Het sportduel Leiden-Gent Hoe Nederland gisteren voetbalde Engeland met 5—2 geslagen 87ste Jaargang o LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 30 Maart 1948 Tweede Blad No. 26348 Indrukwekkende ontvangst op Gents Stadhuis. (Van onze sportredacteur) De ontvangst, die onze stadgenoten op het fraaie, middeleeuwse stadhuis ten deel viel, toen zij na een voorspoedige reis Zaterdagmiddag omstreeks drie uur arriveerden, was zonder overdrijving in drukwekkend te noemen. Van de prachtvolle gothische- gevel wapperden in de vrolijke voorjaarszon de nationale kleuren van de beide bevrien de naties, geflankeerd door de wit- zwarte Gentse leeuwenvlag. Vertegenwoordigers van het Gentse ge meentebestuur en de sportorganisaties hadden zich opgesteld in de historische Pacificatiezaal, waar de officiële begroe ting plaats vond. Bij het binnentreden der Leidse gasten speelde de organist de Gentse hymne „het Arteveldlied". Van Belgische zijde waren aahwezig de sche penen Verhaest, Vermeulen en De Groote en de heren Van der Sluys, toe risme, «en Van den Berghe, ambtenaar lichamelijke opvoeding. Onze stad werd vertegenwoordigd door burgemeester Van Kinschot, wethouder Van Schaick, de heer Coers en de heer De Koek, vice- consul van ons land te Gent. De heer Verhaest, schepen voor sport, «heette de Leidse gasten van harte wel kom en herinnerde aan het warme ont haal, dat de Gentenaren in October in Leiden te beurt was gevallen. Hij drukte er zijn voldoening over uit, dat niet al leen op het terrein van de sport, maar ook op cultureel gebied tussen de twee Universiteitssteden banden waren ge smeed, die het beste deden hopen voor de toekomst. De heer Verhaest sprak daarna even over de internationale toe stand en stipte in dit verband de Bene- lux-overeenkomst aan. Spreker hoopte, dat de sportuitwisseling Leiden—Gent een steentje bfj zou dragen tot een nog betere verstandhouding tussen de beide landen. Tenslotte bracht hij hulde aan het Gentse actie-comité, waarna het Belgisch volkslied ten gehore werd ge bracht. Eurgemeester Van Kinschot sprak woorden van dank voor de buitengewoon hartelijke ontvangst en achtte het een België) bokst,onbeslist tegen Van Scha- gen (A'dam). Oosterbaan (Eekloo) wint door k.o. in 2e ronde van v. d. Hoek (Utrecht). L. TEEGELAAR VERLOOR GEEN PARTIJ. Na het boksen zijn wij een kijkje gaan „nemen bij de tovenaars met de queu en het ivoor. In het clubgebouw van de bil jartvereniging „het Zuid" speelden zij hun partijen. En zelfs onder zeer des kundig toezichtr-want onder de vele be langstellenden merkten wij o.m. op de oud-wereldkampioen Van Belle en de oudukampioen van België Van de Woe- steine. Of de aanwezigheid van al die beroemdheden onze biljartmat&doren zenuwachtig maakte, weten wij niet. Wij constateerden slechts, dat alleen Teegelaar in deze eerste ronde al zijn par tijen wist te winnen. J. Schouten boekte één overwinning. De Belgen waren over het algemeen genomen in de meerder heid en muntten uit in het kleine spel. Onze bilj&rters brachten het er 'de eer ste avond als volgt af: Cadre L. Teegelaar (Leiden) Duruelle (Gent Libre •De Schrijver (Gent) Busch (Leiden) Van Belle (Gent) v. d. Kraan (Leiden) Chrlstiaans (Gent) H. Schouten (Alphen: Beern&erts (Gent) G. Teegelaar-(Leiden: Guenter "(Gent) J. Schouten (Leiden) 3 banden: L. Teegelaar (Leiden: J. v. d. Acker (Gent] J. Schouten (Leiden) v. d. Acker (Gent) GENTSE SCHAKERS BLEVEN BAAS IN EIGEN HUIS. De schaakwedstrijd vond plaats in het clublokaal van de Koninklijke Gentse Schaakkring. Onze stadgenoten werden verwel- 360 29 53 12.41 286 29 53 9.83 250 17 51 14.70 187 17 73 11.