In 1952 20.000 man marinepersoneel Fins - Sovjet-Russische verdrag getekend De Sovjets doen vele concessies WEERBERICHT Speldeprik of Bajonetstoot? Britten verwachten geen gewapende botsing De Engelse begroting ingediend Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 7 APRIL 1948 No. 26355 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 De Finse delegatie te Moskou heeft het_ ontwerp van een verdrag van militaire bijstand en vriendschap met de Sovjet-Unie getekend. Naar gemeld wordt, hebben de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, en zijn collega's het Finse verzoek ingewilligd, dat een bepaling zou worden opgenomen in de militai re clausules van het verdrag, waar door Finlands activiteit in geval van oorlog, wordt beperkt tot de verdedi ging van het eigen grondgebied en Finland zelf zal beslissen, wanneer het met een aanval wordt bedreigd. Naar voorts gemeld wordt, hebben de Finnen verzachting gekregen van de clausules, die bepalen dat beide lan den hun buitenlandse politiek dienen te coördineren. President Paasikivi heeft de voorzit ters van de politieke partijen en van de parlementsfracties ontvangen om hen van het verdrag op de hoogte te stellen. Volgens radio-Moskou is het verdrag, geheten „verdrag van vriendschap, sa menwerking en wederzijdse bijstand tus sen de Sovjet-Unie en Finland", gete kend door Molotof en de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Pekkala. Het verdrag geldt voor tien jaar. terwijl be palingen zijn opgenomen voor ver nieuwing. Het voorziet niet in Sovjet bases in Finland. Ingeval Finland bedreigd wordt door agressie of de Sovjet-Unie wordt be dreigd door agressie via Finland, zal Finland weerstand bieden aan deze agressie, indien noodzakelijk met hulp van de Sovjet-Unie. Het verdrag voor ziet in overleg ingeval er agressie dreigt. Finland zal met all® beschikbare krach ten strijden om zijn grondgebied te ver dedigen, indien het wordt aangevallen of indien de Sovjet-Unie via zijn grond gebied door Duitsland of door welke andere met Duitsland verbonden staten ook wordt aangevallen. Beide partijen beloven eikaars souve- reiniteit te eerbiedigen en zich niet te mengen in eikaars binnenlandse aan gelegenheden. Molotof verklaarde: „Dit verdrag is gericht tegen een herhaling van Duitse agressie en dient, tot ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen onze landen en de consolidatie van de vrede in Europa". Pekkala zei, dat het verdrag was „een daad van grote betekenis. Het weer spiegelt een grote prestatie op het ge bied der buitenlandse politiek, geba seerd op de na-oorlogse vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Finland". Hij dankte de Sovjet-delegatie voor „de welwillende houding, ten opzichte van ons land en zijn regering tijdens de onderhandelingen betoond, in overeen stemming met onze bijzondere omstan- Zullen de V. St. West-Europa militaire garanties geven? BESPREKINGEN ZOUDEN WORDEN GEVOERD. Onder de door Joseph en Stewart Alsop verzorgde rubriek van de New York Herald Tribune wordt hedenmor gen gemeld, dat de vijf mogendheden, die het verdrag van Brussel gesloten hebben, een formeel verdrag wensen met de Verenigde Staten. De Ameri kaanse politici zouden deze kwestie in (hoogste ressort aan het bespreken zijn en tot de conclusie zijn gekomen, dat „deze revolutionaire daad thans drin gend noodzakelijk is". Behoudens ac- coord van de voorzitter van de Senaat, Vandenberg, en van andere politieke leiders in het Congres, zou nog in de loop van de huidige zitting van het Congres een desbetreffend voorstel wor den gèdaan. Mocht blijken, aldus het bericht, dat het sluiten van een ver drag in de huidige omstandigheden op te veel moeilijkheden zou stuiten, dan zal