PINKSTERREIZEN CEBUTO Hemeltergend geval van kinderverwaarlozing Vorrink's aanhouding te Eindhoven Van der Waals regelde arrestaties aan de lopende band REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Laatste Berichten 1 DONDERDAG 22 APRIL. De conferentie te Bogota DE EUROPESE „KOLONIËN" EN HET COMMUNISME. Marshall, minister van buitenlandse saken der V.S., heeft op de Pan-Ameri- kaanse conferentie verklaard, dat de V.S. niet zullen meedoen aan enigerlei actie t.a.v Europse koloniën op het Westelijk halfrohd. Besloten is, dat een uit 9 landen be staande werkgroep het vraagstuk van de kolonia4e bezittingen op het Weste lijk halfrond zal onderzoeken. Van deze werkgroep zullen Argentinië, Brazilië, Chili,- Cuba, Guatemala, Mexico. Uru guay. Colombië en Scuadór, deel uitma ken. *r Chili, de Verenigde Staten, Brazilië en Peru zullen een gezamenlijk onder tekende ontwerpverklaring tegen het communisme indienen ter conferentie. Daarin wordt gezegd: „De Amerikaanse republieken zijn er van overtuigd, dat het internationale communisme, geleid door een der bui tenlandse regeringen of door groepen of individuen'in het buitenland, een agres sie-instrument is met imperialistische doelstellingen' en dat het een bedreiging vormt voor de vrije democratischè en rcimblikeinse instellingen." Zij zijn er verder van overtuigd, dat het communisme kan leiden „tot on derwerping aan buitenlandse mogend heden. gepaard gaande met burgeroor logen, onlusten en economische insta biliteit Zij besluiten 1) Een politiek te voeren om de levensstandaard der vol keren te verbeteren; 2.) Zich te ver enigen om de methoden te veroordelen van ieder totalitair systeem en in het bijzonder van de communistische me thoden; 3.) Op hun grondgebied alle maatregelen te treffen om de activiteit te beletten van regeringen of buiteit- landers, die door propaganda een aan slag kan betekenen op het zelfbeschik kingsrecht der volken, of die er toe strekt hun instellingen omver te werpen en onlusten te verwekken; 4.) Over te gaan tot het uitwisselen van inlichtin gen over deze activiteit. Samenzwering in Paraguay ontdekt Officieel is te Asuncion ..de ontdek- king van een communistische samen zwering, in overleg met elementen uit politieke partijen" bekend gemaakt. De politie heeft na onderzoek kun nen uitmaken, dat deze communisti sche elementen er in geslaagd waren zioh bij de „regeringspartij Colorado in te dringen. Ook is er communisti sche Infiltratie bij de politie vastge steld. Onder de talrijke gearresteerde personen bevindt zich een politieoffi cier. Op 38 mitrailleurs, 'n zendstation, handgranaten en 15 kg vlugschriften is beslag gelegd. Op 30 Mei moest de revolutie uitbreken. „Zuivering" in Labour? HET NENNÏ-TELEGRAM. De Britse Labour partij is Degonnen met het onderzoek naar het incident, dat werd veroorzaakt door een telegram met goede wensen van een groep van - 30 tot 40 Labour-parlementsleden aan Nenni, de links-socialistische leider, aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen. De subcommissie van het bestuur der Labourpartij is bijeengeko men om een schriftelijke uiteenzetting welke van de groep werd gevraagd, te bestuderen. Aan John Platts Mills, die dë leider der ondertekenaars zou zijn, zou gevraagd zijn de bijeenkomst bij te wbnen. Twintig personen der groep be sloten gisteravond een verklaring na mens allen op te stellen. Hierin wordt betoogd, dat, aangezien de Britse La bour Partij de band met de socialisten van Nenni nog niet heeft opgegeven, de groep door het zenden van het tele gram niet in strijd met de partijpolitiek heeft gehandeld. - Het wordt mogelijk geacht, dat het nationaal bestuur der partij, indien het van de noodzakelijkheid overtuigd is, niet zal aarzelen verscheidene leiden de figuren te royeren. Het incident zal niet op zichzelf alleen worden be schouwd, maar in samenhang met het partij verleden der diverse leden. De Palestijnse kwestie De beheersraad der V.N. heeft beslo ten, de speciale zitting van de algemene vergadering om verdere instructies te verzoeken alvorens zijn uiteindelijke goedkeuring te verlenen