iialië heeft overtuigend hel communisme afgewezen De Y.SI. willen orde in Palestina helpen bewaren Senaat en Kamer achter de Gasperi WEERBERICHT Regering De Gasperi zal blijven Gebrekkige materiaal-positie veroorzaakte spoorwegongeluk .J Mei een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG. 21 APRIL 1948 No. 26367, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Leiden - Giro no.: 57055 De cijfers, die over de Italiaanse verkiezingen binnen komen, bevestigen volledig het beeld, dat zich gisteren reeds aftekende. Dit geldt voor de Se naat en voor de Kamer, waarvoor ook zij dit voor de Senaat niet doen! Ook slagen. Het ministerie van binnenlandse za ken gaf de stand voor de Senaat gis teravond als volgt: Het betreft hier 40407 van de 41647 districten). Chr. democraten 9.246443 (47,9%) Volksfront 5.882253 (30,5%) Soc. Unie 1.348511 7 Nationaal bloc 1.295490 6,6%) Republikeinen 510132 2.6%) Monarchisten 415358 2,6%) Ital. Soc. Beweging 242353 1,3%) Ds minister van binnenlandse zaken heeft voorts meegedeeld, dat tot dus ver 16 senators zajn gekozen, die meer dan 65 procent der stemmen in hun districten op zioh hebben verenigd. Van hen zijn 15 chr. democraat en 1 candi- daat van het volksfront. Om half elf gisteravond waren voor de Kamer de volgende stemmen geteld in hét gehele land: Chr. democraten Vólksfront Socialistische Unie Nationaal bloc Republikeinen Monarchisten Ital. Soc. Beweging 9.554.614 6.330.614 1.447.714 687.432 463.690 430.006 370.191 Andere partijen samen 411.931 (48,5%) (32,1%) 7,4%) 3,5%) 2.4%) 2,2%) 1,9%) Het aantal afgevaardigden voor de Senaat dat gekozen wordt, bedraagt 237. Bovendien hebben deze periode 107 senatoren het recht, bij benoeming zit ting te nemen wegens aan de repu bliek bewezen diensten. Van hen be horen er 45 tot het volksfront (onder wie 31 communisten) en 18 tot de chr. democraten. Volgens schattingen, die nog niet officieel doch betrouwbaar zijn, zal de verdeling der zetels in de Kamer als volgt zijn: Christen-democraten 274 279, volks front 194 k 196, socialistische unie 40 tot 41, nationaal bloc 17 tot 20, repu blikeinen 14 tot 16, monarchisten 12 tot 13, Italiaanse sociale beweging 10 tot 11, andere partijen samen 5. Volgens dezelfde niet-officiële schat tingen is de verdeling der zetels voor de Senaat: Christen-democraten 116—118, volks front 75/77, socialistische unie 12/14, nationaal bloc 12/14, republikeinen 7, monarchisten 5, Italiaanse sociale be weging 2, onafhankelij ken 2. Wanneer hierbij de senatoren gevoegd worden die wegens aan de republiek bewezen diensten het recht hebben benoemd te v/orden is de verhouding volgens de schatting: christen democraten 134/136 volksfront 120/122, nationaal bloc 31/33 socialistische unie 24/26, republikeinen 13, monarchisten 9, onafhankelijken 6 en de Italiaanse sociale beweging 2. Het schijnt waarschijnlijk, dat de christen-democraten in de Kamer een winst van ongeveer 70 zetels zullen boeken boven hun totaal ln de oude assemblee. Het volksfront, bestaande uit communisten en uiterst linkse so cialisten, zal bijna hetzelve aantal ze tels hebben als voorheen. (Hierbij dient in acht genomen te worden, dat de nieuwe Kamer veel meer zetels heeft). Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de verkiezingsresultaten waarschijnlijk ernstige beroering in de gelederen der communisten en extreme socialisten zal teweeg brengen, aldus Reuters correspondent. Op welke wijze dit tot uiting zal komen bij de commu nisten is thans onmogelijk te zeggen. Bij de extreme socialisten echter zul len de verkiezingsresultaten waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat vele ontevredenen zich zullen afscheiden. Bekend is. dat de voormaligs minister van openbare werken, Romita, enige maanden geleden de partij probeerde te verlaten, doch gedwongen werd in de partij te blijven. Men is van gevoelen, dat Romita en zijn aanhangers thans niet langer zullen aarzelen om uit de partij te treden. Het uittreden van Ro- mite zou ongetwijfeld de positie van de socialistische eenheidspartij van Lombardo en Saragat versterken. Volgens Reuters correspondent hebben overal in Italië „feesttonelen" plaats, „zelfs in Milaan, waar de mensen thans de communisten voorbijlopen, als zij te vergeefs hun nederlaag trachten weg te redeneren via een luidsprekersysteem". Talbot meldt verder, dat de beleggers de uitslagen der verkiezingen niet heb ben afgewacht en dat zowel te Rome als Milaan op de beurs druk gekocht werd. „De prijzen schoten omhoog als gevolg van de nederlaag van het volks front. daar men weet. dat voor ten minste de vijf komende jaren de par ticuliere onderheming in zaken onaan getast zal blijven." De Gasperi heeft het volgende ver klaard: „Het Italiaanse volk heeft zon der twijfel krachtig uitdrukking willen geven aan de wil, niet door het bolsje wisme geregeerd te worden In de twee de plaats heeft het erkend, dat de re gering iedere poging heeft aangewend voor de reconstructie van het land en de economische sanering". Ondanks het grote regeringsoverwicht realiseert men zich in politieke kringen, dat De Gasperi wel is waar een belang rijke fase in de strijd tegen de over heersing van het volksfront heeft ge- WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm weer. In het Zuiden en Westen tijdelijk meer bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Matige wind tussen Oost en Zuid. 22 APRIL. Zon op: 5.29 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 18.37 uur; onder: 5.18 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.09 uur. 2125 jarigen meestemmen, terwijl voor de Kamer is het Volksfront ver wonnen, doch dat het communisme een zeer machtige factor-in het politieke leven van Italië blijft. Niet alleen door de macht van het aantal, doch ook door straffe organisatie. In mldden-Italië, in de provincies Emilia, Toscane, in ste den als Florence, Genua, Spezia, Bo logna, heeft het volksfront zijn grote steunpunt behouden. In het Noorden heeft het aanzienlijk terrein verloren' in industriële centra als Milaan en Turijn. Het heeft zijn grootste echec geleden langs de grenzen van Joego slavië. Het ligt in de verwachting, dat het volksfront thans meer dan ooit gebruik zal maken van de macht, die het in de vakbonden bezit. De leiding van de een- heidsbond is nog steeds samengesteld op grond Van de verkiezing in Juni 1947 die de communisten 57. de socialisten 23 en de christelijken slechts 13 dèr zetels gaf. De leiding der vakbonden is dus nog geheel in handen der commu nisten. De eerstvolgende verkiezing in de vak bonden, die een verschuiving van de politieke invloeden zou kunnen bewer ken, zal eerst in 1949 plaats hebben. In het Westen van Europa en in Amerika wordt de uitslag natuurlijk warm toegejuicht, in het Oosten tracht men de nederlaag zoveel mogelijk goed te praten en te verdoezelen. Welk spel speelt het Volksfront? Onze correspondent te Rome telefo neerde ons gisteravond: De verkiezingsuitslagen, waaromtrent steeds nauwkeuriger gegévens bekend werden, zijn van dien aard, dat thans een behoorlijke meerderheid voor d-s middenpartijen absoluut gewaarborgd is en derhalve tevens een bestendiging van het regeringsbeleid. De nieuwe re gering zal het vijfde kabinet-De Gas peri worden en het is aan te nemen, d-at die evenals de laatste maanden het geval was ook nu weer door de Sara- gat-partij, de republikeinen en de rechtsliberalen zal worden gesteund. Het vierde