Regering Schuman zit stevig te paard Geen nylons, sigaretten en luxe auto's t)e actie voor Verenigd Europa Cambridge wint de boatrace Sportsplinters Nederlandse kerk te Londen bestaat bijna vier eeuwen Ondanks communistische knokploegen met revolvers en messen voor de Russen Weekeind-wasdag op schip zonder „knies-oren" DINSDAG 30 MAART. Oxford met vijf lengten geslagen ▼oor de aanvang van de wedstrijd was de Oxford-ploeg sterk favoriet, maar Cambridge heeft de laatste dagen be wezen, dat zij met hun uitstekende or- thodoxe-stijl de favorieten wel zouden kunnen slaan. Eij de „donkerblauwen" zijn de gewichten beter verdeeld dan bij Cambridge maar de ploeg die er het Rlc„ VUU1, 0 enthousiasme van het publiek passeer- wers, die verderop stonden, dat de race was begonnen. Cambridge, dat in hoog tempo roeide, nam vrijwel onmiddellijk een kleine voorsprong, maar zakte na een kalme mijl iets af toen een van de leden van de ploeg .„snoekte". Men her stelde zich echter snel en ongeveer hal verwege leidde Cambridge met bijna twee lengten. Nog vergrootten zij hun Ongeveer 4000 toeschouwers waren 2e Passdag getuige van de zege, die de j Katwijkse Quick Boys op de Amster damse 2e klasser DWV behaalden. De heer Sonnsonn (Zwitserland) 1 „XT,rT, __T_ heeft als officieel afevaardigde van de 00r de KNV®"j?e.ker komt UVS Ü.C.I. het parcours voor de Olympische J Zaterdag^ a.s. om T30_ uur tegen de wegwedsti-ijd in 'Windsor Great Park bezocht en hieraan zijn officiële goed keuring gehecht. In 'n weinig fraaie wedstrijd heeft het Nederlands bcndselftal Zaterdag te Den Haag een 72 overwinning be- Haagse 2e klasser VUC in 't veld. De ontmoeting vindt plaats in de Residen tie en wordt gespeeld met kunstlicht. voorsprong en zij lagen met nog minder fcaald cp het Zwitserse handbal-team dan een mijl af te leggen, reeds vier G.BJ3. Bern. lengten voor. Begeleid door het enorme jaar werd Oxford, een schitterend uit gebalanceerde „machine", met 10 leng ten geslagen. Het succes van de donker blauwen zou nu echter wel eens kunnen afhangen van de drie zwaargewichten, welke zij in het midden geplaatst heb ben en tilssen wie dr W. Woodward, de Australiër op nummer vier. zich be vindt, Cambridge met de veel evenwichtiger bemanning, gemiddeld iets meer dan 76 kg., had in de vroegere Australische stuurman A. B, Harrisson een volmaakte nummer 5. Maar hun- ..hoop" was wel in de eerste plaats gevestigd op de slag. Chris Barton, wiens durf en beslistheid tot de overwinning zou inspireren. Van de voorafgaande races werden er 40 door Cambridge gewonnen tegen 43 door Ox ford, terwijl er in 1877 een dead heat is geweest. De wedstrijd werd geroeid onder schitterende weersomstandighe den. Het fraaie voorjaarsweer had een millioen- mensen naar de oevers van de Theems gelokt. De toss werd gewonnen door Cambridge, die de Middlesex-oever koos en dit wekte enige verwondering, want gewoonlijk kiest men de Surrey- oever, welke als de meest gunstige kant van de Theems wordt beschouwd. Beide ploegen hadden een goede start en aan de luide toejuichingen van het publiek bij de startplaats wisten de toeschou- den zij de finish met vijf lengten voor sprong. Zo werd de 94? boatrace over 4>2 mijl voor de 50e maal door Cambrid ge gewonnen, waarbij zij de recordtijd maakten van 17 minuten, 50 sec., 13 se conden sneller dan de snelste tijd van Cambridge in 1934. BILJARTEN. EUROPEES KAMPIOENSCHAP 71/2 Voor het Europese kampioenschap 71/2, dat van 8 t.m. 11 April a.s. in Parijs wordt gehouden, zijn door het bestuur van de NBB de titelhouder en Nederlands kampioen Piet van de Pol uit Rotterdam en de Hagenaar H. Metz opgegeven. Piet de Leeuw is eveneens aan het lijstje toegevoegd. Mocht er eventueel een plaats vrij zijn, «an zal ook de Amsterdammer aan het tour- nooi deelnemen. