Staatsproces tegen twee hypotheekbanken j Fokkerfabrieken naar Valkenburg? j STADSNIEUWS RECHTZAKEN Wat er in Indië gebeurt WOENSDAG 21 APRIL. M. Jean Debrix over film en maatschappij Ais besluit van de lezingen voor de fïlmsectie van het Academisch Kunst centrum sprak gisteravond in de film zaal van de academie de Franse film- deskundige M. Jean Debrix over de plaats, die die film inneemt in het hui dige Franse gedachteleven. In een hel der betoog tekende spreker de wijzigin gen. die het publieke oordeel over de film in de loop der jaren heeft onder gaan en hoe thans het stadium is be reikt. waarin een zekere scholing in filmbeoordeling nodig is niet alleen voor het volledig ontleden van de Vaarden ener film, maar zelfs voor hqt in grote lünen begrijpen. De oudere generatie, die zich niet met de bioscoop ver trouwd heeft gemaakt, is niet in staat een goede moderne film te volgen, door dat daarbij een vormgeving wordt be tracht. die scholing veronderstelt. Spr. verdiepte zich in verschillende stro mingen, die in de film tot uiting ko men en de factpren. die, mede opko mend uit het maatschapDelijk leven.de uitingen van de filmkunst bepalen. Aan de hand van een serie fragmen ten uit moderne Franse films werd een en ander op voortreffelijke wijze in beeld gebracht Daarbij werd zowel aandacht besteed aan de documentaire fin een bijzonder boeiend en origineel filmpje over de ontwikkeling van let tertypen) als aan de normale speel film, waarvan wij slechts willen noer men de gijzelaarsscene uit Ia B?rtaille du Rail en de meeslepende achtervol- gingsscene uit Le Corbeau. Het frag ment van de laatste speelfilm Le Ba ron Fantóme sloot op juiste wijze aan bij het laatste „filmbeeld" van dit win- terprogramma, genomen uit Le Tem- pestaire, waaruit de vprmen bleken, waarin de ..avant garde" van deze tijd zich uit. Merkwaardige experimenten van Jean Epstein, zowel wat beeld als geluid betreft, die zich moeilijk uit een enkel beeld laten beoordelen, doch die vragen om een nadere kennismaking. De heer De Vogel bracht terecht dank voor het door de heer Debrix ge- bödene. Leidse Schouwburg LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. De bekende geschiedenis der Griekse mythologie over Orpheus en Eurydice heeft de Franse schrijver Jean Anouilh aangegrepen voor een moderne bewer king van dit gegeven. En op zich zelf mag zijn visie zeker geslaagd worden genoemd. Hij heeft zich gehouden aan de draad van het verhaal, maar dit ge heel overgeplant naar onzetijden. Zijn Orpheus is een zwervend viool speler, die in een akelig stationsrestau rant zijn Eurydice prima vista vindt, doch slechts één nacht van zijn ver overd bezit mag genieten, Eurydice's verleden- is zo troebel, dat zij hem. de zoeker naar de meest zuivere liefde, de waarheid niet durft zeggen en zij wil de volgende morgen vluchten. Daarbij vindt zij de dood Orpheus heeft de Dood, gepersoriificeerd in Monsieur Henri, evenwel zo weten te treffen, dat" hij hem zijn geliefde wil teruggeven, echter onder voorwaarde, dat hij haar niet zal aanzien. Natuurlijk wordt deze voorwaarde overtreden en daarmede is Kfet uit. Onder pressie van Mr Henri volgt Orpheus dan zijn geliefde in de dood, hoe zijn vader hem ook tracht tegen te houden, aanvankelijk daarin door Mr Henri gesteund. Ontegenzeggelijk knap is het gege ven modern uitgewerkt, zij het dat de dialogen op de duur te langgerekt wor den om de aandacht volledig te kun nen gaande houden en het geheel dien tengevolge begint te „trekken". Maar de auteur heeft zijn opzet over- ten aanzien "van de mens. dat wij niet trokken met een zo zwaar pessimisme aarzelen om dit stuk in strekking eer der afbrekend dan opbouwend te noe men en aldus wieinig geëigend om ver edelend te werken. Dit stuk kan o.i. slechts de mens neêrhalen, niet hem opvoeden of bréngen op hoger plan. En zo ontgaat ons de waardering, al zijn er enkele goede dingen, die treffen. Voor de opvoering zelve niets dan lof. De Haagse Comedie heeft onder de prima regie van Paul Steenbergen alleen de belichting van soms ietwat hinderlijk een gave vertolking gege ven aan dit spel. Caro van Eyck en Jan Re tel hebben als gewedijverd in de weergave van beide hoofdfiguren en deze op