PROOtHf maMu Vrouwen wilden Van der Waals aanvliegen „Ons leger moei sterk georganiseerd worden" PANDA EN. DE r Truman waarschuwt tegen inflatie VAN NELLE Doel! Het verraad van illegale groepen MAANDAG 19 APRIL. Militaire kracht moet economie steunen President Turman heeft op het jaar- lijks diner van de Amerikaanse ver eniging van dagbladredacteuren ver klaard. dat „de wereld op een der be slissende punten van de geschiedenis staat." Hij verzocht steun voor het anti- inflatieprogram. „De 'kern van onze steun aan die volken, die hun beschaving willen op bouwen in overeenstemming met de prinsipes van democratie en vrijheid, is economische bijstand. Oan doeltref fend te zün, moet deze échter worden gepaard aan voldoende militaire kracht teneinde de vrije volken der wereld enig gevoel van zekerheid bü hun opbouw te geven. Deze behoeften moelén voor een groot deel worden gedekt uit de productie van Ameri kaanse mijnen, fabrieken en boerde rijen". „Een gezond economisch leven is dus de basis van onze hoop op de verwe zenlijking van een vrede van vrije mensen in de wereld. Zonder dat kunnen wij noch hulp, noch leiding, noch een voorbeeld ge ven. De kracht en vitaliteit van onze economie wordéh door inflatie onder mijnd. Een voortgaande inflatie zal economische gevolgen met-zich bren gen, die ieder van ons zulleivtreffen. Dit is geen nieuwe situatie, maar een sléchter wordende toestand." „De ruime markt, voor tarwe en an dere landbouwproducten in Februari heeft de prijzen niet lang en ver doen dalen en er zijn thans nieuwe factoren, die de vooruitzichten, wat inflatie be treft, aanzienlijk slechter maken Truman critiseerde de staalindustrie, omdat zij het „betreurenswaardige be sluit" heeft genomen de prijzen te ver hogen niettegenstaande het feit. dat zij reeds recordwinsten boekte. Andere on gunstige factoren zijn de staking in de mijnbouw en het besluit van het con gres om de belastingen met vijf milliard dollar te verlagen. Zowel het programma van hulp aan het buitenland als de extra uitgaven voor de defensie, ofschoon van het grootste belang, zullen „leiden tot druk op be paalde delen van het economische le ven.'welke druk inflatie in de hand kan werken als er niet voldoende contróle is." ..Sedert ik my een maand geleden tot liet Congres wendde wat betreft de nood zakelijkheid van snel hand§len op het stuk van het Europees herstelplan en Vijfmogendheden-conventie DIVERSE BESLUITEN. De vijf ministers van Buitenl. Zaken der vijf-mogendheden conventie heb ben besloten: Ten eerste: er zal een permanente consultatieve raad worden samengesteld uit de vijf ministers van Buitenlandse Zaken. De raad zal beurtelings in elk der hoofdsteden van de landen, die on- dertekénd hebben, vergaderen, steeds wanneer zo'n vergadering noodzakelijk blijkt, maar in elk geval eens per drie maanden. Ten tweede: het permanente lichaam van de raad zal worden samengesteld uit de diplomatieke vertegenwoordigers te Londen van België, Frankrijk, Luxemburg enNederland en de ver tegenwoordigers, die de Britse regering voor deze gelegenheid zal benoemen. Het zal worden bijgestaan door een se-, cretariaat en zal tenminste eens per ^naarid bijeenkomen. Ten derde: de veiligheidsproblemen, waarvan in het verdrag sprake is. zullen normaliter binnen de competentie der verantwoordelijke ministers der diverse landen vallen. Deze zullen ter beraad slaging in Londen bijeenkomen, wan neer dit nodig wordt geacht. Om -de bestudering van deze zelfde kwestfcs voort te zetten zal te Londen een permanente militaire commissie worden ingesteld, verantwoordelijk aan de raad en onder toezicht van de po litieke vertegenwoordigers onder twee genoemd. f Ten vierde: voorzover economische, sociale en culturele kwesties betreft zal de raad periodieke bijeenkomsten vast stellen, op een nader te kiezen