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP. In de voorronde is nu ongeveer de helft van de partijen gespeeld. De stand luidt thans: le klasse, groep A: G. Roeleveld 2 pun ten uit 2 partijen. D." Braam 2 uit 3. Groep B: E. v. d. Valk 2 uit 3, J. Braakman 2 uit 3 en R. Morbus 2 uit 3. Groep C: L. Engelenburg 2\A uit 3, M. Splinter 2 uit 2 en C. Los VA uit 2. 2e klasse, groep A: A. J Neuteboom VA uit 2. Groep B: A v. Doorn 2 uit Groep C: H. Kuilenberg 3—uit 3 Schaakvereniging „Ons Genoegen" rganiseerde in de Harmonie een gong- edstryd. De prijswinnaars zijn: Groep I: 1. De Koning, 2. Danen, 3. Weizen, 4. v. Es Jr., 5. v. d. Oord Jr., Laman, 7. v. Tongeren. Groep II: 1. Roman. 2. v. Es Sr., 3. louwen, 4. Seegelaar, 5. Boom, 6. Cra- ïa. 7. v. Zeist, 8. Neddermeier. Nederlands hockey-elftal kraakt Wales Op een schitterend veld, als een bil jart zo gelijk, in een prachtige omgeving LEIDSE KORFBALBOND. De uitslag van de gespeelde wedstrijd voor de 2de klasse: Vicus Oriëntis 6-^r Ons Eiland 2 luidt 2—1. CHR. KORFBAL BOND PERNIX II WON MET 4—1 VAN DES II. Pernix VI—DAW II 1—3. In een door Pernix II uitstekend ge speelde wedstrijd moest DES II met 4-1 de overwinning aan de Leldenaars laten. In- de eerste helft zag Pernix H vele schoten hopeloos mislukken en pas na een half uur werd het Leidse overwicht met een doelpunt beloond. Het midden- In de Novumhallen te Nijmegen werden gisteren de wedstrijden om de Nederlandse tafeltenniskampioenschap- pen gespeeld. Cor Dubuy werd in de hoofdklasse heren onttroond door de Amsterdammer Kreuger. bij de dames werd Margot van Wijk (Den Haag) kampioene. Een prachtig resultaat werd Zon dagmiddag doc-r de Nederlandse motor- renner Van Rijswijk behaald. Tijdens de motorwedstrijden cm de Grand Prix te Pau werd 'hij eerste in de 350 c.c. kl. Arie Vooren uit Beverwijk werd vak en de prima verdediging zorgden winnaar van het Zondag door de HRC er voor dat de Delftenaren niet tot een Holla-ndia" georganiseerde Fruitmarkt- tegenpunt konden komen en zo ging de' criterium te Den Haag. Hij legde de 100 i rust met een 1—0 voorsprong in Na de km af in 2 uur 29 min. 38 sec. hervatting duurde het weer geruime tijd In de finale om het dlstrictskam- v0°r Pern,lx 11 kon doelPunlJn' en dlt Zes eeuwen geleden was het kerkje picensohap zSid-Holland op sabel5f.1t 2K/E d°« d^Au.^W« >to?fterbroedersge- Moederkerk der Nederlands Hervormden (Van onze correspondent te Londen) In het hartje van de City, de mach tige Londense zakenwijk met zyn mo numentale bankgebouwen, die zich op deze duurste vierkante mijl ter wereld als het ware verdringen, zodat voor het verkeer maar enkele gleuven zijn opengelaten, bevindt zich een desolaat plekje, van alle kanten ingsloten door steil oDreizende bevensterde muren. Er ligt slechts wat puin. In de zomer worden de steenklompen overwoekerd door paarse lupine. Eens stond hier het intieme Middeleeuwse kerkje der Ned. Hervormde Gemeente. In de nacht van 16 October 1940, tijdens het hoogtepunt van de Blitz, werd het kerkgebouw, dat prachtig van verhou ding was. door een per parachute neergelaten Duitse landmijn geheel verwoest. w,,,™-. pPT1 i dame. De tweede aanval bleek beter op werd de Hagenaar Kuypers. na ee schot Binnen 5 min. zorgde beide heren barragepartij met Zoet, kampioen van voor een doelpunt en was er geen vuiltje zyn district meer aan de lucht.. Het spel verslapte daarna enigszins en in die periode kon DES II door een verdiend doelpunt de eer redden. Pernix VI (junioren) verweerde zich uitstekend tegen DAW II, maar moest ten slotte voor het veel zwaardere spel Hoe zeer de genegenheid van Vrouwe For tuna in afkeer kan verande ren ondervond Arsenal. Na de 70 overwinning van Goede Vrijdag op Middlesbrough, leden de gunners giste ren een 3—0 nederlaag tegen Black- ^A„r-TT pool. Maar zij staan nog altijd stevig van de Rijnsburgers zwichten. DAW II aan het hoofd van de ranglijst. 