Record aantal buitenlandse deelnemers Prof. Lieftinck kondigt renfebeperking aan Overeenkomst te Parijs zal gelden voor lange duur Europese herstel-programma pas over 3 maanden in volle werking WEERBERICHT Diensten zullen worden ingekrompen Een Russische jager ramt boven Berlijn een Engels vliegtuig Alle inzittenden van beide vliegtuigen omgekomen Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 6 APRIL 1948 No. 26354 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Maishall-plan stimuleert Europese zelfhulp. (Speciale berichtgeving) Met de ondertekening van het Mars hallplan is een voor Europa geheel nieuwe en stellig hoopvolle periode in geluid. Natuurlijk mag men niet aan nemen, dat nu binnen afzienbare tijd het voor-oorlogse welvaartspeil weer zal kunnen worden bereikt, en dat het volk van West-Europa strafe in staat zal zijn zich een dikke boterham te smeren.Het Europese herstelpro- gtram streeft in principe dat doel zelfs niet na, maar beoogt alleen te voor komen, dat die boterham nog dunner zal moeten worden dan hij reeds was. De betrokken zestien landen, waarbij dan per saldo ook West-Duitsland moet worden gevoegd, waren aan het einde van hom kunnen gekomen en het Marshallplan is voornamelijk bedoeld om een catastrofe op economisch en financieel gebied te verhinderen. Nu het getekend is, mag men aanne men, dat het een vaste grondslag vor men zal voor het vertrouwen in het herstel van het economisch leven in de betrokken landen. Er is thans im mers bereikt, dat wij in ieder geval voor een vol jaar in West-Europa we ten, waar wij aan toe zijn en niet telkens naar geldgevers behoeven te zceken! De wijze, waarop wij van de Ameri kaanse hulp gebruik zullen maken, zal daarbij beslissend zijn voor de uitvoe ring van het plan in de volgende drie jaren en voor 'de medewerking van de Verenigde Staten dienaangaande! En het zal dringend noodzakelijk zijn, dat Europa dan voortdurend haar goede wil toont. De Amerikanen gaan ons helpen, maar om een betere verzorging te bereiken, op het gebied van ver- bruiks- en gebruiksartikelen, kort gezegd: om het welvaartspeil omhoog te brengen en het leven wat meer comfortabel te maken, zullen wij zelf met grote ernst hebben te streven naar een belangrijke verhoging van de arbcidsproductle. HERSTEL ZAL LANGZAAM VORDEREN. In het rapport van de in September '47 te Parijs gehouden conferentie der zestien landen werd voorspeld, dat de algemene verzorgihg, ondanks alle krachtsinspanning, zelfs in 1951 of '52 hoogstwaarschijnlijk nog niet helemaal op het peil van 1938 zal zijn gebracht. Het ligt dus voor de hand, dat het herstel vooral in het begin, heel lang zaam zal vorderen. Nu het plan aanvaard, is, moeten de nodige uitvoeringsmaatregelen trou wens nog worden genomen en men vermoedt, dat daar ongeveer drie maanden mee heen zullen gaan. Een hoge Amerikaanse functionaris zal worden .belast met de uitvoering van het Amerikaanse gedeelte van het her stelprogram, doch deze moet nog wor den aangewezen, terwijl 'daarna nog diverse Amerikaanse organen zullen moeten worden- ingesteld. En ook in Europa is de zaak nog niet geheel in kruiken en kannen, kan dat overigens ook niet zijn, omdat men afhankelijk was van de besluiten in, Amerika, Technisohe ambtenaren ,van de zes tien landen werken sinds weken te Pa rijs aan het ontwerpen van een mul tilaterale overeenkomst, welke de ver plichtingen der 16 landen omschrijft, inzake de uitvoering van het program, de verhoging van de productie, het herstel van het monetair evenwicht en de ontwikkeling van het inter-Europe- se handelsverkeer. Er zal bovendien een internationaal statuur worden opge steld, over de organisatie, welke nodig is om deze 16 landen zo goed mogelijk te laten samenwerken. PARIJSE COMMISSIE DEZE WEEK GEREED. Volgens onze inlichtingen zal de Parijse Commissie nog deze week met haar ontwerp gereed komen, zo dat