33$B I r Coöperatie Borstelwerk ENIGE ELINKE WERKKRACHTEN 1ste KLAS SPECIAALZAAK ERVAREN VERKOOPSTERS 1ste COUPEUSE Rauter schreef triomfantelijk over Jodenmaatregelen Belangrijke verklaring van ir Louwes in Rauter's voordee Laas ABONNEER! U OP HE! LEIDSCH DAGBLAD Herenstraat 9 Coöperatie .Vooruit" U.A. GEVRAAGD: COLPORTEUR EE*N INGENIEUR DONDERDAG 22 APRIL. Foto Van Vliet. Op een drietal plaatsen in de Sleutelstad werd gisteravond de feestelijke ver lichting van de jubilerende Gasfabrieken ontstoken, n.l. op het Stadhuisplein, de Beestenmarkt en het Rapenburg. Laatstgenoemde verlichting leverde een feeëriek schouwspel op door de verlichting van de contouren van de Doelen- brug. Deze drie reclameverlichtingen zu llen ook heden- en morgenavond van 9—11 uur branden. PROF. Dr B. D. EERDMANS 80 JAAR. Prof, di- B D. Eerdmans, oud-hoog leraar in de godgeleerdheid aan de Leidse Universiteit, die voor kort het feit herdacht, dat hij een halve eeuw geleden dit ambt aanvaardde. bij welke gelegjpiheid wij zijn uitvoerige levensbeschrijving plaatsten viert as. Zaterdag zijfi 80ste- verjaardag. In verband met zijn gezondheidstoe stand zal de hoogleraar die dag evenwel niet ontvangen. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld „The hygiene study ward centre at Ba tavia" de heer J. W. Tesch (Deventer). Geslaagd voor het doctoraal examen Romaanse taal- en letterkunde (Frans) de heer A. J. R. Nivard (Rotterdam), doctoraal examen Nederlands-Indisch Recht: de heer G. Hekkelman ('s-Gra- venhage). Onze Arbeidswetgeving TOELICHTING DOOR DE HEER A. KNETSCH. Voor de Ned. Chr. Studenten Verepi- ging en de Vrijz. Chr. Studenten Bond sprak gisteravonld in het Academiege bouw de heer A. Knetsch, lid van de Leidse gemeenteraad voor de A.RP. en controleur bij de Raad van Arbeid te dezer stede. Spr., die de arbeidswetge ving belichtte, greep allereerst terug in de geschiedenis en merkte op, dat Ne derland altijd een land van handel en scheepvaart is geweest: geen land van industrie. Uitvoerig stond de heer Knetsch stil bij de bloeiperiodes in de historie en de tijden van grote malaise. Verder wijdde hij aandacht aan de veranderingen in de staatkundige, economische en technische verhoudin gen. Later voelde men terdege, dat de eenzijdige oriëntering op handel en scheepvaart funest was, aldus spr.. die hierna de treurige toestanden schetste, Waarin de arbeiders van de vorige eeuw moesten leven. Men zocht naar goed kope arbeidskrachten, die ook gevonden werden door vrouwen en kinderen te laten werken. Geleidelijk is in deze ongezoade situatie verbetering geko men. Ih dit verband behandelde de heer Knetsch de vele arbeidswetten, welke in de loop der jaren zijn uitgevaardigd. De melfcslijterij organiseert zich Onder voorzitterschap van de heer F. v. d. Kloot vergaderden gisteravond in ae .,In den Vergulden Turk", de drie Leidse bonden van melkslijters om te luisteren naar een betoog van de heer Renzebrink uit Hilversum, die de sa nering in het melkbedrijf tén vurigste voorstond. In -t algemeen achtte spr. 'n verstevi ging noodzakelijk v. d. bestaande orga nisaties; dit tegenover de grote na-oor- logse moeilijkheden en tegenover de steeds meer dreigende trust-vorming. Als speciaal redmiddel voor de melk- slijter-middenstander bracht de heer Renzebrink de wijkverdeling naar vo ren, zodat het on-economisc-he van het huidige systeem zou kunnen worden ondervangen. De rede ontlokte nogal wat critiek, maar een algemeen applaus bewees ten slotte, dat men de belang rijkheid van dit initiatief wel inzag. HEF RUITERFEEST OP 27 AUGUSTUS. De heer I. J. Sloos, lid van de com missie