Leiden wederom groenteleverancier van Duitsland Vraag naar drank sinds oorlog sterk verhoogd Ferste na-oorlogse transport vertrok uit Sleutelstad DINSDAG 27 APRIL. Gisteren is het eerste transport groente, bestaande uit 8 ton spinazie, per auto-tractie van het terrein van de Coöp. Groente- en Fruitveiling aan de Zoetenvoudse weg naar Duitsland vertrokken en hiermede is dan voor het eerst na de oorlog de groenteleverantie hervat aan dit land, dat voor heen als een der grootste afnemers van onze tuinbouwproducten bekend stond. 1 Mei-viering van P. v. d. A. L.B.B. Met betrekking tot de a.s. 1 Mei-vie ring van bovengenoemde organisaties, deelt men ons mee, dat aan de vóór avond van 1 Mei, op 30 April dus. een wijdingssamenkomst plaats vindt in de Doopsgezinde Kerk, PieterskerKStraat. Voorganger is Prof. Dr W. Banning; de bijeenkomst wordt opgeluisterd door zang en is voor ieder toegankelijk.' De le Mei begint met een kinderfeest in de Stadszaal, waar een groot leken spel „Circus Rode Trek" zal worden op- gevoerd door de A.J.C. 's Middags 2 uur is er in dezelfde zaal weer een „familie-bijeenkomst" in de trant van het vorige jaar. Hier treden o.a. de lekenspelers van „Nieuwe Koers" op met htm politiek cabaret „De Blaas balg". De avond-demonstratie zal bestaan uit een optocht, gevolgd door een bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal. De1 route van de optocht is (behoudens I toestemming van de Commissaris van Politie)Kaasmarkt, Haarlemmerstraat, Heerengracht, Oranjegracht, Nieuwe Rijn, Rijnstraat. Levendaal, Gecce- j gracht, J. v. Houtkade, Doezastraat, Steenschuur, Breestraat. In de Stadsgehoorzaal wordt een Mei spel opgevoerd van W. v. Iependaal „Feest, en Bezinning". j In het kader van dit spel treedt als spreker cp de heer Wim Thomassen, secretaris van de P.v.d.A. en Lid der Tweede Kamer. Het spel staat onder, leiding van de heer Albert v. d. Woerd. Alle culturele aanverwante organisaties werken hier aan mee. De Stadsgehoorzaal zal weer versierd worden met honderden rode G. Ph. Kappert gaat met pensioen DE MAN, DIE LEIDEN NA DE OORLOG WEER AAN EEN TELEFOON HIELP. G. Ph. Kappert. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer G, Ph. Kappert, chef van de buiten dienst van de P.T.T. In het rayon Lei den. 1 Mei as deze dienst verlaten. v,ai WT,jnrfaMt niu An I De heer Kappert. die een eervolle tulpen. Zowel op het lrinderf.est als op S[aat van dienst achter de rug heeft, Met waar enthousiasme is gisteren op het terrein der Coöp. Groentenveillng het eerste transport groente voor Duitsland gereed gemaakt Er heerst in de tuinderswereld begrijpelijke vreugde, nu eindelijk het zo node gemiste Duitse achterland zij het dan in geringe mate weer open komt te liggen voor de tuinbouwproducten, waarvan er h i e r een teveel en ginds een tekort was, en bijaldien hiér hun weg naar de mestvaalt vonden. Moge deze eerste auto. die de groente uit de veiling op weg hielp naar het onmisbare. Duitse afzetgebied, door talryke worden gevolgd. Foto v VLIET de mid-dagbijeenfcomst zal gemeen- j schappelijke zang worden beoefend, i De "sta'dsgehooraaail zal voor niet- deelnemers aan de optocht eerst toe- j igank«Lijk zijn nadat de demonstratie ontbonden is. UNIVERSITEITEN IN DUITSLAND. Voordracht van nir R. Birley. Gekruid met vele voorbeelden uit een belangwekkende practijk heeft mr. R. Voortaan geen groente meer naar de mestvaalt Verwacht wordt dat deze aankopen voor rekening van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in de ko mende dagen zullen worden voortgezet. Hoewel nog geen definitieve overeen komst met de Amerikaanse autoriteiten werd bereikt om 200.000 ton groenten ter waarde van 10 millioen dollar in verband met het plan-Marshall aan de Duitse bevolking te leveren in ruil voor industriële producten en halffabrika ten, is het Centraal Bureau, ki