plaats, van ministers of bevoegde deskundigen. Ten einde de op deze bijeenkomsten vast gelegde taken uit te voeren zal de raad speciale commissies instellen. Ten vijfde: alle bovengenoemde com missies moeten verslag uitbrengen aan de consultatieve raad. De vijf ministers van Buitenlandse zaken hebben ook be sloten. dat de eerste bijeenkomst van het permanent orgaan zal plaats vinden op 24 April aanstaande". de dienstplicht, is de belangstelling van onze burgers voor 'de landsverdediging en de buitenlandse politiek sterk toegeno men. Maar onze economie is op een ge vaarlijke .wijze verwaarloosd. Dit mag niet voortduren. Ik geloof, dat het anti- ïnflatieprogram. dat ik in Nov aan het Congres aanbeval, onmiddellijk moet worden uitgevoerd. Het omvat maatre gelen om de buitensporige bedragen aan geld en crediet, die de prijzen doen stij gen, te verminderen, en om te'bewerken, dat schaarse goederen billijk en effi cient worden verdeeld. Ik kan'niet werk loos toezien hoe het Amerikaanse volk steeds meer door de inflatie wordt be dreigd." MEVROUW. ROOSEVELT SPREEKT TE BRUSSEL. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft in een toespraak tot de nationale vrouwen raad te Brussel gepleit voor de invoe ring van een gemeenschappelijke we reldtaal als middel tot het kweken van een beter begrip tussen de volken. Ten aanzien van de Amerikaanse hulpverlening zeide zij, dat Amerika niet van plan is Europa te beheerlen. „Wij wensen alle volken in volledige vrijheid te zien leven". Een volk is vrij, aldus mevrouw Roo sevelt, wanneer het vrij zijn stem kan uitbrengen en het recht heeft zijn eigen regering te critiseren en te kiezen; Rede van Luit.-Generaal Kruis Nationale Reserve is van grote betekenis De chef van de Generale Staf, Luit- Generaal mr H. J. Kruis, heeft Zater- dagavond voor de radio gesproken over „Leger en Volk". Spr. zelde o.m„ dat men het Neder landse leger tekort doet, wanneer men het alleen een depót voor Indië noemt. De Kon. Landmacht heeft, als onder deel van de Nederlandse Krijgsmacht, ook in Europa een grote en belangrijke taak te vervullen. Zy heeft in het ver band der verenigde volken de belangen van de Nederlandse staat en van het Nederlandse volk to beschermen. Spr. noemde dit een doelstelling van de grootste betekenis. Spr. weet. dal, vooral in een woelige tüd als waarin wij heden ten dage leven en helaas nog lange tijd zullen hebben te leven, ons leger voor de vervuiling van zijn taak nog zeer veel zal hebben voor te bereiden, nog veel zal moeten leren en -nog sterk gere organiseerd zal moeten worden. Spr. is er van overtuigd, dat het slechts dan ooit mogelijk zal zün zich gereed te maken voor de belangrijke en moei lijke taak, die 't in verband met onze gehele krügsmacht tè wachten staat, wanneer het daarbij kan rekenen op de volle steun, de volle sympathie en het volle vertrouwen van het Neder landse volk. Om te komen tot een ideale,' maar anderzijds zo noodzakelijke verhouding tussen leger en volk moet o.a. voldaan worden aan deze voorwaarden: de le gerleiding zal alles moeten doen om het leger te maken tot een apparaat, dat in elk opzicht geschikt is de taak die het wacht te vervullen. Het is noodzakelijk, dat het Nederlandse volk een indruk heeft wat die taak is en wat voor de vervulling er van wordt vereist. Voorbereiding op die taak kost tijd. Allen, volk, zowel als overheid en in het bijzonder de legerleiding, moeten met al hun krachten aan de vervulling van deze taak arbeiden in de hoop en het vertrouwen, dat het oris beschoren is de. tüd,-nodig om het werk te voltooien, in vrede te kunnen blijven leven. Een der middelen, die worden aan gewend om onze paraatheid zo snel mogelijk op te voeren, is de oprichting Naar de trizone Zaterdag is te Frankfort medegedeeld, dat de staatsbanden vaA de Franse zone met