— 200 15 55 13.13 86 15 15 5 73 200 12 53 .16.66 32 12 8 2.66 250 13 82 19.02 91 13 17 7 200 14 63 14.28 89 .14 14 6.35 40 76 4 0.526 34 76 3 0.447 20 63 4 0.317 11 63 2 0.174 voor het overige werden alle partijen verloren, hoewel verschillende van hen met voordeel uit de openingen te voor schijn waren gekomen' De gedetailleerde uitslag was: (Gent) (Leiden) J. de VriesL. J. Tummers 0-1 E. G. v. HoordeM. Wijnans 1-0 A. JaiissensA. A. Idema 1-0 G. de Wolf—W. H. v. d. Nat 1-0 Dr G. Tournoymr P. Zonderland ü-1/™ R. Lissagorsky—mr ir J. Westra 1-0 R. Moortgat—F. Teleng 1-0 A. Ardenois—C. Kuilman 1-0 Prof dr J. de Regt A. E. J. Modderman V=-l2 A- HerrijgersJac. Galjaard 1-0 Ook de bridgers kwamen allesbehalve iris aan tafel. Zowel de A-als de B- ploeg moesten dan ook in de Gentse bridgers hun meerderen erkennen. De resultaten van de eerste ronde waren: Team A. van Gent (De Roo, De Win ter, Van Parijs en Mandts) wint van Leiden A (Van Weizen, Verhoog, Ree kers en Van Tuyn) met 9 punten. Gent B (Van Moerkerke, Lapin, Lis en Goemaere) wint van Leiden B (Bonte. Epskamp en de heer en mevr. Van Wingen) met 6 punten. LUNCH IN DE „RAADSKELDER". Na Zondagmorgen onder geleide de veie bezienswaardigheden van Gent te hebben bewonderd, werd gezamenlijk in „De Raadskelder" een genoeglijke lunch gebruikt. En hier boekte Leiden de eer ste overwinning, want wat eten aan gaatdaarin staan wij ons mannetje. Onder de toren van het beroemde Bel fort ging het zo gezellig toe. dat èn schepen Verhaest èn burgemeester Van Kinschot tijdens hun tafelrede's, de ge legenheid kregen om op de tastbare re sultaten van de uitwisseling te wijzen. Tegelaar ontpopte zich naast een goed biljarter ook tot een vlotte rede naar, want hij dankte beide heren na mens de Leidse gemeenschap en drukte hen voor alle Leidenaars de hand. En toen met goed gevulde magen naar het veld van La Gantoise. CJVS een kleine veldmeerderheid, maar door te kort spel werd hieruit geen suc ces geboekt. Vooral Wét prima spel der Leidse bin- nenspelers viel op en Fasel maakte op de Gentse bevolking een machtige in druk. Na een halfuur spelen kwam UVS volledig in de meerderheid. Sloos brak éénmaal door, maar zijn harde schot verdween via de bovenlat achter het doel. Na de hervatting was ook Gent er beter in en de Leidse verdediging kreeg handen vol werk. Toch kwam het doel punt jujst aan de kant. waar niemand dat verwachtte. Bij een van de snelle UVS-uitvallen verraste Verhoogt de Gentse defensie en de stand was 10. De strijd ging na dit Leidse succes vrij wel gelijk op en het keurige doelpunt, dat De Wolf een kwartier voor het ein de scoorde, was, gezien de verhouding in het veld-, iets geflatteerd: Voor de wedstrijd GentUVS had een ontmoeting plaats tussen de voetbal ploegen van de gemeente-ambtenaren. De Gentse ambtenaren wonnen met 4-0. SCHERMERS VERLOREN IN HISTORISCHE OMGEVING. In de historische Wapenzaal der „Con frérie Royale et Chevalière de St. Mi chel" hebben onze schermers een fikse nederlaag moeten incasseren van hun Gentse wapenbroeders. Slechts A. van Vliet wist alle partijen op sabel te win nen. „Maar wij vinden het niet erg verlo ren te hebben", sprak de leider van het Leidse team na afloop van de wedstrijd tot de aanvoerder van Gent. „De har telijke ontvangst, die wij in uw stad mochten ondervinden, maakt zelfs de zwaarste nederlaag tot een genoegen." In het prachtige gastenboek, waarin vele beroemde namen vermeld staan, in het lokaal wordt- sinds' 1613 geschermd, prijken nu ook de namen van onze Leidse schermers. Ter herinnering aan de ontmoeting boden de schermers een ets aan. UITSLAGEN WEDSTRIJDEN MAANDAGAVOND (PER TELEFOON) Bridge. Team A (Leiden) wint met 68—64 m. pnt. van Gent A; team B (Lsiden) wint met 7443 m.pnt. van Gent B. Totaal uitslag: 31 pnt. voor Leiden, waardoor de wedstrijd over de beide dagen in een gelijk spel is geëindigd. Schaken. De Leidse schakers wonnen gister avond met 51/"i'/s van de Gentse vol gelingen van Caïssa. De totaalzege blijft echter, in België door het resultaat van de eerste dag. Einduitslag 12M— 7Vz voor Gent. Biljarten. De biljarters verloren de tweedè ron de met dezelfde cijfers als de eerste dag, n.l. 53. Gent wint de biljartontmoeting dus met 106; B.V.V. kampioen district 4 (Foto Roger de Caesemaeker) De belde ploegen voor de aanvang van de wedstrijd. Geknield de Gent se combinatie, staande UVS. plechtig moment voor het eerst in Gent het woord te kunnen voeren. Ook hij herinnerde