vertrou wen dat deze overeenkomst tot stand komt, met aankoop en verzending be gonnen. Wordt dit vertrouwen gerechtvaardigd, dan is tevens een einde gekomen aan de ergerlijke vernietiging van groente., Ons land, dat altijd nog zit met een jaarlijks overschot van 200.000 ton, teelt in één jaar pl.m. 800.000 ton groente, waarvan 400.000 ton is bestemd om in eigen behoefte te voorzien. Daarnaast nemen de conserven!abrie ken pi.m. 100.000 ton per jaar af, ter wijl er jaarlijks ongeveer 100.000 ton naar Engeland gaat. De resterence 200.000 ton groente vormt een nachtmerrie voor de tuinder. Niet alleen speelt hierbij het grote financiële verlies een belangrijke rol, maar ook de onmacht, in deze vorm, dat Duitsland honger heeft en de mo gelijkheid nog steeds niet was gesoha- pen om hierin te voorzien. In 1947 zijn er maandenlange onderhandelingen gevoerd, maar zonder resultaat. On- 'danks allerlei teleurstellingen is men in dit jaar wederom gaan onderhandelen Leidse Schouwburg LAATSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Raket naar de Maan. Als laatste abonnementsvoorsteljing gaf gisteravond Het Vrije Toneel het vroegere Ruys-ensemble, Clifford Odets' Raket naar de Maan". Geen dwaze comedie of klucht, maar een meer ern stig afgestemd werk, dat als ..romance" wordt aangediend. Hoewel van bouw niet al te sterk men denke b.v. aan het va et vient. in de wachtkamer van de tandarts van iedereen behalve van patiënten doet dit toneelwerk het niet onaardig ten gevolge van de goede karaktertekening, die trouwens door vrijwel alle medespelenden dankbaar is benut om de uit te beelden figuur ste vig op vaste benen te zetten. Een tandarts is ongelukkig getrouwd met een bazige vrouw en zijn werk is een sleur voor hem geworden, die hem evenmin bevrediging schenkt. Dan komt een jeugdige assistente in zijn bestaan en daaruit groeit een liefde, die ten slotte toch van zijn kant niet groot ge noeg is om zich los te maken uit zijn milieu. Hij heeft per raket naar de maan willen vliegen, maar hij mist de moed en het doel wordt gemist. Jan Teulings wist dit type alleszins aanne melijk te maken. Een zeer zware rol is die van het meisje, een bonte mengeling van leugen, droom en waarachtigheid. Alle facetten wist Myra Ward als met. het uiterste gemak naar voren te brengen. Mooi werd haar opgeven van de ontegenzeg gelijk geliefde man getypeerd evenals haar afwijzen van de rijke oude man en haar afpoederen van de bruut, die haar als speelgoed wil behandelen. Dat was subliem! Cor Ruys gaf al zijn kracht aan de oude rijke schoonvader en wist van deze figuur weer een zeer apart speci men te maken, al bereikte hij niet de hoogte van mr Topaze. Het chargeren kan hij echter toch nooit geheel nala ten. zie zijn paraplu-spel. Fijntjes was de vertolking van Louis de T3ree als de mislukte dokter. i De overigen vulden het geheel goed aan. Een goed einde van een serie, die stukken beter was dan vorig seizoen. M. ZILVEREN ZAKENJUBILJEUM. Het zal a.s. Donderdag 25 jaar gele den zijn, dat *de heer T. Kruider in het perceel Lage Rijndijk 114 een zaak en is men thans tot hét bovenstaande, zij het nog voorlopige resultaat geko men. Het is te verwachten, dat in het vervolg dagelijks grote tractors van hier zullen vertrekken om via Venlo de grens te passeren. De thans gezon den groenten zijn bestemd voor het Roergebied. Zij zullen in normale dis tributie worden gebracht. Het spreekt vanzelf, dat onze huisvrouwen zich zul len afvragen of de prijs van de groente hierdoor niet belangrijk zal stijgen. Dit is echter niet te verwachten. De vei ling in Leiden kreeg gisteren voor haar afmijntoestel niet minder dan 100.090 k.g. spinazie. Dergelijke kwantums kun nen niet door de handel worden afge nomen, waardoor ei' 'n overschot komt; een overschot, dat uiteindelijk op de mestvaalt terecht komt. Jubilea van de