goedkeuring van het Franse mili taire bestuur besloten hebben zich aan te sluiten bij de ,3ank der Duitse sta ten" in de dubbelzone. Hiermede hebben de drie zones" haar eerste gemeenschap pelijke instelling gekregen. Te Frankfort ziet men in deze Franse stap niet alleen een goed voorteken 'voor de drie-mogendheden-conferentie over Duitsland, die te Londen hervat zal wor den, doch men acht het ook een voor waarde, waaraan niet te ontkomen valt, wil men de voorbereidingeh voor een valutahervorming op d»e-zone-basis voortzetten. van de Nationale Reserve, die deel uit maakt van onze Kon. Landmacht. Zij zal speciaal moeten dienen om de pe riode, de nu eenmaal onvennijdeiyk nodig is om de rest van ons leger op te bouwen, te overbruggen, maar zal ook daarna haar grote betekenis be houden. Er zal naar gestreefd worden een en ander geleidelük te doen verlopen.-Een groot gedeelte van hen, die zich in de komende weken zullen aanmelden, zal niet teistond ingelijfd kunnen worden. Het is nodig, aldus besloot spr.. dat wy spoedig beschikken over een overzicht van hen, die aan het nieuwe instituut willen medewerken. DIRECTEUR DEMOBILISATIE KON. LANDMACHT VOOR DE MICROFOON. Het radioprogramma voor de Neder landse strydkrachten heeft een nieuwe rubriek geopend, welke gewijd zal zyn aan de demobilisatie en de vraagstuk ken die daarmede samenhangen Deze rubriek zal elke Zaterdagavond te beluisteren zyn tussen 18.30 en 19 00 uur over Hilversum I. WAARSCHUWING AAN BRITSE MIJNWERKERS. Sir Charles Reld, productie-directeur van de Britse nationale steenkoolraad. heeft de mijnwerkers gewaarschuwd, dat de „geschillen, die zich week na week opstapelen" niet getolereerd kunnen worden. „Het is geen ernstige zaak," aldus sir Reid, „dat gy, na de industrie genationaliseerd gekregen te hebben, niet bereid zij t met het land samen te werken". Hij klaagde, dat ondanks het aanbrengen van steeds meer machines in de mijnen de productie per man niet groter werd. CONFISCATIE IN DE SOVJET-ZONE VAN DUITSLAND. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- russische militaire gouverneur in Duits land, heeft Zaterdag officieel bevestigd dat, zoals eerder door de Duitse econo mische commissie in de Sovjet-Russi sche zone was aangekondigd, de confis catie van eigendommen en ondernemin gen deze maand beëindigd zal worden. In aanvulling daarop heeft hij veror dend, dat alle ondernemingen, die op onvoldoende gronden zijn geconfisceerd, per 30 April aan de vroegére eigenaars teruggegeven zullen worden. De Duitse autoriteiten hebben, volgens Sovjetrussische instructies, in de laatste drie jaren in de Soyjetzone verschillende duizenden industriële ondernemingen geconfisceerd. „Al deze fabrieken en firma's zijn thans aan het volk over gedragen". aldus verklaarde Sokolofsky. In de order van Sokolofsky worden cijfers aangehaald, afkomstig van de Duitse economische commissie, volgens welke acht procent van alle Duitse on dernemingen in de Sovjetzone, verte genwoordigend ongeveer veertig procent van de industriële productie, genationa liseerd is. De betroffen ondernemingen behoorden tot grote monopoles zoals van Goering en Siemens. Mr J. P. Graaf van Limburg Stirum j OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIË Zaterdagavond om 6 uur is in het Diakonessenhuis Bronovo overleden mr J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-Gouverneur-Generaal van Neder- lands-Indic en oud-gezant te Londen. Mr Johan Paul graaf van Limburg Stirum werd. 2 Februari 1873 te Zwolle geboren als zoop van H. O. graaf van- Limburg Stirum, officier in het Neder landse leger en van F. H. Nobel. Na het gynmasium te Zutphen doorlopen te hebben, studeerde hy aan de Leids^ Universiteit in de rechten en promo veerde in 1895 op het proefschrift: „lest over de vólkern-echtelijke interventie". Op 10 