zeer hoog nivau wetèn te bren gen, uitmuntend bijgestaan door het ganse gezelschap, waarvan wij Paul Steenbergen als Mr Henri en Theo Frenkel als Orpheus' vader nog spe ciaal zouden willen noemen. Hoewel het spel o.i. wel is gewaar deerd. geloven wij toch, dat dit met- deze Anouilh niet het geval was en wij zijn daarvoor dankbaar M. Recital Theo van der Pas zijn MEEST waardevolle avond: Zonder tegenspraak was het gisteren de meest waardevolle Chopin-avond. die wij ooit van Theo van der Pas hoorden. Wie zijn ontwikkeling van jongsaf heeft gadegeslagen, wordt steeds getrof fen door zijn technische en vooral ge durende de laatste jaren door zijn sterke geestelijke vorderingen. Viel een tijdlang het voornaamste ac cent op de charme van zijn voordrachts kunst, thans paart zich daaraan een veel diepere inhoud, waarvan hij vooral deze keer in een gevarieerd, interessant en contrastrijk programma vele overtui gende bewijzen gaf. Daar waren reeds eerder gespeelde v/erken, doch ook een „primeur", die naar wij menen hier nog van geen andere pianist "gehoord werd, n.l. de Im promptu in Fis gr. t. Voor de pauze waren het speciaal de Nocturne in c kl. t. en de parelend ge speelde Berceuse in Des gr. t., die een werkelijk uitnemende vertolking onder gingen, na de pauze de Impromptu in Fis gr. t. de Etude en het Andante Spia- nato, welke een siperieure impressie schonken. In het algemeen kunnen wij verklaren, dat het ganse programma door een interessante Chopinvisle uitmuntte, door karakter, relief, glans en een prachtig legato. Met deze interpretaties heeft Van der Pas zich thans geschaard tot de voor aanstaande Chopinvertolkerseen land genoot, op wiens kunnen wij waarlijk trots mogen zijn! Zijn succes was enorm, hetgeen be antwoord werd met enkele toegiften, waarvan de tweede Valse brillante in As dnr wel de békroning vormde! Wij behoeven hier niets meer aan toe te voegen- Van der Pas' kunst is reeds herhaaldelijk omschreven en het gaat met. hem gelukkig crescendo! Moge hij nog vele malen terug komen H. Rost van Tonningen onttrok 24 millioen aan schatkist In het gebouw van de_ Hoge Raad der Nederlanden te Den Haag Ls gisteren gepleit in een proces van de Staat te gen de N.V. Landelijke Hypotheekbank 's-Gravenhage en de NV. Fries-Gro ningse Hypotheek Bank te Groningen. Dit proces wordt gevoerd voor de Raad van het Rechtsherstel. Toen in 1941 de heer B. J. de Leeuw door de bezetter als waarnemend se cretaris-generaal en thesaurier-gene ra al v-an het Dep. van Financiën werd ontslagen, werden deze functies resp. door mr M. M. Rost van Tonningen en F. C. Ram bonnet overgenomen. Dese handlangers van de vijand kregen zo doende de beschikking over de schat kist. Hiervan maakten zij o.m. gebruik door eind 1943 uit de liquiderende Delf- lancise hypotheekbank der N.V. Lande lijke Hypotheekbank te vormen en voor deze bank een volkomen ongedekt crediet te openen ten laste van 's Rijks schatkist. Vervolgens werd getracht cessies tot stand te brengen tussen deze „landelijke" en andere hypotheek banken, waarbij deze laatsten aan de „landelijke" de hypotheken, welke zij verstrekten qp onroerende goederen, die aan Joden waren ontnomen, tegen de volle waarde zouden cederen. Niet alle hypotheekbanken gingen hier op in, maar anderen deden dit wel. aange zien de condities uiterst voordelig wa ren omdat men voor verhaal gevrij waard werd. Onder deze laatsten bevond zich de Fries-Groningse Hypotheekbank, die voor 5,7 miliioen gulden aan dergelij ke hypotheken overdroeg aan de „Landelijke" h>potheekbank. Op deze wyze is in totaal ruim 24 millioen gulden aan 't Rijks schatkist onttrok ken. De Staat deed nu by wyze van „proefgeval" de beide banken een proces aan en eiste nietig verklaring van de cessies en terugbetaling door de Fries-Grqningse van de koopsom men. Wat voor deze laatste hypotheekbank geldt, zal natuurlijk gelden voor alle hypotheekbanken, welke op de voorstel len van Rost van Tonningen zijn in gegaan. De Lands-advocaat j'nr mr G. W. van der Does voerde tijdens een urenlang pleidooi ojn. aan, dat de di rectie der onderhavige hypotheekbank zeer wel geweten moet hebben, dat de z.g. Landelijke Hypotheekbank met on verantwoorde rijkscredieten werkte, het