aan het ont werpstatuut voor Jeruzalem. Een Australische motie, inhoudende dat 28 April, de dag voor de vastgestelde termijn voor de goedkeuring van het ontwerp, nog een bijeenkomst gehou den zou worden, zelfs indien de assem blee geen nadere instructies zou geven, werd verworpen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft te Lake Success verklaard, dat nog niet precies omschreven kan worden wat voor „politietroepen" voor Palestina gebruikt zullen worden en wat precies de aard v^n de Amerikaanse bijdrage hieraan zou zijn. In Amerikaanse kringen wijst men er op, dat de president de bevoegdheid heeft een zeker aantal geregelde leger en vlootstrijdkrachten in dienst te stel len voor de bescherming van Ameri kaanse onderdanen en Amerikaans be zit, zonder dat het Congres zijn goed keuring geeft. Men legde er de nadruk op, dat een uiteindelijke Amerikaanse beslissing over de aard van de militaire bijdrage geheel af zou hangen van het soort strijdkrachten, dat de andere sta ten bereid zijn te leveren. Het Arabisch legerhoofdkwartier te Damascus heeft in een communiqué verklaard, dat men definitief heeft kun nen vaststellen, dat Sovjet-Russische strijdkrachten in Palestina aan de zijde van ae Haganah vechten. SAWYER AMERIKAANS MINISTER VAN HANDEL? - President Truman heeft Charles Sawyer, voormalig ambassadeur in Bel gië en thans advocaat te Cincinnati, verzocht de functie van handel op zich te nemen, welke post vacant is gewor den door de benoeming van Averell Harriman tot „reizend ambassadeur" van het ERP. Men verwawcht, dat Sawyer spoedig zal beslissen. Hij is 61 jaar. Van 1933 tot 1934 was hij plaatsvervangend gou verneur van de staat Ohio en in 1938 stond hii (democratisch) candldaat voor het geuverneurschap. OMWISSELING VAN TIJDELIJKE RIJVERGUNNINGEN. De ANWB raadt houders van tijde lijke rijvergunningen aan zich tot de Rijksverkeersinspectie van hun district te wenden, ten einde deze tijdelijke ver gunningen voor een definitieve in te laten wisselen. t Men voorkomt hiermede vertraging in de behandeling, indien na bekend making van de vervaldatum van deze tijdelijke rijvergunningen een stroom van aanvragen bij de verschillende Rijksverkeersinspecties worflt ingediend Proces Van der Waals: Een provocateur zonder weerga In vervolge op ons verslag van giste ren betreffende het proces V. d. Waals het volgende: Vorrink wilde J. v. Tijen naar Engeland laten gaan. Daar dit het England-spiel ernstig in gevaar kon brengen, moest Van der Waals Koos Vorrink trachten te overtuigen van het gevaarlijke en ontactische van ?en dergelijke daad. Van Tijen wilde niettemin toch gaan, zodat Van der Waals zich liet overha len voor een vliegtuig te zorgen, dat van Hoorn zoü opstijgen. Op weg erheen werd hij gearresteerd. Op hem werden belangrijk spionnage-materiaal en po litieke gegevens gevonden „en wat voor mij |iet belangrijkste was", aldus Schreieder, „een nauwkeurige omschrij ving van het werk van het nationaal comité. Van der Waals had mij ook eens melding gemaakt van het feit, dat Van Tijen het plan had gehad bij een bezoek aan de Fokker-vliegtuigfabrie ken Goering te' ontvoeren naar Enge land". Op 1 April werd de arrestatie van L. J. van Looi en Vorrink vastge steld, hetgeen in Eindhoven plaats vond. Ook de arrestaties van Karei van Staal. C. Th. Groothoff (directeur staatsmijnen), G. Ritmeester, A. C. Wolters en H J. M. Hansen konden alle door de activiteit van Van der Waals, die nauwkeurig door Schreieder was geïnstrueerd, plaats vinden. De heer J. van Tijen, directeur van de Fokkerfabrieken, wordt als eerste getuige gehoord. Hij vertelt, dat Van der Waals hem gevraagd heeft wie zijn opvolger zqu zijn in het nationaal co mité. Ook andere namen van hen, die Vorrink geschikt achtte voor een orga nisatie. volke mede op aanraden van Van der. Waals met het oog op de ko mende invasie zou moeten worden ge sticht, trachtte hij steeds te weten te komen. Van Tijen is zonder vorm van proces naar Duitsland gevoerd en heeft 2V> jaar, het laatst in Buchenwalde, in concentratiekampen doorgebracht.. Hoe het eerste contact met het