Euwe speelt remise legen Reshevsky PANDA EN DE PROFESSOR Rapport inzake herziening cler Sociale verzekering Uitbreiding der verplichting voor zelfstandigen Radio-programma WOEXSDAG 21 APRIL. Weer Sovjet-beschuldigingeh te Berlijn Qp een byeenkomst 'van de plaats vervangende commandanten van Ber lin hebben de Sovjets hun bescfouldi- fingen, dat de Westelijke geallieerden Berlijn hebben geplunderd, herhaald. Kolonel Jelisarov, de Sovjet-plaats vervanger, las een verklaring van drie pagina's voer. waarin ontkend wordt, dat de Russen Berlijn hebben geplun derd. Hy beschuldigde de Engelsen er van vier maal zoveel uit Berlijn ver scheept te hebben dan zij er in brach ten en de Amerikanen 6 keer zoveel. De Britse plaatsvervanger, kol. Ben son, noemde Yelisarof een meester in het verdraaien van feiten. Hij zeide. dat de Engelsen goederen ter waarde van 7 millioen mark naar Berlijn ver voerd en slechts voor 15 millioen mark er uit genomen hadden. De Amerikaan kolonel Babcock, noemde de Russi&he verklaring „de grootste verzameling van leugens en onwaarheden sinds Anani as". Babock zeide, dat 50.000 ton goer ren iedere maand in Berlijn gebracht werden, veel meer dan de Westelijke geallieerden volgens de Russen sinds het% begin van het jaar zouden hebben weggehaald. De Britse autoriteiten hebben de binnenvaart door de Sovjet-zone stil gelegd en by de Sovjet-autoriteiten ge protesteerd tegen het invoeren van nieuwe voorschriften voor dit vervoer, zo is officieel medegedeeld. De vrede met Oostenrijk Reber (Amerika) heeft de Sovjet-* afgevaardigde. Koktomof, na een wei nig constructieve zitting er van be schuldigd niet te wensen, dat er spoedig een vredesverdrag met Oostenrijk tot stand zou komen. Koktomof weigerde n.l. deskundigen te laten beginnen aan de uitwerking van details van kwesties waarover men overeenstemming had bereikt en wilde niet toestaan, dat de Oostenrykse capaciteit om meer te be talen zou worden onderzocht. Nadat men verschillende punten be sproken had, waarover men het niet eens is, werd overeengekomen, dat de Oostenrykse luchthavens groot genoeg zouden mogen zijn om te kunnen die nen voor de Oostenrykse luchtmacht en tevens voor de civiele luchtvaart. Dit betekent een concessie van de Sovjet- Unie. Men kwam niet verder ten aan zien van: 1. Oostenryks verplichtingen tegenover verplaatste personen en vluchtelingen; 2. Het Franse voorstel, gesteund door de Sovjets, om beperkin gen op te leggen aan de Oostenrykse bewapeningsindustrie, teneinde te voor komen. dat Oostenrijk wapens voor een eventuele herbewapening naar Duits land uitvoert. HET INCIDENT TE WENEN. De Sovjet-Russische autoriteiten te Wenen hebben gedreigd de samenwer king met de Amerikanen in Oostenrijk geheel te verbreken, indien de Ameri kaanse officieren en manschappen, die zy beschuldigen van „provocatie" te genover de Sovjet-Russische officieren na het schakingsincident in de Ameri kaanse sector, niet onmiddeliyk streng gestraft worden. Van hun kant eisen de Amerikanen bestraffing der Russen! SCHEEPSBERICHTEN. CELEBES, 19/4 van Belawan naar Poeloe Samboe; CORYDA, 21/4 v.m. van Curacao te Rotterdam verwacht: DANAE, van 21/4 van Amsterdam te Oran; JAPARA, 21/4 van Singapore, wordt 23/4 te Bombay ver wacht: KOTA INTEN, 17/4 om 19.15 uur te Hallfax, vermoedelijk 19/4 v.m. naar Rotterdam: LA WAK, 20/4 van Rangoon naar de Straits: LEOPOLDSKERK, 20/4 van Marseille te Le Havre; LINGE, 19/4 van Las Palmas naar Zaandam; MACUBA, AbadanBrisbane. 19/4 dwars van Co lombo; MADOERA, 19/4 van Port Said naar Londen; MEERKERK, Shanghai Rotterdam, 19/4 van Aden; OPHIR. 19/4 van Soerabava naar Macassar; REMPANG, 19/4 van Batavia naar Cherlbon; SAIDJA, 19/4 van Pladjoe naar Mlrl; SIBAJAK, BataviaRotterdam, pass. 19/4 23 uur Wight; STAD HAARLEM, Casablanca Vlaardlngen, pass. 19/4 Kaap St. Vincent; STRAAT SOENDA, 19/4 van Yokohama naar Kobe; TERNATE, JavaRotterdam, 19/4 6 uur te Suez; TJIPONDOK, 19/4 van Port Louis te Penang; TJITJALENGKA, 19/4 van Hongkong te Batavia; VALERIUS 20/4 van Batavia te Bangkok: VOLENDAM. BataviaRotterdam, pass. 19/4 12 uur Perlm; WILLDRECHT, 20/4 van Purfleat tc Ras Tanura; WILLEM RUYS, Rotter damBatavia, pass. 19/4 Kaap Guardaful; ZAAN, 19/4 van Sas van Gent te Lubeck; GROOTEKERK., 20/4 van Sydney te Rot terdam; PARKHAVEN. 