van voorbereiding voor de jubi leumfeesten te dezer stede, houdt mor genavond, kwart over zeven, over de derde lijn van het" gemeentelijk radio distributienet een causerie over het op Vrijdag 27 Augustus, op pet Schutters veld te houden ruiterfeest, dat een hip pisch festijn van de eerste orde belooft te worden. Vérder zal deze avond ook de heer M. I. Smit, voorzitter van de Federatie- van Buurtverenigingen, het een en ander vertellen over het aandeel dat de buurtverenigingen in de feest viering zullen hebben. Chr. Mandoline-vereniging „Ars et Labor" EEN GOEDE UITVOERING. De Chr. Mandoline-vereniging „Ara et Labor", welke gisteravond in die foyer cler Stadsgehoorzaal een uitvoe ring gaf, kan op een welgeslaagde avond terugzien. Enerzijds bestond er voor dit concert buitengewoon grote belangstelling, wel een bewijs, -dat er voor dit soort uitvoeringen nog altijd vele liefhebbers worden gevonden, an derzijds waren de prestaties van dien aard, dat wij „Ars et Labor" met haar gekozen nummers geluk kunnen wen sen. Vooral de Myrthalia-ouverture van M. Maciccchi en de romance van E. Bach ,.F*ühlingserwachen" getuigden van veel studie en wekten de verwachting, dat „Ars et Labor" ook in de toekomst nog tot vele gcede uitvoeringen in staat zal zijn. De uitvoering, welke o.m. werd bij gewoond door de heer Fabry, voorzitter van het .Ned. Verbond van Mandoline federaties, de heer Visser van de Haag se Federatie en enige afgevaardigden van Zusterverenigingen, werd mety een woord van welkom door de voorzitter, de heer P. J. v. d. Mark geopend, waar na ook de ere-voorzitter, ds P. W. Spruyt, nog een kort propagandistisch woord sprak. Spr. verheugde zich er *>ver, dat wijk VIII der Ned. Herv. ge meente te dezer stede in „Ars et La bor" zulk een pracht-vereniging bezit, welke reeds menigmaal stimulerend heeft mogen werken. Ds Spruyt. die bijzondere waard: ring had voor 't werk van de dirigent, de heer W. van Iter- son, hoopte, dat nog zeer velen zich tot deze vereniging zouden voelen aange trokken, temeer daar het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding hierdoor mede voor een belangrijk deel wordt opgelost. Vervolgens deed ook "de heer Fabry een opwekkend woord horen, waarbij hij enkele organisatorische richtlijnen aangaf. Spr. hoopte, dat hetgeen in andere plaatsen reeds was gelukt: het vormen van een gezelschap van pl-m- 140 man. ook in Leiden nog eens mocht slagen. In Nederland zijn momenteel ongeveer 30.000 personen, die deze mu ziek beoefenen en hiermede is volgens spreker de ten onrechte gevormde ge dachte, als zou de mandoline een min derwaardig instrument zijn, toöh wel weerlegd. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de opvoering van een blijspel „Het gouden kalf". Ook hier mede hebben de aanwezigen zich uiter mate geamuseerd. .3ETJE REGEERT' Ontspanningsavond van K.N.G. De personeelsvèr.- van de Kon. Ned. Grofsmederij had gisteren in de goed bezette Stadsgehoorzaal een ontspan ningsavond belegd, waarin het door fïenk Bakker geschreven blijspel „Betje regeert" werd opgevoerd. Met deze „re gerende Betje" (mevr. L. Veefkind), die, toen het bij de familie Van Gelder dreigde fout te lopen, de touwtjes zelf maar in handen nam en daardoor de familie voor algehele ondergang wist te behoeden, hebben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel te danken is aan de gave en ook vlotte vertolking door de hoofdpersoon. Met haar dienen in één adem genoemd te worden Theo van Gelder als fabrikant (L. Groffie) en de bankdirecteur mr Stanley (T. Sturm). Ook de overige medespelenden deden hun best, al waren er natuurlijk te kortkomingen. Maar dat werd hun al lerminst kwalijk genomen. Intsgendeel, de aanwezigen toonden hun dankbaar heid voor het gebodene door hartelijk applaus. Evenals vorige jaren organiseert de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale onk dit seizoen weer zomerkampen door het gehele land. Ook niet-V.C.JtC.