DANSPLATEN? Beb van Klaveren wint van Des Jones VAN NELLE Middenstands-examen De Sovjet-Unie zal nooit op het voorstel der Westerse mogendheden ingaan Wat er in Indië gebeurt STADSNIEUWS Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie WOENSDAG 7 APRIL. Bevin over het gebeuren te Berlijn EEN ZEER GEMATIGDE VERKLARING. het Britse Lagerhuis heeft mi- Bister Bevin verklaard, dat de gang van zaken betreffende het vliegongeval te Berlijn bevredigend is. De Russen heb ben de gevraagde toezeggingen gedaan en het nader onderzoek zal nu moe ten worden afgewacht. Daaromtrent hebben de Engelse de Russen bepaalde wensen kenbaar gemaakt. ..Uit de mij verstrekte inlichtingen blijkt niet, dat het gedrag van het Rus sische vliegtuig op een of andere wijze het gevolg zou zijn geweest van recht streekse instructies van de Sovjet-auto riteiten". zo zei Bevin. Met betrekking tot de kwestie van het verkeer tussen de Britse zone en de Britse sector van Berlijn zeide hij: „Deze hele kwestie wordt thans met de Sovjet-autoriteiten besproken. Wij zou den een overeenkomst toejuichen. Wij kunnen ons recht op vrije toegang tot de bezettingszone en de Berlijnse sector niet prijsgeven, daar het noodzakelijk is voor de verzorging van onze troepen en de vervulling van onze verplichtingen als bezettende mogendheid. Ik wil een reeds moeilijke situatie niet verergeren. Indien er goede wil aanwezig is, is er een oplossing mogelijk". Bevin drong aan op gematigheid in de beoordeling van de kwestie en ver zekerde, dat de Britse bevelhebber en de Britse autoriteiten in Duitsland het volle vertrouwen van de regering geno ten bij de behandeling van deze moei lijke kwestie. Bevin legde bovengenoemde verkla ring af in antwoord op een vraag van de leider der conservatieve oppositie, Winston Churchill, die verzocht had om een verklaring inzake de huidige toestand in Berlijn. i Ingezonden Mededeling VOLOP. H. G. VAN LTJLTKEN - BREESTR. 97 Nieuwe strijd in Palestina OOK EEN OVERVAL OP ENGELS KAMP. Het Joods Bureau heeft in een brief aan de commissie voor Palestina der V.N. te kennen gegeven, dat in Jeruza lem honderdduizend Joden met de hon gerdood bedreigd worden. Het bureau v/Ut dit aan onverschilligheid van de manda^t-mogendheid ten aanzien van Arabische aanvallen. De verantwoorde lijkheid voor de hachelijke voedseltoe stand berust z.l. in de eerste plaats bij de mandaat-mogendheid. Het bureau ontkende, dat het niet zou hebben wil len samenwerken met de Engelsen. Deze hebben, aldus de brief, geweigerd voed- selconvooien te begeleiden of voorwaar den te noemen, waaronder escorte ver strekt zou kunnen worden. Wat er.in Jeruzalem aan voedsel arriveerde, was te danken aan Joodse strijders. Bij een Joodse aanval op het Britse legerkamp te Pardes Hadda, tussen Haifa en Tel Aviv, zijn acht Britse mi litairen gedood, onder wie de comman derende officier van het 12e anti-tank regiment. De Joden reden met twee ge vechtswagens rondom het kamp en be schoten het met automatische wapens. Een militaire personenwagen, die de gevechtswagens vergezelde, werd met de vier inzittende Joden door de Britten buitgemaakt. De gevechtswagens ont kwamen. Naar gemeld wordt, droegen de aanvallers politle-uniformen. Ten tijde van de overval was men be zig het kamp te ontruimen. De soldaten zoudeh met verlof naar huis gaan. Van seml-officiële zijde wordt ge meld, dat sterke Arabische strijdkrach ten een tegenaanval hebben onderno men op de manschappen van de Haga- nah. die het Arabische dorp Castel en de nabijgelegen steengroeven, acht KM. ten Westen van Jeruzalem, bezet heb ben. De Arabieren zouden de steengroeven, waar zich meer dan 1Ö0 Joden hadden verschanst, hebben heroverd. Tiiëst en Joegoslavië. (Van onze Roipelnse correspondent) Tijdens een persconferentie heeft de Joegoslavische gezant te Rome, dr Zol- tan Ivekovic, meegedeeld, dat