„100 jaar gas" Stormachtige incidenten bij aankomsi ie Djokja Scherpe afkeuring over beledigingen fe Djokja Onze Prijsvraag WEERBERICHT Voorzitters van beschuldigingen Spuwende en schreeuwende menigte beledigde de reizigers Contact met Ned. delegaties over consequenties „London Committee" wijzen van de hand Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 14 APRIL 1948 No. 2636 IJ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 I. Ter gelegenheid van het Eeuw feest der Stedelijke Gasfabriek stellen wjj voor onze abonné's de deelneming open aan een toepasse lijke prijsvraag. Onze fotograaf, de heer Van Vliet heeft n.l. op ons verzoek op diverse plaatsen in de stad een achttal gaslantaarns gekiekt, waar van wij er één hierboven en zeven elders in dit Blad reproduceren. Wü vestigen er met nadruk de aan dacht op, dat de bij het herden kingsartikel geplaatste foto van een gaslantaarn in het Assendelft hofje voor deze prijsvraag NIET meetelt. De vraag, welke wij thans aan onze abonné's voorleggen Is: „Waar staat die lantaarn? Bij de opname is er naar ge streefd juist zóveel van de achter grond in de conceptie te verwerken als ons noodzakelijk toescheen om de standplaats te kunnen vaststel len. De ervaring zal moeten uitwij zen of deze gegevens inderdaad voldoende zijn geweest. Wie er dus niet in mocht slagen ALLE lan taarnpalen „thuis te brengen, be hoeft daarom niet van deelneming en inzending af te zien. Mocht geen der deelnemers er in slagen van alle acht palen de juiste standplaats vast' te stellen, dan valt de hoofd prijs automatisch toe aan de inzen der van zeven goede oplossingen en zo vervolgens. In het geval, dat meerdere in zenders hetzelfde aantal stand plaatsen juist heeft onderkend, be slist het lot. De inzendingen moeten ons wor den toegezonden onder gesloten couvert, waarop aan de voorzijde in de linkerbovenhoek dient ver meld „100 jaar gas" en uiterlijk Maandag 26 April des middags te 12 uur in ons bezit zijn. Het is voor het winnen van een der prijzen volstrekt niet noodza kelijk méér te doen dan DE STANDPLAATSEN IN DE VOLG ORDE VAN DE NUMMERING DER FOTO'S op to schrijven en in te zenden, doch het spreekt vanzelf, dat' inzendingen in dich terlijke of andere aantrekkelijke vorm dezerzijds gaarne worden in gewacht. Voor bijzonder geslaagde inzen dingen blijft altijd de mogelijkheid van een extra-prijs! Maar denkt U er aan Uw inzen ding te ondertekenen met Uw naam en volledig adres. En ten slotte de belangrijke kwestie „WAT KUNT U WINNEN?" Ten einde in de sfeer van ons jubilerend Gasbedrijf te blijven hebben wij besloten de hoofdprijzen te doen bestaan uit gastoestellen, welke juist in deze tijd iedere huis vrouw dolgraag in haar bezit zal willen hebben, te weten: lste hoofdprijs: een gasfornuis 2de hoofdprijs: een tweevlams-gascomfoor 3de hoofdprijs: een gas-straalkacheltje of gastafeltje (naar keuze) 4de hoofdprs: een éénvlams-gascomfoor. En voorts: tien geldprijzen van f. 10. Het antwoord is thans aan de lezers: „Waar staat die paal 7' Eerste lading tarwe onderweg IN HET KADER VAN HET MARSHALL-PLAN. De'eerste leverantie in het kader van de Marshall-hulp aan ons land zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 long ton tarwe, die met het s.s. „Prins Willem II" vervoerd zal wor den. Gisteren, de eerste dag van de uitvoering van het plan-Marshall, is men met de lading te Galveston be gonnen. Het schip vertrekt vandaag. HANDELSVERKEER MET ITALIË LIGT STIL. Naar onze correspondent te Rome ver neemt is alle handelsverkeer tussen Ne- deland en Italië sedert vijf weken ver broken. Ook de clearing functioneert niet De gestorte gelden zullen t.z.t. vol gens de nieuwe koers worden uitbetaald, doch eerst wenst de Nederlandse rege ring vaststelling van die koers. Onder handelingen daarover zijn gaande en intussen ligt alles stil. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder bewolking dan vandaag. Droog weer. Weinig wind. Vannacht iets la gere temperatuur. Morgen overdag iets zachter. 15 APRIL. Zon op: 5.44 uur: onder: 19.37 uur. Maan op: 8.48 uur; onder: 2.01 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.45 u. Zal Nederland zijn groentenoverschot vernietigen? NAAR EENHEID VAN EUROPEES SPOORWEGNET. „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernieti gen indien de na-oorlogse afzetmoei- hjkheden niet worden overwonnen," aldus heeft de Nederlandse afgevaar digde A. H. Boerma voor de raad van de FAO (voedsel- en landbouworga nisatie) te Washington verklaard. Van de 850.000 ton groenten, die Ne derland onder normale weersgesteldhe den dit jaar zou produceren, zou 400.000 ton voor de export beschikbaar zijn. Hiervan zou momenteel slechts 200.000 ton geëxporteerd kunnen worden. De Raad van de FAO heeft er bij de Europese regeringen op aangedron gen gemeenschappelijk op te treden om te verhinderen, dat „het.grote en waardevolle Nederlandse groenten- overschot" verloren gaat. De Raad gaf tevens zijn steun aan de huidige onderhandelingen voor het sluiten van een technische overeen komst, welke beoogt 't Europese spoor wegnet tot een eenheid te maken. Het doel van deze overeenkomst is het ver voer van aan bederf onderhevig voed sel te vergemakkelijken, zo zei de Fran se afgevaardigde Pierre Tanguy-Pri- gent. Een dergelijk vervoer werd be-, lemmerd door het gebrek aan moge lijkheden om het voedsel koel te. hou den. In de V.S. zal navraag worden gedaan naar de geschiktste types rol lend materieel. Opstand in Costa Rica WEER DOOR COMMUNISTEN GELEID. De waarnemende minister van bui tenlandse zaken van Costa Rica, Bonia, heeft 't diplomatieke corps te San José, de hoofdstad van het land, verzocht de stad onder zijn bescherming te nemen tegen gewapende opstandelingen, die de stad naderen, zo deelt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken mede. Volgens berichten, die het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben bereikt, is Limon, aan de Oost kust, in handen der opstandelingen ge vallen. Gisteren werd verwacht, dat te San José straatgevechten zouden uitbreken, daar de communistische Vanguardia- partü de telefooncentrale te San José heeft overgenomen en leden van het personeel, die niet geheel aan de kant van de communisten staan, weert. Men gelooft niet, dat de troepen van de re gering de stad kunnen houden. Uit Cartigao, op een na de grootste stad van Costa Rica, worden zware ge vechten gemeld. 100-jarig bestaan Heldring Stichtingen Als onderdeel van de viering van het 100-jarig bestaan van de Heldring stichtingen te Zetten werd gisteravond in de Nicolaikerk te Utrecht een bij zondere bijeenkomst gehouden. Na het openingswoord van ds. A. van der Hoeven, Ned. Herv. predikant te Utrecht, belichtte ds. C. W. van Ende, voorzitter van de kerkeraad de persoon van ds. O. G. Heldring, die 100 jaar geleden begon met de vestiging van de stichting te Zetten. Hij werd aange grepen door de barmhartigheid Gods en richtte zich naar de kinderen van ons volk, waar niet naar omgekeken werd. Op de plaats waar te Zetten een vlucht heuvel werd opgeworpen tegen water snood, verrezen de Heldringstichtingen, dóe in de afgelopen eeuw 14.000 vrou wen, meisjes en kinderen met de zui vere levensnonnen hebben geconfron-, teerd. Ds. Finkensieper, predikant-direc teur der Heldringstichtingen, besprak de practische werkwijze van deze in richting. Vervat in rapport Commissie Vorrink Zal Nederlandse delegatie terugkeren? Aneta's speciale correspondent, die met de dëlegatietrein de reis naar Djokja meemaakte, heeft gistermiddag uit Kalioerang geseind, dat in Neder landse delegatiekringen de mogelijkheid niet uitgesloten geacht wordt, dat de delegatie zal besluiten naar Batavia terug te keren in verband met inciden ten, die zich te Djokja voordeden na