1 won met 3—1. organisatorisch verband tussen de Hollandse protestanten tot stand kwam. Toen de Nederlandse vluchte lingen kort na het huwelijk van Mary Stuarc met Philips II uit Engeland verdreven werden, vestigde een aantal "hunner zich in Embden, van waar zij grote invloed uitoefenden op het pro testantisme in Nederland. Hun ver banning duurde zes jaar, want Ko ningin Elisabeth, die de reformatie krachtig bevorderde, stond hen weer toe terug te komen. De Ned. Hervormde Gemeente vormde door de eeuwen heen het geestelijke en sociale centrum van de talrijke landge noten, die in Engeland een bestaan von den. Onder de Nederlanders, die hier heen kwamen, vindt men praktisch alle beroepen vertegenwoordigd. Aanvanke lijk werden de Hollandse handwerks lieden met open armen ontvangen. La ter ondervonden zü soms moeilijkheden. Sommige plaatsen, zoals de stad Nor wich, hebben hun opkomst geheel aan Nederlanders te danken. Vopral de glas blazers en wevers speelden een grote rol. Op een gegeven tijdstip beschikte de Hervormde Gemeente zelfs over acht -4. ji oic kerken. De oude generaties van overge- Gemeente, die het_ais tornen landgenoten zijn geheel ver- sticht. Sinds 1550 was dit het bedehuis der Ned Herv. Gemeente, die het als geschenk van de jeugdige Koning Ed ward VI had ontvangen. Oorspronke lijk was het de vluchtelingenkerk yoor de vervolgden uit de Lage Landen, doch de Walen en Hugenoten stichtten vri) spoedig een eigen kerkgebouw. De kerk van Austin Friars is feitelijk de Moederkerk der Nederlands Her vormden, omdat te Londen het eerste (Van dnze correspondent te Parijs) Iemand, die als noviet de laatste zit tingen van de Franse Kamer, juist vóór deze op reces ging, bij had gewoond, zou zeker tot de conclusie zijn gekomen, dat de tegenwoordige regering aan een zij den draadje hing. Een orkaan van scheldwoorden joeg over de eerbiedwaar dige hoofden der Franse excellenties en enige voor- en tegenstanders van het Kabinet lieten zich zelfs tot een hand gemeen verleiden. Het was geen bemoe digende aanblik. Doch niettemin was er voor Schuman en zijn collega's nauwe- Mayer als termijn heeft gevraagd, zullen zijn verstreken. Doch onmiskenbaar is men thans op de goede wég. Van die weg zou de regering niettemin nog afgedrongen kunnen worden door me zou hier de communistische obstruc tie kunnen gelden, die een groot aan tal politieke vergaderingen de laatste dagen tot een waar slagveld herschiep: knokploegen met messen en revolvers gewapend, hebben zich in de strijd ge worpen, er zijn tientallen gewonden ge vallen en politieke tegenstanders, waar onder ministers, hebben meermalen het woord niet kunnen voeren. Het is op vallend, dat. deze heftige politieke strijd zich vooral in het Zuiden des lands heeft ontketend en men kan dan ook de vraag stellen, of er mogelijk verband bestaat tussen deze Franse communistische ac tiviteit en de felle verkiezingscampagne, onder ideale weersomstandigheden lijks reden zich overmatig te verontrus- Te Birkhoven nabij Amersfoort zijn gis teren Nationale Veldloop Kampioen^ schappen gehouden, waarbij onze cracks Slijkhuis en Lataster ook van de partij warén. Slijkhuis (links) werd winnaar. ATHLETIEK HOLLAND-ATHLETEN NAAR GENT. Zondag 4 April vindt in Gent de jaar lijkse 10 km. stratenloop van de ARA Gantoise plaats. Voor deze race wer den drie athleten van de Leidse athle- tiekvereniging „Holland" uitgenodigd en deze invitatie is tijdens de sport- uitwisseling in principe aanvaard. On ze stadgenoten zullen met hun ver zorger gastvrijheid genieten van Gentse ingezetenen. SLIJKHUIS NATIONAAL VELDLOOPKAMPIOEN. Rond het bosbad „Birkhoven" te Amersfoort werden de nationale veld loopkampioenschappen gehouden, geor ganiseerd door de Amersfoortse atle tiekvereniging. De uitslagen luiden: A-, B- en C-klassers: 5000 meter: 1. Slijkhuis (AAC, Amsterdam) 14 min. 38.6 see.; 2. Lataster (Avon, Heerlen) 14 min. 44.6 sec.; 3. Kist (GAC. Hilver sum) 14 min. 51.6 sec.; 