Van de hockeyvelden Dames van de L.M.H.C. bij laatste vier voor Amsterdambeker STADSNIEUWS Kerkelijk Leven ■congressisten in Radio-programma MAANDAG 5 APRIL. Bonden Oostelijke kampioenen aan haar zegekar Gisteren werd in Amersfoort de be kerwedstrijd LeidenQuick (Nijme gen) gespeeld. Voor beide partijen be tekende dit een lange reis en wellicht daardoor stond het spel in de eerste helft van de wedstrijd niet op een hoog peil. Ook de zenuwen zullen een woord je hebben meegesproken, want Quick had een reputatie op te houden, zij zijn immers Oostelijk kampioen, en Leiden wilde alles op alles zetten om voor de tweede maal in deze bekerwed strijden een eerste klasser aan haar zegekar te binden. Voor rust wilde het bij Leiden niet goed vlotten en Quick demonstreerde een duidelijk overwicht. Zij waren sneller en stickvaster, zodat de min der^, techniek niet tot uiting kwam. Tot scoren wisten zij het echter niet te brengen, de rust ging in met blanke stand. Na het draaien had Leiden de stormwind mee en ook de opstelling iets veranderd. Nu bleek Leiden veel stérker, keer op keer trok de voorhoede op het vijandelijk doel af. Enige kan sen werden gemist en enkele schoten, gingen rakelings naast. De midvoor, mejuffrouw Verff wist ten slotte met een hoog schot het enive* doelpunt van deze wedstrijd te maken. Speciaal de Leidse backspeelsters, mevrouw Van Swaay en mejuffr. Roe lof s hebben een groot aandeel in deze overwinning gehad, waardoor Leiden de vijfde ronde heeft bereikt en tot de 'laatste vier behoort in deze bekerwed strijden voor elftallen uit de eerste en overgangsklasse. G. J. Linde nationaal turnkampioen Vos van Simson uit Amsterdam heeft 'in Utrecht tijdens nationale tum- kampioenschappen voor heren zijn kampioenstitel moeten afstaan aan G. J. Linde van Hercules Hengelo. De beste prestaties op de zes num mers werden geleverd door Meynen. Hercules Hebe (Enschedé) aan rek met 18.3 pnt; G. J. Linde op de brug-met 18.5 pnt. en ringen (18 pnt.); Steeman van Quick uit Huizum op het paard met 18.8 pnt; De Graaf van Simson (Koog a. d. Zaan) vrije oefeningen 18.3 pnt. en paardspringen G. J. Linde, Schenk (Kracht en Vlugheid Utrecht). Volkers (Halter, Alkmaar) en Kragten (Attilla, Utrecht) 9.3 pnt. Als resultaat van deze kampioen schappen ziet het nieuwe keurcorps er thans als volgt uit: 1. en Nederlands kampioen: G. J. Linde, (Hercules Hengelo) 97.1 pnt; 2. Vos (Simson Amsterdam) 96.1 pnt; 3. Boot (Halter, Alkmaar) 91.7 pnt; 4. Volkers (Halter Alkmaar) 90.3 pnt; 5. Krill (VTV,Vaals) 89.9 pnt; 6. A. Linde (Hercules. Hengelo) 89.7 pnt; 7. Wiet- haar (Heemstede) 89 5 pnt; 8. Jorna (Quick, Huizum) 88.1 pnt; 9. Groene- veld (Simson, Amsterdam) 87.8 pnt; 10. Dolstra (Quick, Huizum) 87.6 pnt; 11. Schonk (Sparta. Delft) 87.5 pnt; 12. Spoelstra (Quick, Huizum) 87.2 pnt. De nationale St. Jorismarsen Het was Zaterdagmiddag voor het Padvindersgilde weer een historisch ogenblik, toen omstreeks halfdrie de districts-commandant, Hopman A. Be ker. met het doen in acht nemen van de betreffende formaliteiten, de St. Jorisvlag liet ontplooien nabij het ge bouw „Irene", aan de Endegeesterstraat- weg. In een korte rede riep hij de op gekomen afdelingen een hartelijk wel kom toe en sprak de verwachting uit over een welslagen van de te houden traditionele marsen. Direct daarop traden de ruim 200 op gekomen groepen in 't gelid en werd het startsein gegeven. In volmaakte volgorde marcheerden daarop de meer dan 3500 deelnemers (sters) langs de talrijke toeschouwers naar het beginpunt om de resp. afstan den te tippelen, n.l. 7% kin. voor de Kabouters en Welpen, 15 k.m. voor padvinders en verkenners en 20 kjn. voor pioniers en voortrekkers. 'Dank zij de voortreffelijke regeling van de hopmannen Van der Horst en Zwaan had de start een vtot verloop, ondanks enkele te laat gearriveerde groepen. Het geheel maakte een opgewekte en fleurige indruk, door de talrijke meege voerde vlaggen, de meestal keurige uniformen en correcte houding. Een bijzondere opmerking verdiende o.a de St, Paulus-groep HJB.S. uit Leiden met hun vaandelwacht, tambours en ba zuinblazers. De organisatie was perfect in orde en een speciaal woord van waardering verdienden de EJEIB.O.