aan het bezoek der Gente naren in Leiden. Echter reeds in vroeger eeuwen heeft dit contact tussen beide steden bestaan en de burgemeester illu streerde zijn betoog met naar de Leidse lakenindustrie te verwijzen, die in de be ginne bevorderd is geworden door ae komst van Vlaamse handwerklieden naar de Sleutelstad. Ook Jhr. Van Kinschot sprak over de Benelux en de gunstige ge volgen van deze overeenkomst. Spreker dankte de heer Verhaest voor de gebo den gastvrijheid, die een nauwere vriend- schapttussen de bewoners van beide ste den bevordert, waarna zijn rede beslo ten werd met het spelen van het Wil helmus. De goedgeslaagde bijeenkomst werd gesloten met het drinken van een glas port. waarna de diverse groepen kennis gingen maken met hun tijdelijke gast heren. DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG Vlaamse boksers wonnenmaar Hollanders dwongen respect af. Dezelfde avond werd reeds een aan vang gemaakt met de wedstrijden en wij hebben ons eerst naar het Sportpalace begeven, waar de boksers elkaar rendez vous gaven. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat deze wedstrijden geen doorgang zouden kunnen vinden, want slechts vier van de acht aangekondigde militaire boksers waren op het appèl verschenen. En daar de edele kunst van het zelfverdedigen in Gent zeer populair is, zaten de orga nisatoren even lelijk te kijken. In aller ijl heeft men toen Belgische boksers uit de omgeving moeten recruteren om het programma vol te maken. Gelukkig kwam op het laatste moment de Haagse pigulist Schoenmaker nog opdagen en men zegt wel eens „lest best", hij was n.l. de enige Hollander, die het tot een overwinning kon brengen. Buiten Schoe- maker wist alleen de Amsterdammer Schagen tegen de Belgische half zwaar gewicht kampioen Rogiers onbeslist te boksen. Een prachtige prestatie overi gens, vooral wanneer men in aanmer king neemt dan Schagen 10 kg. lich ter 'woog, een verre reis achter de rug had en dat de Belg a.s. Woensdag als Sparring-partner van Jou Louis zal fun geren. Het sportieve Gentse publiek was het met de beslissing van de kamprech ters dan ook in geen geval eens en stak dit niet onder stoelen of banken. Overi gens mogen Kees Krijger, de leider van de boksploeg, en zijn mannen zeer te vreden zijn. De indruk die zij in Gent hebben achtergelaten was voortreffelijk en de pers was unaniem vol lof over hun zeer goede stijl. De Nederlanders bleken allen uit een betere school te komen dan de Vlamingen, die meer vechters zijn. Hun bewegelijkheid, voetenwerk en een linker, die onophoudelijk in beweging was. dwongen het nodige respect af. Terecht merkte een der bladen op „De Vlamingen hebben gewonnen, maar wij moeten met die zege niet te hoog van de toren blazen". Vooral Schoemaker. die in grootse stijl won. en Schagen, die hoewel met hoofd en schouders boven de vechtlustige Belg uitstekend- toch iets te veel in het defensief bleef, hetgeen hem waarschijnlijk de overwinning kost te. werden van alle kanten geprezen. De uitslagen van de partijen waren: Half zwaargewicht: Labaere (Brugge) w.o.p. v. Wezel (mil. jfamp. v. N.-Hol- land). Middeng§wicht: Van Parijs (Gent) w. o.p. v. Van Schaick (kamp. luchtstrijd krachten). v Lichtgewicht: Schoemaker (kamp. v. N -Brab.) w.o.p. v. Van Wiggelen (Gent) Half zwaargewicht: Rogiers (kamp. v. komd door de voorzitter, de heer Van Hoorde. Ook de ere-voorzitter van de club, tevens- voorzitter van de Belgische Schaakbond, de heer Dierman, was aan wezig en uitte o m. zijn bewondering voor de schitterende wijze, waarop in: Den Haag de wedstrijd om het wereld kampioenschap was verlopen, welk toumooi hij gedeeltelijk zelf had bijge woond. Onnodig te zeggen, dat de cap tain van de Leidse ploeg, de heer Herf- kens, in hartelijke bewoordingen ant woordde, daarbij namens alle medespe- lende Leidenaars een boekwerk voor de bibliotheek aanbiedend. U.V.S. maakte een beste beurt Van alle ploegen is UVS wel het beste voor de dag gekomen. Op het veld van La Gantoise waar onlangs nog de Zwaluwen tegen de Rode Duivels speel