De Irgoen doet een aanval op Jaffa Een dode bij mysterieuze moordaanslag te Naaldwijk TOURINGCARS Wat er in Indië gebeurt RECHTZAKEN MAANDAG 28 A?EÏL. Verkiezingen tn Beieren en Hessen Ongeveer 4 millioen Duitsers in de staten Beieren en Hessen in de» Ame rikaanse zone zijn gisteren ter stembus getogen voor het kiezen van burge meesters en gemeenteraadsleden. In Beieren hadden de verkiezingen slechts plaats in gemeenten van minder dan 10.000 zielen. De voorlopige eindcijfers voor Frank fort, hoofdstad dér Engels-Amerikaanse zóne luiden als volgt: Sociaal-democraten 37 pet. 31 zetels (32)Christen-democraten 26 pet. 21 zetels (28); Liberaal-democraten 23 pet. 19 "zetels (0); Communisten 11,2 pet. 9 zetels (0). In het overwégend industriële Hanau. een centrum van met het communisme sympathiserenden, werd de uiterst link se K.PJD. (Duitse communistische par tij) derde van de vier partijen en be haalde* 9 van de 36 zetels. In de groten deels katholieke stad Fulda kregen de communisten 859 der 19.856 stemmen en geen zetel. De Christen-democraten kregen hier 21 der 36 zetels. Naar verluidt hebben de Christen socialisten in Beieren 49 pet. der stem men, gekregen, waarvan echter 15.1 pet. ongeldig is verklaard. In Beieren is 87 pet. der stemgerechtigden opgekomen. De sociaal-democraten staan op de tweede plaats met 20 pet. De vluchte- lingènpartij der Sudeten-Duitsers, Duits-Hongaren en andere Duitse groe pen kreeg het verrassend hoge percen tage van 18 pet. Dan volgt de commu nistische partij met 2.6 pet, en de partij van het economisch herstel, waarvan de voortvluchtige Alfred Loritz de leider is, met 0.7 Al deze percentages zyn berekend op grond van nog onvolledige uitslagen. In Hessen bleef de sociaal-democrati sche partij het sterkst, terwijl de com munistische partij de vierde plaats in neemt. In sommige plaatsen hadden de sociaal-democraten vyf maal zoveel stemmen als de communisten. De vijfde plaats wordt ingenomen door de nieuw opgerichte nationale-democratische par ty. Ih Hessen ls 64 pet. ter stembus ver schenen. De stemverhouding is tot nog toe als volgt: Sociaal-democraten 310.800 stemmen, Christen-democraten 266.000 stemmen, Liberaal-democraten 143.700 stemmen, Communisten 71.700 stemmen, Natio- naal-democraten 59.680 stemmen. Conferentie der Socialistische 'Partijen De conferentie van vijftien Europese socialistische partijen te Parijs heeft be sloten tot oprichting van een perma nente organisatie met zetel te Parijs ter voorbereiding van de oprichting van de „Verenigde vrije staten van Europa". Ook werd besloten een socialistisch docu mentatie- en propagandacentrum op te richten. Dit laatste, aldus werd ver klaard, betekende niet een socialistische r tegenhanger van de Kominform, doch slechts een informatiecentrum te zijn. Hugh Dalton, de vroegere Britse mi nister van financiën, bevestigde op een persconferentie, dat geen der 16 socia listische partijen van Europa vertegen woordigd zou zijn op het federalistisch congres dat in Mei te Den Haag zal gehouden worden. De zestien socialistische partijen zul len op 4 Juni bijeenkomen te Wenen om de kwestie van het Ruhrgebied, welke thans reeds besproken werd zon der dat tot een beslissing werd gekomen, opnieuw op te nemen. Ter conferentie werd vastgesteld, dat de Europese organisatie steeds open moest blijven en de commerciële uitwis seling bevorderen tussen het Oosten en het Westen. Over het regiem van Franco in Spanje werd een veroordeling uitgesproken. ontslag franse re gerin g s ambten aren. De Franse regering, heeft besloten 120.000 rijksambtenaren te ontslaan, in overeenstemming met haar verzekering aan de Nationale vergadering, dat de openbare uitgaven met tien procent zouden worden beperkt. Met de uitvoe ring van deze maatregel zal onmiddel lijk worden begonnen. Men meent te weten, dat er later nog 30.000 rijksamb tenaren en arbeiders van de genatio naliseerde spoorwegen ontslagen zullen worden in het kader van het bezuini- gingspregram. Tuinder vocht met revolver- bandiet Onze Naaldwij kse correspondent meldt: Een mysterieuze moordaanslag heeft Zaterdagavond het leven gekost van de 30-j. tuinder A. 