19/4 van Rotter dam naar Buenos Aires. Voor inkomens boven f 6000 onnodig Verschenen is het rapport inzake de herziening van de sociale verzekering, z uitgebracht door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van dc Minister van Sociale Zaken en van dc Stichting van de Arbeid. De voornaamste conclusies luiden: KRING VERZEKERDEN. 1. Uitbreiding van de verplichte so ciale verzekering, welke thans alleen dc loonarbeiders omvat, tot de zelf standigen is gewenst. De uitbreiding van de ouderdomsverzekering en dit geldt mede voor de - weduwenver- zekering en de kinderbyslagvcrzcke- ring zou reeds aanstonds tot alle zelfstandigen kunnen geschieden. De ziekte- en invaliditeitsverzekering ware geleidelijk ~op de verschillende groepen van zelfstandigen toe tc passen. 2. By de wet moet de mogelijkheid geopend worden de ouderdomsverzeke ring geleideiyk aan uit te ^reiden tot die bevolkingsgroepen, welke buiten de kring der loonarbeiders en der zelf standigen vallen. 3. De verzekeringsplicht dient, be houdens wat betreft de ongevallen en de kinderbyslagvcrzekering, ge bonden te wezen aan een loon- of inkomensgrens, boven welke men buiten de verzekering valt. Deze grens zal naar het oordeel van de meerderheid der commissie op f. 6000, naar het oordeel van de minderheid der commissie echter op f. 4500,per jaar moeten worden gesteld. 4. Een inkomens- of loongrens naar beneden dient niet te worden gesteld. Voor die zelfstandigen, wier inkomen zo laag is, dat zy niet in staat zyn de premie cp te brengen, dient de moge lijkheid te worden geschaipen van ont heffing of vermindering van premie betaling. 5. De kring der verzekerden dient, met inachtneming van hetgeen in de derde conclusie van dit onderdeel is vermeld, voor alle takken der verzeke ring zovel mogelijk, dezelfde te zyn. 6. De gehuwde, in haar eigen huis houding werkende vrouw dient niet als zelfstandig verzekerde in de verzeke ring te werden opgenomen. De verzeke ring van de man dient mede de ouder- doms- en weduwe-verzekering van de vrouw te omvatten. 7. De in het bedryf hunner ouders werkzame kinderen moeten,, voorzover zij gehuwd, dan wel 21 jaar of ouder zyn, als zelfstandigen in de verplichte verzekering worden opgenomen, tenzy zy op arbeidersovereenkomst werkzaam zyn, in welk geval zij als werknemers verzekerd dienen te worden. OMVANG DER TE TREFFEN VOORZIENINGEN. By het uitspreken van hetgeen zy wensciyk acht omtrent de na te hef fen voorzieningen heeft de commissie zoveel mogelyk rekening gehouden met de economische en financiële mo gelijkheid van het land, zodat verdere voorzieningen dan de in dit rapport voorgestelde naar haar mening in ieder geval vooralsnog niet in over weging kunnen worden genomen. De commissie meent echter er op te moe ten wyzen, dat ook ten aanzien van de voorgestelde voorzieningen een grondige kostenberekening, aan de hand waarvan zal worden beslist in hoeverre een bepaalde voorziening economisch mogelijk is, geboden blyft. BIJ ZIEKTE. a. De maximum uitkeringsduur worde van een jaar op twee jaar gebracht. b. Het maximum dagloon, dat voor uitkering in aanmerking genomen, worde op f. 16,gesteld. c. De modelij kheid de datum van in gang van de uitkering van het zieken geld aan bepaalde groepen van zelf standigen later dan cp de derde dag na die van de aanvang der arbeidsonge schiktheid te doen ingaan, worde open gehouden. d. De uitkering van kraamgeld ware, eventueel in de vorm van het ter be schikking stellen van kraamhulp by .de ziekenfonds-verzekering onder te bren gen. BIJ ONGEVAL. a. Op historische en practisohe gron den dient een afzonderlijke ongevallen verzekering te werden gehandhaafd. b. In afwaohting van de reorganisa tie van het