het binnenkort aan de vertegen woordigende ministers ter tekening kan worden voorgelegd. Naar wij vernemen zal dit zg, „Eu ropese tractaat" met alleen het schep pen van een organisatie behelzen om de Amerikaanse hulp op te vangen en op doeltreffende wijze hier aan te wen den, maar tevens dienen om een Euro pese samenwerking van zelfhulp te be vorderen. Het wordt dan ook gedacht voor een belangrijk langere periode dan de werkingsduur van het Mars hall-plan, die op vier jaar is gesteld! De 16 ""landen dienen op die wij-ze niet alleen op directe wijze zichzelf, maar maken naar buiten ook een gebaar van goede wil, dat door vele Amerika nen op prijs zal worden gesteld. NEDERLAND BEPLEIT HAAR BELANGEN. Hoewel het Marshall-plan bereids ge tekend is, zal er nog een „begrotings wet" voor het gebruik van 5,3 milliard dollars door het Congres moeten wor den goedgekeurd voordat inderdaad de' zaak volledig in werking kan treden. Om echter te voorkomen, dat de hulp aan Europa daardoor zou traineren, is OPNIEUW REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar ibewolkt met tijdelijk regen. Matige, later wat toenemende wind uit Westelijke tot Zuid-Westelijke richting. Vannacht minder koud. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 7 APRIL. Zon op: 6.02 uur; Maan op: 6.51 uur; onder: 19.23 uur. onder: 17.03 uur. (L.K.) Hoog water te Katwijk te 3.00 en 15.13 uur. aan President Truman, populair ge zegd. een bedrag van één milliard voor geschoten, dat van 3 April 1.1. ter be schikking staat. Er zijn in Washington al besprekingen gevoerd tussen de re gering van de Ver. Staten en de rege ringen van de Europese landen over de wijze, waarop dat geld zal werden ge bruikt. Ock Nederland heeft reeds geïnformeerd, hoe zij haar deel zal kry'gen van die één milliard. Hoe groot dat deel zal zijn, kon ons niet worden meegedeeld, al schijnt men zich daar ter bevoegder plaatse al enigszins een idee van te kunnen vormen! Behalve de te Parijs te sluiten alge mene overeenkomst zullen er ook over eenkomsten werden gesloten tussen de Ver. Staten en de afzonderlijke landen, waarbij de speciale condities tussen Amerika en die landen worden vast gesteld. Het Europese herstel-program om vat, als wij goed zijn ingelicht, ook hulp aan de koloniën. Het Marshall plan spreekt van „dependant territo ries". Uit den aard van de zaak is dat wel begrijpelijk, omdat vele van die gebie den een belangrijke bijdrage moeten leveren tot het herstel van Europa en ook omdat zij Amerika van vele grondstoffen voorzien. De Britse .Do minions" vallen er echter niet onder, wèl de Kongo en Nederlands Indië, zolang het statuut der Nederlandse Unie nog niet tot stand is gekomen. Men weet ook ter bevoegder plaatse niet, hoe 't dienaangaande worden zal na 1 Januari 1949. SCHEEPSBOUW NIET HET GEDRANG? IN Naar wij vernemen zal de regeling met betrekking tot de hulpverlening aan de 16 landen waarschijnlijk zo zijn, dat de betrokken regeringen voor ieder kwartaal een programma indie nen, waarin zij zeggen, welke artikelen zij nodig hebben en wat zij nodig heb ben en wat zij er mee denken te be reiken. Men is hier en daar bevreesd ge weest, dat onze scheepsbouw daarbij in het gedrang zou komen. Volgens onze inlichtingen zou dit echter nog wel kunnen meevallen. Er is niet vol doende ijzer en staal om zeer am- bitieuse scheepsbouwprogramma's in Europa te verwezenlijken, maar er mag toch worden aangenomen, dat de Ver. Staten zich niet tegen een aan bepaalde grenzen gebonden scheepsbouw-program zullen verzet ten. AMERIKAANSE MIJNWERKERS NOG NIET AAN HET WERK. De 400.000 Amerikaanse arbeiders in de vetkoolmijnen hebben geen gehoor gegeven aan het rechterlijk bevel om 't werk te hervatten. De staking gaat haar vierde week in. De mijnwerkers gaven in het algemeen te kennen, dat zij wachten op orders van him leider, John Lewis. POLITIESTAKING IN EGYPTE. De Egyptische