HET BAGHET AAN BE KIMME De eindcijfers der Italiaanse verkiezingen Fusie socialisten van Saragat en Lombardo ME, f|j| 'U _jf --- :W jfi De nieuive bonnen Felle rede van Churchill Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang DONDERDAG 22 APRIL 1948 No. 26368 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro oo.: 67055 Zoals met redelijke kans op succes viel te voorspellen, hebben de verkiezin gen in Italië voor de communisten een nederlaag gebracht en dus tevens voor de socialistische groep van Nenni, die zich met de communisten had verenigd in één front. Alsof de gang van zaken elders nog niet voldoende had aange toond, dat een samengaan met 't com munisme eenvoudig betekent de opslor ping der socialisten. Men staat gewoon perplex van een kortzichtigheid als door de groep Nenni aan de dag ge legd! De nederlaag zelve komt dientenge volge niet onverwacht,m aar dat deze een vorm zou aannemen, als tenslotte uit de stembus is gekomen, zie, dat stemt hoopvol voor de toekomst. Zowel in Kamer als Senaat heeft de huidige regering, gevormd door chris ten-democraten, socialisten van de groep Saragat en republikeinen ruim schoots de meerderheid behaald, zodat het volksfront er niet aan te pas be hoeft te komen. Aanvankelijk was er nog enige vrees, dat de Kamerverkiezingen wel eens minder rooskleurig zouden kunnen ver lopen, daar ook de 21—25 jarigen daar aan 'deelnamen, in "tegenstelling tot de Senaatsverkiezing, maar de uitslag is zodanig, dat er, feitelijk geen verschil in stemmenpercentage is te bemerken. Zelfs ls de positie der regering In de Senaat nog iets ongunstiger tengevolge van het feit, dat daar ambtshalve een groot aantal communisten, zonder ge kozen te zijn, zitting zullen nemen. Italië heeft in grote meerderheid ge toond, afzijdig te staan tegenover de communistische dictatuur, al zal men goed doen de communistische macht niet te onderschatten, want een factor, waarmee rekening gehouden zal moe ten worden, ls de Moskou-aanhang ze ker gebleven, vooral, daar de vakver enigingen grotendeels door de commu nisten v/orden geleid. Er is echter reden tot grote dank baarheid, dat de eerste stemming in Italië onder volslagen democratisch be wind, zich zo onomwonden heeft uit gesproken voor de idee der Westerse democratien, na het fascistisch bewind van Mussolini, de oorlog, de daarop gevolgde-terreur en de na-oorlogse ver warring. Italië heeft gekozen voor het Westen en zodoende is de communisti sche opmars een beslissend halt toege roepen. Men kan thans zeggen, dat de keten is gesloten! Natuurlijk probeert Moskou de ne derlaag zo goed als mogelijk is te ca moufleren, maar overtuigen kan dit niet. Zelfs niet, waar Moskou wijst op de buitenlandse inmenging in de Itali aanse verkiezingen. Op zich zelve ls deze opmerking juist, dat willen wij allerminst ontkennen. Men denke aan de Amerikaanse waarschuwing, dat ogenblikkelijk alle steunverlening zou worden stopgezet, zo het volksfront de overwinning zou behalen, hetgeen na tuurlijk ook de Marshall-steun omvat te, men denke aan het voorstel der Westerse landen om Triëst aan Italië terug te geven en aan de toezeggingen inzake de vroegere Italiaanse kolonën... Een en ander heeft zijn doel niet ge mist. Maar het is niet aan9 Moskou, om zich daarover te beklagen, daar im mers van die zijde steeds alle invloed werd geoefend bij verkiezingen of zelfs al daarvoor, zodat de verkiezingen op zich zelf overbodig werden gemaakt! Gelukkig hadden de communisten in Italië geen enkele sleutelpositie, inte gendeel, was de regering geheel op haar qui-vive en meester van de situatie, zodat zelfs geen enkel ernstig incident heeft plaats gevonden. Vergeleken bij de pressie, die Moskou pleegt uit te oefenen, is hetgeen het Westen thans In Italië heeft gedaan, slechts kinderspel te noemen. Daar de party van de Gaspari (de christen-democraten) eigenlijk overwin- nares is, behoeft men