de president proberen van beide partijen steun te verkrijgen voor een verklaring van Amerikaanse militaire steun voor de West-Europese unie. „Wanneer de leiders van de Senaat met het voorgestelde verdrag accoord gaan, zal dit in de practijk neerkomen op een belofte door de Verenigde Staten de oorlog in te gaan wanneer de West- Europese unie door Sovjet-Rusland zou worden aangevallen", aldus het blad. De vijf mogendheden, aldus het blad, zijn thans rustig overleg aan het ple gen over de instelling van een perma nent secretariaat, verantwoordelijk voor gezamenlijke planning en gezamenlijke werkzaamheid. Het secretariaat zal waarschijnlijk te Parijs of te Den Haag gevestigd worden. Het advies van sena tor Vandenberg zal misschien de door slag geven, of men tot ®en formele al liantie ofwel alleen tot een verklaring van steun voor de West-Europese unie zal geraken. In het laatste geval zou een verhouding ontstaan, gelijkend op die tussen de Verenigde Staten en Ca nada. Het tot stand komen van een formeel pact wanneer althans van de zijde van de Senaat instemming wordt verkregen wordt als meer waarschijnlijk beschouwd. ENKELE BUIEN. De Bilt venvacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele buien en later verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. In de nacht iets zachter, vooral in het Oosten van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. i 8 APRIL. Zon op: 6.00 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 6.02 uur; onder: 18.16 uur. (L.K..) Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.44 u. digheden en voor beide partijen bevre digend. Het verdrag bevat acht artikels en in totaal 2.000 woorden. Volgens artikel vijf van het verdrag komen de beide partijen overeen, dat zij de economische en culturele betrek kingen zullen blijven ontwikkelen en versterken. In artikel zeven wordt ge zegd, dat de uitvoering van het verdrag in overeenstemming zal zijn met de principes van de V.N. Het verdrag zal van kracht worden op de dag van de uitwisseling der ratificatie-documenten, hetgeen zo spoedig mogelijk te Helsinki zal geschieden. Indien geen der beide partijen het verdrag een jaar voor het eind van de periode van tien jaar be ëindigt. zal het voor een periode van vijf jaar van kracht blijven. Finland wordt door de ondertekening van het ontwerpverdrag niet gebonden voor de ratificatie door het Finse par lement. Men verwacht, dat het parle ment het ontwerp zal ratificeren. De Limburgse boomgaarden Zondag in bloei! In Limburg verwacht men. dat de kersen- en pruimenbomen Zondag as. of in het' begin van de volgende week in bloei zullen staan en dan, evenals het vorige jaar, weer veel vreemdelingen zullen trekken. De route, die het meest wordt aanbe volen loopt langs de plaatsen Gronsveld, Eysden, Mheer en St. Geertruide, E.V.C.-BIJEENKOMST TE BEVERWIJK VERBODEN. De afd. Beverwijk van de E.V.C. was van plan op 7 April a.s. een culturele avond te houden. De burgemeester van Beverwijk weigerde hiervoor echter zijn toestemming. In een telefoongesprek met de loco-burgemeester werd de EVC medegedeeld dat de strijd tegen het com munisme wel de achtergrond van dit verbod zou zijn, waht zo werd van gemeentezijde opgemerkt de EVC wordt op één lijn gesteld met de CPN De EVC zal i.p.v. de culturele bijeen komst nu op 7 April een openbare ver gadering beleggen, waar een hoofdbe stuurslid van deze vakbeweging zal spre ken over: „Is de EVC communistisch?" en ,.De democratische rechten in Neder land". Het college van B. en W. is voor deze vergadering uitgenodigd. (Van onze Londense correspondent). De gebeurtenissen te Berlijn nemen in de Engelse bladen de voornaamste plaats in. Maar dat betekent geenszins, dat men aan het contróle-conflict