Bloembollencultuur zet vrijwillige inkrimp aan kant CHEVROLET SERVICE CHEVROLET Columbia verbreekt diplomatieke betrekkingen met Rusland Zionistische raad bereidt Joodse staat voor Kerkelijk Leven Geen nieuw besluit inzake zeleivestiging VAN NELLE GEBR. VAN ULDEN, Off. Dealer DINSDAG 13 APRIL. Conferentie te Bogota gaat voort. De radio van de Columbiaanse re gering heeft bekend gemaakt dat Co lumbia de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft verbroken. Volgens dc regeringsradio hebben de afgevaardigden ter conferentie beslo ten hun zittingen te Bogota voort te zetten, zodat het communisme niet knn zegevieren over Columbia en de rest van dc volken van het halfrond". Marshall, die zich thans in Bogota bevindt in verband met deze pan- Anierikaansc conferentie, heeft het internationale communisme beschul digd van het inspireren van de op stand. KRASSE VEROORDELING VAN HET COMMUNISME VERWACHT. Ook andere hoge functionarissen ter Pan-Amerlkaanse conferentie zijn er van overtuigd, dat de revolutie een com munistisch complot was. Zij menen, dat de bedoeling er van was. de conferentie te doen mislukken en Marshali's prestige te schaden. Ook zou het in de bedoeling gelegen hebben een pan-Amerlkaanse actie tegen het communisme te ver ijdelen Zij bevestigden de berichten van de Columbiaanse regering, dat JrtJovJet- russen en 13 andere buitenlandse com munistische agenten zijn gedood of ge vangen genomen. Het Hjkt waarschijnlijk, dat het Amerikaanse vasteland het commu- Gromyko wil geen „politieke schurken" laten getuigen AUSTIN ACHT RUSSISCHE INVLOED ACHTER TSJECHISCHE COUP ONMISKENBAAR. Chili heeft de Veiligheidsraad nu of ficieel verzocht een sub-commissie sa men te stellen voor een voorlopig on derzoek en bestudering van de bewijzen van de Chileense beschuldiging, dat de sovjet-unie zich gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Gromyko (sovjet unie) noemde de Chileense aanklacht een „lasterlijk document" en verklaar de, dat de sovjet-unie niets te maken had met wat ln Tsjecho-Slowakije had plaats gevonden. Dc aanwezigheid van Zorm, de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken in Praag ten tijde van de politieke omme keer hield verband met handelsbespre kingen en niets anders, Gromyko ont kende verder, dat de soviet-unle haar verdrag met Tsjecho-Slowakije zou hebben geschonden. HU bestreed het voorstel tot het instellen van een onderzoek op grond van artikel 34 van het handvest, dat slechts betrekking had op interna tionale kwesties. De getuigen, die Chili wilde oproepen zouden „poli tieke schurken" zijn. In ieder land zou men altüd duizenden personen kunnen vinden, dio wilden getuigen tegen hun regering, aldus Gromyfco! Warren Austin (V.S.) vroeg waarom op hetogenblik de Tsjecho-Slowaakse grens ongewoon sterk wordt bewaakt en wat de betekends was van de vlucht van talrijke personen, in het bijzonder politici, „wier reputatie en onkreuk baarheid vóór het aan de macht komen van het nieuwe regiem aan geen twijfel onder hevig was". Alle aanwijzingen voor de geboorte van een politiestaat waren aanwezig: het volledig in handen ne men van de controle over de radio om- roep-faciliteiten, het verwijderen van niet-communistische dagbladredacteu ren, het onschadelijk maken van een aantal niet-communlstlsohe periodieken en het instellen van een volledige cen suur, aldus Austin. De raaid moet leiders, „die zich ten tUde van de coup in Tsjecho-Slowa kije bevonden", horen, wil hij zich volledig van zijn taak kwijten. De subcommissie, die deze getuigen zou moeten horen, zou bestaan uit verte genwoordigers van vijf staten van de raad en aan de raad verslag uitbren gen, zo stelde Austin voor. De raad ging later uiteen. Er werd geen datum voor de volgende bijeen komst vastgesteld. nisme zal veroordelen, nu