de rege ring van Belgrado het Amerikaans- Brits-Franse voorstel om de Vrijstaat Trlëst op te heffen en het grondgebied aan Italië terug te geven, „veroordeelt als een twijfelachtig gebaar, dat alleen ten doel heeft de Italiaanse verkiezingen te beïnvloeden, een gebaar, waarbij het vraagstuk Triest wordt uitgebuit om als grondslag te dienen voor een intimida tie-politiek". Op een vraag van eer. Nederlands Journalist, of deze verklaring reeds was gedaan aan het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf de minister te kennen, dat hij de officiële mening van zijn regering vertolkte. Een verdere vraag, of dit de eerste maal was, dat die mening in Italië onder woorden werd gebracht, beantwoorddq hij bevestigend. Voorts protesteerde Ivekovic tegen de wijze, waarop men tracht over het lot van Trlëst te beslissen zonder Joego slavië daarin te kennen, terwijl de stad door Joegoslavische partisanen Werd be vrijd. Een Italiaans journalist v/ees er op, dat ook de oprichting van de Vrij staat Triest door de Grote Vier werd geregeld zonder tussenkomst hetzij van Joegoslavië, hetzij van Italië Welke' hou ding zou Belgrado nu aannemen in ge val Moskou op het voorstel der drie andere grote mogendheden zou ingaan? Op deze vraag antwoordde de gezant, vooruitlopend op het antwoord van Mos kou, waarop de gehele wereld vol span ning wacht: „Ik ben er zeker van, dat de Sovjet-Unie iets dergelijks nooit zal doen. Men vroeg voorts aan de gezant, of Togliatti, toen hij verkondigde, dat een „democratisch" Italië binnen 48 uur alle geschillen met Joegoslavië zou hebben opgelost, slechts een persoonlijke mening verkondigde of wel toezeggingen had ontvangen uit Belgrado, Het antwoord van de gezant was, dat hij niet gerech tigd was de gedachtengang van Togliatti te interpreteren. Ook andere vragen, b.v. over de betekenis, die Belgrado aan de De vrede met Oostenrijk NIEUWE OVEREENKOMSTEN. De plaatsvervangers voor Oostenrijk zijn het gisteren op enige punten eens geworden. De tekst luidt als volgt: „Onder het voorbehoud dat een be vredigende regeling van de kwestie der Duitse activa als geheel verkregen zal worden, en op voorwaarde, dat men het eens zal worden over de definitieve overdracht van eigendommen, ls over eenstemming bereikt over het bekend maken van de volgende in beginsel ge nomen besluiten: 1. Olieraffinaderijen: aan de Sovjet- Unie zullen worden overgedragen raffi naderijen. die in 1947 een jaarlijkse productie van 420.000 ton hadden. 2. Verdeling: aan de Sovjet-Unie zullen worden overgedragen die onder de verdeling van olieproductie vallen de ondernemingen, die zij op het ogen blik tot haar beschikking heeft. 3. De concessies aan de Sovjet-Unie zijn 30 jaar geldig wat betreft de olie winning en 8 jaar voor olieonderzoek met een nieuwe periode van 25 jaar in geval het onderzoek succes heeft. Het uiteindelijk ontwerp van dit punt wordt echter aan de ministers voor Oostenrijk overgelaten. In tegenstelling met de gewekte ver wachtingen werden de plaatsvervan gers het niet eens over het percentage van de capaciteit der oliewinning (58 tot 60%), daar de Sovjet-Russische af gevaardigde Koktomof vasthield aan 60%. Lord Pakenham, de Britse minister voor Duitse en Oostenrijkse aangelegen heden, heeft zijn bezoek aan Wenen, dat heden zou hebben plaats gehad, Uitgesteld „met het oog op de politieke 6ituatie". uitdrukking „democratische staat" geeft, werden op diplomatieke wijze ontwijkend beantwoord. De persconferentie dreigde te ontaarden in een opgewonden debat, waaraan de gezant met een gastvrij ge baar in de richting van het buffet een einde maakte. Sportsplmters De Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam zal op 15 Mei a.s. in de Apollohal te Amsterdam zijn titel verdedigen tegen Eeb van Klave ren. Begin Mei zal een boksontmoeting plaats vinden