een waarde toekent, welke de draagwijdte er van overschrijdt. Alle cortimentatoren zijn het er over eens, dat de Russen het niet op een ge wapende botsing willen laten aanko men. Hun gedrag te Berlijn ziet men hier dan ook als een berekend onder deel van de zenuwenoorlog. Eerder een speldeprik dan een bajonetstoot. Niet de Russische politiek is veranderd, doch de publieke opinie in het Westen, die zichzelf niet meer voor de gek laat houden, dat er thans een vriendschap pelijke samenwerking met de Russen mogelijk is, zegt Paul Winterton, die tijdens de oorlog dagbladcorrespondent was in Moskou en een boek over zijn ervaringen heeft geschreven. De Rus sen weten, dat ze in geval van oorlog aan het kortste eind zullen trekken. Alleen eenheid en herstel van de Westerse wereld zal een basis voor samenwerking mogelijk maken. Indien het Westen iets opbouwt, beter dan het communisme, zal de vrede verzekerd zijn, zegt Winterton. De „Economist" komt tot dezelfde slotsom. De Russische politiek, zegt het blad. is er een van eindeloos geduld, soepelheid en realisme. Waarom zouden de Russen hun weinig kostbare en indirecte aanvalsmethode via communistische partijen vervangen door oorlog, waarin Amerika en Enge land hen technisch de baas zijn? De bekende publicist Vernon Bartlett, die juist van een reis naar het contingent is teruggekeerd, is eveneens van me ning. dat de Russen geen oorlog willen. Het enige gevaar is. dat hun diploma ten met hun gebrekkige talenkennis en hun isolement van de gewone mensen in de landen, waar zü vertoeven, Mos kou onvoldoende inlichten over de wer kelijke toestand. Een obsessie, dat zij worden omsingeld, zou de Russen kun nen doen toeslaan. Het gepraat over oorlog verhoogt het gevaar. De algemene mening is hier, dat als het Westen ferm stand houdt en zich ook economisch versterkt, de Russen zullen ophouden de „decadente" demo cratie te verachten en dat er dan aan de groene tafel zaken met hun zullen kunen worden gedaan, iets wat ten slotte alle partijen willen. Gisteren is de vijftigste Jaarbeurs geopend in tegenwoordigheid van een groot aantal officiële gasten. De eigen vlag van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs werd op plechtige wijze door mevrouw Nemry—De Thenen, echtgenote van de Belgische ambassadeur, voor de eerste maal gehesen. De mogelijkheid van oorlog AMERIKAANS GENERAAL DKLNUT OP BEWAPENING AAN. Luitenant-generaal Albert Wede- ineyer van de generale staf van het Amerikaanse leger heeft op 'n leger - dag te Los Angeles verklaard, dat sombere oorlogswolken zich aan de horizon samenpakken. Hij spoorde de V.S. aan zich te wapenen zodat „alle verdere agressieve neigingen van to talitaire naties" tegengegaan konden worden. Volgens Wedemeyer is de veiligheid der V.S. in gevaar gebracht door de aderlating, die de militaire macht heeft ondergaan, en door herhaalde concessies in de sfeer van de inter nationale politiek. „De Amerikanen beseffen nu, dat beide acties onver standig waren," aldus Wedemeyer. „Het is ondenkbaar, dat enige rege ring welbewust een nieuwe wereld oorlog zal uitlokken, doch hoewel de meeste landen zich bewust zijn, wat moderne oorlogvoering betekent, houdt dit niet noodzakelijkerwijs in, dat er geen oorlog zal komen." MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA BREIDT ZICH UIT. De staking in de Amerikaanse steen koolindustrie, die reeds 400.000 mijnwer kers omvat, is uitgebreid tot de anthra- ciet-mijnen van Oost-Pennsylvania. Vol gens een voorlopige schatting zijn bijna 6.000 mijnwerkers hierbij betrokken. De mijnwerkersleider John Lewis is 'bereid vertegenwoordigers der werkge vers te ontmoeten, mits deze „in de stemming" zijn om te onderhandelen. De rechter heeft de