De Ver. Staten willen op korte termijn een West-Duitse Staat Spaak over steun der V. St. aan West-Europa De Fransen opperen bezwaren I - Vijftig jaar Vorstin WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 9 APRIL 1948 No. 26357; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B w Menkhorst. en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. LeldeD Giro no.; 57055 De Verenigde Staten hebben een vijf phnten omvattend voorstel gedaan voor de vorming van een regering in Westelijk Duitsland binnen de tijd van iets meer dan een jaar, aldus verneemt Sylvain Mannol, de diplo matieke correspondent van Reuter. Het Amerikaanse plan zou het voor- naamste punt van bespreking uitmaken op de vergadering van vertegen woordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, België. Nederland en Luxemburg te Berlijn. Het plan, dat is opgesteld in 't licht van de conflicten te Berlijn, weerspie gelt het standpunt, dat Washington en het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland hebben ingenomen, nadat gebleken was, dat van samenwerking tussen het Westen en het Oosten van Duitsland geen sprake meer kan zijn. De vorming van een regering voor Westelijk Duitsland zou in vijf etappes tot stand moeten komen: 1. Vorming van één voorlopige rege ring voor de Brits-Amerikaanse en de Franse zones. 2. Wijziging van de grenzen van de staten. Op het ogenblik worden die grenzen bepaald dooi de grenzen van de zones 3. De verkiezing van een wetgevende vergadering. 4. Het opstellen van een grondwet door de wetgevende vergadering. 5. De instelling van de nieuwe rege ring voor het Westen van Duitsland. Twee belangrijke argumenten zullen de Amerikanen aanvoeren om hun plan te doen aannemen. Ten eerste heeft de crisis te Berlijn aangetoond hoe dringend noodzakelijk het is om West-Duitsland op economisch en staatkundig gebied tot een eenheid te maken. Ten tweede zijn er duide lijke aanwijzingen, dat, wanneer er geen voorlopige West-Duitse regering wordt ingesteld, de drie Westelijke mogendheden zich plotseling gesteld zullen zien voor het feit, dat er een Oost-Duitse staat met een eigen re gering wordt gevormd. De Russen hebben daarvoor reeds vergevorderde plannen gereed. Truman vraagt nog driekwart milliard voor luchtmacht President Truman heeft het Congres verzocht onmiddellijk 725 millioen dol lar beschikbaar te stellen voor uit breiding van de Amerikaanse lucht macht. Willen de Russen nieuwe Iucht-verkeersregels voor Berlijn? De Sovjet-luchtveiligheidsdienst te Berlijn heeft thans beweerd, dat Ame rikaanse en Engelse vliegtuigen bijna dagelijks de door de vier mogendheden vastgestelde luchtveiligheidsbepalingen schenden. Acht tot tien Engelse en twaalf tot dertien Amerikaanse vliegtui gen per maand zouden de huidige bepa lingen voor Berlijn en de Sovjet-zone schenden. In deze schendingen waren begrepen vluchten op zeer lage hoogte over Sovjet-vliegvelden in de Sovjet sec tor van Berlijn en in de Sovjet-zone. De vliegtuigen zouden soms op een hoogte I van 150 meter vliegen. Volgens de huidige bepalingen aldus de Sovjet mededeling, mag geen enkel vliegtuig zich boven het vliegveld van een andere natie bevinden, tenzij het gaat landen, en mag geen toestel dichter dan twee mijl bij het vliegveld van een andere mogendheid komen en niet lager dan 850 meter vliegen. Waarnemers te Berlijn menen ,dat de bovenvermelde verklaring op een toe.