Tsjecho - Slowakije in Veiligheidsraad WEERBERICHT De Nationale Feestrok Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 23 MAART 1948 No. 2634^ ELEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; fled. 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no.: 57055 Papanek toegelaten De Veiligheidsraad heeft met negen tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en Ockraine) besloten dr Jan Papanek. de door Praag ontslagen Tsjecho- Slowaakse vertegenwoordiger bü de V.N. toe te laten bü de behandeling van de door Chili officieel ingediende klachf omtrent Tsjecho-Slowaküe. Het voorstel tot toelating was inge diend door Argentinië. Onder applaus van het publiek nam Papanek plaats aan de conferentietafel. Papanek verklaarde, dat, „het proces van vernietiging van de Tsjecho-Slo- waakse democratie reeds voor het einde van de oorlog door de Sovjets en de communisten begonnen werd". Als voor beelden noemde Papanek: 1. Na de be vrijding werd een Tsjecho-Slowaakse regeringsdelegatie door de Sovjet-Rus sische militaire macht verhinderd con tact op te nemen met de Karpaten-be volking; 2. Toen Benesj en z(jn advi seurs in 1945 in Moskou kwamen, dre ven de communisten met behulp van Sovjet-Russische druk hun eigen op- bouwprogram door en deden commu nisten benoemen in sleutelposities van de. regering. 3. De Sovjet-Russen trok ken de contróle op de Tsjecho-Slowaak se uraniummijnen aan zich. 4. Sovjet-* Russische druk noodzaakte het Tsjecho- Slowaakse kabinet van het besluit tot deelneming aan het plan-Marshall te rug te komen. Papanek verklaarde, dat Benesj hem zelf verteld had, dat hy tijdens zyn be zoek aan Moskou in 1945 gedurende enige tyd door Sovjet-Russische solda ten in afzondering werd gehouden. Te- zelfdertyd, aldus Papanek, werd tot Jan Masaryk, die zich te San Francisco bevond, door Molotof de bedreiging ge richt, dat de Sovjet-Unie de betrekkin gen met Tsjecho-Slowakije zou verbre ken, wanneer de regering niet de aan wijzingen van de Sovjets opvolgde. Dr Papanek verzocht de Veiligheids raad president Benesj naar de V.N. uit te nodigen om bevestiging te geven van ,.het feit, dat hü gedwongen was de dictatuur van Gottwald te aanvaarden, omdat hy het verschrikkeiyke bloedbad, dat anders het gevolg geweest zou zyn, niet op zyn verantwoording wilde nemen". Papanek zeide verder: „Ik wys alle beweringen, dat Benesj een vrü man zou zijn, van de hand. Wanneer hy vrij was, zou hy afgetreden zyn. Voorts betoogde Papanek, dat de coup in Tsje- cho-Slowakye meer betekende dan een binnenlandse aangelegenheid. Hij zeide, dat zich tydens de coup Sovjet-Russi sche agenten bevonden onder de gewa pende groepen in de straten van Praag en dat getuigen hiervan, thans in Duits land of in Londen verblijvend, zich be reid verklaard hadden voor de Veilig heidsraad verklaringen af te leggen. Papanek verklaarde voorts, dat hy gehandeld had in het grootste belang van zijn volk: „Ik ben gehouden aan de belofte, die ik wijlen Jan Masaryk deed en waarbü ik hem beloofde de stry'd voort te zetten als hy het niet langer kon doen". Ook verklaarde Pa panek. dat Polen aanvankelijk er in had toegestemd aan de conferentie over het plan-Marshall deel te nemen. Het be sluit werd echter niet bekend gemaakt. Vassily Tarasenko (Oekraïne) zeide, dat al het rumoer en de krokodillentra nen over de z.g. Sovjet-interventie in Tsjecho-Slowakye de aandacht moesten afleiden van de Amerikaanse interven tie in Azië, Europa en Latüns-Amerika. Santa Cruz (Chili) en dr Arce (Ar gentinië) protesteerden beiden tegen wat ay noemden de „onbeschaamdheid" van enkele beschuldigingen van Tara senko. Ten slotte sprak sir Alexander Cado- gan, de Britse vertegenwoordiger. Hy zeide: „Er zijn grenzen waar bul ten het getij van de Sovjet-Russische expansie