-brigade van de afdeling Oegstgeest, die deze dag wel bijzonder weinig in actie moest komen, en de verkeersregeling van de Oegst- geester politie. De prijzen werden na afloop op het terras van .Jïet Witte Huis" met een toepasselijk woord uitgereikt door de Distr. Commandant Hopman A. Bekes. Winnaars van de extra prijzen: 7% K.M. le prijs Zilv. Lauwertak, ge wonnen door de Horde van Mac Donald II, Den Haag. Deze Horde won teyens de St. Joris-wimpel; 2e prijs: Zilv. medaille, gewonnen door Spaarne-groep 5, Haarlem; 3e prijs: Zilv. Medaille, ge wonnen door de Horde van de Prinses Beatrix-groep. Voorschoten; 4e prijs: Houten Kabouterschild, gewonnen door de Kabouterkring Denkmutsen, Leiden; 5e prijs: Totemlint, gewonnen door de Horde van de Ewout-Joppensz-groep Leiden; 6e prijs: Totemlint, gewonnen door Williard, Bodegraven; 7e prijs: Troostprijs, gewonnen door de Horde van Groot Stadwijk, Voorschoten. 15 KM. le prijs: Zilv. Lauwerkrans, beschikbaar gesteld door fa. Mander- sloot te Leiden, gewonneD door de Sc. Paulus-groep, Leiden; 2e prijs: Zilv. Lauwertak, beschikbaar gesteld door V.V.V. Warmond, gewonnen dooi de „Watervogels", Den Haag. Deze groep won tevens de St. Joriswimpel voor deze afstand; 3e prijs: Zilv. Medaille, be schikbaar-gesteld door V.V.V. Warmond, gewonnen door het Trozinah-vendel. Leiden. 20 KM., le prijs: Beschikbaar gesteld door de Gemeente Oegstgeest, gewon nen door de Prinses Irene-groep te Hil- legom. Deze groep won tevens de St. Joris-wimpel voor deze afstand; 2e prijs: Zilv. Medaille, beschikbaar gesteld door de Oranje-Vereniging Oegstgeest, gewonnen door de Jan de Lapperstam ▼an de Doorman-groep, Haarlem. Extra prijs voor de beste band: Zilv. Medaille, gewonnen door het Trozinah- Yendel. Leiden. De manlijke juniores trokken naar Amsterdam om daar mee te spelen in het grofè Bosplan-toumooi. Eerst speelden zij tegen HIC, uitslag 00. Daarna eindigde de strijd tegen het Gooi met gelijke stand. Tegen Aeo lus wist Leiden twee doelpunten te ma ken, terwijl zij ook over Nijmegen met 10 in de meerderheid bleven. In de halve finale van bun poule moesten zij echter de vlag strijken voor Push, dat, toen de wedstrijd met 00 geëindigd was, door doelschieten met 2—1 de overwinning uit het vuur sleep te. Het was een prettig sportieve dag voor de juniores. Uitblinkers waren Wolters, Kan en Crommelin. x HOCKE Y-UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. He ren: HHYCDKS 7—1; Groningen— Venlo 1—1. Westen: Eerste klasse: Amsterdam HOC 4—2. TAFELTENNISTOURNOOI „TREFFERS". Tournooiwinnaar werd de 16-jarige W. Heemskerk Het was een geheel andere drukte en levendigheid in de grote veilinghal te Roelofarendsveen als gebruikelijk, toen voorz. P. Verdel Zondagmiddag 12 uur met een kort woord het tournooi voor geopend verklaarde. Dat de tafelten nissport meer en meer aan belangstel ling wint, werd wel bewezen, door de meer dan 1000 bezoekers, die de con trole passeerden. Opmerkelijk waren de goede prestaties van Treffers in dit uiterst sterk bezette tournooi. Niet min der dan 7 prijzen werden in de wacht gesleept. Een mooi succes voor trainer W. van Zoelen, die ook als wedstrijd leider voor een vlug en vlot verloop en een geslaagd tournooi zorgde. Op de 10 wedstrijdtafels is het er de gehele middag warm aan toegegaan. Het hoogtepunt werd wel bereikt bij de finales. De buitengewone stilte bewees, dat de belangstellenden met aandacht de wedstrijden volgden. De 16-jarige W. Heemskerk bewees inleen spannende strijd zijn superiori teit door ook zijn laatste partij tegen C. Oostrom uit Delft in een mooie over winning om te zetten, en daardoor on der een stormachtig applaus als tour- nooi-winnaar te eindigen. De demon stratie Cor du BuyW. van Zoelen werd met 21—12. 21—17, 19—21, 14—21 door de heer du Buy gewonnen. Met een toepasselijk woord volgde prijsuit reiking. Hierna volgen de uitslagen: Heren le kl.: 1. W. Heemskerk (Tref fers), 2. C. Oostrom (VDO, Delft). Heren 2e kl.: le pr. N. Heemskerk en 2e pr. Co Hèemskerk (beiden Treffers). Heren 3e kl.: le pr. P. v. d. Zwet (Treffers), 2. K. Lampe (VDO), 3. Th. Oostrom (VDO). Heren 4e kl.: 1. P. Mittertreiner (WI BO). 2. J. Bos (WIBO), 3. J. v. d. Zwet (Treffers). Dames, 2e kl.: 1. mej. A. Putters (DVS, den Haag), 2. mej. Crijns (Den- Haag). Dames. 