ziekenfondswezen dient de afzonderlijke regeling voor genees- en heelkundige behandeling en de ver strekking van kunstmiddelen te werden gehandhaafd. c. De arbeidsongeschiktheid tengevol ge van ongeval worde voor de eerste twee jaren geheel gelijkgesteld met de arbeidsongeschiktheid wegens ziekte, behoudens afzonderlyke registratie. d. By algehele arbeidsongeschiktheid' tengevolge van een ongeval worde tie ongevallenrente na de eerste twee ja ren gesteld op 70% van het dagloon, by gedeeltelyke arbeidsongeschiktheid op een evenredig deel daarvan. e. De aanspraak cp vergoeding van begrafeniskosten blyve gehandhaafd. f. De wezenverzekering worde onder gebracht by de kinderbijslagverzeke ring. De thans bestaande aanspraken van de overige nagelaten betrekkingen dienen in het kader van de ongevallen verzekering te werden .gehandhaafd. BIJ INVALIDITEIT, a De invaliditeits-verzekering dient gedurende de eerste twee jaren geheel op te gaan in de ziekteverzekering. b. De invaliditeitsuitkering bearage een percentage van het loon en worde, indien zulks naar het oordeel van me dische deskundigen mogelyk is, in evenredigheid met de mate van ar beidsongeschiktheid vastgesteld. c. De invaliditeitsuitkering worde by totale arbeidsongeschiktheid gesteld op 70% van het dagloon gedurende het eerste jaar, op 60% gedurende liet tweede jaar en daarna op 50% tot de 65-jarige leeftyd, by gedeelte lyke arbeidsongeschiktheid op een evenredig deel daarvan. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftyd wordt de invaliditeitsuitkering vervangen door een ouderdomspen sioen bodempensioen) d. Alvorens voor invaliditeitsuitkering iii aanmerking te kunnen komen moet tenminste gedurende drie jaar premie zyn betaald; N.B. Indien het denkbeeld de uitke ring te doen variëren met de mate va-h invaliditeit niet kan worden verwezen lijkt, dient nader de vraag onder de ogen te worden -gezien of de invalidi teitsuitkering reecls kan worden ver leend bij een invaliditeit van minstens 50% of dat moet worden vastgehouden aan het thans geldende percentage van 66 2/3. VOOR WEDUWEN EN WEZEN: a. Voor wezen geldt hetgeen onder 2 sub. f is opgemerkt; b. De weduwenrente bedrage in het algemeen evenals voor de weduwe van een door een ongeval getroffene 30 van het dagloop van de overle den verzekerde tenzy zy hetzy geen kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar heeft, hetzy nog geen 45 c.q. 50 jaar of niet blijvend invalide is, in weik geval zy niet voor weduwenren te in aanmerking komt. In dit geval wordt nochtans wel gedurende een korte tijd een over^angsüitkering ver strekt. c. Cumulatie van uitkeringen ter^ke van verschillende verzekeringen wordé voorkomen; d. Het weduwenpensioen dient op 65- jarige leeftijd over te gaan in ouder domspensioen. BIJ OUDERDOM: a. De wettelyke definitieve regeling - dient voor alle verzekerden een bo dempensioen te waarborgen. Daarnaast is plaats voor ondernemings- en be drijfspensioenfondsen en voor parti culiere verzekeringen. De hoogte van het bodempensioen moet worden ge richt naar de feitelijke gemiddelde uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening b. Voorzover de verzekering korter dan normaal heeft geduurd en/of voor zover niet regelmatig premie is betaald, wordt krachtens de definitieve regeling een evenredige korting op het bodem pensioen toegepast; c. Bij de overgangsregeling bedrage het ouderdomspensioen voor degenen, ten behoeve van wie in het geheel geen of nagenoeg, geen premiën zyn betaald, 70 van het maximum bodempensioen krachtens de definitieve regeling en voor degenen, wier ouderdomspensioen slechts gedeeltelyk kan worden bekostigd uit de ten behoeve van de betrokkene bepaalde premiën. een evenredig hoger bedrag. ci ue aanspraken van de verzekerde krachtens de invaliditeitswet blyven naast de nieuwe voorzieningen gehand haafd in de vorm van uitgesteld pen sioen: e. Inkomensaftrek blijve ook bij de regeling in de overgangsperiode geheel achterwege; f. Bij eenmader aan te geven