't Hoen. die woonde langs, een afgelegen weg in de Bospol der te Naaldwijk. Omstreeks tien uur werd aan de ach terdeur van de woning gerammeld, en het 18-j. dienstmeisje, M. v. d. Kruk opende. Tot haar grote ontstel tenis zag zy een gemaskerd man staan met een revolver in de hand. Hy zeidc niets en het meisje slaakte een gil. Vanuit de keuken kon de tuinder 't Hoen zien wat er aan de achterdeur gebeurde en hij greep een stoel, die hij naar de man, die nog bij de deur bleef staan, wierp. Daarop loste de onbe kende een schot uit zijn revolver, dat echter miste. Opnieuw greep 't Hoen een stoel, en wierp die in de richting van Uit Italië In Italië komen geregeld kleine inci denten voor, maar veel te betekenen hebben zij niet. Op een partijvergadering te Milaan; hebben de meerderheidssocialisten van Nenni zich krachtig verzet tegen een voorstel tot het aangaan van een fusie met de communistische party. De ver gadering was ook tegen een fusie met de rechtse socialisten van Saragat. Men besloot een onafhankelijke poli tiek te voeren. Het plan-Marshall wordt goedgekeurd, zolang het niet wordt ge bruikt „om reactioqnaire elementen te gen de arbeiders te steunen". 15 Mei zal een congres van de partij worden gehouden. Trots het verbod heb ben de communisten te Milaan toch •gedemonstreerd, maar een hevig on weer hielp de politie de massa te ver spreiden. Er viel één dode, 2 gewonden. Drie arrestaties hadden plaats. Het Italiaans vakverbond heeft een communiqué uitgegeven, waarin er bij alle arbeiders op aan wordt gedrongen „de geweldige betogingen op de eerste Mei in het gehele land bij te wonen, ten einde uw verlangen naar vrijheid en het verkrijgen van betere levens voorwaarden te tonen". Voorts wordt verklaard, dat er nog 2 millioen werk lozen in Italië 'zijn en de levensstan- van de Italiaanse arbeiders nog te laag is, „ondanks de grote successen, die de georganiseerde arbeiders hebben be haald". Generaal Clay over de verhoudingen in Duitsland De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Clay, heeft op een persconferentie verklaard, dat de conferentie van drie over Duitsland, -die te Londen gehouden wordt, „zeer goed gaat". Iedereen was verlangend tot be sluiten te komen, zeide hij. De generaal was voor het weekeinde naar Berlyn teruggekeerd oiji de toe stand in het oog te houden. Hij vliegt heden weer naar Londen. De kwestie van de herstelbetalingen is te Londen nog niet ter sprake geko men, aldus de generaal. Wat de valuta hervorming betreft, er is momenteel geen goedgekeurd plan voor een afzon derlijke valuta-hervorming in West- Duitsland. De mogelijkheid van hervor ming voor het gehele Duitsland bestaat nog, maar Clay had daar weinig hoop op. Afzonderlijke maatregelen voor het Westen, zo zei hy, zouden wij, wanneer we er toe moesten overgaan, zeer be treuren. Verder zei generaal Clay: „Wij zullen oris houden aan de tegenwoordige bepa lingen voor het luchtverkeer en blijven de luchtcorridor naar Berlijn gebruiken. Alles wat ik weet over voorgestelde nieuwe bepalingen van de Sovjets is, wat ik in de kranten heb gelezen", „Wat het spoorwegverkeer betreft, zijn door de Sovjet-autoriteiten geen nieuwe stappen gedaan sedert wij ons bereid hebben verklaard de nieuwe Russische vervoersbepalingen onderling te bespreken. Redelijke mensen zouden een oplossing van de «kwestie hebben kunnen vinden. In dit geval zie ik wei nig hoop op overeenstemming." de