nationaal comité en Anton van der Wilde (Van der Waals), die voorgaf een „gedropte" agent te zijn, tot stand kwam, wordt door de heer K'. van Staal uiteengezet. Dit klopt vrijwel met de verklaring van Schreieder. Getuige heeft Van der Waals f. 15.000, afkomstig van Joden, overhandigd. Hij zeide een adres té weten, waar hij dit bedrag, bestaande uit briefjes van dui zend gulden, kon wisselen. Kort daarop werd Van Staal bij de wekelijkse bij eenkomst in Den Haag gearresteerd. De heer Van Staal zegt. dat hij het geld na twee jaar nog niet terug heeft. Koos Vorrink legt dan zijn getuigen verklaring af. Reeds vroeg is hij in de illegaliteit gegaan. Vele politieke figu ren waren in het nationaal comité ver enigd. Van Van Looi ontviftg hij de mededeling, dat men in contact was gekomen met Van der Waals, zich toen noemende Anton van der Wilde, die zich zeer goed had gelegitimeerd. HIJ SPEELDE MET Z'N REVOLVER Van het England-Spiel had men geen vermoeden. „Wij vonden het wel solide. Bovendien is later herhaaldelijk door radio-Oranje de legitimatie van „De Wilde" bevestigd", verklaart Vorrink. „Zowel ik als mijn kameraden, die gearresteerd werden, zijn pas -enige tijd later- tot de ontdekking gekomen, dat Van der W^als ons had verraden", zegt Koos- Vorrink. „Wat betreft zijn arrestatie in Eind hoven vertelt Vorrink: „Toen wij op het station waren gearresteerd en ik met Van der Waals in de overvalwa gen zat want Van der Waals was ook gearresteerd maakte hij zijn eerste fout, n.l. door met zijn revol ver te gaan /zitten spelen. Dat was weer een vaji zijn theater-stukken. Aan de Duitsers heb ik een protest- nota gezonden, dat deze wijze van arresteren geen manier was van de S.D. Ik kon begrijpen, dat de Duitsers wilden weten, wat wij uitspookten. Maar Van der Waals was een provo cateur. En het plan voor de nieuwe organisatie dat wij met hemzelf ont wierpen, was op zijn instigatie tot stand gekomen. Dit heeft men ons later ook niet aan gerekend. Ik werd zeer correct verhoord door dë Duitsers, dat moet ik-toegeven". Van der Waals geeft dan toe alle ar restaties in dfeze zaak te hebben ver oorzaakt en er bij aanwezig te zijn ge weest. Hij verklaart, dat Schreieder hem echter had medegedeeld, dat er geen proces zou \rolgen. Wat betreft de f. 15.000.verklaart Van dsr Waals, dat hij deze aan Schreieder heeft gegeven om ze te wis selen, doch ze nimmer heeft terugge kregen. Schreiedet daarentegen be weert ze wel te hebben teruggegeven. DE DIENST „WIM". Schreieder werd dan gehoord in de zaak van de „dienst Wim", waarvan de werkzaamheden zich ook buiten de grenzen uitstrekten. Een bijeenkomst van velen van hen te Apeldoorn, door Van der Waals ge organiseerd, bood de gelegenheid tot gevangenneming. Pres.: „In totaal zijn er 50 mensen gearresteerd?" t Get.: „Oorspronkelijk was de be doeling 70, doch sommigen werden ontslagen". De pres. vroeg getuige G. Lams, of het juist is, dat alle gearresteerden voor het gerecht zijn gebracht en 44 hunner ter dood werden veroordeeld. Get. bevestigde dit. VAN DER WAALS IN ZWEDEN. Nadat nog verschillende andere ver raadzaken ter sprake zijn gebracht, wordt Van der Waals' verblijf in Zwe den in Sept. '43 onder de loupe geno men en als eerste getuige jhr W. A. Ge vers Aeynoot gehoord, die indertijd uit Nederland naar Zweden was ontsnapt en ten - tijde van de aankomst van Van der Waals alias baron van Lynden in Stockholm, bij de Nederlandse inlich tingendienst aldaar werkzaam was. Van der Waals zelde lid van een Ned. ver zetsbeweging te zijn, doch vertelde niet, dat hij reeds Engelse verbindingen had en vroeg ook niet. om hem in contact te brengen met Engelse autoriteiten in Stockholm. Dit, ondanks het feit, dat hij beweerde te hopen via Zweden con tact te krijgen met Engeland. „We vertrouwden g hem niet, doch hadden geen vermoeden, dat het. Van der Waals kofi zijn, over wie we ln Zwe den wel gehoord hadden. Hii deed ons zelfs verhalen van Van der Waals' wandaden als SD-spion. We hebben hem niet vrij laten rondlopen: zelf heb ik hem naar Sundsval gebracht om hem veilig weer af televeren adn de boot, die