-ers kunnen daar aan deelnemen. Appèl Leidse Jeugdbeweging Burgemeester voerde het woord. In verband met de jeugdweek, die, zoals bekend, momenteel in het gehele land wordt gehouden, vohd gisteravond in „Den Burcht" een appèl plaats voer de georganiseerde Leidse jeugd. Voorafgegaan door de tamboers en pijpers van de Padvindersband beklom men honderden (jongens en meisjes merendeels padvinders de „Burcht hoogte", waar zij, nadat gemeenschap pelijk 'i bekende padvinderslied ..Hoort zegt het voort" was gezongen, door ds Kelder van nar te welkom werden ge heten. Ds Kelder verheugde zioh over het feit; dat velen aan de oproep ge volg hadden gegeven, hoewel hij ech ter oclv meest constateren, dat ihet aantal veel groter had kunnen zijn, om gezamenlijk he feest van de Jeugd te vieren. In- het bijzonder begroette spr. burgemeester Van Kinschot, wet houder Van Schaik de heer Hiestand, ambtenaar van de kinderbescherming er. de aanwezige jeugdleiders. Van ae tinnen van „Den Burcht" voerde naai na de burgemeester het woord. Spr. memoreerde het doel van de jeugdweek en vroeg de jonge men sen, of zij wei wisten,, op historische •bodem te staan. In het kort schetste spr/de geschiedenis van Den Burcht. Op deze oude grond staat nu de jeugd met de toekomst, aldus spr., maar wat zal die toekomst brengén? Neder land mag terugzien op een glorierijk verleden. Het. is de taak der jeugd die glorie voort te zetten. Spr. stipte vervolgens de na de oor log gestichte Leidse jeugdactie aah pn wees op de verantwoordelijkheid van ouders en i leiders, om gezamenlijk een goed gezinsleven en 'n goede toekomst voer de jeugd te bereiken.' De burge meester was trots cp het vele werk, dat voor de Leidse jeugd gedaan werd. verheugde zich over de daarbij onder vonden steun van rijk, gemeente, kerk en humanistische genootschappen. Met de woorden „Wees trouw aan het ideaal: voor God, Koningin en Va derland". eindigde de heer Van Kin schot zijn toespraak. Na een declamatie van Geertje v. d. Voort en Theo ten Brummelaar, resp. secretaresse en voorzitter der V.C.J.C., afd. Leiden, liederen van de Leidse A.J.C. én een kort dankwoord van ds Kelder werd de avond besloten met het zingen van het Wilhelmus. ZILVEREN JUBILEA. Gisteren herdachten de heren J. Te gelaar en H. Moraal hun zilveren jubi leum resp. als metselaar en timmerman bij het aannemersbedrijf der fa. Groene- wegen aan de Oude Rijn, alhier. Des middags van,3—4 uur werden de Jubilarissen gehuldigd ten huize van de oudste firmant, de heer J. Groénewegen. Deze sprak de jubilarissen en familie in hartelijke woorden toe. Betere keuze, aldus spr., had zijn vader zeker niet kunnen doen, want beide jubilarissen hebben al die jaren getoond wat nauw gezette plichtsbetrachting is en van hoe veel waarde het voor een patroon is, wanneer hij ten volle op zijn personeel kan vertrouwen. Spr. memoreerde hoe tal van bouwwerken mede dank zij hun hulp zijn uitgevoerd en als blijk van waardering overhandigde hij ieder een enveloppe met inhoud; waarna beiden hartelijk dank zegden. Hierna sprak de heer M. E. Groenewe- gen, die beiden in 1923 had aangenomen doch zelf sinds 1946 niet meer aan dé zaak verbonden is. Spr. wees er op, dat een zilveren jubileum in de bouwbedrij ven niet dagelijks voorkomt. Hoe dat met de heren Tegelaar en Moraal dan wel kon geschieden, weet spr. alleen te beantwoorden met te zeggen, dat men hier te doen heeft met bekwame vaklie den, hetgeen heden ten dage in de bouw bedrijven veel te wensen'overlaat. Spr. roemde hun vlijt en plichtsbesef, waar door hij altijd prettig met hen heeft mogen samenwerken en hij uitte de wens, dat het beiden gegeven moge zijn nog vele jaren met dezelfde ambitie hun krachten aan deze zaak te mogen geven. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen, terwijl verschillende klan ten de jubilarissen kwamen gelukwen sen. Gisteravond vond nog een huldiging plaats door het personeel, zodat aan deze dag .voor beide jubilarissen zeker aangename herinneringen verbonden zullen blijven. CIA VAN BOORT SPEELDE IN ACADEMISCH ZIEKENHUIS. In de Aula van hét Academisch Zie kenhuis* vond gisteravoüd een kunst avond plaats, waaraan medewerkten de dames Cla van Boort, poppenspel. K. Teuben en J. van Zijp, zang, en de heer Zandvliet piano. De heer Questroo, voorzitter van de personeelsvereniging, leidde de avond met enkele korte woorden in en me moreerde speciaal het prettige contact met de personeelsvereniging van de Lichtfabrieken, van welke vereniging vele gasten aanwezig waren. Cla van Boort speelde met haar pop pen een schets uit het leven van Franz List en „Peerke in de biechtstoel". De dames Teuben en Van Zijp zongen ola. liederen van Mendelssohn. Fr. Abt en Van Rennes, terwijl de heer Zandvliet fragmenten uit werken van Chopin en Schubert ten beste gaf. Het gebodene werd zeer op prijs ge steld en na afloop mochten de dames dan ook een welverdiende bloemenhulde en de heer Zandvliet een boekenbon in ontvangst nemen. FILMS UIT DE OUDE DOOS. Uit het Gem. Filmarchief. Onder auspiciën van de plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen, werden gistermiddag in het Lido-Thea- ter enkele films vertoond uit het Leidse gemeente archief met de bedoeling meer bekendheid .te geven aan deze instelling. De filmpjes werden gedraaid in volg orde van ouderdom, zodat deze verto ning een aardig overzicht gaf van de snelle vorderingen, welke de techniek van de film ln de afgelopen 30 jaar ge maakt heeft. De eerste film, een pathé-journaal uit 1925, wekte bepaald de lachlust op, door de nerveus-snelle bewegingen, welke de wandelaars op het witte doek maakten. Daarna volgde de vertoning# van de Lustrumfeesten in 1925 en de ere-pro- motie van H.M. de Koningin in de Pieterskerk. Een aardig filn)pje werd vertoond van de lustrumfeesten in 1930, met het grootse waterspel „De vliegende Hollan der", op de Kaag bij Warmond. Ook de journaalfilms van recente da tum werden gedraaid, o.a. de promotie van Winston Churchill en de Drie Octoberfeesten in 1947. Als toegift diende het gewone week- journaal. een aardige attentie van het Lido-theater, en ten slotte een mooie film in kleuren op de muziek van Schubert. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing óver zaaizaad-selectie. Voor de afdeling Leiden van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde sprak gisteravond in het Gulden Vlies de heer Aarts van Enkhuizen. Op duidelijke wijze zette de heer Aarts het doel van de zaatselectie uit een: niet in hoofdzaak het instandhou den van het ras. noch het kweken van nieuwigheden, maar veredeling van de producten. Spr. bepaalde .zich tot de zaadgewassen en de geslachtelijke voort planting. Selectie in de vegetatieve voortplanting geeft geen veranderingen iir het ras, maar slechts de waarborg voor een gezond gewas. Spr. behandelde achtereenvolgens de natuurlijke, selectie van bodem en kli maat, de negatieve massa-selectie, po sitieve massa-selectie