de aankomst van de delegatietrein. De correspondent seint, dat bü aan komst het station overstroomd werd door een menigte, die naar de reizi gers opdrong en beledigingen schreeuwde en spuwde naar Abdoelka- dir en Hoessein Djajadiningrat. Ab- doeikadir's secretaris, Gandi, incas seerde de voor zjjn chef bestemde stokslagen. Het volk kon door de ge ringe politiemacht niet worden be dwongen en deze deed hiertoe ook geen pogingen. De treinreizigers wer den gedwongen spitsroeden te lopen door de schreeuwende, slaande en spuwende menigte, op hun weg naar de auto's. Vrijwel alle reizigers van de Nederlandse delegatie en de pers zijn hierbij iets van hun bezittingen kwijtgeraakt. Sommigen raakten vulpennen, porte feuilles met inhoud, geld en papieren kwijt. De camera's van de fotograaf van de R.V.D. en de correspondent van Aneta werden door de menigte gestolen. Bij de republikeinse delegatie zal in overleg met de leiding van de Neder landse delegatie zeer ernstig worden ge protesteerd en Nederlandse kringen achten, gelük gezegd, de mogelijkheid van een terugkeer der Nederlandse de legatie naar Batavia niet uitgesloten, indien van Republikeinse zijde geen of NASLEEP VAN HET GEVANGENEN- TRANSPORT TE BONDOWOSO. Mr J. A. Jonkman, minister van O. Geb., heeft ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede Kamerlid De Groot betreffende een ge- vangqnentransport in goederenwagens uit Bondowoso (Oost-Java*> geantwoord, dat volgens nadër van de Indische re gering ontvangen inlichtingen ter zake van dit transport wegens gezamenlijke deelneming aan het delict „dood door schuld" naar de Krijgsraad zijn ver wezen: A. R. J. Zantman. kapitein van de Mariniers; J. van den Dorpe, lste luit. van de Mariniers; H. J. C. Gits, lste luit. van de Mariniers; A. D. Jippes, ser geant-majoor van de Mariniers; B. J. v. Lier, sergeant-majoor van de Mariniers; C. M. Leytens, korporaal van de Mari niers; C. Grimberg, marinier 2de klasse; E. P. Kaspers, marinier lste klasse; J. Huizer, marinier 2de klasse: Van Amers foort, korporaal van de Mariniers; P. C. van Esch marinier lste klasse; A. J. Mensink, korporaal van de Mariniers; F. J. Schleiper, korporaal van de Mari niers; J. Donse, korporaal van de Mari niers. onvoldoende excuses worden aangebo den. Tijdens de reis deed er zich nog een incident voor. Bij het overschrijden van de demarcatielijn bij Karanganjar werd het persrijtuig geheel doorzocht, waar bij Republikeins geld boven de 500 ru- piahs in beslag werd genomen, terwijl er adressen werden genoteerd van brie ven,. die de persvertegenwoordigers voor personen in Republikeins gebied bij zich hadden. VERTROUWEN IN HERNIEUWD ONDERZOEK. De voorzitters van het v.m. „London- Oommittee" van The Netherland Red Cross Society, de heren O. O. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Wa terstaat, mr B. Ph. baron van Harinx- ma thoe Sloten, Ned. ambassadeur te Brussel en Th. de Meester, Ned. con sul-generaal te Londen, hebben na be studering van ..het rapport van de zjg. „pakkettencommissie" („Commissie- Vorrink") daarin aanleiding gevonden op te merken, dat tot hun grote be vreemding de .Commissie-Vorrink'al vorens haar rapport openbaar te ma ken, geen der leden van het v.m. .Lon don-committee" in de inhoud van het rapport heeft gekend. Ware ten deze door de „Commissie-Vorrink'' redelijk heid en behoorlijkheid betracht, dan zouden zekere aantijgingen, die ook het v.m. „London-Oommitbee" treffen, kun nen zijn weerlegd, en van feiten en oorzaken waarschijnlijk niet zo'n ver warde indruk zijn gegeven als in het bedoelde rapport tot uiting komt. Het rapport is lichtvaardig neerge schreven en tendentieus, hetgeen nader omschreven wordt. De repatriëring van Nederlandse ge vangenen behoorde tot de werkkring van anderen dan het London-Commit tee". De redenering van de „Cammissie- Vorrink" schijnt te zijn, dat andere naties, in het bijzonder de Noren, zo véél deden voor de burgergevangenen in Duitsland en wij niets of althans veel minder. Nu is het opvallend, dat Communiqué der Ned. Indische regering. Atmosfeer ongeschikt voor besprekingen Betreffende de gebeurtenissen bij de aankomst van de delegaties in Djokja heeft de Ned.