De Conferentie der 16 nadert het einde Hef weerzinwekkend verraad van het Amsterdams Bevolkingsregister Literaire processen in Parijs Naar de Duitse splitsing Tegen hoofddader de doodstraf geëist WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 10 APRIL 1948 No. 26358 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B w. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no.: 57055 Berlijn houdt wederom de wereld in haar ban gevangen, maar nu zonder dat de Duitsers er feitelijk iets mee hebben uit te staan. De Duitsers zijn een te ver waarlozen factor geworden, al gaat het om hun hoofdstad. Zal Berlijn overigens nog de Duitse hoofdstad blijven? Die vraag begint meer en meer naar voren te komen. Zelfs al laat men de kwestie buiten beschouwing of de Sovjets al dan niet van plg.n zijn de Westerse mogendheden uit Berlijn „weg te pesten". Goed beschouwd is dat eigenlijk maar bijzaak geworden, een kwestie van prestige, waaraan geen te grote betekenis mag worden toegekend in verhouding tot hetgeen waarom het in wezen draait. De Russen .schenen in het begin van deze week wat handelbaarder te zijn ge worden, zodat enige ontspanning intrad, maar, blijkbaar tengevolge van de rechtstreekse bevelen uit Moskou, is die periode al weer afgesloten. Het mcident van de luchtbotsing boven de Duitse hoofdstad scheen een ogenblik het ge vaarlijke moment te kunnen worden, waarop wij in een vorig artikel reeds wezen, n.l. het moment, dat een of an dere gebeurtenis, waarop niemand kon rekenen .de lont in het kruitvat zou kun nen, werpen, en de Russische bevelheb ber te Berlijn, maarschalk Sokolofsky, leek aanvankelijk dan ook danig ge schrikt, zodat hij zich uitputte in be- leefdheidsfrazen om het droevig feit ter stond te smoren. Daar ramde een Russisch jachtvlieg tuig een Britse Viking, met gevolg, dat beide toestellen werden verpletterd. Na tuurlijk wee de wolf, die in een kwaad gerucht staat! klonk direct de stem, dat dit opzet was, maar van Russische zelfmoord-vliegers, gelijk de Japanners er op na hielden, hebben wij .tot dusver nog niet gehoord! Niettemin, het gebeuren was ernstig en we kunnen ons levendig indenken, dat de Russische maarschalk er toch mee inzat en de Britten tegemoet meen de te moeten komen. Aanvankelijk leek het incident dan ook niet tot verder strekkende gevolgen te zullen lelden, doch de tegemoetkomende toon der Russen werd plotseling vervan gen door een ander geluid, het gezellige diner van maarschalk Montgomery en Sokolofsky ten spijt. Genoemde conclu sie ligt voor de hand Op zich zelf wil het ons echter voor komen .dat het betreurenswaardige in cident de geschiedenis is daar om te bewijzen, dat uit zo'n ongelukkig toeval zeer ver strekkende gevolgen kunnen voortspruiten op zich zelf geen directe gevolgen zal hebben, maar daarmede is men er thans In de verhoudingen Oost- West niet mee. Deze zijn immers zodanig toegespitst, dat het moment van buigen of barsten zeer nabij is gekomen en ieder geluid vah een van beide partijen legt daarom bijzonder gewicht in de schaal.»Gelet op dit feit, helpt het incident van Berlijn ongetwijfeld mede, om de beslssing te forceren. Wij beschouwen het Berlijnse incident als een speldeprik in zeer gevoelig vlees. De starre houding der Russen, in ver band gebracht met hun overige gedra gingen inzake het Duitse vraagstuk in het algemeen, kan, gelijk moeilijk anders was te verwachten, slechts de toch reeds tot bedenkelijke hoogte gestegen tegen stelling* tussen West en Oost toescherpen en verbazing zal het niet wekken, dat het Westen al duidelijker en duidelijker doet verstaan, dat, als de Russen niet anders willen, de verdeling van Duits land in twee delen dan maar doorgang moet vinden. Zowel de Britse bevelheb ber in Duitsland als de Amerikaanse re gering zinspelen