Roosevelt's evenbeeld wandelt door Londen NOG EENS SPANJE De Russen nemen nieuwe maatregelen te Berlijn Controle op de telefoon WEERBERICHT Het pas onthulde monument een spontane gift van het Britse voik Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 12 APRIL 1948 No. 26359 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents pet'week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no.: 57055 Spanje blijft een zeer tere kwestie te midden van de Europese landen-fami- lie. die feitelijk in twee delen is ge splitst, een Oostelijke afdeling en een Westelijke, die thans zekere vaste vor men begint aan te nemen, al is, helaas, <ie deelneming nog niet zoals zij be hoorde te zijn. De Oostelijke afdeling wil van het Franco-Spanje niets weten, gelijk niet anders te verwachten is en voor haar is Spanje dientengevolge geen vraag stuk, waarover zij zich het hoofd be hoeft te breken. Voor de sovjets en haar satelliet-staten bestaat er eenvou dig geen Spanje, zoals zich dat mo menteel presenteert en daarmede is de kous af Anders staat het echter met de Wes terse democratien. Het behoeft uit de aard der zaak geen betoog, dat het Franco-regiem ieder werkelijk demo craat tegen moet staan, want het be grip democratie en het Franco-regiem zijn wel twee geheel zich niet verdra gende factoren. Laat ons dat direct vastleggen. Er verder op in te gaan lijkt ons overbodig. Maar anderzijds erkent een demo craat het recht van ieder volk om zijn eigen bestuur te kiezen en, ook al zij direct toegegeven, dat Spanje feitelijk nooit zich voor het Franco-bewind heeft uitgesproken volgens de regelen van een democratisch verkiezingssys teem, toch mag men wel aannemen, dat het hudige Spanje op zijn minst Franco duldt en er mee tevreden is, al zou het alleen" maar zijn om deze re den, dat het een nieuwe burgeroorlog, waarvan het eens de „geneugten" aan den lijve ondervond, niet nog eens wil meemaken. Zo blijft voor het Westen de Spaanse aangelegenheid eigenlijk een open vraagstuk, waarmede het niet weet, hoe het er mee aan moet. Men weet, hoe ter zitting van de Verenigde Naties een veroordeling over het Franco-Spanje werd uitgesproken met gevolg het terugtrekken der am bassadeurs, al bleef er wel een delegatie te Madrid achter. Enig succes heeft dit. nimmer gehad, te meer niet, waar niet algemeen aan deze maatregel werd deelgenomen. Het toen zeer linkse Frankrijk ging zelfs verder en sloot de grenzen. Maar het had daarmede zich zelf meer te pakken dan Spanje en de meer gematigde regering te Parijs heeft dan ook zeer terecht de getroffen maatregelen herroepen, zodat het ver keer over en weer nu weer rustig door gaat; in het belang yan beide par tijen En hiermede zitten we, goed be schouwd. midden in de kwestie, waar om het gaat. Men mag als democraat nog zo weinig voelen voor het huidige regiem in Spanje, eerlijk gesproken, zou men ook Portugal wel mee mogën rekenen, want het bewind daar ver schilt in wezen al bitter weinig van het Spaanse! Spanje is en blijft een onderdeel van de wereld en heeft dien tengevolge deel aan de wereldeconomie, ten aanzien waarvan zo langzamer hand nu wel de erkenning zich heeft baan gebroken, dat geen enkel deel of zelfs maar deeltje mag worden uitge sloten. Ingezien is eindelijk de waarheid van de oude gedachte, dat als een lid lijdt, de hele familie mee lijdt! Onverschillig het regiem, dat in Spanje heerst, zal dit land niet straf feloos buiten het geheel kunnen wor den gesloten, hoe men het ook wendt of keert. In de Verenigde Staten, waar de meest realistische politiek wordt be dreven, is dat reeds zeer duidelijk aan gevoeld en vandaar de nog schuchtere poging om Spanje in het Marshall-plan te 'betrekken, waarvan men evenwel weer afzag, toen bleek, dat het Europa verre van aangenaam was, West-Europa is nog steeds an de ban van afkeer van het dictatuur-bewind en op zich zelf laat zich dat begrijpen, ge zien de ervaringen, maar toch zal men goed doen om de harde realiteit niet uit het oog te verliezen. Laat