- komstige Sovjetrussische poging wijst om Britse en Amerikaanse vliegtuigen te binden aan nieuwe verkeersregels, „als onderdeel van de Sovjet-campagne om de Westelijke ^geallieerden uit Berlijn te dringen". In zijn brief aan Robertson zegt Sokolofsky: „Ik hoop, dat gij stren ge orders zult uitvaardigen, dat de Brit se toestellen in de toekomst de door de geallieerde bestuursraad opgestelde luchtverkeersregels moeten opvolgen." Dit zou hem (Sokolofsky) ontheffen vap de plicht maatregelen te treffen om de veiligheid in de lucht boven de Sov jet-zone en in het bijzonder boven de vliegvelden in Berlijn ,te beschermen. Een bevoegd functionaris van de ge allieerde luchtmacht zeide, dat de Sov jet-verklaring op zich zelf niets nieuws of bijzonders inhield. Reeds een jaar of meer, zo vervolgde hij, hebben wij ons er over beklaagd, dat Sovjet-toestellen over onze vliegvelden vliegen en op an dere wijze de regels overtreden en .de Sovjet-autoriteiten hebben zich op hun beurt over de Britten en Amerikanen be klaagd. Het is bepaald een excercitie ge worden. Het enige wat men er van ver wacht is, dat de beschuldigde de klacht bevestigt of van de hand wijst .Een be-, vestiging komt zelden en van de 1200 vluchten per maand van en naar Ber lijn krijgen wij bevestiging van drie of vier overtredingen per maand, zo ver volgde de woordvoerder. Frankrijk heeft steeds bezwaren ge had tegen het spoedig instellen van een West-Duitse regering en er zijn geen tekenen, die er op wIjzen, aldus Reuters correspondent, dat het .zijn standpunt heeft gewijzigd. De Fransen zijn van mening, dat de kwesties van de toekomstige politieke organisatie van Duitsland en de internationale con trole op het Ruhrgebied geregeld moe ten zijn,1 voordat mén kan gaan praten over een eenheid van de Brits-Ameri kaanse en de Franse zones. Het Amerikaanse voorstel heeft te Parijs groot ongenoegen gewekt. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart niet officieel op de hoogte te zijn gebracht van het plan. Men verwacht, dat De Murville, de Franse vertegenwoordiger bij de be sprekingen te Berlijn tussen de Britse, Amerikaanse, Franse, Belgische, Neder landse en Luxemburgse afgevaardigden, die de Duitse kwestie bestuderen, zich zal verzetten tegen de vorming van een centrale West-Duitse regering. Arabische bevelhebber in Palestina gedood Abdoel Kader Hoesseini, bevelhebber van de Arabische strijdkrachten in Pa lestina en neef van de moefti van Jeru zalem, is gesneuveld bij een tegenaan val van de Arabieren op de door de Haganah bezette Mont Kastel, een heu vel, die de grootste verkeersweg naar Jeruzalem beheerst. De heuvel werd door de Arabieren hernomen. De Haganah had zes dagen hardnekkig stand gehouden tegen de stormlopen der Arabieren, die Woens dag versterkingen hadden aangevoerd. Abdoel Kader Hoesseini wa suit Damas cus gekomen om persoonlek de tegen aanval te leiden. Hij is gedood door een verborgen mijn in een huis. Bij de slag om de Mont Kastel waren minstens 500 leden van de Haganah en een onbe kend aantal Arabieren betrokken Beide partijen hebben zware verliezen geleden. In Jeruzalem heerst thans behalve gebrek aan voedsel een nijpend tekort aan water De Arabieren hebben de voornaamste wateraanvoerleiding afge sneden. Weer onaangename stemming in Berlijnse bestuursraad Op de vergadering van het geallieerde bestuursbureau voor Berlijn hebben de afgevaardigden van Amerika. Engeland en Frankrijk er in toegestemd, dat zes der acht subcommissies van het bureau worden afgeschaft Zoals bekend, hebben de Sovjet-afge vaardigden j.l. Vrijdag afschaffing van acht subcommissies geëist, n.L voor wo ningbouw en huisvesting, vervoer, econo mische zaken, sociale zaken, brandstof fen, toezicht op eigendommen, zuivering, en culturele aangelegenheden. De Westelijke geallieerden zijn voor handhaving van de subcommissies voor economische zaken en toezicht op eigen dommen. SLAG OM ZIEKENHUIZEN IN CAÏRO De 1500 verplegers, die in de twee grootste ziekenhuizen van Cairo in staking gegaan zijn, hebben gedreigd de ziekenhuizen in brand te zullen ste ken. Brandende matrassen, die van ziekbedden werden gerukt, werden naar de politie geslingerd, die de gebouwen omsingeld hadden. Verder werd gebruik gemaakt van heet water, keukengerei en brokken van muren om de politie te bestoken. De veldslag eindigde met de arrestatie van 517 stakers. De politie moést drastisch optreden om het leven van de 2.500 patiënten in de ziekenhui zen te redden. 