aanslag in de vermogens- of inkomstenbelasting dient men niet voor „back-service" in aanmerking te komen, voorzover deze ten laste van het Rijk komt; g. De ouderdojnsuitkering aan ge huwden' zy groter dan die aan onge- huwden. INZAKE KINDERBIJSLAG: a. De zelfstandigen dienen in de kin- derbyslagverzekering te worden opge nomen; de uitkeringen behoren voor hen dezelfde te zijn als voor loon-arbei- ders> b. Het recht op kinderbyslag voor we zen zij in beginsel gekoppeld aan de verzekering van de overleden vader; c. De kinderbyslag dient voor wezen hoger te zyn dan voor niet-wezen. UITVOERING DER VERZEKERING: 1. Aan het hoofd van dc gehele uit voeringsorganisatie wordt geplaatst een .Centrale Sociale Verzekerings raad, welke raad als toezichthoudend en coördinerend toporgaan fungeert. Deze centrale sociale verzekeringsraad bestaat uit, 1/3 werkgevers-, 1/3 werk nemers-, en 1/3 overheidsvertegen woordigers; De uitvoering der sociale verzekering geschiedt bedryfstaksgewijze door be-, dryfsverenigingen Onder bedryfsver- cnigingen worden verstaan vakbe- drijfsVerenigingen met verplicht lid maatschap Naast deze verplichte vak- bedryfsverenigingen, werkende voor een bepaalde bedryfstak of voor bepaalde verwante bedryfstakken, zal één alge mene bedryfsvereniging worden toege laten als restorgaan. De bedry'fsvereni- gingen hebben een besturende en be slissende functie. 2. De administratie der bedrijfsvereni gingen wordt toevertrouwd aan een centraal administratiekantoor, dat over al in den lande bijkantoren en agent schappen heeft; 3. De Centrale Sociale Verzekerings raad kan een bedryfsvereniging op haar verzoek toestaan de administratie van een of meer takken der verzekering zelf te voeren. Een dergelijk verzoek kan alleen worden afgewezen, indien tegen inwilliging daarvan technische bezwa ren financiële, organisatorische en administratieve daarby inbegrepen blyken te bestaan. Een en ander zal in de wet nadrukkeiyk behoren te worden vastgelegd 4. Binnen het raam der bedrijfsvere nigingen kunnen voor de uitvoering van bepaalde onderdelen der sociale verze kering afdelingsklassen worden ge vormd. HET OPBRENGEN DER MIDDELEN: 1. De premie voor de verzekering van de werknemers zal in beginsel behou dens voor de kinderbijslagvcrzekering door dc werkgevers en de werknemers gezamenlyk dieneb te worden opge bracht. De toepassing van dit begin sel zal echter moeten worden bezien binnen het raam van de algemene loon- en pryspolitiek; 2. de premie voor de verzekering van de zelfstandigen dient door dezen te worden opgebracht. Het wereldkampioenschap schaken. GENERAAL KOENIG BEZOCHT STORMSCHOOL TE BLOEMENDAAL. Generaal Koenig, bezoSht gistermid dag de Stormschool te Bloemendaal, waar hy in gezelschap van de comman dant- der school, majoor j. H. A. K. Gualtherie van Wessel, Luit.-Generaal Kruis, diens echtgenote en Luit.-kol. Römer een aantal oefeningen en de monstraties van de hier in opleiding zynde manschappen bywoonde. Tot slot gebruikte het gezelschap de thee te Bloemendaal. Hy had er geen idee van, wat hy eigenlyk ■wilde doen. Hy zat te staren naar het oude blauwe porcelein op het vvas, antieke dressoir. Iemand had eens ge zegd, dat het kapitalen waard was. Ik zal het eens laten taxeren, nam Tom zich steeds voor. Maar hy kwam er nooit toe. Jaggers kwaim binnen en legde de avondbladen bij hém neer. Even daar na rustten de ogen van de oude Tom op de foto van een jongeman. Een ma gere jongeman, met veel donker haar en humoristische ogen, en hij dacht op eens, zonder er een reden voor te kun nen bedenken D&t is het soort jongeman, dat mijn zoon had kunnen zyn. Niet zo'n bijziende nietsnut. Hy nam de krant op en las: ,.De Ko ning heeft zijn goedkeuring verleend om Kapitein Peter Landon van het Ko ninklijke Westshires Regiment het Vic toria Cross toe te kennen voor byzon- dere dapperheid en zelfopoffering." Hy las door en zyn oude hart ver gulde zich met trots. Er was nog hoop voor het oude Engeland, zolang er zul ke kérels waren! Jonge mannen, die alles wilden wagen voor een verloren zaak, die een risico durfden te nemen, en die, zonder aan ham eigen kostbare huid te denken, allèèn de geweren het zwygen durfden op te leggen.