3e kl.: 1. mej. van Maurik (HBS, Den Haag), 2. mej A. Putters (DVS, Den Haag). Een prijs beschikbaar gesteld door het Medaille-huis te Hillegom werd gewonnen door N. Heemskerk van Tref Iers. Een tweede prestatieprijs, be schikbaar gesteld door de trainer van Treffers, Werd gewonnen door W. Heemskerk, maar de Treffers-spelei£ stond deze bereidwillig af aan J. v. dfc Zwet, daar beide een gelijke prestatie hadden geleverd. ATHLETIEK. Holland'in Gent De „HolIand"-atlileten, die Zondag in de traditionele Gentse stratenloop gestart zijn, hebben het er niet slecht afgebracht. Van Bakel beëindigde het 11.6 km. lange parcours op de 13e plaats, terwijl Janssen en v. d. Mey resp. als 42e en 47e door de finish stormden. Het zware traject liep dwars door Gent en voor de wedstrijd bestond een enorme belangstelling. „Holland" behaalde in de interclub- competitie de zesde plaats, voor de Franse vereniging „Lievin". De race werd gewonnen door „Antwerpen". Onze landgenoten werden op de ge bruikelijke wijze bij de Gentse ingeze tenen ondergebracht. Naar wij vernemen is het niet uit gesloten, dat de organiserende vereni ging „R.C.A. Gantoisc", deel zal nemen aan de „Dwars door Leiden". CONTACTAVOND SPORTIEF. Zaterdagavond heeft de Damesathle- tlekvereniging „Sportief" in de Harmo nie een alleszins geslaagde avond ge geven. Nu eens geen athletiekles, maar een genoegelijk samenzijn voor leden en donateurs (trices). De presidente, mevr. C. E. Tieleman— Bakker, natuurlijk door de leden in de bloemetjes gezet, sprak een welkomst woord, speciaal tot de nieuw benoemde trainer en zijn echtgenote, met als wens goede resultaten in .het komende seizoen en Sportief groter dan ooit! Onder de vlotte conference van de heer Van Heyningen en met medewer king van vele leden, kwam toen een Non-Stop programma „uit de bus", dat er zijn mocht. Met een liedje en een praatje gevolgd door schetsjes, muziek en dans, was de avond spoedig ten einde en kon Sportief op dit welslagen terugzien. Rest ons nog be vermelden dat de uitslagen van de onderlinge wedstrij den waren: Groep 1: Annie Moritfoort 57% pnt.; Hannie Sohler 50% pnt.; Jopie God- dij n 46 pnt. Groep 2: Lida Voortman 25% pnt.; Emmy Mulder 14 pnt.; Jo Schouten 13 pnt. A.A.V. '36 ATHLETEN TE GOUDA. Enkele athleten van de A.A.V. '36 C. namen deel aan de wedstrijden uitge schreven door de athletiekvereniging Vires et Celeritas te Gouda ter gele genheid van het 20-jarig bestaan dezer vereniging. P. Kruit werd 6de op de 1200 M. J. Munnik 7de en B. Ooster-- man 16e. Een wedstrijd over 3 k.m. bracht de Alphense athleet J. de Wit op de 3e plaats, C. v. d. Nagel werd hier 16e. De Holland-athleet Bonte, werd in de B-klasse van deze 3 k.m.-loop derde, zesde in totaal. Sp or tspïinters De Zweedse schermers, die een tour nee maken door West-Europa, hebben Zaterdag in Londen een schitterende overwinning behaald door de Britse de> gen-équipe met 315 overwinningen te slaan. Dertien April schermen de Zwe den in Amsterdam tegen de Nederlandse ploeg op degen. De heren-hockeywedstrijd Schot land—Wales werd met 60 door Schot land gewonnen. Engeland speelde met 22 gelijk tegen Ierland. Zaterdagmiddag speelde het Neder lands rugby 15-tal te Rotterdam in verband met de op 25 April te spelervln- terlandwedstrijd België—Nederland een oefenwedstijd tegen Imperial College, een studententeam uit Londen. De Ne derlandse ploeg behaalde een verdiende 60 overwinning, ondanks het ontbre ken van Van Swol in de driekwartlijn. In tegenwoordigheid van 60.000 toe schouwers verloor Frankrijk in het Sta dion van Colombes te Parijs met 13 van Italië. Ruststand 03. Op het terrein van de Leopoldsclub te Brussel werd gisteren de hockey-lan denwe^strijd voor dames gespeeld tussen België en Franrijk, welke ontmoeting met blanke stand eindigde. Tijdens zwemwedstrijden te Dor drecht bleef Kievit (Aegir) met een rijd van 1 min. 9.1 sec. over de 100 Meter rugcrawl 01 sec, beneden het Neder lands record, dat sinds 1939 op naam staat van Dolf van Schouwen. Het nieuwe record zal evenwel niet kunnen worden erkend, aangezien niet aan de bepalingen (voldoende aantal tijdopne mers) was voldaan. Op Zóndag 2 Mei worden op de Olympische Stadionbaan de openings wedstrijden gehouden van het baansei- zoen 1948 Op die dag arriveren in het stadion de renners van de Ronde van Nederland en in het kader hiervan wor den diverse baanwedstrijden georgani- seerd-voor de hancjicap-competitie ver loor de Noordwijkse Golfclub op de links van de Haagse Golf- en County- club met 5—1 van Den Haag. Te Eindhoven won het Nederlandse B-hockey-elftal met 4—0 van de Bel gische B-ploeg. Uitblinkers in deze wed strijd waren Dijkstra (Leiden) en Bol- sius (Tilburg). Bij de