-Indische regering heden het volgende communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de berichten omtrent de vijandige en beledigende betoningen en handtastelijkheden te Djokja bü aankomst van de Nederlandse delegatie, welke berichten eerst hede|i morgen binnen kwamen, is de regering met de Nederlandse delegatie in contact getreden over hieraan te verbinden consequenties. De Republikeinse autoriteiten waren blijkbaar niet in staat deze gebeurtenissen te voorkomen of tegen te gaan. De regering wenst de Neder landse delegatie niet aan dergelijke beledigingen en bedreigingen blootgesteld te zien en kan moeilijk aannemen, dat de daardoor geschapen atmosfeer voor verdere besprekingen te Djokja geschikt is. Zodra bericht van de leiding der delegatie is ontvangen, zullen definitieve besluiten bekend worden gemaakt. De regering verklaart uitdrukkelijk, dat zij Republikeinse autoriteiten voor de veiligheid van de Nederlandse delegatie en van de door deze delegatie me degebrachte goederen en uitrustingen aansprakelijk stelt." de „Commissie-Vorrink" zelf duidelijk: doet uitkomen, dat de situatie van Noorwegen gunstig was te noemen in vergehjking met die van ons. De aan dacht wordt gevestigd op de lange landgrens tussen Noorwegen en Zwe den, op de nauwe betrekkingen tussen deze beide landen, en op. de hulp van uit Oslo (Noorwegen) en vanuit Dene marken, dus hulp van binnen de blok kade. Het rapport zegt dan ook letterlek! „Deze bevoorrechte en ten volle uit gebuite positie (van Noorwegen) had geen der andere oorlogvoerende mo gendheden." Aan de hand van talryke aanhalin gen uit het rapport Vorrihk wordt dan een weerlegging van. de voornaamste aantügingen voor zover deze het „Lon don-Committee" betreffen, gegeven. Behalve deze aantügingen bevat het rapport een aantal onjuiste voorstel lingen, aldus de voorzitters van het London Committee. Concluderend, worden met klem de verschillende beschuldigingen, geuit in het rapport der „Commissie-Vor rink" aan het adres van het „Lon don-Committee", van de hand gewe zen. Bü een onbevooroordeelde ken nisneming van de ware toedracht va* zaken, zalde ongegrondheid der uitge brachte beschuldigingen, duidelijk worden. Mocht dit laatste niet hei geval zijn en het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis een hernieuwd onderzoek, voorzover het „London- Committee" betreft, wensen in to stellen, dan zien de voorzitters het resultaat daarvan met vertrouwen te gemoet." AANMELDING RESERVE GRENSBEWAKING. Gelük onlangs werd aangekondigd, zal als deel van de versterking van het gezagsapparaat worden overgegaan tot oprichting van een reserve grensbewa king. De aanmelding zal, ingaande 19 April worden opengesteld bü de brigade commandanten der Kon Marechaus see in of naby de woonplaats van be trokkenen. Deze commandant verschaft ook nadere inlichtingen. Indien men niet weet, tot welke brigadecomman dant men zich moet wenden, dan schrijve men aan de Commandant der Kdhinkl. Marechaussee, Raamweg 4, .s Gravenhage, die dan de brigade zal opgeven. Geen toezeggingen omtrent verruiming huisbrandvoorziening Wü ontlenen aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betref fende de begroting van Economische Zaken, dat hoewel het streven van de minister gericht blüft op een verruiming van de huisbrandvoorziening, het niet mogelük is ten aanzien van een vergro ting van het rantsoen huisbrand thans toezeggingen te doen. Evenmin is dit het geval ten aanzien van de vraag of cókes als huisbrand buiten de distributie zal komen. Textiel blijft schaars