4. Walstra, (Vi tesse, Leeuwarden) 14 min. 56 sec.; 5. De Ruyter (AV'23, Amsterdam) 15 min. 2.4 sec. De eerste B-klasser was Mank (Blauw Wit, Amsterdam), de eerste C-klasser was Soetemelk (WIZK. Wassenaar). Clubkampioen werd AV'23 met 19 pnt. DAMMEN 300 Dammers namen deel aan Leids Jubileumtoumooi De belangstelling voor het jubileum toumooi van de Leidse Damvereniging was zo enorm dat de toeschouwers zich slechts 'met grote moeite konden bewe gen in de ruime Muziekschool, waar de wedstrijden gehouden werden. Ruim 300 dammers namen deel en niet minder dan zeven eregroepen waren samenge steld om alle meesters en kampioenen in te delen. Vooral in deze afdelingen werd een hevige strijd geléverd. Na 10-;* in gespannen denken werden in deze ere groepen de volgende slotstanden ver kregen Groep A: R. C. Keiler 4; J. H. Vos 3; J. H. Mertens 1 en W. Huisman 0. Groep B: P. Rozenburg 4; B. Bukel en Herman de Jongh 2; J. Heemskerk 0 Groep C. J. H, Ansems 3; J. Metz en H. Laros 2; J. Slingerland 1. Groep D: W. Roozenburg 2Vz\ W. C. Kalden en H. J. F. Kinnegin 2; P. Tb. Ley te VA. Groep E: Geert van Dijk en D. van der Staay 3; C, Suyk 2 en M. R. C. Stahlberg 0. Groep F: A. Ligthart en H. Jacobs 2A. M. Olsen 2 en B. W. den Har- togh 1. Groep G: J. W. van Dartelen 4; J. J. Steenhuls en Th. Zwetsloot 2; J. Huis man 0. DAMAVOND VOOR DE „NIWIN". Op verzoek van het plaatselijk Niwin- comité organiseert de Leiderdorpse Damclub een simultaan-wedstrijd, welke zal worden gëhouden op Vrijdag 9 April a.s. in „Het .Wapen van Leiderdorp". Medewerking hieraan wordt verleend door de heren P. Roozenburg te Rotter dam. B. Dukel te IJmuiden en T. Post- ma te IJmuiden. Het bestuur van de Damclub roept alle dammers op aan deze simultaanavond deel te nemen. ïeeft het Nederlands elftal te Weston- Super-Mare Zaterdagmiddag een dave- ende 82 zege op Wales behaald. Het is een van de merkwaardigste vedstrüden geweest, ooit door het Ne- lerlands hockeyteam gespeeld, want •ïoewel onze landgenoten ook voor de ust hun technische meerderheid al door een bijna voortdurend aantoonden, konden zy die meerder heid niet in doelpunten uitdrukken. Er haperde voortdurend iets aan het spel van de Oranjeploeg, waardoor het dan ook mogelijk werd, dat de ruststand 1-.1 was. Men was toen in het Nederlandse kamp hoopvol gestemd, doch niemand vermoedde, wat zich na de rust ging afspelen. In die tweede helft is echter tén Sommige waarnemers waren zelfs van "oordeel, dat de Premier nimmer zó stevig in het zadel had gezeten.als thans. Het politieke voortbestaan van Schu- man's kabinet, dat wel eens een rege ring van zakenlieden is genoemd, wordt geconditionneerd door het succes van het grootscheepse economische plan, veldoverwicht waaraan de liberale minister van Finan ciën, René Mayer, zijn naam heeft ver bonden Het is thans zeker nog te vroeg om dat succes te kunnen constateren, doch de perspectieven dient men onmis kenbaar gunstig te noemen. WELDRA OPHEFFING KOLEN- DISTRIBUTIE. In verschillende sectoren is de produc tie tot boven het vooroorlogse peil ge- de Nederlandse Ploeg buitengewoon op stegen en de actuele steenkoolpositie dreef gekomen. Wales werd volkomen overspeeld en in 19 minuten wist de Oranjeploeg vijf doelpunten te maker- Na een tegenpunt van Wales zijn er toen nog twee treffers gevolgd. De meer derheid was verbluffendTjer zijn nog diverse kansen - speciaal door Brom berg - gemist en af en toe was het een spel van kat en muis. Het talrijke publiek was verbluft en heeft de Nederlandse ploeg ten slotte hartelyk toegejuicht. van ouds de Achilleshiel der Franse eco nomie is zelfs zo, dat men binnenkort dit product van de distributie kan be vrijden. Men verkeert thans nog, dat is duidelijk, in de eerste saneringsfase van het economische leven. Eerst wanneer er enige overvloed aan verschillende pro ducten heersen zal, mag men verwach ten, dat. ten