-Die af schuwelijke Robert met zyn slobkou sen! Bah! De cude Tem nam zyn hoed af. Ik ben zó terug, zei hy tot Jaggers in de bar. jy neemt de zaak wel waar lot ik terug ben. Jaggers zei: Dat komt in orde. Eerst dacht ik, dat hy dronken sras, zei Jaggers, maar hy was niet iemand die dronk. Hy zat daar en lachte en lachte maar. Ik heb ze lekker te pakken! Ik heb ze allemaal lekker te pakken, zei hy. Er wacht enige mensen een aardige verrassing, voegde hy er aan toe. Misschien kwam het door dat hevige lachen. het was abnormaal te noe men, zoals hy toen lachte of mis schien -kwam -het van de ergernis die een .bezoek van zijn familieleden hem altyd bezorgde, maar in ieder geval stierf hy diezelfde avond tegen een uur of tien. En toen Robert en zijn vader aan kwamen zetten om een en ander te verkennen, wachtte hom een prachtige verrassing. De oude man had zyn ho tel met alles wat er by behoorde nage laten aan de .Victoria Cross kapitein, die hij nooit gezien had, behalve in de krant. Jaggers krabde zich op zijn hoofd. Ik weet niet wie het meest verrast de familie of die kapitein, toen hy in Engeland terugkwam en ontdek te, dat hij een hotel geërfd had. Maar hy is een aardige kerel om voor te werken. Een echte gentleman. Het maakt een heel verschil. HOOFDSTUK III. Lynn nam het blad op en bracht het naar boven. De jongeman was in een onrustige slaap gevallen. Toen ze bin nen kwam, schrok hij wakker, klemde het laken in zyn handen en keek -haar angstig aan. Bent ,u Tansy Deariove? Nee. en ook niet Dora Diplock, noch Susie Squelch of een van de an deren. Laten we daar niet opnieuw over beginnen. Ze schonk hem een' kop thee in. Zijn handen trilden, toen hij de kop van haar aan wilde nemen. Ze legde een arm om hem heen en steunde hem, terwijl ze de kop aan zijn lippen bracht. De hele middag leek hq#r 'n droom. Wat had die monnik ook weer gezegd? Als je geen plannen maakt en je zin nen niet op iets bepaalds zet, zie je scans opeens de weg, die je kiezen moet. Ze was Fittleford binnengekomen zon der veel hoop, en nu had ze hog geen gemeubileerde kamer gezien, maar wèl een zieke jongeman, die byzonder ver legen zat om een behooriyke huishoud ster. Stel je voor, dat zy tenslotte tooh^ degene was, waarop hij onbewust had* zitten wachten! Luistert u eens. Ze ging op de rand van zijn bed zitten. Ik ben niet één van de vrouwen, aan wie u hebt geschreven. Ik heb uw advertentie niet gelezen en ik had nog nooit van dit hotel gehooid, voordat ik hier vandaag toevallig belandde. Maar ik zou naar de betrekking hier willen solliciteren, op één voorwaarde." Watu.'... hy schreeuwde het bijna int. Hy greep haar hand vast alsof hy bang was, dat ze in lucht cp zou gaan, zoals andere aardige dromen, die (hij wel eens gehad had. Ik wil de 'betrekking hier graag hebben. Mits ik myn moeder mee kan brengen. Ik kwam hier vandaag heen om te trachten kamers -voor -myn moe der te vinden, die voor een poosje uit Londen weg moet om wat meer rust te hebben Grote goedheid, zei de jongeman zachtjes, ik kan het niet geloven. (Wordt vervolgd). Partij Botwinnik-Keres afgebroken De stryd in het schaaktournooi neemt by iedere ronde in hevigheid toe en opend steeds nieuwe perspectieven voor de schaakliefhebbers. Het Is niet ge- makkelyk te zeggen welke opening de party Reshevsky—Euwe gespeeld werd, het was een retiopening, maar dan in een wat ongewone stijl. Botwinnik koos in zyn partij de Franse verdediging, maar week reeds bij de vyfde zet van de gebruikelijke voortzetting af. Door een originele manoeuvre wist hij de positie van de centrumpion van zijn tegenstander te verzwakken. Daar Keres wel inzag, dat tegenaanval het beste verdedigingsmiddel was, deed hy enke le zetten op de koningsvleugel, welke een tegendreiging inhielden. Het schit terende spel van», de beide