VAN NELLE PANDA EN DE CEBUTO STADSNIEUWS RESSBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Radio-programma DONDERDAG 15 APRIL. Maandag begint de inschrijving voor Nat. Reserve VERBINTENIS VOOR ONBEPAALDE TIJD. &.S. Maandag zal in alle gemeenten de aanmelding voor toetreding tot do „Nationale Reserve" worden open gesteld. De gegadigden moeten een invulformulier tekenen, waarby zij zich onder andere bereid verklaren om regelmatig, zonder dat zij daarvoor vergoeding ontvangen, gedurende de avonduren en of op Zaterdagmiddag aan de oefeningen deel te nemen, tot een maximum van 300 uur per jaar. In deze 300 uren zijn echter begrepen de grote oefeningen van een of meer dagen waarvoor een salaris zal wor den uitgekeerd, zoals dat voor de Kon. Landmacht is vastgesteld. Ook bij een eventuele mobilisatie van de „Nationale Reserve" wordt soldij uitgekeerd op de zelfde basis. De betrokkenen gaan een verbintenis aan voor onbepaalde tijd en kunnen daarbij de beperking maken, dat zij alleen willen optreden voor de hand having van orde en rust dan wel ook tegen een mogelijke buitenlandse vij and. Om in aanmerking te komen, mopt men minstens 21 jaar oud zijn. Vrij willigers boven de 50 worden niet aan genomen. Voor officieren zijn de leef tijdsgrenzen 21 en 60, jaar. Voorts moet men een militaire diensttijd van ten minste zes maanden achter de rug heb ben. Wie vroeger voor de militaire dienst is afgekeurd of wie als dienstplichtige behoort tot de lichting 1945 of een nog jongere lichting, kan als regel niet toe treden. Voor studenten wijken de voorwaar den enigszins af, voor zover het de leeftijdsgrens, de genoten militaire op leiding en de tijden, waarop geoefend zal worden, aangaat. HR MS „O 24" BEREIKT OSTENDE. Onlangs heeft veldmaarschalk Mont gomery, chef van de Britse Imperiale Legerstaf, een bezoek aan Ostende ge bracht. waar hem het ereburgerschap van deze stad werd aangeboden. De Belgische regering had ook Neder land uitgenodigd. Hr Ms O 24, onder be vel van de Luitenant ter zee 2e klasse J. C. K. Teeksma heeft daartoe een driedaags bezoek aan Ostende gebracht, waarby het aan gastvrijheid en belang stelling van onze Zuidelijke buren niet heeft ontbroken. UITREIKING DER BRUCKNERMEDAILLE. Od de Brucknerdag, welke Zondag 18 April in Den Bosch wordt gehouden, zal aan een aantal personen, die zioh verdienstelijk hebben gemaakt by de propaganda voor of de uitvoering van liet oeuvre van Anton Bruckner, de Brucknermedaille worden toegekend. Voor deze onderscheiding, die het be stuur van de Nederlandse Brucknerver- •eniging reeds in 1946 ter gelegenheid van de 50ste sterfdag van de componist aan deze personen had willen uitreiken, komen in aanmerking Eduard van Belnum, Willem van Otterloo, Eduard Flipse, Carl Schuricht, Wouter Paap en Herman Rutters, feerwyl zy posthuum is verleend aan Evert Cornells. De we duwe van de laatste zal op die dag de medaille worden overhandigd. De diri genten Van Beinum, Flipse en Solui- richt krijgen haaf na een concert aan geboden. WILDE HOND ALS SCHAPEN MOORDENAAR. Een wilde Bouvier-Groenendaeler heeft enige dagen lang de streek tussen Ze venbergen en Fynaart geterroriseerd. Hy zag kans 21 schapen te Zevenbergen te vermoorden, in Willemstad ondergin gen 7 stamboekschapen hetzelfde lot en in Fynaart viel hy zonder succes eveneens een kudde schapen en enige ganzen aan. Opperwachtmeester Kievit, kampioen-schutter van het district Breda der rijkspolitie, joeg de moorde naar met een enkel welgericht pistool schot naar de eeuwige jachtvelden. AMSTERDAM KRIJGT 7DE WETHOUDER. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben het besluit, dat de Amsterdamse gemeenteraad heeft genomen tot be noeming van een zevende wethouder, goedgekeurd. In de komende raadszit ting van Woensdag 28 April zal deze functionaris worden gekozen. Hij kwam niet toe met z'n bonnen! MAAR HOEVÉÉL HIJ TEKORT KWAM. IS NOG NIET BEKEND. Op verzoek van de recherche te Haar lem heeft de Leidse politie alhier aan gehouden de hier ter stede woonachtige 33-jarige A. A. M., tot voor kort verte genwoordiger ener vleeswarenfabriek, doch inmiddels ontslagen. M. had enige tijd geleden by een sla ger te Haarlem 200 vleesrantsoenbonnen geleend, omdat hy volgens zijn zeggen vlees moest kopen. De slager heeft deze bonnen nooit terug gezien, doch inmid dels is gebleken, dat M. deze bonnen had afgedragen aan zy'n fabriek, vermoede- lyk omdat hy daarmede andere tekor ten wilde stoppen. Deze veronderstelling vindt haar bevestiging in het feit, dat M. by zyn verhoor bekende by een an dere Haarlemse slager een bestelling te hebben opgenomen, waarby hij tevens 300 vleesbonnen incasseerde. M. heeft deze bonnen eveneens by zyn fabriek ingeleverd, doch verzuimd de bestelling door te geven. De Haarlemse recherche zet het on derzoek voort. JEUGDCONCERT „TOONKUNST". De Stadsgehoorzaal was gistermiddag weer voor het grootste gedeelte gevuld met een schare jongens en meisjes, die met grote aandacht luisterden naar het 19e jeugdconcert der Maatschappij voor Toonkunst. Ditmaal deden zich horen de leden van het Rott. Philharmonisch Sextet, t.w. de heren Jo van Veen (fluit), Simon Houttuin (hobo), Gijs Harten (klarinet), Willem Sythoff (hoorn), Henk de Wit (fagot) en Her man van Roon (piano), welke laatste zich tevens belast had met de muzikale toelichtingen. Uitgevoerd werd een pro gramma, bevattende werken van Mo zart, Saint Saëns, Ibert, Blumen en Tausman, dat buitengewoon in de smaak viel. De medewerkenden betoonden zich uitnemende instrumentalisten, aan wie een voortreffelijke muzikale vertolking wel was toevertrouwd. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distrl- butiebureau .wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8%113/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoff enkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en oontrölekaart moeders (voor toe slagkaar ten) Morgen zyn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 38.701 tot en met 43.000. Zaterdag vindt geen uitreiking plaats. J. CATS BEDANKT ALS RAADSLID. Naar wy vernemen heeft de heer J, Cats, die voor de CP.N. zitting in de raad heeft, in verband met drukke werk zaamheden voor zyn raadslidmaatschap bedankt. Opvolger op de lijst is de heer J. W. Eigeman. LEERSTOEL IN DE PARLEMENTAIRE GESCHIEDENIS. Het Leids Universiteitsfonds overweegt aan de Leidse universiteit (behoudens koninklijke machtiging) een by'zondere leerstoel te vestigen in de parlementaire geschiedenis. Verkeersactie parkeren en stoppen GOUDEN RING NA 25 JAAR TERUGGEVONDEN! 25 jaar geleden verloor een dame in een Giessen-Nieuwkerkse tuin haar gouden ring. Grillig echter is het toeval! In dezelfde tuin stond nu een man te spitten. Moeizaam gooide hij meter voor nieter van de gTond om. Plotse ling echter zag hy in de graiuwe tuinaarde iets glinsteren, hy buk te envond de gouden ring, die de eigenaar van de tuin on middellijk herkende als die, Wcike 25 jaar geleden verloren ging! BESTUURDERS VAN VOERTUIGEN: OPGELET! Van 19 tot en met 24 April houdt de politie te dezer stede in het kader der verkeersactles verscherpt toezicht op het parkeren en stoppen. Evenals tijdens de voorgaande vér- i keersacties, waarbij door de Leidse po litie niet minder dan ruim 3000 pam fletjes werden uitgereikt, zal ook nu weer gebruik worden gemaakt van deze pamfletjes, waarop de voornaamste voorschriften, betrekking hebbend op deze materie, zullen zijn vermeld. Ge noemde pamfletjes zullen aan bestuur ders van motorrijtuigen en andere voer tuigen, al of niet in overtreding, wor den uitgereikt. Hierbij zal in gevallen van overtreding op de gebruikelyke'wfj- ze proces-verbaal kunnen worden opge maakt, zodat het optreden der politie dus geen waarschuwend karakter zal dragen. UITVAART EN BEGRAFENIS PROF. DR J. M. BUFFIN. Hedenmorgen heeft onder grote be langstelling uit universitaire kring de plechtige uitvaart enbegrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wyien prof. dr J. M. Buffin, oud-bijz. hoogleraar aan de Leidse universiteit vanwege het Leids Universiteitsfonds en oud-leraar in de Franse Taal aan het Sted. Gymnasium. Hedenmorgen te 10 uur werd in de parochiekerk te Oegstgeest een plech tige mis van Requiem opgedragen door kapelaan J. c. Loerakker, kapelaan der parochie, waarbij o.m tegenwoordig waren de rector-magniflous, prof. mr J. C. van Oven en de secretaris van de Senaat, prof. dr C. C. Berg; verdei' de secretaris van het collége van curato ren, mr K. Wiersma, vertegenwoordi gingen van het collegium van het LSC en van het bestuur der VVSL, tal van hoogleraren en studenten, benevens de rector en leraren van het Gymnasium. Na de mis werd door kapelaan Loer akker de absoute verricht, waarna het stoffelyk -overschot grafwaarts werd ge dragen. Hier verrichtte kapelaan Loer akker de liturgische begrafenisplech tigheden, na afloop waarvan de heer J. Laarman, een vriend van de overle dene, namens de familie dankte voor de betoonde belangstelling. Overeen komstig kerkelijk gebruik werd aan de groeve niet gesproken. DE JUBILEUM-TON-SPAAR-ACTIE. De heer F. Verstegen, penningmeester van het comité, dat hier ter stede de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin voorbereidt, zal mor genavond te kwart over zeven over de derde lijn van het radio-distributienet het een en ander mededelen over de Ju- bileum-ton-spaar-actie en de voordelen, welke aan deze actie voor de spaarders zyn verbonden. Voortuinbezltters krijgen voorlichting. Met het oog op de in het kader van de jubileumfeesten te houden wedstrij den voor de bezitters van een voortuin heeft het Jubileumcomité besloten tot de (gratis) uitgave van een boekje, dat een handleiding zal vormen voor de inrich ting of verfraaiing van een dergelyke tuin. Het boekje, dat tot titel zal dragen „Hoe het is en hoe het kan", werd sa mengesteld door de heer G. Kromdijk, een in tuinderskringen bekende spe cialist. VERDUISTERINGEN BIJ LEIDSE BEHEERSINSTITUUT. Enige tijd geleden zyn twee ambte naren van de vertegenwoordiging Lei den van het Ned. Beheersinstituut ge arresteerd wegens gepleegde verduiste ringen, nameiyk de kassier P. C. S. S. en de boekhouder J, A. M. A. G. By zyn verhoor is S. met allerlei klachten gekomen over de leiding van deze vertegenwoordiging. De klachten zyn uitvoerig onderzocht door de Offi cier voor corruptiezaken in samenwer king met het hoofdkantoor van het Ned. Beheersinstituut en de Leidse politie. Naar wy vernemen heeft dit onderzoek positief vastgesteld, dat deze klachten ongegrond waren. De toestand van de Leidse arbeiders in het verleden Op de eerste ajvond van een cyclus van Leidse lezingen, welke de besturen van de Ned. Ohr. Studentenvereniging en de Ohr. Stud. Bond in de Academie heeft belegd, sprak gisteravond de heer C. J. Piena, lid van de gemeenteraad en secretaris van het N.V.V., district Leiden, over „De toestand van Leidse arbeiders in het verleden". De heer Piena sprak zyn biydschap uit over dit initiatief, waarin hy een poging zag om de kloof, die helaas altyd tussen de universiteit en de be volking heeft bestaan en nog bestaat, te overbruggen. De geschiedenis van onze Nederland se Arbeids- en Fabriekswetgeving da teert officieel uit het jaar 1853. De tcenmaüge Maatschappij tot bevorde ring van Nyverheid schreef in dat jaar een prijsvraag uit, waarin oa. gevraagd werd: 1. een onderzoek naar de in vloed, die het gebruik van kinderen tot fabrieksarbeiders heeft op hun lichamelijke, veTstandelyke en zedelijke ontwikkeling; 2. in hoeverre een wet, waarbij het gebruik van -kinderen in de fabrieken werd beperkt, voor de nij verheid voor- of nadelig zou zyn. Geen enkel antwoord kwam hierop binnen, en daarom werd deze prys- vraag in 1856 nog eens ultgesohreven, waarby één antwoord binnen kwam, dat echter niet bekroond werd omdat de voordelen van kinderarbeid te sterk gekleurd waren. In het boek van pref. Blok „Geschie denis ener Hollandsche Stad" haalt de schrijver enige toestanden aan over Leiden. Hieruit bly'kt, dat in 1841 door B. en W. van Leiden een onderzoek is ingesteld naar het werken van jonge kinderen in de fabrieken. In dit rapport kan men o.a. lezen, dat de arbeidsduur op 2 Katoenfabrieken gemiddeld 13 uur per dag was, dat er 63 kinderen beneden de leeftijd van 13 jaar werkzaam waren en dat de lonen bedroegen van f. 0.60 tot f. 1.20 per dag voor volwassen mannelijke arb.krach- ten, vrouwen van 32 tot 67 cent per dag, en voor kinderen beneden de leeftyd van 13 jaar van f.0.25 tot f. 0.15 per dag. Dat in die tyd van onderwys enz. weinig terecht kwam laat zich begrypen. In 1860 werd een Staatscommissie in gesteld (administratieve enquête) waar in werd geconstateerd, dat 7% der Leidse arbeiders beneden de 8 jaar aan het werk waren gegaan. Ook andere mensen gingen zich met de Leidse toestanden bemoeien. Mr Samuel le Poole, de bekende Leidse Industrieel, heeft baanbrekend werk gedaan. In de „Economist" van 1862, schreef hy, dat de toestanden zo erg waren, dat op de .wolspinnerij het grootste deel van het jaar wordt ge werkt van 's morgens 6 tot 's avonds 11 uur. met één uur rust. en dat de ar beiders zo moe waren, dat zij pas na een half uur rusten, hun middagmaal konden gebruiken. Een rapport uit die tijd vermeldt, dat de Leidse arbeiders zelden een leeftijd van-50 jaar bereikten. Ook met de woningtoestanden was het in die dagen slecht gesteld. In 1863 wendden zich de Leidse fabri kant, de heer P. J. Zuurdeeg en 37 an dere Leidse fabrikanten zich in een pe titie tot de Koning, waarin zy. Zyne Majesteit verzochten, om voorschriften vast te stellen. In 1890 werd opnieuw een staatscom missie ingesteld. In grote trekken schetste spreker ten slotte de verdere ontwikkeling der Leidse arbeidersbewe ging. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift geti teld „De soortelyke warmte van Ka- linmdhroomaluin tussen O.l en PK", de heer P. H. Keesom, wonende te Sit- tard en geboren te Leiden; idem in de geneeskunde (cum laude), op proef schrift" getiteld „Placenta en Rhesus- antaigonisme" de heer J. H. van Bol huis, wonende te Leiden en -geboren te 's-Gravenhage; idem in de godgeleerd heid op proefschrift f existentie en Aesthetlsche aanschou wing" de heer G. J, Hoenderdaal, wo nende te Arnhem en geboren te Utrecht. Ze streelde zyn hand en troostte hem, hoewel 7£ zelf ook erg veel troost nodig had. Ze zuchtte en zei, dat alles wel goed zou komen, hoewel ze het niet geloofde. Ze wist, dat op het mo ment, dat ze weg zou zyn, mevrouw Lessings met een nieuwe lading meisjes aan zou komen zetten. Mooie meisjes met geld en goede kleren. Meisjes met ■de juiste achtergrond. Meisjes, die Lynn haatte zichzelf om de gedachte niet een moeder hadden, die de lie veling van het revue-theater was ge weest. en die een verzameling foto's had, waarop ze te zien was in tricotjes, bovenop een piano, of onderste boven in de een of andere fraaie stand. Foto's, ■die ze aan iedereen liet zien. Zelfs aan de melkboer. Zelfs aan kruiers op sta tions, waarby ze dan vrolijk opmerkte: Je zult nooit raden, wie dit is! En ze raadden het inderdaad nooit. Maar het was nu eenmaal zo. Lynn's stem had een bedroefde klank, toen ze vervolgde; En daarom ben ik vandaag hier heen gekomen. Om een paai niet te dure, gemeubileerde kamers te vinden, waar we zouden kunnen wonen. Zover mogeiyk verwy derd van winkels en van het postkantoor. Dr James zei, dat ik het moest proberen, en daar ben ik dan nu mee bezig. Moeder begry.pt niets van geld. Ze denkt, dat het er eenvoudig altyd maai' is. En nu op mijn weg naar beneden, naar Fittle- ford. vind ik u hier. Ik denk. dat het daar ook wel weer vergeefse moeite zal zijn. Er schijnen geen gemeubileerde karnen meer te bestaan, die niet vol zitten met mensen, die meer kunnen betalen dan wy. Ze sloot even ha-ai ogen en zag op nieuw de vreseiyke vertrekken voor zich, die ze die dag