tussen Nederlandse en Belgische amateurs. De wedstrijden worden in ons land gehouden. De massakamp tussen „De Poort van Cleef* en de Haagse b.v. „De Mille" werd door onze stadgenoten ge wonnen met 15—9. G. M. Teegelaar verwierf een extra prijs voor het hoog ste gemiddélde, Schouten kreeg een extra onderscheiding voor de hoogste serie. De partij L. TeegelaarMetz eindigde gelijk, beiden scoorden 600 caramboles in 14 beurten. Het bondsbestuur van de KNVB heeft een onderzoek ingesteld naar de pogingen tot omkoping van Eindho- vens doelman. Als gevolg daarvan is de voorzitter van Sittardse BÓys, H. F. A. Durlinger, als KNVB-lid geroyeerd; De Belgische middenvoor Mer- mans heeft Zondag j.l. een blessure opgelopen. Niet ernstig, maar tóch ook weer zo, dat hij hedenmiddag niet mee kon spelen in de oefenwedstrijd van de Rode Duivels tegen Vienna. In Rotterdam hoopt hij echter weer van de partij te zijn. Boycot van adverteerders in „De Waarheid" De R.K. Middenstandsvereniging" te Someren (N-B) heeft op haar vergade ring van 5 April besloten geen artikelen te kopen van- of te verkopen aan fir ma's of zaken, die na 15 April a.s. ad vertenties plaatsen in het dagblad „De' Waarheid". De vereniging heeft de Diocesane Bond te 's-Hertogenbosch op de hoogte gesteld van dit besluit en verzocht er bij alle plaatselijke middenstandsvereni gingen op aan te dringen, eenzelfde standpunt in te nemen. NEDERLANDSE MEELAANKOPEN IN DE V.S. Door ons land werd Maandag j.l. een gedeelte van de Mei-toewijzing van 11.000 ton meel in tarwe-equivalent aangekocht. Dit is de enige uitvoertransactie, wel ke sinds het bekend maken van de toe wijzingen op Vrijdag j.l. tot. stand kwam. Naar verluidt bedroeg de prijs voor meel met een uitmalingspercentage van 80% ongeveer 6,37 dollar per 50 k.g. c. en I. TRAGISCHE DOOD TEN GEVOLGE VAN GASONTPLOFFING. Door 'n gasontploffing is gistermid dag in een woning aan de Oostzeedijk te Rotterdam de 24-jarige mej. J. C. Smouters, overleden. Zij was vlees aan het braden, toen zij, vermoedelijk met een schuimspaan, de gasslang wegtrok. Een- hevige ontploffing volgde, waar door enige tegels uit de muur vlogen en het meisje bewusteloos achterover viel. Een broer, die later thuis kwam en op zijn bellen geen gehoor kreeg, wist via het dak in huis te komen en vond zijn zuster bewusteloos in de keuken liggen. Toen een geneesheer was ontboden en een auto van de ge neeskundige dienst verscheen, bleek de jonge vrouw inmiddels overleden te zijn, mogelijk door shock, mogelijk ook door gasvergiftiging. BESLUITEN VAN HET DERDE MAS JOEMI-CONGRES. Dr Soekiman tot voorzitter gekozen. In het derde Masjoemi-congres, dat te Madioen van 27 Maart tot 31 Maart gehouden werd. werden volgens „Anta- ra" de volgende besluiten genomen: a. Tot algemeen voorzitter van de partij wordt dr Soekiman gekozen; b. De andere partijen uit te nodigen tot het vormen van eén democratisch, nationaal front, op op alle Internatio nale eventualiteiten voorbereid te zijn; c. Er bij de regering op aan te drin gen, zo spoedig mogelijk algemene ver kiezingen te doen plaats vinden in de republikeinse gebieden, overal, waar die verkiezingen gehouden kunnen worden; d. Gehoopt wordt op een overwinning der Arabieren in hun strijd tegen de Joden in Palestina. ONRUST BIJ TERUGKEER VAN „RUST EN ORDE". 11 doden en 15 zwaar gewonden. 11 doden en 15 zwaar gewonden onder de feestvierende kampon^bewonërs zijn het gevolg van. een nachtelijke overval van dertig met handgranaten en auto matische wapens bev/apende bendeleden op de de'ssa TJibitoeng bij Tamboen. 