den boekten de blauw-witten een verdiende 2—0 overwinning op een sterke Gentse combinatie, bestaande uit spelers van La Gantoise (res.), Racing en Meulestede. Het vrij talrijke publiek heeft een ontmoeting te zien gekregen, die ver boven zijn verwachting uitging, want in Gent vertelde men eerlijk, dat men niet al te optimistisch gestemd was ujiuiiiccxv aauuicutiiu. •-** u„i Uit sportief oogpunt bekeken verliep over de verrichtingen van een hoi- de eerste ronde voor onze stadgenoten ongunstig en moest een 82 nederlaag v/orden geïncasseerd. Hetgeen echter geen verwondering wekte, want het valt nu eenmaal niet mee, na qpi 6 uyr 's morgens te zijn opgestaan en met een vermoeiende reis van 8 uur achter de rug, nog eens 5 uur achter het schaak bord de vereiste concentratie te tonen! Bij een volgende gelegenheid zal er dan ook naar "moeten worden gestreefd, dat op de dag van de reis niet behoeft te worden gespeeld. Een troost was, dat het juist de eerste- bord-speler Tummers was, die het enige volle winstpunt boekte. Mr Zonderland en Modderman speelden remise, maar landse 2de klasser. Hoe UVS de Gen tenaren uit de droom hielp, lazen wy voor U in het dagblad „Het Volk". Wij hebben de wedstrijd natuurlijk ook zelf gevolgd. Het blad begint met op te mer ken: „dat UVS voor een elftal, dat in de 2de klasse speelt, een grote indruk heeft gemaakt en blijk gaf een gaaf ploegverband te bezitten, terwijl ook technisch de Leidenaren heel wat in hun mars bleken te hebben. Zo hebben wij fraaie staaltjes voet bal van Fasel, Kantebeen. Koolhaas, Wallaart en van v. Duijl kunnen be wonderen, die op het gebied van bal techniek de Gentenaren veruit de baas waren." Bijna de gehele eerste helft had Nederland wint drielanden-tournooi. Nederland heeft op sensationele wijze het drielanden voetbaltournooi gewon nen door Engeland met 52 te ver slaan. Sensationeel, omdat hier 'een volkomen gewijzigde Nederlandse B- ploeg, technisch en tactisch, klassen hoger speelde dan Zaterdag tegen Luxemburg, van welk land slechts op het nippertje, met 1—0 werd gewonnen. De enige verklaring voor deze ge daanteverwisseling kan gevonden worden in het feit, dat de tegenstander een opbouwend spel demonstreerde en ook niet zo hard speelde als Luxem burg. Hierdoor geïnspireerd trok dit herboren Nederlandse elftal tot de aanval en het wonder van een algehele ommekeer voltrok zich op zo regel matige wijze, dat het technisch behoorlijk spelende Engelse elftal, dat echter de bezieling miste, die later het hoofdkenmerk van de Nederlandse ploeg zou worden, volgens de regelen der kunst geslagen werd. De Nederlandse ploeg, die Zaterdag een ondoordacht en primitief voetbal gedemonstreerd had, waarbij vrijwel elke pass onzuiver was, speelde thans de bal, zoals het behoorde, over de grond, terwijl de passes de juiste leng te hadden, waardoor een eenheid in de aanval ontstond, die onze spelers een 30 voorsprong bezorgde. Het eerste Nederlandse doelpunt na een kwartier spelen was het gevolg van zo'n zuiver gecombineerde aanval, waarbij Van der Tuin, die middenvoor speelde, zuiver langs de uitgelopen En gelse doelman inschoot. Een doelpunt, dat de Nederlandse ploeg zodanig in spireerde ,dat Engeland in feite niets vermocht in te brengen,- voordat 18 minuten later eerst Schaap en twee minuten daarna Engelsman met prach tige onhoudbare schoten gedoelpunt hadden. Het derde doelpunt was het werk van het drietal SchaapVan der TuinEngelsman. Deze eerste speelhelft was de be langrijkste van de wedstrijd, want hier werd niet alleen de hechte grondslag voor de uiteindelijke overwinning ge legd, maar hier zagen de 15.000 toe schouwers op het veld van Dulwich Hamlet F C. ook een vrijwel maohteloos Engels elftal tegen een betere ploeg ten onder gaan, zonder dat Engeland er ook maar iets tegen wist in te bren gen. De Britten begonnen heel wat agres siever in de tweede helft tegen een Ne derland, dat nu wel wat te veel op de 1 voorsprong bouwde. Het viel te betreu ren, dat de Engelse rechtsbuiten ge wond raakte en na enige minuten het veld