deur. Weer volgde een schot, waar door Thoen in de maagstreek werd ge troffen. De aanvaller liep weg, en de heer 't Hoen liep hem na, waarbij hij nog een stoel in zijn richting wierp. In het donker nam de bandiet de vlucht, en de heer 't Hoen strompelde naar de kamer in zijn woning, waar hij ineen zeeg. De buren werden door het dienst meisje gealarmeerd, die dr Kleypool te Monster waarschuwdeen. Toen deze arri veerde, achtte hij overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, en de adjudant W. C, van Leéuwen uit Naaldwijk ving het onderzoek aan. Hij kon het slachtoffer met moeite nog een kort verhoor afnemen, doch deze wist weinig of niets over het gebeurde te vertellen. De heer *t Hoen werd naar het R.K. Ziekenhuis Westeinde te Den Haag ver voerd, waar hij dadelijk werd geope reerd. Gistermorgen vroeg is hij aan de bekomen verwondingen bezweken. Hij laat een echtgenote met vijf kin deren van 1V-7 jaar achter. De politie zette het onderzoek in dit mysterieuze geval met kracht voort. Men had geen enkele aanwijzing om trent de drijfveer tot deze moordaan slag; er zijn-geen politieke redenen, en het gezin leefde rustig. Vergezeld van de burgemeester, de heer H. Hogenboom, bracht gistermor gen de Officier van Justitie, mr Lun- singh Tonckens een bezoek aan de plaats van het drama, waar ook dr H. Froentjes van de Rijks Identificatie- dienst en de commissaris der Rijkspo litie. A. Regenboog een onderzoek in stelden. Dit wordt nog met kracht voort gezet. „Nederlanders zijn eerste klas soldaten WAT DE LES VAN VÓÓR 1940 LEERDE De chef van de Generale Staf, Luit.- Generaal mr H. J. Kruis, hield Zater dagavond zijn tweede radiorede over: „Volk en leger". De geschiedenis onzer legervorming van vóór 1940, aldus spr., heeft ons ge leerd, welke schadelijke en onherstel bare gevolgen het heeft, wanneer jde sterkte der lichting te klein wordt ge nomen. iloe groter de jaarlijkse lchting, hoe groter ook de opofferingen, die het volk zich moet getroosten. Deze zul len des te lichter gebracht kunnen worden, wanneer men begrijpt, dat het noodzakelijk is. Bovendien zal de dienstplicht gemakkelijker te dragen zy'n, wanneer deze zich uitstrekt over een groter aantal daartoe geschikte Nederlanders. Het leger zal een zo groot mogelijke graad van geoefendheid bezitten. Het geschikt maken van de soldaat en «de aanvoerder voor zijn werkelijke oorlogs- taak vraagt een realistische opleiding waardoor tijdens de oefenperiode wel eens een enkel ongeluk kan gebeuren. Het verschaffen van een goede - en doelmatige bewapening en uitrusting betekent eveneens een zware opoffering voor het Ned. volk. Ook op dit gebied kan lering getrokken worden uit de ge schiedenis van vóór 1940. De eis van een goede krijgstucht noemde spr. als voorwaarde voor een bruikbaar leger. Voor alles moet een goed leger overeen hoog moreel beschikkendaarvoor is de verzorging van grote betekenis. „Het staat voor mij vast", aldus spr. „dat Nederlanders eerste klas soldaten zijn, die overal in de wereld met respect kunnen worden aange zien. De pracht-houding van onze troepen in Indië heeft dit zonneklaar bewezen." SA1VÏ SWAAP VERLAAT HET RESIDENTIE-ORKEST. De concertmeester van het Residen tie-Orkest Sam Swaap zal met ingang van het a.s. winterseizoen dit Orkest waaraan hij 35 jaar zijn beste krachten heeft gegeven, verlaten. Nu de heer Swaap het orkest gaat verlaten, zal hij meer tijd beschikbaar krijgen voor solistisen optreden en di rigeren (hij is dirigent van het Haagse Euterpe), en voor zyn drukke lcsprac- Conclusie's van het Ned. Rode Kruis DE HOUDING TIJDENS EEN VIJANDELIJKE BEZETTING. „De critiek, waaraan het Ned. Rode Kruis de laatste tijd 'nelqas bloot staat, is mede een bewijs, op welk „hocg voetstuk" men ons stelt," zeide Prinses Juliana