in Europa niet komen mag en waar achter het moet worden afge damd. Welhaast iedereen in de wereld zal van harte hopen, dat dit gebeuren kan met vreedzame middelen, doch er bestaat een niet te miskennen risico, dat deze hoop niet vervuld zal worden. By het beoordelen van deze kwestie moeten wü zorgvuldig, nauwkeurig en objectief zyn, doch boven alles moeten wy er voor oppassen, ons niet te ge- - makkelijk voor de gek te laten houden'" Sir Alexander zeide, dat de raad geen absoluut bewü's voor Sovjet-Rus sisch ingrijpen in de Tsjecho-Slowaakse crisis kon verwachten, doch dat het voorbeeld van wat de Sovjet-Unie in andere landen had gedaan als achter grond genomen moest worden. „Wij weten b.v. omtrent voorbereidin gen welke gemaakt worden om de com munisten in Italië te helpen", aldus sir Alexander. „De Italiaanse regering heeft wape nen ontdekt, welke uit Joego-Slavië voor de Italiaanse communistische par ty in de laatste weken zyn ingevoerd". „De laatste coup in Tsjecho-Slowa kye. zeide sir Alexander verder, is in zyn werk gegaan volgens de al te typi sche communistische techniek. Het is algemeen bekend dat de communisti sche partyen haar ordersuit Moskou ontvangen. Kunnen wij aannemen, dat zulk een dapper volk als de Tsjecho- Slowaken zyn democratische rechten zou prysgeven, wanneer niet een be dreiging met een overweldigende macht tegen hen gebruikt zou zün". Hedenavond voortzetting van het debat. Dr Houdek, de nieuwe Tsjecho-Slo waakse vertegenwoordiger bij de V.N., heeft verklaard, dat hy niet zal verzoe ken door de Veiligheidsraad te worden gehoord. Hij geloofde niet, dat president Benesj voor de raad getuigenis zou wil len afleggen. Houdek zei, dat naar de mening van zyn regering „de gebeurte nissen, die de laatste paar weken in Tsjecho-Slowakije hebben plaats gehad, zaken van binnenlandse jurisdictie zijn, die alleen Tsjecho-Slowakye aangaan. D.eze aangelegenheid valt niet binnen de bevoegdheden van de raad". Hulp aan Oostenrijk, Frankrijk en Italië 55 MILLIOEN. De commissie voor de toewüzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een financiële noodwet voor gesteld, die een voorstel tot het onmid dellijk verlenen van 55 millioen dollar aan Oostenryk, Frankrük en Italië be helst, hangende de uiteindelijke goed keuring van de wet op de hulp aan het buitenland. Dit is hetzelfde bedrag, dat president Truman enkele weken geleden heeft voorgesteld. Volgens de commissie zal het oor spronkelijke bedrag van 522 millioen dol lar, dat aan het eind van het vorig jaar voor de winter werd toegewezen. 25 Mrt. op zyn en zyn er geen andere gelden be schikbaar om het hulpprogramma gaan de te houden, totdat de wet voor het herstel van Europa van kracht wordt. (Naar verwachting begin April). Enige weken geleden werd de kool uit de Streek voor het vee gegooid, daar er geen uitvoer was en he binnenlandse markt niets afnam. Thans is er weer volop bedrijvigheid aan de Streek, want er wordt weer uitgevoerd en de kool brengt nog een goede prüs op. De Berlijnse Bestuursraad AMERIKAANSE SENAAT KEURT BELASTINGVERLAGING GOED. De Amerikaanse Senaat heeft met 78 tegen 11 stemmen het wetsontwerp in zake belastingverlaging met een bedrag van 4.8 milliard dollars goedgekeurd. Het wetsontwerp is onmiddeliyk door gezonden naar het Huis van Afgevaar digden. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdryvende wolkenbanken, doch droog en enigszins schraal weer met zwakke, af en toe nog matige wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. k MAAKT. Zon op: 6.34 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 18.13 uur; onder: 6.45 uur. (E.K Hoogwater te Katwük te 3.12 en 15.30 u. I ranseld. IS RUSSISCHE BESLISSING DEFINITIEF? Een hooggeplaatste Sovjet-Russische functionaris te Berlijn heeft verklaard, dat nog geen beslissing was genomen of de Sovjet-Unie definitief haar vertegen woordigers uit de geallieerde bestuurs raad voor Duitsland al dan niet zal terugtrekken. Op het ogenblik konden de Sovjet-Russen de vergaderingen niet bijwonen „vanwege drukke werkzaam heden". Britse ambtenaren van de bestuurs raad achten het mogeiyk, dat de Sov jets het apparaat in stand willen hou den totdat de kwestie van de geldsane- ring ter sprake komt. Deze kwestie, al dus de Britse zegslieden, zou voor de Sovjet-Russen een veel beter argument voor een breuk kunnen opleveren dan de weigering van de Westerse mogend heden de Londense besprekingen te berde te brengen. Generaal Lucius Clay, Amerikaans militair bevelhebber in Duitsland, heeft naar aanleiding van de Jongste gebeur tenissen te Beriyn verklaard: „Wij had den het recht naar Beriyn te komen en hebben het voornemen te blijven". Vol gens Clay kan pas over enige dagen gezegd worden, wat de eigeniyke beteke nis is van het terugtrekken der Sovjet- Russen uit de geallieerde bestuursraad. Clay is van oordeel, dat de Sovjet-Unie de gang van zaken niet doelmatiger kan tegenwerken door het uitstellen dan door het bywonen van büeenkomsten en dat het voor de wereldgeschiedenis niet veel zal uitmaken, of de.Sovjet- Russen hun medewerking aan de geal lieerde bestuursraad biyven ontzeggen, ..daar deze raad in het afgelopen jaar te Beriyn niets heeft tot stand ge bracht". Volgens een bericht van de Daily Express uit Berlijn zal veldmaarschalk Montgomery, chef van de* Britse gene rale staf, aan het eind van de week een bezoek brengen aan Duitsland en even tueel aan maarschalk Sokolovsky. Bidault bij De Gasperi De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en de Italiaanse pre mier De Gasperi, ontmoetten elkaar gisterochtend in het veertiende eeoiwse klooster in Crea (Noord-Italië) en had den een onderhoud van meer dan twee uur over het Zaterdag gesloten Itali aans-Franse accoord en het drie-mo gendheden voorstel inzake Triëst. In diplomatieke kringen werd gezegd, dat de beide ministers tevens spraken over de mogelijkheid om Italië op te nemen in de West-Europese unie voor het geval De Gasperi herkozen wordt. WEER EEN AANSLAG IN PALESTINA. In het dicht bevolkte Arabische kwar tier in het Oosteüjk deel van Haifa heeft zich gistermiddag een zware ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan een ge heel woningblok ingestort is en vele ge bouwen beschadigd zün. Men vreest, dat er vele doden en gewonden zyn. Volgens het politierapport zouden Jo den in legeruniformen twee vrachtauto's voorafgegaan door een jeep, in een Ara bische straat gereden hebben en na de auto's tot stilstand te hebben gebracht in de jeep ontkomen zyn. Men is van mening, dat deze daad een represaille is op het bombarderen van de Joodse ha- venwyk. 34 uur eerder gepleegd. Ook elders hebben weer tal van bot singen plaats, waarbü slachtoffers vie len. Twee Britse soldaten zyn dood ge- Sramek en Hala gearresteerd ,Mgr Jan Sramek, de voormalige Tsje- oho-Slowaakse vice-premier, en Mgr Mala, de voormalige minister van Pos terijen, zyn Zondag gearresteerd, toen zü poogden zonder toestemming per vliegtuig Tsjecho-Slowakye te verlaten, aldus is te Praag officieel medegedeeld. Ook twee vreemdelingen werden op het vliegveld aangehouden. Volgens radio-Praag waren Sramek en Hala in het bezit van een grote som aan Tsjecho-Slowaakse en buitenlandse valuta. Behalve de twee genoemde vreemdelingen is nog een aantal andere personen gearresteerd in verband met hulpverlening aan de twee voormalige ministers by hun ontvluchtingspoging. Volgens de mededeling hadden de twee ex-ministers de beschikking gekregen over het vliegtuig, dat hen mee had moeten voeren, met de hulp van diplo matieke ambtenaren van een „zekere