bekeken had. De ene aspedistra na de andere! En over al grote sierschelpenZe kon in tranen uitbarsten by de gedachte, hoe ze ge sjouwd had en hoe weinig ze bereikt had. En het liep nu al tegen drieën De dag wAs by na voorby. De monnik nam z'n handen van zij-n knieën, wreef ze langs elkaar, en ging dan weer in dezelfde houding, handen op de knieën, zitten. Zyn onschuldige bruine ogen keken haar lachend aan. Zo, zo, zei hij, daar zit u n-y. Het is niet allemaal zo gelopen als u wel gedacht had, nietwaar? Zoals wilde dat het zou lopen! Maar het schijnt niet by u op te komen, dat het mis- sohien zo moét lopen. Dat er iets an ders voor u is weggelegd. Dat de weg. die u wilt volgen, u niet tot het geluk zal voeren. En dat misschien een wei nig aanlokkeiyk zyweggetje u naar uw uiteindelyk doel kan brengen. Hij sprak ernstig en er was geen lach meer in zijn ogen. Ze vond hem een vriendeiyke oude man, maar een beetje een zeurpiet. En meer om de spot met hem te drijven dan omdat ze van plan was raadgevingen van hem te volgen, zei ze: Nu zou ik u wel eens willen vra gen, wat u zoudt doen, als u in rrujn plaats stond. De monnik bracht een hand naar zyn gezicht en wreef zich langs zyn kin. Het gaf een schrapend geluid, als of er met sohuiirpapler over steen werd gewreven. Wat ik zou doen? Dat is eigeniy-k geen helemaal eerlijke vraag, zoals u die stelt. U kunt onmogelyk op uw leeftyd de wysheid en ervaring hebben, waarover ik beschik. Dat geluk alleen maar komt en blijft, als je opgehou den hebt te zeggen: ik wil dit en ik moét dat hebben! Want wanneer je het eenmaal hebt, zyn de kansen 100 tegen 1, dat het toch niet precies dat gene is, wat je eigeniyk hebben wilde. Kyk naar my. Ik wilde ingenieur wor den. Ik wilde hard werken, ik huilde, ik zette alles op alles om ingenieur te worden. En plotseling werd ik op een andere weg geschoven en kryg ik een stel jongens om onderwys te geven. Iets wat ik zelf van m'n leven nooit gekozen zou hebben. Enne een poosje ben ik gelukkig en tevreden geworden in dit werk op een mander, zoals ik misschien nooit geworden zou zyn. als ik myn eigen weg gevolgd had. Lynrn zuchtte. Het scheen allemaal heel weinig met haar problemen te maken ,te hebben. Maar begrijpt u niet, het is myn moeder! Misschien heeft Hy.v die om de vogelen denkt, ook uw moeder niet helemaal vergeten, zei de monnik vriendelijk. Maar naar wat u me ver teld hebt, is ze niet iemand, die men gemakkelyk over het hoofd ziet, zou ik zo zeggen. U hebt nu hevig gezocht naar gemeubileerde kamers en u hebt ze niet gevonden. Waarom bekijkt u de zaak eens niet van een geheel an dere kant? Waarom zegt u niet: ge meubileerde kamers zyn misschien niet de oplossing. Waarom gaat u niet on middellijk door naar Fittleford, volko men blanco, zonder speciale schema's, plannen of wensen. (Wordt vervolgd). en nu .- een kopje mm Internaat en kleuterscholen vol bezet Dinsdag j.l. werd de jaarlykse alge mene ledenvergadering gehouden van de Vereniging voor Voorbereidend Onder wys alhier onder voorzitterschap van prof. dr C. de Boer.-De .secretaris bracht het verslag over 1947 uit. waaraan wij I het volgende ontlenen Het aantal leden steeg van 250 tot 270. In het bestuur kwam geen veran dering. Een belangrijk succes behaalde het bestuur met zyn pogingen, dc sub sidiëring der vereniging verbeterd te krijgen. In totaal werden de bijdragen van Rijk, Provincie en Gemeente ver hoogd met f. 11.100.