ons eens aannemen, dat het Westen een overeenkomst zou kunnen sluiten met het Oosten, zou men die dan afwijzen, omdat het Oosten een dictatuur-staat vormt? Wij durven ge rust voorspellen, dat het Westen hui zenhoog zou springen, zo het zou luk ken met het Oosten tot een bevredi gende regeling te komen en volkomen terecht! Zo en zo alleen zal men ook de kwes tie Spanje moeten bekijken, los van anti- of pro-dictatuur-gezindheid. En dit te meer, waar van Spaanse zijde al thans geen propaganda voor het re giem naar buiten is te vrezen. Gistermiddag hebben de Amerikaanse en Britse autoriteiten aanzegging ge kregen, dat er van Sovjet-Russische zijde geen passen meer beschikbaar gesteld j zullen worden voor de geallieerde technici, die de telefoon- %en telegraafdien sten onderhouden in de Sovjet-sector. Deze passen, die tot 15 April geldig waren, zouden niet worden verlengd, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat bepaalde knooppunten in verbindingen tussen Berlijn en West-Duitsland niet meer door de Amerikanen en Engelsen zelf zouden kunnen worden bediend. Voor de Amerikanen betreft dit de kabelverbinding tussen Berlijn en de Amerikaanse zone; voor de Britten het versterkersstation bij Maagdenburg, in de Sovjet-zone, dat het grootste gedeelte van het verkeer verwerkt tussen Berlyn enerzijds, de Britse zone. Groot-Brittannlë en het buitenland anderzijds. De strijd in Palestina De strijd in Palestina woedt nog steeds voort. Het dorp Castel is nu weer in Arabisch bezit! In Jeruzalem blijft de voedselpositie precair: het broodrantsoen bedraagt thans 250 gram per persoon per dag. Groenten en vlees worden voortdurend schaarser, slechts enkelen kunnen reke nen op meer dan een glas melk per dag. SABOTAGE-COMPLOT BIJ GRIEKSE VLOOT. De Griekse minister van marine heeft riiedegedeeld, dat een groep van 116 manschappen en officieren van de Griekse vloot is gearresteerd en door een militaire rechtbank berecht zal wor den op beschuldiging van spionnnage en poging tot het opblazen van vier destroy ers. Vier-en-twintig anderen zullen bij verstek berecht worden. RUSTIG DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk heldere nacht met plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenbanken, doch over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 13 APRIL. Zon op: 5.49 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 7.22 uur; onder 24.00 uur (N. M.) Hoogwater te Katwyk te 5.57 en 18.19 u. Britse functionarissen van de post-, telegraaf- en telefoondienst hebben de Russen verzocht hun besluit opnieuw in overweging te nemen. Men verwacht een officieel protest tegen ae maat regel van de Amerikaanse en Britse plaatsvervangende gouverneur. Dena, het Duitse nieuwsbureau heeft, onder vermelding van „welingelichte Amerikaanse kringen" bekend gemaakt, dat er tussen de Amerikaanse plaatsver vangende gouverneur generaal Hays en generaal Dratvin, de plaatsvervangende Russische gouverneur reeds onderhande lingen gaande zijn. Radio Coblenz heeft medegedeeld, dat de Russen de Amerikanen hebben laten weten, dat zij van plan zijn de telefoon verbindingen tussen Berlijn en Frank fort met ingang van 15 April zelf te gaan onderhouden. De autoriteiten van het Amerikaanse leger zijn voornemens, een radiozender in werking te stellen, om ten minste de telex-verbindingen te kunnen vervangen. De Sovjet-autoriteiten hebben voorts de sluiting geëist van Britse en Ameri kaanse service-stations voor auto's aan de verkeersweg van Berlijn naar Helm- stedt, die door de Sovjet-zone gaat. Het betreft hier 'een Engels en een Amerikaans station, die 65 km. van el kaar verwijderd zijn aan de 160 km. lan ge verkeersweg tussen Berlijn en Helm- stedt, De Russen zeggen, dat deze sta tions alleen des winters dienst mogen doen. Een officiële Britse verklaring ta v. deze nieuwe Russische maaatregel luidt: „In 1946 werd met de Sovjet-autoritei ten afgesproken, een Engels service-sta tion te bouwen aan de verkeersweg Ber lijnHelmstedt ten