en stam- of lijn- selectie. Bij negatieve massa-selectie worden slechts de slechte planten uit het gewas verwijderd. bij positieve wor den de beste planten gekozen voor zaad- vorming. Lijn-selectie is een meer in gewikkeld systeem van selecteren, waar bij ook kennis van de wetten van Men del te pas komen. Spr. zette de basis van dit systeem uiteen en wees er op, dat hier wel materiaal ongebruikt blijft, maar dat de selectie in elk geval krachtdadiger is. Het debat over de beste wijze van se lecteren duurt nog voort. De reserve-zaad-methode is een vorm van stam-selectië. die wordt toegepast bij kruisbestuivende gewassen, maar deze werkwijze duurt een jaar langer dan de andere methoden. Hierna be handelde spr. nog de methode, waarbij kruisbestuivende planten worden ge dwongen tot zelfbevruchting. Hierbij treedt de raszuivering in versneld tem po op, maar men heeft last van allerlei degeneratieve bijverschijnselen, die aan inteelt te wijten zijn. Gelukkig kunnen ook daartegen weer maatregelen wor den genomen. Het systeem tenslotte van de vegeta tieve vermeerdering staat nog in de kinderschoenen, maar belooft veel. Bij :deze methode worden goede vader- en -moederplanten door voortdurend stek ken in leven gehouden. Het is natuurlijk fout te menen, dat alleen de meest verfijnde vorm van s.tam-selectie" te verkiezen is. De om standigheden bepalen, welke vorm van selecteren men moet kiezen. Spr. besloot met een enthousiaste peroratie over het vak varl selecteur, dat hij minstens even avontuurlijk noemde als dat van de natuuronder zoeker, die verre ontdekkingsreizen maakt. LEIDSE ZIEKENKAS. De jaarvergadering. Een dezer dagqn was de ver. Leidse Ziekenkas in jaarvergadering bijeen in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. Nadat de voorzitter, de heer J. van Rosse, de vergadering met een woord van hartelijk welkoni had geopend, las de secretaris de notulen voor en vervol gens het jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging op 31 Dec. 1947 621 mannelijke en 21 vrouwelijke leden telde, in totaal 642 .leden, In 1947 heb ben zich voorgedaan 309 ziekte- en on gevallen over 6812dagen, hetgeen een uitgave eiste van rum f. 11.000. Wegens bedanken, overlijden enz. moesten in 1947 afgevoerd worden 71 leden; ingeschreven werden 60 nieuwe leden. 6 leden zijn in 1947 door de dood ontvallen. Verder maakte de secretaris er gewag van, dat het jaar 1947 een jubi leumjaar geweest is. Op 19 Juli nl. is 't feit feestelijk herdacht, dat het 25 jaar geleden was, dat de Leidse Ziekenkas werd opgericht. Bij de bestuursverkiezing werden de* aftredende leden bij acclamatie herko zen, nl. de heren C.xPaauw, G. J. van Klaveren en Jac. Ginjaar. Als kascontroleur werd benoemd de heer P. de Graaf. In de geschillencom missie werden wegens bedanken van de heren Lardee en Ohoufour benoemd de heren J. de Groot en B. Erades. Met een opwekkend woord, om allen propagan disten te zijn voor een instelling, die bij ziekte en ongevallen de leden voor fi nanciële achteruitgang benoedt, sloot de voorzitter de vergadering. Wederom onder grote belangstelling van de zijde van het publiek heropende de president van het Bijz. Gerechtshof te Den Haagr jhr. mr Van Leeuwen, het gnderaoek in de zaak tegen Rauter. Begonnen werd met voorlezing van een verklaring van Rauter zelf die be trekking had op het wegroven van meu bels en waaruit de president meende te kunnen vaststellen, dat Rauter het plunderbevel aan de SD had doorgege ven. Rauter gaf daarop een uitvoerig overzicht van de situatie, ontstaan na het bevel van Ggering. Hij wist zich niet precies te herinneren, of hij