— De hogere in komsten werden gedeeltelijk besteed aan een belangryke verhoging van de sala rissen der leraressen van de Kweek school, voor de rest aan het afdoen van oude schulden. Op initiatief van het bestuur hadden een viertal byeenkomsten plaats van af gevaardigden der gemeenten Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Leiden met het doel te geraken tot de vaststel ling van een gemeenschappelijk exa menprogramma. Er zyn reeds goede vor deringen gemaakt en in 1948 hoopt het Comité de goedkeuring van de desbe treffende gemeentebesturen te verkrij gen. De 24e Maart werd een buitenge wone algemene ledenvergadering gehou den, uitsluitend bestemd tot wijziging der Statuten. De verouderde naam der vereniging is daarin nu officieel gewor den: Vereniging,-voor V. O., gevestigd te Leiden. Voor het personeel der Kweek school en van de beide kleuterscholen kwam een pensioenreglement tot stand. De examens voor het einddiploma wer den op de gewone wyze afgenomen. Er slaagden 15 candidaten voor diploma B en 3 voor het A-diploma. De voorbereidende lkassen zijn sedert September 1947 geheel opgeheven, zodat de toegang tot de Kweekschool thans al-- leen openstaat voor leerlingen-, die ten minste twee klassen van het M.O. of van scholen voor U.L.O hebben doorlo pen. De cursus 1947/1948 begon met 35 interne en 48 externe leerlingen. Op verzoek van de Wethouder van Onder wijs gaven drie leraressen een cursus in moderne onderwysmethoden aan een twintigtal onderwyzeressen bij het L. O- te Leiden. Het Internaat was het gehele jaar „vol". Als hoofd der Huishouding trad ih September in dienst Mej. A M. Ben- nik te Leerdam als opvolgster van Mej. Boezaardt, die een betrekking aan het Wilhelmina-Gasthuis ln Amsterdam aanvaardde. De belde kleuterscholen (aan het Ra penburg en aan de Leliestraat) werden resp. bezocht door gemiddeld 202 en 125 kleuters. Op belde scholen ligt een wachtlijst van kinderen, waarvoor geen plaats is; deze lUsten vermelden niet minder dan 100 en 120 namen. Tot hoofd der school aan de Lelie straat werd na het vertrek van Mej. Volger benoemd Mej. C. Gunning te Amsterdam. Het schoolgebouw, dat van de Gemeente wordt gehuurd, vertoont veel gebreken. De school blyft voor het bestuur nog steeds een zorgenkind, nu 12 jaren na de oprichting nog geen gemeenteiyke subsidie wordt ge noten. De sociale lasten zyn aanmerkelyk gestegen en bedragen ongeveer 14% van de salarissen en lonen. Het „Louise- fonds" werd gereorganiseerd en wordt thans zelfstandig beheerd door een drie tal oud-leerlingen. Het biyft bestemd om geldelyke steun te verstrekken aan leer lingen, voor wie de bestaande school- en internaatsgeldende draagkracht der ouders te boven gaat. Na dit verslag kwam de rekening en verantwoording van de penningmees ters aan de orde. De exploitatie-reke ning vermeldt een bedrag aan inkom sten van f. 81028.80 en aan uitgaven van f82979.04. aldus een tekort van f1950.24 De rekening werd gecontroleerd door een accountantsbureau en op grond van zyn rapport werd de penningmeesteres gedechargeerd onder -harteiyke dankbe tuiging voor haar beheer. Daarna nam de vergadering kennis van de concept-begroting en ook deze, die een nadelig slot van f. 1461.doet verwachten, werd goedgekeurd. Ten slotte had de bestuursverkiezing plaats. In de vac. A L. Boot (die zidh niet herkiesbaar stelde) werd gekozen de heer Mr. L. van Nouhuys te 's-Graven hage. terwyl de heer C. W. Hulbregtsen herkozen werd. Alvorens de byeenkomst te sluiten richtte de voorzitter nog enige hartely- ke woorden tot de heer Boot, die na 15 jaren onafgebroken bestuurslidmaat schap het beter oordeelde door een jon gere kracht te worden vervangen. Prof. de Boer drukte zyn innig leedwezen uit over dit afscheid; het bestuur verliest in hem een buitengewoon actief medelid, naar wiens weldoordachte en keurig ge- formuleerde'adviezen steeds met graast» werd geluisterd; de samenwerking met de heei Boot was altyd van de meest prettige en vriendschappeiyke aard. Als een klein bewys van waardering voor zijn verdiensten voor de vereniging werd de scheidende een boekwerk benevens een bloemstuk aangeboden. POLITIE-AGENTEN SPEELDEN MUZIEK EN TONEEL. En met succes De afdeling Leiden van de Neder landse Politiebond organiseerde gister avond een feestelyke bijeenkomst in de zaal van de heer J. J. Mekel. Medewerking tot het welslagen van deze avond verleenden de Politie-Amu- sementsvereniging, welke het biyspel „De nieuwe typiste" ten tonele bracht, en het Politie-Amusementsorkest. dat het muzikale gedeelte verzorgde. Alvorens het gordyn voor de eerste maal week, sprak de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer J. Barends, enige woorden van welkom. Speciaal Ingezonden Mededeling 2>/2 dg. Valkenburg 2 dg. Valkenburg 2 dg. Nederland 2V2 ^9 Zuid-Limburg 2'/2 dg Rond Ysselmeer F. 42.