niet te twijfelen aan diens terugkeer als premier en men mag veilig aannemen, dat de Gas pari de huidige coalitie zal trachten in stand te houden, al zullen aan de groep Saragat concessies moeten worden ge daan. Samen beschikken beide partijen reeds over voldoende meerderheid om te regeren. Een gunstig teken voor Ita lië is evenzeer, dat de macht van het zg. neo-fascisme als van nul en gener waarde is te beschouwen, zodat voor gevaar van uiterst rechts niet behoeft te worden gevreesd. Niettemin staat de te vormen rege ring voor een zware verantwoordelijke taak. Zij zal ook verder het communis me in Italië, dat zich heus niet gewon nen heeft gegeven, in bedwang moeten houden en wel niet met machtsvertoon, doch door wettelijke maatregelen, die zullen strekken tot verdere opbouw van het zwaar geteisterde land. Opvoeren van het land naar voorspoed en wel zijn, dat zal de taak zijn, haar op de schouders gelegd en dat blijft onder alle omstandigheden de beste bestrij ding van het communisme, dat immers slechts daar gedijen kan, waar chaos en armoede heersen. Gelet op de wereld-situatie mag men die - taak niet te licht opvatten, zelfs .niet met Marshall-hulp in het vooruit zicht. Geldt dit laatste trouwens niet voor alle zestien landen, die daarvoor in aanmerking komen? Hard, zeer hard zal er gewerkt moe ten gorden om de wereld, te verlossen van, de na-oorlogse* weeën. Speciaal, daar, zoals gezegd, van de zijde van hst communisme het laatste woord niet zal zijn gesproken Edoch, het stemt gelukkig, dat het Italiaanse volk ln vrije keuze zich heeft uitgesproken voor de ware democratie, die der vrijheid en niet voor de schijn- democratie van Moskou, waarin voor vrijheid geen plaats is! Het daghet aan de kimme. DE KAMER SAMENSTELLING. Reuter geeft als officiële uitslagen voor de Kamer, medegedeeld door het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken Christen-Democraten 307 -zetels; Volks front 182 zetels; Socialistische eenheid 33 zetels; Nationaal blok 18 zetels; Mo narchisten 14 zetels; Republikeinen 9 zetels;Italiaanse Sociale Beweging 6 zetels; Zuid-Tiroolse Partij 3 zetels; Sardlnische actie 1 zetel; Italiaanse Boeren 1 zetel. SENAATS SAMENSTELLING. Het ministerie van Binnenlandse Za ken maakt de volgende zetelverdeling in de Senaat (voor de gekozen sena toren) bekend: Cchristen-Democraten 130; Volksfront 74; Socialistische Eenheid 12; Nationaal bloc 9; Monarchisten 4; Republikeinen 3; Onafhankeiyken v. Trente(?) 3; Ital. Soc. Beweging 1. In de Senaat zullen voorts de volgen de aantallen personen worden bijbe- noemd, op grond van rechten: Volksfront vijf en veertig r Nationaal bloc negentienChristen-Democraten achttien. Socialistische Eenheid twaalf; Republikeinen zes; Monarchisten vier; Onafhankelijken vier. Deze aantallen moeten gevoegd wor den bij de aantallen gekozen senatoren. Hierdoor zullen de Christen-Democra ten in totaal 148 zetels hebben, het Volksfront urijgt in totaal 119. Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaanse parlement voor het eerst bijeenkomen. Kamer en Senaat zullen onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de respectieve voorzitters, terwijl op 10 Mei in een verenigde vergadering de nieuwe president van de republiek zal worden gekozen. Wanneer dit eenmaal is ge schied, zal De Gasperi naar men ver wacht formeel met zijn kabinet aftre den. Vervolgens zal de nieuwe president De Gasperi belasten met de samenstel ling van een nieuwe regering. DE GASPERÏ SPREEKT. De Gasperi heeft een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De Christen- Democraten hebben geweten, hoe recht en orde tijdens de verkiezingen te ver zekeren en zullen weten, hoe de hoogste eisen tot sociale rechtvaardigheid voor het Italiaanse volk te bevredigen". In de loop van zijn rede zeide De Gasperi- nog, dat het volk een actie ver wacht tegen werkloosheid en een pro gramma van landbouwhervorming. ,,Dit