heer A. van der Baan 40 JAAR ONDERWIJZER EN 25 JAAR SCHOOLHOOFD TE LEIDEN. De in onze gemeente welbekende heer A. van der Baan herdenkt dezer dagen het feit, dat hij voor 25 jaar als school hoofd bij de Vereniging voor Chr On derwijs alhier in functie trad. Tevens viert hij dan zijn 40-jarig on derwijzersjubileum. Zeer vele Leidenaars zullen zich met vreugde en dankbaar heid de jaren van weleer herinneren, dat ze bij „meester van der Baan" op school waren. Behalve een zeer bekwaam paedigoog en tactvol onderwijsman was de heer- Van der Baan ook steeds ren harde wei - ker op velerlei gebied. De Ned. Herv. Kerk vond in hem één harer steunpi laren. Warm voorstander van het Christelijk Onderwijs, staat hij steeds pal, waar het de principiële zijde der opvoeding betreft. Zijn ruime blik en warm voelend hart maken hem tot de vertrouwensman van zijn omgeving. Steeds weet hij de hem toevertrouwde schooljeugd te geven naar hun behoef ten en zoekt hij het beste voor zijn leerlingen. Ook de Zendingsschool re Oegstgeest telde hem jaren onder haar docenten, terwijl hij lange tijd voorzit ter was van de afd. Leiden van de Ver eniging van Chr. Onderwijzers in Ne derland. De neer Van der Baan begon zijn on derwijzersloopbaan te Nijkerk, dat hij later verwisselde voor Loosduinen. Op 24-jarige leeftijd werd hij hoofd* der Chr. School te Roosendaal (NB.). Uiteindelijk werd hij op 1 April 1923 benoemd tot hoofd van de school aan de Pasteurstraat alhier, later overge plaatst naar het Plantsoen. Morgen zal er in deze school een her denkingssamenkomst. zijn, georganiseerd door een commissie van oud-leerlingen. Van 7 tot pl.m. 8 uur zal deze bijeen komst een meer officieel karakter dra gen voor de vertegenwoordigers van verschillende lichamen in- en buiten het onderwijs. Daarna zal voor de oud leerlingen. ouders van de kinderen en andere belangstellenden gelegenheid zijn de heer Van der Baan te compli menteren met zyn dubbel jubileum. Op Vrijdag 30 April zal met de leer lingen een en ander feestelijk worden herdacht. De heer v. d. Baan verzocht ons te berichten dat hij op Vrijdag 30 April gaarne zal ontvangen te zijnen huize Groenhovenstr. 14 van 3 tot 5 uur. UITREIKING BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Dlstri- Dutiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8Mi— 11% en 2—4 uur Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwlsse- lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel Inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrólekaart moeders (voor toe- slagkaarten). Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 73.101 tot en met 77.400. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. De Afdeling Leiden van de Algemene Militaire Pensioenbond, in huishoude lijke vergadering bijeen, heeft een mo tie aangenomen, waarin, gelet op het geen door de Regering na advies van i het „Georganiseerd Overleg" en de deed op 22 October 1906 als adspirant- lfjnwachter te Roosendaal zijn intrede bij het P.T.T.-bedrijf, waarna hij in 1908 als lijnwachter werd overgeplaatst naar Zwolle, in welk jaar hij werd bevorderd tot monteur le klasse en overging naar het hoofdbureau te 's-Gravenhage. Reeds enkele jaren later volgde hier zijn benoeming tot chef-monteur In 1931 vertrok de heer Kappert als opzichter naar Zeist totdat hij op 1 October 1938 aan het Leidse P.T.T.