werkgevers bevolen te pogen met Lewis tot overeenstem ming te komen. Veiligheidsraad nodigt Tsjecho-Slowakije uit De Veiligheidsraad .heeft een resolutie, ingediend door de Verenigde Staten, goedgekeurd, waarin Tsjecho-Slowakije wordt uitgenodigd deel te nemen aan de discussies over de vraag, of de Sovjet- Unie „invloed heeft uitgeoefend op het verwerven van de macht door de com munisten in Praag". De resolutie is aan vaard met negen stemmen voor. De Oekraïne én de Sovjet-unie onthielden zich van stemming. Marine-begroting aangenomen TOESTAND IN ALEXANDRIË WEER VRIJWEL NORMAAL. Modernisering der Marinebasis in de West (Van onze parlementaire redacteur) Minister Fiévez wijdde zich in de Eerste Kamer gisteren bijna uitsluitend aan de beantwoording van prof. Mole naar. Hjj gaf een uiteenzetting van de plaats der defensie-ministers tegenover het kabinet in Engeland en de U.S.A., en geloofde dat zulks ook een ideale op lossing voor ons land zou wezen. De voorstellen tot Grondwetswijziging ge ven een andere oplossing, n.l. van staats secretarissen. Voor deze tijd van op bouw zou spr. echter afzonderlijke de partementen van oorlog en marine wil len en Aiet een departement van defen sie met onder de minister staatssecre tarissen. Nog uitvoeriger dan hij het reeds In de Tweede Kamer gezegd heeft, besprak hij de taak onze marine binnen de bondgenootschappelijke samenwerking, haar samenstelling dientengevolge, en de redenen dat wij voorshands met één smaldeel genoegen moeten nemen. Wij zullen de ogen open houden voor de mo gelijkheid om volwaardig, zij het tweede hands, materieel over te nemen. De mi nister gewaagde hier met waardering van de Britse hulp. Zo is de betaling van het nieuwe vliegkampschip van vier op twaalf jaar verlengd; de „Doorman" hebben wij in bruikleen gehad, evenals de „Vulkaan" en daarjuist ontving spr. bericht ,dat wij twee onderzeeboten in bruikleen zullen krijgen; hetgeen zeqr nuttig is om de geoefendheid van het personeel te onderhouden. Wy kunnen j gebruik maken van de ervaring onzer j bondgenoten en spr. had hoop, dat in de naaste toekomst die samenwerking nog vruchtbaarder zal zijn. De seafuries, die wij in licensie bouwen, komen tijdig ge reed voor het nieuwe vliegkampschip. En mocht tot uitbreiding der vloot worden besloten, dan zal de bouw van vliegtui gen daarmede gelijke tred houden. Zo is het ook zaak, om de materieel- en personeelsvoorziening met elkaar in overeenstemming te houden. In 1952 zullen wij 20.000 man mari ne-personeel hebben; het korps mari niers telt 3600 man vredessterkte, van wie 2400 beroeps ,en 1200 militie-man nen, die dus telken jarc vernieuwd worden. Een studie is noodzakelijk van de vraagstukken omtrent de taak der koopvaardij, haar bewapening en de personeelsvoorziening. Hiertoe is een commissie ingesteld. In de West zul len voorraden worden opgeslagen, ter wijl de marinebasis aldaar zal worden uitgebreid en gemoderniseerd. Meer De kwestie der verwijdering van com munisten van marinewerven en ande re gewichtige objecten heeft de rege ring nog in beraad. Tot voldoening der vele marine-man nen, die op de gereserveerde tribune de parlementaire welsprekendheid van de heer Fiévez volgden, werd de begroting z.h.st. goedgekeurd met de stemmen der communisten tegen. Over de begroting van Verkeer en Wa terstaat voerden het woord de heren Kraayvanger (Kabh.) en Hommes (A.R.) die beide het auto-vervoer van personen behandelden, terwijl eerstgenoemde het plan-Plesman voor een nieuw centraal vliegveld te Burgerveen bestreed en een lans brak voor de Rotterdamse vliegha- ven Schieveen, voor het goederenvervoer door de lucht en speciaal voor de wilde vaart. Aan het begin der vergadering pas seerden een achttal wetsontwerpen