verlaten te hebben verder maar «o'n beetje meehuppelde. Landman bevestigde zijn reputatie door alle Engelse aanvallen af te slaan, maar Terlouw, die Zaterdag tegen Luxemburg als spil goed had voldaan, en nu linksback speelde, was op de nieuwe plaats lang niet zo betrouwbaar, hetgeen dikwijls tot moeilijke situaties aanleiding gaf. Nadat Engeland ook in deze offensie ve periode geen succes had behaald, zakte 't peil van 't aanvalsspel opnieuw tot dat van voor de rust, met het ge- vplg,( dat onze voorhoede respectievelijk doorEngelsman (20 minuten na de rust) en Van der Tuin (28 minuten na de rust) de voorsprong op 50 wist te brengen. Een hernieuwde spurt der Engelsen bracht twee doelpunten: het eerste door een strafschop (wegens hands van Schaap) en het tweede door een uiterst snelle doorbraak, waarbij middenvoor Mc Ilvenny Landman te snel af was. De Nederlandse ploeg was voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Landman, doel; Van Bun en Terlouw, I kant scoorde de „Union''-voorhoede neg Kampioenschap van Nederland: PSV-Heerenveen 2-4; Go Ahead- Haarlem 1-2. Promotiewedstrijden. Emma-Excelsior 2-0; BMT-VCS 0-4; EBOH-BEC 2-0; Alphia-HPSV 2-5; VND-Lugdunum 5-3; Haastrecht-Moor drecht 1-3; Lekkerkerk-Naaldwijk 3-4; Celeritas-DRL 4-2; Dubbeldam-Dindua 1-0. Competitie, lste klasse. Distr. 4: Sittardse Boys- Eindhoven ,0-0 (BW kamp.). 2de klasse: Sliedrecht-Gouda 1-1. 4de klasse: Florrisant-DVC 5-0 (DVC moet degr.wedstr. spelen). Bekerwedstrijden. ADO-HVV 2-0; Quick-VUC 1-4; DHC Scheveningen 0-2; Unitas-ODS 1-1; Feyenoord-DCV 2-1; HDVS-Overmaas 2-0; Sparta-COAL 1-0; VFC-Neptunus 2-2; CW-Fortuna 2-3; Alphia-Woerden 0-3; Bodegraven-Alph. B. 3-1; LFC-SJC 1-0; DOCOS-Rouwkoop 2-0; DOSR- Lisse 1-2; Teylingen-BSM 2-1; Crom- vliet-L. en Sn. 5-3; Wassenaar-Spoor- wijk 3-0; SOA-WP 3-2: RKAVV-Wil helmus 0-2; BI. Zwart-Voorburg 4-1; DUNO-Rijswijk 2-0. Zaterdagmiddagvoctbal. Bekerwedstrijden. PTT-JAC 3-3; RAS-SIZO 2-4; Quick B-cëVD 2-2 'CSVD bekert verder): Duinoord-Rijnsb. Boys 2-4; SVOW-Die Haghe 3-0. Competitie. 3de kl.: ARC-Or. Wit 1-2. 4de kl.: 's-Gravesande SV-Ornas 3-0; Semper Alt-Katwijk 5-2. Slechte start van Lugdunum LUGDUNUM VERLIEST DOOR FALENDE ACHTERHOEDE. In- een teleurstellende wedstrijd, in het bijzonder vóór rust. verspeelde Lugdunum in haar eerste (promotie wedstrijd twee kostbare punten. De achterhoede, in vorige wedstrijden steeds het beste deel van het elftal, was nu volkomen uit vorm. Er werd niet de minste aandacht geschonken aan vol doende dekking, waardoor doorlopend enkele -spelers van VND vrij spel hadden. Reeds in de eerste min-uten wist keeper, Oudshoorn op schitterende wijze een kopbal te keren. Door een misverstand tussen Van Pijlen eh Van Es kwam de midvcor vrij voor doel. Zijn schot be landde echter tegen de paal, doch de linksbuiten wist toen te scoren (10). Lugdunum werd echter niet ontmoedigd en uit een corner wist Verhoeven de partijen weer op gelijke voet te brengen (11). Direct daarop kwam Verhoeven vrij voor de .keeper, doch door lang treuzelen ging deze kans verloren. De partijen wogen aardig tegen elkaar op, maar de achterhoede van Lugdunum was er volkomen uit. Bij een te lang zaam wegwerken van éen der Lugdu- num-halfs, kon- de rechtsbuiten voor zetten, waaruit de midvoor wist te doelpunten (21). Nog vóór rust wist de V.N.D.-rechtsbuiten met een geluk kig schot de stand op 3—1 te brengen. Na de hervatting kwam een geheel ander Lugdunnim-elftal in het veld. Toch wist V.ND. door haar linksbinnen nog te doelpunten (4—1). Hierna zette Lugdunum alles op alles en wist Ver hoeven met een scherp schot de ach terstand te verkleinen (4—2). Direct daarop scoorde Pardon uit een vrije trap <43). Onder enthousiaste toejui chingen van de aanwezige Leidenaars toog de Lugdunum-voorhoede ten aan val, maar niets wilde lukken. Kort voor het einde wist de V-N.D.