NAAK DE CRISIS Plan-Marshall treedt Maandag in werking De Russen blijven in Berlijn moeilijkheden forceren WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang ZATERDAG 3 APRIL 1948 No. 26352 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 De crisis, waarin de wereld verkeert, begint zich meer en meer toe te spitsen en, naar het zich laat aanzien, zal bin nen niet te lange tijd de beslissing val len, in welke richting zich de oplossing zal ontwikkelen. Gelukkig heeft zich nog geen enkel incident voorgedaan, dat wijst op een oplossing in de ongewenste richting, hoe zuur beide partijen het elkaar ook maken en dat geeft nog moed op een goede afloop. Zou het trouwens niet een aanflui ting ziin van alle menselijk verstand, zo men het wederom tot een oorlog zou laten komen? Vooralsnog weigeren wij daaraan te geloven! Niettemin, de situatie is thans ern stig, het zou dwaasheid zijn, dat te willen ontkennen. Maar zolang er niets onherstelbaars is gedaan, behoeft men de hoop nog niet te laten varen Het 'Marshall-plan is in kannen en kruiken, daaraan behoeft niet meer te worden getwijfeld. Europa kan van deze hulp zeker zijn. Voor Moskou betekent dit op zich zelf een geduchte nederlaag, vooral wanneer deze hulp zich practisch zal doen gevoelen. Alle tegenkanting ten spijt, zal het Marshall-plan nu worden doorgevoerd en, al zal men goed doen, om zich er geen gouden bergen van voor te stellen, toch mag men rekenen op verbetering in de economische en sociale verhoudingen in ons zo zwaar geteisterde werelddeel- Het is geen.wonder, dat Moskou wre velig is over het slagen van deze hulp actie, die het op iedere denkbare wijze heeft trachten te voorkomen, maar ten slotte heeft het zelf toch wel de beslis sende stap gedaan om het plan er door te jagen: de verovering van Tsjecho- Slowakije heeft in Amerika en daarbui ten de laatste bedenkingen als sneeuw voor de zon doen wegvallen. Voor Mos kou zal echter de overwinning van Praag wel het zwaarst hebben gewogen! Bovendien- ontwikkelt zich in het Westen de samenwerking meer en meer tot een hechte, niet meer te verbreken band en zelfs in Scandinavië, waar men aanvankelijk uit neutraliteitsoverwegin- gen zich afzijdig wilde houden, klinken thans luide stemmen, om zich aan te sluiten bij het Westelijk blok. Hetgeen trouwens uit de zucht van zelfbehoud alleszins verklaarbaar is Slechts een gesloten blok zal de agressie van Mos kou kunnen keren! En in Italië loopt het het de commu nisten ook allerbehalve naar wens. Nog slechts twee weken scheiden ons van de verkiezingen, die voor" Italië de beslis sing Zullen brengen en, tenzij er won deren gebeuren, lijkt de nederlaag der communisten thans verzekerd, gelet op enkele verkiezingen -onder de arbeiders. Het Westen heeft met het voorstel in zake Trièst en de toezegging inzake de koloniën een geduchte slag aan het prestige van Moskou toegebracht. Af gezien nog van de besliste verklaring van Washington, dat bij een commu nistische overwinning iedere hulp-ver lening direct zou Worden stopgezet. Voorts loopt in frankrijk de ontwik keling voor Moskou niet gunstig. De re gering Schuman zit krachtig te paard en blijft terrein winnen. Speciaal, waar de Gaullisten blijk geven, liever Schu man te dulden dan Moskou een kans te geven op een burger-oorlog. Moskou, aldus gedwarsboomd. Is wre velig geworden, gelijk gezegd, en een sterk voorbeeld daarvan is wel, het geen zich momenteel afspeelt rondom Berlijn. Door verscherpte contróle- maatregelen trachten de Russen daar het leven voor de andere drie bezetters "vrijwel onmogelijk te maken, maar deze drie denken er niet aan om zich aldus uit de Duitse hoofdstad te laten weg dringen. Slechts wapengeweld zou