alles zal uitgevoerd worden, doch op één absoluut noodzakelijke voorwaarde: handhaving der vrijheid, eerbied vcor de vrijheid en een geest van onafhan kelijkheid. Het Italiaanse volk moet vrij zijn, over zyn eigen lot te beslissen. Ons doel is vrijheid van politieke partijen, vrijheid van vergadering, vrijheid voor de vakverenigingen dit alles alleen beperkt door eerbied voor de vrijheid van anderen en door openbare orde. Onze democratie moet een buitenlandse politiek voeren, die economische samen werking met volden, die sterker zijn dan wijzelf, en solidariteit met alle vrije en democratische volken ter wereld aan moedigt", aldus De Gasperi. Golven van gejuich sloegen telkens weer op, toen De Gasperi, vergezeld Van Scelba, de minister van Binnenlandse Zaken, op het balkon verscheen. Na zijn openbare rede heeft De Gas peri tot leden van het Ronreiris bestuur zijner partij onder meer nog gezegd: „Wij sluiten de anderen niet uit, doch wij moeten de volledige verantwoorde lijkheid aanvaarden. Thans moeten wij de vrijheid van anderen eerbiedigen en trachten de demoqratie door-de vrijheid te verwerkelijken. Wij zullen naar ver zoening streven met allen, die beloven de wapens neer te leggen en hun strijd krachten te demobiliseren, die dezelfde grondgedachten over de vrijheid heb ben en die een soortgelijke opvatting over de sociale hervormingen en het programma voor Europese- en wereld- samenwerking hebben als wij". FUSIE PARTIJ VAN SARAGAT EN LOMBARDO. Het hoofdkwartier van de socialisti sche eenheidspartij te Rome heeft een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat de gematigde socialisten onder lei ding van Saragat en de socialisten on der leiding van Lombardo, die bij de verkiezingen met gemeenschappelijke lijsten zijn uitgekomen, overeenstem ming hebben bereikt om tot een volle dige eenheid te komen op de meest ruime voorwaarden en zo spoedig mo gelijk ten einde aan de behoeften van het ogenblik tegemoet |e komen. ROMITA BELEGT VERGADERING. Te Rome zal op 25 April een verga dering plaatsvinden, waarop verscheide ne vooraanstaande meerderheids-socia listen zijn uitgenodigd. Deze vergadering zou ten doel hebben maatregelen te be spreken om de politieke onafhankelijk heid van de socialistische meerderheid te verzekeren. (Dit zou dus gaan tegen Nenni!). De gewezen minister Romita zou het initiatief voor de bijeenroeping van de ze vergadering hebben genomen. COMMUNISTISCHE VERKLARING De vice-secretaris van de Italiaanse communistische partij, Luigi Longo, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij vreesde „dat de betrekkingen tussen de regering en het volk spoedig een ge vaarlijke spanning zullen bereiken". De uitslagen der verkiezingen, zo zei hij, betekenen slechts ,,een vertraging in de ontwikkeling van de plannen der partij". Hij voegde er aan toe, dat het volksfront indien het detooverwinning zou hebben behaald, de Christeri-Democraten zou hebben uitgenodigd deel te nemen aan de regering. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, heeft ten aanzien van de ver klaring als zou de verhouding tussen volk en regering gespannen kunnen worden, gezegd: ,.Ik zie niet goed in, hoe Longo namens het Italiaanse volk kan spreken". HARROIAN „REIZEND AMBASSA DEUR" VOOR HET HERSTELPLAN. Avèrell Harriman, de Amerikaanse minister van Héhdel, zal tot „reizend ambassadeur" voor ^het Europese her stelplan worden befioemd, aldus is te Washington bekend gemaakt. De presi dent betreurt het, dat Harriman uit het Kabinet zal treden, dooh ziet in, dat zijn benoeming van allesoverheer send belang is voor dit nieuwe werk. 1~f|H N? im i- In de werkplaatsen van Werkspoor te Eindhoven Ls de eerste locomotief ge reed gekomen, welke geheel, in Nederland gemaakt is. De locomotief voor een kolentrein gereed voor een proefrit. H.K.H. Prinses Juliana bracht een oezoek aan ons bloemen-centium te Aals meer Bij Haar bezoek aan de Centrale Aalsmeerse Veiling werden Haar door een deputatie van de Belgische Boeren Jeugd Bond, die juist een bezoek aan Aalsmeer bracht, bloemen aangeboden. SCELBA VERBIEDT VOLKS FRONT-DEMONSTRATIE. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba. heeft de demonstratie verboden, welke Zondag 25 April te Milaan moest plaats hebben onder auspiciën van het Volksfront ,.ter bevestiging van de de mocratische eenheid in het land". ONGEREGELDHEDEN TE MILAAN. Te Milaan hadden gisteravond op een plein enige schermutselingen plaats. Volgens de communistische bladen kwa men neo-fascisten het plein op, bele digden communistische sprekers en trachtten hen te dwingen hun insignes af te nemen. De communisten verweer den zich en de politie kwam tussen beide en arresteerde ongeveer 24 per sonen, aldus deze bladen. Volgens niet-communistische bladen was het een groep communisten uit Sesto San Giovanni, die het plein op kwam, niet-communistische sprekers be ledigde en een gevecht veroorzaakte, waarna 24 personen werden gear resteerd. Ook voor het gebouw van de ..Unita" te Milaan moest de politie de orde her stellen. Gisteravond is naar te Rome verno men wordt brand uitgebroken in het hoofdkwartier van de communistische partij te Milaan. Een grote politiemacht was op de been. Volgens een commu nistische zegsman zou de brand ontstaan zijn doordat bij hét tanken van een auto benzine vlam vatte. Volgens ge ruchten te Milaan zou een poging ge daan zijn om het gebouw der commu nistische partij in brand te steken. Ver scheidene personen zouden gewond zijn. Te San Severo bij Foggia moest de politie gebruik maken van traangas- bomen om een betoging tegen de Christen-Democraten te breken. Enkele arrestaties werden verricht. PANDA VERDWIJNT EN VERSCHIJNT Vapdaag besluit Panda zijn won derbaarlijke avoiituren met prof. Kalker en diens gevaarlijke uit vinding. Doch stelt U gerust: wij hebben de verontwaardiging van onze le zerskring niet geriskeerd en Marten Toonder tijdig verzoekt een nieuw verhaal te verzinnen en te tekenen. Waaraan deze heeft voldaan. Morgen begint de publicatie van een nieuw spannend verhaal „Pan da en het Ook van Mug", waarin U een oude bekende zult terugzien. De schoenen van Robert Schuman (Van onze Parijse correspondent) Robert Schuman. president van de Fransè ministerraad, vond vorige week tussen zijn omvangrijke post een brief, welke een Amerikaanse schoenfabri kant hem had geadresseerd. Die indus trieel had zo graag een paar afgelopen schoenen van de Franse Premier gehad; evenals van Winston Churchill, Harry Truman en Uncle Joe, de Amerikaanse benaming voor Maarschalk Stalin, aan wie allen hij gelijkluidende brieven ver klaarde te hebben gericht. Hij had twee redenen voor dat ver zoek. schreef de magnaat, een van za kelijke aard, die schoenen zouden wonderen doen als stunt in - een recla me-campagne en een van psycholo gische karakter: de wijze waarop een hak afgelopen is zou namelijk allerlei geheime roerselen der ziel vermogen te openbaren. De Franse Premier, die de reputetie geniet van een zuinige vrijgezel, moet niet eens op de brief geantwoord heb ben; zijn kabinet-chef heeft hij alleen maar toevertrouwd: „Als hij mij nu nog een nieuw paar in ruil had toegezon den Uitbreiding Amerikaanse Weermacht James Forres tal, de Amerikaanse mi- nistor van Verdediging, heeft zijn goed keuring gehecht aan een onmiddellijke uitbreiding van de Amerikaanse lucht macht van 55 tot 66 groepen. Na door president Truman te 'Zijn goedgekeurd is het regeringsontwerp inzake de definitieve sterkte van het Amerikaanse leger door Forrestal, aan de Senaatscommissie voor de strijd krachten voorgelegd. Volgens dit plan dient de sterkte van het landleger op 790 000 man, die van de zeemacht op 552.000 man en die van de luchtmacht op 453.000 man te worden gebracht. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN NAAR KASJMIR. DeVeiligheidsraad is het eens ge worden over de benoeming van een commissie van Goede Diensten, be staande uit vijf leden, die tot taak heeft toezicht te houden op een plebisciet in Kasjmir. Het besluit werd genomen, ondanks de bezwaren van India en Pakistan. Het plebisciet zal moeten uitmaken of Kasjmir bij India of Pakistan zal komen. Voor het tijdvak van 25 April t/m 8 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804 331 melk: 5 liter melk; 333 melk: 7 liter melk; 336 vlees: 100 gram vlees; 337 vlees: 300 gram vlees; 338, 339 boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet; 352 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 354 algemeen 200 gram brood (geldig" t/m 1 Mei); 356 algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 1 Mei); 357 algemeen: 50 gram thee; 358 algemeen: 250 gram kaas of 312% gram korstloze kaas; 359 algemeen: 125' gram koffie; 343 reserve: 800 gram brood (geldig t/m 1 Mei); 346 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei); Bonkaarten KD, KE 804 833 melk: 12 liter melk; 836, 837 vlees: 100 gram vlees; 838 boter: 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet; 839 boter: 125 gram boter of margari ne of 100 gram vet; 852 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 854 algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 1 Mei); 856 algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei); 858 algemeen; 100 gram kaas of 125 t, gram korstloze kaas; 843 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MG, MH 804 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 26 April mag worden gekocht. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH „100 JAAR GAS" De inzendingen op onze Jubi- E ee leumprijsvraag „100 jaar gas" be- ee ginnen thans binnen te komen, niet ee ee in overstelpende hoeveelheden, doch met een aanhoudende regel- maat, welke ons ondanks de moei- ee Ujke opgave, optimistische ver- ee wachtingen doet koesteren ten aan- zien van het uiteindelijk totaal. De ervaring van vorige prijsvra- gen heeft trouwens geleerd, dat =E velen niet voor het uiterste tijdstip van hun oplossing kunnen schei- den. Dit tijdstip komt in zicht! A.s. Maandagmiddag om 12 uur wordt de balans onherroepelijk af- ee gesloten. Zorgt U er voor, dat Uw ee inzending dan in ons bezit is? =e s Redactie „L.D." illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIKH Tegen Labour „Het ogenblik is thans aangebroken en zelfs reeds voorbijgestreefd dat een nieuw parlement 'en nieuwe me thodes noodzakelijk zijn voor de op lossing van onze nationale problemen", zo verklaarde Winston Churchill in 'n rede op het vrouwencongres van de conservatieve partij. Hij vervolgde: „Groot-Brittanndë, Frankrijk en de West-Europese landen zijn verenigd in een verbond voor we derzijdse hulp; dat weldra een organi satie voor gemeenschappelijke verde diging zou kunnen worden, en waarin de macht, der Verenigde Staten en him gezag de doorslaggevende factoren vor men." „De nederlaag vaji de Italiaanse communisten is een historische ge beurtenis. Het verheugt me, Italië op nieuw contact te r4en nemen met Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten en het,wil me voorkomen, dat een oude vriend tot ons terugkomt, na een tragisoh intermezzo. Allen behalve de communisten, de crypto-communis- ten en de „meelopers" moeten wij het Italiaanse volk erkentelijk zijn: Italië neemt opnieuw zijn plaats in onder de voornaamste Europese mo- BINNENLAND. Van 26 t/m. 29 April a.s. zal ln Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage het congres van de „International Hotel Asso ciation" worden gehouden, onder voorzit terschap van Sir Francis Howl uit Lon den. Ongeveer 150 deelnemers utt ver schillende-landen worden verwacht. Enkele Jongens te Alphen (N.