125 stakers werden ge wond. Vele patiënten zijn naar andere ziekenhuizen overgebracht met het oog op de in de ziekenhuizen aangerichte vernielingen. De regering heeft besloten de verplegers door vrouwelijke collega's te vervangen. DE KOMENDE PARLEMENTSVER KIEZINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Een voorstel van Zapotocky, voorzitter van het hoofdbestuur der Tsjecho-Slo- waakse vakverenigingen, dat de politie ke partijen van het nationale front bij de komende parlementsverkiezingen met één gemeenschappelijke candidatenlijst zouden uitkomen, is in de plenaire zit ting van het hoofdbestuur door alle sprekers eenstemmig ondersteund. De vergadering hechtte eveneens met algemene stemmen haar goedkeuring aan het voorstel, dat alle partijen 1 Mei als nationale feestdag van de arbeiders klasse gezamenlijk zouden vieren. Fierlinger, voorzitter yvan de sociaal democratische partij, heeft het voorstel van Zapotocky volledig ondersteund. ENGELAND CONTRA DE SOVJETS HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllll^ Tijdens de bijeenkomst heeft de Britse afgevaardigde, brigade-generaal Benson, de Sovjet-beschuldiging van 2 April aan gaande „plundering van Berlijn" door de drie Westelijke geallieerden weersproken. De betrokken beweringen, aldus Benson, waren blijkbaar geuit om de Sovjet maatregelen met betrekking tot het ver keer te rechtvaardigen, maatregelen, .die de spoörwegfaciliteiten „op het peil van de negentiende eeuw brachten". Het goe derenvervoer wordt onmogelijk gemaakt door de ondoelmatige en onzakelijke Sovjet-contróle", aldus Benson. In Mei en Juni 1945 heeft de Sovjet- Unie, volgens Benson, de Britse sector „genadeloos uitgeschud"; In die maan den hebben de Sovjet-autoriteiten 92 pCt van het totaal aantal der machines der vijf grote fabrieken van Siemens en Halske, Siemens Schuckert, Aeg, Osram, en Telefunken meegenomen. Veertig pro cent der Berlijnse electriciteitsproductie en 52 automatische telefooncentrales zijn eveneens verwijderd. Verder is volgens Benson velerlei meegenomen uit druk- kèrijen. houtzagerijen, banken en safes. De plaatsvervangende Sovjet-comman dant, kolonêl Jelisarof, sprak na Benson twintig minuten. Hij moet volgens een Amerikaanse woordvoerder onder meer hebben gezegd: „Waarom heeft het Brit se leger niet gezorgd het eerste in Ber lijn te zijn, als zij alle dingen, die de Sovjet-Unie zou hebben genomen, had willen hebben? Als de Britse vertegen woordigers zo snel zijn met het tellen van machines in dit land. dan herinne ren ze zich misschien ook, hoe zij toe keken, terwijl Hitler's leger het Don- bekken plunderde. De Britse regering en monopolisten hebben Hitier de wapenen bezorgd om oorlog te voeren en hebben later toegekeken, toen deze machinerie tegen de Sovjet-Unie werd gebruikt." Benson protesteerde tegen Jelizarof's uitlatingen. In de erkenning van „de dapperheid van het rode leger" bleef hij bij niemand achter. De Amerikaanse voorzitter, Babcock, achtte de Britse verklaring duidelijk en beknopt. Hij verzocht Jelizarof een lijst van dingen op te stellen, die naar zijn mening uit de Amerikaanse sector ge roofd zouden zijn. Jelizarof antwoordde, dat hij, gezien de loop der discussie, niet kon beloven, dat hij zo'n lijst zou geven. MINISTERCONFERENTIE IN DE SOVJET-ZONE, Op initiatief van de Sovjet-autoritei- ten is voor 25 