hem naar Nederland zou terugbren gen. Veel kan hij in Zweden niet heb ben uitgericht". Van der Waals wordt in deze kwestie gehoord en gevraagd wat het doel was van zijn Zweedse rfis. „Schreieder droeg mij op contact te leggen tussen Stockholm en Nederland en zo belang rijk? gegevens te krijgen". Schteieder herinnert zich de oü- draeht; nagegaan moest worden welk radioverkeer nog tussen Stockholm en Nederland bestond. Veel practische re sultaten had dat niet. oDgeleverd. „Voor mij was deze reis aanleiding hem op non-activiteit te stellen met uitzonde ring van een enkele kleine opdracht", verklaart Schreieder. DE r OD VAN JHR DE BEAUFORT Na Dolle Dinsdag is Van der Waals nog enige tijd \n Zeist geweest bij Schreieder. Dan Wëeft get. tot Jan. 1945 niets meer van hem gehoord. De pofeing tot arrestatie van jhr De Beaufort te Amsterdam, die eindigde met de dood van jhr De Beaufort, toen hij vluchtte en door enige kogels werd getroffen, komt eveneens ter sprake. Ook hier is Van der Waals degene, die de arrestatie heeft veroorzaakt en ge regeld. De zitting wordt dan geschorst tot morgenochtend. De kindersterfte op de „Volendam" IS VERHOOGDE VIRULENTIE DE OORZAAK? Inzake de 10 sterfgevallen van baby's op de Volendam vernemen wij, dat het hier betreft 8 kinderen van KN.IL.- personeel, een kind van een militair van de Ki, en een baby van een ma rineman. Hun namen zijn: Jan Butters (niet aan enteritis maar aan longontsteking gestorven en in Colombo op Ceylon begraven)Anne- liesje Borghout; Antonius G. Steins; Johan W. Engelkes; August Frans Feher; Johan M, A. Janssen; Antoni us G. Hameetmah; Wendy Karsen; Jeanette Mintman en Peter Johan Briars. v Volgens het laatste ^telegram, dat van de „Volendam" ontvangen is, werden op 19 April geen nieuwe gevallen ge meld, op 20 April twee. In totaal zijn er nog vier baby's ernstig ziek. De ouders van al deze kinderen, twee uitgezonderd, bevinden zich aan boord van de „Volendam". De chef van de G.D. van de Kon. Landmacht, Generaal majoor dr Dau- j benton, verklaarde, dat door de Ge- 1 neeskundige Dienst in samenwerking met het Directoraat Verkeerswezen al het mogelijke gedaan wordt voor een zo groot mogelijke hygiëne aan boord van de troepentransportschepenDeze maatregelen gaan zover, dat zjj door niet-desfcundigen dikwijls „overdreven" genoemd worden. Dit kan echter nooit waar zijn, aldus gen. Daubenton, omdat men bij het samenbrengen van 'n groot aantal mensen nooit voorzichtig genoeg kan zijn. Dat er ondanks alle voorzor gen o.m. bestaande uit een nauwkeurige selectie van keukenpersoneel; toch nog onverwacht ziekten uitbreken, wijt ge neraal Daubenton -aan het gebrek aan inzioht van het Nederlandse volk in het belang van de hygiëne. Zelfs de opleiding van artsen aan Nederlandse universiteiten blijft op dat punt in gebreke, aldus generaal Dau benton. De juiste gegfcvens over de ziekte zijn nog niet bekend, maar men wijt liet optreden van ziekteverschijnselen aan het feit, dat door een verzameling van niet gezamenlijk opgevoede men sen een verhoogde virulentie ont staat. De „Volendam" die de autoriteiten reeds meer zorgen heeft gebaard, ook in 1946 kwamen er maagdarm stoornissen voor en in 1947 tyiphusge- vallen, is echter voor het vertrek uit Imdiiè grondig gedesinfecteerd. Alleen een tot het uiterste opgevoerde hygiëne kan ziekten voorkomen. Intussen zijn tal van maatregelen genomen, om de „Volendam" te hulp te komen. Alle gegevens over de toestand aan boord zullen direct via het Rode Kruis door gegeven worden. De KLM-Constellation welke gisteren naar Bafevia is vertrokken, vervoert 5 kisten medicamenten met eèn totaal gewicht van 58 kg, welke in Cairo wor den uitgeladen en bestemd zijn voor de „Volendam". Deze kisten beyatten o.m, gedroogde plasma, gedistilleerd water, baby- en melkpoeder en andere heil zame middelen. DE PRIJS VAN KRISTALSODA. De prijs van kristalsoda is herzien en mag met ingang van 27 April 1948 voor de verbruiker f. 0.18 per kg bedragen. In fabrieksverpakking zijn de verbrul- kersprijzen f. 0.22 per kg-pak, f. 0.12 per 500 gr-pak en f. 0.06 per 250 gr-pak. De prijs moet dan op de verpakking zijn vermeld. Ingezonden Mededeling 2 daagse reizen Volkenburg- Zeeland-Ysselmeer enz., vanaf F. 37.50 2'/2dg. Limburg-Zeeland Yssel- meer, vanaf 34.