Personeelsvereniging van de Rotogravure Mij., bestaan plannen om in het a.s. winterseizoen een Bedryfs- Bridge-competitie te organiseren. Be langstellenden worden uitgenodigd zich schriftelijk op te geven bij de secretaris van bovengenoemde vereniging. BRIDGE. Om de Waddingtonbeker In de eerste ronde van het nationale tournooi om de Waddingtonbeker speelde ae Leidse Bridgeclub „DJD.S." gisteren al hier tegen de Amsterdamse vereniging „Overschot", welke het restant vormt van drie vroeger te Amsterdam be staande Joodse clubs. „Overschot dat dit seizoen het kampioenschap van de hoofdklasse, district I, in de hoofdstad in de wacht sleepte, verscheen met zestien hoofdklasse-spelers, zodat de nederlaag van „D.DS.", dat nog twee van haar sterkste paren missen moest-, eigenlijk bij voorbaat al vast stond. Het is niettemin een boeiende wedstrijd geworden waarin .JD.D.S." de eerste twee ronden de leiding heeft gehad en zich ook in de 6e, 7e en 8e ronde tegen de uitstekende Amsterdamse ploeg op gewassen toonde. In de 3e, 4e en 5e ronde kreeg „D.D.S." echter zo zware klappen dat „Overschot" in deze uiterst prettige wedstrijd volkomen verdiend met 40 punten winnaar werd. Eveneens voor de eerste ronde speelt De Sleutels" hedenavond te Rotter dam tegen „Zuiderbridgekring" en „V.O.G." Vrijdagavond alhier tegen „De Oude Bond", uit Amsterdam. OM DE LEIDSE DAMTITEL. De uitslagen van de vijfde ronde van het persoonlijk kampioenschap van het Leids district zijn: Hoofdklasse groep A: J. van Sandijk A, Rijnberg 2—0; M. de GrootJ. Mertens 0—2; I. Laterveer—A. Dors man 20. Hoofdklasse groep B: W. Heemskerk W Krom 20, P. v. Leeuwen—J. v. Hal 2—0. Eerste klasse: T. v. d. HorstW. Leeuwenburg 02, J. MeijerC. Jans- sens 1—1. Tweede klasse: J. v. d. Zwan—J. Zaad 2—0, L. Hoogeveen—G. Vis 0—2, C. Vis P. Ouwerkerk 02, C. de JongW. v. d. Reyden 0—2. De voorwedstrijden van dp hoofd klasse zijn nu, op één partij van on dergeschikt belang na, gespeeld. J. Mertens (9 pnt. uit 5 part.), W. Heemskerk (9 pnt.uit 5 part,). I. La terveer (8 pnt. uit 5 part.), W. Krom (7 pnt, uit 5 part.), zullen met W. Huisman de finale verspelen, welke a.s. Zaterdagmiddag in de muziekschool Rapenburg 22 zal aanvangen. OEGSTGEEST BUURTVERENIGING „ONS GENOEGEN" IN ACTIE. Voor een uitstekend bezette zaal van het iPatronaatsgebouw gaf „Ons Genoe gen" een uitvoering van het vrolijke spel in drie bedrijven „Als Ma aan de touwtjes trekt" van Herman Nauw Jr. Na een openingswoord van- de voor zitter, de heer N. Verhoeven, werd dit blijspel opgevoerd. Het succes was groot en verdiend. Tussen de bedrijven door is namens de leden aan het bestuur een vaandel aangeboden, dat door de voorzitter dankbaar is aanvaard. De voorzitter herinnerde tevens aan de volgende week te houden bazar ten bate van het Jubileumfonds voor het deze zomer te organiseren herdenkings feest van H. M. de Koningin. Ook ditmaal weer een uitstekend ge slaagde avond. HULDIGING T. VAN EGMOND. Benoemd tot erelid van Bloem bollencultuur. In de vergadering van de afd. Oegst geest van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur is de oud-voorzitter, de heer T. van Egmond benoemd tot ere-lid. Hij <werd in deze vergadering hartelijk toe gesproken door de voorzitter, de heer Jac. Uittenbogaard, waarna de secre taris-penningmeester van de Alg. Ver eniging, de heer Voors uit Hillegom, de grote verdiensten van de heer Van Eg- mond op het gebied van de vaste plan- tenkwekerij, waarin hij baanbrekend werk heeft gedaan, in het licht stelde en daarbij tevens diens goede hoedanig heden naar voren bracht, welke hem zo bijzonder geschikt maakten deel uit te maken van het scheidsgerecht. De heer A. C. Hendriksen uit Zoe- terwoude sprak als voorzitter van de vaste plantenkwekersvereniging zijn biizondere vreugde uit over deze onder scheiding. Ten slotte heeft de heer Van Egmond verklaard deze onderscheiding hogelijk te waarderen en bracht daarna de spre kers dank voor de hem gebrachte hulde. HUMANISTISCH VERBOND. H. J. J. Lips over „Sociale gerechtigheid" Zondagmorgen sprak voor een aan dachtig gehoor de heer H. J. J. Lips uit Amersfoort over Sociale Gerechtigheid. Spr. noemde als zeer belangrijke ele menten uit de humanistische mensbe schouwing de wezensgelijkheid der indi viduen en het streven naar innerlijke vrijheid. Hét is in dit licht, dat de hu manist het maatschappelijk leven be schouwt Bij de analyse van het