kabinet-De Gasperi heeft in Italië gced opbouwend werk verricht en er is geen aanleiding tot een andere regeringscombinatie, die op basis van de huidige verkiezingsuitslag ook moei lijk zou zijn samen te stellen. Een der gelijke regering zou in het nieuwe par lement en de senaat op een meerder heid van 65 tot 68 procent kunnen rekenen. De overwinning op de communisten is groter geweest dan men had durven verwachten, en de aanhang van de uiterst rechtse neo-fascisten blijkt niet van dien aard, dat zij een gevaar op levert. Alleen te Rome behaalde zij bijna 6 procent van de stemmen en ook in Zuid-Italië bleek enige aan hang te bestaan. Het Noorden, dat de Duitsers in het laatste stadium van de oorlog heeft gekend en dat zich de republiek van Mussolini in die tijd her innert, moet van deze neo-fascisten niets hebben. Deze grote overwinning op extreem links en extreem rechts wijst er op, dat het Italiaanse volk zichzelf heeft hervonden, en dit is temeer bewonde renswaardig, waanneer men bedenkt dat deze verkiezingen plaats vonden na 22 jaar van fascistische nationale grootheidswaan, een gevoerde en ver loren oorlog, een vreemde bezetting en in een tijd van bittere materiële noden. Het vinden van de midden weg onder deze omstandigheden dwingt respect af. Het Italiaanse volk blijkt weer te wil len aanknopen bij de gezonde demo cratische traditie van voor 1920. Wij zijn wel eens geneigd te vergeten, dat er in Italië voordien een betrekkelijke rust en welvaart heersten, en dat poli tieke onrust, tot uiting komend in re- geringscrises en andere politieke span ningen er minder dan in andere latijn- se landen, zelfs minder dan in Frank rijk voorkwamen. Het is thans de vraag, of de commu nisten het hersteld van de nationale kracht willen beletten. Reeds zijn twee mislukte aanslagen gepleegd op wapenopslagplaatsen, terwijl voor 25 April een grote communistische massa betoging in Milaan is uitgeroepen. Om onbegrijpelijke redenen publiceren de uiterst linkse bladen voortdurend mis leidende berichten en uitslagen, en in de koppen wordt melding gemaakt, dat het Volksfront een grote overwinning op de reactie heeft behaald en dat het thans duidelijk is, dat het Volksfront meer zetels in het parlement krijgt, xdan het tot nu toe had in de wetge vende vergadering. Dit is op zichzelf wel juist, doch het parlement telt in totaal veel meer zetels, dan de wetge vende vergadering! De 150160 uiterst linkse afgevaardigden van het parle ment zullen niet alleen 280 Christen democraten, maar ook 120140 leden van andere fracties tegenover zioh vinden. Belangrijk Is voor de gang van zaken in de volgende maanden de houding van de vakbonden. Het algemeen vak verbond heeft tot dusver een uiterst links bestuur, doch dit zal binnenkort plaats moeten maken voor nieuwe fi guren, aangeziefi van verschillende zij den stemmen zijn opgegaan tegen het misbruik maken van dit vakverbond bij het organiseren van zuiver politieke stakingen. Van Katholieke en andere zijde zal de arbeiders geadviseerd wor den uit het Algemeen vakverbond te treden en eigen vakorganisaties cp te richten, wanneer het algemeen vakver bond niet een meer nationale politiek gaat voeren, en zulk een scheuring trachten de communisten juist te voor komen, teneinde te verhoeden dat de krachten der arbeidersklasse worden verdeeld. In het eerstvolgende jaar wordt thans door deze verkiezingsuitslag al met al een snelle wederopleving van de Italiaanse nationale krachtsinspan ning ten behoeve van de wederopbouw verwacht. Sovjet-rapport over vliegtuigbotsing boven Berlijn GEEFT ENGELSEN DE SCHELD. De Russische commissie van onder zoek naar het vliegtuigongeluk boven Berlijn, waarbij een Russische jager en een Brits