Sovjetmees- ters hield de toeschouwers zeer in span ning. Vele aanvallen en tegendreigin- gen volgden bij iedere zet. Keres bood verschillende malen een pion offer aan maar Botwinnik weigerde steeds. Er- ontstond een crisis toen de stelling zeer gecompliceerd was en beide tegenstan ders in tijdnood geraakten. Zij hadden toen nog ongeveer 10 minuten voor 10 zetten. Keres wist in deze situatie waar- schijnlyk niet de juiste voortzetting te vinden en verloor een pion. De party werd in een iets gunstiger stelling voor Botwinnik afgebroken Beide spelers hebben twee kastelen, terwyl Botwin nik vier pionnen heeft tegen Keres drie. Op Reshevsky's ongewone ope ningsmatten - riposteerde Euwe eveneens met een onverwachte manoeuvre met een paard en wist zo een stevige posi tie in het centrum te verkrijgen. Reshevsky verloor veel tijd met het uit denken van de lyn, waarop hij de actie zou voortzetten, en vond een mogelijk heid in het verhinderen van de ontwik keling van de zw.arte stukken op de koninginne-vleugel. Met een fyne 14de zet wist Euwe de druk van wit te ont gaan, waarna interessante combinaties volgden, die beide meesters met uiter ste stiptheid speelden^ Met de 20ste zet ruilden zy hun laatste paarden en by de 23ste hun koninginnen. Hieruit volg de een toreneindspel met symetrische opstelling van de pionnen. Geen van beide meesters zagen toen nog winst mogelijkheden en besloten by de 26ste zet tot remise. De stand luidt thans: Botwinnik 8 en 1 afgebroken party uit 12; Reshevsky 6 en 1 afgebroken party uit 12; Keres 5% en 2 afgebroken partijen uit 12; Smyslov 514 uit 12; Euwe 3 uit 12. 59) Je kunt nooit raden, wat Panda met de uitvinding van professor Kalker ging doen en daarom zal ik het- maar vertellen. Hy begon haar met de byl van de huisknecht in kleine stukjes te hakken!'! Ja, gewoon in stukjes, hele maal kapot! Toen professor Kalker en de deftige heer na een kwartiertje naar het toe stel begonnen te zoeken en na lang lopen en navragen op de binnenplaats terecht kwamei\, vonden ze daar alleen is altyd nog beter, dan dat die uilvin- nog maar een paar scherven „Wat heb je gedaan!!!???" kreet.de geleerde. „Mijn uitvinding! Mijn toestel! Wat mankeert je'? Hoe heet je?" „Het is een schandaal!" zei de deftige heer. „Dit is vernietiging van eigen dom! Dit is een schurkenstreekGy kunt een aanklacht indienen, profes sor!" „Doe dat dan maar!" zei Panda. „Het ding voor de oorlog gebruikt wordt. Er is al genoeg narigheid! En ik heet Panda'" „Juist!" zei de proffessor. „Het is dat je me vele diensten bewezen hebt. Pfcmda, maar anders zou ik werkelyk een aanklacht tegen je indienen! Je bent ontslagen! Je kunt gaan! Het idee! Myn uitvinding te vernielen, zonder om toe stemming te vragen! Verdwyn, Palma'" Begroting Economische Zaken aangenomen STRIJD OM WELVAART KAN BEGINNEN! De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting van Economische Zaken. De heer Stikker (VVP) wydde be schouwingen aan het Europees her stelplan en wees er op, dat wy sober dienen te leven zolang niet het pro ductieapparaat is opgebouwd. Een economisch herstel van Duitsland is een gebiedende eis en de plannen daartoe getuigen van een vooruit ziende blik. Daarvoor zyn offers no dig en het opzy zetten van senti- mentsoverwegingen. Mede in verband met de Benelux wees spr.. op de subsidiebedragen voor de levensmiddelen, welke het niet mogelyk maakt de concurrentiekracht ten aan zien van het buitenland te berekenen. Spr. drong aan op- vereenvoudiging van de Rijksbureaux. Aanbeveling zou het verdienen, er naar te streven, dat ieder ryksbureau zichzelf bedruipt. De heer Rip (AR) had gewild, dat het rapport over de bedrijfsorganisatie ge publiceerd ware. Alle aandacht dient geconcentreerd te zijn op het opruimen van overheidsvoorschriften. De heer Vixseboxse (CH) besprak het na-oorlogse economische leven van het volk. er op wyzende, dat onze boedel met zware schuld belast is. Nieuwe welvaart is dan ook niet tc bereiken met handhaving van een vooroorlogs