in de openingsrede, waarmede zij als voorzitster j.l. Zaterdag de bui tengewone algemene vergadering van het Ned. Rede Kruis te Rotterdam opende. In deze vergadering werd o.a. het prae-advies goedgekeurd, uitgebracht door de „commissie tot het bepalen van de houding van het Ned. Rode Kruis in bezettingstijd", 't Concludeert tot de wenselijkheid om de delegatie, die het Ned. Rode Kruis zal vertegen woordigen op de in Augustus as. te Stockholm te houden internationale conferentie, op te dragen, om te be vorderen, dat in de bestaande en in het leven te roepen conventies opgeno men worden, bepalingen van de navol gende strekking: le: in geval van vijandelijke bezetting zullen de besturende autoriteiten slechts de hulp van het Ned. Rode Kruis van het bezette gebied ten behoef van zieke en gewonde onderdanen, militai ren zowel als burgers, van de bezetten de mogendheid -en van zyn bondgeno ten mogen vragen voor noodgevallen en uitsluitend met het doel om de on ontbeerlijke eerste hulp te verlenen, terwijl altijd op de bezettende mogend heid' de verplichting blijft rusten zelf geheel in de behoefte van die zieken en gewonden te voorzien. 2e: in geval van vijandelijke bezet ting zal het Ned. Rede Kruis van het bezette gebied onbelemmerd zijn werk zaamheden voortzetten, zonder, dat de bezettende maoht wijziging in zijn or ganisatie of besturend personeel mag aanbrengen. ZEEUWSE BOEREN BETALEN TE HOGE PACHTPRIJZEN. Belgische grondeigenaren vragen teveel Bij een voorlopig onderzoek is aan het lioht gekomen, dat er dn Zeeland vele gevallen zijn van ontoelaatbare op drijving der pachtprijzen. Er zijn ge vallen bekend, waarbij boeren f. 1000 boven de toegelaten pacht moesten be talen. Enige tientallen zaken zijn naar de tuchtrechter verwezen. Talrijke boeren in Zeeuws Vlaande ren hebben gepacht van Belgische grondbezitters. De prijsbeheersing .heeft uitgerekend, dat de boeren, die van- 9 van deze Belgische grondeigenaren heb ben gepacht over de jaren '45 t.m. '47 vermoedelijk een bedrag van ruim f. 46.000 aan pacht te veel hebben be taald. Er is ook een zaak in behande ling, waarbij een zevental Walcherense ■boeren via de notaris L. heeft ge pacht en waarbij van geen der over eenkomsten een schriftelijk contract was opgemaakt. NIEUWE PRIJSREGELING VAN GEVITAMINEERDE MELK. Het Directoraat-Generaal van de prijzen deelt mede, dat in verband met de tot nu toe gevraagde te hoge prijzen voor gevitamineerde melk de prijs voor deze jmelk nader zal worden geregeld. Op de naleving van de wettelijk vast gestelde melkprijzen zal streng worden gelet. De „Volendam" kan verder quarantainemaatregelen opgeheven. Naar wy vernemen, zyn de quaran- tainemaatregelen ten aanzien van de Volendam opgeheven, ^odat het schip zijn reis nu kan voortzetten. De „Volendam", is heden uit Port Sa'ïd vertrokken. Ingezonden Mededeling GOEDKOOP Vraagt Inlichtingen! TELEFOON 22444 13) Kit's moeder was er, verzorgd en on berispelijk als steeds, In de een of an dere dure jurk en geparfumeerd met Chanel no. 5. Naast haar zat een dikke, grote man. met een rood gezicht, die leek op een walrus. Hij had' een grote snor. die aan weerskanten van zijn mond uitstak als twee grote slagtanden, en hy had zware oogleden, die over zijn ogen heen hingen, alsof het zonne schermen waren, die slechts half opge haald waren. En er was nog iemand en dat was het mooiste meisje, dat Lynn ooit gezien had. Ze droeg een beeld van een jurk in wit met zilver, waarin ieder ander er dwaas en aanstellerig uitge zien zou hebben, maar die voor haar ontworpen scheen. Ze zag er fris .en lief en onberoerd uit. Als een lelietje van dalen, dacht Lynn, dat net geplukt was met de morgendauw nog op dë bloem blaadjes. Ze had donker haar, dat een bijna blauwachtige glans had. en haar ogen waren