Brussels verdrag schijnl weinig haast Ie hebben SOMBERE WOLKEN Nog altijd onzekerheid inzake Palestina WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang ZATERDAG 24 APRIL 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. LeideD Giro no.: 57055 De verkiezingen in Italië mogen da., groter sucfces hebben opgeleverd dan waarop velen hebben durven rekenen, over het algemeen blijft de situatie in de wereld verre van rooskleurig. Nu overdrijve men dit niet in die richting, alsof werkelijk direct oorlogsgevaar dreigt, gelijk, helaas, in sommige krin gen maar al te zeer wordt aangenomen het getuigt van een angst, die veel weg heeft van lafheid! doch niet te ontkennen valt, dat er maar bitter wei nig schot zit in de vele vraagstukken, die momenteel aan de orde van de dag zijn. Zelfs kan men het zo zeggen, dat er van oprechte pogingen om tot een oplossing te geraken, speciaal van de zijde der Sovjets, altijd nog weinig blijkt. Te Berlijn duurt de tactiek der Sov jets om de Westelijke mogendheden als het ware met speldeprikken het leven ondraaglijk te maken, onverminderd voort. Zelfs wordt toevlucht genomen tot beschuldigingen, die weinig minder dan volslagen denigrerend zijn voor de tegenpartij, als b.v. de beschuldiging aan het adres der Engelsen met het wrak van het Russische vliegtuig, dat boven Berlijn de botsing in de lucht veroorzaakte-, falsificaties te hebben ge pleegd. Dat getuigt van een stemming, waaruit nimmer iets goeds geboren kan worden Ook de belemmeringen in het verkeer met Berlijn worden verder toegespitst. Alles wijst er op, dat Moskou het zijn bondgenoten in de strijd tegen en ver nietiging van het Nazidom zo lastig mogelijk wil maken. Uitingen van een kwaad humeur, die de verhoudingen slechts verder kunnen vertroebelen. Ongetwijfeld is de algemene gang van zaken in de wereld momenteel zeker niet van een aard, om Moskou in een gunstig humeur te brengen, doch het is aan de andere kant bekend genoeg, dat in een slecht humeur veelal veel bedorven wordt, wat slechts met moeite weer is goed te maken. Want al die speldeprikken laten toch niet na om de tegenpartij te prikkelen en in een weinig conciliante houding te brengen! Dat het Westen zich zo sterk gaat verenigen, kan Moskou zich zelf ver wijten. Het heeft immers het Westen uit een oogpunt van lijfsbehoud ge dwongen maatregelen te nemen tegen de dreigende expansie uit het Oosten. Het zou weinig minder dan levensge vaarlijk zijn geweest, om stil te blijven toezien! En dat in Duitsland zich de gevolgen daarvan beginnen af te tekenen, is evenzeer volkomen logisch. Propaganda wekt nu eenmaal tegen-propaganda en waar Moskou in verhouding niets heeft te bieden, is het begrijpelijk, dat zelfs in de Sovjet-zone de propaganda van Moskou moet falen. De S.E.Dde door de Sovjets gestichte eenheidspartij, heeft haar doel gemist en zo kortzichtig is Moskou niet, of het ziet dat zelf ter dege inHet dwingt de Russen tot een scherper optreden, hetgeen natuur lijk moet afstoten, maar het is een noodzakelijk gevolg der mislukking om langs lijnen van geleidelijkheid het doel te bereiken. Het gaat Moskou thans niet naar den Direct gevaar lijkt ons echter trots het wrokken en morren van de Sovjets, nog niet aanwezig, al werkt die manier van tegenkanting uiteraard allesbehalve mede om de ontspanning te brengen, die toch zo hard van node is. Sombere wolken blijven hangen boven E Gevaarlijker wordt de situatie echter in Palestina. De onmacht der Verenigde Naties heeft de Joden er blijkbaar toe verleid, om eigen rechter te gaan spe len Zij zien aankomen, dat het verde lingsplan zal worden herroepen, althans zal worden uitgesteld en vervangen door het Amerikaanse voorstel inzake een beheerschap en ten einde raad trachten de strijdvaardige organisaties als die der Haganah en de Irgoen. die elkaar gevonden schijnen te hebben, nu op eigen