- 6 dg. Limburg-Belgiê-midden Nederland, vanaf „120.- Prima verzorging en leiding NAAR DE BLOEIENDE BETUWE Geheele dagtocht F. 8.25 Per vliegtuig „43.50 NAAR DE BOLLENVELDEN Geheele dagtocht F. 5. Middag/Ochtendtocht 3.— LEIDEN: Doezaslraat32 Tel. 25971 en inlichlingkanlorcn der N.S. Nader onderzoek naar treinontsporing DOOR SPOORWEGEN EN DIRECTORAAT GEN. v. h. VERKEER. Naar wij vernemen heeft een commis sie bestaande uit vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen en van de afdeling Vervoerwezen van het Directoraat-Generaal van het Ver keer vandaag een onderzoek ingesteld op de plaats waar eergisteren de elec- trische trein Den Haag-Leiden bij Voorschoten uit do rails liep. Zoals in de verklaring van de Neder landse Spoorwegen over het ohgeluk o.m. wordt gezegd, kon een spoorspat- ting als daarbij is voorgekomen alleen geschieden op het punt waar het ook gebeurd is, omdat daar een 180 m. van het baanvak door de gebrekkige mate riaalpositie niet zo gebouwd is als de overige baanvakken. Er is daar, zo vernemen wij nader, gebruik gemaakt van een partij zgn. „est" platen, platen die onder de rails in de biels ingelaten worden. Deze platen schijnen verpul-,, verd te zijn. ONZE BEDREIGDE VLEESPOSITIE. Het eerste gevaar is afgewend. Het eerste gevaar voor een bedrei ging voor ons vleesrantsoen is thans afgewend, doordat een^ ruiltransactie met België tot resultaat had, dat ons land de beschikking kreeg over ln to taal 3.000 ton bevroren schapenvlees, welke hoeveelheid in het najaar onzer zijds wordt vergoed met leveringen van vers schapen- én varkensvlees. België zal daarnaast 2.000 ton uit Deense en Ierse aanvoer ingevroren vlees leveren en bovendien- nog 2.000 ton Argentijns vlees, dat in Engeland opgeslagen ligt. Uit een Engelse leve rantie van 3 000 ton Argentijns vlees zal een voorschot van 1.000 ton worden verleend. Volledige zekerheid van import en daarmede van e_en ongestoorde vlees rantsoenering is er voor de maanden Mei en Juni, in welke tijd er een kleine aanvoer van Nederlands slachtvee is, nog niet. Naasting Ned. Bank en Nieuwe Bankwet goedgekeurd (Van onze parlementaire Redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren het tweelings-vetsontwerp tot naasting van de aandelen Ned. Bank door de Staat en tot het vaststellen van een nieuw statuut dier bank aangenomen. Men moet de naasting niet aanmer ken als een „overwinning van de natio nalisatie- of socialisatle-gedachte", al dus de minister. Wel kan^nen spreken van een versterking van het gemeen- sch^Dselement Dit kwam wel is waar reeds tot grote hoogte tot uiting in de statuten, maar de aandeelhouders stel den toch het dividend vast en benoem den de directeuren, behalve de presi dent. Spr. kon niet de ledenering aan vaarden, dat men geen wijziging mocht aanbrengen zolaug Nederland een de- biteurenstaat is. Alle West-Europese landen verkeren in dezelfde omstandig heid, maar dit belet hen niet naar beste weten het statuut van hun centrale bank te regelen, resp. te herzien. In de Ver. Staten gaat het overheidstoezicht zelfs op de particuliere banken veel verder dan hier, aldus minister Lief- ,tinck. Met 21 tegen 11 st. nam de senaat de voorstellen aan, waarop verscheidene leden minister Lieftinck ei) minister Beel complimenteerden. De Kamer zette zich dan aan de be groting van Overzeese Gebiedsdelen. GROTE VALSE BONNEN-HANDEL ONTDEKT. Vier Nederlanders en vier Belgen zijn op het douanekantoor van Baarle- Nassau door de mand gevallen en be kenden schuldig te zijn aan een zeer grote handel in valse distributiebe scheiden. Zij bleken verhandeld te heb ben o.a. niet minder dan 75 80.000 tex- tielbonnen en 1500 mud kolen. De Belgische Justitie zal- voor de be rechting van de vier Belgen zorg dragen op beschuldiging van benadeling ener bevriende mogendheid. De vier Amster dammers vallen uiteraard onder Ne derlandse jurisprudentie. Een groot aan tal der distributiebescheiden