blauw en vrij van enige aanstellerigheid; ze keken verlegen en hadden lange donkere wimpers. Ze zag er onberispelijk uit. Je kon met één oogopslag zien, dat zy niet de hele dag gesjouwd had en kleren en andere be zittingen had moeten pakken. Ze was een beeldje. Alle mannen staarden naar haar. Alsof ze in geen weken iets op het gebied van vrouwelijk schoon gezien hadden. Kit .zat druk met haar te pra ten, toen Lymi binnenkwam. Hy sprong echter dadelijk op "en stak zijn beide handen naar haar uit. Daar ben je dan eindelijk! Ik vroeg me al af. wat er met je gebeurd was. Mag ik je even voorstellen? Moeder ken Je al. Dit is Angel Jones-Watson. En dit Kit. wees naai cle dikke Walrus is Angel's vader. In de omgang bekend als J.W. Angel gaf een lief verlegen glim lachje. Mevrouw Lessings tanden wer den even zichtbaar in een koele begroe- tingsglimlach. J.W. gaf een hand, die aanvoelde als pudding. En nu. zei Kit, terwijl hy een stoel voor haar bijschoof, gaan we er een ge zellige avond van maken. Dat was misschien wel de opzet, maar Lynn voeldè, dat het voor haar geen ge zellige avond zou worden. Ze nipte aan haar cocktail en leunde achterover in haar stoel. Kit was buitengewoon op dreef. Hij praatte veelen opgewekt, goochelde met olijven op een vork en probeerde alerlei trucjes, die hem niet helemaal gelukten. Angel lachte haar lieve zilveren meisjes-lach. Ze was be toverend en scheen zich hiervan, tot dus verre, zelf nog niet volkomen bewust te zijn. Lieve kind, wat zie jU $r moe uit, zei mevrouw Lessings geanimeerd, ter wijl ze Lynn opnam door een wolk van sigarettenrook die ze in haar richting blies. Het lijkt wel of ze me met rock wil verstikken, dacht Lynn. Ze voelde, dat ze niet kon doen alsóf en dat ze geen spelletje kon spelen die avond. En dus zei ze: Ik bèn doodmoe. Ze had het gevoel, alsof ze op een grote golf met de stroom meegevoerd werd en dat ze er niets tegen kon doen. Ik ben de hele dag op stap ge weest, ik heb vele kilometers gelopen, en ik heb de hele avond tot nu toe gepakt. Het lijkt een verhuizing met de noorderzon, lachte mevrouw Lessings. Dat niet speciaal, zei Lynn, die zich niet wenste te laten 'grieven, maar ik moet mijn moeder mee naar buiten nemen op order van de dokter. J.W. zei plechtig: Bulten op het land is het heerlijk. God heeft het land gemaakt en de mensen de steden. Het land wint het! Schei uit, J.W., zei Kit. Je weet maar al te goed, dat Jy meer dan wie ook heel wat hectaren van die mooie aarde verknoeid hebt. Om de een of andere reden, die Lynn niet helemaal kon begrijpen, nam J.W. dit als een compliment op. Hij begon te schudden, alsof ergens onder zyn jasje een machine in werking was ge steld en bracht geluiden voort als*. Hum, hum, hum J.W. is een groot man, Lynn, leg de Kit uit. Weet je wie hij is? Hij is Watson's Hotel Bedrijf N.V. Wordt m,aar goede vriendjes met hem, dan geeft hij je misschien wel een suite in een van zijn hotels aan de kust tegen een schappelijk prysje. Zou. je dat niet doen, J.W J.W. ging door met het makeii van zonderlinge geluiden en liet zich hier over niet uit. maakte slechts de opmer king dat hij niets voor niets gaf. Wat dwaas, dacht Lynn. Wéér iemand met een hotel. Méér dan één zelfs. Het scheen in de lucht te zitten. J.W. was klaarblijkelijk zeer goed bij kas en me vrouw Lessings had vast een oogje op zijn dochter voor Kit. Het kwam Lynn bijna onbeschaamd voor. Ze had toch wel even kunnen wachten, totdat ik weg ben, dacht ze. (Wordt vervolgd). Conferentie der deelstaten' te Bandoeng 12 Mei Zal te Bandoeng een conferen tie van vertegenwoordigers der deelsta ten worden gehouden, die vermoedelijk enige maanden in beslag zal nemen. De conferentie zal maximaal 100 deel nemers, inclusief de staf, tellen. Slotconclusies Benelux-studieconferentie