houtje de zaak in handen te ne men. Getuige de aanval en bezetting %Voor de Joden was het verloop inder daad al zeer teleurstellend. In het ge zicht van de haven, dreigde hun boot nog te zullen vergaan en dat verklaart o i hun optreden en maakt het, zelfs voor degenen, die weinig voelden voor het verdelingsplan, gelijk wij zelve, grDeeweifelmoedigheid der V-N. ls£edi" recte aanleiding en het is dit- dat de volle verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Besluiten nemen, is be trekkeUik gemakkelijk, maar genomen besluiten dienen te worden uitgevoerd en als men weet, dit niet te kunnen, dan doet men beter, ze na te laten! Niettemin spelen de Joden een zeer gevaarlijk spel. want zij drijven de Ara bische landen tot een ingrijpen en mocht dit gebeuren, dan ls de ellende niet te overzien en zouden de heilige nlaatsen der Christenheid in direct ge- ^afkomen te verkeren Te meer waar het zeer kort dag wordt, daar de En gelsen immers op 15 Mei het mandaat WVoSr de6™8 reden te meer, om zich snel en ter dege te beraden. Maar zal dit lichaam nog bijtijds kunnen mSUJ- t>en wanneer de Engelsen hhjven wei geren hun troepen ter beschikking StSomber ziet de horizon boven Pa- lestina! Veiligheidsraad aanvaardt Amerikaans voorstel In de algemene vergadering der VN heeft de Britse minister van koloniën, Jones, nog eens nadrukkelijk verklaard, dat Engeland op 15 Mei het mandaat over Palestina neerlegt, zodat het kort dag wordt inzake de vraag, wat er dan moet gebeuren! Een wapenstilstand is beslist noodzakelijk. Het Amerikaanse voorstel inzake een beheerschap zou wel licht baat kunnen geven. De Britse minister is van oordeel dat voor het ogenblik de UNO ..gebruik moet maken van al de middelen, waarover zij beschikt om te beletten dat de gebeur- tenissj.i !n Palestina de wereldvrede in gevaar brengen, zonder een eindoplos sing voor het vraagstuk te zoeken, op lossing welke door de mogendheid die het mandaat over Palestina heeft, reeds zolang wordt gezocht." De Britse regering zal het maximum bijdragen tot de inspanningen, welke zullen worden gedaan om tot een voor lopige vredelievende oplossing te gera ken. binnen de perken echter van haar beslissing een einde te maken aan haar mandaat op 15 Mei e.k. en al de Britse troepen voor 1 Augustus te evacueren. Verder heeft Jones er op gewezen, dat zijn regering bezored is voor de veilig heid van de heilige plaatsen en hij heeft het Franse voorstel gesteund, waarbij wordt gevraagd de vestiging van een beheer over Jeruzalem. Jones had het ook over het vraagstuk van de Joodse immigratie in Palestina en deed in dat verband een beroep op alle leden van de Verenigde Naties op dat zij op hun grondgebied de Joden zouden aanvaarden, welke zich in de kampen voor ontheemde personen be vinden. Hij is van oordeel dat de opne ming van Joden elders dan in Palestina het vraagstuk gemakkelijker zal maken en bij de Arabische bevolking de indruk zal vertonen dat andere naties bereid zijn bij te dragen tot de oplossing van dit moeilijke vraagstuk Ten slotte stelde hij vier vragen, die op antwoord wachtten sinds het verde lingsschema door de algemene vergade ring op 29 November van het vorig jaar was vastgesteld: 1) Zijn de regeringen bereid mede te v;erken aan de uitvoering van de verde ling? 2) Zijn zij bereid het plan met geweld aan de meerderheid van de bevolking van Palestina op te leggen? 31 Is het waarschijnlijk, dat een der gelijk optreden de medewerking van de bevolking zal verkrijgen? 