Ontmaskering van P.R.A.C.-hoofd te Utrecht De Russen bij Berlijn begonnen met scherpe controle WEERBERICHT De K.L.M. wil de lucht blijven beheersen In de naaste toekomst alleen snelle hoogvliegers Met een enkel woord Voor een ton werden collaborateurs „lichte gevallen" 87ste Jaargang VRIJDAG 2 APRIL 1948 No. 26351] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. /Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Bussen en vliegtuigen worden ingeschakeld Voorlopig is het verkeer van Britse treinen tussen de Britse zone en Ber lijn stopgezet, zo deelt het Britse mili taire bestuur in Duitsland mede. Nadat de Britse trein, die bij Ma- rienbom op een zijspoor werd gereden, zeventien uur aldaar had gestaan en een rijdend buffet was aangerukt, heb ben de Britse autoriteiten last gegeven, dat de trein onmiddellijk naar Berlijn moest terugkeren. Deze instructie is gegeven na onderhoud van luite nant-generaal Loekjantsjenko en gene raal Brownjohn in het Sovjet-hoofd kwartier te Karlshorst. Bussen en vliegtuigen zullen gebruikt worden om het vervoer van Brits per soneel te onderhouden. Generaal-majoor Brownjohn, de Brit se' plaatsvervangende militaire gouver neur. heeft officieel bij de Sjpvjet-auto- riteiten geprotesteerd tegen net ophou den van Britse militaire treinen. Verklaard wordt, dat hij getracht heeft een persoonlijke ontmoeting te arrangeren met de plaatsvervangende militaire Sovjet-gouverneur Dratvin. Afdelingen van de Russische militaire politie doorzoeken alle militaire vracht auto's voor zij de Sovjet-sector van Berlijn verlaten. In de meeste geval len worden particuliere auto's op de contrólepunten niet aangehouden en het wegverkeer dat de Sovjet-sector binnenkomt, wordt ook niet gecontro leerd. Russische officieren en soldaten wor den, wanneer zij veel bagage meevoe ren, eveneens aan een onderzoek on derworpen. Te Londen wordt van welingelichte zijde vernomen, dat minister Bevin persoonlijk zal beslissen, welke stappen in verband met de transportcrisis moe ten worden genomen. Fins-Sovjet-Russische besprekingen stokken Nadat president Paasikivi er niet in geslaagd was het eens te worden met het kabinet, de parlementaire commis sie voor buitenlandse aangelegenheden en militaire deskundigen over nieuwe instructies voor de zich te Moskou be vindende Finse delegatie, heeft hij twee leden van deze delegatie met spoed naar Helsinki ontboden voor besprekin gen met het kabinet. Deze stap heeft de president gedaan, nadat de delegatie er op had aangedrongen, dat de Sovjet- Unie Finland in geval van oorlog of oorlogsdreiging alleen militaire hulp zou zenden, indien Finland daar speciaal om zou vragen. De twee teruggeroepen leden zijn Kékkonen, dissident lid van de boeren partij, die zich tegen het verdrag met de Sovjet-Unie heeft verzet, en Soe- derhjelm, lid van de Volkspartij, die zich wel tegen het verdrag Verzet heeft, doch overleg voorstond om de wensen van de Sovjet-Unie te leren kennen. Spanje niet in het Marshall-plan In een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en de Senaat is besloten Span je niet op te nemen in het hulpplan voor Europa. President Truman had. met Marshall, zich daartegen gekeerd. Senator Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat het congres besloot het amendement be treffende Spanje te laten vallen, omdat het ontwerp in de vorm, waarin het oorspronkelijk werd opgesteld, lidmaat schap van de organisatie van deelne mende landen open laat voor alle an dere landen, die eventueel door de thans deelnemende landen worden uitgeno digd. Men was derhalve van mening, aldüs Vandenberg, dat het de taak en het privilege van de zestien deelnemen de Europese landen is een besluit ten aanzien van Spanje te nemen. 