het bevel tot meubelroof aan de SD had doorgegeven, maar achtte het toch niet onmogelijk. Dan werd voorlezing gedaan van een brief van - Rauter aan Himmlcr van 7 October 1942. In deze brief schreef Rauter op triomfantelijke toon over de maatregelen, die hij ge nomen had by de vervolging der Jo den en toonde hij er zich zeer over verheugd, dat Seyss Inquart de uit voering van de bevelen t.a.v. de Jo denvervolging in de handen der Si- cherheitspolizei gelegd had. De president vroeg verdachte of hij de fotocopie van deze brief als echt er kende. Rauter zei, dat hij liever de ori ginele stukken gezien had, „want met Zomerdienstregeling N.Z.H. Zondag 9 Mei a-s. treedt de zomer dienstregeling der NZHVM in werking. Wat de lijnen in Leiden en omgeving betreft, lezen wij er uit, dat de dienst regeling Lelden—Katwijk en Leiden Noordwijk, behoudens enige wijzigingen in de vertrektijden, onveranderd blijft. De tramdienst LeidenHaarlem on dergaat in de vroege avonduren enige uitbreiding, omdat gebleken is, dat te vroeg van de halfüurdienst ln de uur- dienst werd overgegaan. Hangende de beslissing van de minis ter, van Verkeer en Waterstaat over de reorganisatie van de tram in autobus, blijft de tramlijn in Haarlem voorals nog ongewijzigd. Op verzoek van vele reizigers zal een vroegere tram verbinding worden inge legd tussen Den Haag en Leiden. Op de Zondagen in Juni en Juli en van 15 Juli tot 31 Augustus dagelijks, zal de autobuslijn VoorschotenWasse- naarse Slag weer worden geëxploiteerd. AMSTERDAMSE COMMUNISTISCHE WETHOUDERS ZONDER PORTEFEUILLE. Het college van B. en W. van Amster dam heeft de werkzaamheden van de beide communistische wethouders L. Seegers en dr B. Polak verdeeld over de overige vijf wethouders. De heren See gers en Polak blijven wethouder zonder portefeuille. BEURSO VERZICHT t AMSTERDAM, 22 April. De daling had heden geen verdere voortgang,doch van een flink herstel was toch allerminst sprake. De markt was ongedecideerd. Bij de opening wa ren de koersen vrijwel algemeen iets hoger. Koninklijke opende op 330 (slot- koers 327Unilevers 294 (gisteren slot 287). Philips was op 264% 9 punten bo ven het vorige slot, nieuwe Philipsaan- delen bedongen 250. Ook Scheepvaart- Unies, Amsterdam Rubbers en H.V.A. waren iets hoger. Het duurde echter niet lang of de koersen liepen tamelijk scherp naar beneden. Koninklijke rea geerden tot 325, nieuwe Koninkl. zakten in van 320 tot 316. Philips daalde van 264 tot 257, nieuwe Philips van 250 tot 243 en Unilever van 294 tot 288. Op dit verlaagde peil werd goed weerstand ge boden en kwamen kopers in de markt, met het gevolg, dat de koersen weer snel naar boven liepen. Bij het slot werd ge handeld op ongeveer het peil v$n de openingsprijzen of Iets daarboven. Aku's stegen van 1681/4 tot 171. De overige wat minder druk verhandelde soprten waren onregelmatig. Ned. Staatspapieren niet noemens waardig veranderd. De Amerikaanse markt weinig 'veranderd. GYMNASTIEK. VAARDIGHEIDSPROEVEN K.N.G.V. In de zaal aan de Pieterskerkgra'cht werden gisteravond de vaardigheids- proeven van het Koninklijk Nederland se Gymnastiek Verbond afgelegd. De proeven waren zeer zwaar en ve len moesten dan ook worden afgewezen. De uitslagen luiden: Dames le klasse: Brunliildc:#H. Mens Koelemey, M. Eikelenboom en L. Lin- schoten;2e kl. 7 en 3e kl. 3 geslaagden. L.T.C.: le kl. T. Fokker, R. v. Von- deren, A. HoltzKellenaers en L. v. Po- lanen, 2e kl. 1 geslaagde. DO.S. (Alphen) le kl. G. Raaphorst en F. Bijsterveld, 2e kl. 2 en 3e kj. 1 geslaagden. - „Sport Vercent": 3e kl. 2 geslaagden. Heren: Excelsior: le kl." H. den Her