thans openlijk op deze splitsing. Waar bovendien West-Duits- land wordt opgenomen in het Marshall plan. is meer dan een losse- dreiging en schijnt het vrijwel onafwendbaar of de scheiding van Duitsland in twee ge deelten zal voltrokken worden. Voor de Duitsers is dat ontegenzegge lijk een strop, waarop zij niet gerekend hebben, maar ook deze bittere pil zullen zij moeten aanvaarden uit zelfbehoud. Men behoeft er echter niet aan te twij felen, dat zij dit slechts zullen doen on der voorbehoud van him rechten op een heid en daarin hebben zij volkomen ge- ^Komt het niet tot momenteel niet te voorzien onverwachte gebeurlijkheden, dan schijnt de splitsing van Duitsland vooreerst spoedig een feit te zullen wor den. Of dat evenwel in het belang der Sovjets zal zijn, valt te betwijfelen. De Duitser zal vasthouden aan de Duitse eenheid en zo zal het Oostelijk gedeelte, waar de Sovjets toch niet over een meer derheid beschikken, al hun moeite en actie door middel van de SED teil spijt, een fel omstreden actie-gebied worden, slechts door dictatuur tot gehoorzaom- heid te dwingen. En op de lange duur is geen enkele dictatuur daartegen be stand...... Het constateren van dit feit bergt evenwel ook in zich het gevaar dat de Russen, die immers juist meester zijn in het hanteren van de dictatuur, hun ex pansie-zucht zullen willen doordrijven om ook Oost-Duitsland veilig te stellen, gelijk zij het Sovjet-territoir veilig stel den door hun macht over de grenzen uit te dragen! Hetgeen oorlog zou betekenen! En dat weigeren wü vooralsnog als mogelijk te accepteren hoe gespannen de verhoudingen ook worden! Maar - precair is de situatie. In de zaak betreffende de overval op het Amsterdamse Bevolkingsregister was de laatste verdachte de 35-jarige expeditieknecht, die als huisknecht van Arondeus. aan de overval deelnam, J. Th. Hoogsteder, verleden jaar op vrije voeten gesteld, nadat hij 17 maanden geïnterneerd was geweest. Het bleek, dat hij het volledige vertrouwen van de kunstschilder, in wiens dienst hij was. genoot en dat hij deze bij diens omvang rijke illegale arbeid uitstekende diensten heeft bewezen. Hij haalde de amunitie en de lonten voor de overval van een adres in 't Gooi sleepte met uniformen, benzine en petroleum en weerde zich goed tijdens de overval zelf. Reeds voor 27 Maart had hij tegen v. d. Laak op een bijzonder sensationele gebeurtenis gezinspeeld zonder over het bevolkingsregister te spreken. Hij werd ln de buurt van zijn eigen huis gear resteerd,- als gevolg van het verraad, overgebracht naar het gebouw van de Sicherheitspolizei, waar hij 5 uur lang geboeid verhoord werd door Kriminal- Sekretar Günther Klein. Tijdens dit verhoor noemde hij de naam van Aron deus als een der hoofddaders en voorts de voornamen van 15 andere bij de overval betrokken ondergrondse strij ders. Hoogsteder werd vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zich beschikbaar zou houden, hetgeen hij prompt deed. Hij wees persoonlijk adressen aan en met zijn hulp rolde de S.D. ten slotte de hele illegale groep op Pres.: „De zwaarste straf, die U bij mijn denken hebt gehad, is wel de dag geweest toen. u als getuige moest optreden tijdens het Duitse proces, dat tegen al uw vroegere illegale mede werkers werd gevoerd. Hoe durfde u al deze prachtige mensen nog in de ogen te kijken, terwijl u en zy wisten, dat ze daar tengevolge van uw spraakzaamheid en uw verraad ston den?" Verdachte: „Ik was toch onder pressie gezet. U hebt makkelijk praten". Pres.: ,.Ik verwacht helemaal niet, dat iedereen een held was. Maar u had een heldenrol op u genomen, toen u aan de overval deelnam en die rol hebt u wel heel gauw uit het oog verloren. Arondeus en anderen hebben na hun arrestatie ondanks pressie hun held haftig gedrag volgehouden en nimmer namen genoemd". Een psychiatrisch rapport over ver dachte vermeldt, dat hij een impulsieve, egocentrische figuur is, die de behoefte heeft om op te snijden en de neiging bezit boven zijn geestelijke stand te le ven. Hierop begon mr Gelinck zijn re quisitoir. Hü achtte de N.S.B.