4) Kan er tegen 15 Mei beschikt wor den over de nodige troepen om met suc ces te kunnen optreden? Sir Girija Bajpai (India) gaf voor waardelijk zijn steun aan het voorstel der V.S. voor het beheer van Palestina. Hij steunde tevens het Franse voorstel, dat de heilige plaatsen in Jeruzalem be schermd dienden te worden en drong aan op snelle actie. Amlik (Libanon) deed een beroep op de Joden om hun streven naar een Jood se staat op te geven en met de Arabie ren samen te werken om van Palestina een welvarend land te maken. Panyoéschin (Sovjet-Unie) betoogde, dat de Engelsen het verdelingsplan sa boteerden. De zitting werd dan tot Maandag ver daagd. In de Veiligheidsraad diende de V.S. een resolutie in met het voorstel een wapenstilstandscommissie te vormen be staande uit alle vertegenwoordigers van de raad. met uitzondering van Syrië, die in Jeruzalem consulaire beroepsfunctio narissen hadden.Hun taak zou het zijn de Veiligheidsraad behulpzaam te zijn bij de uitvoering van het wapenstil- standsbesluit en binnen 4 dagen aan de voorzitter verslag uit te brengen van de toestand. Het Amerikaanse voorstel heeft betrekking op de consulaire amb tenaren van de V.S., Frankrijk en Bel gië. De Sovjet-Unie heeft in Palestina geen consul. De vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers voor Oostenrijk zijn het definitief eens geworden over artikel 26 van het vredesverdrag met Oostenrijk, betreffende de bestemming van het geallieerde en Duits oorlogs materieel, dat in het bezit is van Oostenrijk. De afgevaardigden hebben als laatste paragraaf van dit artikel de tekst aangenomen, die door de Ame rikaanse afgevaardigde werd voorge steld en waarin bepaald is dat „Oosten rijk noch voor particuliere noch over- heidsdoeleinden noch om het even waarvoor oorlogsmaterieel van "Duitse fabricage, herkomst of model mag aan kopen, fabriceren of bezitten. De Oostenrijkse regering zal echter, om haar beperkt nieuw leger uit te rusten, bepaalde hoeveelheden oorlogsmaterieel van Duitse fabricage of herkomst, dat na de tweede wereldoorlog ln Oosten rijk is achtergebleven, mogen gebrui ken". De plaatsvervangers zijn het niet eens geworden ovef artikel 16, betreffende de ontheemden en ook niet over artikel 27, betreffende „de maatregelen, die dienen genomen te worden tegen een Duitse herbewapening". RUST IN ITALIË. Over het algemeen blijft het rustig in Italië. In een sanatorium te Rome heb ben de patiënten echter, gewapend met messen en stokken, een „revolutie" op touw gezet. In een fel gevecht tussen de verpleegden en de verplegers werden talrijke ruiten verbrijzeld en zes ver plegers liepen wonden op. Vliegende brigades van de politie herstelden de orde en brachten vier patiënten lei ders van de „opstand" over naar een ander ziekenhuis. Met acht stemmen voor en 3 onthou dingen is het voorstel aanvaard. Officieel wordt meegedeeld, dat in de slag om Haifa honderd Arabieren zijn gesneuveld en honderd gewond zijn. De Joden verloren veertien man aan doden, veertig hunner zijn gewond. Enige Britse officieren van de Cold stream Guards, die behulpzaam waren bij de evacuatie, raakten gewond. Hoewel de strijd is geëindigd, zijn de pogingen te onderhandelen over een wapenstilstand mislukt. De consuls-generaal van Egypte en Syrië hebben hun te Haifa verblijven de landgenoten verzocht onmiddellijk Palestina te verlaten. 45.000 Arabieren zijn bezig Haifa te verlaten. Van Engelse zijde worden de Arabie ren zelve verantwoordelijk gesteld voor het gebeuren in Haifa. Zij zouden de Joden door geregelde aanvallen wel ver plicht hebben op te treden. Nieuwe Amerikaanse wapens Amerika heeft drie wapens, die krach tiger zijn dan de atoombom, heeft vice- admiraal Zacharias verklaard, n.l. een bacteriologisch, een biologisch en een climatologisch wapen. De Sovjet-Unie weet, aldus de vice- admiraal, dat wij deze drie wapens tij dens de oorlog hebben ontwikkeld. Wat vernietigingskracht betreft, komt de atoombom eerst op de vierde plaats. DE BALKANCOMMISSIE DER V.N. In het verslag, opgemaakt door een groep waarnemers van de Balkancom missie der VN, die zich te Kavalla, in Oost-Macedonië, bevindt, wordt ver klaard, dat deze waarnemers tweemaal op klaarlichte dag, hebben vastgesteld, dat „partisanen van het