1 Maatregelen aan de grens van de Russische zone. Dratvin zou echter te ziek zijn om hem te ontvangen. De Franse militaire trein van Bajden- Baden naar Berlijn, die Woensdagoch tend door de Sovjet-autoriteiten te Helmstedt was tegengehouden, heeft de reis hervat. De 'Franse trein uit Berlijn zal heden volgens dienstrege ling vertrekken. In Amerikaanse kringen te Frank fort meent men, dat het aantal be schikbare transportvliegtuigen niet vol doende zal zijn om de bevolking van de Amerikaanse sector van Berlijn te voorzien. Besprekingen zijn geopend. 67 Britse, Franse, Deense, Zweedse, Nederlandse en Zwitserse onderdanen hebben te Helmstedt hun reis naar Berlijn moeten onderbreken, daar de slaapwagens van de Franse „Nord Ex press" van Parijs naar Berlijn na on derzoek van de Sovjet-Russische mi litaire autoriteiten werden afgehaakt, omdat de inzittenden geen reisvergun ning hadden als bij de nieuwe Sovjet- Russische regeling vereist wordt. De rest van de „Nord Express" mocht naar Berlijn doorrijden. Russische officieren, onder wie kolo nels en brigade-generaals, belasten zich persoonlijk met de inspectie van alle geallieerde voertuigen die door de Sov jetzone rijd'en. Zij zijn zeer beleefd, dooh controleren de papieren woord voer woord. Duizenden Duitsers gaan intussen on gehinderd uit de Russische naar de Britse zone. Bij de contróleposten ver laten zij de verkeersweg en gaan door de bossen verder, om later weer de weg te nemen. Een ongewone toestand ontstond voor de arbeiders van de „Braunsohwei- gische Kohlen-Bergwerke", die juist ■buiten Helmstedt gedeeltelijk in de Britse en gedeeltelijk in de Russische zone liggen. De ongeveer 7.000 mijn werkers, die door de Russische zone naar hun. werk moeten, werd aange zegd, dat zij morgen nieuwe passen met foto moeten hebben. Daar de stad maar één fotograaf rijk is, vroegen de arbeiders meer tijd. Dit verzoek werd niet toegestaan. Duitse boeren, die langs de verkeers weg in de Sovjet-zone wonen, noemen de weg de „weg der verschrikkingen". Zij zeggen dat er zoveel geruchten de ronde doen, „dat het er naar uitziet dat het kookpunt spoedig zal zijn be reikt." Vele Duitsers moeten hun woningen verlaten voor Russische troepen. TAYLOR BIJ FRANCO. Generaal Franco heeft een onderhoud gehad met Myron Taylor, persoonlijk vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, die te Madrid is aangekomen. WEER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk opnieuw tot stormachtig toe nemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien en later enkele verspreide opkla ringen. Weinig verandering van tem peratuur. 3 APRIL. Zon op: 8.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 4,42 uur; onder 12,15 uur (LX.). Hoogwater te Katwijk te 11,26 en 12 uur. (Speciale G.P.D.-reportage) I. De K.L.ML veroverde de lucht! Ons kleine land staat no. 3 in de ry der volken wat de burgerluchtvaart betreft; alleen Amerika en Engeland, de veel grotere broers, overtreffen ons in getal. Geen wonder dat de K.L.M. haar eervolle plaats wil blijven behouden. Niet alleen om de eer, maar vooral om het belang van het land! Maar het is niet gemakkelijk zich in de voorste rijen te handhaven, omdat de vliegtechniek zich immers zeer snel ontwikkelt. In alles moet men „bij" blijven, want anders dreigt onmiddellijk het gevaar door con currenten overvleugeld te worden. Het is dan ook een gestadige strijd, die enorme inspanning eist! De K.L.M. had reeds 6 Lockheed L 49 Constellations en 11 Lockheed L 749 Constellations. De eerste hebben een kruissnelheid van 420 km, de tweede van 450 km. Het aantal passagiers is 40-46. De DC 6-toestellen lopen 430 km. en bieden plaats aan 44 passagiers. THANS 97 MACHINES! In 1920 begon de KI.M. met twee ge huurde machines en twaalf man. Nu zijn er 97 machines en is het personeel geste gen tot 12000Alleen in Schiphol werken er 5000. En nog steeds zit er groei in de onder neming. De omzet in 1947 beliep 90 mil- lïben gulden, in 1948 