regering heeft besloten het stakende personeel van de politie te gelasten morgen aan het werk te gaan, daar anders disciplinaire maat regelen tegen hen getroffen zouden worden. Volgens een officiële bekendmaking bedraagt het aantal doden te Alexan- drië vijftien. Een uitgaansverbod voor de avond werd ingesteld. Minister Lieftinck dankt het Amerikaanse volk De Minister an Financiën, prof. nar P. Lieftinck, heeft gisteravond in het kort zyn rede over het Marshall-plan in het Engels her haald in een uitzending voor de Wereldomroep. De minister ein digde zijn speciaal voor het Ame rikaanse volk bedoelde rede met de woorden: „Het Marshall-plan geeft ons een kans. Nederland is dank baar en zal zijn kans benutten!" Plan Marshall geeft ons een kans: De minister van Financiën, professor Lieftinck, heeft gisteravond een ra diorede gehouden, die in het teken stond van het plan-Marshall. HU maande daarin aan, alle zeilen by te zetten om uit de moeilykheden te komen, waarin het land verkeert en deelde mede, dat, aangezien de rege ring, in 't kader van de sanering der Staatsfinanciën, het onvermydelyk acht de conversie van Staatsschuld af te ronden, aan houders van stuk ken van de Ned. Staatslening-1938, thans nog groot 1.2 milliard, met een looptijd van 38 jaar, die de eerste tien jaar 3 percent rente heeft ge dragen en volgens de leningsvoor waarden van Maart jongstleden af, ZVt percent afwerpt, het aanbod zal worden gedaan hun obligatiën om te zetten in die van een nieuwe lening, die wederom 3 percent rente zal be dragen, maar een veel kortere loop tijd zal hebben, namelyk 14 tot 18 jaar. Voor hen, die daarvan geen ge bruik willen maken, zal een tweede beleggingsmogelykheid worden ge opend, door de uitgifte tegelykertUd van een andere nieuwe lening met een relatief lange looptyd, namelyk 50 jaar, die daarentegen, zonder ge vaar voor spoedige conversie, 3 1/4 rente beloopt. Het uit te geven bedrag der leningen zal zo worden vastgesteld, dat ook nieuw, vry geld kan meedoen. Op deze wijze wordt dan tevens een be gin gemaakt met de noodzakelyke consolidatie van de hoog opgelopen vlottende schuld, die thans nog in de vorm van schatkistpapier uitstaat. „Ik doe een krachtig beroep op allen, die daarvoor in aanmerking komen," zo zeide de minister, „om aan deze lenin gen deel te nemen. De binnenlandse en buitenlandse Staatsschuld des lands is. ten gevolge van de oorlog, die achter ons ligt, ruim verviervoudigd, namelijk van zes op vijfentwintig milliard. Hoewel gunstige regelingen met onze buitenlandse schuldeisers werden ver kregen, zal ons land gedurende de eerstkomende jaren nog zeer belangrij ke bedragen, liggende tussen de 200 en 300 millioen gulden per jaar aan rente en aflossing, met name op een aantal kort lopende schulden, die aangegaan werden voor het herstel, aan het bui tenland moeten betalen. Dit maakt een beperking van rente en aflossing op de binnenlandse schuld onvermijdelijk." Professor Lieftinck was zijn rede be gonnen met er op te wijzen, dat het plan-Marshall ons land de kans geeft, om, gedurende de jaren, waarin de hulp wordt verleend, de Staatsfinan ciën te saneren. Maar die jaren moeten dan ook worden gebruikt om met rasse Mevrouw Roosevelt, die in Engeland vertoeft om as. Maandag een stand beeld van wijlen haar man te onthullen, heeft enkele dagen doorgebracht in Windsor, waar zij de gast was van de Engelse Kon. Familie. Gelijk 'be kend, komt mevr. Roosevelt daarna naar ons land. schreden het 'saneringsproces te door lopen. Na gememoreerd te hebben, dat er in de afgelopen jaren al heel wat is geschied, om de gapende kloof tussen uitgaven en inkomsten van de Staat te verkleinen, zei de minister, dat dit desondanks niet genoeg was, en dat er méér moest gebeuren. Op alle departementen is men op het ogenblik bezig, aldus de minister, zorgvuldig na te gaan welke taken en diensten, en met name