-Br.) vonden op een wegberm een klein pro jectiel, dat ontplofte. De 10-J. A. Ber nards werd zó ernstig getroffen, dat hij spoedig aan de verwondingen overleed. Het 9-j. zoontje van de familie Klaassen werd met ernstige verwondingen ln een zie kenhuis te Tilburg opgenomen. O- Op het vliegveld'Valkenburg zijn de eerste twee „Seafury"-Jachtvliegtuigen (zeer snelle marinejagers) aangekomen van de tien, die de Kon. Marine bij de Hawker-fabrleken ln Engeland heeft be steld. De overige acht zullen ln de loop van de volgende week successievelijk door vliegers van de Ned. Marine-Luchtvaart dienst uit Engeland worden overgevlogen. Ingevolge gemeenschappelijke be schikking van de ministers van Bultenl. Zaken en van O.. K. en W. ls thans aan mej. dr. A. W. de Jongh. ambtenaar van het ministerie van O.. K. en W., terzake en voor de duur van haar detachering aan H.M.'s ambassade te Londen, de persoonlijke titel van attaché voor O. K. en W. verleend. Mr J. W. Beyen ls gekozen tot ..executive director" van het Internatio naal Monetair Fonds te Washington, als opvolger van wijlen professor Bruins. Gisteren vertrok de eerste K.L.M. DC-6. die de naam „Koningin Wllhel- mlna" zal krijgen, van Schiphol voor het uitvoeren van de operüngsvlucht van de nieuwe lijn AmsterdamRomeIstanbul BagdadTeheran. Op het traject Ro meIstanbul zullen de „Wiener Sanger - knaben" bestaande uit 18 zangertjes en 7 begeleiders, mederelzen. Te Istanbul zullen zi1 een aantal ooncerten geven. Gistermiddag werd op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven hage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van dr H. van Gullk, oud-directeur der boter- en kaascontröle-stations in Z.- Holland en van de afd. Zuid-Holland van het bedrijfsschap voor zuivel. Tal van vooraanstaande personen uit de zulvelwe- reld brachten ae overledene een Jaatste groet. De Franse generaal Koenlg, heeft gisteren bezoeken aan Ede en Harderwijk gebracht. BUITENLAND. De conferentie der V. N. voor vrij heid van voorlichting te Genève heeft drie Internationale verdragen aangeno men, die verbreding van de vrije uitwis seling van nieuws beogen. De zes delegaties van de Slavische groep verzetten zich tegen, alle drie de overeenkomsten. Te Tokio ls op 68-jarlge leeftijd overleden admiraal Mltsoemasa Jonal, ln 1940 eerste minister van Japan en van 1944 tot aan de capitulatie minister van marine. Woensdag en Donderdag zullen te Brussel besprekingen plaats vinden tus sen de ministers van financiën van Groot Brittannië, Frankrijk. België. Nederland en Luxemburg. De Zweedse minister van defensie heeft het parlement verzocht om 205 mll- lloen kronen voor de aankoop van mate riaal voor de Zweedse strijdkrachten ln de loop van het volgende begrotingsjaar. Aanvankelijk was verzocht om 185 mll- lloen. Het meerdere ls voornamelijk voor de luchtmacht bestemd. Bevln. de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft ln het Lagerhuis verklaard, dat het een „schandaal" was, dat verplaatste personen ln kampen wer den ondergebracht. Indien leder land een deel van deze personen zou opnemen, zou het vraagstuk ln enkele maanden opge lost zijn. Engeland, zo zeide Bevln, had in dit opzicht meer gedaan dan alle an dere landen samen. Volgens een rapport van de com missie voor hulp aan het buitenland van het Amerikaanse Huls van Afgevaardig den ls de totale Industriële productie van de sovjet-unie thans even groot al6 voor de oorlog en haar capaciteit om militaire uitrusting te produceren groter dan voor de oorlog, hoewel zil nog veel kleiner ls dan. die van de V.S. Het Amerikaanse militaire bestuur ln Duitsland heeft een lijst met de namen van 49 personen gepubliceerd, die tijdens de bezetting in Berlijn zijn verdwenen. 