ging hier om 30 tot 40 millioen gul den crediet alsmede, dat deze bank een vijandelijk politiek karakter had. BAND NEDERLAND—INDIË AFD. LEIDEN. Het Vaderland rekent ook nü weer op U! In de foyer der Stadsgehoorzaal ver zamelden zich gisteravond de leden van bovengenoemde vereniging, om getuige te zijn van de uitreiking van een ge- denktegel aan de gedemobiliseerden De secretaris, de heer K. Cebol zeide, dat hij het heel goed begrijpen kon, dat er momenten in hun tropenleven geweest zijn, dat ze ontevreden zijn ge weest over „het thuisfront". Dan werd er gegeneraliseerd, terwijl toch een gedeelte van het Nederlandse volk zeer hard had gewerkt om Iets voor hen te doen Daartegenover plaatste spreker, dat men in Holland ten opzichte van het leger over zee, wél kon generaliseren. Niet één man, niet duizenden, maar allen hadden daar hun vaak zo moeilij ke plicht onder de ongunstigste om standigheden verricht. Het Vaderland rekent nu wéér opU. Aan U. aan al deze jonge mensen heeft het land gebrek. Zet. aldus be sloot spr. Uw jonge schouders onder het werk. Daarop werden de speciaal voor dit doel ontworpen gedenktegels ter hand gesteld. De voorzitter van het hoofdbestuur, de kapitein J. Bos Jr. bepaalde zijn ge hoor in het bijzonder bij de komende demobilisatie. Laten wij, aldus spr., de iongens met open armen ontvangen. Laten wy de gedachte uitdragen, .dat zij allen opgenomen moeten worden in het arbeidsproces. Die taak is zwaar en moeilijk, maar de achtergeblevenen staan bij hen in de schuld! Ruim twee jaar van hun leven hebben deze man nen gegeven om te brengen in de Oost: orde. recht en veiligheid. Aan ons de taak te zorgen voor een passende werk kring Verder bevatte de agenda de gebrui kelijke jaarvergaderingpunten; terwijl de heer C. A. de Bruvn voor een pas sende declamatie zorgde. Te elf uur sloot de presidente, mevr. H, M. MulderHemmes deze zeer ge slaagde bijeenkomst. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt Het kantoor is geopend van 8%113/4 en 2—4 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrólekaart moeders (voor toe- slagkaarten) Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 55.901 tot en met 60.200. PERSONEELSAVOND IMENEXCO. Door de personeelsvereniging Jco" der N.V. Intern. Kandel Mij. „Imenex- co" alhier, werd gisteravond in „Oud Hortuszicht" een bonte avond gehou den voor personeel en genodigden. Het programma stond onder leiding van de •heer J. Kieft Jr. en werd in een vlot tempo afgewerkt, terwijl de kwaliteit van het gebodene op hoog peil stond. Na opening door de heer G. Otten, voorzitter der P.V. „Ico", waarin deze een lans brak voor het werk der P.V. en opwekte tot grotere activiteit onder het personeel, volgden de aanwezigen met grote aandacht de verrichtingen op het toneel; de versohillende ensembles en andere medewerkenden oogstten veel succes. In zijn sluitfogswoord bracht de voorzitter namens bestuur en alle aan wezigen de medewerkenden dank en wel in het bijzonder de heer L. van Noord wijk Jr., bij wie de conférence in goede handen berustte. Het personeel van Imenexco kan op een zeer geslaagde avond terv^zien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F)de heren K. E. T. Kerling (Wassenaar); J. Schrama (Leiden) en B. G. v. d. Bos (Oude We tering); doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde (geologie)de heer A J. de Witte l's-Gravenhage). Zij waren echter veel te blij, dat zij zonder schade van hun kwade posten af konden komen. Mr Wijckerheld Bis dom, die optrad namens de Fries-Gro ningse Hypotheekbank, voerde o.a. ech ter aan. dat vooral de grote hypotheek banken gedwongen waren reeds ;Tij vroeg tydens de bezetting hypotheken op in beslag genomen Jocds onroerend goed te geven. Hierbij zou het dreige ment, dat een Duitse bank zou worden ingeschakeld, een rol hébben gespeeld. De Raad voor het Rechtsherstel zal op een nader te bepalen datum uit spraak doen. Ingezonden Mededeling Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzell van die slopende kwaaL Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt al gauw een heel ander mens Dat doet de wetenschap pelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op