passagiersvliegtuig tegen el kaar botsten en neerstortten, heeft zo meldt Tass, haar rapport gepubliceerd. De commissie herhaalt de bewering van Russische zijde, dat het Britse vliegtuig „uit de wolken schoot" en in aanra king kwam met de staart van de Rus sische jager. Verder wordt gezegd, dat het landingsgestel van de Russische jager neer was en de jager zich gereed maakte om te landen. Ten gevolge van de botsing vatte het Britse vliegtuig vlam en stortte brandend neer. De bot sing ontstond, „doordat het Britse vliegtuig niet volgens de reglementen werd gevlogen en uit de wolken schoot" Voor de vlucht was tevoren geen toe stemming verzocht van het Berlijnse bureau voor het luchtverkeer, aldus het rapport. Verder wordt verklaard, dat de Russen reeds op 5 April hadden voor gesteld een gemengde Brits-Russische commissie van onderzoek te vormen. Pas vier dagen later werd het verzoek door de Engelsen ingewilligd. Nog voor het onderzoek begon, werd van Britse Zijde de noodzakelijkheid geopperd van het indienen van aparte rapporten. „Naarmate het onderzoek van de ge mengde commissie vorderde, bleek, dat de Britse groep kennelijk van plan was het tweezijdige onderzoek te doen mis lukken. De Russische groep legde aide concrete gegevens in haar bezit over. De Britse groep weigerde dit echter. Ook weigerde zij haar lezing van de ramp mede te delen. De Britse deskun digen vermeden angstvallig een weten schappelijk onderzoek en stonden er op dat allereerst zekere ooggetuigen wer den opgeroepen, waaruit bleek, dat zij niets voelden voor een onderzoek op grond van feitelijke gegevens. Op 13 April verklaarden de Engelsen, dat zij alleen een onderzoek zouden instellen". Mevrouw Roosevelt verbaasd over onze wederopbouw BOODSCHAP AAN DE V.S. .Mevrouw Roosevelt heeft, via de Wereldomroep, een kcrte groet gericht tot haar landgenoten in de V.S., waarin zij o.m. zeide, dat zij de gelegenheid had iets van België en Holland te zien. Wat haaa\ het meeste cpviel, was de 'grote ijver. 't Heeft mij verbaasd, hce men de wederopbouw heeft aangepakt, hoewel de schade en verwoestin gen in sommige plaatsen zeer groot waren en hoe men 't land weer productief heeft gemaakt. 0.p een vliegtocht boven een deel van Nederland, dat niet lang ge leden nog onder water lag, en waar cp het ogenblik de produc tie* weer is begonnen, heb ik ge zien, dat vooral in Nederland, waar meer schade is aangericht dan in België, de resultaten zeer opmerkelijk zijn. V, Lewis veroordeeld De voorzitter van de Amerikaanse mijnwerkersbond, John Lewis, is. in verband met de recente staking van vierhonderdduizend mijnwerkers, ver oordeeld tot een boete van twintigdui zend dollar, terwijl de bond tot 1.400 000 dollar werd veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan „ongehoorzaam heid aan de rechtbank". De assistent procureur-generaal, Graham Morison. zei, dat hiermee het strafrechtelijk deel van de zaak als afgedaan beschouwd kon worden. Eventueel zal nog een eis tot schadevergoeding in civiele proce dure worden ingediend. Lewis heeft 75.000 mijnwerkers, die gisteren in staking zijn gegaan uit pro test tegen de veroordeling van hun lei der wegens belediging van het hof, ver zocht aan het werk te gaan. Foto Van Vliet De achterste wagen van de oorspronkelijk gederailleerde trein Den Haag- Leiden werd op een hoogte van anderhalve metet overlangs opengereten door de even later uit de richting Leiden komende trein, die zelfs met volledig aangezette remmen niet tijdig tot stilstand kon komen. Alleen op dit punt mogelijk, herhaling zal voorkomen worden Het- spoorwegongeluk tussen Voor schoten en Den Haag, waarvan wij gis teren reeds melding maakten, heeft het treinverkeer op dit uiterst drukke baan vak de gehele middag en avond ge stremd. De treinreizigers werden tussen Leiden en Den Haag met een veertigtal bussen van de spoorwegen vervoerd. Hedenmorgen werd de gewone half uur - dienst der treinen weer hervat, doch daarbij kon de plaats van het ongeval nog slechts op één spoor worden gepas seerd, waardoor nu en dan een korte vertraging optrad. De gehele nacht is doorgewerkt aan het vrijmaken van de lijnen, die zowel aan rails als boven leiding ernstige schade hadden opgelo pen. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen werd het volgende ver klaard over de oorzaak van het ongeluk. „Uit een nauwkeurig onderzoek ter plaatse is vast komen te staan, dat de oorzaak van de ontsporing gezocht moet worden in spoorspatting (wijken van de rails door sterke verwarming). Een dergelijke spatting kon alleen Zes-mogendheden-conferentie hervat HET AANDEEL DER BENELUX. De zes-mcgendhedenconferentie, die ha-ar zitting te Londen in Maart ver daagde, is gisteren weer te Londen bij eengekomen. De volgende herziene agenda werd aanvaard: 1.De rol van de Benelux-landen in de .politiek van Duitsland, 2. De rol van de Duitse economie in de economie -van Europa ais geheel en de contróle over het Ruhr gebied. 3. De ontwikkeling van de politieke en economisóhe organisatie van Duits land. 4. Voorlopige territoriale regelingen. 5. Veiligheid tegenover Duitsland. Met algemene stemmen werd beslo ten van de agenda te schrappen: De .verhouding tussen West-Duitsland en het Europees herstelprogramma en de herstelbetalingen. In de Domkerk te Utrecht heeft in tegenwoordigheid van de Kon. Familie de aanbieding van het ere-doctoraat van de Utrechtse Universiteit aan Mevrouw Roosevelt plaats gehad. De Koninklijke Familie tijdens de plechtigheid. Echter niet alleen De gedelegeerde der V. S„ Warren Austin, heeft aan de politieke com missie der Verenigde Naties doen we ten, dat de Verenigde 1 Staten bereid zijn met anderen „de verantwoorde lijkheid te delen voor het bewaren van de orde in Palestina". Austin voegde er aan toe, dat de V. S. met enige andere landen de kwes tie van 'gezamenlijke verantwoordelijk heid besproken hadden. Deze besprekin gen hebben tot dusver echter geen tast baar resultaat gehad. De Verenigde Staten zijn bereid hun aandeel in po- litiestrijdkrachten te leveren, die nodig •BINNENLAND Gistermorgen is op het emplacement van het staatsspoorstation te Den Haag de 62-jarige hoofdopzichter der Ned. Spoor wegen J. H. Herberts, door een rangerende locomotief overreden en op slag gedood. Prinses Juliana is voornemens 26 en 27 April a.s. een bezoek te brengen aan de Limburgse mijnstreek. In de nacht van 17 op 18 Januari van dit Jaar werd Ingebroken ln de goud en zllverwinkel van de heer Van D. ln de Boekhorststraat te 's-Gravenhage. Er werd voor een waarde van f. 25 000 ontvreemd. De centrale recherche te Den Haag heeft thans de dader, de 25-Jarige F. B. uit Utrecht, zijn medewerkers en de helers weten op te sporen. Gistermiddag is te Aalborg (Jutland) het eerste toestel op de nieuwe K L.M.-lijn AmsterdamAalborgGöteborg aangeko men. Als vertegenwoordiger van Oost- Indoneslë zal dr J. C. Engelen uit Makas sar deelnemen aan de medische conferen tie. welke ln Mei a.s. te Washington zal worden gehouden. 745 Nederlandse immigranten, voor het merendeel boeren, zijn aan boord van de „Kota Inten" de haven van Hallfax aangekomen. Gisteravond gaf de minister van oor log Luit.