hoopt men dit op te voeren tot 130 millioen. In dr A. Plesman bezit dit dynamische bedrijf een leider die zelf vol is van dy namiek. Mede daarom is hij op die plaats de aangewezen man. Opnieuw geeft de K.L.M. blijk van haar groot aanpassingsvermogen. Wil zij? er van verzekerd zijn dat haar toestel- len volgeboekt blijven, dan moet zij uit komen met de beste en vlugste machines. De vloot moet dan ook geregeld ver nieuwd worden. Dit jaar zjjn besteld zeven Douglas DC 6 en twaalf Convalr-liners. Tezamen dus 17 nieuwe machines. Met de aan koop van één machine is 2% millioen gulden gemoeid, zodat een eenvoudig re kensommetje aangeeft, dat hiermee een kapitaal van 42.5 millioen gulden ge moeid is. Dezer dagen is, gelijk gemeld, de eer ste DC 6 op Schiphol aangekomen, in de loop der volgende maanden komen er telkens enige bij. De 7 DC 6's zowel als de 17 Lock heed Constellations zullen op de in ternationale lynen worden ingezet. De nieuwe Convairliners zijn voor de grote Europese lijnen bestemd. Het voordeel van deze machines is dat zij niet alleen zeer snel zijn, maar aan de passagiers veel comfort bieden. Dc bedoeling is als regel met deze ma chines hoog te vliegen. Niet alleen be- bevordert dit de snelheid, maar het voordeel is ook dat het vliegen op grote hoogte aangenamer voor de pas sagiers is. Men komt dan immers bo ven het wolkendek, zodat ongestoord te gemeten is van een onbelemmerd uitzicht. Bovendien heeft dan vrijwel niemand last van luchtziekte. Maar dit is alleen mogelijk met maclunes, die een „drukcabine" hebben. De druk van de lucht in de cabine wordt name lijk op een bepaald niveau gehouden, waardoor zij hetzelfde blijft of men op 2400 of 600Ö meter hoogte vliegt. Zal ook het ijzeren gordijn over Berlijn dalen? Britten en Amerikanen -hebben in Berlijn geprotesteerd tegen 'het feit, dat de Russen contróle gaan uitoefenen op personen en goederen, welke langs de enige weg van de grens van de Britse zone naar Berlijn door de Russische zone loopt. Contróle op de grens van Helm stedt door de politie. De kleinere, minder snelle machines, die de K.L.M. heeft, zijn bestemd voor de kortere Europese trajecten, dé diensten in West-Indië en de binnenlandse lijnen. Ook zijn verschillende machines voor vrachtvervoer bestemd. IN 1947 250.000 PASSAGIERS OP SCHIPHOL. In 1947 kwamen op Schiphol 250.000 passagiers, w.o. ook gerekend zijn de transito-passagiers die dit vliegveld pas seren Elk jaar gaat dit aantal vooruit. De K.L.M. rekent daarop bij haar uit breidingsplannen, maar is bij haar schat tingen toch niet hoger durven gaan dan 2 millioen passagiers voor I960. Dit is in verhouding veel geringer dan in Ame rika. Alleen voor New York bedroeg het aantal luchtreizigers in 1946 4.500.000. Het lage aantal voor ons land wordt evenwel verklaard door de omstandig heid dat ons binnenlands luchtverkeer in verhouding veel geringer is omdat de afstanden hier in het niet vallen verge leken bij Amerika. DRAAIMOLEN NEDERLAND-INDIÊ Een der nog niet vervulde wensen van dr Plesman is een draaimolen Neder- land-Indië in te stellen. Nu er nog zoveel gegadigden voor dit traject zijn, dat er wachtlijsten van passagiers moesten worden ingevoerd, wordt als regel het traject in eens afgelegd. M&ar de ver wachting is dat het in de toekomst mo gelijk zal worden de passagiers in de ge legenheid te stellen ,als zij dit althans wensen, op enkele landingsplaatsen de reis te onderbreken om dan later met een ander vliegtuig verder te gaan. Dan kunnen vacantie-uitstapjes met de vlieg tocht gecombineerd worden. PILOTEN GEVRAAGD Een van de zorgen, die de K.LM. heeft is de aanvulling van het steeds groeiende corps piloten. Op dit ogenblik is de helft van het aantal K.LM.