dat kunnen klaar spelen en ongetwijfeld zijn de Russen daartoe ln staat, maar., dat zou, gelet op de omstandigheden, oorlog betekenen e$i of de Russen het zover zullen laten komen, lijkt ons vooralsnog onwaarschijnlijk. Toch schuilt in het gebeuren rondom Berlijn één groot gevaar: een ondoor dacht optreden van een enkel officier zou de meest catastrophale gevolgen kunnen ontketenen. Zo is het spel der Russen rondom Berlijn weinig minder dan een spelen met vuur. Er hebben zich toestanden ontwik keld, die niet lang zijn te handhaven. Men voelt een crisis nader en pader komen, die zal beslissen ovei: het lot der wereld. Zijn twee wereld-oorlogen nog niet voldoende les voor de mensheid ge weest? Moet „machtsdroom" wederom haar noodlottig worden? Het ^Amerikaanse Congres heeft het hulp-program voor het buitenland, ten bedrage van 6.098.000.000 dollar, naar het Witte Huis gezonden, ter onderteke ning door president Truman. Lovett. de onderminister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het plan-Marshall Maandag a.s. in werking treedt. Het Huis nam het program aan met 337 tegen 75 stemmen. Hierin is opge nomen "5.300.000.000 dollar voor Europa voor één jaar, 275 mülloen dollar voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije, 463 millioen dollar voor econo mische en militaire hulp voor China en 60 millioen dollar voor het fonds der V.N. De Senaat ging accoord met het plan van het Huis van Afgevaardigden om alle hulp aan het buitenland in één wet te verenigen. De wet is precies drie-en-een-halve maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op het Congres om het herstelprogram goed te keuren, ter on dertekening weggezonden. De aanvaar ding is een week .voor op het rooster, dat door de leiders van het Congres-was opgesteld. Lovett, verklaarde nog dat de ver schepingen van goederen krachtens het Europese herstelprogram Maandag a.s. zullen beginnen., De goederen worden reeds naar de havens vervoerd. De werkgroep van de uit zestien lan den bestaande commissie voor het Europese economische herstel, die kort voor Pasen uiteenging, zal a.s. Maandag weer te Parijs bijeenkomen. Men hoopt, dat de werkgroep haar werk binnen twee of drie £agen zal beëindigen. Waarschuwing van Canada's premier Mackenzie King, de premier van Canada., heeft verklaard, dat .sinistere plannen om. de structuur van vrije re geringen te ondermijnen een voortdu rend gevaar voor de vrijheid vormen". De premier zeide dit. op een promotie plechtigheid waar ook Truman, de pre sident der V. St. aanwezig was. Hij verklaarde voorts, dat er spoedig een weg gevonden moest worden „ten einde de nog vrije landen ts bescher men". In een bepaald opzicht, aldus King, is de bedreiging van de vrede nooit zo' ernstig geweest als in de laat ste drie jaar. Over de -gehele wereld wordt het zaad van onrust en anar chie gezaaid en de grond belooft een gcede oogst. De bedreiging is niet slechts van militaire aard,, doch komt ook van de zijde van georganiseerde sa menzwering ter vernietiging van de ziel van natie en mens. Het is nodig, zo vervolgde de premier, een moreel, economisch en militair overwicht te handhaven aan de kant van de vrij heid. De veiligheid van vrije landen, Canada inbegrepen, kan alleen verkre gen worden door samenwerking van de ze landen. Hiervoor, zo besloot hij. is groot staatsmanschap nodig. De dienstplicht in de V.S. De Amerikaanse minister van defen sie, James Foorrestal, hééft het Congres thans officieel verzocht algemene mili taire opleiding goed te keuren en mili taire dienstplicht in te stellen voor man nen van 19 tot 26 jaar. Deze boodschap werd voorgelegd aan de Senaatscom missie voor de gewapende diensten. Onmiddellijk hierna