rot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen In staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. HISTORISCH SPEL „HONDERD JAAR GAS". Zoals reeds eerder gemeld, zal de viering van het Eeuwfeest der Stede lijke Gasfabriek worden besloten met de opvoering van het historisch spel „Honderd jaar Gas", door het perso neel aangeboden aan het Gemeentebe stuur. Dit sp>el geeft op smakelijke en vaak ook vermakelijke wijze een over zicht van de geschiedenis van de Leid se Gas- en Electriciteitsfabriek. Er wordt aan deelgenomen door de To neelvereniging „De Sleutelspelers", het Mannenkoor ..S.L.F.", het dubbelman- nenkwartet „Inter Nes", de Damesgym nastiekvereniging .Nieuw Brunhilde", de „Waconis", parterre-acrobaten en de •humorist Geraldini, in totaal 130 me- dewerkendén. Een groot aantal amateurs is reeds geruime tijd bezig met de voorbereidin gen, terwijl ook de zelf vervaardigde décors een groot succes beloven te wor den. Als bijzondere attractie zal tijdens het spel gebruik gemaakt worden van het feeërieke .zwarte licht". Een deel van de uitvoering zal per radio worden uitgezonden. De opveeringen zullen plaats vinden in de Schouwburg op 20, 21 en 22 Mei voor autoriteiten, het SLF-personeel en personeel van andere takken van ge meentedienst. Op 24 en 25 Mei zal een beperkt aantal belangstenenden gele genheid krijgen het spel te zien. VER. TOT CHR. WIJKVERPLEGING „PHEBE". Jaarverslag over 1947. Aan bgn.verslag is het volgende ontleend: Het bestuur werd uitgebreid met de heer J. Stigter, die als leider van het Jeugdwerk reeds vele jaren contact heeft met „Phebe". De financiën zijn thans zo achteruitgegaan, dat de toe stand beslist angstwekkend genoemd moet worden, en er andere wegen ge vonden zullen moeten worden om aan de opgelegde taak ook in de toekomst t« kunnen blijven voldoen. Gelukkig kon het werk van de wijk verpleegster zowel in het gebouw als aan huis bij de zieken geregeld voort gang vinden. In het Wijkgcbouw werd 2077 maal hulp verleend aan 251 pa- tienten, terwijl aan huis 60 patiënten werden bezocht, die 2400 keer hulp ont vingen. Aan zieken en armen werden nog 43 bezoeken gebracht. Er werden 43 verplegingsartikelen uitgeleend, en 52 terugontvangen. Door de hoogtezon werden 7 patiënten geholpen met 187 bestralingen. De exploitatierekening sluit met een nadelig saldo van ruim f. 300*waar door het tekort, waarvoor geen dekking meer aanwezig is, is gestegen tot f.676. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Johannes Maria, z. van J. A. van Abswoude en H. C. van den Berg: Louise Maria, d. van L. C. Campfens en H. Stelnmeler; Pleter Anthonle. z. van H. T. P. Bril en M. J. S. Paats; Loesje, d. van B. Bnvelaar en J. M. G. E van Leeuwen; Robert Hotze, z. van H. de Jager en J. Stlkkelorum; Ronald Rudolf, z. van J. W. H. Rotteveel en J. E. Fles; Agatha Marga- retha Maria, d. van A. N. Slykerman en C. van Gerven; Hermanus Pleter, z. van P. Roedoe eri A. J. Ravesloot; Johanna Maria. d. van C. J. de Helden en J. M. de Zwart. Catharina Maria. d. van K. Laterveer en G A. Vermeulen; Johannes Jacobus, z. van D. Wijsman en M. W. Devllee; Jacobus Antonlus. z. van A. A. Stravcr en E. G. Wisse; Hendrlka Johanna, d. van P. Drost en T. Dubbls; Abraham, z. van J. du Prie en B. Rijskamp; Pleter, z. van H. van Duivenvoorde en P. van DuSJn; Hendrlkus Petrus, z. van J. L. Noor- dermeer en A. Oudshoorn; Maria Jacoba Helena, d. van J. M. Zuidhoek en M. van cler Meer; Petronella Cornelia, d. van J. van Rijn en P C. M. de Groot; Cornelia, d. van R. W. van der Hoogt en H. de Ridder. Johannes Wilhelmus, z. van J. van Dijk en T. J. Cornellsse; Wllhelmlna Christina, d. van P. van der Klaauw en W. Sinter: Leendert Cornells, z. van D. den Hollander en J. H. van den Haak; Lodewijk Jacobus, z. van A. J. Mulder en A. W. Homburg; Pleter. z. van H. Wilschut en L. S. P. Sprultenburg. Barbera Johanna, d. van J. R. Offerman en B. J. de Zwart; Anneliese Marianne, d. van I. Heljmans en J. van Clttert; Hen rietta, d. van A. Verra en C. Flllppo; Cornells Johannes, z. van J. Suurland en Kllppel; Maria Hendrlka, d. van P. C. Koster en A. M. Kapteln; Johannes Leo- nardus, z. van H. A. Koet en A. Teljn; Johannes Theodorus, z. van T. G. van der Ven en R. van Fulpen: Paulina Christina, d. van J. J. Kemp en J. M. F. Evers. GETROUWD: F. J. de RoolJ Jm en A. Verplancke Jd: J. Kluit Jm en E. C. Jordan gesch.; J. L. A. Jongmans Jm en C. J. van Heel Jd. OVERLEDEN: F. C. Schuurblers. man. 03 jaAr; D. Bo- dljn .man. 66 Jaar, J. B. B. Bosse, man, 63 jaar; I. van der Ryden. zn., 35 jaar; M. Kamerman, v/ed. van T. Marquenle. 