radio Bogota heeft bekend gemaakt, dat dé Pan- Amerikaanse conferentie in die stad zal worden Voortgezet, aldus een spe ciale Rcutercorrespondent. De Amerikanen nemen hierbij het ini tiatief en willen de wereld tonen, dat de Pan-Anierikaanse eenheid zal zegevie ren door in de eerste plaats het nieuwe inter-Amerikaanse „organische pact", het voornaamste doel van de conferen tie, te voltooien en in de tweede plaats een ln buitengewoon krasse bewoordin gen vervatte resolutie aan te nemen die het communisme door het gehele Wes telijke halfrond veroordeelt en ieder der 21 republieken plechtig laat beloven maatregelen te nemen om het uit te roeien, De Chileense regering heeft Inmid dels reeds aangekondigd, dat met gro ter kracht zal worden opgetreden togen hen, die „gehoorzamen aan de misda dige orders van een verwijderde vreem de mogendheid." De regering verklaarde dat een aantal onlangs gearresteerde communisten zich bezig had gehouden met het distribueren van „plannen" aan communistische centra. Men sprak van het „Meidag-plan" en het „herfstplan". Dit tweede plan was opgesteld vol gens „door de Kominform te Belgrado In October 1947 genomen besluiten". Volgens dit plan zouden de Chileense communisten een „beslissende aanval" ondernemen tegen het „fascistisch re giem". In het centrum van Bogota wordt nog sporadisch geschoten. Het zakenleven staat nog stil. Het leger neemt geleide lijk het gezag in handen. Voedsel is schaars, doch de toestand is niet ern stig. De verkiezingsuitslag in Algerije EXTREME ELEMENTEN#ERSLAGEN Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft de officiële cijfers gepubliceerd van de verkiezingen in Algerfje, die de successen van de Gaul listische candidaten en de tegenslagen van de extreme nationalisten en com munisten bevestigen. Het Algerijnse parlement wordt gekozen door twee aparte groepen Van kiezers, de Euro pese groep bestaande uit 550.000 Fran sen en de Mohammedaanse groep van 1300.000 kiezers. Zij kiezen elk 60 afge vaardigden. Van de 60 gekozen Europe se afgevaardigden komen er 38 voor op de gemeenschappelijke lijst van conser vatieven en Gaullisten. Slechts 1 com munist werd gekozen. Van de resteren de 21 zijn er vier socialist, 1 lid van de M.R.P. en de overigen radicalen of con servatieve onaf hankelU ken. Van de gekozen 60 Mohammedaanse afgevaardigden zijn er,43 onafhanke- lijken, die de bestaande band met Frankrijk willen -handhaven, de extreme nationalisten, die de onafhankelijkheid van Algerije en aansluiting bij de Ara bische liga voorstaan, verwierven slechts 9 zetels De Iets minder extreme natio nalisten, die streven naar de onafhan kelijkheid van Algerije binnen de Fran se Unie, Verkregen 8 Zetels. SICILIAANSE COMMUNISTEN- AFSCHEIDING OP GROTE SCHAAL. Te Perraslni op Socllië hebben vijf honderd communisten hun lidmaat schap van de plaatselijke vakvereni gingen opgezegd en zich bij anti-com munistische partijen aangesloten, Dit is de derde dergelijke massale afschei ding, die in de laatste dagen op Sicilië is voorgekomen. Te Reggio di Calabria zou een com munistisch complot ontdekt zijn, dat verbindingen had met Oostenrijk en Joego-Slavië. De V.S. hebben een W apenstilstands-ont wer p gereed. Dc algemene Zionistische raad heeft besloten over te gaan tot de vorming van een voorlopige regeringsraad voor dc Joodse staat in Palestina, bestaan de uit 37 leden, waarin Arabische af gevaardigden, „die de Joodse staat er kennen" als lid kunnen worden ge kozen. Met algemene stemmen werd verzocht om de onmiddellijke instel ling van een Joods centraal gezags orgaan, dat 15 Mei, dc datum van het einde van het Britse mandaat, offi cieel in werking zou treden. Interna tionale erkenning zal nagestreefd worden. De Verenigde Staten hebben tijdens een officieuze bijeenkomst van de Vei