verscheen gene raal Eisenhower om getuigenis af te leggen voor .de commissie. Hij verklaar de, dat de V.S. „niet als een eiland van democratie kunnen leven temidden van een zee van „dictatuur". Het was abso luut' noodzakelijk, dat de VJSt. de ge wapende macht voor zelfverdediging versterken. PRESIDENT BENESJ ZAL SPREKEN. President Benesj zal ter gelegenheid van. de herdenking van het zeshon-eerste Dakota van de nieuwe Nederlandse'Luchtvaart Mij derd.jarig J~ T; J_._0 bestaan van de Karei-uni versiteit te Praag de volgende week, in tegenwoordigheid van een groot aantal buitenlandse gasten een toespraak houden. Aero-Holland" (combinatie Stoomvaart Mij Nederland en Frits Diepen) is in Nederland aan gekomen en staat broederlijk bij de Skymasters van de K.L.M. De machine zal Maandag as. haar eerste officiële vlucht naar Zuid-Afrika maken. Ook verkeer te water gestremd Alle verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en de Sovjet-zone van Duitsland is stilgelegd, aldus hebben de Britse bezettingsautoriteiten officieel medegedeeld. Hieraan wordt toegevoegd, dat de maatregel genomen is, omdat de Sovjet autoriteiten de geldigheid van de papie ren van de binnenschippers niet meer wilden erkennen. De Britse autoriteiten trachten thans het geschil omtrent deze papieren tot een oplossing te brengen. De papieren werden sedert 1946 zowel door de Sovjet als Britse autoriteiten erkend- Het Britse militaire bestuur in Duits- land deelt mede, dat het vervoer van voedsel en steenkolen voor de Duitse be volking van Berlijn uit de Westelijke zones normaal voortgang vindt. De Rus sische autoriteiten laten deze transpor ten ongehinderd passeren. 22 Amerikaanse Dakota's, die gisteren met passagiers en vrucht naar Berlijn zouden vliegen, zijn reeds op het vlieg veld Tempelhof aangekomen. AANBEVELING CANDIDATEN HOGE RAAD. De Hoge. Raad der Nederlanden heeft een lijst van aanbevelingen van 6 can- didaten voor de vacature van een raads heersplaats, ontstaan door het eervol aan mr J. L. M. Meckmann verleend ontslag, aan de Tweede Kamer doen toekomen. De candldaten zijn: mr A. M. L. van Berkel, raadsheer in het Ge- rechtsbof te 's-Gravenhagemr R. M. A. van Oppen, advocaat en procureur .te Maastricht-, mr A. E. J. Nijsingh, ld. te 's-Gravenhage, mr F. M. Westerou wen van Meeteren. idem, 's-Gra venhage, professor mr M. H. Bregstein, hoogleraar in de rechtsge leerdheid aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en mr M. A. van Rijn van Alkemade, Raadsheer in het Gerechts hof te Den Haag. BLIJVEND BUIÏG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en nu en dan regen- of hagel buien. Krachtige, maar tijdelijk wat af nemende wind tussen West eh Zuid. Iets kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 4 APRIL. Zon op: 6.09 uur; onder: 19.18 uur Maan op 5.06 uur; onder: 13.26 u. (L.K.) Hoogwater te. Katwijk te 0.22 en 13-01 }ur (5 April te 1.38 en 14.03 uur). Een stroom van Duitsers, die de Russische zohe probeert te verlaten voordat de door de Russische bezettingsautoriteiten genomen afsluiting van de grens in Helmstedt, op de rand van de Britse en Russische zone, volledig zal zijn, ziet men langs de weg met hun schamele bezittingen, die meestal zo klein zyri, - dat zij het kunnen dragen. De Berlijners tonen zich veel 'minder opgewonden over de gebeurtenissen in verband met de verkeersbeperkingen dan velen in het buitenland, ondanks de voortdurende berichten over bewe gingen van Sovjettroepen in de gebieden rondom de stad. Men toont weinig teke nen van nervositeit. Duizenden Duitsers, onder wie vrouwen met babies, bevinden zich op de autoweg, welke door de Sov jet-zone naar -de Amerikaanse sector van Berlijn leidt. Na gisteren