-Kol. A. H. J. L. Flevez in het kasteel Oud-Wassenaar een cocktailparty ter ere van generaal Koenlg en diens echt genote. waarbij vele hoge autoriteiten aan wezig waren. BUITENLAND Gisteravond is een aanslag gepleegd op Walter Reuther, voorzitter van het ver bond van arbeiders ln de Amerikaanse automobiel-industrie, dat aangesloten is bij het C.I.O. Hij werd onmiddellijk, naar een ziekenhuis vervoerd. Het Sovjet militaire bestuur heeft bepaald, dat voortaan de dagbladen en tijdschriftèn uit West-Duitsland en de Westelijke sectoren van Berlijn, alvorens zij kunnen worden gedistribueerd, aan de dienst voor de openbare voorlichting van de Sovjet-zène moeten worden voorgelegd. Tussen Frankrijk en Engeland is een luchtvaartovereenkomst gesloten. die hoofdzakelijk voorziet in het verlenen van wederzijdse faciliteiten, ten behoeve van militaire vliegtuigen ln beide landen. De Duitse rechters ln de Brits-Ame rikaanse zone zullen voortaan de voedsel rantsoenen van zware arbeiders tweede klas ontvangen om de situatie te vermijden dat „naar verhouding slecht gevoede rech ters zullen moeten oordelen over indi viduen, die goed gegeten hebben uit ie opbrengst van zwarte handel". Leden van de reddingsploeg hebben de laatste der Ingesloten mijnarbeiders uit de mijn b() Lens (Noord-Frankrijk), waar Maandag een zware ontploffing heeft plaats gehad, bevrijd. Gisterochtend be droeg het aantal doden elf. Voorts worden twee meisjes vermist, van wie men aan neemt. dat zijomgekomen zijn. In het ziekenhuis worden 26 arbeiders, die brand wonden hebben opgelopen, behandeld. Reuter meldt uit Rome, dat het thans vast staat, dat de Paus op Hemel vaartsdag ÏW49 het Jaar 1950 tot heilig jaar zal uitroepen. President Pacado van Costa Rica is afgetreden nadat hij een vredesverdrag had getekénd met de opstandelingen. Krachtens dit verdrag wordt het presi dentschap overgedragen aan de 74-Jarige Santos Leon Herrera. Volgens het Japanse persbureau Kiodo Tsoesjln wijzen de volledige cllfers vm de in October gehouden volkstelling u t, dat Japan 78.627.000 ^nwoners telt. Fritz Kuhn. voormalig leider van de Duitse Nazi-organisatie in de V S.. is door een zuiveringsrechtbank te Muenchen tot 10 jaar werkkamp en cpnflsceltle van zlin bezit op 3000 mark na veroordeeld. ShlnwelL de Engelse minister van oorlog, heeft de afschaffing van de gum miknuppel bevolen, voor zover deze nog door ondervragingsofficieren van het Brit se leger ln Duitsland gebruikt werden. zouden zijn „gedurende de wapenstil stand en het tijdelijke beheer". De Al gemene Vergadering der V. N. zou de leden kunnen aanwijzen, die zich be reid verklaren de taak op zich te ne men. De Verenigde Staten wensen ech ter niet alleen op te treden. „Wij geloven niet, dat de volken van Palestina gerechtigd zijn voor de V. N. te verschijnen ten einde eisen te stel len, die door de andere partij en door de wereld aanvaard moeten worden als het enig alternatief voor oorlog", aldus Austin. Indien gelden benodigd zijn om wel ke aanbeveling van de beheersraad ook uit te voeren en de regering van Pa lestina deze niet kan opbrengen, dan moeten deze gelden naar de mening van Austin als subsidie of lening door de V. N. als geheel verstrekt worden in de normale vorm van bijdragen aan het budget der V. N. Austin zeide dat wapenstilstand en beheer tesamen een militaire en poli tieke rustpauze beogen ten einde men senlevens te redden en verdere onder handelingen over de uiteindelijke poli tieke regeling mogelijk te maken. Austin besloot met de volgende woor den: ..Indien de V. N. de tijdelijke ver antwoordelijkheid voor de regering van Palestina aanvaarden, moet al het mo gelijke gedaan worden om het econo misch herstel en de ontwikkeling van het land voor het wederzijds belang van alle bewoners te bevorderen". De vertegenwoordigers van het Joods bureau en de Arabische hoge commis sie zijn uitgenodigd zonder het recht van stemmen aan de besprekingen van de politieke commissie voer Palestina deel te nemen. Gromyko bleef