die, welke uit de oorlogs- en bevrydingsperiode stammen, op korte termijn kunnen worden ingekrompen of kunnen ver dwijnen en welke ambtenaren kun nen afvloeien. Elke vergroting van de productie, die niet voor uitvoer behoeft 'te worden bestemd, draagt bij tot het overbodig maken van een stuk ambtelijke be moeienis. De Marshall-hulp kan, als zij in voldoende mate wordt verkregen en juist wordt gebruikt, langs die weg, 'door haar productie-bevorderende in vloed, een inkrimping van de Staats taak en vaar de Staatsuitgaven binnen het bereik brengen. Vandaag opende 50ste Jaarbeurs haar poorten. Ruim 700 aanvragers afgewezen (Speciale GP.D.-reportage) „Het gouden jubileum van de Kon. Ncd. Jaarbeurs (vandaag staat dit Utrechtse internationale handelsinsti tuut voor de 50ste maal van aange zicht tot aangezicht met Mercurius) wordt door de ongunst der tydenniet gevierd in een hepaald „gulden" pe riode." Het was de algemeen directeur, mr J. Milius, die in de aanvang van zijn traditionele Jaarbeursrede ten over staan van de binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers gisteren de hui dige economische wereldconstellatie in een uitstekend-gedocumenteerde rede scherp analyseerde. Na een historisch overzicht, waarin o.m. met bijzondere waardering gewag werd gemaakt van de permanente belangstelling van het Koninklijk Huis, wees mr Milius niet alleen op de noodlottige gevolgen van de tweede wereldoorlog (de ongunstige handelsbalans van de meeste der oude cultuurlanden, de ongewone koud- en droogtetijdperken en de politieke onze kerheden) maar ook op de lichtzijde van de medaille, samengevat in de verheu gende symptomen als daar zyn het Marshall-plan, de Benelux-samenwer- king en de gelukkige tot standkoming van het Vijfmogendhedenpact te Brus sel. Het is met de Kon. Ned. Jaarbeurs ge gaan als met de méns: een leven van vallen en opstaan, tijden van verdriete lijkheden en van vreugden. Doch wie nauwlettend de historische ontwikkeling van de Beurs nagaat, moet erkennen, dat juist door de tegenslagen, juist door het telkens opnieuw struikelen en weer overeind krabbelen, er die specifiek Ne derlandse verbeten wil is gekomen om tóch te slagen. De Jaarbeurs moet men zien als het leven van een sterk mens, getraind en rekening houdend met de tegenslagen, maar toeslaand als de kans er is. De Utrechtse Beurs heeft haar kansen naar behoren weten uit te buiten en de re sultaten spreken een duidelijke taal. Op de eerste beurs in 1917 (toen nog maar eenmaal per jaar, later twee keer per twaalf maanden) meld den zich 690 deelnemers en thans, ruim dertig jaar later 3059 deelne mers, vertegenwoordigend niet min der dan 25 landen. En wat nog nooit is gebeurd, voltrok zich by de huidige gouden beurs, 54 procent der inzen ders bestaat uit buitenlanders! Van het begin der jaarbeurzen tot aan vandaag is dit instituut verviervoudigd, terwijl het aantal bezoekers uit binnen- en buitenland voor dit jaar mag worden geschat op een half millioen. Het grote probleem, waarmede de Jaarbeurs te kampen heeft is het gebrek aan ruimte. Steeds groter wordt t aan tal diërgenen, die om een plaats vragen en die 'het „neen" krijgen toegezonden. Meer dan 700 aanzoeken moesten wor den afgewezen. Doch, zo stelde mr. Mi lius met nadruk vast, als het Departed ment van Wederopbouw ons toestem ming geeft voor de bouw van de groot ste hal van Europa ten behoeve van de Agrarische Beurs en het Vierde gebouw op de Vreeburg, dan kan geen beurs op het Europese vasteland ons naar de kroon steken. Mr Milius roemde voorts de activi teit en de ondernemingslust van het Ned. bedrijfsleven. Terecht merkte hU op, dat de sterke Nederlander de ar beid beschouwt als een levensvreugde en een voldoening en niet als een straf. Daarnaast mag niet onvermeld blyven de in ons land heersende so ciale vrede, een der kardinale voor waarden tot het herstel van ons be rooide