20 km ten Oosten van Batavia, op Zater dag j.l. In deze dessa werd een twee daags feest gegeven ter gelegenheid van de terugkeer van rust. en orde ter ere van de daar tijdelijk gestationeerde veldpolitie. Onder de slachtoffers bevinden zich de Loerahs (dorpshoofden) van Tjibl- toeng en Tjiboentoe. SPORT ZWEMMEN. B. J. MOOLENAAR ERELID K.N.Z.B. In de te Den Haag gehouden alge mene vergadering van de Kring Den Haag van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd de heer B. J. Moole- naar te Oegstgeest, die reeds sedert 1934 het voorzitterschap bekleedt, het erelidmaatschap aangeboden. De heer Moolnaar werd, in verband met het vele werk door hem voor de zwemsport verricht hartelijk toegesproken door de vice-voorzitter van de Kring.de heer B. J. de Jonge, en de voorzitter van de Kon. Nederlandse Zwembond, de heer Jan de Vries, dde speciaal voor deze ge legenheid was overgekomen. Tevens werden de heren W. C. M. Scheevelenbos en A. L. W. Lanen tot lid van verdienste benoemd. Beide heren hebben op het gebied van scheidsrechter- en official-oplei ding, zowel op het terrein van water polo als wemmen, veel werk verzet. Tot lid *van de waterpolo-commissie in de vacature-W. van Weizen, werd de heer G. Groen alhier gekozen. R.K. Kruideniers organiseren zich AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN DE NED. KATH. KRUIDENIERSBOND OPGERICHT. In een gisteravond in „In den Ver gulden Turk" gehouden vergadering hebben de R.K. kruideniers in Leiden en omstreken besloten om over te gaan tot de oprichting van een afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Kath, Krui- deniersbond. Vooraf heeft de heer W. v. d. Holst namens de plaatselijke R.K. Midden standsvereniging gewezen op het grote belang van een zelfstandige R.K. orga nisatie. In aansluiting hierop heeft de heer E. Hooghiemstra te Nijmegen van de Ned. Kath. Kruideniersbond nog de oprichting van een dergelijke afdeling bepleit, welke niet alleen de meteriële, maar ook de geestelijke belangen heeft te behartigen. Spr. deelde verder mede, dat het in de bedoeling ligt aan het eind van deze maand een eigen orgaan te laten verschijneh. Nadat over verschillende vraagstuk ken van gedachten was gewisseld, werd besloten tot oprichting van de afdeling Lelden en omstreken van de Ned. Kath. Kruideniersbond. Een voorlopig bestuur werd gevormd, waarin zitting hebben genomen de heren J. van Beek te Oegst geest, voorzitter; J. J. Devilee, Oude Rijn 67, secretaris: W. G. Brandt en J. J, van Schie. beiden te Leiden en P. Witteman te Hoogmade. Aan het eind van de vergadering heeft de heer v. d. Holst nog een warm aan bevelend woord gesproken voor de R.K. Middenstandsvereniging, welke vereni ging steeds op de bres staat als het de belangen van de middenstand betreft. Met het oog op de vele middenstands problemen achtte spr. het lidmaatschap van deze vereniging een eerste vereiste. Woorden van grote waardering richtte ten slotte de heer Hooghiemstra aan het adres van de heer v. d. Holst, die zich voor de totstandkoming van een RK. Kruideniersbond te dezer stede zo zeer heeft beijverd. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Het strijdperk voor België-Nederland Naar het. Belgische' blad „Zaterdag- sport" meldt, zal de wedstrijd België Nederland op Zaterdag 8 Mei a.s. wor den gespeeld op het terrein van de Royal F.C. „Tubantia" in de Rivieren hof te Borgenhout-Antwerpen. Van Belgische zijde bestaat voor deze ontmoeting grote belangstelling. Men hoopt, dat een regeling kan worden ge troffen, waardoor de ongetwijfeld vele Nederlandse voetbalenthousiasten deze wedstrijd kunnen bijwonen. PROMOTIE-DEGRADATIE COMPETITIE. Voor Zondag a.s. zijn de volgende, wedstrijden vastgesteld: AlphiaASC en Roodenburg—VND. Verdiende puntenzege van De Bruin op Jack Philips In de Apollohal te Amsterdam wer den gisteravond internationale, boks wedstrijden gehouden met als hoofd schotel een ontmoeting tussen de Rotterdammer Beb van Klaveren en de Engelsman Des Jones. Het gevecht verliep met wisselende kansen. De eerste vier ronden waren voor Van Klaveren, die zijn grote kracht en typische strijdwijze