78 Jasir; P. R. C. Oomens. man. 63 jaar. T. M. van Wlnsen. dr.. 3 weken; M. van der Toorn, hulsvr. van S. Toet, 66 Jaar. Jlllllllllllllllllllllllllltllillllllllllllllllllll!llllllll!lllllllllllinilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll!lllllll!lil!l!llllll!lllllilll!lllllllllg Êj Nu de minister tijdens zijn jongste rede inzake de plannen Schiphol, S Schieveen, Burgerveen, zich tegen Burgervecn heeft uitgesproken, is. de overplaatsing van de Fokkerfabrieken naar Valkenburg weer een f= urgent probleem geworden. H Indien, ingevolge de wens van de minister, het plan Burgerveen ge- S annuleerd zal worden, zal Schiphol ten behoeve van de K.L.M. een noodzakelijke uitbreiding ondergaan. Daar er dan voor Fokker onvol- |j doende ruimte zal overblijven, moet voor deze fabriek een ander on- j§ derkomen worden gezocht. Gedacht wordt aan het vliegveld Valken- burg, welke plaats, in verband met de toekomstige zeehaven van Kat- j| wjjk, de meeste voordelen biedt. r| De Marine Luchtvaartdienst, die thans bezitter van Valkenburg is, zou dan worden overgeplaatst naar Leeuwarden. Reeds zyn er de laatste tyd regelmatig toestellen van Fokker boven Valkenburg in de lucht om het betrokken terrein te fotograferen. i|||||||lillllllllllllllllllll!lilllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllll'l'!lllllllllllllli|l||ll|llllllllllllllllllllllli!!lllllllll!llllllllirf OEGSTGEEST Expositie van Engelse studieboeken IN DE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK In de Universiteitsbibliotheek werd gistermiddag een expositie geopend van Engelse academisohe studieboeken, sa mengebracht door de British Council te Dsn Haag. Onder de aanwezigen be vonden zich de rectormagnificus van de Universiteit prof. mr J. C. van Oven, de secretaris van het College van Cu ratoren, mr K. Wiersma, mi' Vernon Hcpe-Johnstone van de British Coun cil, de bibliothecaris dr A. Kessen, bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot en meerdere hoogleraren en leden van het personeel der Bibliotheek. •Dr Kessen heette hen allen welkom en sprak de wens uit, dat deze ten toonstelling mocht bijdragen tot nog nauwere culturele betrekkingen tussen Engeland en ons land. Prof. Van Oven, die zich in het En gels tot de aanwezigen richtte, herin nerde aan de vroegere methoden waar op studieboeken werden samengesteld en tekende de uitvinding van de boek drukkunst als een belangrijke vooruit gang die het mogelijk maakte een rui mer deelneming aan studie onder de bévolking te bewerkstelligen. De jongste oorlog en de bezettingsjaren hebben de grote oriëntatie op Duitse studiewerken uit gevoelsoverwegingen en op grond van de schaarste in de huidige tijd te niet gedaan en daarvoor een oriëntatie op Engelse academische studieboeken in de plaats gesteld. Met de wens dat deze tentoonstelling de juistheid van die heroriëntatie nog maals mocht bevestigen, verklaarde prof. Van Oven de expositie geopend. De heer Johnstone beschreef vervol gens in perfect Nederlands de wyze, waarop de expositie tot stand is ge komen. Aanleiding was de schaarste aan studiemateriaal in Holland, die de vorm van intellectuele verhongering dreigde aan te- nemen. De British Conncil is toen begonnen met de sa menstelling van een lijst van goed en vooral verkrijgbaar Engels materiaal, en deze lijst is thans „in beeld" gebracht, in tastbare vorm gegoten door de boe ken zelf te exposeren. Spr. bracht dank aan de bij de inrichting ondervonden steun van dr Kessen. Het gezelschap bezichtigde nadien de uitgestelde werken, die zich over ieder terrein der wetenschap uitstrekken en die een goed beeld gaven van de ruime mogelijkheden, die de Engelse uit geverijen openen voor de academische studie in alie faculteiten. PROPAGANDA-AVOND DIERENBESCHERMING. De afd. Leiden en omstreken heeft in het Patronaatsgebouw een propa- ganda-avond gehouden, waarvoor grote belangstelling was. Na een inleidend woord van de voorzitter hebben de leerlingen vande Leidse Kweekschool voor onderwijzeressen een toneelstukje opgevoerd, waarbij de aanwezigen wer den verplaatst naar de spreekkamer- polikliniek van de dierenarts. Hiermede oogstten de dames een groot succes. De heer G. van Nle^wenhuijzen sprak vervolgens een propaganda-rede uit, waarbij hij zich bepaalde bij de vraag: Wat dierenbescherming wel en wat het niet is en of dierenbeschermingsacties nog wel nodig zijn. Tot slot werd het mooie werk van de dierenbescherming duidelijk belicht met de vertoning van de S.O.S.