ARBEIDERSORGANISATIES EISEN VERTEGENWOORDIGING IN REGERINGSLICHAMEN. In de slotconclusie der te Amsterdam gehouden Benelux-studie-conferentie eisen de arbeidersorganisaties een ver tegenwoordiging in de officiële rege ringslichamen, belast met het opbou- wingswerk van de economische Unie der drie landen. Harerzijds zullen de orga nisaties de studie voortzetten van de problemen, die op de conferentie te Amsterdam behandeld werden. De conferentie heeft haar goedkeu ring gehecht aan het standpunt der drie vakcentralen, die eenstemmig verlangen, dat de vakbeweging een vertegenwoordiging krijgt in alle amb telijke commissies. Men beseft, dat het einddoel van het „grootste expe riment", de Benelux, de noodzaak met zich brengt zoveel mogelijk te komen tot coördinatie van de algemene po litiek, in het bijzonder de loon- en prijspolitiek, de sociale politiek en de belastingpoliliek, waarbij het op deze gebieden verst gevorderde land als maatstaf moet worden genomen. De conferentie acht het wenselijk.dat de drie vakcentralen een gemeenschap pelijk, permanent bureau stichten, dat belast wordt met het verzamelen van gegevens, met onderzoek en studie en met het opstellen van'nieuwe voorstel len. TREIN TE DEN HAAG LIEP UIT DE RAILS. Geen persoonlijke ongelukken. Een electrische trein is Zaterdag aan de Westzijde \pr» het. eerste perron H.S. te Den Haag door onbekende oorzaak uit de rails gelopen. De trein sloeg dwars over een ander spoor, kraakte een seinpaal en de buitenste post van de kap van het eerste perron. De kap verloor een zware ijzeren steun, de muur, waarop deze steun stond, werd eveneens beschadigd. De voor- en zij kant van de electrische trein liepen schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet vóór. Er was enige stag natie in het verkeer. DE MEISJES BEGONNEN TE GILLEN. En de inbreker sloeg op de vlucht. Het gezin van de 61-j. tuinder J. Staat aan de Hordijk te Rotterdam, werd Zaterdagmorgen reeds vroeg uit de slaap gewekt door rumoer in de keuken. De heer des huizes had daar n.l. een man aangetroffen, de 34-j. koopman A. van der W. uit Hilvaren- beek, die met een regenjas over het hoofd geslagen, geld van hem eiste. De dochters begonnen in koer te -gillen, waardoor de'inbreker het hazenpad koos en een politieagent, die juist pas seerde, gealarmeerd werd. Hij snelde onmiddellijk het erf op en de tuinderij in, de vluchteling achterna. Nadat hij een schot gelost had, wist hij de man te pakken. De adspirant-dief is achter slot en grendel gezet. De staatkundige opbouw der Federatie BINNENKORT BESPREKINGEN TE BATAVIA. Binnenkort zal te Batavia een sa menkomst plaats hebben van vertegen woordigers der deelstaten, teneinde be sprekingen te voeren over de toekom stige staatkundige opbouw der Federa tie- Men mag verwachten, dat deze be sprekingen tot bepaalde beslissingen zullen leiden, die een stap verder zullen oetekenen op de weg naar de uiteinde lijke vormgeving aan de Ver. Staten van Indonesië. Handhaving der Republikeinse buitenlandse betrekkingen In een speciaal interview met een correspondent van „Merdeka" verklaar de Sjahrir, dat de buitenlandse betrek kingen van de Republiek gehandhaafd zullen blijven. Ondanks het bestaan van de Renville-overeenkomst zullen de Republikeinse vertegenwoordigingskan toren in het buitenland hun gewone werkzaamheden voortzetten en deze vertegenwoordigingen van ons land, al dus Sjahrir, zullen als officiële verte genwoordigers behandeld worden. Koesoema beëdigd als Wali Negara in Pasoendan POERADIREDJA KABINETS FORMATEUR. Wiranata Koesoema legde Zaterdag ochtend in het parlementsgebouw te Bandoeng de eed 'af als Wali-Negara van de Pasoendan. Raden Adil Poe- radiredja, voorzitter van de fractie In donesia, is aangewezen als kabinets formateur. Bij de