maat schappelijk gebeuren zullen ons o.a. op het economisch antagonisme, geken merkt door concurrentie en dumping in stoffelijke en geestelijke zin; het mono polie-systeem, dat economisch betekent opstapeling van rjjkdom en macht en geestelijk een onderscheiding in „cap tains" en onmondigen: het mammon- nisme, de aanbidding van het gouden kalf, gesymboliseerd in de parventi en de. cariëre. Het grote gevaar is, dat er een sterke wisselwerking plaats heeft tussen karak ter naar individu en gemeenschap en het economisch ssyteem. Het Humanis me stelt hiertegenover van uit zijn be ginselen: gespreide verantwoordelijkheid en eerbied voor de arbeid en komt als zodanig op voor een organisatie van de arbeid, waarin deze wordt erkend als grondslag, voor individueel en gemeen schappelijk leven waarin de „arbeidsver houdingen geregeld zijn in een verdiept arbeidsrecht, waarbij gemeenschapszin ook in de onderneming verwerkelijkt wordt Het gemis aan Sociale Gerechtig heid bracht in de geschiedenis der mens heid een voortdurende sociale opstandig heid. Spr. ging op enkele voorbeelden daarvan in de geschiedenis de op stand van Spartacus in de Romeinse wereld" en „de boerenopstand in de 16e eeuw" dieper in en behandelde ver volgens de morele waarde van de strijd der arbeidersklasse in de 19e en 20e eeuw. Het humanisme in deze tijd komt op voor de humanisering van het maat schappelijk leven e'n kan uit de aard van zijn beginselen geen ras- of klasse-be voordelingen erkennen. Op grond daar van draagt het de principiële oplossing van het probleem der sociale gerechtig heid in zich. Wil het humanisme in deze tijd invloed krijgen en behouden in de grote bevolkingsgroepen, dan kan het aan de urgente levensproblemen niet voorbijgaan. Het zal Zijn beginselen heb ben te confronteren met de moeilijkhe den en zorgen der mensen. Het doet een beroep op de mens als scheppend wezen en zal zijn woord hebben te spreken als de practische mogelijkheden tot schep ping. bijv. in het arbeidsproces, worden bedreigd. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter mr D. A van Eek ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor 't apothekersexamen: de dames C. Eikelenboom (Leiden) en V. P. J. Künkhamer-Hellendoorn (Lei den) en de heren C. B. Evers ('s-Gra- •venhage), H. Groenewegen ('s-Graven- hage), E Looho (Oegstgeest), Tan Tek Seng 'Leiden) en E. H. S. Tengber- gerr (Leiden). UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8%11 3/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventiieel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrólekaart moeders (voor toe- slagkaarten) Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 4301 tot en met 8600. HET FRANS ALS TOELATINGS EXAMENVAK. De Vereniging tot bevordering van de studie van het Frans heeft, op haar al hier gehouden buitengewone vergade ring, een motie aangenomen, waarin de dringende noodzakelijkheid wordt uit gesproken van de wederinvoering van het Frans als examenvak bij de toela ting tot de scholen van voorbereidend-, hoger- en middelbaar onderwijs. Het verplicht stellen van het Frans en En gels als keuzevak op de lagere school wordt gewenst geacht. Deze motie zal, voorzien van een toelichting, ter kennis van de minister van O., K. en W. wor den gebracht. NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN, UIT DE BEZETTINGSTIJD. Gedurende het verenigingsjaar 1943— 1949 zal als bestuur van het District Leiden, der Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit Bezet tingstijd optreden: L. Questroo, Leiden, Voorzitter; W. M. van den Burg, Voorschoten, secretaris; Sj. Mazurel, Leiden, penningmeester; M. I. Smit, Leiden, 2de voorzitter; J. Cahen, Leiden, 2de secretaris; Mevrouw C. H. Hendriksen—Snel, Leiden, 2de penningmeesteresse; J. J. Akkerhuis. Oegstgeest, Commissaris. Het secretariaat der vereniging is ge vestigd: Leidseweg 289. Voorschoten. GOUDEN JUBILEUM H. v. d. RIJDEN De "heer H. v. d. Rfjid^n herdacht Zaterdag de dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst trad der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h: J. C: Zaalberg Zoon. De heer v. d. Rijden j is sinds jaren meesterknecht. De jubi- i laris werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en toegesproken1 door één der directeuren, de heer W. Schrandt, die de jubilaris gelukwenste en de hoop uitsprak, dat de N.V. nog vele jaren van zijn diensten zal mogen profiteren. Er werd hem een geschenk onder couvert aangeboden en door zijn collega's geschenken in natura. „Werkmans Wilskracht" bracht de jubilaris een serenade. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het ms. „Sibajak", dat op 18 April met repatrlërenden uit Indië in Rotterdam wordt venvacht. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. „Het Hooglied des Heren". Op de openbare bijeenkomst van gis termorgen werd als onderwerp de Bha- gavad orica oehandeld. Deze vormt een onderdeel van het grote Voor-Indische heldendicht, de Mahabharata. De krijg, - waarvan dit epos verhaalt, moge al dan niet historisch zijn, in ieder geval wordt hij allegorisch benut als achter grond voer de beschrijving van de we derwaardigheden der menselijke ziel, die geestelijke groei nastreeft. Daarbij spitst zich de tegenstelling tussen de lagere componenten van 's mensen aard en die van zijn hogere Zich steeds meer toe, totdat een conflict onvermij delijk wordt en de mens een keuze meet doen in welke richting hij zal gaan. Voor die tweesprong komt ieder mens vroeger of later te staan, want als een mystiek werk dit uitdrukt „Het Zelf' van Stof en het Zelf van Geest gaan nimmer samen. Eén van dit tweetal moet verdwijnen, er is geen plaats voor beide." De Bhagavad Gita is de samenspraak tussen Arjuna. de geestelijk ontwakende mens en Krishna, de verpersoonlijking ran het geestelijk centrum in ons, dat naar zijn aard goddelijk Js en dat, mits wij er ons voor openstellen, verlichting en geestelijke leiding geven kan. Op het slagveld, als de strijd reeds is uitgelokt, zoals ons dit allen overkomt in de loep van de wederwaardigheden des levens, toont de leraar Krishna zijn leerling, hoe strijd niet te vermijden is; waarom wij dat niet behoeven te betreuren; maar ons moeten verheu gen als het ogenblik is gekomen, dat ons de ware leiding ten deel valt, die ons de weg zal wijzen, hoe ons te be vrijden van de heerschappij van onze lagere natuur, die zich in egoïsme uit en onze ware geestelijke aard te ont plooien, waardoor altruïsme en naas tenliefde onze levensmeditatie worden. De Gita ontvouwt dit op de meest on- sectarische wijze en haar zedeleer ls.: van alle tijden; wij vinden haar terug in de leringen van de Boeddha en in wat omtrent Jezus is overgeleverd. Maar die zedeleer doet geen beroep op onze emotionele natuiur, zoals het Christendom dat doet, maar wordt ge dragen door een wijsbegeerte, die haar verheft tot een kosmische noodzake lijkheid, waaraan geen enkel mens zich kan onttrekken, hetzij dan dat hij de weg van geestelijke vernietiging ver kiest. De meest verheven mystiek en diepste occulte lering treden ons tege- - moet uit dit kleine, overoude werk, dat met recht de Bijbel der Mensheid wordt genoemd. De op 1 dezer georganiseerde brid- ten bate bate van de Ver. „Denneheuvel" ge-drive door de bridge-club V.O.G., heeft een batig saldo opgeleverd van f. 248.05. A.s. Zondag en Maandag geeft het bekende Theater Plezier van Floris Meslier hier ter stede enige opvoe ringen. Ned. Herv. Kerk Viertal te Gronin gen: C. Batenburg te Alblasserdam. A Groot te Leeuwarden. G. v. Hoegee te Delft en C. E. v. Voorthuysen te Breda Beroepen: te Jaarsveld J. Boezer te Eethen en Drongelen; te Oudega-Kolder - woldé H. v. d. Kllft, zendeling-predikant met verlof. Bedankt: voor Elburg W L. Tukker te Bleskensgraaf; voor Oostwold (Old.) H de Ruyter te Eek en Wiel: voor Zoute- lande "G. de Wijk te Smilde. Geref. Gemeenten Bedankt voor H.-l Ambacht R. Kok te Veenendaal; voor St Annaland M. Blok te Zeist. Theologen-conferentie op „De Horst" Dezer dagen werd op „De Horst" te Driebergen een theologenconferentie ge houden. Nadat ds F. J. Pop de bijeen komst had geopend, refereerde als eerste spreker prof dr Th. L. Haitjema over „Het gezag der Kerk". Spr. accentueerde daarbij, dat het bij het begrip „gezag" al tijd gaat om een persoonlijke verhouding, zulks in tegenstelling met Rome. Het ge zag der kerk zal daarom voor Gerefor meerde Protestanten altijd betekenen: „Het gezag van de Heer der Kerk, Jezus Christus". Prof. Van Ruler, hoogleraar vanwege de Hervormde Kerk te Utrecht, voerde het woord over de kerkorde. Spr. wees er daarbij op. dat de kerk in haar orde deelt ln het goddelijk recht. Indien de kerk aldus spreker niet presbyterlaal ls. zal zij ook nooit ten volle apostolisch kunnen zijn. Dr H. van der Linde voerde het woord