voor de verhoudingen in Indone- BINNENLAND Aan de Wllhelminakade te Rotter dam scheepten gisteren 745 Nederlandse boeren emigranten, o.w. ongeveer 200 kin deren zich ln aan boord van het m.s. „Tabinta" naar Canada. Dit ls het derde contlgent emigranten, dat dit Jaar daar heen vertrekt. Ook nu ls het grootste deel afkomstig uit Friesland en Groningen. Gistermiddag brak brand uit in de boerdery van J. van Lagenberg te St. Oedenrode, die met schuur en stallen tot de grond toe afbrandde. Ook de' Inven taris w.o. een dorsmachine ging verloren. Op 57-jarlge leeftijd is ln het Haven ziekenhuis te Rotterdam overleden prof. dr Cornells Bonne, ln leven hoogleraar aan en president van de Universiteit van Indonesië te Batavia. Bij de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet ter vervanging van de wetgeving nopens het verkeer op de wegen. De minister van Sociale Zakpn heeft de door hem op 1 April ln het leven ge roepen commissie Inzake gemeenteclassi ficatie geïnstalleerd. Buitenlandse lüchtvaartmaatschap- pyen. w.o. ook de K.L.M., dl eop de Trans atlantische route vliegen, ls aangezegd, dat het vliegveld La Guardla te New York van 1 Juli a.s. af voor hen niet meer beschikbaar ls. De maatschappijen zullen door deze maatregel gedwongen zijn het nieuwe vliegveld „Idlewlld" te gebruiken, dat 20 K.Ml verder ligt. hetgeen een be slist nadeel voor hen betekent. BUITENLAND De wereld moet de oorlogsmisdaden van Duitsland „vergeven en vergeten", aldus heeft de Paus verklaard ln een her derlijke brief aan de Duitse bisschoppen. In de afgelopen drie maanden zijn ongeveer 9.700 personen clandestien Oos tenrijk binnengekomen. Het betreft voor namelijk Joegoslaven, Roemenen, Volks duitsers uit de randgebieden van Tsjecho- Slowakije, Bdlgaren en Russen en ook statenlozen en Volksduitsers uit Zuid- Tyrol. Ex-koning Peter van Joego-Slavie heeft bij zijn aankomst te New York ver klaard zyn aanspraken op de troon te handhaven en to hopen nog eens naar zyn land terug te zullen keren. Naar vernomen wordt heeft Joego- Slavie zyn territoriale aanspraken op Oos tenrijk verminderd met ongeveer 265 vler kante myien grondgebied met een bevol king van veertigduizend zielen. Gisteravond heeft de militaire Sovjet- uolitle en de Duitse politie een uitge breide controle van identiteitspapieren in t-sector van Berlijn uitgevoerd. Het Amerikaanse departement voor P.T.T. heeft alle postdiensten naar Palestina afgelast. Een Brits tribunaal heeft het dood vonnis uitgesproken over Ruth Closius, voormalig bewaakster van het concentra tiekamp Ravensbrueck voor vrouwen, zy werd beschuldigd van mishandeling van vrouweiyke gevangenen en het zenden naar de gaskamers. Margareto Rabe, die ook schuldig bevonden werd, werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, terwyi Elfrlede Mohneke tien Jaar kreeg. Vier personen zyn om het leven ge komen en 5 andere worden vermist ten gevolge van een reeks ontploffingen die zich ln een gas- en electriclteitsfabrlek te Brooklyn (V. St.) hebben voorgedaan. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat ook na het sluiten van de be standsovereenkomst er in Oost-Java nog dagelijks gevallen voorkomen van infil tratie. Biykens verklaringen van arres tanten en volgens aangetroffen docu menten ageren de infiltreerders in orga nisatorisch en soms in militair-orga nisatorisch verband. Tevens kón meer malen worden vastgesteld, dat deze lie den nauwkeurig waren geïnstrueerd door commandanten van de T.N.I, Zelfs, wanneer de infiltreerders slechts komen voor de plebisciet-actie, bevatten deze instructies opdracht tot intimidatie cn aansporingen tot het gebruik maken van geweld, wanneer het tijdstip der volksstemming zal zyn aangebroken. Een eh ander was te Soerabaya aan leiding om krachtig in te grijpen, het geen in de vroege ochtend van Zondag j.l. is geschied door een aantal arres taties en voorlopige aanhoudingen. De onmiddellijke aanleiding hiertoe was de ontdekking ener organisatie, die opdracht had te Soerabaya, in andere delen van Oost-Java en op Madoera ge weld te plegen. De order daartoe zou zyn uitgevaardigd door de Republikeinse generaal Moestopo, en in die order was Zondagochtend 25 April 10 uur als actie moment gelast. Het ingrijpen, enkele uren to voren, voorkwam de uitvoering van het plan, tot het plegen van ge welddaden en het veroorzaken van orde verstoringen op grote schaal. Dze ondergrondse organisatie had aldus de R.V.D. een sterk communis tische inslag, zoals bij het onderzoek o.m. bleek uit haar pogingen tot cellen- bouw in overheidsdiensten. Te Soera baya zyn de meeste leiders der actie gearresteerd. BRIEF VAN PÉTAIN. Het blad „le Monde" bevat een brief, die maarschalk Pétain aan de minis ter van Justitie heeft gezonden, naar aanleiding van de aankondiging der oprichting van ene comité, dat voorne mens is om zyn invryheidsstelling te verzoeken. Men weet, dat de regering onlangs aan dit comité elke activiteit heeft verboden. „In myn cel heb ik vernomen, dat een comité is opgericht, dat voorne mens is om myn invryheidsstelling te verzoeken. Ik dank diegenen, die dit initiatief hebben genomen, maar bewust van de diensten die ik aan myn land heb bewezen, heb ik om niets verzocht en zal ik om niets verzoeken. Myn eerste gedachte gaat naar hen, die my hebben gehoorzaamd en die in de gevangenissen zijn opgestoten. Hun vrijheid boezemt my belang in en is van belang voor Frankryk. Wat my betreft, ik heb het offer van myn persoon gebracht en denk slechts aan de eenheid onder de Fransen". Brand in Amsterdamse papierwarenfabriek TWEE VERDIEPINGEN GEHEEL VERWOEST. m Gisteravond brak brand uit in de papierwareniaoneK „weKascnaai", ge vestigd in twee panden aan de Grote Bickerstraat te Amsterdam. Het vuur greep zeer snel om zich heen in het uiterst brandbare materiaal. Omtrent de oorzaak vernamen wy. dat in hetzelfde pand gevestigd was de zakkenhandel van de heer A. Korlaar. Vonken uit een kachel op de eerste etage deden enkele zakken vlam vatten. De heer Korlaar wist dit vuur vry snel te blussen. Toen echter enige vonken brand in het plafond hadden doen ont staan en de daarboven gelegen papier- voorraden begonnen te smeulen, bleek dat men niet tot de tweede etage kon doordringen, omdat de directeur van de N.V. Kekaschaal als gewooniyk de sleu tel had meegenomen. Na twee uur had men het vuur geheel onder de knie. Dt twee bovenste verdiepingen zyn geheel uitgebrand, de benedenétage liep veel waterwhade op.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1