24 dezer personen zouden door personen ln Russische uniform zijn gearresteerd of niet zijn teruggekeerd van bezoeken aan Sovjet-bureauJG De plaatsvervangers dér ministers van bultenl. zaken voor Oostenrija zijn 't na 100 zittingen slechts over één artikel eens gewordende beperking van de Oostenrijkse gewapende macht. Over 17 clausules ls nog geen overeenstemming bereikt. Musset, de Zuid-Afrikaanse minis ter voor ecnomische ontwikkeling, heeft ln een rede te Kaapstad verklaard, dat de regering van mening ls, dat Zuld-Afrika meer uranium binnen zijn grenzen heeft dan enig ander land ter wereld. De mi nister voegde er aan toe, dat hij met deze verklaring een geheim verklapte. Veertig bouwmaatschappijen, die haar hoofdkwartieren ln de Britse. Ffan- se en Amerikaanse sector van Berlijn hebben .hebben brieven ontvangen van het sovjet-russlsch militair bestuursbu reau te Berlijn, waarin zil er van worden verwittigd, dat al haar eigendommen in de sovjetsector op grond van artikel 124 der sovjet-russische bestuursbepalingen zün geconflsceerd. In het proces tegen Jan Ursiny, de voormalige vice-premier van Tsjecho-Slo- waklje (Slowaaks democraat) heeft de aangeklaagde, beschuldigd van het verra den van staatsgeheimen en het plegen van. militair verraad, verklaard onschul dig te zijn. Volgens radio Rome ls generaal Giuseppe Garibaldi, kleinzoon van de „bevrilder van Italië", ln Rome aange komen met een verzameling van twee honderdduizend handtekeningen van burgers van Triëst <?n Jullsch Venetië, die hun aanhankelilkheld aan Italië be tuigen. De Tsjechische Kamer heeft de schoolwet goedgekeurd. Ingevolge dit ontwerp wordt de schoolplicht van de 14- tot de 15-Jarige leeftijd verlengd. Tijdens het laatste schooljaar zullen de leerlingen politiek onderricht ontvan gen. In liet ontwerp ls bovendien be paald, dat de staat de confessionele scho len niet meer zal financieren. gendheden, in plaats van, zoals zoveel andere landen, met de beer in 'n kooi te zijn opgesloten. „Er isi n Europa geen duurzame vrede, zolang de Aziatische, imperialis tische en communistische overheersing zich over geheel midden- en Oost-Eu ropa zal uitstrekken. Tsjeoho-Slowakije was nog maar pas van de dwingelandij der Hitler-Gauleiters bevrijd, of het viel, zoals Polen, onder het Juk der Sovjet-Quislings." ,De huidige begroting ls een schan daal, de belastingen zijn zwaarder aan tijdens de oorlog," zo zei nog de con servatieve leider, die vervolgde: „Sir Stafford Cripps zal overigens wel met zijn geweten overhoop hebben gelegen, wanneer hij in zijn begroting 'n maat regel inschakelde, die Ingegeven is door klassenhaat, wat het geval is met de uitzonderingsheffing op 't kapitaal. De afschaffing van de doodstraf, zo concludeerde Churchill, Ingevolge de stemming van een der minst represen tatieve en der minst van hun verant woordelijkheid bewuste lagerhuizen die ooit te Westminster zitting hebben ge had, is een bekentenis van onmacht vanwege de regering. Vooraf had Churchill nog, in verband met de problemen van binnenlandse aard, verklaard: „Ik kan u de verzekering geven dat de voortzetting van de socaalistisohe experimenten, alsook de ongeschiktheid en de onbekwaamheid van hen, die ze ten uitvoer leggen, ons niet alleen ont beringen en beperkingen van alle aard opleggen, dooh naar economisch verval leiden en naar een ontvolking van de Britse eilanden, en zulks op een tot dusver nog niet geziene schaal. In verband met de nationalisatie van de staalindustrie betoogde Churchill: „De ministers, die terzake zelf verdeeld zijn, verzekeren ons dat die slag het volgende jaar zal worden toegebracht: zo dat waar is. dan moeten wij ons daartegen verzetten, met al de grond wettelijke middelen, die te onzer be schikking staan." RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen en enkele verspreide buien. In het. Noórd-Oosten van het land wat minder warm overdag, overigens weinig veran dering in temperatuur. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. 23 ApriL Zon op: 5.27 uur; onder: 19.51 uur. Maan op: 20.02 uur; onder: 5.32 uu* (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.50 tittX,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1