ligheidsraad een ontwerp voor een wa penstilstand in Palestina ingediend. Een Amerikaanse woordvoerder noemde de voorwaarden „gebaseerd op de prac- tische mogelijkheden". RAAD VAN ADVIES INFORMATIE CENTRUM BEDRIJFSLEVEN PLAN-MARSHALL. De organisatie van werkgevers en werknemers, uit wier onderling contact de vorming van het Informatiecentrum bedrijfsleven plan-Marshall is voortge komen, hebben thans een raad van ad vies gevormd, welke belast is met het toezicht op het informatiecentrum. Deze raad bestaat uit 30 personen, die gekozen zijn uit de deelnemende organisaties, t.w. de arbeidersvakcen trales, de centrale Werkgeversorganisa ties, de hoofdgroepen, de Stichting van de Arbeid en de Stichting van de Landbouw. Het informatiecentrum is gevestigd Javastraat 2b, Den Haag en staat on der leiding van ir S. H. Visser. Men verwacht, dat de onderhande lingen het volgende verloop zullen heb ben: 1) De voorzitter van de Veiligheids raad, dr Alfonso Lopez, zal in overleg met andere leden een wapenstilstand- overeenkomst opstellen en deze aan een volgende Informele vergadering van de Veiligheidsraad voorleggen. 2) De Veiligheidsraad zal in openbare vergadering de tijdens geheime bijeen komsten opgestelde resoluties goedkeu-, ren. 3) De voorzitter zal de voorstellen van de raad aan Arabische en Joodse ver tegenwoordigers tijdens een besloten vergadering mededelen. Inmiddels woedt de strijd nog onver minderd voort. De Joden namen de Arabische nederzetting „Kolonia" in, nabij de berg Castel, het huidige brand punt van de gevechten. Verschillende dorpen op de weg Tel Aviv—Jeruzalem werden eveneens veroverd, doch latei- weer prijsgegeven. Bij Rehoboth, 20 km. ten Zuiden van Tel Aviv. werd een Britse trein met troepen en ommunitie aangevallen, doch nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Ten N.W. van Haifa Is wederom een schip met illegale Joodse immigranten onderschept. Het wordt naar Haifa overgebracht. DE ZWEEDSE POLITIEK. Erlander, de Zweedse premier, heeft de Zweedse politiek in een rede te Go- tehnburg in vier punten samengevat: 1. Strijd tegen de vijanden der demo cratie in het eigen land, 2. verdediging van de nationale onafhankelijkheid. 3. geen .verbonden of ondernemingen, j waardoor Zweden een „pion in een spel der grote mogenheden" zou worden en 4. volledige samenwerking bij het Euror pese economische herstel. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten onze defensie 2o krachtig maken, dat zij de grote mogendheden er van zal afschrikken een deel van ons grondgebied in een oorlogstoneel te veranderen". Wij zijn aan Roosevelt het slagen der V.N. verschuldigd TRYGVE LIE HERDENKT ROOSEVELTS STERFDAG. Ter gelegenheid ran de herdenking van de sterfdag van president Roose velt, heeft Trygve Lie de 'regeringen der landen van de wereld opgeroepen „een eind te maken aan het- oorlogs- gepraat en te beginnen harder voor de vrede te werken". Trygve Lie zeide niet te geloven, dat een van de regeringen „zo totaal krankzinnig" zou zijn om een nieuwe oorlog te ontketenen. Ik heb heren beweren, zo vervolgde Lie, dat de V.N. stervende zijn. Inte gendeel, het staat er heel goed mee. behalve als de een of andere grote mogendheid nalaat de organisatie te gebruiken zoals het behoort of te han delen volgens 'het handvest. Wij zijn president Roosevelt voor de voltooiing der organisatie meer ver schuldigd dan wie ook. De keuze lag en ligt neg tussen de VN. en in het geheel geen wereldorganisatie. De V.N. vormen de enige hoop op het bijeen houden der wereld in de gevaarlijke periode van vrede-maken", de enige hoop op het vermijden van een nieuwe oorlog zonder overwinnaar of versla- gene, doch slechts met vernieling voor beide partijen. Vrede mits duidelijke taal wordt gesproken DE SOVJETS EN DE ATOOMBOM. James Forrestal. de