-er Teunissen de hoofdschuldige en noemde hem een fanatieke pro-Duitse figuur. Met zijn onderschikte Van der Laan is hij verantwoordelijk voor de dood van 12 zeer verdienstelijke Nederlanders. Hij vorderde tegen Teunissen de dood straf. Voor Van der Laak achtte hij een zware straf eveneens op zijn plaats. Deze verdachte was echter politiek be trouwbaar; alles wijst er op, dat hti tot zijn daad is gekomen onder pressie van zijn baas Teunissen. Niettemin heqft hij zich zeer lafhartig gedragen. Gezien de ernstige gevolgen van het verraad eiste mr Gelinck tegen Van der Laak 15 Jaar gevangenisstraf. Verdachte Mannus de Roo was het uitsluitend om een gelde lijke beloning te doen. De Roo heeft ernstig verraad gepleegd, maar hij mag van geluk spreken, dat Teunissen en Van der Laak hem voor waren. Zijn verraad heeft daardoor minder ernstige gevolgen gehad. Tegen hem eiste mr (gelinck 12 jaar. Wat Hoogsteder aangaat: „Deze overigens verdienstelijke ondergrondse werker, heeft de consequenties van zijn illegale arbeid bij de S.D. afgekocht met gewoon, gemeen verraad. Dat de Duit sers hem ondanks zijn illegaal werk hebben gespaard, spreekt boekdelen". Op Hoogsteder rust de morele schuld van het feit. dat hij teneinde het risico van zijn eigen leven te verkleinen, dat van zijn medestrijders in de waagschaal heeft gesteld. Tegen deze laatste verdachte eiste mr Gelinck 3 jaar gevangenisstraf. Na het requisitoir hielden de verdedi gers hun pleidooien en kregen de ver dachten het laatste woord. Uitspraak 23 April a.s. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerdf Kon. Marine: Mar. 2ekl. zm. I. Staarthof, Roer mond. Kon. Ned.-Ind. Leger: Tor. sold. 2e kl. inf. Boetme, Ned. Indië; Mad soldaat 2e kl. inf. Ba- soeni. Ned.-Indië; Mad sold. 2e kl. inf. Boerdjhak, Ned.-Indië; Mad. sold. 2e kl. inf. Soeni, Ned.-Indiè; Mad. sold. 2e kl. InL Sardini Alias Pak Soemaira. Nea.-Indië; Mad. sold. 2e kl. inf. Bani, Ned.-Indië. De dienstplicht in de V. S. De subcommissie voor de gewapende diensten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsont werp betfeffende de dienstplicht opge steld, waarin plannen zijn omsohreven voor het mobiliseren van 1.944.000 mannen voor de gewapende diensten. In het ontwerp is niet opgenomen de voorziening betreffende algemene mili taire opleiding, waarom president Tru man heeft verzocht. Het voorziet in dienstplicht voor mannen van 18 tot 31 jaar, die als volgt over de verschillende diensten zullen worden verdeeld: leger: 782.000, marine: 550.000, marinierscorps110.000 en luchtmacht: 502.000. ZACHTER OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met hier en daar nevel of mist en opnieuw op vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag en kele overdrijvende wolkenbanken, droog weer, iets hogere temperatuur dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. 11 APRIL Zon op: 5.53 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 6.39 uur; onder: 22.07 uur. (N.M.). Hoog water te Katwijk te 4.57 en 17.10 uur. (Springtij). (12 April te 5.26 en 17.43 uur). Prins-Charles, Regent van België, is op het Witte Huis ontvangen door Presi dent Truman. De Prins Regent van België brengt een bezoek aan Amerika van zes dagen. Onderzoek te Berlijn Engeland heeft zich thans accoord verklaard met een gemeenschappelijk Brits-Russisch onderzoek in verband met de vliegramp te Berlijn. Engelands bereidverklaring was ver vat in een brief van generaal Robertson aan maarschalk Sokolofsky. Wannger de gemengde commissie van