gevolge van de concurren tie, de prijzen zullen zakken. Van een daling zal derhalve eerst sprake kun nen zijn, nadat de vier maanden, die en communisten. Wat die eerste aangaat kan men de toekomst met enig optimis me tegemoet zien, aangezien er de laat ste weken heel wat tegenstellingen tus sen RPF en de Derde Macht uit de weg schijnen te zijn geruimd of bijgevijld. In het Parlement hebben de officieuze woordvoerders van de generaal Schu man zelfs al eens aan een meerderheid geholpen en hem aldus zijn voortbestaan gered En de jongste redevoering van de Gaulle te Complègne was aanmerkelijk mèèr gematigd dan vele voordien vrees den. Er resten dan de communisten. Over het stakingsoffensief, dat sedert maan den voor volgende weken aangekondigd haar politieke tegenstanders: gaullisten die zich aan gene zijde van de Alpm x 'thans voltrekt. Noord-Italië en Zuid- Frankrijk staan beide bekend als com munistische vuurhaarden en in ai'e veldtochtsplannen, die van de zijde van de Kominform de laatste tijd bekend zün geworden, werd een gemeenschappelijke actie van die beide gebieden uit gepro jecteerd. Verrassingen uit die hoek zijn dus geenszins uitgesloten. Doch het lijkt overdreven van een werkelijke bedrei ging te gewagen De Franse regering is thans aanmerkelijk beter voorbereid cn toegerust dan vorig jaar en wanneer óp communisten, van hun zijde, al weirüg aanhang verloren mogen hebben, dan is het niettemin duidelijk, dat de massa Thorez' volgelingen heel wat strijd werd, spreekt met meinig meer; wat lust heeft ingeboet. Frankrijk bevindt overigens niet betekent, dat deze actie j ,-icn nog in de duisternis van een tun- definitief afgelast zou zijn. Als waar- nel. Doch in de verte is een lichtpunt te schuwing tegen een overmatig optimis- herkennen Een troepenschip vaart uit Stukje Nederland in blauwe oneindigheid (Van een bijzonder medewerker). IV. De Volendam op Zaterdag in de Oos telijke helft van de Middellandse Zee! Dat is zo iets als het peeldorp op was dag, maar minder kleurig. Bij de wasplaatsen op voor- en ach terschip wordt iets levend van Hollands spreekwoordelijke zindelijkheid. Uit de kranen spuit zeewater met stoom in bakken. Daar liggen schuine planken in en op die planken poetsen de jongens hun handdoeken en hemden schoon. Geloof, dat die het nodig hebben na een week aan boord! Het schip vaart onder een blauwe hemel door een blauwe zee. Meeuwen glijden blinkend, statig rond het achter schip. Aan lijnen, in het want gespan nen, wappert het wasgoed in de frisse bries. Een blij gezicht! Een stukje Ne derland in. een blauwe oneindigheid. Dan valt de avond. De zon zakt recht achter ons naar de kim en over het schip glijdt de schemering. Het geel van de winches is niet meer het lachende geel van daarnet; het wit van de sloep glanst niet meer; de wapperende hand doeken hebben hun feestelijke straling verloren. Er glijdt een schemer over het schip. Er glijdt ook een schemer over de stemming. Een dag is voorbij, een week loopt ten einde. De eerste week aan boord HET VOLENDAMMERTJE. Die eerste week k heeft de jongens zien veranderen van katten in een vreemd pakhuis tot jongens, die weten, op welk plekje van het dek ze 't meest uit de wind zitten, die het scheepsleven kennen, die om 12 uur en half 6 hun etensblik pakken, als het signaal ,,'t Is voor de kok in de keuken!" nog niet verstorven is, en die 's avonds in hun hangmat wippen, alsof het zo hoort. Het was een rustige week, waarin veel dingen tot leven kwamen. Daar was de geboorte van het Volendammertje, het gestencilde boordkrantje, dat uitgegeven wordt naast een blaadje met officiële nieuwsberichten, zoals de marconist die binnen krygt. „Soerat Chabar dari Ka-1 Maar in Amerika worden scheepsladingen machines gekocht (Vam onze correspondent te New-York) Ondanks de Russisch-Amerikaanse controverse worden uit Amerika regel matig scheepsladingen waardevolle