-bedrijf verbonden 0j werd, waar hij al spoedig .werd belast Birley, hoogste autoriteit op het gebied me£ i^ing van de buitendienst in van onderwijs en opvoeding in de Britse het rayon. zone van Duitsland over de universitei ten in dat gebied gesproken. Deze lezing werd onder auspiciën van de I.S.S. in de Academie gehouden en geopend .door prof. dr A. W. Byvanck. In Duitsland, zo verklaarde de heer Birley, krijgt men de vrijheid, waar hier voor gevochten is. aangeboden. In de Britse zone tracht men de Duitsers te laten strijden, om die vrijheid te verkrijgen. Terugkeer op Tijdens zijn „Leidse jaren" is voor een belangrijk deel de automatisering der buitengemeenten tot stand gekomen, o.a. in Noordwijk Katwijk. Warmond. Voorschoten Oude Wetering. Roelof- arendsveen en Rijpwetering. Vooral de oorlogsjaren brachten voor de heer Kappert. met zijn staf. een moeilijke tijd. doch hij is er in geslaagd om veel materiaal, dat voor de Duitsers de academies naar de toestand van voor van grote betekenis was. te doen onder- moo nv.mr.rml.il' Am/lot "711 linllfAlDPII r.ta_ 1 1933 is onmogelijk, omdat zij volkomen tekort schoten in verzet tegen de nazi's. Men bemoeide zich voor 1933 alleen met de universiteit. Deze richtte het oog niet op de .toekomst. zy scheen bevreesd te zijn voor een moderne wereld. Als oplossing van het probleem ziet de heer Birley vernieuwing van het hoogleraren- corps en contact van studenten uit Duitsland met die van naburige landen. Dat contact is nog zeer slecht. Ook op de Nederlandse studenten rust een grote plicht, en de heer Birley was er dank baar voor. dat zij het probleem -reeds onder de ogen hebben gezien, ja, dat zij zelfs naar Dultsjand zijn geweest en daar met hun Duitse collega's hebben samengewerkt Zij kunnen bij de Duitse studenten méér bereiken dan iemand anders. DR HEEROMA HOOGLERAAR TF BATAVIA. Dr K Heeroma te Oegstgeest heeft de benoeming tot hoogleraar in de Ne derlandse taalkunde aan de universi teit van Indonesië geaccepteerd, aldus vrncemt Aneta. Dr Heercma is als dichter bekend onder het pseudoniem Muss Jacobse. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Indonesische taal- en letterkunde: de heer P E. de Josselln de Jong (Leiden). GOUDEN DOCTORATEN. Maandag 3 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr N. L. Schoorel, wonende te Voorburg, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Maandag 10 Mei as zal dr M. M. de fylonchy, wonende te 's-Gravenhage, het zelfde feit herdenken. Zondag 16 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr J. Hoboken, wonende te Brussel (België), aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. <J duiken, waardoor hfl heeft weten te be reiken. dat practisch geen toestellen in handen van onze bezetters zijn gevallen Dan zij deze maatregelen kon na de oorlog Leiden, in tegenstelling met vele gemeenten in ons land, weer spoedig aan een telefoon geholpen wordeh. Een in bedrijfstechnisch opzicht revolutio naire daad heeft de heer Kappert in die tijd verricht toen hij. in hartelijke sa menwerking met het onder zijn dienst •ressorterende personeel, is overgegaan tot het gebruik vaii houten laspijpen waardoor het aantal aansluitingen niet onbelangrijk kon worden vergroot, het geen ook de reden is. dat thans vrilwel geen achterstand meer bestaat. Met de heer Kappert verdwijnt een toegewijd werker en een humaan chef, voor wiens prestaties ook ziin superieu ren grote waardering koesteren. Naar wij vernemen zal er a.s. Vrij dagmiddag om halfdrie een afscheids- samenkomst worden gehouden, waarna van 4 tot 5 uur belangstellenden in de eelegenheid worden gesteld om van deze trouwe P.T.T-man afscheid te nemen. TENTOONSTELLING VAN ENGELSE STUDIEBOEKEN. De tentoonstelling van Engelse hand en studieboeken voor universitair ge bruik, welke géhouden wordt m de Universiteitsbibliotheek en gratis voor alle belangstellenden toegankelijk is, mag zich in een bijzondere belangstel ling verheugen. De tentoonstelling zal neg slechts tot en met Vrijdag a.s. ge opend zijn. Zoals bekend is, is zij da gelijks geopend van 9.30-^12.30 en van 25 uur. Tijdens het hakken van hout op de scheepswerf van de Gebr. Boot heeft de 21-jarige timmerman H. S.. wonende in de Os- en Paardenlaam, zich aan zijn rechtervoet verwond. De E.H.D heeft het slachtoffer met een ernstige ver wonding naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. opende in tapijten, meubels enz. Ter ge- verschillende toezeggingen, die reeds legenheid van dit jubileum zal de heer gedaan zijn bij de Regering en Kamer- Kruider a.s. Donderdag van 2 tot 4 uur voor zakenrelaties recipiëren, terwijl er ook aan de avond van die dag nog ge legenheid bestaat tot het aanbieden van gelukwensen. leden met klem wordt aangedrongen, gezien de grote nood waarin zich de gepensionneerden bevinden, op spoedi ge behandeling der betrokken Wets- onderwerpen. Smaak der dames veranderde (Speciale berichtgeving). Nederland gebruikt sinds de bevrij ding Ongeveer 50% méér gedistilleerd dan voor de oorlog en nochtans kan aan de behoefte van het publiek in genen dele worden voldaan! In een onderhoud met de leiders van' een onzer grootste bedrijven in Schie dam vernamen wij, dat de bevoorra ding geschiedt op basis van 1939. Zo kregen de caféhouders in het jaar 1947 ongeveer 115% van wat zij in 't voor-oorlogse jaar hadden omgezet en de slijters zelfs 165%. Een klein deel daarvan verdwijnt misschien over de grens naar België, omdat een liter jenever ginds het dub bele oplevert van de prijs in Holland, maar verreweg het grootste deel wordt toch door ons eigen volk geconsumeerd. Het is een feit, zo zeide men ons, dat, vergeleken bij vroeger, veel meer men sen gedistilleerd gebruiken en dat in dit opzicht vooral de smaak van de dames veranderd is! Dat naar Jenever dé grootste vraag bestaat, ligt voor de hand. Cognac en whiskey zijn moeilijk te krijgen en bovendien buitengewoon duur, veel duurder althans dan jenever. Ingewijden menen dat er geen enkele moeilijkheid zou ontstaan indien de rantsoenering van b.v. likeuren, rode bessen en citroen jen ever (hetgeen wei nig anders is dan een niet-gezoete likeur!) zou worden opgeheven. Er wordt immers ruim voldoende gefabri ceerd om aan de vraag naar deze pro ducten te voldoen. Men zegt dat het daartoe tot op heden desondanks niet gekomen is, omdat de regering van oordeel is, dat er reeds genoeg van het volksinkomen in alcoholica wordt om gezet OUDE KLARE NOG LANG GERANTSOENEERD? Voor de z.g. „oude jenever" een nogal misleidende naam, omdat de smaak meer van het recept dan van de ouderdom afhangt! ligt de zaak echter wel iets anders. Voor de vervaardiging heeft men immers moutwfln nodig en de Nederlandse in dustrie is nog altijd niet in staat om deze in onbeperkte hoeveelheden te le veren. De toewyzing van moutwijn is aan vrij sterke beperkingen gebonden, voor bet binnenlands gebruik zowel als voor de export en voor „oude klare" zal de Rantsoenering dus nog wel geruime tijd gehandhaafd moe ten blijven, al zijn er optimisten die van het Marshall-plan een dermate gunstige uitwerking verwachten, dat alle moeilijkheden nog dit jaar zou den worden opgeheven! EEN BRON VAN DEVIEZEN. Van de 200 distillateurs in ons land werken er 64 voor de export en in het afgelopen Jaar heeft dat voor 'n waar de van dertien millioen gulden in onze deviezenpot gebracht. Naar het buiten land gingen toen; 3CT.000 H.L. jenever ad 50%, 5800 HL. dry gin (idem), 2000 H.L. niet-gezoete dranken (als brande wijn, enz.) en 5775 H.L. likeur. En bij die 13 millioen gulden aan de viezen moet dan nog de winst worden gevoegd van enkele Nederlandse distil leerderijen, welke ln bet buitenland (Bols in Z.-Amerika, De Kuyper in N.-Amerika en Canada) werden geves tigd in een tijd toen daar de invoer rechten aanzienlijk hoger waren dan de accijnzen. Er is ln Canada b.v. een periode geweest waarin men 17 dollar betaalde aan import tegen 11 dollar aan accijns. Om hun grote afzet in Amerika en Canada niet te verliezen, zijn toen enige Nederlandse firma's er toe overgegaan ginds een bedrijf te stich ten en zij hebben tijdens de afgelo pen oorlogsjaren de wind in de zeilen gehad omdat er toen nfets uit Europa werd aangevoerd. Hun omzet steeg enorm, voor wat De Kuyper betreft zelfs van 75.000 tot 120.000 kisten 9 liter) in Canada en van 80.000 tot 200.000 kisten in de Verenigde Staten! KATWIJK AAN ZEE Zeehavenplarinen groeien achter de schermen BESPREKINGEN MET COMMISSARIS DER KONINGIN EN GED. STATEN. 