hun tocht onderbroken te hebben om de gevolgen van de nieuwe verkeersbepalingen te zien, hebben zij thans klaarblijkelijk be sloten hun reis voort te zetten, daar er zich geen incidenten hebben voorgedaan. Verscheidene honderden Duitsers» die op een punt vlak bulten Berlijn een Sovjet gontröle-punt wilden ontlopen en de weg door de bossen namen, werden door de Sovjet-troepen opgevangen en naar de naastbijzijnde Sovjet-kazernes gebracht, waar zij gedurende drie vier uur aardappels zullen moeten schillen. Het met- Franse licentie verschijnende blad „Kurier" meldt, dat talrijke Sovjet troepentransporten Seddin, een spoor wegknooppunt nabij Berlijn, zijn gepas seerd in de richting van Thüringen. De „Kurier" meldt voorts, dat er een aanzienlijke concentratie Sovjet-tank eenheden is waargenomen rond de stad Meiningen, 25 km. van de zonegrens. Volgens het blad bereiden de Sovjet troepen grootscheepse manoeuvres bin nen enkele weken voor. Kenneth Royall, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft gister avond in antwoord op desbetreffende vragen voor de radio verklaard, dat generaal Clay, Amerikaans bevelheb ber in Duitsland, de bevoegdheid heeft, voor verzet tegen enige aanval van alle middelen gebruik tc maken. „Wij moeten doorzetten, indien dS Sovjet-unie de Amerikaanse vervoers- kanalen naar Berlijn afdamt. Gene raal Clay heeft de bevoegdheid van een militair aanvoerder, ter verdedi ging van enige aanval zo nodig te schieten", aldus de minister. De kwestie van het vertrek der Britse autoriteiten uit Berlijn zal zelfs niet wor den overwogen zolang het vierledige be stuur van Duitsland bestaat, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver- Ook Frankrijk zal niet toegeven! Van Sovjet-zijde is een reeks ern- s'tige beschuldigingen jegens de Weste lijke geallieerden geuit aangaande „het roven en plunderen van Berlijn". Men neemt aan, dat het geallieerde militaire bestuursbureau (Kommandantur) zal ophouden te bestaan. De Sovjet-afgevaardigde heeft mee gedeeld, dat géén Sovjet-deelneming aan het werk van de zes voornaamste commissies van het bestuursbureau meer zal plaats hebben. Kolonel Jelizarof, die de beschuldiging uitbracht, beweerde, dat de Westelijke geallieerden duizend ton koper, duizend ton aluminium en een volledige druk kerij uit .Berlijn hebben weggehaald. De Fransen beschuldigde hij van het Volledig verwijderen van alle fabrieken uit' hun Berlijnse zone. De Amerikaanse, Britse en Franse ver tegenwoordigers antwoordden in zeer krachtige termen. Zij waren van mening, dat juist de Sovjet-unie Berlijn van het nodigste ontdaan zou hebben. Daarop verklaarde kolonel Jelizarof, dat hij op de volgende bijeenkomst een lijst zou meebrengerf van de dingen, die de Wes telijke geallieerden uit Berlijn wegge haald zouden hebben. Toen de vertegenwoordigers der Wes telijke mogendheden protesteerden tegen het voornemen der Sovjet-unie om uit de zes commissies te treden,'gaf kolonel Jelizarof te kennen, dat er geen Sovjet- personeel beschikbaar was. Veto van Truman teniet gedaan INZAKE BELASTINGVERLAGING. President Truman heeft zijn veto uit gesproken over een wetsontwerp, dat de belasting in de V.S. met 4.8 mil liard dollar zou verlagen. Truman verklaarde, dat het wetsont werp „niet verenigbaar was met de eisen van de critieke internationale toestand'. De wet zou leiden tot een financieel tekort, aldus Truman, en wat Amerika nodig heeft is een behoorlijk overschot om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Wanneer de wet van kracht zou wor den. zou ook de staatsschuld niet kun nen worden verminderd, aldus Truman. Bovendien zou het gevaar van verdere inflatie gaan dreigén. De belastingver laging, zoals