gebruike van voer tuigen tfjdens de winter. De sovjet-auto riteiten verzoeken thans, hu de winter ten einde is, de stations te sluiten. Een Brits antwoord wordt overwogen". Genoemde stations zJjn gebleken van onschatbare waarde te zijn voor gealli eerde voertuigen, die tussen Berlijn en het Westen rijden. In verband met dé eenzame ligging van de weg boden de stations, behalve technische hulp ook ge legenheid tot versterking van de inwen dige mens en telefoneren. Slechts voer tuigen in prima conditie zullen de ser-„ vice-Stations kunnen ontberen. In de brief aan de Amerikaanse auto riteiten, waarin de sluiting van het Ame rikaanse service-station wordt geëëist, verklaren de sovjet-autoriteiten, dat er langs de verkeersweg twee Sovjet-sta tions zullen worden opgericht op com merciële basis. Service zal worden ver leend tegen contante betaling. De brief was getekend door Dratvin. de plaats vervangende militaire Sovjet-gouverneur en gericht aan Hays, zijn Amerikaans ambtgenoot. Het Amerikaanse station verleende service aan gemiddeld 125 voertuigen per maand. Het Amerikaanse service station zal vóór 30 April gesloten worden, aldus wordt door Amerikaanse kringen offi cieel bevestigd. Gistermorgen is te Berlijn een her denkingsdienst gehouden voor de'slacht offers van de botsing tussen het Britse verkeerstoestel en een Russische ja ger. Vele hoge geallieerde officieren, onder wie generaal Robertson en ge neraal Clay, woonden de plechtigheid bij. Er was slechts één Russische kapi tein aanwezig, en de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië en Polen ontbraken geheel. Zaterdag heeft de Britse gouverneur, generaal Robertson, een Russische nota ontvangen, inhoudende de benoeming van de commissie van Russische deskun digen, die met de Engelsen een onder zoek zullen instellen naar de vliegtuig botsing boven Berlijn. Als leider zal op treden, generaal Alexandrow. die zich met de Britse deskundigen in verbin ding zal stellen om tijd en plaats te be palen. OOK MOEILIJKHEDEN BIJ WENEN. Sovjet-wachtposten, gewapend met Tommyguns, hebben gisteren alle auto's, waarin zich Britse militairen bevonden, in de door Sovjet-gebied lopende corri dor van de Britse zone naar Wenen bij de Semmeringpas tegengehouden. De auto van generaal Winter, de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk werd na een uur oponthoud doorgelaten. De Britse autoriteiten heb ben de zaak onmiddellijk met generaal Koerassof, de hoge Sovjet-commissaris opgenomen. Twee en een half jaar geleden werd tussen de bezettende mogendheden over een gekomen, dat een grijze pas in vier talen het enig nodige document zou zijn om toegang tot Wenen te hebben, dat door Sovjet-gebied omringd is. De Sovjet-autoriteiten eisen nu voor het militaire personeel een paspoort of iden titeitsbewijs met foto. De Britse autoriteiten hebben toege staan, dat de Sovjet-wachtposten de passen van burgerlijk personeel onder zoeken, doch zullen niet toelaten, dat dit ook by leden van het militaire per soneel geschiedt. In de afgelopen week heeft zich een aantal kleine incidenten met militaire treinen van Wenen naar de Britse zone voorgedaan. Tot nu toe is daardoor ech ter geen oponthoud ontstaan. CENSUUR IN SAKSEN Volgens een officiële Britse verkla ring heeft het door de Sovjets bezette Saksen beperkingen opgelegd aan de transmissie van nieuws betreffende „commerciële, professionele of officiële aangelegenheden in de Sovjet-zone". In een brief van het Saksische mini sterie van justitie wordt gezegd, dat der gelijk nieuws niet mag worden doorge geven aan „ambtenaren, organisaties of particulieren in de Westelijke zones of in het buitenland, of aan agenten of ambtenaren van buitenlandse mogend heden', daaronder begrepen de geaccre diteerde militaire missies in Duitsland". Alle verzoeken om inlichtingen van die zijde, ook wanneer zij tot ambtenaren zijn gericht, moeten aan het ministerie van justitie worden doorgegeven Aan Britse zijde neemt men aan. dat de instructies niet alleen