toonde: snel, bijna flitsend aanvallen, lijf aan lijfwerk, goed wegslippen om daarna scherp torug te komen, steeds loerend een beslissing te forceren. De Engels man stelde daartegenover een goede dekking en liet verder in de eerste ron den niet veel zien. De Amerikaanse strijdwijze van de Rotterdammer, die hem als een terrier Des Jones deed achtervolgen, is wel zeer spectaculair. Voor de Brit was Van Klaveren moeilijk te bevechten, hij was niet technisch genoeg om het ge vecht over te nemen. Maar in de vijfde ronde werd Van Klaveren te overmoe- FEUILLETON door W. H. LANE CRAUFORD 87) Sinds het ogenblik, dat Christopher George Coopers taxi had zien wegrij den, was zrijn geest bezig geweest met het probleem hoe hij Bunty moest te rugvinden. Hij had advertenties ge plaatst in alle bladen, gedurende vele .dagen. Maar er was geen brief van Bunty gekomen. Hij had zich in die advertenties gericht tot de gouvernan te, die op Millwood voor drie kinderen had gezorgd en die hem bekend was onder de naam van Bunty. Zij werd verzocht naar Millwood te schrijven, waar zij dringend nodig was. Hij had er even over gedacht, om er vier kin deren van te maken, daar de adverten tie onder de ogen zou kunnen komen van mevrouw Robinson en zij verband zou kunnen vermoeden tussen Mill wood en het huis van die naam, maar de advertentie Was voor Bunty duide lijker zoals ze was, want het bestaan van de ba-by was maar vaag geweest. Hij hoopte nog steeds, dat er antwoord zou komen, maar indien er geen ant woord kwam, had hij nog andere pijlen op zijn boog. Hij kende een detective bureau en zou, indien nodig, de zaak in hun handen geven. Hü zag er ech ter zeer tegenop om dat te doen, maar hij zou er tenslotte toch toe overgaan, want hij vreesde, dat Bunty de adver tentie niet had gezien. Dat was na tuurlijk mogelijk, maar indien ze de advertentie wel nad gezien en er om de eeD of andere reden niet op had gereageerd, dan zou het aanmatigend zijn een detective in de arm te nemen. Hij zou niet lang meer op Millwood blijven. Het huls zou worden geveild en of er een koper werd gevonden of niet hij ging naar Londen terug. Hij had er nog geen werk van gemaakt om een flat te zoeken in Londen, hij had dit uitgesteld, totdat hij het wat minder druk zou hebben op kantoor, en misschien om nog een andere reden, maar die was zo vaag, dat hij er zich zelf nog geen rekenschap van had ge geven. Toen hü thuis kwam en nog maar nauwelijks de deur had geopend, ver scheen Dibbs. „Miss Shelton is hier, mijnheer," zei hij, zijn gezicht een en al glimlach, Christophers hart sloeg een slag over. „Hier!" riep hij en hü merkte, dat zijn keel plotseling droog was. „In de zitkamer, mijnheer." „Heb je haar thee gebracht?" „Ze is net gekomen, münheer." „O, goed eh dek voor één per soon meer vanavond." „Zeker, münheer." Dibbs trok zioh terug om verslag uit te brengen aan zyn vrouw. Zij had de advertentie gelezen en vermoedde, dat er iets romantisch achter zat. Dibbs achtte dit vermoeden bevestigd door Christophers nervositeit. Christopher, die zich verbeeldde, dat men zün hart op meters afstand zou kunnen horen kloppen, wachtte even om zün kalmte enigszins te herwinnen. Dit was een onmogelijke opgave, maar hü slaagde er in zioh enigszins kalm voor te doen en toen haastte hü zioh naar binnen, voordat ook die uiterlüke kalmte hem zou begeven. Bunty stond voor de haard, zy keer de zich om om hem te greeten en hij welde zich links en onhandig, alsof hy in tegenwoordigheid was van een vreemdeling. En toch Z3g zü er schat tig uit, schattiger zelfs dan hü haar ooit had gezien en zü lachte erg vrien delijk tegen hem. Maar zij was anders dan vroeger. Ze zag er zo volwassen uit, zo zeker van zich zelf. Misschien was het haar kleding, haar mantelpak je; dat haar buitengewoon goed stond, en het hoedje, dat haar iets dames achtigs