-rechtsbuiten, toen de gehele achterhoede vobr ver meend buitenspel bleef staan, vrij ge- makkelijik te doelpunten (5-3). Met deze stand kwam ï\et einde en wil Lugdu num nog een woordje blijven meespre ken, dan dient zij tegen Rcodenburg uit een geheel ander vaatje te tappen. LUXEMBURGERS VfAREN TE STERK VOOR NOORDWIJK. Tweede Paasdag was de Luxemburgse tweede klasser „Union Sportive" te gast bij „Noordwijk". Al spoedig bleek, dat er een te groot verschil bestond in techniek en tactiek tussen belde ploe gen. Bovendien beschikte de buiten landse ploeg over een uitstekende stop- perspil. 't Systeemloze „kick and ritéh" spel van de Noordwijkers stak hierbij wel erg pover af. Alleen de- nieuwe Noordwijikse aanwinst, P. Hagenaars (ex-R.C.L.) en de back P. Noteboom, waren zo niu en dan. opgewassen tegen de Luxemburgers. De wedstrijd was 'n voortdurende demonstratie, waarin de snelle Luxemburgse ploeg, zij het met medewerking van de Noordwij k-doel- man, voor de rust viermaal wist te sco ren. ^Ja de hervatting zette Noordwijk alles op alles, om de achterstand in te lopen, maar strandde op de uitstekende Luxemburgse defensie. Aan de andere achter; Fanger, Beenhakkers en Tem ming. midden; Engelsman, Rijvers, Van der Tuyn, Schaap en Clavan, voor. Nederland heeft dus het tournooi ge wonnen met 4 punten uit 2 wedstrijden, voor Engeland met 2 punten en Luxem burg 0 punten. eenmaal, zodat de wedstrijd eindigde in een 50czege van de gasten. Na afloop van de wedstrijd werden de spelers door de Vereniging Vreemdelin gen Verkeer in hotel Royal onthaald. De Luxemburgers namen de nieuwste fol ders over de badplaats mee naar huis. Alphia kansloos tegen H.P.S. V. Ook de tweede promotiewedstrijd is voor de Alphianen cp een desillusie uit gelopen. Nu waftn het de Haagse poli tiemannen die de hoop in de Alphense gelederen op wrede wijze de bodem in sloegen. Zelfs toen het 20 vcor de thuisclub was, vermocht dit nog geens zins de Hagenaars te verontrusten. In tegendeel, rustig speelden zij verder en bouwden hun aanvalien op. De Alphia- achterhoede maakte het hen daarbij niet al te lastig. Toen dan ook na de doelpunten van Goedhart en De Hoed het eerste teken van de kracht der Ha genaars in de vorm van een doelpunt kwam (2—1), ging de Alp'nia-defensie zo niogeiijk nog onzekerder spelen. Fqut op fout weid gemaakt en het viel dan ook niet fe verwonderen, dat de rust met gelijke stand in ging. Hoewel Alphia na de hervatting de vrij sterke wind in de rug had, waren het tcch de bezoekers die het spel ge- Heel in handen namen. Elk initiatief werd de thuisclub ontnomen en 't leek een kwestie van tijd te zullen worden vcor de Hagenaars de leiding zouden overnemen. Dit gebeurde dank zij de hulp van doeiman Kramer, die bij een schot op zijn doel zo onhandig met de bal omsprong, dat deze tenslotte in zijn eigen doel terecht kwam (2—3). Na een korte opleving der thuisclub wist HPSV opnieuw van een fout in de Aiphia-de- fensie te profiteren en werd het 2—4. Alphia speelde r.u een verloren wed strijd en met een hard schot van Zand bergen werd het zelfs 2—5. Met deze uitslag kwam tevens het einde. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Abe Lenstra excelleerde Heerenveen heeft de kampioenswed strijden zeer goed ingezet. De verre trip naar Eindhoven leverde de Noordelin gen de volle buit op envolkomen verdiend. De Heerenveners begonnen succesvol. Abe Lenstra wiaL in de eerste minuut, na fraai same;ia|>el met Jonkman, de score te openen en na ruim een kwar tier spelen, gaf Abe een staaltje voetbal ten beste, dat de bijna 20.000 bezoekers in extase bracht. Reeds op het midden veld speelde hij de bal in samenwerking met Bosscha keurig vrij. Een hele ris van PSV-ers werd gepasseerd, Lenstra gaf een afgemeten pass naar de vrij staande Jonkman, die Steiger geen schijn van kans gaf, Na de rust kwam PSV gevaarlijk opzetten en wat in de eerste helft niet gebeurde,- geschiedde nu er werd geschoten gevolg; na 2 minuten een verrassend doelpunt van middenvoor Bloemsma (1—2). Dit had de kentering kunnen beteke nen als niet 3 minuten .later Flierman, de PSV-back, een gemakkelijk te keren bal had gemist. Hoffman snelde toe en alle illusies van PSV waren vervlogen. (13). Tien