kon woi- den achterhaald. SLACHTOFFERS TE BOGOTA. Het Amerikaanse Rode Kruis deelt mede, dat, volgens officiële gegevens, de revolutie in Columbia 1500 doden en ongeveer 3000 gewonden heeft gekost. Te Bogota zijn 1200 personen om het leven gekomen. N.S. Zomerdienst brengt geen belangrijke verbeteringen MATERIAALPOSITIE STELT NOG STEEDS GRENZEN. De directie van de Nederlandse Spoor wegen zette gistermiddag in eqp pers conferentie naar aanleiding van de op 9 Mei a.s. ingaande zomerdienstregeling een en ander uiteen over de problemen, die een snellere verbetering van de dienstregeling in de weg staan. Speciaal materiaalschaarste bleek daartoe een beletsel te zijn. De komende zomer dienst brengt slechts de normale sei zoen-verbeteringen. die bij de komende wlnterdienst weer afvallen. Bij het ingaan van de winterdienst zijn evenwel niet-onbelangrijke verbe teringen te verwachten, n.l. invoering van electrische treinen op de baanvak- De vliegtuigbotsing boven Berlijn In het Sovjetrussische rapport over de vliegtuigbotsing op 5 April jj. loven Berlfin wordt nog gezegd, dat de Brit ten de ligging van verschillende wrak stukken van de Sovjetrussische jager veranderd zouden hebben, terwijl Britse wachtposten er bij stonden. Een Sovjet- russisch vliegtuig zou onmiddellijk na de botsing luchtfoto's van het wrak ge maakt hebben, waardoor „de Britse ma nipulaties met de bewijsstukken" bewe zen zouden kunen worden. - In het rapport wordt voorts voorge steld over te gaan tot een regeling, vol gens welke Amerikaanse, Britse ken AmsterdamUtrecht en Utrechtj Franse vliegtuigen een dag tevoren toe- Arnhem, aan welker electrfticatie men thans volop werkt. Voorjaar 1949 hoopt men de electrificatie van de lijn naar Maastricht te hebben voltooid. Het is niet bekend, of het Marshall plan directe steun voor de spoorwegen zal meebrengen. Werkspoor vervaardigt thans motoren voor diesel treinen, waar van er reeds enkele proefdraaiden. Her stel en nieuwbouw van de stations vor dert slechts langzaam, omdat woning bouw urgenter moet worden geacht. De controle aan in- en uitgang van de stations zal gehandhaafd moeten blijven, omdat de overbezetting van de treinen en speciaal de bouw der wagens contróle in de trein zeer bemoeilijken. Bovendien moet het publiek eerst wen nen aan een slechts in de trein plaats vindende controle, en dit wennen kan niet. zolang die treincontröle zelf slechts zeer matig kan zijn. Over het algemeen werd bij interna tionale reizen in de nieuwe dienstrege ling een aanzienlijke bekorting van de tijdsduur bereikt, niet in het minst door de gecombineerde douane-regering met België. En belangrijke verbetering ten aanzien van het verkeer naar bui ten de grenzen is, dat de dagboot Hoek van HollandHarwich met ingang van 31 Mei as. dagelijks in plaats van drie maal per week vaart. Over het algemeen brengt de nieuwe dienstregeling geen veranderingen in het treinverkeer in Leiden en Omgeving. Het zorgenlijntje naar Utrecht blijft door stoomtreinen bereden worden, in gelijke frequentie als tot dusver. Ook de stoptreinen naar Haarlem, door de bollenstreek zo node gemist (een gemis dat zo mogelijk nog werd geaccentueerd door de enkele ..bollen-stoptreinen", die op enkele Zondagen zijn ingelast in deze weken) ontbreken wederom in de nieu we dienstregeling. Twee halfuurdiensttreinen tussen 17 en 19 uur op het traject LeidenHaar lem v.vyzijn ook op Zon- en Feestdagen ingelegd. Zij liepen reeds tussen Am sterdam en Haarlem en teï^ndère zijde tussen riden en Rotterdam. 