April te Berlijn een con ferentie van ministers van justitie en presidenten der landdagen in de Sovjet zone bijeengeroepen ter bespreking van juridische en administratieve kwesties. Hermneringsaibum voor onze abonné's j S Het is ons een genoegen aan onze abonné's ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum een zeer aantrekkelijk herinneringsalbum te 1| kunnen aanbieden tegen de uitzonderlijk lage prtfs van f.T.90. Het fraai uitgevoerde boek zal ongeveer 100 pagina's omvatten met meer dan 200 foto's uit het leven van H.M. de Koningin en zes j§ interessante artikelen van de bekende journalist F. Th. Holsboer. s Aangezien de oplage zeer beperkt is, zullen gegadigden er verstandig j| S aan doen het boekwerk nu reeds bij onze administratie te bestellen |j onder gclyktydigc betaling van het verschuldigde bedrag. Men kan zulks ook doen per postwissel of door storting op onze girorekening j= nr 57055 onder vermelding „Vijftig jaar Vorstin". §j Het boek wordt dan onmiddellijk na verschijning vermoedelijk |j begin Juli rechtstreeks toegezonden. s Aan ons Bureau ligt een exemplaar ter inzage, 'waaruit men zich E een voorstelling kan vormen hoe dit historisch document er straks H uit zal zien. S Maar nogmaals: haast U, want de oplaag is beperkt!! ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH De schelpen vissers zijn hun werkzaamheden weer begonnen. Hoevele tonnen van die schelpjes zullen in de loop der eeuwen reeds uit de zee gewonnen zijn? De schelpen zijn hoofdzakelijk bestemd voor de kalkindustrie. TIJDELIJK OPKLAREND. De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelijk nog slechts enkele ver spreide buien. Geleidelijk opklarend, afnemende wind. In de nanacht plaat selijk lichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking, doch nog bijna overal droog weer. Geleidelijk weer wat aanwakkerende wind tussen West en Zuid-West. Iets zachter dan vandaag. 10 APRIL. Zon op: 5.55 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 6.25 uur; onder: 20.46 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk te 4.28 en 16.42 Uur. Ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van de Zwitserse Kolonel van de Generale Staf, F. M. Schaf froth ,i werden op het schietterreln nabij Oldebroek artillerie-schietoefeningen gehouden. De Kolonel volgt met belangstelling de ver richtingen van ons luchtafweergeschut. Links Luitenant-Generaal Kruis. Uit eigen belang geboden De Belgische eerste minister, Spaak, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat de grens der V.S. thans in Europa ligt. HU zeide voorts, dat het te Brussel ge sloten West-Europees militair ver bond niet volledig effectief zou zijn zonder de militaire steun der V.S. Naar aanleiding van desbetreffende vragen, verklaarde Spaak: „Ik heb de Congresrede van .president Truman van 17 Maart, aangaande steun aan het West-Eurcpesa verbond, geïnterpre teerd als een garantie aan de landen, die zich en hun instellingen willen verdedigen. Indien mijn interpretatie juist is, wensen en hopen wij, dat de Amerikaanse steun zo volledig mogelijk zal zijn. Hoe meer gepreciseerd en hoe vollediger de Amerikaanse steun is, des te gelukkiger zullen wij zijn. Indien Europa in een oorlog wordt gestort, is dit van direct en vitaal belang voor de V.S. Een nieuwe oor log zou door Europa heen tegen de V.S. zelf gericht zijn." Gevraagd of een oorlog kan worden vermeden, antwoordde Spaak: „Ik ben een ge boren optimist en indien wij werke lijk doen, wat wij behoren te doen, is het zeer aannemelijk, dat een oorlog kan worden voorkomen." Hij zeide voorts, dat niemand in Europa zich behoefde te verontrusten over het feit dat de West-Eurcpese landen zich aaneensluiten, omdat be paalde landen in Oost-Europa