December 1896 huwde hij met jkvr. C. M. van Sminia. Hy ving zijn diplomatieke loopbaan aan op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Achtereenvolgens bekleedde hij de volgende functies: Eerst werkzaam aan het gezantschap te Rome. daarna aan het gezantschap te Konstantinopel. Vervolgens werd graaf Van Limburg Stirum benoemd tor ge volmachtigd minister en chef van het kabinet van Buitenlandse Zaken. In 1912 werd hy benoemd tot gezant in Peking en twee jaar later bekleedde hij dit ambt. achtereenvolgens te Stockholm. Oslo en Kopenhagen. Van 1916—1921 was liy Gouverneur-Generaal van Ned.- Oost-Indië. In 1922 werd hij tot gezant te Cairo benoemd en in 1927 bekleedde hij déze post in Berlün. Hierna volgde in 1937 zyn benoeming tot gezant te Londen. a De begrafanis vindt plaats Donderdag a.s. om 14 uur op het Landgoed IJssel- vliet te Wezep» Posthume onderscheiding voor President Roosevelt RIDDER-GROOTKRUIS MILITAIRE WILLEMSORDE. II.M. de Koningin heeft in de re gisters van de Militaire Willemsorde doen inschrijven als ridder le klasse (Ridder-Grootkruis) wijlen President Roosevelt als erkenning van zyn da den als opperbevelhebber en leider van hét Amerikaanse ^olk gedurende de tweede wereldoorlog. Extra tarwe voor Nederland De beheerder van het Europese Her stelplan Hoffman, heeft medegedeeld, dat behalve het totale bedrag van ruim 37!<2 millioen dollar voor hulpverlening, dat in het begin van de vorige week werd toegestaan, nog voor 19 millioen dollar aan levensmiddelen, kolen en an dere goederen naar Italië en Frankrijk en tarwe ter waarde van 1.014.000 dollar <2.637.100 millioen gulden) naar Neder land zal worden gezonden. Ingezonden Mededeling 7) U bent toch zeker niet alleen (hier? vroeg ze. Ik heb het u al verteld. Jaggers is er. Hü heeft een houten been. en hij kan dus niet naar boven komen, de arme kerel. Tenminste niet zond-sr veel moeilijkheden. Hij zorgt voor dé bar en rolt de vaten, enz., enz. Man nen met houten benen kunnen niet goed thee zetten, gelooft u ^el? Lynn voelde zich meer en meer be zorgd over hem. Het was heel duide lijk. dat hij niet wist, wat hy zei. Ze keek op haar horloge. Ze had nog an derhalf uur, voordat haar bus langs de dwarsweg bij de gemeente-weide zou komen. Als u nu rustg gaat liggen, zal ik naar beneden gaan en thee voor u zetten. Het is_ ontzettend, dat u hier alleen ligt. Ik ben werkèlijik helemaal niet erg ziek. Die vreemde gele kleur be tekent niets. Alle kerels, die met mü in Birma geweest zyn, hebben het. En die bibbesrkoorts, die verdwijnt net zo plotseling weer "als ze gekomen is. Met een geweldige vaart komt het opzet ten. en dan opeens is alles weer ver dwenen. Het is alleen maar wat malaria. Maar u kunt toch wel een beter hotel vinden dan dit? Ik bedoel een hotel, waar u goede verzorging hebt. Hy staarde haar aan, en opeens was er een lach in zijn tè glanzende ogen. O, maar ik logeer hier niet. Ten minste niet op de manier, zoals u be doelt. Ik ben de eigenaar van dit ho tel, of u het geloven wilt of niet; zelf vind ik het. soms ook moeilijk om het me te realiseren. Het spijt me zeer, dat we u niet beter kurojen ontvangen, mevrouwtje, maar ziet u, we zyn nog niet officiéél geopend. En voordat ik enige hulp in de vorm van dienstbo den of iets dergelijks krijg, zie ik niet de kans om het# ooit te openeit. Min nie Mockit, Tansy Dear love en de rest van haar soortgenoten, ze knabbelen aan mijn lokaas, maar ze b'yten niet. Wès u maar *een van hen! Maar aan de andere kant ben ik blij, dat u niet degeen bent, dié er uitziet als een schaap. O, zei Lynn, en er ging haar een lioht op. Het was alsof ze plotseling de I oplossing van een enorm raadsel had I gevonden. 