voor het verdelings* plan. China sprak zich pit voor beheer- schap. Intussen duurt de strijd in Palestina onverminderd voort 1 voorkomen op het punt, waar dit ook is gebeurd, omdat daar 180 meter van het baanvak door de gebrekkige ma teriaalpositie niet zo gebouwd is als dc overige baanvakken. Deze „tech nische fout" heeft bij de plotseling optredende warmte het ongeluk doen ontstaan. De Nederlandse spoorwegen zullen nu het baanvak, dat over 250 meter totaal aan flarden is gereden, zodanig herstellen, dat een herhaling van een treinontsporing, zoals gister middag gebeurde, niet meer mogelijk zal zijn." Het verloop van het ongeval vermeld den wij gisteren reeds. De oorzaak van de gelukkige omstandigheid, dat zich geen persoonlijke ongevallen voordeden, is gelegen in het feit, dat de passagiers uit de het eerst gederailleerde wagens deze reeds verlaten hadden, toen de trein uit Leiden het ongeluk comple teerde. De bestuurder van deze tweede trein, o.m. gewaarschuwd door met vlaggen over de baan tegemoet lopende Inzittenden van de oorspronkelijk gede railleerde trein, zette voorts direct de stroom af en alle remmen op volle kracht aan. Daardoor kwam de botsing tussen beide treinen, die meer het karakter van een schampschot dan een treffer had, niet met volle kracht aan. Bovendien had-de bestuurder van de tweede trein onmiddellijk de reizigers van de voorste wagen gewaarschuwd, zich naar de achterzijde van het trein stel te begeven. Gelukkig is deze trein op de rails gebleven bij het schaihpen van de gederailleerde wagens, terwijl de botsing niet hard genoeg aankwam om de wagens te doen kantelen. Onder de gegeven omstandigheden had het ongeval derhalve een uiterst gelukkig verloop. TREINVERKEER LEIDEN DEN HAAG \VEER NORMAAL Om 6 uur hedenochtend was een der sporen van het baanvak Den Haag Voorschoten weer berijdbaar. In de loop van de ochtend is ook het tweede spoor gereed gekomen. Wat Nederland uit Amerika zal ontvangen VAN 1 APRIL—31 MAART. Gedurende de periode van 1 April 1948 tot 31 Maart 1949 zal Nederland in het kader van het Marshallplan ontvangen Broodgraan en grofkorrelige granen dollar 113,9 millioen; vetten en oliën dolL 22.3 mill.; oliekoeken en -meel doll. 13.2 mill.; suiker doll. 2.6 mill.; vlees doll. 3.9 mill.; zuivelproducten doll. 1.6 mill.; rijst doll. 500.000; ka toen doll. 31.3 mill.; afgewerkt staal doll. 30.5 mill.; katoenen stof doll. 40.7 mill.; machinerieën doll. 49.2 mill.; petroleumproducten doll. 24.9 mill.; kolen doll. 23.9 mill.; chemicaliën doll. 21.8 milL Britse belemmeringen gevolg van Duitsland's onzekere positie HET EMBARGO OP GOEDEREN NAAR HET VERRE OOSTEN. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Ver. Ko ninklijk Groot-Brittannië en Noord- Ierland, ondertekend te Brussel, cp 17 Maart 1948. Wij ontlenen hieraan: Wat de belemmerende politiek be treft, welke ook door Engeland en Duitsland ten opzichte van Nederland zou worden gevoerd, zij opgemerkt, dat de Britse belemmeringen in de eerste plaats een gevolg zijn van dc onzekere politieke en economische' ontwikkeling in Duitsland. In de laatste weken is het contact ter zake met de geallieerde autoriteiten toegenomen, terwijl ook ten aandien van de inschakeling van de Nederland se en Belgische havens voor de door voer van goederen van en naar Duits land een kentering schijnt te komen. Ten aanzien van het Britse embargo op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen in het Verre Oosten, zü aangetekend dat de ondertekening van het verdrag een gerede aanleiding is geweest, om deze aangelegenheid opnieuw op tu nemen. De minister verwacht, dat dit tot een gunstig resultaat zal voeren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1