vaderland. Daarom ook kan en mag de toekomst van de Jaarbeurs met vertrouwen tegemoet worden ge zien. Ondanks de zorgen in eigen huis. on danks de wankele politieke verhoudin gen. ligt er voor de Jaarbeurs een mo gelijkheid om een der belangrijkste West Europese markten te worden. Aan het einde van zijn overzicht legde mr Milius de gelofte af, dat ook in de komende jaren het Jaarbeursinstituut zich in dienst zal stellen van de economische belangen van ons land. Een vliegtuig van de British European Airways een Viking met 10 passagiers en een bemanning van vier koppen, dat van Londen via Hamburg naar Berlyn vloog, is naby het vliegveld Gatow te Berlyn neergestort. De 14 inzittenden wo. 2 Amerikanen zUn om het leven gekomen. Functionarissen van het vliegveld Gatow verklaarden, dat de Viking in botsing kwam met een Russische ja ger boven de rand van de Sovjetzone toen het rondcirkelde om te landen. De lucht was betrokken en de wolken hingen laag, terwyl het bovendien nog motregende. De inzittenden van het Russische jachtvliegtuig, dat in botsing kwam met de Britse Viking, zijn eveneens om het leven gekomen. Beide vliegtuigen kwamen brandend neer. Britse militaire politie heeft de plek in de Britse sector waar de Russische jager is terechtgekomen, afgezet. Een aantal Sovjet-officieren haastten zich naar de plaats, doch niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter be naderen. De Britse generaal sir Brian Robert son heeft een protest ingediend bU maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-be velhebber, wegens het feit, dat de Sov jet-jager zich ter plaatse van de bot sing in de lucht bevond. Volgens een officiële woordvoerder te Londen zal Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heden in het Lagerhuis BINNENLAND. Evenals vorige jaren organiseert het hoofdbestuur van de Bond van OudstrU- ders ook dit Jaar op Tweede Pinksterdag. 17 Mei a.s.. een herdenkingssamenkomst op het Grebbekerkhof. Op 12 Juni a.s. zal op het vliegveld Soesterberg een nationaal vllegfeest wor den gehouden ter gelegenheid van het 40- Jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. In de te Enschede gehouden ge meenteraadsvergadering is namens de P. v. d. A. en K.V.P.-fracties een verklaring af gelegd, waarin samenwerking met de com munisten van de hand worat gewezen. Gistermiddag vertrok per K.L.M.-toe- stel naar Stockholm de handelsdelegatie, die van Stockholm uit zal doorreizen naar Moskou, waar zij economische handelsbe trekkingen zal aanknopen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heelt aan zijn leden geadvi seerd de bioscopen op de nationale her denkingsavond, op Dinsdag 4 Mei a.s. van 18 uur af te sluiten. Gisteren is te Paramaribo het Col lege van Bijstand voor Suriname be noemd. heer Ouwendijk te 's-Gravenzande bevindt zich onder de vele kuikens één met drie poten Op 9 Mei a.s. zullen de grenadiers een reünie houden te 's-Gravenhage en tevens hun gevallen strijdmakkers ge denken. De Vereniging van K.LM.-stewards en stewardessen heeft besloten zich per 1 April aan te sluiten bij het N.V.V., zulks in navolging van de Federatie van Ver enigingen. van K.L.M.-piloten, radio-tele grafisten en boordwerktuigkundigen. De prins-regent van België heeft het Grootkruis ln de Orde van Leopold II toegekend aan de deken van het Corps Diplomatique ln Nederland, de heer L. C. Nemry. de Belgische ambassadeur, als erkenning voor de diensten, die hij tijdens z(jn reeds lange loopbaan aan zijn land heeft bewezen. BUITENLAND. Van offIciële Noorse zijde ls mede gedeeld, dat de voornaamste burgerlucht- lijnen van Noorwegen, Denemarken en Zweden op 18 April voor een meer effi ciënte functlonnering zullen worden sa mengesmolten. De Belgische mynrulmdienst heeft tot nu toe bijna 600.000 mijnen en een millioen vliegtuigbommen geruimd. Het corps heeft bij zijn werkzaamheden 94 man aan doden er 221 aan gewonden verloren. Pletro Nennl, leider van de Itall- Op de kippenfarm .Labor" van dé' aanse socialisten, ls gisteravond in de na bijheid van Catania op Sicilië bij een auto-ongeluk gewond. Hij ls naar een zie kenhuls overgebracht. De eerste exemplaren van een illegale krant zijn ln Praag verspreid. Het ls een gestencild blaadje van vier kwartoveilen groot. De naam van de ondergrondse krant ls „Wij komen". 