onderzoek het niets eens wordt, stelt generaal Ro bertson voor dat afzonderlijk rapport zal worden uitgebracht. De Sovjet-autoriteiten hebben mede gedeeld, dat generaal Alexandrof, hoofd van de afdeling luchtmacht in Duits land. de leiding zal hebben van de Sov jet-commissie van deskundigen. De strijd in Palestina WEINIG KANS OP WAPENSTILSTAND. Bij het dopp Castel wordt nog steeds gevochten. De Arabieren hebben artil lerie in de strijd geworpen. De Haga- nah heeft bij Castel een Arabisch dorp met hulp van mortieren bezet. Met grote plechtigheid is de gesneu velde Arabische leider Hoesjeini begra ven. 35.000 Arabieren liepen mee in de stóet. Tussen zonsondergang en zonsopgang mag men zich niet op de wegen in Palestina bevinden. De onderhandelingen tussen de voor zitter van de Veiligheidsraad en Joden en Arabieren over een wapenstilstand, zyn vrijwel op docd spoor gekomen. Een Zutphense broodfabriek heeft een monsterkrentenbrood van bijna twee meter lengte en een gewicht van honderd pond gebakken, hetwelk verloot wordt ten bate van het Wederopbouwfonds voor de St. Walburgtoren. Een dezer dagen werd het krentebrood op een wagen met muziek voorop en be geleid door padvinders in Zutphen rondgereden om de loten aan de man te brengen. Constructie van het Permanente Orgaan 1 (Van onze Franse correspondent) Het einde van de Conferentie der 16 landen te Parijs is thans in zicht: se dert een goede week zijn- de technici nu bezig, met dé instructies voor ogen, die zij met Pasen thuis vai£ hun respec tievelijke regeringen hadden gekregen, de laatste hand te leggen aan de con structie van het Permanente Orgaan, welks oprichting 16 April a.s. door de verschillende ministers van Buitenland se Zaken officieel zal worden bekrach tigd. Zoals wij reeds berichtten, had zich een verschil van mening voorgedaan t. a. v. de bevoegdheden, welke dit orgaan moesten worden opgedragen, en die Frankrijk en Amerika aanmerkelijk uit gebreider hadden gewenst dan Enge land. Naar wij vernemeen heeft men thans besloten de oplossing van deze Jcwestie aan de toekomstige ervaring over te laten: men zou voor de om schrijving van die bevoegdheden thans namelijk een formulering hebben ge vonden, die ruimte voor verschillende interpretaties open laat. Naar men aan neemt in bevoegde kringen te Parijs, zal het Permanente Orgaan worden samen gesteld uit een Conseil, dat de princi piële richtlijnen aan zal geven, en een uitvoerende commissie, waarvan een se- Albanië verwerpt aanbod Balkancommissie Albanië heeft het aanbod ran de speciale commissie voor de Balkan der VN. om medewerking te verlenen aan het uitvoeren van een resolutie der al gemene vergadering, waarin wordt ver zocht om herstel van de normale di plomatieke en goede nabuur-betrekkin gen tussen Griekenland en zijn noor delijke buren verworpen. In een brief aan Trygve Lie, secretaris-generaal der VN., wordt gezegd: „De speciale com missie van de V.N. op de Balkan in haar samenstelling en houding toont, dat zij rüet handelt krachtens de hoge principes van de V.N., maar dat zij zich in de directe dienst heeft gesteld van oorlogsophitsers tegen vrede en rust op de Balkan en in de wereld. VERDERE INKRIMPING TREIN VERKEER IN AMERIKA. Het Amerikaanse bureau voor vervoer heeft bepaald, dat alle passagiers- en goederentreinen, die steenkolen gebrui ken, hun diensten met ingang van Don derdagnacht a-s. tot de helft moeten in krimpen ln verband met de voortdu rende staking vAn de arbeiders in de vet- koolmynen. Het totaal aantal arbeiders, dat niet aan het werk is, wordt geschat op min stens 562.000. Hierbij zijn inbegrepen ar beiders in de anthracietmijnen, die zich bij de 400.000 eerder genoemden hebben aangesloten, en anderen, die ten gevolge van de verminderde staalproductle zon der werk zijn