gaf. Heur haar zat keurig en helemaal niet in de war, zoals dat hier altijd het geval was als ze met de kinderen ravotte, wat hü haar zo leuk vond staan. Ze was stellig niet minder aanbrekkelük dan vroeger, maar op een andere manier. Die violetkleurige ogen keken hem even recht als vroeger en de zachtheid en de goedhartigheid stonden er nog even duidehjk in te lezen. „Waar ben je geweest?" vroeg hü met een ruwheid, die veroorzaakt werd door zün zenuwachtigheid. „Wist u. dat ik ik niet meer in be trekking was by de vicaris?" „Ja, omdat je een bal in het gezicht van de gouvernante hebt gegooid." Zü scheen verbaasd, dat hü zo goed op de hoogte was. „Dat was niet de enige reden," zei ze, terwül ze haar wenkbrauwen optrok. „O juist, dat had ik wel gedacht." „Heeft de vicaris het u verteld?" „Nee, ik heb de vicaris niet gezien, maai* wel mevrouw Dimsley." Zy keek hem verbaasd aan. „Ik ben er eens heengegaan," zei hü velegen, „om de kinderen te zien." „En maakten ze het goed?" vroeg ze kalm glimlachend. ,Ja, uitstekend." Hij vond het niet nodig te vertellen, dat hy Jane en Geoffrey niet had gezien en Nibs eigenlijk maar bü toeval had ontmoet. De conversatie stokte een ogenblik. „Ik heb uw advertentie gezien," zei ze toen. (Wordt vervolgd) EN NU... WWS EEN KOPJE «r 47). Panda sleepte de manden met planten door de gang naar het labora torium en de inspecteur keek hem schou derophalend na. „Baat het niet, dan schaadt het niet!" sprak de doortastende politieman met een zucht. „We zullen maar weer af wachten!" Panda opende intussen de deur en trad binnen. „Hé! Wie is dat?" riep de politie-des- kundige. die over een paar retorten ge bogen stond. „Ik schrik me naar!" voegde hü er aan toe. ,Kun je niet klop pen, kleine? Waar is je baas? Waar is professor Kalker?" „Die is versteend!" legde Panda uit. „Nu ga ik het tegenmiddel maken!" „Kan jü dat dan ook?" riep de ge leerde verbaasd. „Weet je hoe je dat doen moet? D&t noem ik bydehandl" „Oh!" zei Panda. „Ik ben niet zo dom als ik er uit zie. Laat me maar even mün gang gaan. Het middeltje is zó ge maakt. Hebt u een fles voor me?" dig en moest hü een linkse incasseren, die hem in de touwen deed belanden. Zün hardheid hielp hem uit deze im passe, want kort daarop plaatste Jones twee uppercuts en nog zo'n droge link se. De tweede helft van de zevende ronde bracht een verrassend offensief van Jones, die Van Klaveren met link sen en rechtsen door de ring dreef. Het was een kwaad moment voor de Rot terdammer, die door de gong gered werd. Van dit moment af vochten beide boksers hard en afwisselend. Nu eens was het de Engelsman, die Van Klave ren In de touwen dreef en hem daar met harde punches bewerkte, dan weer trok de Rotterdammer onvervaard ten aanval, harde swings uitdelend. De tiende en laatste ronde bracht een aanvallende Engelsman, die deze acti viteit veel eerder had moeten brengen. Beb van Klaveren werd tot winnaar op punten verklaard, maar zeer tegen de mening van een gedeelte van het publiek, dat een fluitconcert aanhief. De Rotterdammer Jan de Bruin be haalde een verdiende puntenoverwin- ning op de weltergewicht Jack Philips uit Wales. Het was een tameUjk een- züdig geveoht met een grote technische meerderheid van onze landgenoot. Van de tien ronden bracht De Bruin er 7 op zün naam. De overige drie eindig den onbeslist. De partij om het halfzwaafgewicht- kampioenschap van Nederland tussen Pierre Doorenbosch (Den Bosch) en Gerrit Lefebre (A'dam) uitdager, ein digde reeds in de tweede ronde, toen Doorenbosch de strijd op medisch ad vies moest staken. Hetgeen betekende, dat de titel aan Lefebre kwam. BILJARTEN. Massakamp LeidenLisse. De besturen van de Leidse Biljart Bond en Lisser Biljart Kring hebben besloten, zoals wij reeds publiceerden, evenals verleden jaar, ook nu weer een massakamp te organiseren. Er zal gespeeld worden