1 Beneden in "de keuken brandde een vuur. En buiten op het erf was iemaind aan het hout hakken. Het was de man 1 met het houten been. Hij keek op, toen hij haar zag. Kan ik u met iets van dienst zijn? vroeg hij. Bent u daggers? Ja. Ik kwam hier naar beneden om..,. meneer 'boven, de eigenaareen kop thee te zetten. Hij is erg ziek, is het niét? vroeg Jaggers om iets te zeggen, terwijl hü een ketel op het vuur zette Het spyt me zo, dat ik niet naar boven kan gaan. Ik zou-het niet weten, als hij beven dood lag, en er zouden dagen over heen kunnen gaan, voordat ik het te weten kwam. Hij ging op de rand van de tafel zitten en zijn houten been stak recht voor hem uit. Bent u degene, op wie hij zat te wachten? Ik bedoel de huishoudster. Neen, antwoordde Lynn, ik ben de bedoelde niet (Wordt vervolgd). EN NU,. "WW7 EEN KOPJE Wr Wal er in Indië gebeurt Commissie van G. D. acht Djokja's incident overdreven ACCEPTEERDE VERONTSCHUL DIGINGEN MET VOLDOENING. De Commissie v. G. D. heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat dc Commissie van mening is, dat in enkele delen der pers aan- zienlykc overdrijving plaats vond be treffende de incidenten bü aankomst van de delegatietrein te Djol|ja. Het Communiqué gaat voort: „Geen enkel lid der Commissie van G. D. of van» haar personeel voelde zich bedreigd of onderVond enige belediging. Dat er een „scheldende en aan armen en kle ding trekkende menigte" zou z|jn ge weest komt niet overeen met de feiten, voorzover het de Commissie v. G. D. betreft. De Commissie betreurt het, dat geen maatregelen genomen zyn ter voorkoming van het ontstaan ener si tuatie als die op het station te Djokja. De Commissie nam met voldoening ken nis van de verontschuldigingen van de Republikeinse delegatie en de Republi keinse regering alsmede van de gege ven verzekeringen, dat dergelijke voor vallen zich niet meer zullen herhalen. De Commissie vertrouwt, dat de moei lijkheden tussen de partyen spoedig zul len zijn opgelost en dat geen verder uit stel in de onderhandelingen zal plaat-s hebben". 24 doden bij vliegtuigongeluk op Nieuw-Guinea Alle inzittenden van een Lockheed- Hudsorf vliegtuig, dat na zyn opstygen van Lae op Nieuw-Guinea is neerge stort, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig vervoerde inheemse be woners naar de goudvelden van Boelolo. Omtrent aflossing 7 December-divisie niets bekend WELKE TROEPEN DIT JAAR TERUGKOMEN. Omtrent de aflossing van de 7 Decem ber-divisie kan nog geen enkele mede deling worden gedaan. Wèl zullen dit jaar alle troepen terug keren, die vóór de 7 December-divisie in Indië zjjn aangekomen. Eind April begint de verscheping. De eerste groep waartoe zij behoren, die vóór 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode van April tm. September van dit jaar naar huis varen. De tweede groep, nl. zij die nè 1 Juni 1946, doch vóór de 7 December-divisie in Indië binnenkwamen, zal onmiddellük daarna volgen. - GROTE HEIDEBRAND BIJ GERRITS FLES. 80 H.A. verwoest. Zaterdagmiddag is in de omgeving van het natuurreservaat Gerrits Fles tussen Harskamp en Kootwijk een hei debrand uitgebroken, die. aangewakkerd door de felle wind. onrustbarende af metingen aannam. De- bosbrand weren van Ede, Hars kamp, Kootwijk en Ugchelen bonden, geassisteerd door een 100-tal militairen uit de legerplaats Harskamp, de strijd tegen de vuurzee aan en na enkele uren slaagde men er in de toestand meester te worden, zij het dan ook nadat een oppervlakte van plm. 80 H.A.,»voorna melijk begroeid met heide en buntgras was vernield. DE WEST-INDISCIIE GOUVERNEURS HEDEN IN ONS LAND. De gouverneurs van Suriname en Curasao, de heren Brons en Kasteel, worden 'in de loop van vandaag op Schiphol verwacht. Gouverneur Brons is naar ons land vertrokken om met de Nederlandse regering overleg te plegen over de be steding van het z.g „Welvaartsfonds". Hij wordt 29 April in Suriname terug verwacht. De heren Brons en Kasteel gaven te kennen, dat