ma chines naar de Sovjet-Unie geëxpor teerd. Van. verschillende zijden in Amerika wordt daar bezwaar tegen ge maakt, waarbij zij er aan herinneren, dat Amerikaanse „zakenkringen" in dertijd tot het laatste ogenblik grote hoeveelheden schroot en benzine naar Japan hebben geëxporteerd, welke goéderen, kort daarop, als wapenen te gen de Amerikanen zelf werden ge bruikt. Wanneer men de goederenbeweging tussen Amerika en de Sovjet-Unie na der onder de loupe neemt, dan is het duidelijk, dat de Russen him dollar de viezen waarlijk niet aan Amerikaanse luxe-producten besteden. Voor hen geen nylons, geen sigaretten, geen films, geen luxe-automobielen,, maar machines wat de klok slaat. In een periode van 9 maanden koch ten de Russen vooc een bedrag van ongeveer 65.000.000,—. De Russische exporten naar Amerika bedroegen on geveer 59.000.000,—. Dit wyst er op, dat men in Amerika de Russen met contanten over de brug laat komen, van kopen op crediet is geen sprake meer. In de eerste maanden van 1947 liepen er nog wat Lend Lease trans acties, maar dde zijn vrijwel opge droogd. En wanneer de Russen niet genoeg goederen kunnen leveren om hun handelsbalans met Amerika in evenwicht te krijgen, welnu dan moe ten zij in goud betalen, goud, waarvan zij immers, naar zij zelf beweren, ont zaglijke hoeveelheden bezitten. Hoe degelijk de Russen hun dollar- tjes besteden, blijkt wel uit het vol gende staatje van aankopen: 10.000.000,— electrotechn. machines en apparaten $3.500.000,motoren, turbines en on derdelen; 5.000.000,— machines en transport systemen voor de bouwnijverheid; 5.000.000,mijn- en pompmachi- nerieën; 17.500.000.— metaalbewerkingsma- ohinerieën, draaibanken etc.; 1.000.000,textiel-, naai- eh schoenmakersmaChines -18:000.000,diverse machinerieën; 2.500.000,landbouwmachinerieën 1.200.000,— goederenwagons; 1.400.000,— automobielen en onder delen. Het Amerikaanse Commerce Depart ment wordt regelmatig onder druk ge zet om aan deze waardevolle exporten een einde te maken. Dat zij nodig zijn om Amrikaanse industrieën aan het werk te houden, kan niet meer gezegd heeft, vibreert overal op en in de j worden, dat zou misschien in 1939 of pal Volendam" is de Maleise ondertitel van het Volendammertje. Het staat on der redactie van de veldprediker ds. A. J. Bon en de Aalmoezenier Th. C. J. Ruys. Het geeft boordnieuws, wenken, een grap, een gedichtje, gemaakt door de jongens zelf, en het wekt voortdu rend op tot meedoen. Dan hebben we op het sloependek de beëediging gehad van acht reserve-offi cieren. Het rood-wit-blauw woei die ochtend in de achtermast, glanzend in de zon. De kapitein van bet schip, de heer C. H. Kleyn, was met zijn staf er bij, alle officieren en een detachement soldaten stonden opgesteld op de wei nige ruimte, die een scheepsdek laat, en al moest de ban geopend worden door één enkel hoornblazen en kon het ge bruikelijke défilé niet doorgaan, deze eedsaflegging van jonge officieren in «handen van de C.O.T., de Lt. Kolonel L, A. Heidoorn, stond in plechtigheid zeker niet achter by welke dan ook op de wal. Het was een heel ongewoon ge zicht een dergelyke gebeurtenis zich te zien afspelen op een sloependek, hoog boven een eindeloze zee. En dat ongewone zat beslist niét in de omstandigheid, dat een van de be- ëedigde officieren een reus is van 2.08 M„ wiens schoenen het koekoekglas, waarop hy stond, by na helemaal bedekten! DE GEEST ONTSPANT ZICH. Er zyn meer dingen geweest. Kleinig heden dikwyis, maar in het eenzydige leven aan boord hadden zy hun belang. Maar als de Zaterdagavond gekomen is en meer nog dan op andere avonden de gedachten naar huis dwalen, naar de dorpsstraat, naar de pantoffelparade in de hoofdstraat van het kleine stadje, dan is toch eigenlijk het allerbelang- rykste: dat geleidelyk de ontspanning op gang is gekomen. Voor déze avond is het programma: muziek op luik IV, cabaret op