met 8 vier tallen; de speeldata zün als volgt vast gesteld Maandag 12 April: 7de en 8ste vier tal te Lisse; Donderdag 15 April; 5de en 6de viertal te Leiden; Maandag 19 April 1ste en 2de viertal te Lisse; Don derdag 22 April: 3de en 4de viertal te Leiden; Maandag 26 April: 7de en 8ste viertal te Leiden; Donderdag 29 April 5de en 6de viertal te Lisse; Maandag 3 Mei: 3de en 4de viertal te Lisse; Maandag 10 Mei: eindstrijden 1ste en 2de viertal te Leiden. Voor de winnaar van de massakamp is een fraaie beker uitgeloofd, welke driemaal achtereen of vyfmaal in to taal gewonnen moet worden. LISSER BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN. De eindstand in de 4de klasse A luidt: 1. K. v. d Zwet 14 punten; 2. Jac.Faasl3 p.; 3. J. Baak 11 p.; 4 Nlc. v. Velzen 11 p.; 5. Chr. Zwet-sloot 11 p., 6. C. Dofferhoi 8 p.; 7. L. Herljgers 8 p., 8. A. Wolvers 7 p.: 9. N. v. Dijk 5 p.- 10. R. Haver 0 p. In de 4de Klasse B ls de eindstand: 1. C. Heuze 16 punten: 2. Cht Zwetsloot 14 p.; 3. C. v. d. Meer 12 p.; 4 J Schoone 10 p.; 5. P. Duivenvoorde 8 p., 6. J. Bosch 8 p.; 7. J. v. Dril 8 p.; 8. D. Zoet 6 p 9. P. v. Oosten 6 p.; 10. L v. Reep 2 p. Tussen K. v. Zwet (VIOS) en O. Heuze (P. ayzenbrug) zal de beslissende party om het kampioenschap gespeeld worden. De persoonlijke kampioenschappen 6de klasse, welke In het clublokaal van de blljartver. „Flora" te Noordwyk werden gespeeld, zijn ook beëindigd. Hier luidt de eindstand. W v. Dijk 12 punten; 2. B. Hof 12 p 3. M. J. Zwet sloot 12 p.; 4. ij. Meeuwlsseri 12 p.; 5. Jac. v. d. Zwet 10 p.; 6. j_, v d. List 6 p.; 7, A. Dofferhof 4 p.; 8. Y. de Jong 4 p.; 9. R. van Dyk 0 p. W. van Dyk werd na beslisslngswedstry- den kampioen. Liederenavond Jo Vincent EEN GEDEELTELIJKE TELEURSTELLING. Koud en vry leeg was de zaal Kwam het misschien daardoor, dat tydens de liederenavond van Jo Vin cent, speciaal voor de pauze, bitter weinig contact bestond met het audi torium en dat deze zangeres, uitzonr derlyk begenadigd wat stemmiddelen en technisch vermogen betreft, qua voordracht een koele en vrijwel on bewogen indruk maakte? Wie weet, hóe gevoelig kunstenaars kunnen zijn, zoekt bü voorkeur de oor zaak van dit onbevredigende feit in deze richting. Doch daarenboven ver mogen wy ons niet los te maken van de gedachte, dat een zekere zielkundige vervlakking by Jo Vincent is ingetre den, die in hoge mate te betreuren is. Reeds eerder gaven wy ten deze een voorzichtige aanduiding: ditmaal voélen wij ons verplicht haar sterker te ac centueren. Dit neemt intussen niet weg, dat de bewonderenswaardige stemmiddelen de zer zangeres, haar klare, engelreine so praan, ons opnieuw sterk getroffen heb ben. Er is ongetwüfeld geen Nederland se sopraan, die haar gemak van zin gen, haar volstrekt beheerste adem- techniek evenaart. Men denke bijv. hoe zü in dit opzicht Schumann's „Wer machte dich so krank?" en „AlteLaute"' zong. En met welk een eenvoud! Het zou uilen naar Athene dragen zijn. om hierover verder uit te weiden. Wie echter weet, hoe brandend van innerlüke spanning en bewogenheid in Schumann's „Widmung" het „Du meine Seele, du mein Herz" en vooral de'laat ste regel „Mein gvter Geist, mein bess- res Ich" kan klinken, begrijpt wat wij bedoelen en zal het billijken, dat dit maal van „middelmatig" getuigd moet worden. Het bleef alles te veel in één sfeer, zonder genoegzame diepte en ex pressie. Na de pauze, in Ravel's „Cinq mélo- dies populaires grecques" en vooral in een serie onovertreffelijke Wolf-liederen was 't, alsof Jo Vincent zélf had ge voeld, dat de voordracht beneden de verwachtingen en de aan een zangeres van haar formaat te stellen eisen was gebleven. Het artistieke feu sa-cré was althans hier in groter mate aanwezig, hoewel het smartelijke van het won- derbaarlüke „Bedeckt mich mit Blu- men" („Ich sterbe vor Liebè") volko men onberoerd