9 Dezer dagen heeft de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat met zijn staf in het gemeentehuis te Kat wijk besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur en het zeehaven comité over de zeehavenplannen. Morgenochtend om 11 uur komen in het gemeentehuis de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper en leden van Gedepu teerde Staten besprekingen voeren over ditzelfde onderwerp. Langzaam maar zeker krijgt achter de schermen het grote Katwijkse ob ject reëler vormen LEIDERDORP OPLEVING IN HET BOUWBEDRIJF. In onze gemeente begint thans ook weer een beetje opleving te komen in het bouwbedüjf. In aanbouw zijn thans de nieuwe O. L. School, die verrijst aan de Kom van Aaiweg, en een 27-tal ar beiderswoningen aan de Hoofdstraat na bij de Does. Naar het gereed komen van beide objecten wordt met verlangen uit gezien. Wat de bouw van de nieuwe school be treft memoreren we, dat de plannen hiervoor al dateren van enige Jaren voor de oorlog. Het duurde echter zeer lang voor men bestek en tekening klaar had en toen het eenmaal zover was brak de oorlog uit en kon er van aanbesteding niets komen. Na de bevrijding is deze zaak echter weer met spoed door het ge meentebestuur ter hand genomen en met succes. Het oude schoolgebouw, daterend van 1863, voldoet al lang niet meer aan de meest bescheiden eisen en waar toch de bouw van een nieuwe school op het programma stond, deed men aan het on derhoud niet veel- We vernamen nog, dat de nieuwe school vermoedelijk na de zomervacantie in gebruik zal kunnen worden genomen Raadsvergadering De gemeenteraad komt Woensdagavond te 7.45 in vergade ring bijeen. De 'agenda bevat een 25- tal punten. LISSE DODELIJK ONGELUK. Maandagmorgen liep het 1%-jarig zoontje van de fam Varkevisser uit de Prinsessestraat vooi de ouderlijke wo ning onverwacht de straat op en werd overreden door een petroleum-auto. Het Jongetje was op slag dood. OEGSTGEEST Specifieke woonruimteproblemen In *de beschouwing die wij gisteren wijdden aan de specifiek woonruimte- prcblemen in een villadorp als Oegst geest. is een storende fout geslopen. Men leze de vet ge-drukte alinea in de derde kolom van dit artikel als volgt: De ergste woonruimtenood zal over een vijftal jaren wel geleden zijn. Oegstgeest bouwt reeds 19 woningen en juist dezer dagen is toestemming verkregen om nogmaals 8 woningen te gaan bouwen. Daarbü doet rich echter wederom een speciaal villa dorp-probleem voor, n.l. dat niet alleen arbeiders- en middenstandswo ningen gebouwd mogen worden, doch tevens grote villa's moeten verrijzen, aangezien anders het specifieke ka rakter van de gemeente verloren gaat. By verlies van het villa-karak ter van de gemeente zullen de daarbU behorende standen hun interesse in Oegstgeest verliezen, waardoor de gemeente allengs verder een normaal dorps- of zelfs stadswyk-karakter zal gaan verkrijgen, hetgeen op de duur funest zou zyn. VOORSCHOTEN 25-JARIG ZAKENJUBILEUM. Op 1 Mei a.s zal de heer H. H. v. d. Star de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in Voorschoten zijn lood- gietersbedrijf en winkel in sanitair en huishoudelijke artikelen opende. Op deze jubileumdag zal van 3 tot 5 uur in de zaak een receptie worden gehou den. ACTIES OORLOGSMONUMENTEN. In deze gemeente heeft de actie tot verkoop van certificaten van eigendom van vierkante centimeters van 't Mid- den-Damterrein te Amsterdhm opge bracht een bedrag van f. 539.Dit bedrag is uiteraard niet groot, doch hierbij moet bedacht worden, dat in deze gemeente na de bevrijding reeds ruim f. 4.800,werd ingezameld voor een gedenkteken, dat op 5 Mei a.s. zal worden onthuld en door de daartoe in gestelde commissie aan het gemeente bestuur overgedragen. De nachtegaal is er! Telken Jare kunnen wij genieten van de zang van de nachtegalen en wel in de omgeving van het Kinderhuis „Nieuw Voordorp" en huize „Bijdorp". De zang is weer te beluisteren en wel nabij „Nieuw Voor dorp" en R.K. kerkgebouw. Zaterdag werd ook in dezp ge meente de Emmabloem collecte gehou den ten bate van de t.b.c.