zioh reeds aaneengesloten en georganiseerd hebben. Hij verklaarde geen tegenstan der er van te zijn, dat Oost-Europa zich organiseert, daar heden de landen niet zonder samen te gaan voorwaarts kunnen komen, tenzij zij heel groot zijn. Spaak besloot met te verklaren, dat de ondertekenaars van het verdrag te Brussel Amerika niet om wapens hadden verzodht. Hij had in Washing- I ton echter het soort hulp besproken, I die Amerika zou verlenen, teneinde steun te geven aan de landen, die zich tot een West-Europees verbond aan eensluiten. Spaak voegde hieraan toe dat het verdrag van Brussel slechts open staat voor democratische regeringen, daar I het beoogt de democratië te besoher- men. Indien de VB. toe zouden willen treden, zou de deur open staan. Hij verklaarde voorts, dat Italië, indien het dat wenste, ook tot het verbond zou kunnen toetreden. Het moest ech ter de verplichtingen volgens het Ita liaanse vredesverdrag nakomen, dat, aldus de premier, niet herzien behoef de te worden. Het scheen hem echter toe, dat deze kwestie pas na de Itali aanse verkiezingen geregeld zou kun nen worden. Het door Franco geregeer de Spanje daarentegen zou nooit toe gelaten worden. OPMERKENSWAARDIGE UITINGEN. Dr Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft aangedrongen op hervatting van de conferenties tij dens de oorlog van Britse, Amerikaanse en Sovjetrussische leiders, „teneinde de drift naar oorlog te stuiten in het be lang van de volken der aarde". Generaal-majoor Hays, plaatsvervan gend Amerikaans militair gouverneur in Duitsland, heeft in de vergadering van de Duitse staten te Stuttgart verklaard, dat het communisme reeds te ver West- Europa is binnengedrongen. BINNENLAND In het restaurant Esplanade te Utrecht gaf dc Raad van Beheer der Kon. Nea. Jaarbeurs gisteravond, ter ge legenheid van zijn gouden Jubileum, een diner, waarbij o,m. aanzaten de minister president dr L. J. M. Beel, de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda, regeringscommis saris Groeneveld Meyer, leden van Gedep. Staten van Utrecht en het college van B. en W. van Utrecht. Mr. J. W. Nicsslnk, hoofd van de radlo-nieüwsdlenst van de stichting Radio in Overgangstijd te Batavia is benoemd tot adviseur van de Nederlandse delegatie tydens de besprekingen tè Djokja. Hfj is speciaal belast met de verzorging van pu- bliciteltsaangelegenheden. Het emigrantenschip „Kota Inten" ls gisteren van Rotterdam uit voor de tweede maal naar Canada vertrokken. Aan boord bevinden zich 80C emigranten, die elders een nieuw bestaan hopen op te bouwen. De 27ste R.A.I. tentoonstelling, de eerste na-oorlogse zal van Vrijdag 30 April t/m Zondag 9 Mei ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden worden. Te Boven-Smilde is het 5-Jarlg doch tertje van de familie v. d. V. bij het spelen met lucifers in de achtertuin verbrand. Zij had asfalt in brand gestoken. Haar kleren vatten vlam en in enkele minuten was zij zodanig verbrand, dat zij overleed. Het Jarig kindje van B. te Vught was in een betonnen putrlng gaan staan, die gereed lag voor een ln aanbotiw zijnd huls. Toen de ring aan het rollen ging en plotseling brak, werd de kleine doodge drukt. In Koudekerke is na een korte on gesteldheid overleden Jhr H. A. van Doorn, oud-burgemeester van Vrouwenpolder en Veere en van Oost- en West-Souburg. In verband met het nog steeds grote aantal aanvragen voor passage naar Neder land zal het m.s. Indrapoera van de Rot terdamse Lloyd midden Juni als vrij eerste klasse passagiersschip de reis van Batavia naar ons land maken. BIJ K.B. ls benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer A. H. Gerhard, een der oprichters van de S.D.A.P., oud-lld van de Tweede Kamer en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Hol