-film voor het dier. VOORSCHOTEN Commissie van Toezicht M.O. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs in deze gemeente heeft tot voorzitter benoemd de heer A. W. C. van Dongen en tot secretaris de heer J. W. M. Simons. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 21 ApriL De fondsenmarkt was vandaag weer flauw gestemd en de koersverliezen waren van 'behoorlijke omvang. Met name voor de Philipsaandelen kwamen deze sterk tot uiting, waardoor zowel oude als nieuwe aandelen Philips circa 20% verloren. Het laagste peil voor de oude aandelen was 255 en voor de nieuwe 242. Certificaten hoogovens fluc tueerden en belandden feitelijk op 201, dus 6% beneden gisteren. Unilever was flauw met een verlies van 9%. A.K.U.'s •boekten 4%, evenals Van Gelder. Kon. Olie bewoog zich voor de oude aande len op circa 330 (gisteren circa 338) en voor de nieuwe op circa 317 (gisteren 327). Op de overige afdelingen waren de koersverliezen niet zo sterk. Indi sche fondsen boden betrekkelijk nog de meeste weerstand. Bankaandelen slechts weinig lager, Indische credietidstellin- gen liepen een 4-tal punte'n terug. Ook Scheepvaarten kwamen op lager peil. De conversielening 1947 was iets vaster, evenals de binnenlandse dollarlening en Grootboek 1946. Sportsplinters Middelkamp leverde gistermiddag een zeer goede prestatie door de grote prijs van Vilvoorde te winnen, waaraan door 168 renners werd deelgenomen. Hij legde de 150 KM. af in 4 uur 5 min. en 47 sec. Remue (België) werd tweede op 1 lengte. Ter gclegeï^ieid van het 100-ja- rig bestaan van de Stedelijke Gasfa briek, vinden Zaterdagavond In de „Overdekte" zwemwedstrijden voor het gemeentepersoneel plaats. Voor de KNVB-beker speelt UVS Zaterdagmiddag in Delft tegen DHC, terwijl het tweede elftal Zondag de reis naar Delft maakt om DHC 2, nummer laatst, van de reserve eerste klasse, voor de promotie-degradatie competitie te bekampen. Leidse hockey-teams versloegen Oxford SNELLE ÉN AANTREKKELIJKE WEDSTRIJDEN. Do met zoveel spanning tegemoet geziene hockey-ontmoellng tussen do stedelijke elftallen van Leiden en Ox ford, die gistermiddag in het kader van de sportuitwisseling LeidenOx ford op het L.M.H.C.-terrein gespeeld werd, heeft voor onze stadgenoten onverwachte successen opgeleverd. Zowel de dames als de heren ble ven baas over de Engelse gasten, het welk men gerust als een zeer goede prestatie mag boekstaven. De herenploeg won na een spannen de stryd, waarin beide teams beurte lings een klein veld overwicht boekten, met 32. Oxford nam aanvankelijk de leiding, na 20 minuten spelen, door haar rechts buiten. die even vrij stond toen de Leid se verdediging alle zeilen moest bijzet ten om een zwaar offensief van de En gelse linkervleugel te bedwingen. Beide verdedigingen domineerden, waardoor de strijd zich hoofdzakelijk op het midenveld afspeelde en verdere doelpunten voorlopig uitbleven. De tweede helft was echter nauwe lijks begonnen, teen Wackwitz, de Leid se linksbinnen, doorbrak en de party en op gelijke voet bracht (11). Even la ter herhaalde Wackwitz dit kunstje en nam Leiden hierdoor een 21 voor sprong. Bij een aanval van de Engelse voorhoede liep James te ver uit, wist de bal nog wel te stoppen, maar werkte onvoldoende weg, waardoor de Oxford- middenvoor, die er als de kippen bij was, de stand weer op 22 bracht Enkele minuten voor het einde ver richtte Wackwitz de hattrick, door een voorzet van rechtsbuiten Kreek op de juiste wyze te benutten, waarmee Lel den ten slotte een kleine maar verdien de zege behaalde. Het dames-elftal, dat versterkt was met Eefje