Amerikaanse mi nister van defensie, heeft voor de com missie voor de gewapende diensten van het Huis van Afgevaardigden onder meer verklaard: „Het is mijn overtui ging, dat Wij vrede zullen hebben, in dien wij er geen doekjes om winden, dat de VS. de vernietiging van de West- Europese beschaving niet zullen dulden" Forrestal legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een sterke lucht macht, een grondleger ter verdediging van de bases, een vloot, die in staat is de zeewegen te verdedigen en een cen traal velllgheidsbureau. In verband met vroegere verklaringen, dat de Sovjet-Unie geen atoombom be zit. verklaarde Forrestal van de atoom geleerde dr Bush, voorzitter van de raad voor onderzoek en ontwikkeling op atoomgebied, vernomen te hebben, dat dc Russen wetenschappelijke ken nis hebben en ook de wijze van ver vaardiging kennen, doch dat zij niet over de industriële capaciteit beschik ken om de atoombom te vervaardigen. Het ideaal dei L.R.B. zou zijn Aan ied'ie brug een haalc of lijn. De bunker van Seys Inquart wordt ten bate Van de Stichting 1940—'45 ge ëxploiteerd Toen in September 1944 Seys Inquart naar het Oosten vluchtte, hield hij verblijf in een speciaal voor hem vervaardigde bunker aan de Loo- laan te Apeldoorn. Een der Groot-Germaanse vertrekken der bunker met op de achtergrond de telefooncentrale, waarmede Seys-Inquart contact had met alle Duitse fronten. Deze schuilplaats kon hem echter niet redden en van 17 April af wordt deze bunker ten bate dei* b.g. Stichting voor het publiek ten toongesteld. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 14 APRIL. KntwlJk aan Zee Chr. Gcref, Kerk: 8 uur ds P. v, d. Bijl. Alplien ft/cl. Rijn Chr. Geref. Kerk. Van Reedestraat: 7 uur ds W. BaalJ. Ned. IlerV. Kerk Beroepen: te Rot- terdam-VreewiJk A. A. Koolhaas te Amers foort. Bedankt: voor Giessendam J. R. Cupe rus te Doornspijk; voor Helno J. G. F. Ankersmit te Oostemykerk (Fr.). Vi'Ue Evang. Genteenten Beroepen: te Apeldoorn J. I. v. Wijck te Gouda: te Oldebroek J. I. v.- Wijck to Gouda. Gerer. Kerken Beroepen: te Baren- drecht (vac. J. Oosterveen) J. A. Schep te Assen; te Zoetermeer J. P. Hörchner te Voorthuizen. Aangenomen: naar Hilversum (vac H. v. d. Elskamp) H. J. Pllon te Haren (Gr.) Chr. Geref. Kerken Tweetal to Oud- Beijerland H. W. Eerland te Dokkum en J. M. Visser te Hoogceen. Aangenomen: naar Frnncker W. Meijn- hout te Wlldervank-Veendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Moer- kapelle dr C Steenblok te Gouda. (Van een onzer redacteuren). Vele lange, moeizame, dikwijls heetgebakerde uren van debat zonder op bouwende resultaten deden gistermiddag in Haarlem tijdens de algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in veler gedachten opnieuw de vraag rijzen, of de huidige gang van zaken m dit voor de bollencultuur zo belangrijke lióhaam hoop mag geven op een con structieve medewerking aan wat toch het belang van alle leden geacht kan worden: een bloeiende cultuur, niet alleen letterlijk zoals in deze weken, maar ook in figuurlijke zin. WEINIG POSITIEVE RESULTATEN NA EMOTIONELE DEBATTEN EN VERWARRENDE PROCEDURE KWESTIES (Van een onzer redacteuren). De algemeen voorzitter, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, ver tolkte in zijn openingswoord het alge meen gevoelen van het hoofdbestuur, dat de huidige regeling van de vrijwil lige inkrimp ten enen male onjuist is. en dat het voorstel Anna Paulowna de instemming van het H.B. geniet, echter met dien verstande, dat het daarbij tevens een positieve oplossing nastreeft 2) Ja, maar ziet u, ik heb niet be paald bloemen geplukt vandaag. Ik heb erg veel pech gehad. Ik heb hetgeen, waarvoor ik hier naar toe ben gekomen, niet kunnen vinden. De monnik hield zijn hoofd 'n beetje schuin en keek haar aandachtig