aandeed. Voor de pauze waren nog enige onbe langrijke, van weinig samenhang ge tuigende liederen van Hans Büvanck op teksten van Guido Gezelle (die deze eigen composities zelf begeleidde) ge ïntroduceerd. Zü deden gezocht en wei nig geïnspireerd aan. Veel meer indruk maakte een drietal sfeervolle Zuid-Afrikaanse liedjes van Rudolf Mengelberg. Het Wolf-zestal echter vormde de be kroning: niet slechts uit het oogpunt van klankbekoring en schoonheidsont roering, maar ook omdat zü geestrijk geïnterpreteerd werden. „Begegnung" en „Ich hab in Penna einen Liebsten wohnen" waren al heel gelukkige voor beelden. Zij vormden een vergoeding, voor hetgeen daar*vóór helaas dikwüls ontbeerd moest worden en oogstten een spontaan applaus. Emmy van Eden accompagneerde als steeds nauwgezet, maar voor ideale ver tolkingen is een Comparant van'grootser allure een dringende noodzakelijkheid. En ideale vertolkingen, die men toch van een Jo Vincent verwachten mag, hopen wij in de toekomst weer eens als eertijds gedurende het gehele programma fcs horen! De zangeres is met prachtige bloe men gehuldigd. H. Ingezonden Mededeling Aanvang NIEUWE CURSUS 15 April a.s. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65, Telefoon 26558, Leiden. Leids Jaarboekje VEERTIGSTE DEEL VERSCHENEN. De redactie van het Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Lei den en omstreken, kortweg het Leids Jaarboekje geheten, heeft in het tijds verloop van ruim één jaar de door de oorlog in deze verschüning ontstane la cune aangevuld door sindsdien niet minder dan drie jaargangen het licht te doen zien. Daarvoor past de Redactie, waarvan het presidium uit-de bekwame handen van mr J. Slagter Is overgegaan aan de heer E. Pelinck, in de eerste plaats een woord van hulde, dat niet afhankelijk is van de verschüningsvorm def jongste editie. Waarmede over deze laatste loot aan de stam overigens allerminst een on vriendelijk woord gezegd wil zün, want ook deze ,,'48-er" biedt weer volop lezens waardige lectuur aan elkeen, die in Lei den woont.... mits hü van zün stad houdt. Na een lüst van musea, monu menten enz., het jaarverslag over 1947, de gebruikelijke kroniek en het „In Me- moriam" wordt de hoofdschotel van het geschiedkundige wezen gevormd door een, als steeds, interessant artikel van onze stadgenoot, ir G. L. Driessen, oud directeur van Gemeentewerken, die schrijft over de hofjes, waarvan Leiden er, zo betoogt hü, zóvele heeft, dat men haar wel 'de „Hofjesstad" zou kunnen noemen. Aart Brouwer schrijft verder over een fossielbos bü Zoeterwoude uit het begin onzer Jaartelling; W. Glasber gen over het historlsch-belangryke Jaar 47 na Christus; E. Pelinck over oude plattegronden en kaarten en over het Sint Jacobsgasthuis, G. van der Mark en mej. Annie. Versprille over het pand Kloksteeg Nr 2 en zyn bewoners; dr J. A. Vollgraff beschouwt Willebrord Snel- lius als Ciceroniaan, A. van der Vorst beschrijft de geschiedenis van het Rijks- kantorengebouw Breestraat 18, E, Pelinck schetste de levensgang van een Leidse weesjongen, die kunstschilder werd en mej. F. A. ie Pocle vertelt van de bevin dingen van een Brits industrieel, die in 1884 een bezoek bracht aan onze stad. De laatste bladzijden zijn gewijd aan een korte opsomming van de onder auspiciën van „Oud-Lelden" bewerkstel ligde veranderingen in het stadsbeeld gedurende de jaren 1946 en '47, zomede een overzicht der gebeurtenissen in de Lakenhal in het tijdvak van 1940'47 en de aanwinsten, welke het Gemeente- Archief in het afgelopen jaar verwierf. Het boekje werd smaakvol verzorgd door A. W. Sijthoff's Uitgeversmy. N. V. alhier. Tot lid en plaatsvervangend voor zitter van de examen-commissie diplo ma machinist, machinist-stoker ea motordrijver voor de zeevisvaart is be* noemd J. d. Brugge alhier.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2