minuten later sneed Lenstra weer door de PSV-defensie en besloot zijn spel met een onhoudbaar schot. Wel zette PSV alles op de aanval en kon Bloemsma de stand nog op 24 brengen, maar het was al te laat om de bakens nog te verzetten, Haarlem won op 't kantje 20.000 toeschouwers, die het Go Ahead veld omzoomden, hebben in een meer spannende dan fraaie wedstrijd de Haarlemmers met 21 de baas zien blijven over de Deventernaren. Meer spannend dan fraai, zo was het inder daad. Het enige fraaie kwam af en toe van de Haarlemmers, die qua techniek en positiespel de thuisclub de baas wa ren en wier voorhoede vaak aardige steltjes van aanvalsspel te zien gaf, maar die toch niet bijster productief bleek te zijn. Het moet trouwens ge zegd worden, dat Haarlem het opmerke lijk kalm aan deed. Er zat weinig vuur in de ploeg, die blijkbaar gemeend had Go Ahead door een betere techniek en spelopvatting wel de baas te kunnen blijven. Maar de Deventernaren hebben in de afgelopen competitie al heel wat wedstrijden door hun uitstekend moreel gewonnen en dat moreel sprak ook nu een woordje mee. Want zelfs, toen de Deventernaren een 2—0 achterstand hadden moeten boeken, gaf de ploeg, aangemoedigd door de duizenden sup porters, de moed niet op. De Deventer naren moesten het van hun harde wer ken hebben en zij hebben zich dan ook voor 100 procent in de strijd geworpen. Het gevolg was, dat de rollen na de rust in de eerste helft hadden de Haarlemmers het beste van het spel ge had omgekeerd waren. In die tweede helft onstonden er zo veel gevaarlijke momenten voor het heiligdom van Kluit, dat een doelpunt niet kon "uit blijven. Acht minuten na het begin had linksbuiten Groeneveld met een kopbal uit een hoekschop voor Haarlem ge doelpunt en 20 minuten in de tweede helft had Bmlt een strafschop ingescho ten, toen Roozen, die alleen voor Brand stond, ongeoorloofd werd aangevallen. Toen kwam het grote Go Ahead offen sief dat echter juist iets te laat werd ingezet. Kolkman, de linksbuiten der Deventernaren, kogelde fraai in en on getwijfeld zou Go Ahead een gelijk spel uit het vuur hebben gesleept, indien Jan Kolkman's schot iets lager gericht ware geweest. Nu trof de bal de lat en bleef het 21 voor de Haarlemmers. Brieven aan jongeren. BESTEED JE VRIJE TIJD NUTTIG! Deze week meest ik 's avonds naar een bijeenkomst toe. Ik fietste door de Steenstraat en de Haarlemmerstraat naar het huis, waar eefl bespreking ge houden zou worden over het organise ren van kampeerweken in de zomerva- cantie. Eén ding trof me. Overal zag ik groepjes jongens staan. Ze waren druk aan het bomen of stonden alleen maar op de .rand van het trottoir een siga retje te roken. Ik weet niet, of ze er elke dag staan, want dat zou ik jam mer vinden. Ik stapte van m'n flets, stak ook een sigaretje cp en probeerde een praatje aan te knopen. We spraken met elkaar over de politiek. Allebei wa ren we het er over eens, dat we in 1945 wel onze vrijheid hadden teruggekregen, maar dat het allesbehalve rustig was m de wereld. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije lagen nog vers in het geheugen. „Mijnheer" zei hij, „wat zal ik me uitsloven voor m'n werk? Er is toch geen toekomst meer voor ons jongeren." „Nqg, ze moeten mij niet wijsmaken, dat het nodig is je best te doen." „Ik werk, omdat het moet, maar .om half zes zeg ik basta." „Bovendien, wat heeft het voor zin? Volgend jaar moet ik in dienst." Zo ging hij nog even door, maar ik kon niet nalaten ook iets te zeggen. Ik begreep zijn te leurstelling. Wat er in de wereld ge beurt, is inderdaad voldoende reden om" bezorgd te zijn. Maar wie is de wereld? zei ik tegen hem. Dat z(jn JU en <k en alle mensen, die op deze aarde leven. En als we teleurgesteld zijn', moeten we met elkaar proberen om van deze we reld iets goeds te maken. Zeker, dat zal niet zonder moeilijkheden, kunnen ge beuren. Maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Alleen als we laten zien, dat er pit in ons zit, zullen we een betere maatschappij knn n en krijgen. Daartoe moet ieder zyn krach