aan. Terwijl hij dat deed, moest Lynn op eens lachen, want ze wist plotseling, waaraan hij haar deed denken. Aan een grote spreeuw. Ze zou niet ver baasd zijn geweest, als ze hem van de boomstam, waarop hij zat. had zien wegvliegen, 'n stuk stro met zich mee voerend. Wat kan er nu zijn, dat 'n jong meisje als u, zoekt en niet kan vinden. En dat in de lente. In dit heerlijke weer! Gemeubileerde kamers! Stel je voor! Stel je even voor! Terwijl de hele wereld in bloei staat, terwijl de lente overal ls, en je door de boomgaarden, die wit van de bloesem zien, behoorde te wandelen, bent U daar op zoek naar gemeubileerde kamers! Ja, zei Lynn, ik moet aan mijn moeder denken. O, zit de zaak zo. Hij keek haaf op dezelfde, vriende- lijk-spottende manier aan, alsof hij een en ander over haar trachtte uit te vorsen. Zoudt u me er niet W3t meer over kunnen, vertellen? vroeg hij. Lynn ging op het hek zitten en liet haar benen heen en weer slingeren. Waarom zou ze het hem niet vertellen? Hij was tenslotte toch een soort pries ter, en priesters zijn er voor om de mensen goede raad te geven. Je kon nooit weten. En als hij in deze buurt woonde, zou hij misschien iets over Fittleford weten, en of het zin had er heen te gaan. Haar verhaal was lang en onsamen hangend. Het begon met dr James.... HOOFDSTUK H. Dr James kende Lynn sinds haar kinderjaren. Hij kende haar moeder ook en het speet hem voor Lynn, hcewel hij daar niets van liet merken. Mede leven is eigenlijk alleen maar irrite rend, als er niets in positieve zin ge daan kan worden. En daarom zei hU enkel: Ja, lieve kind, ik weet, dat het voor jou een hèèl ding is. Maar het is nu eenmaal zo. Ik weet, dat je niet een goed baantje op wilt geven en je vrien den hier achter laten. Ik geloof niet, dat het vooruitzicht, dat ik Je moet schilderen, door wélk jong meisje ock met enthousiasme begroet zou worden. Maar het feit blijft, dat je moeder voor een poosje uit Londen weg moet. Haar zenuwgestel wordt steeds minder, dat weet je. En nu ze neiging krijgt om met geesten en spookgestalten te beginnen, wordt het weükelijk tijd, dat er wat aan gedaan wordt. Hij glimlachte vriendelijk en 'n beet je verdrietig tegen Lynn. Hij wilde haar niet vertellen, dat dames, die de nei ging hadden om met losse haren en in nachtjapon-achtlge gewaden door Hy- depark te zwerven, in een gewone poli tie-auto opgepikt konden worden cm naar 'n inrichting te worden gebracht. Mevrouw Gale was bovendien niet in het minst krankzinnig. Ze was alleen maar zonderling. Ze had met grote intensiteit geleefd en diverse echtgeno ten afgewerkt. Lynn's vader was de eerste geweest, en dat was een hele tijd geleden, toen Deborah Gay nog slank als een riet was geweest en de heve ling van de revue-theaters, Ze was nu dik geworden. En werkelijk, dacht dr J3mes, het was dom van haar om-haar krullen die afschuwelijke kleur rood te laten venven. Het maakte dat mensen dingen van haar dachten, die helemaal niet juist waren. Wat ze nodig heeft, is uit Londen weg te- gaan. Zie iets op het land te vinden. Tracht een bezigheid vóórhaar te bedenken, die haar een beetje af zal leiden. Moeder buiten! antwoordde Lynn vaag. Ze wordt een jaartje ouder, zei dr James vriendelijk. Lynn glimlachte. U weet net zo goed als ik, dat ze, als ze er mee doorgaat, haar leef tijd terug te zetten, binnenkort nog jonger dan ik zal zijn. Ze lachten beiden. Vrouwen van de leeftijd van je moeder moeten'meer rust hebben. Die moeten het 'n beetje kalmer aan doen. (Wordt vervolgd). EN NU f53 EEN KOPJE mm. 52) Panda rende de gang op, zonder een ogenblik te verliezen. En. zoals we weten, is Panda een uitstekend loper als het er op aan komt om de vlucht te nemen. (Daarmee wil ik niets onaar digs zeggen). Wat kan zo'n klem ventje beter doen dan benen maken voor zo'n schurk als