voor Sak sen, doch ook voor de andere provincie van de Sovjet-zone Mecklenburg. Thueringen, Brandenburg en Saksen- Aanhalt gelden of komen te gelden. Te Berlijn wordt de maatregel gezien als een poging de berichtgeving van Duitsers in het Oosten naar die in het Westen stop te zetten. Tsjecho-Slowakije zal niet verschijnen In het Leopold-Stadion te Brussel werd gisteren de hockey-wedstryd België— Nederland gespeeld. De Hollandse ploeg wist een 4—2 overwinning te behalen. Het tweede Hollandse doelpunt. Keeper Verhaegen heeft misgetrapt. DE SOVJET-EXPANSIE Naar vernomen wordt heeft Tsjecho- Slowakije de uitnodiging om voor de Veiligheidsraad te verschijnen bij de be handeling van de klacht van Chili, dat de Sovjet-Unie zich in binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije gemengd zou hebben, van de hand ge wezen. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in aanvulling op haar studie over strategie en tactiek van het communisme in de wereld een analyse gepubliceerd van de. gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije. Volgens deze analyse heeft de jongste coup meer betekenis dan dat weer een deel is toegevoegd aan het door commu nisten beheerde gebied, daar Tsjecho- Slowakije de sleutel vormt voor een gro ter gebied van grote economische bete kenis. waartoe Silezië, delen van Polen, Hongarije en Joego-Slavië, en mogelijk Saksen en het Oostelijk deel van Oos- tenrijk behoren. De politieke gevolgen 1 zijn niet onmiddellijk te berekenen, doch I zij zullen bij de Italiaanse verkiezingen op 18 April zichtbaar beginnen te wor den .aldus dit rapport. Volgens een rapport van het interna tionaal comité voor bestudering van Europese kwesties zal de Sovjetrussische „offensieve actie" zich dit jaar van de Balkan over Palestina en het Middel landse Zeegebied verbreiden, j Volgens het rapport, dat gepubliceerd is met toestemming van een aantal le den van het comité .onder wie lord Van- slttart, Paul Claudel en Maurice Schu mann, heeft de Sovjet-Unie door tus senkomst van „Tsjecho-Slowaakse agen ten" wapens verstrekt aan dè Arabieren in Palestina en Joden op weg naar Pa lestina een speciale Sovjetrussische op leiding gegeven. Het comité juicht de jongste actie voor West-Europese eenheid toe. doch ver klaart. dat dit nog niet voldoende ls om „de totalitaire poging tot expansie te stuiten". Het comité is van oordeel, dat alleen een daadwerkelijke unie van alle landen en alle democratische vrijheden redding kan brengen. Weer een veto van Gromyko In de Bollenstreek brachten duizenden een bezoek aan de thans kleurige velden. De V.V.V. Lisse organiseerde tochten per schuit langs de bloeiende velden. (Van onze Londense correspondent) Op Grosvenor Square, eens Londen's meest arltocratische plein in het hartje van het luxe Mayfair, staat thans hoog op zijn zandstenen voeststuk het bron zen afgietsel van de vertrouwde figuur van Franklin Delano Roosevelt, die he den is onthuld. Het was de onlangs overleden Lord Derby, die in het begin van 1946 aan het jaarlijkse diner van de „Pilgrim So ciety", welke de herinnering levendig houdt aan de Pelgrim Fathers, die het moderne Amerika stichtten, de idee op perde om de grote president met een standbeeld te eren. Binnen zes dagen was het vereiste bedrag van 40.000 pond bijeen. Het was een spontane daad van het Britse volk, dat de 5-shilling bijdra gen als een vloedgolf deed binnenstro men. Grosvenor Square met de symme trisch hoogoprijzende gevels der monu mentale gebouwen, die de rechthoekige tuin met de oude bomen inlijsten. Is al heel lang een centrum van Amerikaanse actmteit. De eerst ambassadeur na de Bevrijdingsoorlog vestigde er zijn legatie. Voor die tijd woonde er alleen maar markiezen en burggraven. In de laatste oorlog hadden de belangrijkste Amerj- kaanse diensten er hun bureaux en dat 1 is tot op de huidige dag zo gebleven. Het statige park veranderde in een cha- |>os, want het moest honderden leger- j voertuigen herbergen. Thans is de idylle teruggekeerd. Er is een prachtig plant soen aangelegd met kleurige bloembed den. Om ruimte te maken moesten nog meer bomen sneuvelen dan in de oor logsjaren. Het standbeeld wordt door twee ovale vijvers geflankeerd, waarin goudvissen tussen de lelies spartelen en fonteinen klateren. Men heeft temidden van deze poëzie moeite zich te realise ren, dat dit Londen is! Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat overeenstemming over het ontwerp kon worden bereikt. Maar de beeldhouwer, de beroemde Sir William Reld Dick, kreeg z'n zin. Het werd een staande fi guur en niet een zittende, zoals velen dat wilden, omdat, zo zeiden ze, de meesten Roosevelt In die houding had den gekend. Londen bezit reeds een eigenaardig standbeeld van een andere historische Amerikaanse president, Abra ham Lincoln, die staande is afgebeeld voor een lege stoel .zodat men steeds het gevoel heeft, dat hij zal gaan zitten! Roosevelt ziet men met zijn bekende cape half open over de schouders, de linkerhand steunend op de lapel van zijn colbert en de rechterarm steunend op zijn stok. Op het voetstuk staan de gevierde naam en de data „18851945". Vier la gere hoekstenen vermelden de jaartallen 1932, 1936 1940 en 1944, de tijdstippen, toen de President met het hoge ambt bekleed werd. De binnenzijden van vier lage muren, die het plantsoen omslui ten vermelden de Vier Vrijheden. EEN LONDENAAR ALS MODEL. Een merkwaardigheid is nog, dat een Londense rustende tandarts, een zekere Walmsley, die treffend op de President lijkt, als model heeft gefungeerd. Wan neer hij in de buurt rondwandelt, krijgt menige Amerikaanse soldaat een lichte schok De heer Walmsley gaat zo in z'n nieuwe rol op, dat hij zo juist in zijn testament heeft laten zetten, dat bij zijn dood zijn as rond Roosevelt's standbeeld moet worden rondgestrooid.Voor het zomer is, gaat hij op tournee door de Verenigde Staten BINNENLAND Op Curacao zijn twee nieuwe politieke partijen opgericht, n.l. de „Nationale Volkspartij" onder leiding van dr Da Costa Gomez en de „Katholfteke Volkspartij", welke in de plaats treedt van de vroegere katholieke partij. De officiële opening van de perma nent^'bloemententoonstelling in het jubi leumjaar 1948. welke in het Westbroek- park te Den Haag gehouden wordt, zal Donderdag 15 April door wethouder lr L. J. M. Feber geschieden in tegenwoordig heid van autoriteiten en leden van het Jubileum-comité. Generaal A. G. van Tricht. hoofd van de Nederlandse militaire missie te' Washlngton.'ls afgetreden. I Mei keert hij met zijn echtgenote op de Westerdam naar Nederland terug. Te Stockholm ls een aanvulling on dertekend op het Nederlands-Zweedse handelsverdrag, waarbij wederzijds addi tionele leveringen werden bedongen tot een bedrag van 8.200.000 Zweedse kronen. De leveringen van Zweedse zijde hebben betrekking op kwallteitsbulzen, natron kraftpapier en mechanische houtslijp, ter wijl door Nederland zal worden geëxpor teerd cokes, aardappelmeel, glycerine, tex tielproducten, lithofoon en mlerenzuur. Zaterdagmorgen zijn een 35-jarlge vrouw een een 12-jarig Jongetje door een vrachtauto van de firma Heybroek op het Beukenplein te Amsterdam gegrepen en op slag gedood. De burgemeesters van enkele Lim burgse grensgemeenten waar verledén Jaar ten gevolge van explosies van Britse mu nitie-dumps op Duits grondgebied schade werd toegebracht, hebben van het Britse consulaat bericht ontvangen, dat de aan gerichte schade zal worden vergoed. De 53-Jarige R. H. M. uit Amsterdam reed Zaterdag op zijn rijwiel over de We teringschans en raakte met zijn stuur een aan de rechterkant van de straat gepar keerde auto, ten gevolge waarvan hij ten val kwam en door een achter hem rijdende militaire vrachtwagen overreden en op slag gedood werd. H.M. de Koningin heeft Zaterdag avond ln de Rotterdamse Schouwburg de opvoering bijgewoond van Shakespeare's „Veel leven om niets", gegeven door het „Rotterdams Toneel". Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken ls bericht ontvangen van de Neder landse gezant in Columbia, dat de Neder landse kolonie in Bogota ln veiligheid ls. De kanselarij van het Nederlandse gezant schap aldaar ls uitgebrand. Na het voeren van besprekingen met dp Nederlandse Bank Is jhr J. A. G. Sand- berg van de firma Heldring en Plerson, die voor de Ned, Bank een onderzoek instelt naar de mogelijkheden voor het van de hand doen van door de Nederlandse regering gevorderde Amerikaanse fondsen, gisteren per vliegtuig weer te New York gearriveerd, waar hy zijn onderzoek zal voortzetten. BUITENLAND Een Frans „Britsol"-vliegtulg, dat op weg was van Bordeaux naar Casablanca, Is te Algeclras by Gibraltar neergestort. Alle vier Inzittenden zijn gedood. Dr Wilhelm Kuelz, voorzitter van de liberaal-democratische partij ln de Sovjet zone van Duitsland, ls te Beriyn dood ln zyn bed aangetroffen. Men neemt aan. dat de 73-jarlge door een beroerte ls getroffen. Kuelz speelde een belangryke rol in de politiek van de Sovjetzone. Men heeft hem herhaaldeiyk genoemd als mogelijke can- didaat voor de functie van kanselier in 'een door de Sovjetrussen te vormen Duitse regering. Kuelz was ln 1926 minister van binnenlandse zaken in DultslancL De burgemeester en vijftien raads leden van Corleone (Sicilië), dat bekend staat' als de meest linkse Slclllaanse stad, zijn van de pro-communistische socialis tische partij van Nenni overgegaan naar de gematigde socialisten van Saragat. De Argentijnse politie heeft Zaterdag enkele „elementen, die bekend zyn wegens hun revolutlonnalre denkbeelden" gearres teerd. Behalve enkele onderwijzers bevin den zich onder de arrestanten een Ameri kaan. die tydons de oorlog cultureel ad viseur van de Amerikaanse ambassade was, een correspondent van de „News Chro nicle", twee medewerkers van, de Overseas News Agency" en de directeur van een Frans-Italiaanse bank. "De Franse communistische party heeft haar positie bij een tussenverkiezlng te Epernay (naby Reims) verstrekt. De communisten behaalden tien zetels tegen negen in October J.l. Eric Colett, correspondent van de „Daily Telegraph" heeft van de £?raagse politie opdracht gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Zijn tegen woordigheid zou een bedreiging van de openbare veiligheid, de orde en de veilig heid van de staat betekenen. Gisteren was het 19 Jaar geleden, dat de Franse maarschalk Foch overleed. Er vond een herdenkingsplechtigheid plaats en er werden bloemen op zyn graf gelegd. Op Mindano (Phlllppynen) zyn 21 personen gedood door de ontploffing van een benzinetank van een autobus. In de havan van Valparaiso (Chill) is een hevige brand uitgebroken. De schade wordt op 15 mlllloen pesetos be raamd. Herbert Evatt, de Autrallsche minis ter van buitenlandse zaken heeft mede gedeeld. dat Australië nogmaals twee dui zend ton voedsel aan het Internationale noodfonds voor kinderen der V.N. heeft geschonken. Het voedsel is bestemd voor Eurooese kinderen. Meer dan 20 mlllloen clgaretten, ge schat op een waarde van 25 mlllloen gul den, zijn vorige week door Britse ambtena ren op de Beriynse zwarte markt ln beslag genomen na de arrestatie van enkele leden van een Internationale groep zwarthande laars. die op grote schaal clgaretten uit Nederland en België naar Duitsland ge smokkeld zouden hebben. Een correspondent van Reuter meldt, dat op het Vatlcaan verontrustende be richten uit Tsjecho-Slowakije binnenko men wat betreft de houding van de re gering ten aanzien van de Katholieke Kerk. Het hoofdbestuur van de Duitse sociaaldemocratische party heeft in een resolutie verklaard, dat de partij „elke poging, het Duitse volk de dictatuur van de communistische volksdemocratie op te dringen" zal bestrijden. Het provinciaal parlement van Rljn- land-Paltz (Franse zone) heeft met 83 tegen 4 stemmen een motie van wantrou wen aangenomen tegen Willie Feller, de communistische minister van wederop bouw ln Vleze provincie. Door kortsluiting op de boerderij van een landbouwer naby Antwerpen zyn 10 koelen geëlectrocnteerd. Maria Quisling, de 