gekomen.. De diensten van personen- en goede rentreinen, die steenkool als brandstof gebruiken, zijn reeds eerder met 25 pro cent Ingerkompen. BINNENLAND Van de zijde van het Amerikaanse consulaat vernemen wij. dat leder, die, hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen, aan de a.s. verkiezingen in Nederland mocht deel nemen, daardoor alle rechten en aanspra ken, verliest, die hij bezit of mocht menen te kunnen doen gelden op de nationaliteit van de Ver. Staten van Amerika. Het zal ln de loop van dit Jaar weer mogelük zijn, om ln beperkte mate Engelse maatkleding te betrekken. Daarmee wordt voor het eerst na de oorlog dit onderdeel van de kledlnghandel met Engeland weer gecontinueerd. Nederland zal maximaal 300 ton gele kool. 300 ton peen, benevens 5000 ton consumptieaardappelen en eenzelfde kwantum pootaardappelen naar Tsjecbo- Slowakije kunnen exporteren. Verschenen ls de begroting 1948 van het Departement van Algemene Zaken. Voor de gehele dienst wordt een bedrag van f. 2.197.800 aangevraagd. Thans hebben ook ln ons land de plannen, om tot een Internationale uit wisseling van Jeugdige ambachtslieden en detaillisten te komen, een ver gevorderd stadium bereikt. Op het ogenblik besshlkt men reeds over een 60-tal aanvragen van werkgevers en van Jeugdige ambachts lieden en detaillisten. Men verwacht, dat binnen enige tijd een totaal van 30(J tot 400 bereikt zal kunnen worden. 30 Labour-leden van het Britse par lement zullen zich niet houden aan de boycot van de Haagse conferentie voor een Ver. Europa door de Labour partij. Tot hen behoren Mackay. die leider is geweest van de ..federalistische" groep van Labour- parlement-sleden en Richard Crossman. links Labour-lld. Het congres zal worden bijgewoond door 15 conservatieve parle mentsleden en een aantal liberalen en onafhankelijken. Naar Ned. O.-Indië kan zeepost worden verzonden met het s.s. Jo"han de Witt, dat op 16 April a.s. en^met het m.s. OraAje, dat op 19 April a.s. vertrekt. Naar Curacao en de overige overzeese gebiedsdelen ln de West vertrekt op 20 April het s.s. Breda, dat ook zeepost meeneemt. Het ver dient aanbeveling, de correspondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. Het 8-1arlg jongetje A. G. Hiiige uit Lewedorp (Dij Goes) ls. toen hij wilde oversteken, door een auto uit Den Haag overreden en op slag gedood. BUITENLAND Lloyds meldt, dat het 300 ton me tende Noorse motorschip ..Strong", op weg van Oslo naar Narvik, ter hoogte van Egersund met zijn bemanning van 9 kop pen is vergaan. Met 22 stemmen tegen één (Frank rijk) heeft de conferentie voor de vrijheid van voorlichting der V.N. besloten, voor de tijd van drie Jaaar een lichaam te stich ten. dat toezicht zal houden op de vrijheid van berichtgeving en maatregelen zal toe passen om groter vrijheid op het gebied der berichtgeving te verkrijgen, fascisme te bestrijden, desgelijks propaganda voor agressie, evenals discriminatie wegens godsdienst, nationaliteit of ras. Abdoellah el Wazir, die vier weken lang op de troon van Jemen heeft gezeten, ls gisteren te Hogga. 80 km ten noorden van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, op gehangen. Engeland. Frankrijk en de V.S. heb ben aan de voorzitter van de Veiligheids raad verzocht de aanvragen van Eire. Portugal en Oostenrijk voor het lidmaat schap van de V.N. opnieuw ln overweging te nemen. Het Noorse storting heeft een voorstel aangenomen betreffende de samenstelling van een commissie van 15 niet-communis tische leden ter bestudering van kwesties op het gebied der buitenlandse politiek en de nationale verdediging. 