-vliegers buiten landers. Gaarne zou men meer Neder landers aannemen, maar het aanbod is niet voldoende. Dit is onbegrijpelijk, want de toe komstkansen voor de vliegers by de K.D.fyl. zijn zeer gunstig. Na 11 jaar kan de rang van gezagvoerder bereikt zyn en dan heeft men een positie, die zeker gunstiger is dan van menig aca demisch gevormde. Bovendien is het een avontuurlijk leven, met veel aan trekkelijkheden. De toelatingseisen voor opleiding zün wel is waar streng,- maar toch zouden er veel meer jonge lui voor in aanmerking komen dan zich nu aanmelden. Vrees voor ongelukken houdt mis schien sommige ouders tegen om hun zoon piloot te laten worden, maar die overweging is ongegrond. De K.L.M. heeft in 1947 290.000.308 mijl gevlogen (een mijl is 1.609 meter) en daarbij liéeft zich slechts één ongeluk voorgedaan dat helaas 16 mensen het leven kostte. Fro- centsgewijze is dit evenwel heel weinig. EEN WERÉLDLUCHTILYVEN De toeneming van het vliegwezen maakt het noodzakelijk dat in Neder land wordt overgegaan tot de aanleg van een wereldluchthaven (een vliegveld dat beantwoordt aan de eisen van k'.osse A, vastgesteld door de International Ci vil Aviation Organisation). Daarbij komt men voor de quaestie die een keuze no dig maakt tussen de bekende twee voor stellen: le uitbreiding van Schiphol tot wereldluchthaven plus inrichting van een kleiner vliegveld by Rotterdam, of 2e. stichting van een wereldlucht-haven bij Burgerveen, waarbij Schiphol wordt aan gehouden voor de techniscne dienst en opleiding der K.L.M. en afgezien wordt van de aanleg van een vliegveld bij Rot terdam. Daarover nog wat in een volgend ar tikel. Uit Goebbels' dagboeken BINNENLAND Dr Jos. J. Gielen, minister van O., K. en W. zal op 8. 9 en 10 April a.s. op uit nodiging van het Provinciaal bestuur een bezoek brengen aan Overijssel. De Nederlandse ambassadeur ln de V. S., mr N. van Kleffens, heeft 17 hoge officieren van het v.m 1ste en 9de Ame rikaanse leger uit dankbaarheid voor het Amerikaanse aandeel ln de bevrijding van Nederland gedecoreerd. Op 65-Jarlge leeftyd overleed ln de Rudolf Stelnerkllnlek te Den Haag, de oud-gouverneur van de Molukken. de heer R. J. Koppenol Ter gelegenheid van het bezoek van veldmaarschalk Montgomery aan Ostende zal de Nederlandse duikboot O 24 deze week ln de haven van Ostende aanleggen. De P.T.T. zal op de komende Jaar beurs een speciaal door haar vervaardigd centraal telefoontoestel demonstreren, dat acoustisch werkt, dus ook door blin den kan worden bediend. 1 BUITENLAND. Prinses Elizabeth en de hertog var Edinburgh zullen op uitnodiging van de Franse president op 14 Mei een bezoek aan Parfjs brengen. aldus wordt door Buckingham Palace medegedeeld. ZIJ zul len de tentoonstelling over Acht eeuwen Brits leven openen. ZIJ zullen tot 18 Mei ln Parijs blijven. Lados de Griekse minister van Justi tie, heeft bfj decreet het recht tot staken hersteld. Volgens scheepvaartfunctionarissen hebben vele Amerikanen, die passage ge boekt hadden, vooral op de lynen naar het Middellandse Zeegebied, hun bespreking ingetrokken op grond van crlsisgeruchteil te Washington. De prys van de Parijse dagbladen zal morgen van 5 tot 6 francs worden ver hoogd. De Britse regering heeft de tekst ge publiceerd van een ontwerp -anti-trustwet, volgens hetwelk een Britse onderneming, die een derde van de productie, de aan koop of de verkoop van een bepaald arti kel controleert, voortaan als een monopo lie zal kunnen worden beschouwd en on der staatstoezicht kan worden geplaatst. Te Buenos-Alres zijn thans de resul taten der gedeeltelijke verkiezingen ln Argentinië, gehouden op 7 Februari, be kend gemaakt. De strijd is ten gunste van Peron geëindigd, zodat geen enkele socia list deel uitmaakt van het parlement. De „Peronisten" hebben de verwachte 2/3 njeerderheld ln de Kamer behaald, die hen ln staat stelt een herziening van de grondwet te bewerkstelligen ten einde de herkiezing van president Peron mogelijk te maken. Haklml, de Perzische premier, heeft aan de Sovjet-ambassade te Teheran een nota overhandigd, waarin beleefd doch met nadruk .verklaard wordt, dat de be weringen ln de kortelings overhandigde Sovjet-nota" Inmenging ln Perzische bin nenlandse aangelegenheden" betekenen. Tsjecho-Slowakye zal van Polen het schiereiland Ewa ln de haven van Stettin I pachten, alwaar een Tsjecho-Slowaakse vrye zone zal worden gevormd. 