levenspeil. De regering past zich te veel aan bij de wensen van het volk, dat denkt niet te kun nen leven zonder de wekelijkse hoe veelheid sigaretten en allerlei lekkers uit de banketwlnkcl. Nadat nog enige andere spiekers het woord gevoerd hadden, begon minister Van den Brink met een korte herden king van zyn overleden voorganger, oud-minister Huysmans en betuigde zyn dankbaarheid aan de V.S. voor de ver leende Marshall-hulp. Hij wees ér op, dat nu eerst de strijd voor de herwinning van welvaart in Nederland kan beginnen. De situatie is thans niet meer zonder uitzicht. Ten slote werd de begroting z.h.st. aangenomen. KORTINGSREGELING VERMOGENSHEFFING INEENS. Het Ministerie van Financiën deelt medé, dat 'n regeling is vastgesteld in zake het verlenen van korting by ver vroegde betaling van aanslagen in de veïmogensheffing ineens. Deze korting wordt alleen verleend, indien uiterlyk op de vervaldag van de eerste termyn. de tweede en derde ter mijn van de aanslag, geheel of ten dele, wordt voldaan met vry geld, met voor betaling aangewezen staatsobligaties of met lnschryvingen in de grootboeken d-er Nationale Schuld en in het Groot boek 1946. De korting bedraagt 4 's jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor betalingen, die plaats hebben nadat de eerste termijn van de aanslag reeds is verschenen, wordt echter geen korting toegestaan. Deze regeling geldt niet voor de ver- mcgens-aanwasbelasting. Mevrouw dr Roosevelt naar Amerika vertrokken IN GEZELSCHAP VAN PRINS BERNHARD. Mevrouw dr Eleanor Roosevelt heeft haar tweedaags bezoek aan ons land beëindigd. In gezelschap van Prins Bernhard is zy hedenochtend om half tien met het eigen vliegtuig van de Prins van het vliegveld Soesterberg naar Engeland vertrokken, waar zy scheep zal gaan naar de Ver. Staten. Wetsontwerp wijziging dienstplichtwet aangenomen 7000 PERSONEN ONTVANGEN KOSTWINNERSVERGOEDING. In de Tweede Kartier kwam gisteren o.a. aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) verklaarde de voorgestelde wyzigingen een aanzieniyke vooruitgang te achten. Tegen de formulering der vry stelling wegens kostwinnerschap had hij echter bezwaren en hij bepleitte in dit ver band speciaal de belangen der grote gezinnen. Ten aanzien van de lichtingsterkte onderschreef de heer' Roosjen (AR) de voordelen van een legerorganlsatle in de breedte, waartoe de minister wil ko men. Voor vry stelling wegens broeder- dienst wilde hy de minister niet al te zeer kluisteren. De heer Vermeer (Arb.) ging accoord met de gedachte aan een algemene oefenplicht. De heer Tilanus (CH) drong o.a. aan op een strenge keuring. De minister van Oorlog, de heer Fié- vez zeide o.a., dat het wetsontwerp de mogelijkheid voor elk legerstelsel open laat. Hy verklaarde, dat bet in de richting van strengere en betere keu ring gaat. Per lichting ohtvangen ruw geschat ongeveer 7000 personen kost winnersvergoeding. Het wetsontwerp is daarna goedge keurd zh.st,; de CPN kreeg aanteke ning, dèt zy geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De vergadering is daarna verdaagd .tot morgenavond. Dan komt aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van het vyflanden-pact. VRAGEN OVER KONING LEOPOLD'S AANKOMST IN ROTTERDAM. Van dc heer van der Goes van Naters. De heer Van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer heeft aan de Mi nister-President de volgende vragen ge steld: 1, Is het de minister bekend, dat ""de aankomst van de Koning der Belgen als particulier persoon te Rotterdam, tot demonstraties en derhalve ook tot het gevaar van contra-demonstraties aan leiding heeft kunnen geven, doordat: 1. aan groepen Belgen in boten en bootjes vergund werd het schip, waarop de Koning zich bevond te naderen; b. de mogely kheid geschapen was voor het per megaphoon overbrengen van toe spraken door Belgen; c. de Koning op dit vroege morgenuur in een open auto mobiel werd afgehaald; d. het politie- cordon door groepen demonstranten is kunnen worden doorbroken? 