- 41.- 41.- 34.- 56.- 37.50 60- 60 - 84.- 2 dg. Zeeland 3 dg. Limburg-Ardennen 3 dg. Zeeland-Ostende 4 dg Nederland 6 dg. Valkenburg Ardennen 125.- 6 dg. Zeeland-België „120- en vele andere, vraagt programma. Prima hotels en maaltijden. Desk. leiding. NAAR DE BOLLENVELDEN Gehele dagtocht F. 5,- Middag/Ochtendtochl 3.- LEIDENDoezastraat32 - Tel. 25971 en Inlichtingkanloren der N.S. begroette hy de corpschef, commissaris Meyer, hoofdinspecteur Van der Wal en de verdere politie-officieren, die van hun belangstelling blyk gaven. Spreker maakte van deze gelegenheid gebruik om nogmaals op het nut van georgani seerde samenwerking te wijzen en her innerde in dit verband aan de nieuwe salarisverbetering van het hogere poli tiepersoneel en de reeds verbeterde pen sioen-grondslag. Verder dankte hij in het byzonder commissaris Meyer, by wie de Bond zover het belang van de dienst dit toelaat Steeds een willig oor vindt. Na het officiële gedeelte kregen de artisten het woord. De eerst voor kort opgerichte toneelvereniging, uitsluitend bestaande uit politiemensen en hun da mes, wist onder regie van de heer F. Si mons Jr. de vrolijkheid er danig in te houden en oogstte grote waardering. De pauze's werden opgevuld met gezellige muziek van het amusementsorkest oJ.v. de heer D. Anderson. Na afloop dankte de heer Barends het gezelschap namens de Nederlandse Po litiebond en de aanwezigen en liet zyn woorden vergezeld gaan van een bloe menhulde. DE HUISVLIJTTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. De tentoonstelling mocht zich reeds in ver over de 1000 bezoekers verheu gen. Binnenkort wordt de 2000ste ver wacht, die een prijs zal ontvangen. Er wordt speciaal de aandacht op gevestigd, dat de tentoonstelling op werkdagen ook des avonds geopend is van 7.30—9 uur. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Willem, z. van W. Nagtegaal en J. P. Aben; Kim Lan. d. van T. H. Tio en M. A. de Lange; Theodorus, z. van A. J. Poots en J. G. M. Riske; Johanna Maria Claslna, d. van N. van Hooidonk en P. de Leeuw; Catharina Wilhelmlna, d. van P. J. Fasel en C. W. de Nobel: Arthur Bernardus, z. van E. B. Jordéns en D. Overdljk; Maria Laurence Catharina, d. van H. Verhoeven en L. N. de Tombe; Geurdlna, d. van A. van Fruchten en M. H. Bouwman; Catha rina- Bernadette Maria, d. van W. D. der Linden en M A. M. C. Raspe; Tilly, d, van J. Fakkel en A. M. Dldden; Janny, d. van P. Hagenaars en E. van Tol. OVERLEDEN: J W. Teeuwen, wed. van A. Maartense, 86 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 15 April. De zaken bleven vandaag zeer beperkt en na een merendeels hogere opening viel een afbrokkelende koersbeweging te constateren. De teohnlsohe marktstem- ming, die de laatste dagen «tets verbe terd was, viel vandaag tegen. Voor Kon. Olie was begintoeurs een kooporder op contramine dekking, waardoor de koers voor de oude aandelen belandde op 346 3/4, voor de nieuwe op 3351/4, waarna een dalende richting werd in geslagen, die echter geen grote propor ties aannam, zodat per saldo toch nog boven het vorig peil gesloten werd. De koersen van de overige leidende fond sen gaven min of meer een zelfde ver loop te zien. De opening was algemeen iets hoger, doch de vastere stemming bleef niet overal gehandhaafd. De in dustriëlen vertoonden geen koersverlie zen; wel was dit echter het geval voor enkele cultuurfondsen als b.v. HVA's, die terugliepen tot 257%. In Tabaks aandelen ging practisch niets om. Ook Amsterdam Rubber Obeginbeurs 196, daarna 193) was vrijwel zonder omzet. Met grote belangstelling werd kennis genomen van het prospectus der nieu we Ned. staatslening en in de afdeling der staatsleningen werd het voor en tegen va.n de nieuwe 3% lening met korte looptyd en de 31/4% lening met lange looptijd tegen elkaar afgewogen. De binnenlandse dollarlening noteerde een fractie lager op 101%, terwy-1 Grootboek 1946 cp 98 7/8 eveneens iets beneden het vorig peil kwam. Voor het eerst werden vandaag verhandeld de ln de notering opgenomen 3% investe- ringscertificaten, waarin een behooriy- ke post werd gedaan op 99 3/4. 