Bulgaarse grondgebied het Griekse binnendron gen". Sommige dezer partisanen droe gen, zo voegt het verslag er aan toe, Bulgaarse uniformen en helmen. Britten evacueren uit Palestina Een convooi beladen trucks met eigendom men van Engelse onderdanen verlaat Jerusalem op weg naar Haifa. Velen van de Britten hebben hier meer dan 25 Jaar van hun leven gewoond en gewerkt. Commissie van Kasjmir De Veiligheidsraad heeft de benoe ming van België en Columbia in de V.N. commissie voor Kasjmir goedge keurd. De commissie, die uit vijf leden zal komen te bestaan, moet toezicht houden op een in Kashmir te houden volksstemming. Van de andere drie leden zullen India en Pakistan er ieder één benoemen, terwijl het vijfde lid wordt benoemd door de landen, die India en Pakistan hebben gekozen. India heeft zijn keus op Tsjecho-Slowakije laten vallen. Pa kistan heeft nog geen lid benoemd en weigert, gelijk reeds gemeld. De benoeming van België en Colum bia werd goedgekeurd met 7 stemmen vóór. De Sovjet-Unie. de Oekraine, Bel gië en Columbia onthielden zich van stemming. De Belgische afgevaardigde zeide te vrezen, dat het zijn regering moeilijk zou vallen de benoeming te aanvaarden wegens gebrek aan personeel. Helft der Kamerleden afwezig WEINIG BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met iets lagere temperaturen. Morgen overdag over het algemeen zonnig droog weer, met m het Zuiden en Westen van het land iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige wind tussen Noord en Noord- Oost. 25 April. Zon op: 5.23 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 22.50 uur; onder: 6.07 uur (V. M). Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 17.07 uur. (Springtij). (26 April te 5.21 en 17.45 uur). Prinses Elisabeth en haar man, de Her tog van Edinburgh zyn met veel cere monieel aangenomen als ridders van de Orde van de Kousenband. De kleurrijke kleding en de prachtige omgeving te Windsor maakten deze processie een sprookje gelijk. Ook de Engelse Koning en zijn vrouw waren in de traditionele kleding aanwezig. (Van onze parlementaire redacteur) Het Verdrag van Brussel, dat met zo bekwame spoed werd ontworpen en gesloten, schijnt ineens minder haast te hebben. Zou de uitslag der Itali aanse verkiezingen dan zozeer de on- i gerustheid hebben weggenomen, ge wekt door de Praagse putsch, die toch de naaste aanleiding was tot het ver drag? Want de Tweede Kamer kon gister middag niet tot stemming komen, daar niet eens de helft der leden aanwezig was. Het resultaat hiervan was. dat de stemmingen over het Brussels Verdrag, over de motie-v. d. Goes en over een voordracht voor een lid in de Hoge Raad vijf dagen moesten worden uitgesteld. Minister Van Boetselaer deelde o a. mede, dat een wetsontwerp tot goed keuring van de Parijse overeenkomst inzake de Duitse herstelbetalingen de Raad van State reeds heeft gepasseerd. De minister van Financiën zal dit wets ontwerp verdedigen. De vordering van de Ned. Bank wegens de rijksmarken, welke vordering door de regering is overgenomen en die 4,5 milliard be draagt, behoort tot onze claims, te Pa rijs ingediend. Ook te dezen aanzien moet spr. naar het komend wetsont werp verwijzen. Aangaande het Duitse transito-ver voer door de Benelux-havens kon de minister niet mededelen, dat wij veel gevorderd zijn. Er is aanleiding te verwachten, dat binnenkort, gelijk gemeld, tweemaal 100.000 ton groente door ons aan Duits land zal worden geleverd. De minister ziet nog niet, dat in de eerste maanden tot uitbreiding van het aantal staten, aangesloten aan het Ver drag van Brussel, zal worden overge gaan. De heer v. Boetselaer sloot met te wij zen op de onmisbaarheid van een levend Christelijk geloof en van Gods zegen. De vergadering werd hierop verdaagd tot Woensdag a.s. BINNENLAND De Duitse sociaal-democratische partij heeft meegedeeld, dat zij thans defi nitief