land te Amsterdam. De 63-Jarlge landbouwer D. Hoenlnk te Rekken (gem. Eibergen) ls op tragische wijze om het leven gekomen, toen de stier die hij aan een touw leidde, zich losrukte cn hem aanviel. H. werd op de grond ge worpen. waarna het dier hem met de hoorns bewerkte. Het slachtoffer ls aan zijn verwondingen bezweken. De stier, een kostbaar fokdler, kon overmeesterd en naar de stal teruggevoerd worden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal vergaderen Dinsdag a.s. des avonds te halfacht. De beroemde violist Jehudi Menuhln komt in Mei naar Europa. HfJ begint zijn tournee in Engeland en daarna staat ons land op het programma, waar hfj lp ver schillende steden met orkest en ln recital zal optreden. BUITENLAND Het Witte Huls heeft de „War assets administration" (de Instantie, die belast ls met de liquidatie v§n het overtollig oorlogspotentieel) Instructie gegeven de definitieve beschikking over alle nog niet verkochte fabrieken en machine-werktui gen en productie-Installaties ln deze fa brieken uit te stellen. Op 12 April zal het burgerlijk bestuur van Trlëst aan de autoriteiten worden overgedragen. De Britse en Amerikaanse vlaggen worden dan géstreken, wel zullen de troepen als politle-macht blijven. Een Amerikaans militair tribunaal te Neurenberg heeft bepaald, dat iedere sol daat, die een onschuldige burger op hoger bevel heeft terechtgesteld, even schuldig ls als zijn meerdere, die het bevel daartoe gaf. Deze uitspraak werd gedaan toen het hof 22 SS-offlcieren, die er van beschul digd worden als leden van een „Elnsatz- commando" meer dan een millioen Joden, zigeuners en anti-Nazi's vermoord te heb ben. schuldig verklaarde. Te San Gulseppe (Sicilië), bekend als een centrum van communisme, zijn 400 communisten en bloc naar de christen democraten overgelopen. Engelse autobezitters zullen na Juni 148 K.M. per maand „voor plezier" mogen rijden. In plaats van 39 millioen dollar zal president Truman 100 millioen aan het Congres vragen ten behoeve van de Amerikaanse koopvaardijvloot, De vereniging Tsjecho-Slowakije Zweden, te Stockholm, heeft besloten zich zelf te ontbinden, „daar geen culturele uitwisseling meer mogelijk ls". Op de conferentie van functionarissen van de Tsjecho-Slowaakse Jeugdbond, waar zich thans alle Jeugdorganisaties bij zullen aansluiten, ls besloten, dat de leden elkaar voortaan zullen aanspreken met ^kam eraden". In een officiële Griekse verklaring wordt gezegd, dat de Griekse guerllla- troepen thans naar schatting 30.000 man tellen tegen 12.000 het vorig jaar en dat hun wapens thans ook doeltreffender zijn dan vorig Jaar. Volgens de verklaring heb ben de guerillatroepen sedert de vorige lente 9.848 man verloren. 4.568 werden ge vangen genomen en 5.868 gaven zleh over. De Zweedse minister van binnen landse zaken heeft het parlement verzocht de gelden voor contra-splonnage te ver dubbelen „met het oog op recente ge beurtenissen". 20 Boeddhistische priesters zijn bij een brand ln het 1.700 Jaar oude King SJan (gouden berg) klooster te Tsjinklan (China) in de vlammen omgekomen. ZIJ weigerden gered te worden en gingen zin gend de dood ln. De brand, die vijf uur woedde, vernietigde Boeddhistische relie ken en literatuur van onschatbare waarde. De schade wordt geschat op 500.000 mil lioen Chinese dollars. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft twee protocollen aangaande leveranties aan de Sovjet-unie gepubliceerd. Er blijkt uit, dat de Sovjet-unie in 1944 540 lanee-afstandsbommenwerpers uit de V.S. haa willen betrekken, maar de Ame- kaanse onderhandelaars voor leen- en pachtwetleveringen wezen dit af. Amerika en Engeland hebben do Sovjet-unie van duizenden jagers en honderden middel grote bommenwerpers voorzien,- maar wil den geen lange-afstandsbommenweruers leveren. 