over „De vernieuwing der Kerk". Hoewel hij daarbij als zijn overtuiging uitsprak dat het presbyterlale type de meest pas sende vorm is voor de Kerk van Christus, achtte hb de persoonlijke zielszorg op het terrein van de tuchtoefening, zoals de Anglicaanse Kerk deze kent, van veel belang, evenals de grote ruimte, die vele Anglicaanse geestelijken reserveren voor het persoonlijk geloofsleven. Prof. dr K. H. Miskotte had tot onder werp gekozen: „De Christelijke boodschap j,n een niet-Christeiyke wereld". Tot slot werd het woord gevoerd door een econoom en wel door prof. dr P. Kuln, die refereerde over „De crisis der maat schappij". Het ideaal der L.R.B. zou zijn Aan ied're brug een haak of lijn. Bloemisten uit vele landen in hun element De deelnemers aan het internatio nale congres van bloemistenwinkeliers ,Fleurop-Interflora"dat van 1 tjn. 6 April in Amsterdam wordt gehouden en waaraan deelgenomen wordt door Amerika, Canada, België, Denemarken, Egypte, Engeland, Finland, Italië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en uiteraard Ne derland, brachten hedenmorgen na een tocht per autocar door de oodlenvelqen een bezoek aan de veiling Flora te Rijnsburg, waar het veilingbestuur als gastheer optrad onder leiding van de heer J Kralt, en burgemeester Höwe- ler. Met deskundig en derhalve critisch oog trok de schare congressisten door de geurende en met bloemen overladen hallen, waar zo goed als het ging het normale veilingbedrijf voort gang vond. Met een verheugend en thousiasme maakten de bezoekers elkander attent op diverse fraaie par tijen bloemen, die zij zelve zo dikwijls verhandelen, en die zij thans, na de bloei op de velden te hebben bewon derd, in eerste instantie zagen verhan delen. De veilingmeester slaagde er in de zaak „draaiend" te houden, ook toen de gasten in de veilingbanken plaats namen om het centrum der be drijvigheid voor de wentelende wijzer in ogenschouw te nemen. In een van de hallen waren schra gen natuurlijk ruimschoots met bloe men versierd, opgesteld, waaraan het gezelschap enige verversingen nuttigde. Daarbij richtte burgemeester Höweler zich in het Frans en Duits tot de gas ten; spr. herinnerde aan de talrijke kleurrijke attracties van ons land, waarbij de bloementeelt wel een bij zondere plaats inneemt. De voornaam ste centra van handel in dit over de gehele wereld beroemde artikel zijn Aalsmeer en Rijnsburg, welke laatste plaats, de thans bezochte veiling, vorig jaar alleen al voor f. 4.000.000 omzette. Spr. hoopte dat de economisohe om standigheden in de wereld spoedig mochten verbeteren, opdat deze zo wel sprekende Hollandse glorie door een ruime export weer in alle werelddelen ten volle kan worden genoten. Deze toespraak werd beantwoord door de heer Ehrhardt uit Züridh als algemeen voorzitter van Fleurop, die dankte voor de ontvangst, de "fraaie bollenvelden bewonderde en eveneens de hoop uitsprak op een spoedig we reldherstel, opdat de Hollandse bloe- menschat weer mocht getuigen van de waarden van een werkelijke vrede. Het gezelschap zette vervolgens de reis voort naar Den Haag, waar de regering, vertegenwoordigd door minis ter Mansholt, de congressisten 'n ont vangst bereidde in hotel Des Indes om streeks het middaguur. Nadien werden de kwekerijen in het Westland bezich tigd. Morgen wordt de veiling te Aals meer bezocht. De Fleurop-Interf lor a heeft haar grootste bekendheid te danken aan de organisatie van een bestellingen dienst over de gehele wereld, die het mogelijk maakt b.v. bij een Hollands bloemist bloemen te bestellen, om deze de vol gende dag in Amerika afgeleverd te krijgen. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI, Bahia-Rotterdam, pass. 3/4 Ma deira; ALGORAB, Bahla-Antwerpen, 2/4 70 m(jl West Flnisterre; AMSTELVEEN 2/4 van Port-Sa'd naar Genua; BAGAN 2/4van Elat naar Dobo; BLIJDENDIJK, RotterdamNew-York, 2/4 te Antwerpen; BONTEKOE 2/4 van Gorontalo naar Me- nado; C1STULA 1/4 van Port Lincoln te Soerabaya; DELFT, Antwerpen-Curacao, pass. 1/4 Flores; GROOTEKERK. Sydney- Rotterdam. 