besloten heeft niet deel te nemen aan de conferentie voor een Verenigd Europa, die volgende maand in Den 'Haag zal worden gehouden. Gedurende de Nationale Herdenking van dc gevallenen in de tweede wereld oorlog in de Ridderzaal te Den Haag op 4 Mei des middags te 3 uur. zal de her denkingsrede worden gehouden door de minister-president, dr Beel. De plechtig heid zal worden bijgewoond door generaal Poulkes. commandant van het eerste Canadese leger, en zijn echtgenote Het volledig corps diplomatique en vele hoog geplaatste autoriteiten zullen mede tegen woordig zijn. De opvarenden van Hr "Ms torpedo- bootjager „Kortenaar", kunnen bij aan komst in Batavia op 5 Mei a.s. post uit gereikt krijgen, mits deze hier te lande uiterlijk 28 April ter post bezorgd ls. Dinsdag a.s. zal de Gouverneur van Curacao, dr P. Kasteel, door de enquête commissie Regeringsbeleid 19401945 wor den verhoord. Dr Kasteel was tot 1942 ln Londen secretaris van prof mr Gerbrandy. Maandag a.s. beginnen de tuinders in West-Brabant ln de centra Bergen op Zoom en Oudenbosch weer met het steken van do asperges. Tot nu toe zijn de weers omstandigheden zeer bevredigend geweest en men verwacht dan ook een flinke oogst. Aan de opvarenden van het m.s. .Johan van Oldenbarneveld", dat op 24 April uit Batavia naar ons land vertrekt, kan In Port Said post worden uitgereikt, mits deze niet later dan 2 Mei ln de brievenbussen zit. BUITENLAND Tussen Tsjecho-Slowakije en Bulga rije ls een verdrag van.samenwerking ge tekend. Tsjecho-Slowakfje voert op het ogenblik besprekingen over een overeenkomstig verdrag met Roemenië, dat naar verwach ting in Mei voor ondertekening gereed zal zijn. Volgens een mededeling van de Bra ziliaanse politie heeft zij „een communis tisch complot" ontdekt, dat zich ten doel stelde olietanks op het eiland Governador, in de baai van Rio de Janeiro, op te blazen. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Zevenhonderdnegenenveertig Griekse kinderen tussen vijf maanden en vijftien Jaar zijn bij Parkan ln Slowakije over de Tsjecho-Slowaakse grens gebracht. Ten gevolge van de lange tocht bevonden de kinderen zich in een slechte gezondheids toestand. Volgens de Duitse Nieuwsdienst, heeft generaal-majoor Petrol, hoofd van de afdeling spoorwegen van de Sovjet-bezet- tlng, Donderdag de afhaking gelast van twee rijtuigen van de passagierstrein. dié van Berlijn naar het Westen reed. ..ten einde paal en perk te stellen aan buiten sporigheden van buitenlanders". De regering van Portugal heeft 44 personen gearresteerd, die tot linkse orga nisaties zouden behoren. Gisteren is te Parijs het congres der socialistische partijen ln Europa voor op richting van een „verenigde staten van Europa" geopend. Ook Saragat is aanwezig. Het dagelijks bestuur van de Labour- partij heeft de veertig Labour-afgevaardig- den. die besloten hebben zich naar de Haagse conferentie voor Europese eenheid te begeven, verzocht van hun beslissing terug te komen. De Chinese nationale vergadering heeft de 58-Jarige generaal Ll-tsjoeng-jen. voormalig gouverneur van de provincie Kwangsl en directeur van Tsjang kal sjeks bureau te Peiping. tot vice-president van China gekozen. Tsjecho-Slowaken te Wiesbaden, die tegenstanders zijn van het huidige regiem te Praag, hebben aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., schriftelijk het verzoek gericht tot het instellen van een Internationaal onderzoek naar de omstandigheden van de dood van Jan Masaryk op 10 Maart j.l. Te Berlijn wordt gemeld, dat aan de Sovjet-autoriteiten is verzocht de oprich ting goed te keuren van een .nationale democratische partij", welke zich sterk zou richten tot de „nationalistische ge voelens" van voormalige kleine Nazi's. Koning George van Engeland heeft prinses Elizabeth én haar gemaal tegelijk met vijf andere vooraanstaande Engelsen opgenomen ln de Orde van