ten inspannen. Ik stond op het punt verder te fietsen, maar één ding wilde ik hem nog zeggen. Ik zei: Probeer ook je avonduren nuttig te besteden, want tijd Is geld. Ik hoop, dat hU m'n raad opvolgt. Een onderwijzer zei tenminste altijd tot ons: Tot je 21ste jaar moet Je al je tUd besteden om je te ontwikkelen. Daarna kun je wel eens een paar vrije avonden in de week nemen. Ik heb zijn raad opgevolgd en dat viel niet altijd mee. Nu ik er achter sta, heb ik er geen spijt van en ik zou iedereen, die dit leest, cp het hart willen drukken: neem ook voor je avonduren iets onder han den, waarmee je in je leven je voordeel kunt doen. Aan een betere wereld moet iedereen meewerken, ook jU! Tot de volgende week F. VOETBALTOURNOOI RAAD VAN ARBEID. Het jaarlijks voetbaltournooi van de Raad van Arbeid, Zaterdag in de Leidse Hcut georganiseerd, had een vlot en spannend verlocp. De uitslagen lulden: Afdeling A: Rotterdam I—Haarlem 2—1; Amersfoort—Dordrecht 1—2; Rot terdam I—Dordrecht 10; Haarlem— Amersfoort 22-; AmersfoortRotter dam I 00; Dordrecht—Haarlem 3—1. Winnaar werd Rotterdam 5 punten, Dordrecht 4 punten. Afdeling B; LeidenAmsterdam 02; Rotterdam II—Utrecht 00; Leiden— Rotterdam II 40; UtrechtAmster dam 01; UtrechtLelden 23; Am sterdam—Rotterdam II 6—0. 1. Amster dam 6 punten; 2. Leiden 4 punten. Mevr. Krul, dameskampioen turnen 1948 Met 2',4 punt voorsprong heeft mevr. B. Krul-Van aer Nolk Van Gogh (Do- nar, Den Haag) te Amsterdam tijdens de nationale dames tumkamploenschap- pen vóór mevr. A. Loskamp-Paesens (DOS, Amsterdam) die tweede werd, de kampioenstitel veroverd. Er waren 30 inschrU vingen. De leden van de Olym pische ploeg, waaronder de kampioene van het vorig jaar, mevr. Keil-Bonnet, mochten in verband met de komende spelen te Londen dit Jaar niet aan de kampioenschappen deelnemen. De strijd tussen mevr. Krul en nfevr. Loskamp duurde nagenoeg de gehele middag. Nadat 4 van de 6 nummers waren beëindigd was het puntenaantal van beiden vrijwel gelijk. Aan rek en ringen had mevr. Krul in haar rivale de meerdere moeten erkennen (rek: 17.9 tegen 16.7 pnt., ringen: 18.4 "tegen 17.6 punten). Het vijfde nummer, de vrije oefeningen, gaf de doorslag en de kam pioene nam bijna 3 punten voorsprong, die mevr. Loskamp ondanks een iets beter brugnummer niet meer kon in lopen. ROEIEN. Willem 3 wint Head of the River in recordtijd. In de nieuwe recordtijd van 26 min. 58.5 sec. heeft Willem III Maandagmid dag de 15e Head of the River, het 8 km lange af stands kampioenschap van de Amstel, gewonnen en daarmede voor de 3de maal in successie beslag gelegd op de Poseidon Jubileum Wisselbeker. Het oude record stond sedert 1936 op naam van Nereus met 27 min. 11 sec. Onbetwist toonde de ploeg van Wil lem III zich de sterkste, terwijl de winnaars het oude record met niet minder dan 12.5 sec. verbeterden, bleef de ploeg van Nereus, dde tweede werd, er ruim 38 seóonden boven. In dg tweede divisie werd Laga 2 eerste ln 27 min. 53.2 sec., een bijzonder fraaie prestatie, wanïfeer men bedenkt, dat Laga 1 in de eerste divisie met een slechtere tijd 28 min. 4.2 sec., cp de derde plaats beslag legde. De uitslagen luiden: le divisie: 1. Willem III: 26 min. 58.5 sec. (nieuw record); 2. Nereus: 27 min, 49,8 sec.; 3. Laga: 28 min. 4.2 sec.; 4. De Hoop: 28 min. 19 sec.; 5. Het Spaar- ne: 28 min. 36 sec. 2e divisie: 1. Laga 2: 27 min. 53.2 sec.; 2. Nereus 2: 28 min. 12 see.; 3. Njord: 28 min. 24.5 sec.; 4. Het Spaarne 2: 23 min. 25.7 sec.; 8. Njord 2. WATERPOLO. INDELING DER LEIDSE PLOEGEN. Voor de Zomercompetitie van de KNZB zijn de Leidse zeventallen als volgt ingedeeld; 2e klasse, afd. B: De Zijl 1. AZPC 1, Forel 1, Gouwe 1, Neptunus (Am.) 1 Idem afd. C: LZC 1, DZV 1. Haar lem 1. Maas 1, SZC 1. 3e klasse, afd. D: Sleutelstad 1, AZC 1, UWV 1. Vitesse 1. WZC 1. Res. 2e klasse C: LZC 3, De Zijl 2, HVGB 9» Merwede 3, Nereus 3. Res. 2e klasse D: LZC 2. DVZ X Merwede 2. RZC 3. SVH 3. Res. 3e klasse, afd. E: De Zijl 3, DWR 3, DWT 2, Haarlem 3. VZVZ.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5