1 De politie ls het hoofdkwartier van de communistische party van India te Madras binnengevallen. Er wcyrd tevens een Inval gedaan in de bureaux van 18 aangesloten vakverenigingen. Acht perso nen werden gearresteeia, er werd beslag gelegd op papieren en de bureaux werden gesloten. De jaarlijkse conferentie van Engelse onderwijzers, welke te Scarborough wordt gehouden, heeft een resolutie goedgekeurd, waarin wordt gevraagd om het handhaven van lichaamsstraffen. (Zoals bekend heb ben de Engelse onderwijzers'nog het recht stokslagen te geven aan „te luie en la waaierige" leerlingen In België was het geboorte-overschot ln 1947 €3.000. De kindersterfte daalde ln dit Jaar tot 6.45% (van 7,05%). Neder land en Zweden hebben, wut de Mlnder- sterfte betreft, met drie procent het gun stigste cijfer. Het Internationale congres van uni versiteiten te Parys heeft het voorstel aanvaard, dat er te Londen een „Interna tionaal bureau der universiteiten" zal worden gevestigd, welks voornaamste taak zal zijn biyvende en officiële internatio nale betrekkingen tussen alle universitei ten ln stand te houden Te Madrid is gisteren het feit her dacht, dat 9 Jaar geleden de burgeroorlog eindigde. De traditionele parade werd ge houden, afgenomen door generaal Franco Later kwamen 20.000 tot 30.000 mensen by een voor het voormalige koninklijke pa lels. Men hoorde Rusland - neen". HIJ VOORZAG NEDERLAAG. Té Londen is een bloemlezing uit de dagboeken van 1942 en 1943 van de minister van propaganda van het Der de Rijk, Joseph Goebbels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Relch", waarin Zwitserland en Noord-Italië op genomen zouden zijn en dat hij de voornaamste stuwkracht was van de minderwaardige politiek van het Nazi- regiem. Hij drong bij Hitier aan op al gehele uitroeiing van de Joden en complotteerde voor de onderdrukking van de R.K. kerk na de oorlog. Hij stond critisch tegenover de Britse pro paganda. Engeland had* de oorlog eer der kunnen winnen door beter gebruik te maken van de vlucht van Rudolf Hess naar Engeland in 1941, aldus Goebbels. Hij noemt dit de grootste politieke kans van Engeland. „Indien Engeland dit incident gebruikt had om wantrouwen onder de geallieerden van Duitsland te zaaien, zou de oorlog een catastrofale wending voor het „Relch" hebben kunnen nemen. De Italianen hadden ons dan waarschijnlijk verlaten en de Japanners hadden zich misschien niet by ons gevoegd". Hoewel Goebbels grootse na-oorlogSe plannen voor zyn land had. behoorde hy tot de eerste Duitse leiders, diesreeds in September 1943 een nederlaag van Duitsland voorzagen. Hy heeft aan Hitier voorgesteld, een overeenkomst met Engeland of de Sovjet-Unie te slui ten, „daar Duitsland nog nooit een oor log op twee fronten gewonnen had". De Engelsen behoren volgens hem tot een soort menselyke wezens, met. wie men alleen kan praten als men hun de tan den uit de mond geslagen heeft. Uit de dagboeken blijkt, dat de mi nister van propaganda minachting had voor de door de Duitsersi ingestelde ma- rlonetten-regeringeif. Quisling, de Noor se Nazi-leider, had zeer naieve ideën. ,.Ik heb de indruk, dat Quisling niets anders is dan een Quisling en ik kan geen sympathie voor hem voelen." Ook in het Spanje van Franco had Goebbels weinig vertrouwen: „Nooit heeft een revolutie zo weinig geestelyke en politieke resultaten opgeleverd als die van Franco. Thans is hy de vrede stichter voor de reactie". Later noemt Goebbels Franco laf en besluiteloos. 