-bestrijdlng. De opbrengst bedroeg f. 316,48 DE RONDE VAN NEDERLAND. Hedenmiddag, omstreeks kwart voor één, loste de burgemeester van Nijme gen, mr Ch. M. J. H. Hustinx, het start schot voor de 4e etappe Nijmegen Maastricht over een afstand van 215 "cm. van de Ronde van Nederland. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 27 April. Het zakenverkeer was vandaag van bescheiden omvang. Daarbij was de stemming gedrukt, hetgeen voorname lijk voortsproot uit gebrek aan animo. By het slot werd gehandeld op onge veer het laagste punt van de dag. De nieuwe Philipsaandelen openden op 256% en waren bij het slot 2501L-De oude Philipsaandelen op 267 ingezet, bedongen later -265 Unilever zakte in van 298% tot 293 oude Hoogovens van 211% tot 207 en Aku var. 170% tot 168%. Ndeuwe aandelen Koninklijke ingezet op 327%, waren tenslotte 321%. Oude Koninklijke daalden van 339 tot 332%. Scheepvaartunies liepen achter uit van 190% tot 188%. HVA's gingen omlaag van 253 tot 249. Oude Deli- Tabakken waren iets lager. Amsterdam Rubbers kwamen, van 185 op 181. De staatsfondsen waren goed gedisponeerd en een fractie hoger. Obligaties Indi sche Spoor iets hoger, in verband met geruchten, dat de dividendbetaling zal worden hervat. De Amerikaanse markt was zeer stil. Daders van roofmoord krijgen 15 jaar. VOOR OVERVAL OP „MOEKE" MARSMAN. Hedenmorgen veroordeelde de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam, ge presideerd door mr M. D. K. van Lier, J. en Ch. Hoogenboom en L. H. van der Helm elk tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tyd doorgebracht in p-eventieve hechtenis. bc drie veroordeelden hadden in de nacht van 1 op 2 November 1946 een overval gepleegd op de 61-j. pension houdster „Moeke" Marsman in de Warmoesstraat 99 te Amsterdam en haar van het leven beroofd. Toen het vonnis was voorgelezen,, vroeg C. Hoogenboom of het niet als nog mogeiyk was meerdere getuigen te dagvaarden, die naar zijn mening meer ücht op de zaak kunnen werpen. De president deelde mede, dat het ïechteriyk onderzoek gesjoten was en aan zijn verzoek niet kon worden vol daan, tenzy hij in hoger beroep ging. Hiervoor hebben de veroordeelden 14 dagen tyd. WERKCOMITÉ FEDERALE REGERING VOOR REGERINGS JUBILEUM. De voorlopige Federale regering heeft een werkcomité ingesteld, dat tot taak heeft in overleg met de gebiedsdelen, waarover zij gesteld is, voorstellen te doen voor de viering van het regerings jubileum van de Koningin en voor een blijvend aandenken aan deze gebeurte nis. DE BESPREKINGEN TE KALIOERANG. Een andere vorm van het plebisciet? In de vergadering van gisteren is voor de eerste maal onder ogen gezien de mogeiykheid om het plebisciet in an dere vorm te hóuden. Men kon desge vraagd niét preciseren welke „andere vorm". Mr J. L. van Hoogstraten, secretaris van Staat van Economische Zaken, is met zijn staf te Kalioerang, terwijl ook vooraanstaande figuren uit de Bata- viase zaken- en bedrijfswereld de be sprekingen bywonen. Aan de politieke besprekingen van gistermiddag gingen een interne vergadering van de repu blikeinse delegatie en een bespreking met het Republikeinse kabinet vooraf. DE KLM-DIEN Si* OP LYDDA EXIT.