tog. A. v. Nood, A. Taverne. H. Labor- dus, P. v. d. Hoeven en J. Pommer, 2e kl. 1 en 3e kl. 2 geslaagden. D.O.S. (Alphen): 2e kl. 2 geslaagden. Verenigingsklassement: dames: 1 L. T.C., 2. Brunhilde. Heren: 1 Excelior, 2 D.O.S. die moderne propaganda weet je nooit waar je aan toe bent", verklaarde hij. Nadat Rauter weer in de gelegenheid gesteld was een verklaring te geven over het gestelde in de brief aan Himmler, werd voorlezing gedaan van een schrij ver. van dr ir S. L. Louwes, dat het Hof Da de derde dag van hetprp ces bereikt had. Ir Louwes schrijft, dat hij uit de krantenverslagen over het proces Rau ter gelezen had, dat Rauter hem ervan beschuldigd had de man te zijn, die de j tweede distributlestanakaart had door gevoerd. Ir Louwes verwerpt deze voor stelling van zaken en zegt. dat hij èr 1 zich a'tya tegen verzet heeft -met het oog op de daaraan verbonden gevaren voor ondergedoken Nederlanders. Het was ccn Duits plan geweest, doch voegt ir Louwes hier aan toe, hij heeft nooit de indruk gekregen, dat het Raufer bij de invoering van de tweede distributiestamkaart 'te dóen was om onderduikers, te grijpen, maar - meer om de voedselvoorziening te verbeteren. Er was ook nooit politie controle doorgevoerd bij de uitreiking van de nieuwe stamkaarten. Ir Lou- wes acht verdachte niet schuldie aan dit punt van de tenlastelegging. De president zeide namens het Hof. dat deze brief „in belangrijke mate" in het voordeel van Rauter sprak. Dan kwamen weer de razzia's in Be verwijk aan de orde. Er waren daar 480 jonge mensen bij razzia's weggevoerd. Uit een brief van Rauter aan de NSB- burgemeester van Beverwijk bleek, dat deze maatregel werd uitgevoerd als re- pressaillemaatregel wegens enkele „po litieke moorden" ln Beverwijk.* ofschoon de dader van een moord gegrepen was. Rauter verklaarde, dat deze maatregel in Beverwijk gezien de sterke» commu nistische beweging aldaar, hem noodza kelijk scheen, Bovendien meende hij op humane wijze de maatregelen te heb ben doorgevoerd. De 480 gevangen ge nomen mannen werden in kamp Amers foort eerst nog eens onderzocht. Van hen werden er 200 naar huis gestuurd. JDe rest werd lichamelijk in staat geacht te kunnen werken en werd naar Duits land overgebracht. De verdediger was van oordeel, dat do correspondentie tussen Rauter en Himmlcr waarin inderdaad de schijn gewekt werd, als zou Rauter gestimu leerd hebben bü de deportatie e.d. ge zien moest worden als bluf van dc zijde van verdachte, die volgcng ver dediger zo handelde, omdat hü daar door Himmler probeerde te stoppen. Daarom achtte verdediger het ge wenst, dat het Hof de correspondentie met Himmlcr met de uiterste omzich tigheid als bewijsmateriaal zou han teren. De verdediger vroeg verder nogmaals voorlezing van het proces-verbaal van- dr Harster en hij voegde er aan toe, dat hij. indien het Hof de correspondentie tussen Rauter en Himmler als bewijs-' materiaal zou aanvaarden, or op zou staan, dat dr Harster nog als getuige gehoord zou worden. Dc procureur-fiscaal mr J- Zaaljer deelde mede, dat hijpersoonlijk die brieven, had uitgezocht ïift de correspon dentie tussen Rauter en Himmler, die hem van belang schenen bij de behan deling van deze zaak en dat daarbij niet gelet was op het verzamelen van enkel belastend materiaal. Ook over het" oproepen van getuigen werdnog ge sproken. Mr Zaaijer deelde mede. dat hij uit „ridderlijkheid" dr Harster niet als getuige had opgeroepen.' omdat hij er niet toe wilde medewerken, dat de ene Duitser», de andere „de das om zou doen". De proc.