In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken, heeft minister Van den Brink o.a. medegedeeld, dat hü er zich van bewust is, dat ten aanzien van de voorziening met duurzame ver- bruiksgoederen het tekort aan textiel door de bevolking thans wel als het meest nüpende wordt gevoeld. De huidige onzekere deviezen-situatie maakt het hem echter onmogelük voors hands een ruimere voorziening in het vooruitzicht te stellen. De Nederlandse Regering heeft het be stuur van de Jaarbeurs op Kasteel „Oud Wassenaar" ontvangen. Tüdens de receptie: V.l.n.r.: Minister v. d. Brink, de heer Fentener van Vlissingen, voor zitter der Jaarbeurs, mevrouw Nemry, Z.Exc. Nemry, Belgisch Ambassadeur, Mln.-Pres. dr Beel, Min. Jonkman, de heer M. A. Relnalda, Commissaris der Koningin in Utrecht. BINNENLAND De „Johan van Oldenbameveldt" ls te Prlok aangekomen. Door de „Federation Lainiere Inter nationale" zal van 14 t/m 18 Juni a.s. een wolconferqntle te Amsterdam worden ge houden, Waaraan vertegenwoordigers van ongeveer 15 landen zullen deelnemen. Tot opvolger van prof. dr A. J. Barnauw ls door de Columbia University te New York benoemd: dr B. Hunnlngher I te Den Haag oud-directeur van het Coördinatiebureau voor toneel. Dr Hun nlngher zal als .Queen Wllhelmlna pro fessor" college geven ln de Nederlandse taal en letterkunde. Tevens zal hij op treden als cultureel adviseur van het Nederlands informatiebureau te New York De Eerste Kamer heeft ln haar ver gadering van gisteravond besloten tot toe lating van de heer A. Kievit (Arb.) te Rotterdam, die benoemd ls verklaard ln de vacature In 't Veld. Men ls begonnen met de restauratie van de vuurtoren te Westkapelle, die tij dens de geallieerde landing ln 1944 zwaar werd beschadigd. Na het herstel zal de vuurtoren weer in bedrijf worden gesteld. Bü de Tweede Kamér ls Ingediend het ontwerp van een regeling met betrek king tot de financiële verantwoording van regeringsaankopen ln het buitenland ge durende de Jaren 1942 t/m 1947. Bü de Tweede Kamer ls Ingediend het ontwerp van een wettelhke regeling be treffende verplichte deelneming ln een bedrijfspensioenfonds. Te 's-Hertogenbosch is gisteren het 2-Jarlg kindje B, dat ongemerkt in een dakgoot geklommen was daaruit getuimeld. Het kind kwam met het hoofdje op de straatstenen terecht en ls een uur na aankomst ln het ziekenhuis overleden. Zoals bekend heeft de regering on langs haar voornemen kenbaar gemaakt, over te gaan tot de oprichting van een z g. „Nationale Reserve" ln legerverband. Binnen enkele 'dagen zal de aanmelding voor toetreding tot de nationale reserve worden opengesteld. Hieromtrent zullen binnenkort nog nadere gegevens worden verstrekt. Vergezeld van zijn echtgenote heeft minister-president dr L. Beel gisteren een nlet-offlcleel bezoek gebracht aan de Verkadefabrieken te Zaandam. De regering heeft gisteravond het jubilerende Jaarbeursbestuur een ont vangst bereid ln hotel „Kasteel Oud- Wassenaar", waarbij vele gasten tegen woordig waren, o.a diverse ambassadeurs, gezanten en andere leden van het Corps diplomatique. Zij werden ontvangen door de Minister van Econ. Zaken en mevrouw van den Brink. Van hun belangstelling gaven ook blijk de minister-president, dr Beel. de minister van O.G., mr Jonkman, de minister van Landbouw, Vlsserh en Voedselvoorziening, de heer Mansholt en de minister zonder portefeuille de heer Götzen. Naar „Het Dagblad" meldt, ls gister avond mei bet toestel uit Parijs een van de twee moordenaars van de bekende schrijver A. M. de Jong. n.l. de gewezen S.S.'er Van Gogh, ln ons land aangekomen. Hij werd kortgeleden op verzoek van de Ned. regering door Spanje uitgeleverd. HU en de tweede dader van deze Silbertanne- moord. Bernard, zullen thans spoedig terecht staan. BUITENLAND VUf van de twaalf Slovenen, die te LJoeblJana terecht staan onder verdenking van splonnage. hebben toegegeven, dat zij gegevens