van minder belang de hamer. Alexandrië was gisteravond weer vrij wel rustig na de 36 uur ongeregeldheden tengevolge van de politiestaking, welke volgens officiële cijfers 29 mensen het leven heeft gekost, terwijl 220 personen werden gewond. Er werd af en toe nog een schot gehoord, maar de spanning is verminderd. De plunderaars hebben een geheime markt geopend, waarop zij de buitge maakte goederen verkopen. De schade in de stad wordt geschat op verschei dene honderdduizenden ponden sterling. COMMUNISTISCH COMPLOT IN CHILI ONTDEKT? Chileense bladen maken melding van de ontdekking van een Chileense com munistische geweging ter ontketening van een revolutie, die één Mei zou be ginnen. De beweging zou aanvangen in de ge bieden der koper- en kolenmijnen en bij de spoorwegcentra. Voorts zouden de havenwerken en de openbare diensten in de grote steden van Chili tegelijkertijd stil gelegd worden. Hoewel de regering geen communiqué heeft uitgegeven ,is medegedeeld, dat er reden bestaat te Conception de commu nistische leider Millas en Opazo, een van de leiders van de vorige staking der ar beiders van het kolengebied, te arres teren. PANDIT NEHROE OVER ACTIE TEGEN COMMUNISTEN. Pandlt Nehroe, premier van India, heeft tijdens een openbare bijeenkomst verklaard, dat de Indische actie tegen de communisten „onze binnenlandse aangelegenheid" is en geen verband houdt met de plaats, die India in de in ternationale politiek inneemt. Naar aanleiding van het verbod van de communistische partij in West Ben galen en de actie tegen communistische arbeiders in andere delen van het land zei hij: „Het betekent niet, dat wij ons op één lijn hebben gesteld met een be paald blok of blijk hebben gegeven van onze oppositie tegen een ander". De re gering van West-Bengalen, zo zei hij, had bewijzen, dat „de communisten ten doel hebben de regering met geweld dadige middelen omver te werpen". wil de minister hierover niet zeggen. Het was op Schiphol gisteren bloemendag ter gelegenheid van het internatio nale Fleurop Congres. Alle vliegtuigen waren op smaakvolle wijze versierd en iedere passagier ontving bovendien een bouquet narcissen. De stewardes van het toestel naar Zuid-Afrika biedt de passagiers de narcissen aan. Hoffman directeur van het hulp-program voor Europa „EEN STRIJD VOOR DE VREDE". President Truman heeft Paul Hoff man, president van de Studebaker Cor poration, tot directeur van het hulp program voor het buitenland benoemd. Men verwacht, dat de Senaat deze benoeming snel zal goedkeuren. Hoffman heeft verklaard, dat het mogelijk moest zijn de productie van de Europese landen met een derde te verhogen gedurende de periode van vier jaar, die door het plan overbrugd wordt. Hoffman zeide voorts, dat de verho ging een redelijk welvaartspeil aan de Europese landen zou brengen", hetgeen een van de beste „tegengiffen tegen het communisme is". Het plan, aldus Hoff man veronderstelt een grotere inter Europese samenwerking dan waaraan de landen ooit gewend zijn geweest. Hij had alle reden te geloven, dat de Euro pese landen hun verplichtingen tegen over elkaar na zouden komen. De Euro pese landen hebben een opmerkens waardig werk geleverd bij de na-oor logse wederopbouw. Het plan-Marshall moest gebruikt worden om hen te sti muleren bij hun krachtsinspanning, zo vervolgde Hoffman. De VB. alleen kun nen de West-Europese landen niet red den, zij moeten dat zelf doen. Hij had de functie van directeur op zich ge nomen, omdat hem dit een gelegenheid gaf" een strijd aan te binden voor de vrede". Belastingverhoging en in enkele gevallen verlaging De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft in het Lagerhuis zijn begroting voor het nieuwe belas tingjaar ingediend. Hij waarschuwde het