2. Is de minister niet van mening, dat moet worden voorkomen, dat 'op Neder lands grondgebied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke betrekking hebben op hun binnenland se politieke aangelegenheden? 3. Indien de minister de voorgaande vraag bevestigend beantwoordt, wil hy -dan mededelen of hy, in de uiterst deli cate omstandigheden, waarin het Bel gische Koningshuis zich thans bevindt» het niet verhinderen van de in de eer ste vraag, sub a tot d, vermelde demon straties mede in verband met het gevaar van contra-demonstraties juist acht en welke autoriteiten daar voor verantwoordeiyk zyn? EEN PROBAAT WERKEND MIDDEL De 42-j. schilderspatroon J. H. was met twee andere schilders bezig een huis op te knappen in Den Haag. Het interieur moest geschilderd worden. Een collega, die het huis passeerde en de patroon in een vreemde houding op de trap zag liggen, ontdekte, dat de man bewusteloos was. Ook de twee an dere schilders bleken buiten westen te zyn. Vermoedelyk zyn de drie mannen be dwelmd door de dampen, welke een nieuwe verfverwyderingsproduct van eigen vinding verspreidde. In een ziekenhuis werden de drie mannen weer by gebracht. VOOR DONDERDAG 22 APRIL. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: ochtendrhythme. 7.50- dagopening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: gram.- muziek; 8.45: .balletmuziek van Tsjal- kofskl; 9.15: morgenwijding door ds A. Oskamp; 9.30: L. Kraus, piano; 9.45: ar beidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35: T. Layton cn piano, 10.50: yoor de kleuters; 11.00: orgelconcert; 11.45: tafel dekken en -dienen in de middeleeuwen; 12.00: Lyratrlo; 12.30: weerpraatje; 12.33: in 't.spionnetje; 12.38: Dlck Willebrandts, plano; 13.00: nieuws; 13.15; Vaudeville^ Strijkorkest; 14.00: voor de vrouw. 14.20: sollstenconcert; 15.00: vóór zieken en ge zonden: 16.00: wetenswaardigheden; 16.00 reprises: 1640* Ned. muziek uit de Prui kentijd; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: eLs gars de Paris; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: bioscooporgel; 19.15: Volksmuziekschool19 45: RVD ant woordt: 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dqg; 20.15: Radio Philh. Orkest; 21/20: klankbeeld over Tromp: 22.15: Diverti mento Orkest; 22.45: De West Europese Unie en Nederiand: 23.00: nieuws: 23.15 24.00: gramofoonmuziek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: werken van Hëndel en Te- lemann: 7 45: morgengebed en liturgi sche kalender: 8 00r nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: gram.muzlek: 9 30 waterstanden: 9.35: Lucienne Boyer; 9.45: schoolradio: NCRV 10.00: muziek van Handel; 10.15: mor- i „Wi gendi'enst o.l.v. ds M. de Goede; 10.45: geesteiyke liederen; KRO 11.00: zieken bezoek; 11.45: Maastreechter Staar; 12.00: Angelus; 12.03: orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: reportage landdag Ned. Kath. Vrouwen beweging te Utrecht; NCRV 14.00: Kamer orkest; 14.40; voor de vrouw: 15.00: en semble Donauklanken; 15.30: Radio Cem balo Gezelschap; 16.00: bijbellezing; 16.45 muziek van Purcell; 17.00: jeugdjournaal; 17.30: Omroep A Capella Koor; 17.50: voor de jeugd; 18.00: Glaconda Ensemble; 18.15 land- en tuinbouw; 18.30: Glaconda En semble; 18.45: instrumentmakers in de dop; 19.00: nieuws; 19.15: Leger des Heils; 19.30: actueel geluid; 19.45; hoe huldigen de vrouwen de Koningin? 19.55: Bach- koraal; 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15; gewesteiyke steravond te Leeuwar den; 21.30: famillecompetitle; 22.00: ge westelijke steravond: 22 30' de vaart dgr volken; 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15: Muslca Nova; 23.4524.00; slotaccoord. AGENDA WdENSDAG: Spiritisch Genootschap. Spr. P. van der Sacrum", Gerecht 10: 8 uur nam. Mlddelstegracht 3 Woude. 8 uur nam. Schouw.burg K..v. .Lltteris -"Ijppri" yijr nam. \t Raedthuys (N. Rijn): Psychometrisch* avond. 8 uur nam. DONDERDAG: Schouwburg: K.V. „Lltteria Sacrum*, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2