in het wetsontwerp voor zien, was onbillijk en ontijdig. Bijna 40 procent van de voorgestelde verlaging van de belasting zou ten goede komen - aan personen met een jaarlijks netto inkomen van meer dan 5.000 dollar, die minder dan 5 procent van alle belastingbetalers uitmaken. Wat de successierechten betreft, zou bijna de gehele jaarlijkse verlaging van 250 millioen dollar slechts aan ongeveer 12.000 van de rijkste families ten goede komen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het veto van president Truman met 311 tegen 88 stemmen overstemd. Ook de Amerikaanse Senaat heeft met meer dan tweederden meerder heid (77 tegen 10 stemmen) het veto van president Truman overstemd. Het wetsontwerp is daardoor wet ge worden. BINNENLAND. -De landrechter te Soerabaya is bezig met een onderzoek ln de zaak tegen. W. J. de Rochemont, v.m. wnd. hoofd van de Administratieve Dienst van Gezondheid, die beschuldigd wordt van het plegen van strafbare feiten, waarbij hij der den op lichtte voor een bedrag van ruim f. 25.000. Hij verspeelde alles aan de rou lettetafel. Beklaegdo heeft alles bekend. Gistermiddag ls de 39-J. lijnwerker M. Grent uit Venhulzen, die ln de ge meente Hoogcarspel bezig was een voor- sein te smeren, door de locomotief van een extra-goederentrein gegrepen en op slag gedood. Op uitnodiging van het secretariaat- generaal van de Benelux te Brussel heb ben de Commissarissen van de Koningin in de provincies Overysel. Gelderland. Groningen en Drenthe een tweedaags be zoek gébracht aan België Doel van dit bezoek was een Inzicht te krijgen ln de betekenis ,en nut van de Benelux-over- eenkomst en nieuwe contacten te leggen. De 36-jfabrikant G. Offrlnga werd te Haulerw(jk op de weg tussen Akkrum en Oldeboorn plotseling met zijn auto door een rukwind gegrepen: de auto vloog tegen een boom en vervolgens op de kop ln de bermsloot. De bestuurder kon zich redden, maar diens 65-Jarlge vader bleek aan de bekomen verwondin gen te zï|n overleden. Bij de Tweede Kamer' ls ingediend het Ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Lu xemburg. Nederland en het Ver Kon Groot-Brittannië en Noord-Ierland, on dertekend te Brussel, »op 17 Maart 1948. I Ingediend is bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot het ln overwe ging nemen van een voorstel tot veran dering ln de grondwet, strekkende tot In voering van het Instituut van Staats secretarissen. Te 's-Gravenhage overleed de kolo-* nel ^an de generale staf K. Metting van Rijn, tevens directeur van de „Nationale Reserve". Kolonel Mettlng van Rijn was juist aangewezen om de „Nationale Re serve" op te bouwen. Een afvaardiging van de Belgisch- Luxemburgse Federatie der Tabakverwer kende industrieën heeft bij het ministerie van 'Economische Zaken protest aangete kend tegen de massale Invoer van Neder landse sigaren in België, die in Februari 45% van de Belgische productie fcn 60% van de totale omzet vertegenwoordigde. De afvaardiging wees er op, dat deze toestand een catestrophe betekent voor de Belgische sigaren- en sigarJllos-industrle De 80-J. H. Pincka^rts is aan de Rijksweg te Eysden tussen een. muur van een kapperswinkel en een stoomwals be klemd geraakt. HIJ ls ten gevolge van een zenuwschok overleden. Voor het eerst gedurende het be staan van het regerlngs-doorgangscen- trum .te Horst Sevenum (L.) arriveerde een groep van 192 Franse kinderen met hun begeleidsters ln ons land. ZIJ waren afkomstig uit Parijs en omgeving en zullen te Hengelo (O worden onderge bracht. In het' postverkeer met de Britse zone van Duitsland kunnen voortaan tijd schriften op het gebied van handel en techniek tot een maximum van 2 kg. per zending worden verzonden. De opvarenden van