die politiescheikundige? De geleerde begreep dan ook onmiddellijk, dat hij geen kans had hem in te halen en verzon iets anders. „Houdt hem!" loeide hij. „Daar gaat hij! Daar gaat de schurk! Daar gaat de dief!" Op dat geluid verscheen een agent aan het einde van de gang. In een oog wenk had de slimme ambtenaar de toe stand overzien en stak zijn hand uit. „Halt!" bulderde hij. „In naam der wet! Ge zijt mijn arrestant! Geeft U over!" Maar dat was nu juist iets waar Panda helemaal niet aan dacht. Met een snelle sprong glipte hij tussen de benen van de agent door en verdween om de hoek. De ijverige beambte verloor zijn evenwicht en smakte tegen de vloer, vlak voor de voeten van de naderende politiedeskundige. voor het probleem van de ongetwijfeld blijvende overschotten. Opheffing van de vrijwillige zal onvermijdelijk opleg ging van verplichte inkrimp ten ge volge hebben, en de consequenties daar van leidden het H.B. tot formulering van zijn praeadvies inzake het voorstel Anna Paulowna. Een oordeel over het voorstel van deze afdeling moge niet moeiUJk zijn, moeilijk is wel het ant woord op de vraag „Wat dan?". Ten aanzien van het andere belang rijke ter tafel liggende agendapunt, de door het voorstel Haarlem opnle-uw ter sprake gebrachte kwestie van de zetel- vestiging, merkte spr. op, dat hier geen strijd tussen Hillegom en Haarlem wordt uitgevochten, doch het belang van Bloembollencultuur de beslissing moet brengen, Er is een besluit geno men tot zetelverplaatsing naar Hille gom op concrete gronden, en daarte genover staat thans slechts een vage belofbe, die de hoop doet koesteren dat Haarlem eindelijk begrip begint te tonen. Het valt te betreuren, dat de afdeling Haarlem thans dwingt tot een uitspraak, terwijl de eerste onderhan delingen gaande zijn, zonder vastom lijnde resultaten. DE GEMOEDEREN KOMEN IN BEWEGING OVER NIETS. Nadat eerst een technische statuten wijziging zonder hoofdelijke stemming was aanvaard, waarbij de afdeling Grotebroek een principieel lijkend wan trouwen in het H.B. uitte door een aantekening te verlangen, te hebben tegengestemd (gevolgd door de afde ling Haarlemmermeer), kwam 't voor stel Anna Paulowna totr opheffing van de vrijwillige inkrimp met ingang van het plantjaar 1948—1949 ter sprake. Op dit voorstel, waarvan aanneming tevoren reeds zo goed als vaststond (op grond van dc aan de afgevaar digden verstrekte dwingende manda ten) waren drie amendementen door Heemstede ingediend, betrekking heb bend op dc voor de vrijwillige in krimp in de plaats te stellen regeling van de lastenverdeling. Terecht ver langde de voorzitter eerst behande ling dezer amendementen, alvorens over het voorstel Anna Paulowna te spreken en stemmen, aangezien an ders over dit laatste voorstel een be slissing zou vallen alvorens men wist, wat dit voorstel, dat immers door aanneming of verwerping der amen dementen nog van strekking kon veranderen, zou behelzen. Niet alle afgevaardigden bleken het hierover echter eena. integendeel, en er ontstond een allengs heger lopend debat over de volgorde der behande ling, die overigens niet het minst te beduiden had, behalve prestige kwes ties. Grotebroek windt- zioh uitermate op en dringt aan op een request aan de minister en een audiëntie bij de Koningin, hetgeen met deze aangele genheid niet in het verst Iets uitstaan de had. weshalve de agitatie zioh siiel naar Rndere onderwerpen spoedde. Dc situatie wordt uiteindelijk zo verward, dat de voorzitter de teugels dreigt te verliezen, eerst een motie van orde uit lokt over de volgorde van behandeling, daarna weer zijn leiding wil verdedi- gen en derhalve aeif beslissen over procedurezaken. Ingezonden Mededeling Het spreekt vanzelf, dat een fabriek, die de meest verkochte wagen vervaardigt, voor dit product een behoorlijk TEHUIS verlangt. De Chevrolet dealer voor Lei den en omstreken heeft hypermodern ingerichte Service-Stations met toege wijde en geroutineerde medewerkers, die Uw wagen mét minimum oponthoud en met gebruik van originele onderdelen in perfecte conditie houden. Uw keus moet zijn een BIJ VERDAMSTRAAT 6 - TELEF. 