Piel en mej. Wol terbeek van R.W., zegevierde in een zeer snelle ont moeting met. 6—3. Ook ln deze wedstrijd nam Oxford eerst de leiding, maar drie minuten na dit eerste doelpunt, toen het leek dat het-.een walk-over voorde Engelse dames zou worden en hun ver dediging ver naar voren was opgedron gen. kreeg de vrijstaande mej. Verffde bal en zil had weinig moeite om de zwak spelende Oxford-keepster kans loos te passeren. Tien minuten later wipte Corrie Nagel een voorzet van links listig over de Engelse keepster, hetgeen zij enkele miniiten daarna her haalde. toen de doelverdedigster slecht wegwerkte '31). Na de rust straftedc Engelse linksbinnen 'n fout in de Leid se verdediging af. terwijl een zwak mo ment in de Oxford-defensie mej. Wol- terbeek in de gelegenheid stelde de stand op 42 te brengen. Onnodig uit lopen van de Leidse doelverdedigster kostte een doelpunt, waarna ten slotte Eef ie Piel en mei. Wolterbeek met twee goede schoten de eindstand op 63 brachten. De dames-wedstrijd stond op een be hoorlijk peil en was door haar snelheid zeer aantrekkelijk. U.V.S. KRIJGT ENGELS BEZOEK. Op 2e Pinksterdag ontvangt U.V.S. de Engelse amateurploeg „Collegiate Old Boys" uit Liverpool. De kracht van dit team is ongeveer gelyk testel len met een zeer sterke Nederlandse 2e klasser, zodat de voetballiefhebbers een spannende strijd mogen verwach ten. VROUW EN MEDEPLICHTIGE VER GIFTIGDE ECHTGENOOT. 20 jaar tegen beide geëist. Voor de rechtbank te Alkmaar ston den terecht de 25-j. Sara Verplanken en de 30-j. Hendrik de Groot, beiden uit Hoogwoud. Hun was ten laste gelegd, dat zij sa men Jacob Heida, echtgenoot van S. V. om het leven hadden gebracht door hem herhaalde malen vergif toe te die nen. Beide verdachten gaven het tenlaste gelegde toe, waarna tegen beide een ge vangenisstraf van 20 jaar werd geëist. De hoofdverdachte S. V. viel bij het ho ren van deze eis flauw en moest wor den weggedragen. DOODSTRAF VOOR MOORDENAAR VAN BARON VAN HARINXMA. Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden deed uitspraak in de zaak van S. E. Koopmans, voorheen restaurateur te Leeuwarden, die 14 dagen geleden be recht had gestaan omdat hy als leider van een groep Landwachters bevel had gegeven mr B. Ph. Baron van Harinx- ma thoe Sloten, lid van de rechtbank aldaar, te doden. Het Hof veroordeelde verdachte conform de eis van de pro cureur-fiscaal tot de doodstraf. Sjoerd Sonnema te Anjum, die op bevel van K. de dodelijke schoten heeft gelost, kreeg 20 jaren. Tegen hem was levenslang ge vraagd. DRIE NIEUWE SUB-COMMISSIES INGESTELD. Een communiqué van de Commissie G. D. meldt uit Kalioerang. dat in de vergadering van gisteren drie nieuwe sub-commissies zijn ingesteld; le een voor het behandelen van essentialia ten aanzien van de federatie en de Ned.- Indonesische Unie. 2e een voor defensie en binnenlahdse veiligheid en 3e een voor de procedure voor het plebisciet bp Java, Sumatra en Madoera. Hoe Van der Waals Koos Vorrink wist te overtuigen „NATIONAAL COMITÉ" WILDE ILLEGALE REGERING STICHTEN. Vanmorgen werd tijdens het proces Van der Waals getuige Schreieder ver hoord over het contact, dat deze met het Nationaal Comité kreeg. Het Eng- land-Spiel werd voornamelijk ook ge speeld om te trachten het „Nationaal Comité" te benaderen. Hij zeide uit het hoofd de namen van de agenten, die in 1942 in zijn han den vielen en de data, waarop ze „ge dropt" werden. Dan noemde hij op, welke agenten de verschillende golf lengten benutten vor hun uitzendingen naar Engeland. Eenzelfde systemati sche uiteenzetting volgde voor het jaar 1943. Van der Waals ging naar een uit Engeland opgegeven adres van een der leden van het Nationaal Comité en hoorde daar, dat Koos Vorrink, die als belangrijkste figuur gold, zeer voor zichtig werkte en zelfs voor eigen kring moeilijk te benaderen was. Het gelukte Van der Waals Vor rink van zyn soliditeit te overtuigen, door een telegram uit Londen aan dc verschillende leden van het comi té te doen rondsturen. Daarin werd een zin uit een brief van een zekere Van Looi aan een vriend in Engeland geseind." Vorrink was nu overtuigd, waarop een eerste afspraak tussen Van der Waals en Vorrink tot stand kwam. Van der Waals, aldus