Promenadedek, dammen en schaken in ruim D3, pingpong op Pro menadedek, hersengymnastiek in ruim C4 en film in de manschappencantine. Als dan ook de avond definitief zijn sluier over de zee en het schip gelegd VoDr het Commerce Department is bet natuurlijk een moeilyk vraagstuk. Zou inderdaad de export naar Rusland gestept worden, dan zou dit practisch neer komen op een economische oor logsverklaring en dat wil men in Washington niet. In plaats daarvan komt men met argumenten om de uit voer naar Rusland te verdedigen: uit voer naar Rusland bespoedigt het her stel van dat land, waardoor Rusland een leverancier van West-Europa zou kunnen worden, hetgeen uiteindelijk slechts ten gunste zal zyn van die West-Europese landen, die eerlang hulp van het Marshall-plan kunnen ver wachten. engelst. De stroom hield echter tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog aan. In die Idyllische wereld kon men zich nog zonder paspoort of verblyfs- vergunning in Engeland vestigen. Allen, die in Engeland lid*zyn van een erkend Protestants kerkgenootschap, kunnen deel uitmaken van de Londense ge meente. Deze omvat thans ongeveer vierhonderd lidmaten. Sinds haar op richting heeft zü 51 predikanten geteld. Uit de moderne tyd kunnen worden ge noemd: ds. Adama van Scheltema, ds. Baart de la Faille en de in oorlogstijd overbekende ds. J. van Dorp, die in Sep tember 1946 werd opgevolgd door de nog jeugdige ds. R. H. van Apeldoorn. EEN ZELFSTANDIGE GEMEENTE. Een unieke omstandigheid is, dat de Londense kerkeiyke gemeente geheel zelfstandig is en slechts informeel con tact met de Synode onderhoudt. Voor haar geldt nog de oude kerkorde, hoe wel zoveel mogelijk aan de in ons land bestaande aangepast. Een byzonderheid is ook. dat de kerkeraad, welke tevens kerkvoogdy is, zichzelve aanvult. De Zuid-Afrikaners, die in Londen wonen, beschouwen de Hollandse kerk als de hunne, waar zij in het huwehjk treden of er hun kinderen ten doop houden. De heer J. ROB, een stoere Alkmaar der, die al btfna een halve eeuw koster der Hervormde gemeente is en die beter dan wie ook de lotgevallen der Neder landse kolonie kent, herinnert zich nog hoe kort na de Boerenoorlog een depu tatie Boerengeneraals, o.w. Botha en Smuts, een bidstond in zijn kerk bij woonden. Het is aan deze koster te dan ken, dat het kostbare kerkarchief nog op het laatste nippertje gered werd. De heer Rus had op de avond van de bom inslag nanieiyk het voorgevoel, dat er iets zou gebéuren en greep onmiddeliyk in. Na de verwoesting van het gebouw stelde de Church of Engeland de St. Mary's Kerk by Berkeley SquaTe ter be schikking van de Hervormde gemeente. Zo spoedig mogehjk zal met de bouw van een nieuwe kerk in Austin Friars worden begonnen. Wanneer alles mee loopt. hoopt men de eerste steenlegging het hoogtepunt te maken van de in 1950 te houden feestclykheden. Zoals elke honderd jaar, zal er ook dan weer een gemeenschappelyke maalt.yd worden ge houden. Het plan bestaat om een ge denkboek samen te stellen. VAN „STRATEGISCH" GESPROKEN. Het komende proces Rauter De zittingen voor het proces Rauter zullen worden gepresideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Het Hof wordt verder gevormd door mr. Q. J. L. M. van Moorsel, mr. D. Bydendijk, ge- neraal-majoor V. E, Wilmar en gene raal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Griffier is mr. C. G. Jor- dens, terwyl mr. J. Zaayer als pro cureur-fiscaal zal optreden. Er zyn alleen zes getuigen a charge opgeroepen, o.a. de inspecteur van poli tie F. JJvan Dien, Van Geelkerken, de propaganda-leider van de N.S.B., Schreieder, de leider van het Engeland- spiel en Van Etten, een oud S.E.