47-jarige weduwe van de Noorse verrader Quisling, ls van verraad vrijgesproken. De autoriteiten nemen aan, dat haar echtgenoot haar naam op het kartsysteem van leden der Nazi-party had aangebracht. Dr Skalny, Tsjecho-Slowaaks zaak- telastlgde te Bern, en Renes. Tsjecho- lowaaks persattaché aldaar, hebben hun ontslag ingediend. De 92-Jarige maarschalk Petaln. die zijn levenslange gevangenisstraf uitzit op het lie d'Yeu. een eenzaam eiland bulten de Franse kust, heeft zijn advocaten ge vraagd een nieuw proces te openen. De 25-Jarlge Hindoe Nathoeram Vlnayak Godse. die 30 Januari J.l. -Gandhi vermoord heeft, zal begin Mel te Delhi worden berecht. Nadat de Veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitge sproken voor toelating van Italië tot het lidmaatschap van de V.N., heeft Gro myko, de Sovjet-Russische afgevaar- digde, hiertegen zyn veto uitgebracht. De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, verklaarde tydens de debat ten, dat na de ratificatie van het vre desverdrag geen schaduw van een ex cuus meer overgebleven was voor uit sluiting van Italië. De Franse afgevaardigde Parodi, zeide, dat Frankrijk herhaaldeiyk gestemd had ten gunste van toelating van Italië en dat Frankryk van het begin af Italië had beschouwd als een grote natie, door welke de beginselen van de democratie in acht worden genomen. „Het Italiaanse volk", aldus Parodi, „zal Inzien wie zyn werkelyke vrienden zyn". Gromyko zeide dat het duideiyk was, dat het verzoek om toelating een „tac tische manoeuvre" betekende, „om stem men te winnen by de verkiezingen in Italië op 18 April a.s.". De Sovjet-unie ondersteunde het verzoek van Italië om het lidmaatschap van de V.N., doch wilde niet, dat dit de toelating van an dere staten in gevaar zdu brengen. Gro myko herinnerde er aan, dat ook vre desverdragen gesloten waren met Bul garije, Roemenië, Hongarye en Finland, en dat al deze landen hetzelfde recht hadden op het lidmaatschap van de V.N. By de stemming stemden de Sovjet unie en de Oekraïne tegen: Daarna bracht Gromyko voor de derde maal zyn veto uit tegen toelating van Italië. Warren Austin zeide, dat de algemene vergadering de mogeiykheid moest over wegen van een maatregel, waardoor Ita lië toch een stem zou krygen in de V.N. De Veiligheidsraad heeft het verzoek om toelating tot het lidmaatschap van de V.N. van Birma, dat 6 Januari j.l. onafhankeiyk geworden is, eenstemmig aanvaard. Een Amerikaanse beweging om de V.N. te hervormen en een speciale alge mene vergadering te laten beslissen of de Sovjet-unie dan wel de Ver. Staten de zaak van de vrede het best heeft ge diend, heeft te Lake Success bezorgd heid gewekt. De politieke groep achter de beweging vraagt een fundamentele reorganisatie van de V.N., met of zonder toestemming van de Sovjet-unie. en afschaffing van het vetorecht, wanneer het gaat om toe spelingen op agressie of voorbereidingen tot agressie. Zestien senatoren, onder leiding van de republikeinse senator Ralph Flanders, vormen de kern der beweging. EEN' SPOOK-KASTEEL. „Een kasteel, een geest, een druïden- altaar en één jaar gratis huur voor iedere dappere man, die het oude kas teel Carn Brea wil restaureren", aldus luidt een advertentie in een Engels provinciaal blad. De 83-jarige eigena resse mevrouw Shelley, een verre na komelinge van de grote dichter, die het kasteel drie jaar geleden heeft ge kocht efï over weinig geld beschikt, heeft 400 brieven ontvangen op deze advertentie. Het spook,is een oude druïdenpries- ter, die volgens de bewoners in de omgeving iedere nacht in de vestibule van het kasteel verschijnt en zich dan naar de zolder begeeft Het druïden- altaar bevindt zich ln de tuin, dcch heeft in geen eeuwen dienst gedaan. Het kasteel heeft geen stromend wa ter noch electriciteit of sanitaire in stallaties. doch elk van de vyf be woonbare kamers heeft een eigen tele foon. Het kasteel Corn Brea ligt op een hocgte boven het dorp Redruth ia Cornwall.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1