31 Augustus officiële Jubileumdag Naar wij vernemen heeft de Rege ring besloten, als officiële feestdag ter gelegenheid van het a.s. regerings jubileum van H.M. dc Koningin 31 Augustus voor het gehele land aan te wijzen. In de hoofdstad zullen de feestelijk heden het hoogtepunt bereiken op de dag der inhuldiging, n.l. 6 September. Uitbreiding van het vliegveld Ypenburg? MILLIOENENLENING WORDT AAN DEN HAAG GEVRAAGD. De dircctte van de „N.V. Frits Die pen Vliegtuigen" zal zeer binnenkort aan de gemeenteraad van 's-Graven- hage verzoeken haar een renteloze le ning van twee a twee en half milli- oen gulden te verschaffen voor uit breiding van het vliegveld Ypenburg, waarvan dc genoemde directie de ex- ploitante is. Naar de overtuiging van de heer Die nen zal deze lening nü de voor Den Haag over zes zeven jaar dreigende moeilijkheden te niet doen. Wanneer Schieveen gereed is, zou men daar de lijntoestellen kunnen laten starten en landen en het vliegveld,Ypenburg kun nen gebruiken voor de sportvliegerij, de luchttaxi's, de „wilde" luchtvaart, de Rijksluchtvaartschool en als' reparatte- en onderhoudhaven. Alleen op deze wijze zou men, alaus de heer Diepen, kunnen voorkomen, dat het enige belangrijke vliegveld dat zonder staatsbijdragen werkt zóu kun nen gaan verdwijnen, waardoor de Re sidentie als regeringscentrum en met haar ambassades haar luchthaven zou moeten missen. ^cnsumentencrediet voor ruim 21 terug in Staatskas nieuw plan %voor loon- en prijspolitiek. De interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek zal aan de Stichting van de Arbeid een uit gewerkt plan voorleggen voor een door de fe/irinf verder te voeren loon- en prijspolitiek Verwacht wordt, dat van de ruim honderd millioen gulden, die in 1946- werden uitgetrokken voor het Consu- mentencrediet. ongeveer 19 percent in de staatskas zal terugvloeien. In 1947, na de heropening van het Consumen- tencrediet, is noc een bedrag van on geveer 50 millioen gulden toegekend, waarvan verwacht wordt, dat een vierde gedeelte zal worden terugontvangen. stemming zouden moeten aanvragen bij de Sovjetrussische autoriteiten voor elke vlucht langs de luchtcorridor tussen Berlijn en het «Westen. BELEEFDHEIDSBEZOEK VAN ABDOELKADIR AAN SOEKARNO. Raden Abdoelkadir heeft gisteren een beleefdheidsbezoek aan Soekarno in diens palels gebracht, dat twee uur duurde. Per vliegtuig zijn thans weer in Ba tavia uit Djokja gearriveerd jhr mr van Vredenburgh, de sultan van Pontianak en de vertegenwoordiger van Madoera, Raden Tjakraningrat. 900 MILITAIREN AANGEKOMEN MET DE „SLOTERDIJK". Hedenochtend is de „Sloterdijk" met 931 repatriërende militairen uit Indo nesië aan boord, aan de Lloydkade' te Rotterdam gearriveerd. Om 9 uur begon de ontscheping van de 606 manschappen van de KL. en de L.S.K., 118 van de Marine, 162 mariniers en 45 van het K.N.I.L. Ze ontvingen 'zoals gewoonlijk ieder èen schaaltje fruit. De „Sloterdijk" heeft er thans zijn laatste reis opzitten als troepenschip. Na te zijn verbouwd, komt het schip vermoedelijk weer in de geregelde dienst op de New York—Javalijn. Syrische leger naar Palestijnse grens Het Syrische leger heeft bevel gekre gen zich bij de Palestijnse grens te con centreren. Huiskamer leek een vervuilde beestenstal In het z,g. „Brabante dorp" te Rotterdam is een echtpaar gearres teerd, dat zijn vier kleine kinderen in ergerlijke staa,t van verwaarlozing bracht en liet verhongeren, ten ge volge waarvan de kleinste, een knaap je van 10 maanden, in levensgevaar heeft verkeerd. Op klachten van de omwonenden kon de kinderpolitie nog juist op tüd ingrijpen. De toestand, zoals de kinderpolitie die aantrof in de Deurnestraat bij de 27-j. machinebankwerker G. H. S. tartten alle beschrijving. De huiskamer leek meer op een vervuilde beestenstal dan op een deel van een woning. De stank was er ondraaglijk, want er lagen ho pen vuil varf^een hond en haar vier jongen. De vier kinderen lagen verma gerd en ontoonbaar in hun bevuilde bedjes. Ze hadden bijna geen kleren aan het lijf. De dokter constateerde bij de jongste twee kinderen bronchitis en middenoorontsteking, maar de moeder had het niet nodig gevonden genees kundige hulp ijl te roepen. Beide kin deren werden onmiddellijk naar een kinderziekenhuis gebracht. Ook de oudste twee kinderen, van 3 en 4 jaar waren ernstig vervuild, on dervoed en vermagerd. En toch ver diende de man f 47 per week plus kin derbijslag en de huur bedroeg f 3.50 per week' Niettemin was er een belangrijke huurschuld. De 25-jarige moeder liet zich niets aan haar kroost gelegen lig gen. Ze was de hele dag op stap en kocht soms op een middag voor twee gulden aan ijs, terwijl de kinderen hon ger