„. Zoals gemeld, is Zondagnacht een Skymaster van de KLM leeg naar Pa lestina vertrokken om te trachten op het vliegveld Lydda achtergebleven vracht op te halen. Gisteren is het toestel voorlopig voor het laatst van Lydda gestart. Met de Skymaster vertrokken de KLM stationschef van het vliegveld, de heer Bogers, en zijn echtgenote. De KLM vertegenwoordiger te TelAviv,- de heer De Haas, heeft het vliegveld niet meer kunnen bereiken, daar de weg door Arabische strijdkrachten versperd zou zyn. JUBILEUM-PAKKETTEN ACTIE VAN DE NIWIN. Wat zy zullen bevatten. In verband met het Regeringsjubi leum organiseert de NIWIN een jubi leum-pakketten actie, die 1 Mei begint en 25 Juni sluit. Het ligt ln de bedoe ling behalve aan alle militairen over zee, aan daarvoor in aanmerking ko mende burgers een pakket te zenden. Hoewel de prijs van de pakketten zo laag mogelijk zal worden gehouden, is niettemin een totaal bedrag van 300.000 gid. nodig voor 200.000 pakketten, f. 1,50 is de prijs van een pakket, dat zal be vatten sigaretten, versnaperingen, toi letartikelen en een nog nimmer gepu bliceerde foto van H.M. de Koningin. HET NEDERLANDSE TREKPAARD. Door HiM de Koningin ls aan de vereniging „Het Nederlandse Trek paard" het praedlcaat „Koninklijke" verleend. Toestand in Palestina precair Het binnentrekken van* Transjor- daanse troepen in Palestina zou een crisis in Engelands betrekkingen met de Arabische staten kunnen veroorzaken, zo gelooft men in diplomatieke kringen te Londen, Ofschoon de territoriale contróle door de Engelsen in Palestina geleidelijk wordt verminderd, is Engeland nog steeds verantwoordelijk voor de verde diging van het .Palestijnse grondgebied tegen buitenlandse troepen. In Arabische kringen te Londen ver wacht men, dat een invasie van Trans- jordaanse -troepen op grote schaal voor de andere Arabische landen het sein zal zijn deze actie te steunen, waardoor het gehele midden-Oosten ln vuur en vlam kan komen te staan. De positie van Engeland zou te delica ter zijn. daar het onlangs getekende Brits-Transjordaanse verdrag dezer da gen door Engeland moet worden gera tificeerd. Op grond van dit verdrag neemt Engeland belangrijke verplichtin gen op zich ten aanzien van uitrusting en oefening van het Transjordaanse le ger .ten behoeve waarvan de Britse re gering momenteel een jaarlijkse subsldio van twee millioen pond sterling betaalt. De secretaris van het Arabische bu reau te Lohden heeft naar aanleiding van berichten uit Jeruzalem, als zou 't Joods bureau koning Abdoellah telegra fisch hebben voorgesteld een vredescon ferentie van verantwoordelijke Arabi sche ep Joodse leiders te houden, ver klaard: ..Er kan geen conferentie plaata vinden, zolang het Joods bureau vast houdt aan zijn aanspraken op een ?igen staat in Palestina of voortgezette emi gratie ongeacht de wensen van het Pa lestijnse volk." De Joodse verzetsorganisatie Irgoen zwai leoemi heeft de Barclays bank te Tel A>viv vandaag van bijna 250.000 pond sterling beroofd. De officieren van Egyptische leger, die met verlof of gedetacheerd zijn. hebben bevel gekregen naar hun eenheden te rug te keren „met het oog op troepen bewegingen in de richting van de Pa lestijnse grens". De Egyptische havenautoriteiten en leden van de kustwacht hebben op dracht gekregen alle schepen, van welke nationaliteit ook, die binnen de territo riale wateren varen, te doorzoeken op wapenen bestemd voor de Joden ia Pa lestina. De Egyptische minister van defensie heeft de officieren en manschappen van het geregelde leger toestemming ver leend zich als vrijwilligers voor Pales tina aan te melden ITALIAANSE CONSÜL TE JERUZA LEM VRAAGT BESCHERMING. De Italiaanse consul-generaal te Je ruzalem heeft zijn regering dringend verzocht een marinedetachement te zenden om zyn diensten te beschermen. HU heeft eveneens verzocht om een zendtoestel, teneinde de verbinding met (Rome te verzekeren, mocht Jeruzalem als gevolg van de onlusten worden ge ïsoleerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3