verzameld hebben aangaande Joegoslavische luchthavens, sterkte der In fanterie en sterkte der tank-afdelingen en die gegevens hebben doen toekomen aan een majoor van de Amerikaanse geheime dienst te BerlUn. De smokkelhandel langs de Belgisch- Duitse grens neemt met de dag toe. In de maand Maart werden 4.950 personen aan gehouden, die op clandestiene wijze over de grens waren gekomen. In deze maand werd niet minder dan 7.846 kg koffie ln beslag genomen. De Amerikaanse minister van lucht vaart Stuart Symington, heeft voor de commissie voor de gewapende diensten van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden verklaard, dat de „luchtvloot" van de Sovjet-unie groter ls dan de Amerikaanse en snel groeit". Maar zei hU, wij hebben goede machines en betere piloten. Volgens radio Teheran zal Gavam es Soeltqneh die verleden Jaar als minis ter-president van Perzlë ls afgetreden en 30 December per vliegtuig naar Parijs ls vertrokken, terecht moeten staan. HIJ wordt er van beschuldigd voor 81 mlllloen realen steekpenningen te hebben aangenomen voor het verstrekken van exportvergunningen voor rüst en voor 5^ mlllloen realen voor het verstrekken van Importvergunningen voor thee aan ver schillende firma's. In het Ruhr-gebied ls voor ongeveer anderhalf mlllloen dollar aan voedsel uit de v.s. aangekomen: conserven, koffie en boter. De Internationale conferentie van Europese socialistische partüen die tegen het plan-Marshall zhn. ls definitief vast gesteld op 29 en 30 Mei te Warschau. Het lntergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen heeft medegedeeld, dat 350.000 ton der voormalige Duitse koop- vaardüvloot, ter waarde van ongeveer 7 mlllloen pond sterling, zün toegewezen aan Engeland. Dit cijfer vertegenwoordigt ruim de helft van de totale tonnage. Andere toewüzlngen waren: Noorwegen 77.000 ton, Frankrijk 60.160 ton. Nederland 48.000 ton. Griekenland 47 300 ton en dc V.S. 44.800 ton. De V.S. hebben echter 65 van de aan dit land gedane toewyzing van de hand gewezen. Het congres van de Force Ouvrlere heeft met 12.310 tegen 3.682 stommen bij 377 onthoudingen besloten om toelating tot het wereldverbond van vakverenigingen te verzoeken. Voorts werd met 14.260 tegen 1.790 stemmen en 391 onthoudingen be sloten officieel de titel „CGT Force ouvrlere" te voeren. De Turkse autoriteiten hebben be sloten buitenlanders, die op enigerlei wüze contact onderhouden met de linkse beweging, het land uit te zetten. Georges Penchenier, correspondent van het Franse blad „Le Monde moet op bevel van de Tsjecho-Slowaakse rege ring het land verlaten. De regering be roept zich op de wetgeving ter beveiliging van de staat. Admiraal Lewis Denfeld, de chef van de Amerikaanse marinestaf, verklaarde, dat de Sovjet-unie een duikboot bezat, die bijna twee maal zo groot was als een Amerikaanse. De V.S. bezaten 175 duik boten, terwijl men wist dat Rusland er 260 270 had, zo zelde hij. Op de vraag of de Sovjet-unie moderne duikboten hacH die beter waren dan de Amerikaanse, ant woordde hij„De Russen hebben 4 van de moderne duikboten van het Duitse Schnorkel-typc. terwijl zh er 14 van bij bouwen op vroegere Duitse scheepswer ven". Uit Wenen wordt gemeld, dat Ernst von Starhemberg, voormalig leider en or ganisator van de Oostenrijkse Helmwehr. zün eigendommen terug heeft ontvangen waaronder acht-en-twlntig kastelen en achttienduizend vüfhonderd hectaren land ale getaxeerd worden op een waarde van schillings °Cn vooroorl°S8e Oostenrijkse Le°n Jouhaux. voormalig secretaris Franse algemene vakverbond (CGT) waarin de communisten de lei ding hebben, heeft op het congres van de „Force ouvrlere" (de groep, die zich van eeft losgemaakt), verklaard dat men bijeen was gekomen om een „onaf- hankelük algemeen vakverbond" te stich ten en tevens „om de vrijheid te ver dedigen".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1