Hr. Ms. torpe- dobootjager „Kortenaer'^ kunnen ln Malta en Port Said post ontvangen, mits deze voor^Malta uiterlijk 5 April en voor Port Said uiterlijk 9 April ter post bezorgd ls. In verbarid met de knoeierijen bij de PRAC te Utrecht, is nog een. slachtoffer, de kruidenier B. uit De Bilt. gearresteerd. Hij had een vrij aanzienlijk bedrag be taald en was daarmee van een „zwaar"- een „lichtrgeval" geworden. De commandant van de zeestrijd krachten, de vice-admiraal C. F. L. Hel- frlch bracht een nlet-offlcieel bezoek aan de afdeling mariniers te Doorn, gelegen ln het kamp Woestduln. De admiraal toonde zeer veel belangstelling voor het hier gevolgde opleidingssysteem. De Zwolse gemeenteraad heeft het voorstel van B en W. aangenomen een opdracht aan de bekende Hilversumse architect Dudok te verstrekken om een uitbreidingsplan voor de gemeente Zwolle te ontwerpen. Met dc vervaardiging van dit plan L<= een bedrag van f. 32.000 ge moeid. De Standard APC laat thans, te Zwolle aan het Zwarte Water vijf boven grondse tafiks bouwen met een gezamen lijke inhoud van twee millioen liter. Deze tanks, die ln Augustus a.s. gereed zullen zijn, zijn bestemd voor benzine, petroleum en gasolie. De kantoorhouder ^an het P.T.T.- kantoor te Warga is gearresteerd op grond van het vermoeden, dat hij zich gelden heeft toegeëigend, die voor de rentebeta ling aan ouden van dagen moesten die nen. BUITENLAND De Turkse minister van buitenlandse zaken, heeff zijn eerste bespreking ge- houdèn met zijn Griekse collega Tsaldarls over de mogelijkheid van een gemeen schappelijke buitenlandse politiek. De voormalige Tsjecho-Slowaakse ambassadeur te Ankara. Kolo wrat, is naar de V. S. vertrokken om tt trachten „samen te werken met personen ln de V S. van Tsjechische of Slowaakse oorsprong om een regeringswijziging ln mijn vaderland tot stand te brengen' De Poolse minister van Justitie heeft besloten over te gaan tot een nieuwe be studering van de dossiers van bepaalde personen, beschuldigd van sarhenwerklng met de Duitse bezetter, die te snel gere habiliteerd zijn. Een spoorweg- en havenstaking ln Queensland, die 61 dagen heeft geduurd en een der rampzaligste was ln de in dustriële geschiedenis van de staat, ls ge ëindigd. Men aanvaardde de regerings- voorwaarden ten aanzien van de loons verhogingen. De Pan-Amerlkaanse conferentie heeft een subcommissie, bestaande uit 14 landen, benoemd, welke a.s. Maandag be sprekingen zal beginnen over het pro bleem der Europese kolon.ën op bet Westelijk halfrona Radio Moskou meldt- dat belangrijke steenkoollagen zijn ontdekt ln de provin cie Smolensk. Zij zullen dit laar nog ge ëxploiteerd worden. Het palels van de Academie voor Schone Kunsten to Istanboel is gister avond door brand tota il verwoest. De gehele inventaris le verloren gegaan. ASSISTENT-WED AN A TE KARAMOENGGAL VERMOORD. Te Karamoenggal ln het régentsciiap Tasikmalaja is assistent-Wedana op gruw^hjke wijze door het volk vermoord. Toen nij naar huis keerde na een des- sa-vergadering, werd hij onderweg aan gevallen door mét kapmessen bewapen de personen De politie heeft reeds enige verdachten gearresteerd. De Italianen en het Marshall-plan Onze Romeinse correspondent meldt: In Italië werd een Gallup-onderzoek ingesteld ln verband met het plan Marshall. Het onderzoek is van belang, daar de communisten en Nenni-socialis- ten eerst niets van het plan wilden we ten en er heftig tegen ageerden en thans zekere voorwaarden willen stellen, die Se Amerikaanse regering weigert in over weging te nemen. De uitslag was deze Op 100 Italianen hebben 78 het plan wel eens horen noemen. Van degenen, die er enigszins over zijn ingelicht, me nen 65 dat men het moet aanvaarden, 14 zijn er