Schreieder, kwam te weten, dat Vorrink twee or ganisaties bestuurde, lo. een sabotage- organisatie, 2o. het Nationaal Comité, waarin vooraanstaande figuren op po litiek en economisch gebied zitting hadden. Het doel daarvan was, aldus getuige, een illegale regering te stich ten. die geregeld met de regering in Londen tn verbinding stond, ling van Van der Waals uitgebreide Koos Vorrink zond door bemidde- telegrammen over het doel van het Nationaal Comité naar Engeland, ten einde daarop goedkeuring te verkrijgen Er kwam inderdaad antwoord uit En geland. Vorrink. was echter van me ning, dat een persoonlijke uiteenzet ting in Londen zeer bevorderlijk zou zijn. PRINSES JULIANA OP DE AALSMEERSE VEILING. Het was een teleurstelling voor de honderden Aalsmeerders, die zich van ochtend voor de bloemenveiling had den opgesteld, dat het verwachte be zoek van mevrouw Roosevelt plotseling niet doorging. Op Soestdijk hod men echter ook begrepen, dat dit een grote ontgoocheling voor Aalsmeer moest zijn. Daarom besloot Prinses Juliana deze steeds weer imponerende bloemenweel de in de veilinghallen alleen te bezoe ken. Om half elf arriveerde de prinses, waar zij met een prachtig bouquet an jers werd ontvangen door de echtgenote van de burgemeester van Aalsmeer. De Prinses maakte vervolgens een rond gang door de hallen langs de enorme hoeveelheden seringen, rozen en tulpen, waarbij de Aalsmeerse sohooljeugd haar luide toejuichte. JUBILEUM-PAKKET VOOR MILITAIREN OVERZEE. Binnenkort zal de Niwin starten met een landelijke actie, welke ten doel heeft aan alle militairen overzee tea* gelegenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin een zgn. jubi- leumpakket uit te reiken. DR PH. VISSER IN HET KREMLIN ONTVANGEN. De Nederlandse ambassadeur te Mos-' kou, dr Ph. Visser, is gisteren door Sjvernik, de voorzitter van het presi dium van de Opperste Sovjet der Sov jet-Unie in het Kremlin ontvangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. Bij deze ontvangst was de onderminis ter van Buit. Zaken der Sovjet-Unie, Malik, aanwezig. ZEVENDE WETHOUDER VAN AMSTERDAM BENOEMD. Hedenmiddag benoemde de Amster damse gemeenteraad tot zevende wet houder mr Jan Jacob van der Velde (.PvdA) met 26 stemmen. De CPN-fractie en mevr. Heyermans (Onafh.) hadden voor de stemming de zaal verlaten. PRINS BERNHARD VOOR VOLLEDIG HERSTEL NAAR ZWITSERLAND. Naar 't secretariaat van Prins Bern- hard mededeelt, zal de Prins van Lon den, waarheen hij mevrouw Roosevelt heeft begeleid, rechtstreeks doorvliegen naar Zwitserland. Voor volledig herstel van zijn gezondheid wordt een verlen ging van het verblijf in de hoge lucht gedurende korte tijd noodzakelijk ge acht. De nederlaag der Italiaanse Communisten VOLLEDIG UITSLAG SENAATSVERKIEZINGEN. De volledige uitslag voor het gehela Italiaanse grondgebied van de verkiezin gen voor de Senaat luidt: Christen-democraten 10.740.131 stem men (47.9 procent); Volksfront 6.955J229 stemmen (31 procent); Socialistische Unie 1.580.722 stemmen (7 procent); Nationale blok 1.364.741 stemmen (6.1 procent); Republikeinen 637.433 stem men (2.9 procent); Monarchisten 436.597 stemmen (2 procent); Sociale beweging* 244.646 stemmen (1.1 procent); Overige partijen 467.684 stemmen. VERKLARING VAN SARAGAT. De verkiezingen hebben niet de ne derlaag van het communisme in Italië bekrachtigd maar wel die van de Nennl socialisten", aldus heeft Saragat ver klaard. Voorts zeide hy nog: Indien de socialisten uit de andere landen eerder het bewys hadden geleverd dat zy onze beweging begrijpen, dan zouden wij 2 millioen stemmen meer hebben behaald. Twee millioen anti-communistische stemmen, die nu op de lysten van de Christen-democraten zyn uitgebracht. Saragat zeide voorts, dat zyn eerste grote werk er in zou bestaan de meest dringende sociale hervormingen te ver wezenlijken, ln de eerste plaats in de landbouw. In dit opzicht hopen wij dat de Ohrlstelijk-democraten ons zullen steunen^ aldus Saragat. Ook zeide hy bereid te zyn de orga nisatie van zyn party „grondig te wy- zigen" om de Italiaanse socialistische partij weder op te bouwen, en dat hy gekant is tegen een scheuring in het Italiaanse vakverbond.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3