10 communisten en een socialist stemden tegen de motie, die werd aangenomen, nadat de voorzit ter verklaard had, dat de communisten niet het vertrouwen genoten van het par lement. Afgevaardigden van 14 landen op de internationale conferentie van vakbonden van transportarbeiders hebben plechtig de actieve samenwerking toegezegd van Amerikaanse en Europese vakverenigings organisaties ter uitvoering van het Euro pese herstelprogram. cretaris-generaal deel uitmaakt, die het dagelijks contact met de zojuist be noemde Amerikaanse administrateur, i. c. Paul G. Hoffman, zal onderhouden, die in feite de hoogste macht bij de uit voering van het Marshall-plan bekleden zal. Deze gehele organisatie zal worden omschreven iA een accoord, waarin ook de gemeenschappelijke financiële en economische politiek der 16 landen wordt vastgelegd. Daarnaast zullen de onder scheiden landen afzonderlijke verdragen met Amerika sluiten, waarin hun weder zijdse verplichtingen geformuleerd zullen worden. Mislukte staatsgreep in Columbia CONFERENTIE VAN BOGOTA VERDAAGD. De leider van de liberale partij van Columbia, Gaitan, is gisteren vermoord. Hij is. oud-minister van arbeid en so ciale veiligheid. Bij de verkiezingen voor het presidentschap in 1946 werd hij verslagen door Perez (pons.). Dit was het seiri voor een opstand, ontketend door het revolutionaire comité van de liberale partij. Gemeld wordt, dat een menigte het nationale paleis bestormd heeft, waar de Pan-Amerikaanse conferentie wordt gehouden. Enige vertrekken zijn ln brand gestoken. De conferentie is natuurlijk verdaagd en zal misschien niet worden voortgezet. Reuter maakt melding van plunde ring van opslagplaatsen van drank en metaalwaren. Het trolleybus-verkeer werd gestremd en er braken branden uit. De menigte gewapend met gewe ren en kapmessen, heeft het capitool, het ministerie van verkeer en andere gebouwen verwoest. Degeen, die als de moordenaar van Gaitan beschouwd wordt, is gelyncht. De Amerikaanse ambassadeur te Bo gota heeft doen weten dat alle deelne mers aan de conferentie ongedeerd zijn. Bulten de Amerikaanse ambassade is een kleine bom ontploft. Tot president van de republiek werd dr Echandia benoemd, „in afwachting van de aankomst van de vice-president, Eduardo Santos". Deze nam de macht in handen, bezette de radio-omroep etc. Maar later is de toestand weer geheel veranderd. President Perez heeft n.l. vannacht een verklaring uitgegeven, die door de radio-omroep, welke eerder in handen was van de liberale revolutio naire junta, bekend is gemaakt, waarin gezegd wordt, dat hij de macht weer vast in handen heeft. Voorts wordt ver klaard, dat de moord op de liberale lei der, waarna de revolutionaire beweging begon, door communisten is gepleegd. Nader wordt gemeld: Bogota heeft het aanzien van een ge bombardeerde stad. Tot de verbrande gebouwen behoort het 9 verdiepingen hoge ministerie van Justitie en een ka thedraal. In totaal zouden 26 personen gedood zijn, w.o. ook de conservatieve leider Gomez, afgevaardigde ter Pan-Ameri- kaanee conferentie en 202 gewond. Dronken opstandelingen maken de straten nog onveilig. De kwestie Triest Engeland heeft de Sovjet-regering uitgenodigd om deel te nemen aan voorbereidende besprekingen, welke de volgende maand te Parijs zouden wor den geveerd en ten doel hebben het vrije gebied van Triëst aan Italië terug te geven. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat het Britse voorstel voor een conferentie is gedaan na overleg met Frankrijk en de V.S. Het thans aan de Sovjet-Unie gedane voorstel zou een poging betekenen cm een duidelijke verklaring over de hou ding der Sovjet-Unie ten aanzien van Triëst te verkrijgen, „opdat er een eind komt aan de huidige toestand van on zekerheid in het vrije gebied." De Sov- j4-Unie heeft tot nu toe niet geant woord cp het voorstel der drie weste lijke mogendheden om Triëst aan Ita lië terug te geven. Goede ontwikkeling der Franse auto-industrie (Van onze correspondent). Aanbod zal weldra