tegen en 21 heeft geen mening.. Verdeelt men de onderyraagden naar hun beroep, dan blijkt dat 76 der landbouwers, 76 der ambtenaren, bank- en handelsbedienden, 95 der personen in de vrije beroepen, 64 der handwerkslieden en 74 der arbeiders in de industrie en der dagloners op het land, voorstanders zijn van het plan. In dustrie-arbeiders eg dagloners zijn de twee goepen, waarop de propaganda van Togliatti, Nenni én hun aanhang het meest vat heeft. Onder de communisten, welke werden ondervraagd, bleek 18 geen mening te hebben en 6 het Amerikaanse plan goed te keuren. Bij dé partijgenoten van Nenni heeft 38 geen mening en meent 33 dat het Amerikaanse plan moet worden aanvaard.» Dit ls kenmerkend voor de onzekerheid in de socialistische gelederen. Goede voorlichting van de zijde' van Saragat zou een deel dier 33 moeten doen overgaan naar de enige thans internationael erkende socialisti sche partij in Italië. Veldslag in Palestina Thans heeft éen ware veldslag plaats op de weg van Tel Aviv naar Jerusalem tussen afdelingen van de Haganah, die het door de Arabieren omsingelde Je ruzalem trachten binnen te komen, en de Arabieren, die versterking hebben ontvangen. Alle telefonische verbindingen tussen Jeruzalem en Tel Aviv zijn verbroken. ONZE VERLIEZEN De*regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon Ned.-Indlsch Leger: Serg. radiomonteur militaire luchtvrt. L. IL Schipper, Leider dorp (Z.H.. Tim Korpl. Infie Leedeworo, Ned. Indië. Sold. 2e kl. Infie C. Jansen, Ned. Indië. Nog 11.000 politieke delinquenten in kampen Van de ongeveer 120.000 politieke de linquenten, die na de bevrijding van ons land gearresteerd zijn, bevinden zich nog omstreeks 11.000 in kampen. Vol- .gens de laatste opgaaf, bevinden zich onder hen 5617 gedetineerden (5430 mannen en 187 vrouwen), die nog niet berecht zijn; 3895 geïnterneerden (3683 mannen en 212 vrouwen), berecht door tribunalen, zomede 1254 politieke de linquenten (1207 mannen en 47 vrou- ■wen), die terecht hebben gestaan voor een Bijz. Gerechtshof, doch wier vonnis nog niet in kracht van gewijsde is ge gaan of die gebruik maken van het hun verleende recht van cassatie. „BLAUWPIJPERS" VAN „VOLENDAM" GEDEBARKEERD. Van cTe „Volendam" zijn in de haven van Tandjong Priok 127 „Blauwpijpers" gedebarkeerd. Deze blauw geüniformeer de militairen behoren tot het Baridan Pangawal (Veiligheidsleger) van de Ne gara Sumatra Timoer, welk leger in dezs Negara uit alle bevolkingsgroepen is gerecruteerd. Zij zullen in Tjimaht op de Prins Bern hard school kaderscho ling krijgen. GEDEMOBILISEERDEN EN EEN RIJKSBETREKKING In verband met het grote aantal gede- mobili^eerden, dat zich voor het verkrij gen van een rijksbetrekking rechtstreeks bij de Centrale Personeelsdienst van het Ministerie van Binnenlandse Zaken ver voegt, is tussen deze dienst en het Mi nisterie van Oorlog een regeling getrof fen ten behoeve van uit Indië gerepa trieerde militairen, welke inhoudt, dat de hoofden der gewestelijke kantoren van de Sociale Dienst bemiddeling ver lenen bij sollicitatie naar een rijksbe trekking. Gegadigden ontvangen van het hoofd van het gewestelijk kantoor van de sociale dienst In hun woonolaats door hem ondertekend en gestempeld formulier, waarin aan de Centr, Perso neelsdienst voorrangsbehandeling van betrokkene wordt verzocht. EEN ZEVENDE WETHOUDER IN AMSTERDAM? De vier voorzitters der niet commu nistische fracties in de Amsterdamse gemeenteraad, hebben thans B. en W. een voorstel doen toekomen om over te gaan tot de benoeming van een ze vende wethouder ten einde aldus 1# toelichting daarmee een herverdeling van de fracties in bet college van 3. en W. te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1