-flscaal deelde verder nog mede, dat Rauter zelf er van afge zien had. om getuigen a decharge op te roepen. Verder sprak mr Zaaijer zijn grote waardering uit over de wijze waar op de verdediger in dit proces, zijn moeilijke taak heeft vervuld. RAUTER PRAAT DUITSLAND BIJ VOORBAAT SCIIOON. Over het dagvaarden van getuigen merkte mr Van Rijckevorsel nog cp, dat het hem moeilijk viel getuige Schreieder, wiens betrouwbaarheid neg steeds meet worden vastgesteld, als plaatsvervanger voor dr Harster te aanvaarden. Toen kreeg Rauter weer het woord. Hij doorliep. Vluchtig enkele punten van de tenlastelegging.' Mét luide <hartsr tochtelijke stem verklaarde h(j| dat géén énkel Hof hem kon veroordelen, cmdat hij als Duitser voor zijn vader land had gestreden. De oorlog was ook niet de schuld van Duitsland, maar van het Verdrag van Versailles. Eh ook nu weer, zo riep hij uit, zal er een nieuwe oorlog komen, omdat millioenen Duitsers uit het Oosten naar bet Wes ten gedreven zijnfl En als er dan weer oorlog komt, dan krijgen de Duitsers weer de sohuld, zo zei hij. Hierop merkte de proc.-fiscaal op: „U staat ook niet terecht» voor wat u als. Duitser voor uw vaderland hebt gedaan, maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan." Rauter incasseerde deze op merking van mr Zaaijer met een licht schouderophalen en verklaarde op een vraag van de president, dat hij "niets mter te zeggen-had. Daarop werd de uitspraak bopaald op Dinsdag 4 Mei a*>\, 's middags om 13.30^jur. te HILVERSUM, sinds 30 Jaar gevestigd en met uitstekende reputatie, vraagt wegens uitbreiding van de afdeling DAMESCONFECTIÊS en voor haar MAATATELIER Sollicitanten moeten beschikken over een ruime erva ring en goede algemene ontwikkeling. Zij moeten gewend zijn le klas publiek te bedienen en vakkundig en met tact- kunnen helpen. Schriftelijke aanb. met volledige gegevens, opg. van refer., vroegere werkkring, leeftijd, godsdienst, verl. salaris £nz. J. GOEMAAT N.V. SPECIAALHUIS VOOR DAMESMODE HAVENSTRAAT 5. HILVERSUM. vDoe. meer met Uw geld; koopt bij de ZO JUIST ONTVANGEN: Een partij prima verkrijgbaar in onze afd. Huishoudelijke Artikelen tta m onze 6 filialen, afd. Kruidenierswaren. voor de afdelingen kleuren- mengerij malerij en tapperij. Persoonlijk aanmelden 's morgens tussen 10 en 11 uur, behalve 's Zaterdags bij de afd. Personeelszaken van LAKFABRIEKEN SASSENHEIM Serieuze gevraagd v. dag- en weekblad j Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 1563 Sigaretten zonder bon Tijdelijke aanbieding SIGARETTEN zonder bon I 60 cent per doosje. Prima shag, rook- en pruim tabak zonder bon. Prima Sigarillos 11 cent per stuk, Sigarenmagazijn „IRENE", KOREVAARSTRAAT 55. hoek Jan van Houtkade. Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bona fide op de Inhoud reageren (o.a. drukwerken) worden niet aan de stellers doorge geven doch zonder meer ver nietigd. VOORAANSTAANDE FABRIEKSONDERNEMING VAN EDELBETONPRODUCTEN vraagt ter vervolmaking van bestaan de en het ontwikkelen van nieuwe ar tikelen, bestemd voor het industriële bouwen (C.I. ol W. en W.l.) om na gebleken geschiktheid in de Be drijfsleiding te worden opgenomen. Practische ervaring met Beton* bekendheid met de moderne Betonwarenlabricage en de ontwikkeling er van gedurende de laatste jaren in binnen- en buitenland, zijn vereist. De horfl^rerlng der functie is in overeenstemming met de belangrijkheid van de werk kring en de hiermede ver band houdende hoge eisen. Mei de hand geschreven Brieven, die allen voor een juiste waardering benodigde gegevens dienen (e bevatten, ie richten aan de Administratie van dit blad onder No. 1519 Een vertrouwelijke behandeling is ten volle verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3