3/4 te Adea; LEMSTERKERK. Bombay-Rotterdam, 2/4 van Port Said: LUTTERKERK, Amsterdam-Perz. Golf, 2/4 te Londen; MAETSUYCKER 3/4 van Belawan te Singapore; MODJOKERTO 1/4 van Cherlbon naar Semarang; PAPEN- DRECHT, Abadan-Hamburg, pass. 2/4 Gibraltar; PRHONTIS, Batavla-Amster- dam vla Londen 2/4 200 mijl Zuid van Land's End; POELAU LAUT, Colombo New-York, 3/4 te Suez verwacht; REM- PANG, Amsterdam-Batavia, 3/4 te Singa- §ore; RIDDERKERK, Rotterdam-Japan. /4 van Genua naar Napels; SAIDJA 2/4 van PI ad Joe naar Mlrl; STAD HAARLEM. MelillaIJmulden, pass. 2/4 Ouessant; STAD LEIDEN 2/4 van Pointe Nolre n. Matadi; STANVACBENAKAT 2/4 op Moes- sl Rivier; STANVACDJIRAK 2/4 van Soe rabaya te Padjoe; STANVACPENDOPO 2/4 ln Straat Rlouw naar Tandjong Oeban; STENTOR 3/4 van Rotterdam te Algiers; STRAAT MALAKKA 2/4 van Rlo de Ja neiro naar Kaapstad: TJIBESAR 3/4 van Port Swettenham te Singapore; TJIPON- DOK 2/4 nog te Port- Louise: WESTLAND 2/4 van Montevideo naar Rlo Grande do Sul: WIELDRECHT 2/4 van Londen n. Abadan; ZAANSTROOM 2/4 van Cree- nock naar Amsterdam; ZEELAND 3/4 van Lubeck te Terneuzen. K.N.S.M. ARIADNE 2/4 van Algiers naar Oran; DELFT 2/4 Florus gepasseerd van Vllssingen naar Curasao; HERMAN GORTHON 2/4 van Cartagena naar Hoek van Holland; ORNEN 2/4 te IJmulden van Amsterdam naar Gothenburg; OR PHEUS 3/4 te Rotterdam van Amster dam naar Tanger. Holl.Oost-Afrika U|n AMSTEL VEEN 2/4 van Port Said naar Genua: NORDKAP 2/4 te Kaapstad van Antwer pen naar Port Elisabeth Holl.West-Afrika Lijn CONGO- STROOM 3/4 van Lagos naar Duala; LARENBERG 30/3 te Duala van Port Harcourt; NORDEN 3/4 van Antwerpen naar Hamburg: STAD LEIDEN 2/4 van Pointe Nolre naar Boma: ZWIJNDRECHT 4/4 van Accra naar Lome Nederland BENGKALIS 31/3 te Durban Van Lorenzo Maraues n. Alexan- drlë: CELEBES 31/3 van Rangoon naar Batavia; GROOTE BEER 2 '4 van Amster dam naar Batavia; RTOUW 2/4 te Suez van Aden naar Engeland. K.H.L. DELFLAND 2/4 te Santos (uitreis): ENTRERIOS 3/4 te Amsterdam (thuisreis): MAASLAND 2/4 Kaap Flni sterre gepass. (thuisreis 1 5/4 te IJmul den verwacht: WESTLAND 2/4 van Mon tevideo (thuisreis). VOOR DINSDAG G APRIL. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00; nieuws; 7.15: gymnastiek; 7.30: grarn.- muzlek; 7.50; (VPRO) - dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15; gr.pl.; 8.45: Kollsch kwar tet; 9.15: morgenwijding; 9.30: Ch Brill-* orkest; 9.45. gr.pl., 10.30: van vrouw tot vrouw; 10.35: Pierre PSlla; 10.50: voor de kleuters; 1100: O. v. Tussenbroek over woninginrichting; 11.30: concert; 12.00 Idem gr.pl.; 12.30: weerpraatje; 12.33' mevr. MoorSchutte over Fins boeren leven; 12.43. de Papavers; 1.00' nieuws; 1.15: Vaudeville-orkest; 2.00: met naald en schaar, 2.30: Radio-matinee; 4.30: or gelplaten; 4.40: De Schoolbel; 5.00: Am- sterd. Kamer-muziekgezelschap; 5.30; gr.- Slaten; 5.45: Indonesische geschiedenis; .53: Oost-Indonesische flitsen; 6.00: nieuws; 6.15: Planopotpourri; 6.30: Ned Strijdkrachten; 7.00: gr.pl.; 7.05: Neder land bouwt op; 7.15. Radiofilmkrant; 7.45 Nlwlnklanken: 7.50: Wederopbouw; 8.00: nieuws; 8.05: echo v. d. dag; 8.15: Bonte Dlnsdagavondtreln; 9.30 „Contact": 10.15 buitenlands overzicht; 10.30: ber. liede- renreeksen; 11.00: -nieuws; 11.15 gr.pl.; 12.00- sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15: liederen van Mendelssohn; 7.30: Rale da Costa; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.45: gr,pi.; 9.00: lichtbaken; 9.30: waterstanden; 9.36: 2 werken van Bach; 10.00: w!e komt er ln mijn hokje; 10.15; gr.pl.; 10.40: - Paasfantasle; 10.50: gr.pl.; 11.30: Pater Miltenburg; 1140: Suite Water Music; 12.00: Angelus; 12.03- Metropole-orkest; 12.55: Zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: gr.pl.; 1.45: drs Jean Eyckeler over het Boek der Boeken; 2.00: Nederlands Kamerkwartet; 2.30: lente ln Parijs; 3 00 Geraldo en zijn orkest; 3.15: Stlchts Planokwartet; 4.00: Radiozieken bezoek; 4.30: ziekenlof; 5. Marco de Nar: 5.15: kinderkoor; 5.30: Verjaarsvisite; 5.45 Meersener Nachtegalen; 6.00: operettes van Johann Strauss; 6.20: sportpraatje; 6.30: Radio Volksuniversiteit: 7.00 nieuws; 7.151 muzikale mélange: 7.35: gr.pl.; 7.45: Minister Glelen leidt schooluttzendlngen ln; 8.00- nieuws; 8 05- de gewone man; 8.12: Concertgebouw Beethovens 2de en 3de symphonle; 10.15: Mozart en Schu mann (gr.pl.): 10 37: actualiteiten; 10.45: avondgebed: 11.00 nieuws; 11.15: gr.pl.; 12.00: sluiting. AGENDA SchouwburgAbonnementsvoorstelling Residentietoneel. „Tien kleine negertjes 8 uur nam. Sta'-'szaalMIJ voor Toonkunst. Piano duo Ethel Bartlett en Rae Robertson 8 uur nam. Harmonie: Int. Ver. Bellamy. Spr. J. Horsmeier, 8 uur nam. DINSDAG. Stadszaal: Ltederenavond Jo Vincent. uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6