3 milliard voor Amerikaanse defensie BOODSCHAP VAN TRUMAN. President Truman heeft de minister van defensie, James Forrestal, gemach- tigd een specificatie op te stellen voor het gebruik van een aanvullend bedrag van drie milliard dolla-r voor het mili taire apparaat, gedurende het belas tingjaar van Juli 1948 tot Juni 1949. Truman heeft verklaard, dat het aanvullende bedrag nodig was „om ons in staat te stellen aan onze internatio nale verplichtingen \e voldoen". De verklaring werd gedaan iy een brief aan de speaker van het Huis van Afgevaardigden. Truman heeft het congres voorts ver zocht om 375 millioen dollar teneinde contracten op lange termyn te sluiten voor strategische en essentiële mate rialen. Truman zegt in zyn brief: „Ik hoop ernstig, dat wij, op het solide funda ment van onze programs voor hulp aan het buitenland en van een beperkte uitbreiding van onze huidige militaire kracht, een aanzienlyke vermindering van de huidige internationale span ning kunnen bereiken en verder af kunnen gaan op ons doél: het verzeke ren van een rechtvaardige en biyvende vrede". Het Marshall-plan aan de drempel der werkelijkheid De Amerikaanse Congrescommissie, samengesteld uit leden van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, heeft haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot het verstrekken van 6.098.000.000 dollar aan het bui tenland in het kader van het plan- Marshall. Speciale zitting der V. N. voor Palestina AMERIKAANS VOORSTEL AANVAARD. De Veiligheidsraad heeft het Ameri kaanse voorstel om een speciale zitting van de algemene vergadering, welke de toekomstige regering van Palestina zal bespreken, byeen geroepen, goedge keurd, met negen stemmen voor, terwyi de Sovjet-Unie en de Oekraine zich van stemming onthielden. Deze zitting is be paalt op 16 April a.s. Volgens welingelichte waarnemers te Lake Success zal het Amerikaanse voor stel, Palestina tydelyk onder beheer te stellen, in deze speciale zitting waar schijnlijk de vereiste twee derde meer derheid verkrygen, daar de Zuid-Ame rikaanse staten (ongeveer 20) by na ze ker voor zullen stemmen en een aantal andere landen, die verleden jaar met tegenzin voor verdeling hebben gestemd, vermoedeiyk ook het Amerikaanse plan zullen steunen. De Veiligheidsraad heeft voorts een stemmig het Amerikaanse voorstel voor een wapenstilstand ln Palestina aan vaard. Sinds de aanvaarding van de resolu tie ter verdeling van Palestina zyn by na 2000 personen, onder wie 110 Brit ten, in Palestina gedood. Voorts zyn meer dan 4000 mensen gewond, van wie 1497 ernstig. Alleen in Maart wer den 566 personen gedood. Britse ambtenaren hebben onder handeld met de Arabische leiders ten einde te bewerkstelligen, dat voedsel- convooien zonder bloedvergieten Jeru zalem kunnen bereiken. De Joden van Jeruzalem hamsteren conserven en staan voor de bakkeryen in de rij. Het hoofdkwartier van de politie meldt, dat een Joods voedselconvooi, dat zich vechtende een weg naar Jeru zalem tracht te banen, twee gepantser de voertuigen, een vrachtauto en een tractor heeft verloren. Marshall doet beroep op Zuid-Amerika VOOR HERSTEL VAN EUROPA. De minister van buitenlandse zaken der V.S. Marshall, heeft op de Pan- Amerikaanse by eenkomst te Bogota een beroep gedaan op Latyns Amerika om mede te werken aan het herstel programma voor Europa. „Als de rech ten en de vrijheden van de mens ln Europa worden vertreden", zei hy. „dan zullen ze ook steeds onzekerder worden ln de nieuwe wereld". Marshall zei, dat de V. St. slechts een gering deel van de ontwikkeling in Zuid-Amerika konden financieren. Hy beloofde verhoging van het kapitaal der export- en importbank voor gezonde projecten maar achtte de wereldbank en het privaatkapitaal de beste waar borgen om de voor Zuid-Amerika beno digde financiën byeen te zamelen. Wy hebben de vastbesloten en open