beëdigingsplechtigheid waren o.a. aanwezig dr Van Mook, een aantal leden van de voorlopige Federale rege ring en de Recomba voor West-Java, Djajadiningrat. Dr Van Mook wees er op, dat de voorlopige Federale regering met alge mene instemming besloten heeft tot er kenning van de Negara Pasoendan en Wiranata Koesoemah als Wali-Negara. vorming van de Negara Pasoen dan heeft, aldus dr Van Mook. deze bij zondere betekenis, dat daardoor in een belangrijk deel van Java een nieuwe overheid tot stand is gekomen, die haar taak beginnen kan onder gunstige om standigheden, voorts dat in een groot gedeelte van haar gebied veiligheid en rechtszekerheid zijn teruggekeerd en on verantwoordelijke elementen, die daar in het verleden een rol hebben gespeeld, zy» béd wongen of zich vrijwillig tot constructieve arbeid hebben gekeerd. Na redevoeringen van Wiranata Koe soema en de voorzitter van het Parle ment, Djoearsa, nam de Wali-Negara een aubade van: 5000 schoolkinderen in ontvangst. ZIJ VLUCHTTEN UIT D JOK JA Economische toestand was ondragelijk. In het Malabarkamp voor Indische évacué's zijn 150 Indische werkers aan gekomen, die begih Maart te voet uit Djokja waren vertrokken. Zy hebben niet'langer willen wachten op de offi ciële gezinshereniging te Bandoeng, doch waren op eigen initiatief op pad gegaan, waar zij inmiddels zijn aange komen. Zij verklaarden uit de republikeinse hoofdstad te zijn gevlucht, omdat voor al hun economische toestand daar on draaglijk was. 3). Terwijl de taxi buiten stond te wachten en de avond langzaam viel, slenterde een voorbijganger nader en keek nadenkend naar het verlichte venster. „Als dat mijn kleine vriend Panda niet was!" mompelde de voorbijganger, „Welaan! Dat rijdt in taxi's alsof het gewoon is. De kleine guit zal weer in moeilijkheden raken, wanneer ik geen oogje op hem houd! Laat my eens door het venster staren baat het niet, dan schaadt het niet!" v De voorbijganger (en de opmerkzame lezer zal reeds begrepen hebben, dat het onze oude vriend Joris Goedbloed was) liep achteloos naar het huis en keek naar binnen. De heer Stapper had intussen de doos open gedaan en haal de nu een zéér grote en zuivere sma ragd te voorschijn. „Het Oog van Mug!" sprak hy plech tig. „Ik moet deze steen naar Amerika brengen. Het genootschap heeft hem daar nodig voor een tentoonstelling. I Maar omdat het een gevaarlijke reis is, I met zo'n kostbare steen en omdat twee meer'weten dan één, wilde ikvra- I gen of U zin hebt mee te gaan!" I „Dat heb ik!" zei Panda blij. Arabische militaire en politieke lei ders, die te Amman, de hoofdstad ivan Transjordanië, bijeengekomen zijn, hebben volledige overeenstemming be reikt over de samenwerking tussen de legers van de staten der Arabische liga ter verdediging van en het binnen trekken in Palestina, aldus wordt te Bagda'd vernomen. De plannen, die door koning Abdoellah van Transjordanië naar voren gebracht werden, werden volgens de berichten, onvoorwaardelijk goedgekeurd. Abdoel Illah, de regent van Irak, is gisteren uit Amman naar Caïro ver trokken in gezelschap van zijn legerlei ders om aan koning Faroek van Egypte aanbevelingen voor te leggen voor mili taire hulpverlening voor Palestina. Naar officieel te Bagdad is medege deeld. is de pijpleiding van de Iraakse petroleummaatschapDy tussen Kirkoek (Irak) en Haifa buiten bedriif ^psteld. Ingpnieurs en emploves zijn Haifa vertrokken Naar men meent te weten, wordt de pijpleiding bij de raffinaderij te Haifa door sterke troepenafdelingen bewaakt. De pijpleiding is ongeveer 1000 km. lang en er vloeide per jaar 2 mil lioen ton ruwe olie door. Arabische landen komen in actie Vermoedelijk zal het luchtverkéer op Palestina worden gestaakt, daar „de situatie zeer gevaarlijk heet". Het Britse leger heeft de staat van be leg afgekondigd voor de Arabische Sjeik-Jarran-wijk van Jeruzalem, welke door Joden werd aangevallen, omdat door de gevechten, de Britse evacuatie route bedreigd werd. De strijdkrachten van de Haganah, die in deze wijk voet hadden'gekregen, zijn door de Britse troepen verdreven. De Haganah verklaart .grote hoeveel- héden" wapens te hebben gevonden in de Arabische wyken van Haifa. Deze wyken staan thans onder joods bestuur. Een schip met naar schatting 700 il legale Joodse immigranten is ter hoogte van de Palestijnse kust onderschept. 