leden PARLEMENTSLEDEN NAAR ENGELAND. De uitnodiging van het Engelse Par lement aan leden der Staten-Generaal om op bezoek te komen, is thans door beide Kamers aanvaard. Behalve de beide voorzitters, prof. Kranenburg en mr Van Schaik, zullen van de Eerste Kamer aan deze reis deelnemen de he ren Kropman, De Zwaan en Van de Kieft en van de Tweede Kamer de heren Joekes, Serrarens, Roolvink. Schmal, Bruin? Slot en mevrouw Fortanier-De Wit. Het gezelschap zal per vliegtuig Maan dag 3 Mei te Londen arriveren. Nogmaals een afscheid van ds D. Kuilman DITMAAL VAN DE BIJBELLEZING-BEZOEKERS. Gisteravond hebben de bijbellezing- bezoekers in het wfjkgebouw „Staal- wyk" afscheid genomen van ds Kuil man. De waarn. voorz. de heer A. v. d. Baan opende de bijeenkomst en heetlfe ds en mevr. Kuilman hartelijk welkom Gezongen werd Ps. 119 53—65—7 waar na Ps. 23 gelezen werd „De Heer is mijn Herder^ mij zal niets ontbreken". De heer v. d. B. ging voor in het gebed waarna het zangkoor Ps. 121 zong ,,'k Sla drogen naar 't gebergte heen". De ■heer Boehmer, als oudste ouderling en organist, sprak namens de Bijbellezing ds en mevr. Kuilman toe. Hy memoreer de het begin van de Bijbellezing in de ,°h?e Kerkzaal welke later door de ar chitect tevens bestuurslid Spijker werd verbouwd en waarin vele gezegen de samenkomsten gehouden zijn. „Dankt God in alles", was de ondertoon van deze toespraak, waarna op zijn verzoek Gez, 94 1 werd gezongen. Daarna kwam mej. Beks, dochter van wijlen ds Beks, een oude vriend van ds. K. aan het woord pamens de bijbel lezing-bezoekers. Beginnende met enke le herinneringen uit het Noorden, bracht zij in een uitmuntende toe spraak naar voren, dat ds Kuilman in Leilens en Huftinga de dominé was, in Borne de Hervormde dominé, in Leiden s.echts één van de Hervormde dominé's. Ds K. was niet de man die op zijn le vensreis alleen door Staalwyk reisde, dooh hij was de reisleider, die daar ve len ten zegen werd. Een oude vriend had hem begeleid op al zijn tochten, zowel in het Noorden als in Leiden; deze was nu te oud ge worden en moest rust nemen, zodat een nieuwe deze taak moet overnemen. Op dit moment werd een nieuw rijwiel met toebehoren voorgereden. De nieu we vriend werd voorgesteld en bleek zeer in de smaak van de scheidende voorganger te vallen. Mevrouw Kuil man ontving een bloemstuk. Er werd thee rondgediend en dë speciale uit gave van het wjjkblad uitgedeeld. Ds Kuilman kreeg dan het woord en dankte hartelijk voor de liefde, welke hij van de Bijbellezing-bezoekers had onaervonden. Met als achtergrond „God is getrouw" schetste hij hoe zjln moe der hem reeds vroeg tot God had ge leid, wetende dat hij voorbestemd was voor de prediking van Gods woord. De eerste vrienden in Leiden waren de politie-agenten, die al direct kwamen vragen om op een verenigingsavond te komen spreken. Later heeft hii van hen nog dikwijls veel hulp ontvangen. Spr. dankte allen voor de trouwe me dewerking en vertelde vol trots dat toen de Duitsers de collecten verboden hadden deze achter gesloten deuren toch plaats vonden en de opbrengst ze ker niet minder was. Ook deBijbellezin- gen gingen ononderbroken door, zelfs in de koude en in het donker toen het op straat gevaarlijk wps. Ook het zang koor werd dank gebracht. Nadat het zangkoor van Gezang 280 drie verzen, had gezongen, dankte de heer v. d. Baan allen voor Kun aanwezigheid, waarbjj hij mededeelde dat het Her- innerings-album op Zaterdag 1 Mei van 1517 uur in het Wijkgebouw ter inzage zal liggen. Gemeenschappelijk werd Gez. 282 :1 —2—3—5 gezongen, waarna de heer Mnkk&istorm met dankgebed sloot. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8y2113/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrölekaart moeders (voor toe- slagkaarten) Morgen zjjn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 60.201 tot en met 64.500. Zaterdag vindt ge|n uitreiking plaats. De politie te dezer stede heeft d® 30-jarige mevr. C .J, G. aangehouden, die zich wederrechtelijk in het bezit had weten te stellen van 5 kaarten voor a.s. moeders.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2