-er te gen wie geen vervolging is ingesteld omdat hy na zyn desertie uit de SB. belankrijke diensten aan de illegaliteit zou hebben bewezen. De president van het byzonder ge rechtshof heeft mr. K. van Ryckevorsel vewi als verdediger aan Rauter toegevoegd, zien dan De duur van het proces wordt op drie dagen geschat. Verder wordt van de zyide van het Commerce Department opgemerkt: on der de goederen, die wy van Rusland verkrijgen en die wy momenteel dringend nodig hebben komen voor: ohroomerts 6.200.000,—), mangaan - erts 5.500.000), platina 2.900.000) en katoenafvallen 1.300.000.De eerste drie metalen zyn inderdaad voor Amerika van strategisch - belang, maar deze importen zyn lang niet toereikend om tot het bovengenoemde cijfer van 59.000.000.— te geraken. Wy zien voorts, dat, verreweg de belangrykste Amerikaanse import bestaat uit Rus sisch bont 34 500.000.een artikel, dat men bezwaarlijk strategisch kan noemen. In 't Congres werd er reeds op aan- A™ ierj're hrUCT een haak gedrongen, dat het State Department /1Uii wxuy een nuu*. de namen bekend zal maken van die firma's, die de export naar Rusland in handen hebben. Dit is geweigerd, maar het is voor vele Amerikanen toch een brpn van voldoening, dat het grootste deel der Amerikaanse petroleum en Het ideaal der L.R.B. zou zijn of lijn. dat de versterking der exportcontrole, rdie een onderdeel uitmaakt van het staalzendingen naar Rusland onlangs 1 Marshall-plan, de Russen opnieuw zal is stopgezet. En het is welhaast zeker, treffen. CONTRA-OFFENSIEF TEGEN STALINISTEN. De Fransen hadden het concurrerende congres te Parys ook voor niet socia listische progressieve groepen willen openstellen, maar ook daarvan wilden de Britten niets weten. Het wordt dus een party-congres. Nu men korte met ten heeft gemaakt met de sociaal-de mocratische party en in Oost-Europa, j die een aanhangwagen der Communis ten zyn geworden, willen de socialisten blijkbaar een contra-offensief tegen de Stalinisten beginnen. De idee van „plan ning" besohouwen zy als een in wezen socialistisch principe en dat zaV. w?iar- 1 schynlijk bet uitgangspunt vormen voor hun propaganda, zy willen kermeiyk apart staan om adn hun optreden meer Concurrentie voor Den Haag (Van onze Londense correspondent). Het besluit van de „Socinfonn", het internationale comité van socialistische partyen, om een zelfstandige oampag- ne voor een „verenigd Europa" te voe ren en als inzet daarvan in April een congres te Parys te houden, heeft ken nelijk ten doel het Haagse „ChurchiH"- congres, dat in Mei plaats vindt, het gras voor de voeten weg te maaien. De Franse socialisten hadden eigen- ïy'k geen bezwaar om naar Den Haag te gaan, omdat ze menen, dat het so cialistische standpunt daar ock dient te worden toegelicht. Maar de Britten ble- ven er by, dat Den Hag niet .represen- 1 relief te geven, en indruk te maken op tatief" is voor de demccratie. Churchill de door het communisme gebiologeerde Volendam het leven. Er klinkt gelach, I gepraat, gezang; er is naast w^t ver driet, veel activiteit en dapper zich- j zelf-verzetten. Nee, het is beslist geen schip met kniesoren, dat daar de nacht invaart. I 1940 een argument zyn geweest. Voor al deze producten bestaat een overwel digende vraag, zowel van de zyde van Amerikaanse afnemrs als van vredelie vende Europese of Zuid-Amerikaanse landen. is voor hen de boeman en ze weigeren zich onder diens leiding te scharen. Binnenlandse politieke overwegingen geven hier blijkbaar de 'doorslag. Men accepteert Churchill alleen als oorlogs leider, doch niet als bouwer van een vredespolitiek, die men als hopeloos verouderd beschouwt, omdat zij een massa's Inmiddels werken socialistische en conservatieve Lagerhuisleden samen bij hun actie voor de gedachte aan een Unie, die uitgaat van 'n samensmelting der onderdelen. Ook zullen er waar- sohijniyk vooraanstaande Labourmensen naar Den Haag komen. De leiding, die Labeur opeist voor de Unie-idee, heeft noodzakelijk sociaal-economische grond- zio'n tot nu toe allerminst op duidelijke slag mist. i wyze gemanifesteerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6