15 Mei zal in ieder geval een Joodse staat worden uitgeroepen. Troepen van de Irgoen hebben op eigen gelegenheid 'een aanval ingezet op Jaffa. De Haganah heeft deze actie wel afgekeurd, maar doet er ook niets tegen. - Te Tel AviV> heeft de Irgoen practlsch •de gehele cpntróle over het verkeer in handen genomen en auto's gerequireerd. De leden van de Irgoen zyn blijkbaar voornamelijk Joden uit Yemen, uit alle delen van Palestina in Tel Aviv bijeen geroepen. Men heeft de indruk, dat de Irgoen met de aanval op Jaffa een geheel eigen overwinning wil behalen als tegenhanger van het succes van de Ha|anah bij de aanval op Haifa De Irgoen heeft enige vorderingen ge maakt maar van een doorslaggevend succes schijnt nog geen sprake te zijn. De Britse troepen, die zich nog te Jaffa bevinden, hebben mijnen gelegd onder de voornaamste wegen en patrouilleren in tanks door de straten. De Irgoen eist dat de Britse troepen uit Jaffa teruggetrokken-worden. De Amerikaanse, Britse en Franse af gevaardigden ter V. N. hebben van ge dachten gewisseld over een beheersover eenkomst voor Paleskina in verkorte vorm, waarvan zij aannemen, dat de algemene vergadering der V. N. haar sneller als voorlopige maatregelen zullen accepteren. Men meent te weten, dat der verkorte vorm principieel niet verschilt van de volledige versie. De veranderingen zou den slechts tot doel hebben het instellen van een tussentijds bestuur voor Pa lestina te vergemakkelijken. De verkorte regeling zou later vervangeh moeten worden door de volledige. Djamil Mardan bey, premier en mi nister van buitenlandse zaken van Syrië, heeft de Britse gezant te Damascus meegedeeld, dat Engeland naar zijn |ne- ning de verantwoordelijkheid voor de aanvallen op Palestijnse Arabieren moet dragen, daar Engeland nog steeds man- daatmogendheid is. Als het de Palestijn se burgers niet kan beschermen, moet het zijn mandaat thans neerleggen en niet op 15 Mei^» De premier zei voorts, dat de Syrische regering officieel bij de V. N. zou'pro testeren. De regering neemt maatregelen om duizenden Arabieren uit Palestina, die naar Syrië uitwijken, van onderdak en voedsel te voorzien. De „Daily Mail" kwam zelfs al met een bericht* dat Engeland het mandaat op 5 Mei zou neerleggen in plaats van op 15 Mei, doch dit is nog op generlei wijze bevestigd en lijkt ons onjuist. HAAGSE GERECHTSHOF. Ergerlijke Spoorwcgdiefstallen De los werkman F. K, te Leiden had spoorwegdiefstallen gepleegd, waarvoor hy docr de rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De proc.-generaal eiste bevestiging van het vonnis, omdat toch al zoveel wordt gestolen tijdens het verveer, en te erger is d<at, wanneer personeel er aan gaat beginnen. Het Hof heeft op nieuw vijf maanden gevangenisstraf opgelegd. AGENDA MAANDAG: Koudekerk (café De Bruin)Leden vergadering Coöp. Boerenleenbank Hazers- woudeKoudekerk". Gerecht 10: Vlamkampfllrn 7 3/4 u. nam. Schouwburg- - Abonnementevoorstelling Vrije Toneel. „Raket naar de maan" 8 uur nam. Gerecht 10: Wijdlngsdienst Ver. v. Spi ritisten „Harmonla". 8 uur nam. DINSDAG: Evang. Luth. Kerk: Maranatha-confere®» tie, 3 en 8 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Euripldea* .folly P^kine", 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2