54) „Voorwaarts, agent!" drong de geleerde aan. „Hier moet snel gehan deld worden! Denkt aan Uw versteende collega's! Alarmeer alle agenten, die er over zyn en doorzoek dit gebouw! Ik heb reden om aan te nemen, dat het individu Panda nog in de buurt isl" „Dat is waar!" riep het individu Pan da achter zyn rug. „Handen omhoog! jy ook, agent!" f De beide ambtenaren keerden zich, dodelyk geschrokken, om en staarden in de loop van professor Kalkers's vcr- schrikkelyke uitvinding. „Zie je wel?" riep de geleerde. „Hy is de schifrk!" „Niet doen!" jammerde de agent. „Niet verstenen!" Maar Panda had geen keus. Dc politiescheikundige sprong op hem af en het enige wat hem overbleef, was het toestel te gebruiken. Er flitste een groene straal en de beide beambten veranderden op hetzelfde ogenblik ln steen „Ziezo!" mompelde Panda zenuwach tig. „Nu moet ik eens naar myn bladeren kyken ze zullen nu wel gaar zyn, VOOR VRIJDAG 1G APRIL. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ocbtendgymnastlek; 7,30: The Masqueraders; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operettefragmenten; 9.00: lichte klanken; 9.03: Bela Bartok; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20: Jussl Björllng zingt; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Corelli en Debussy; 11.05: voordracht; 11.25: lichte orkestmu ziek; AVRO 12.00- gram.muzlek; 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda; 12.38; P. Palla, orgel; 13.00. nieuws; 13.15: Vaxi- devllle-orkest; 14.00: kookkunst; 14 20: sonate van Beethoven; 16.02: voordracht; 15.22: operettefragmeriten; VARA 16.00: Omroepkamerorkest; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: J. Jong, orgel; 17.20: wy en do mu ziek; 18.00: nieuws: 38.15: felicitaties; 18.30: Ned, strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: accordeon-orkest; VPRO' 19.30: waar Is' Uw God? 19.50: tien voor acht: 20 00 nieuws; 20.05: variaties op thema's van Bridge; 20.30: het bezielde levensverband; VARA 21.00: verzoekpro gramma; 21.30' lekenrechtbnnk; 2150" op vleuglen van muziek; 22.00: buiten lands weekoverzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.15 24,00: symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15: Billy Mayerl, piano; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender: 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek: 9.00: morgenconcert; é.30: waterstanden; 9.35: schoolradio; 10.35: operettemuziek; 11.00: ziekenbezoek; 11.35 als de ziele luistert; 11.45: orkest en alt saxofoon; 12.00: Angelus: 12.03: muziek van Schubert; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Orkest zonder Naam; 12.55: zonnewijzer; 18.00: nieuws; 13.20: Orkest zonder Naam; 13.50: van man tot man; 14.00: Ned. Ka merkwartet: 14.30: strijkkwartet van Beet hoven; 15.15: These things shall be; 15.40: Franse balletmuziek; 16.00: thcemuzlek; 17.00. Da schooltijd; 17.15: orkest Marek Weber; 17.45: wat hetbuitenland leest; 18.00: Ned. Kamerkoor; 18.30; oude melo dieën ln nieuwe st.yi; 18.50 actualiteiten; 19.00: nieuws; 19.15' PTT-voorlichting aan het bedrijfsleven; 19.30: gram.muzlek; 19.45: do drie landen; 20.00: nieuws; 20.05 de gewone man; 20,12: Omroeporkest; 20.55: rondetafelconferentie ;21.15: Zilver vloot: 21.45: bijbels luisterspel; 22.30: P. Casals, cello: 22.45: avondgebed en litur gische kalender; 23.00: nieuws; 23.15 24 00- dansmuziek. AGENDA Gereoht 10: Splr. Genootschap. Spr. K. H, E. de Jong, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2