Britse volk, dat het zich niet kan veroorloven tijd te verspillen in zijn streven naar herstel en voor het gevaar van inflatie. De minister gaf vervolgens uiting aan zijn hoop, dat de door hem voor gestelde belastingen voldoende zullen zijn, zonder dat zij onnodig zwaar zul len druikken op de belastingbetalers. Cripps deelde mede, dat de regering haar uitgaven in het komende finan ciële jaar zal verlagen met naar ra ming 205 millioen p.st. tot 2.976 millioen pst. Uitgaande van het huidige niveau der belastingen raamt Cripps, dat de BINNENLAND Bij K. B. Is de heer J. W. F. Backer, thans directeur bij de Rijksluchtvaart dienst. met Ingang van 1 Mei 1948 be noemd tot directeur-generaal van de R(J ksluchtvaartdlen st. Op het Amelandsepleln te Rotterdam is de 40-jarige M. Groenendijk door een motor aangereden. De man bekwam een schedelbreuk en overleed spoedig daarna in - het Zuiderziekenhuis. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Kon. Ver. Rotte's Mannenkoor. Ook wijlen Ko ning Willem in en Prins Hendrik zijn be schermheren van dit koor geweest. Ter gelegenheid van de Jaarbeurs, die van 24 April tot 9 Mei te Poznan (Polen) gehouden wordt, zal de K.L.M. op 22 April en op 11 Mei bijzondere vluchten naar en van deze plaats uitvoeren. De stichting „Het Nederlandse Blin denwezen", het orgaan, waarin nagenoeg alle verenigingen en instellingen van- en voor blinden van alle richtingen samen werken, organiseert Woensdag 12 Mei een congres. In het eerste Jaarbeursgebouw te Utrecht. In het ondergronds bedrijf van de domanlale mjjn te .Kerkrade is de 27-J. hulpbouwer P. J. Wetzelaar om het leven gekomen. Htf werd tijdens werkzaamhedeh In een pijler neergedrukt door een losge raakte steen, waardoor hy stikte. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. BUITENLAND. De ambassadeurs van Engeland en Amerika te Belgrado hebben aan de Joe goslavische regering nota's overhandigd, die betrekking zouden hebben op de kwestie-Trlëst en bepaalde kortelings ge melde incidenten in het vrije gebied. Sjouwers te New-York hebben ge weigerd het Sovjet-schip „Rossla" te la den, „omdat zij geen materiaal naar de Sovjet-unie wilden zenden". „Laten de Congresleden uit Washington komen en het zelf doen", zei een der dokwerkers. Polen heeft Engeland verzocht de Poolse strijdkrachten onder Brits com mando te demobiliseren en het Poolse herschollngscorps te ontbinden. Prins-regent Karei van België is door president Truman op het Witte Huis ont vangen. Hy blijft daar tot 10 April te gast. In Bremen is het Amerikaanse stoomschip „De Soto" als „derde vriend schapschip uit de Verenigde Staten" met 2500 ton levensmiddelen aangekomen. De Oekrainse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft aan de voorzitter gevraagd, de hernieuwde behandeling van de lldmaatschapsaanvragen van Albanië Bulgarije, Finland, Hongarye, Italië en de volksrepubliek Mongolië, op de agendevan de Veiligheidsraad te plaatsen. ontvangsten 3,754- millioen pst. zullen belopen, zodat er dus een overschot kan worden verwacht van 778 millioen pst. Met betrekking tot de resultaten van het afgelopen financiële jaair noemde de minister de volgende by- zondexheden: de totale ontvangsten hebben de raming met 346 millioen pst. overtroffen. De begroting van het vorige jaar' zou met de aanvullende begroting van October j.l„ welke te^ doel had de in flatie tegen te gaan, een overschot van 318 millioen pst. hebben moeten ople veren, doch Cripps kon mededelen, dat een overschot is gerealiseerd, dat het dubbele hiervan bedraagt, t.w. 636 mil lioen pst. Vervolgens kondigde de minister aan, dat hij voornemens is verschillende be lastingen op verbruiksartikelen in het komende belastingjaar nog verder te verhogen, en