3000 ton militaire uitrusting, waar onder kanonnen, zware en lichte tanks, voertuigen, radarinstallaties en allerhande ammunitie zijn ln de haven van Istanboel felost. In de afgelopen 10 dagen hebben Amerikaanse vrachtschepen ongeveer 9900 ton oorlogsmateriaal voor 't Turkse leger ln het kader van het Amerikaanse hulpprogram voor Turkije aangevoerd. Spaak, de Belgische premier en mi nister van buitenlandse zaken, die prins regent Karei op zijn reis naar de V- S. ver gezelt, heeft een onderhoud gehad met Robert Lovett. de waarnemend- minister van buitenlandse zaken der V. S. Transportarbeiders ln Engeland en Noord-Ierland hebben, gevolg gevende aan de staklngsoproep van de 22.000 leden tellende vakverenigingen van arbeiders ln de vervoersmiddelenindustrie en de be drijven voor het vervaardigen van ma chines voor het vellen van bomen, het werk neergelegd. Zij eisen hogere lonen. 6000 stuwadoors te Londen hébben 'eveneens het werk neergelegd.' Te Montreal (Canada) zijn 56 perso nen door de politie gearresteerd tijdens een communistische bijeenkomst. De subcommissie voor de atoomener gie van de V. N. heeft de Sovjet-voorstel len met betrekking tot de contróle op de atoomenergie definitief verworpen. een verklaring afleggen. Uit Britse bron wordt nader vernomen, dat de Sovjet jager, een Yak, zijn positie niet had opgegeven, hetgeen volgens de thans geldende regeling verplicht zou zijn. Generaal Robertson heeft bevolen, dat alle Britse vliegtuigen voortaan door jagers geëscorteerd worden, tenzy een voldoening gevende verklaring wordt gegeven. Ambulances van de Britse lucht macht zijn de grens van de Sovjet-zone gepasseerd om het wrak van de veron gelukte Viking te bereiken Zij werden door de Sovjet-soldaten niet in hun bewegingen belemmerd. De Viking was op een gewone vlucht dus geen vlucht, die het gevolg zou zijn geweest van de nieuwe Sovjetmaat regelen met betrekking tot het verkeer, Volgens Britse vlieg-officieren heeft het Sovjet-vliegtuig „jager-acrobatiek" toegepast. De laatste weken hebben een aantal officieel bevestigende incidenten in verband met zulke „jager-acrobatiek" plaats gehad. Naar functionarissen van de A.F. verklaren, dook het Sovjet- vliegtuig onder de Viking omhoog, toen deze een draai nam om te landen. Er is nog niet komen vast te staan, of de Sovjetpiloot door hem ontvangen orders heeft uitgevoerd dan wel juist in strijd daarmee heeft gehandeld. De Yak vloog, naar verklaard wordt, al leen. Van Amerikaanse zijde wordt verno men, dat ook Amerikaanse vliegtuigen voortaan door jagers geëscorteerd zul len worden, tenzij de Engelsen van het Sovjet-bestuur een „bevredigende ver klaring" ontvangen. Dc Sovjet-bevelhebber. maarschalk Sokolofsky, heeft de Britse militaire gouverneur generaal sir Brian Robert son meegedeeld, dat hy het vliegon geluk evenzeer betreurde als Robert son en dat het nooit de bedoeling was geweest Britse vliegtuigen lastig te vallen, die gebruik maken van de vlieg-corridor naar Berlijn. Na deze verzekering heeft generaal Robertson besloten de instructies voor escorte- ring van Britse vliegtuigen door ja gers in te trekken. Sokolofsky ver klaarde onmiddellijk bevel te zullen geven de Engelsen toe te laten tot de lichamen der slachtoffers. Generaal Robertson verklaarde geen oordeel te willen uitspreken over de feiten voordat een onderzoek naar het ongeluk was ingesteld. Generaal-majoor Brownjohn, de Brit se plaatsvervangende militaire gouver neur, heeft luitenant-generaal