23041 v. OLDENB.STRAAT 37 - TEL. 21583 Véél gepraat leidde tot de gebruike lijke weinig wol, en zonder nieuwe gezichtspunten werpen dc afgevaar digden zich in de stemming, die ver werping van de amendementen tot gevolg had. Even werd nog over het noofdvoorstel van Anna Paulowna ge discussieerd. waarbij Grotebroek tot grote hitaritcit „natuurkrachten" te hulp roept om een nieuwe aanval op Iedere vorm van sanering kracht b(j te zetten. Zoals te verwachten viel, verwierf het voorstel Anna Paulowna tot opheffing van de vrijwillige in krimp een ruime meerderheid van voorstemmers, n.l. 234 tegen 105, die een andere en 5 die in het geheel geen mening toegedaan waren. ZETELVESTIGING NAAR VOL GENDE VERGADERING VER WEZEN. Een motie van orde van Texel bracht J voorlopig uitkomst in het dispuut omtrent de zetelvcstiging van Bloem bollencultuur. welke 'kwestie opgelost scheen toen indertijd een aanbod van Hillegom werd geaccepteerd, dcch die nu weer ter sprake kwam door een be gin van een reëel aanbod van Haarlem, gevolgd door een voorstel tot Intrekking van het verplaatslngsbesluit van de zijde Van de afdeling Haarlem. Heb praeadvies van het H.B. (blijkens een latere mededeling van de 'heer Bakker uit Enkhuizen niet met algemene stemmen, maar met een meerderheid opgesteld) luidde afwijzend, omdat de voorstellen, de toezegging van mede werking om voordelen voor de ver. te bevorderen, te vaag werden geaoht en te onzeker, om het 2?Bkere en mooie aanbod van Hillegom thans te laten varen. Texel stelde voor deze zaak aan te houden, 'tot bij de volgende vergade ring meer bekend is omtrent de Haar lemse voorstellen. Sommige afgevaar digden blijken de zaak niet slepende te willen hooiden, dfe een cm niet de in druk van een koehandel te vestigen, de ander om te tonen, dat Bloembol lencultuur een eenmaal genomen be sluit gestand doet. een derde omdat de ver. zo gauw mogelijk zich dient te dlstandëren van een helaas genomen fout gebleken beslissing. Afgevaardig den uit het Noorden verklaren meer dere malen, dat het Noorden zich gaat afscheiden, wanneer Hillegom zetel zal worden. De heer D. van Egmond brengt de gemoederen in heftige beroering door een fanatieke aanval op de afdeling Haarlem en op degenen, die de Haar lemse aanbiedingen lanceerden, waar bij spr. een indrukwekkende gave tot het produceren van merendeels weinig vleiende adjectieven ten toon spreidde. Begrijpelijke interrup ties en protesten van de Haarlem mers ten spijt Ook hier werd de stemming dc olie op dc golven. De motie van Texel tot aanhouding van de Haarlemse voor stellen tot de volgende vergadering, werd met 179 stemmen voor, 146 tegen en 12 blanco aangenomen. GESANCTIONEERDE DIEFSTAL. Noordwij k had voorgesteld, in het handelsreglement een bepaling cp te nemen volgens welke alle kopers van bloembollen worden verplicht om aan de verkoper te betalen drie procent (of zoveel als de omzetbelasting zal bedra gen) boven het gekochte bedrag na af trek van eventuele surplusheffing. „Om een einde te maken aan gesanctioneer de diefstal", aldus drukte Llsserbroek het ietwat fors uit. Na wat heen en weer gepraat, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat Sassenheim en Lim- men geacht werden te hebben tegen gestemd. Waarna nog de rekening 1947 met een nadelig saldo van f. 4 981,92 werd goedgekeurd. Een vergadering zonder belangrijke positieve resultaten, maar met tomeloze onergleontbcrezemingen, êëtt betere zaak waardig...»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2