de vraag overtreffen Enerzijds, doordat de productie ge stadig op wordt gevoerd en anderzijds, omdat de concurrentie op de wereld markt voortdurend sterker wordt, heeft de Franse regering het quantum auto's voor binnenlands gebruik, aanmerke lijk uitgebreid: gedurende het volgend trimester zullen er 10.000 Franse wa gens op de binnenlandse markt worden gebracht en is de verkoop van vracht auto's geheel vrij gegeven. De prijzen der Franse auto's zijn echter zó hoog ln verhouding tot buitenlandse auto's, dat vele adspirant-bezitters hun in koopvergunningen weer hebben terug gegeven. In deskundige kringen ver wacht men dan ook, dat tengevolge van de selectie, welke de prijzen op de geïnteresseerden uit moeten oefenen.de Franse binnenlandse markt binnenkort „verzadigd" zal blijken en het aanbod de vraag zal overtreffen. Hernieuwd overleg inzake de havens Naar wü vernemen, zullen de Ameri kaanse ambassadeurs te Den Haag en Brussel dezer dagen aan de regerin gen van Nederland en België mede delen, dat het Amerikaanse militaire bestuur voor Duitsland bereid is in onderhandeling te treden over do kwestie van het gebruik van de Ne derlandse en Belgische zeehavens voor dc Amerikaanse Invoer in Duitsland. Bijzonderheden, zoals het percentage van de invoer, dat over de havens van België en Nederland kan worden geleid, zullen worden uitgewerkt op conferenties, waarvan de opening zeer spoedig tegemoet kan worden gezien. NOORSE ONDERSCHEIDING VOOR GENERAAL-MAJOOR SAS. In Oslo werd na een kabinetszitting bekendgemaakt, dat de Nederlandse ge- neraal-Majoor Gijsbertus Jacobus Sas, het „Koning Haakon Vll-Vrüheldskruls" is verleend wegens buitengewone ver diensten voor de Noorse zaak. Sacha Guitry tot boete veroordeeld en het aangekondigde proces van Kravchenko tegen het weekblad „Les Lettres Fran^aises". (Van onze correspondent te Parijs) Sacha Guitry heeft zijn zoveelste pro ces verloren. Men herinnert zich, dat de Académie Goncourt, die hem om poli tieke redenen van zijn zetel trachtte te drukken, Guitry bij de Justitie had aan geklaagd, omdat hü op eigen houtje een boek had geprezen, dat vervolgens door da uitgever er van in de handel was ge bracht met het begeerde bandje „Prix Goncourt". Dit initiatief is hem op frs. 700.000 komen te staan, hetgeen veel is, zelfs wanneer men de publiciteit in aanmerking neemt, die Sacha er van ge noten heeft en waar hü stapelgek op is. Nauwelüks was Sacha's dossier door de rechters geclasseerd, of er is hier een nieuw litterair proces aangekondigd: Kravchenko, de beroemde Russische schrijver van „Ik verkoos de vrüheid", heeft namelijk het weekblad „Les Let tres Franqaises" aangeklaagd wegens smaad, hem aangedaan. Dit eertüds il legale blad, dat na de Bevrijding in communistische handen overging, had Kravchenko beticht van diefstal van Russische fondsen in de tyd, dat hü hoofd was van de inkoopcommissie der Sovjets in Amerika, van leugens en analphabetisme. Kravchenko zou, vol gens het Franse blad, namelük veel en veel te stom zün geweest om ze\t zün boek te kunnen schrijven. De vraag dringt zich thans aJ op, hoe Moskou iemand met een zo rud- mentaire ontwikkeling als Kravchenko loor zün tegenstanders wordt toegeschreven, zulk een belangrijke functie heeft kun nen opdragen, als hy in Amerika be kleedde. Doch dit mysterie, en verschei dene anderen, zal in Juni ln Parüs wel worden onthuld Want de communistische redactie heeft al aangekondigd, dat zij er in slagen zal verschillende Russische getuigen, w.o. de drie achtereenvolgende echtgenoten van de schrijver, van ach ter het üzeren gordün te halen, teneinde hen in Parijs tegen de Rus (die zü ali een renegaat beschouwen) ln het veld te brengen. Een groot proces staat ParUs te wachten

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1