Dratvin, zijn Russische collega schriftelijk doen weten, gaarne met hem een onderhoud te hebben over de kwestie van het ver keer tussen de Britse zone en Berlijn. Brownjohn stelde tevens een bespreking voor van de kwestie door de vier opper bevelhebbers tezamen ter besparing van tijd. Amerikaans voorstel inzake Palestina De Amerikaanse gedelegeerde heeft tijdens informele besprekingen tussen de afgevaardigden van de Veiligheids raad een uit vijftien punten bestaand plan voor een tijdelijk beheer over Pa lestina voorgesteld. Alleen de Sovjet- en Oekrainse afgevaardigden waren niet aanwezig. De voornaamste punten van het plan zijn: 1. het beheer zal voortduren tot de Joden en Arabieren tot overeenstem ming zijn gekomen over de vorm der regering. 2, de gehele Verenigde Naties moeten worden beschouwd als bestu rende autoriteit. 3. de regering van Pa lestina moet in handen zijn van een gouverneur-generaal, direct verant woordelijk aan de beheersraad en bij gestaan door een kabinet en een op democratische wijze gekozen wetgeven de vergadering. 4. de beheersovereen komst moet de gouverneur-generaal de bevoegdheid gegeven, om militaire strijd krachten van bepaalde gespecificeerde landen te verzoeken, indien de plaatse lijke strijdkrachten onvoldoende worden bevonden. 5. de VN zullen de Palestijnse economie met subsidies of leningen hel pen. 6. In de overeenkomst moet een speciale bepaling over immigratie en landaankoop worden opgenomen. Over leg moet worden gepleegd met Joden en Arabieren in Palestina. De Amerikaanse gedelegeerde ver klaarde, dat het pla nuitsluitend een informele suggestie was, welke de V.S. niet verplichten tot een uiteindelijke wijze van handelen. Bij nieuwe botsingen vielen weer vele doden. De vrede met Oostenrijk Tijdens de bijeenkomst van gisteren van de -plaatsvervangers der vier minis ters van buitenlandse zaken voor Oos tenrijk kon aanmerkelijke vooruitgang worden geboekt, daar alle vier plaats vervangers verdere belangrijke conces sies hebben gedaan op het punt van de Duitse activa. In principe werd overeen stemming bereikt aangaande de duur van de olleconcessies, die de Sovjet- Unie in het Oosten van Oostenrijk zal krijgen alsmede met betrekking tot de haar toe te wijzen olieverkoopmaat schappijen. Ook zijn de plaatsvervan gers overeenstemming inzake het be langrijke punt, hoeveel van de Oosten rijkse olieproductie aan de Sovjet-Unie zal worden toegewezen, dicht genaderd. Van Russische zijde wordt thans aan spraak gemaakt op 60 van de pro ductie terwijl de Westerse afgevaardig den 't vijfer tot 58 hebben verhoogde TAYLOR OP AUDIËNTIE BU DE PAUS. Myron Taylor, persoonlijk vertegen woordiger van Truman bij het Vaticaan is gisteravond op audiëntie bij de Paus geweest. Het bezoek duurde drie kwar tier. Over het onderhoud is niets be kend geworden. Naar vernomen werd heeft Taylor de Paus een brief van president Tru man ter hand gesteld. Men verwacht, aat hij ditmaal twee of drie maanden in Rome zal blijven. DE GRIEKS-TURKSE BESPREKINGEN. Het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken heeft na besprekingen tussen de Griekse en Turkse ministers van Buitenlandse Zaken, welke 4 dagen duurden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de minis ters de algemene politieke problemen, die beide landen aangaan, hebben be sproken en de overeenstemming van hun standpunten hebben ingezien. De beide ministers kwamen overeen, dat de buitenlandse politiek van beide regeringen zou bestaan uit: onwankel bare toewijding aan de V.N., het veilig stellen van de onafhahklijklieid en in tegriteit van het grondgebied van beide landen en het herstel van beide volken binnen het kader van vrijheid en de mocratie. De ministers waren tevens overeen gekomen toenemend belang te hech ten aan de economische betrekkingen tussen heide landen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1