het bekort aan arbeids krachten een der grootste problemen vormt in de door hen bestuurde ge bieden. Naar de mening van de heer Brons ligt er voor Suriname „een pe riode van politieke rust en economische ontwikkeling in het verschiet, dat een gunstig voorteken vormt voor een voorspoedige toekomst". Gisteren liet ik voor t éérst na jaren ds rap-ratelende wsorden- stroom van' de' radio-reporter tij dens de voetbalwedstrijd Holla/nd- België over me gaan. Totaal vreemde, my persocnlyk niets meer zeggende namen dreunden in wild enthousiasme door m'n hoofd: inplaats van 'n-Göbel, Feibh, De Korver, Kess- ler, Thomée of Buitenweg, nu 'n Kraak, Sohijvènaar, Terlouw, Engelsman, Rijvers of Lenstra, die „als ware uitblinker met zulk 'n meesterlyk tikje in de linker hoek 't tweede Nederlandse doel punt wist te maken!" Tusseft deze namen ligt 'n _ga- ping van jaren Wie inderty'd de onverwoestbare helden van 't groene gazon leken, stonden allang hun uitverkoren plaatsen aan nieuwe flonkerende sterren af. Sterren, die over enige tijd op hün beurt met stille trom uit 't zenith van de wisselvallige roem zullen verdwijnen Wie plotseling de ietwat won- derlyke dmpuls krijgt, op z'n oude liefde .terug te vallen zij 't slechts door de radio wordt niet teleurgesteld. Meestal is 't fenders, maar Ko ning Voetbal verliest zijn char- me's nooit. Ondanks vreemde namen, wij zigde zich niets: dezelfde ^stralende voorjaarszon, weer een zich de kelen schor krij sende menigte, 22 van hoogop- laaiend vuur bezeten, van natio nale trots doordrenkte mannen en een tot 't laatst voortdurende, ge-" enerveerde spanning, die ook vroeger soms in een gelijk spel haar teleurgestelde ontlading moest vinden En dan de ononderbroken hees en weer schietende bal, helaas onzichtbaar voor de supporter in» z'n binnenkamer, zolang de tele visie zioh neg schuil -houdt. Hy, die meende, dat de jaren eindelijk gesproken hadden en dus een uitgeblust hart onbewo gen zou blijven, heeft zich wan hopig vergist Dat hart was opnieuw vervuld van de jeugdige, merkwaardig trillende opwinding, dezelfde te leurstelling beving hem, toen 'de Belgen wonnen, de_ oude sponta ne vreugde welde cp, toen de ge lijkmaker als 'n onverwacht schot zijn van radiotumult doorstroom de hulskamer binnenrolde. Is de man dan tóch weer kind geworden? Ik troost mij met de weten schap, dat duizenden anderen in mijn schuitje varen. In gedachten schud ik hen de •hand. Want zij kunnen nog voor 'n „doel" warm lopen. Al wès 't ditmaal maar een voetbaldoel, er komt ook nog wel eens 'n belangrijker aan de beurt! En dan kan men op lieden van zülk pittig slag rekenen. Zij zullen hun doel beslist niet voorby schieten! FANTASIO. .J OOK PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUG. Met hetzelfde vliegtuig, dat Prinses Juliana met de beide jongste Prinsesjes Marijke en Margriet naar ons land te rugbracht, zijn Zaterdagavond om half zeven Prins Bernhard en de twee oud ste Prinsesjes Beatrix en Irene uit Zwitserland op het vliegveld Soèsterberg geland. De Prinses was met Margriet en Marijke ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Het gezelschap vertrok daar op per auto naar Paleis Soestdijk. Prins Bernhard is nog niet geheel van zijn ziekte hersteld. De L.R.B. richt heel haar streven Op 't redden van een mensenleven. 