oppositie van één groep van staten ontmoet, aldus Marshall. Indien de ware samenwerking van de sovjet-unie zou kunnen worden verkregen, zouden herstel en vrede verzekerd rijn. Tot een dergelijke samenwerking verkregen is, moeten wij voortgaan met-onze eigen krachtsinspanning, zo vervolgde hy. Myn regering heeft ln deze onderne ming zware verantwoordeUjkheden op zich genomen, maar wy kunnen het werk niet alleen doen. wy hebben het begrip en de samenwerking van andere landen, wier oogmerken dezelfde zyn als de onze, nodig. Economische fusie Frankrijk en Saargebied In een communiqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken is bekend gemaakt, dat het Saargebied volledig in de Franse nationale econo mie zal worden opgenomen. Schuman, Bidault en Mayer, resp. minister-pre sident, minister van buitenlandse zaken en minister van financiën, hebben een decreet ondertekend, waarin een tollinie wordt aangekondigd. Van heden af zullen alle verdragen, conventies ent overeenkomsten van economische aard tussen Frankrijk en een vreemde mo gendheid gelykeiyk voor het Saargebied gelden. Twee soorten dossiers Het hoofd van de PRAC te Utrecht, J. B. A. M. van Gooi, is onder zeer ernstige verdenking van groot scheepse, op zeer geraffineerde wijze onder zyn leiding uitgevoerde knoeie rijen met dossiers, Woensdagavond in zyn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen Van G., die eind vorig jaar chef van de PRAC te Utr •e'-t werd, beston den reeds geruime l(jd een tijds duur van anderhalf jaar wordt zelfs genoemd ernstige verdenkingen, maar als gevolg van de uiterst geraf fineerde wijze waarop werd geknoeid met de dossiers van collaborateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk doorslaggevend bewysmate- riaal in handen te krijgen. Thans ge lukte het de politie-inspecteur N n. Brands uit Zeist, die geruime tyd hoofd van de PRA te Utrecht ge weest is, een der belangrijkste tussen personen op heterdaad te betrappen en via deze arrestatie is de topfiguur van deze affaire. Van G.. ontmaskerd. De aannemer J.. van der Bilt uit Zeist, die vroeger by de PRA te Utrecht werk zaam was. had" na het verlaten van deze dienst, zyn relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Van der B. was de verbindingsman tussen Van G. c.s. en de slachtoffers, collaborateurs wier zaken in behandeling waren of zouden komen. AUe dossiers bij de PRAC hadden een z.g. waardcringsprijs, welke varieerde van f5000 tot f. 100.000. Kwam een collaboratiezaak in behandeling, dan toog Van der B. of een ander naar de persoon ln kwestie en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten wor den, wilde hy dat van zyn zaak een z.g. „licht-dossier" zou worden samen gesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichtc-dossier gezonden, maar Ia- ter werd dan het z.g. „zware-dossier" nagezonden. Van G. en zyn medewerkers er worden n.l .nog meer arrestates ver wacht splitsten n.l. de dossiers. Op deze wyze werd geen argwaan gewekt, als later nog een aanvullend dossier werd nagezonden, daar het Immers mogelijk was na de afsluiting van het eerste nog aanvullende gegevens ter beschikking waren gekomen. Woensdagavond ging Van der B. of ferte maken bij een eigenaar van een garage in den Dolder, wiens dossier by de PRAC Utrecht in behandeling was. De eerste taxatie voor een licht-dossier was aanvankeiyk f. 100.000, dit werd ech ter op f. 70.000 teruggebracht. Inspecteur Brands, die van deze af te sluiten trans actie op de hoogte was, wachtte Van der B .op toen hy de woning van de ga ragehouder verliet en arresteerde hem. By fouillering werd op Va nder B. een groot bedrag gevonden Na 'n urenlang kruisverhoor op het politiebureau ti Zeist bekende Van der B. eindeiyk en noemde de naam van zyn opdrachtge ver, die ook gearresteerd kon worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1