0 De bestaande spanningen tussen de Russische en de geallieerde bezettlngs- autorltelten voor Duitsland zullen niet van invloed zijn op de besprekingen over een Brits-Russische handelsovereenkomst op lange termijn welke waarschijnlijk einde Mei a.s. te Londen zullen worden geopend. Een zestiental Tsjecho-Slowaakse vliegers en andere hebben de piloot van een vliegtuig gedwongen hen naar Muen- chen te brengen om dan door te gaan naar Engeland en zo het land te ontvluchten. (United Press). Meer dan 360.000 vluchtelingen en geëvacueeiden, bijna twee maal zoveel als ln 1946. zyn ln 1947 uit de Sovjet-Rus- slsche zone van Duitsland de Britse zone binnengekomen. Nieuwe regeling voor ontslag WETSONTWERP TE VERWACHTEN Door de commissie Levenbach is een wetsontwerp samengesteld betreffende herziening van het arbeidscontract. Voorgesteld wordt vast te stellen dat de werkgever voor elk jaar, dat de dienst betrekking geduurd heeft, een opzeg gingstermijn van tenminste een week in acht moet nemen, tot een maximum van 26 weken. De arbeider dient voor elke 2 dienstjaren 1 week als opzeggingstermijn in acht te nemen. Daarnaast wordt voorgesteld, dat .de beide partijen geen kennelijk onredelijk ontslag mogen geven resp. nemen. Als onredelijk wordt o.a. beschouwd een door de werkgever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider to ernstig zijn in vergelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. Onredelijk is ook een ontslag, ge geven of genomen zonder opgave van redenen of onder opgave van een voor gewende valse reden. Voorts bevat het wetsontwerp bepalin gen, die ontslag op grond van een te verwachten of plaats gehad hebbende oproep ln militaire dienst ten aanzien van meerderjarige arbeiders als regel niet geoorloofd stellen. Vriendschapsverdrag V. S.-Australië? Australië heeft van de V.S. een aan bod tot het slülten van een vriend schapsverdrag ontvangen, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Canberra vernomen. Men verwacht, dat de Austra lische regering zal toestemmen. Het verdrag zou voornamelijk formeel zyn, naar verluidt, en grotendeels voor zien in het waarborgen van de rechten en privileges van zakenlieden. De V.S. hebben soortelijke verdragen met andere landen. Men acht het echter mogelijk, dat het verdrag de weg zou effenen voor belangrijker stappen in de toekomst. In 1970 12 millioen inwoners VEELZIJDIGE TAAK VAN RIJKS DIENST VOOR HET „NATIONALE PLAN". Tijdens een lunch van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, dep. Gronin gen, heeft mr J. Linthorst-Homan een lezing gehouden over het Nationale Plan. Hjj wees er op, dat ons land de dichtste bevolkingsbezetting van Euro pa en de sterkste bevolkingsaanwas heeft, wat vermoedelijk zal leiden tot een bevolking van pbn 12 millioen zie len in 1070. Nu botsen reeds overal de eisen van b.v. landbouw, industrie, verkeer, mili taire aangelegenheden, recreatie, weten schap e.d. Ook de komende industriali satie maakt regeling onontkoombaar. Het verschil tussen ruimtelijke orde ning is drieledig: ten eerste komt er de vraag der schoonheid bij te pas. voorts werkt en graaft en bouwt men voor vele generaties en ten derde kan dit alles niet worden overgelaten aan publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties, doch is de overheid de enige instantie, welke lei ding kan geven. Zo ls de taak van de Rijksdienst voor het Nationale Plan een veelzijdige. Het werk is kolossaal in omvant waartoe gezonde decentralisatie vooral over de elf provincies noodzakelijk is; deze decentralisatie is ook principieel juist. De nationale eenheid mag ecbf?r nimmer verloren gaan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1