de kouseband. Berlijn's militaire bestuursraad bijeen Het geallieerde militaire bestuursbu reau te Berlijn heeft gedurende vijf uur vergaderd. Het verloop van de zitting wordt „zeer vriendschappelijk" ge noemd. Generaal-majoor Kotikof (Sovjet- Unie) heeft niettemin gedurende vier van de vijf uur een aantal beschuldi gingen tegen de Westelijke mogendhe den geuit. Hij beschuldigde hen van tegenwerking tegen de verbetering van de sociale omstandigheden voor de Berlijnse bevolking en de Fransen van het toestaan van onregelmatigheden bij de vakverenigingsverkiezingen in hun sector. De Amerikaanse sector noemde hij „een schuilplaats voor bandieten en een broedplaats voor misdaad". Verder klaagde hij over onwettig optreden van soldaten in de Britse en Amerikaanse sector zoals het schieten op en aan vallen van particuliere personen. „Daar de geallieerde bestuursraad niet in functie is. moet het militair bestuurs bureau thans handelend optreden in zake de overgedragen kwesties aldus Kotikof, die voorstelde een viermogend- hedencommissie in te stellen voor on derzoek van de door hem genoemde kwesties. De Franse en Amerikaanse verte genwoordiger verklaarden zich bereid, dit voorstel te aanvaarden, doch ver wierpen het beginsel, dat de geallieerde bestuursraad niet meer in functie zou zijn. De Engelse afgevaardigde sprak de beschuldiging tegen. Het punt is aangehouden Dalton over Europese eenheid Hugh Dalton, Brits Labour parle mentslid en voormalig minister van Financiën,.heeft tijdens een bijeenkomst van Franse socialisten te Parijs ver klaard. dat de „nobele algemene con ceptie van Europese eenheid" reeds vorm aanneemt door de ondertekening van het verdrag voor een West-Europe- se Unie te Brussel. „Als socialisten moeten wfj er zorg voor dragen, dat het succes der andere landen, waar de socialistische invloed op de wetgeving groot is, gevolgd wordt, met in gevaar wordt gebracht door de vormnig van een politieke unie vóór het verzekeren van economische stabiliteit in de gehele unie". „Doch ook moeten wij vergeten, dat de Verenigde Staten van Europa nooit volledig kunnen zijn zonder de deelneming van de staten van Oost-Europa. Het is in elk geval van essentieel belang, dat wij thans de han del met deze landen ontwikkelen en de deur moet altijd voor hen open staan om zich bij onze nieuwe unie aan te sluiten, op dezelfde voorwaarden als die welke wij zelf vrijelijk hebben aan vaard. MARSHALL NAAR WASHINGTON TERUG. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft Bogota verlaten om naar Washington terug te keren. Marshall heeft bij het afscheid van de conferentie meegedeeld, dat „be langrijke vraagstukken zijn terugkeer naar de Amerikaanse hoofdstad nood zakelijk maken". Naar in welingelichte kringen te Washington verluidt, zijn er geen be paalde belangrijke gebeurtenissen, die Marshall's terugkeer vergen, doch wordt zijn aandacht gevraagd voor een aantal lopende kwesties, die allen tegelijk zijn gekomen, zoals het pact van Brussel en de jongste gebeurtenissen in Berlijn. Wenen en Palestina. Bespreking te Kalioerang NEDERLAND ZAL 1599 KRIJGSGE VANGENEN VRIJLATEN. De Commissie v. G. D. heeft in een communiqué medegedeeld, dat de Com missie voor de Veiligheid te Kalioerang is bijeengeweest. Van Nederlandse zijde nen worden vrijgelaten. De Republi keinse regering zal zes Krijgsgevange nen vrijlaten in de loop van de vol gende week (de enige die zich thans op republikeins gebied bevinden). Twee nieuwe subcommissies zijn ingesteld ter behandeling van: a) uitbreiding der ge demilitariseerde zones; b) de beschik king over de Japanners en Duitsers, die zich momenteel nog op Republikeins gebied bevinden. De schendingen van de bestandsover eenkomst door beide partijen voorge bracht werden besproken. De republi keinse delegatie kondigde aan, dat van Republikeinse zijde passende maatre gelen zijn .genomen. ONTSLAG VAN DR SOENARIO. Beschuldigd van het voeren van obstructie. Naar verluidt werd dr Soenario, secre taris van de Republikeinse delegatie van zijn functie ontheven. Hij wordt er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het oponthoud van de Nederlandse delegatie en het ophouden van de pers telegrammen van buitenlandse corres pondenten tijdens het incident aan het station in Djokja. Zijn assistent, dr Oedin, werd even eens ontslagen. (U.P.) EÉN DODE IN INDIË. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd Kon. Landmacht: Korp. H. Holtjer, Gasselternyeveensemond (Dr.). Kon Ned. Ind. Leger en Kon. Marine geen verliezen. „100 JAAR GAS" A.s. Maandagmiddag om 12 uur sluit de inzending voor onze Jubi leumprijsvraag 'mZ jaar gas". Zorgt U er voor, dat Uw oplos sing, ondertekend met Uw naam en adres, op dat tijdstip in ons be zit is? REDACTIE „L.D.". Woensdag Grondwets herziening in de Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer heeft hedenmiddag medegedeeld, dat het zijn voornemen is, de wetsontwer pen inzake de Grondwetsherziening, Woensdag a.s. in behandeling te ne men. Russen houden voet bij stuk INZAKE HET VLIEG-ONGELUK BOVEN BERLIJN. Generaal Alexandrof, voorzitter van de Russische commissie van onderzoek naar het vliegongeval te Gatow, heeft aan de Duitse en buitenlandse journa listen vergelijkende foto's getoond tot slaving van zijn beweringen. Volgens hem kan uit deze foto's worden afge leid. dat de Britten, tussen de datum van het ongeval en de aanvang van het onderzoek de ligging van het wrak „naar eigen wens" hadden bepaald en de bewijsstukken vervalst. Hij beschuldigt de Britten zich te hebben willen onttrekken aan een tech nisch onderzoek een verslag te hebben opgemaakt, dat steunt op onjuiste en onduidelijke getuigenissen. Hij wijst met nadruk op de noodzakelijkheid het luchtreglement ln acht te nemen en geeft te verstaan, dat de Sovjet-over- heid maatregelen zal nemen om de vei ligheid in de lucht boven Berlijn te waarborgen, terwijl de Russische zone wordt overvlogen. Generaal Elexandrof schrijft de ver antwoordelijkheid voor het ongeval vol ledig toe aan de Britse piloot. Ten slotte heeft hij gezegd dat de Sovjet-regering schadevergoeding zal eisen voor de fa milie van de Sovjetofficier en voor het verloren vliegtuig. John Lewis opnieuw berecht John Lewis die Woensdag wegens on gehoorzaamheid aan de rechtbank ver oordeeld werd tot een boete van 20.000 dollar, terwijl zijn vakbond een boete van 1.400,000 dollar opliep, is opnieuw voor de rechtbank verschenen, die over het „burgerlijk" aspect van het proces zal oordelen. Morison, ad j unct-procureur-generaal van de Verenigde Staten en de advocaat van de staat hebben de rechtbank ver zocht de „burgerlijke" straf van Lewis ten minste tijdelijk op te schorten. De procureur heeft zich echter 't recht voor behouden de toepassing van die straf fen later te mogen vorderen, indien de mijnwerkers het werk opnieuw neerleg gen. Morison heeft met genoegen vast gesteld dat 85 van de 400.000 mijn werkers van de vetkolenmijnen het werk heeft hervat en dat binnenkort het werk ln de mijnen waarschijnlijk opnieuw normaal zal zijn. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN BRAZILIË. President Dutra van Brazilië heeft in een boodschap aan het Congres ver zocht om wettelijke maatregelen ten einde „de nationale veiligheid te be waren". De wet zou er in moeten voor zien. dat „uitsluitende en onvoorwaar delijke loyaliteit een voorwaarde is om toegelaten te worden tot of te mogen blijven in de gewapende, de ambtelijke of andere diensten voor de staat". Deze achtie. die men in Brazilië al een tijdlang verwachtte, volgt op het uitbreken van een reeks ongeregeldhe den. stakingen, sabotages en bewijzen van communistische actie in de meesta delen van Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1