57) „Deze zaak is afgehandeld!" zei i eind gebracht! En nu gaan we naar Jiuis, de commissaris vriendelyk. „Ik geef toe, commissaris! Ik moet weer eens aan het dat hij me vele zorgen gebaard heeft, werk! Genoeg getreuzeld! Kom mee om eerlijk te zyn, was het de vervelend- eh ste zaak, die ik ooit heb opgeknapt!" j „Panda!" zei Panda. „En een huis „En U hèbt hem niet eens opgeknapt!" j hebt U niet meer, prof! Dat is afge- zei de professor. „Als we het goed na- j brandWe zullen maar weer naar het gaan heeft mijn jonge assistent[hotel gaan!" ehhoe-heet-ie.... de zaak tot een f Zo gezegd, zo gedaan. Panda droeg het toestel onder de arm en de professor stapte blij naast hem voort. En eigenlek zou dit het einde van liet verhaal moeten zün. maar er gebeurde nog een kleinigheid, die maakte, dat alles weer anders liep. Vóór het hotel stond namelijk een deftige auto, waar een, in het zwart geklede heer, uit stapte.... rfTüdens de Zaterdag voortgezette be handeling van het proces tegen de S.D. spion Van der Waals, gaf Schreieder o.a. een -uitgebreid exposé over de zaak van het verraden van de illegaal Dobbe Schreieder gal Van der Waals nauw keurige opdrachten en legde hem uit, hoe Dobbe gegrepen zou kunnen wor den. De zaak Dobbe beschouwt hü als een onderdeel van de gehele contra - spionnage. Van der Waals was slechts een instrument in zyn handen. Hij heeft er altyd op gewezen, hoe onnodig het was arrestanten bij verhoren en arrestaties te mishandelen. „Dit is be neden het niveau van ons, „Krimina- listen". Wie zonder mishandelingen geen bevredigende verhoren kan afne men is g^én Criminalist", zo zei Schreieder In de zaak van de Jood Costima wprd als getuige Krimin-alsek-retar J. Hau- broek uit Den Haag verhoord, die door Schreieder als zyn „stomste beambte' werd gequalificeerd. Costima is op het Stationsplein in Den Haag gearresteerd. Later heeft Van der Waals het huis van Costima leeggehaald en naar een andere getuige verklaart, ten eigen 'oate verkocht. „Dat is niet waar," zegt Van der Waals. „Costima zelf had my verzocht zijn meubelen te verkepen en het geld aan zün vader te geven." Een volgende zaak betreft ds greep Le Griep uit Den Haag en de groep van dr Duuring uit Apeldoorn. In het café van Le Griep aan het Spv.i in Den Haag was Van der Waals te weten gekomen, dat Le Griep illegaal werk deed en de organisatie „Leve de Ko ningin" had opgezet. Een gTcep van drie personen, o.m. Lassaooy, was van plan het wagenpark van de Haagse Tramweg Mij. op te blazen. Van der Waals had dit cp een avond in.het café van Le Griep gehoord en Schreieder cp de hoogte gesteld. Lassooy werd op he terdaad betrapt. Van der Waals had voor de tijdbom gezorgd. Het gehele plan van de vorm, waarin ds arresta tie zou geschieden was door Schreieder uitgedacht. De weduwe Le Griep werd dan ge hoord. Ock bij haar was Van der Waals meermalen aan huis geweest. Hü trachtte te toeten te komen wie de me dewerkers van Le Griep waren. Op 21 Maart- werden hü en zün kameraden gearresteerd. In Januari 1942 was die groep in contact gekomen met ds organisatie van dr G. P. Duuring uit Apeldoorn. Ook -hiervan werden de leden enige tüd later gearresteerd. Le Griep -heeft later kans gezien zün vrouw mee te delen, dat Van dei- Waals tfen had verraden. Wanneer de weduwe Le 'Griep naar haar plaats terugkeert, tracht ze Van der Waals een klap in 't gèzicht te geven, doch een parketwachter is haar net even te vlug af en snikkend gaat zy zitten. De, getuige Borrenbach vertelt voorts dat hü bü een verhoor is geslagen en geschopt, waar Van der Waals ook aan zou hebben meegedaan. De weduwe van de gefusilleerde J F. J. van Damme uit- Apeldoorn, lid van de groep van dr Duuring. legt dan een getuigenverkla ring af. Evenals Van Damme werden Le "Griep en neg zes andere leden van beide groepen gefusilleerd. Van der Waals gaf zün lezing van het geval, die tot protesten van de wed. Van Damme aanleiding gaf. De president schorst daarna de zit ting tot vanochtend halftien. Toen Van der Waals naar het trapje werd geleid, dat naar het Huis van Bewaring voert, gilde dc weduwe van Le Griep „vuile rover, moordenaar!" En wederom moesten twee parket wachters haar vastgrijpen om te ver hinderen, dat zü de onaangedaa» wegwandelende Van der Waals niet zou aanvliegfn.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2