wel de belasting op bier met 1 penny per pint, op whiskey met 28 pence per fles, op buitenlandse wij nen met 6 pence k 1 shilling per fles, (naar gelang van het alcoholgehalte en op tabak met 40 pence per pound. De belasting op voetbalpools zal van 10% tot 20% worden verhoogd. Naar Cripps verder mededeelde, heeft de regering besloten, dat het momen teel niet uitvoerbaar is een vermogens belasting in- te voeren en is het de bedoeling der regering verdere beper kingen van de winsten tot het volgen de jaar te laten rusten. Daar de in voering van een vermogensbelasting momenteel op administratieve moeilyk- heden stuit, stelde Cripps voor over te gaan tot een speciale „heffing ineens", die grotendeels betaald, zou moeten worden uit het kapitaal van personen, die inkomsten uit beleggingen genie ten, en die gebaseerd zou moeten wor den op het bedrag dezer inkomsten over het afgelopen jaar. Als inkomsten uit beleggingen zullen voor dit doel gelden alle renten, divi denden, interest en soortgelijke uitke ringen. Voor de heffing ineens zullen uitsluitend zy worden aangeslagen, wier totale inkomsten meer dan 2000 pond per jaar bedragen en wier in komsten uit beleggingen bovendien meer dan 250 pond per jaar bedragen. Personen met bescheiden middelen zul len niet onder deze heffing vallen, evenmin als zy, die uitsluitend een in komen uit arbeid hebben, hoe groot dit ook moge zyn. Het tarief zal van 10% op de inkomsten uit beleggingen, welke tussen de 250 pond en de 500 .pond per 3aar bedragen, oplopen tot 50% op der- geiyke inkomsten, die groter zijn dan 5000 pond per jaar. De heffing zal niet toegepast worden op kapitaal in Groot Brittamnië, dat eigendom is van personen, die niet in Groot Brittannië woonachtig of gedomicilieerd zijn, doch personen, die ln 1948 in het buitenland gedomicilieerd zyn, zullen wel onder de heffing vallen, wanneer zij in de afgelopen 10 jaar gewoon Brits inge zetene zyn geweest. De totale opbrengst van de heffing wordt op 105 millioen p. geschat. Anderzyds kon Cripps enige verlich ting aankondigen in de belastingdruk voor de personen, die een inkomen uit arbeid hebben. De grens der belasting vrije inkomsten en der inkomsten, die volgens een gereduceerd tarief worden belast, is aanzieniyk verhoogd. Met betrekking tot de omzetbelasting stelde Cripps voor deze te herzien in dien zin, dat er by het vaststellen van de belasting rekening mede wordt ge houden of de goederen vallen onder de categorie luxe artikelen of onder de categorie noodzakelyke levensbehoeften. Ofschoon in sommige gevallen de pry- zen hierdoor zullen worden verhoogd, zal het resultaat van deze herziening zijn, dat het totaalbedrag van de prij zen dezer goederen met gemiddeld 500 millioen pond zal worden verlaagd. De omzetbelasting zal niet tot nieuwe ar tikelen worden uitgebreid. De voorstellen van Cripps bevatten o.m. nog het volgende: verlaging van de vermakelykheidsbelasting voor sohouwburgen, teneinde het „levende amusement" (in tegenstelling tot de film) aan te moedigen Voortzetting van het verstrekken van subsidies door de regering teneinde de pryzen van voedingsmiddelen laag te houden. Deze subsidies kosten de staat jaarlyks 400 millioen pond. Verhoging van de uitga ven voor sociale diensten, inclusief 30 millioen pond meer voor onderwys, 14 millioen pond meer voor woning bouw en een geraamde uitgave van 143 mil lioen pond voor de nieuwe gezondheids dienst. De uitgaven voor defensie wor den geraamd op 693 millioen pond. Cripps raamt, dat de voedselsubsi dies een uitgave vertegenwoordigen van 12 k 14 shillings per week per gezin, en dat de uitgaven voor de sociale diensten ongeveer op een zelfde bedrag neerkomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1