vreemde mogendheid". Het actie-comité van de Tsjeoho-Slo- waakse volksparty heeft besloten mgr Sramek, op grond van zyn poging tot ontvluchting, te royeren. Mgr Hala is reeds 6 Maart j.l. uit de party gesto ten. Mgr Sramek is de stichter en. sedert 1918, voorzitter van de Tsjecho-Slo waakse Christeiyke Volkspartij. Van de oprichting van de Tsjeoho-Slowaakse republiek af heeft mgr Sramek deel uitgemaakt van de regering. Na de be zetting van Bohemen en Moravië trad hy naast president Benesj op als leider van het Tsjecho-Slowaaks verzet in ballingschap, dat te Parijs gevormd werd en daarna als voorzitter van de Tsjeoho-Slowaakse regeringsraad in de vreemde, welke na de ineenstorting van het Poolse front te Londen werd in gesteld. Na zijn terugkeer in Tsjecho- Slowakije, tezamen met Benesj, werd hij vice-premier onder Fierlinger en daarna onder Gottwald. Door ziekte werd hU later gehinderd ln zijn werk zaamheden, doch enkele maanden gele den besloot hü toch persooniyk de ver kiezingscampagne voor de Volkspartij te leiden. In de weken, welke aan de regiemswisseling voorafgingen nam hy stelling tegen de communistisohe party. Socialistische conferentie te Selsdon boycot Haags congres TEGENCONFERENTIE TE PARIJS OP 23 APRIL. De afgevaardigden op de internatio nale socialistische conferentie over het plan-Marshall te Selsdon (by Londen) zyn het eens, dat de deur moet worden open gelaten voor het deelnemen van Oost-Europese landen aan het Europees herstelprogramma. De volgende resoluties werden aange nomen 1. Aan hulp volgens het plan-Mars hall mogen geen politieke verplichtin gen worden verbonden. 2. Het Spanje van Franco moet men uitsluiten. Eenstemmig; werd besloten het Con gres voor een Verenigd Europa, dat in Mei te Den Haag onder ere-voorzitter- schap van Churchill gehouden zal worden te boycotten en op 25 April te Parijs een tegenconferentie van so cialistische partijen betreffende de eenheid van Europa to houden. Intussen is voor het komende congres te Den Haag een comité van ontvangst gevormd. Het uitvoerend comité hiervan bestaat uit de volgende damès: mej. An na C. Schippers, voorzitster; mevr. H. G. van Anrooy—De Kempenaer, plv. voorzitster; mevr. P. H. de WeerdDe Jong. secretaresse; mevr; E. CijferBun- ge mevr. mr B. J. A. de Kanter-Van Het- tinga Tromp; Gravin van Limburg Sti- rum-Gütermann; mevr. A. C. Mayer Landmann; mej. H. M. Scheffer en mevr. J. F. VerheyNeumeyer. Voorts zyn uitgenodigd om zitting te nemen in het comité van ontvangst ver tegenwoordigsters van de 15 vrouwen verenigingen, welke zyn aangesloten by het Haags contact. STAATSREGELINGEN SURINAME EN CURACAO IN DE EERSTE KAMER De Eerste Kamer zal onmiddeliyk na de Paasvacantie beginnen met de be handeling van het ontwerp tot herzie ning van de staatsregelingen van Suri name en Curasao. Joego-SIavië wil Triëst ruilen voor Gorizia De Italiaanse regering heeft de rege ringen van Engeland, de V.S. en Frank rijk doen weten, dat zij het voorstel be treffende de teruggave van Triëst aan vaardt. De Italiaanse minister van buitenland se zaken, graaf Sforza, heeft in een ra diorede de erkenteiykheid van Italië jegens de drie landen geuit. Joego-Slavië heeft echter krachtig ge protesteerd tegen de wijze waarop de re geringen van Engeland, de V.S. en Frankrük de kwestie van herziening van het vredesverdrag met Italië met be trekking tot de toekomst van Triëst heb ben opgeworpen, zonder Joego-Slavië als meest-betrokkene, zelfs te kennen. Het protest was vervat in een nota, die de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Simic, aan de gezanten van Engeland, Frankrük en de V.S. te Belgrado ter hand heeft gesteld. De nota constateert, dat het indienen van een dergelyk voorstel tydens de ver kiezingscampagne in Italië slechts kan dienen om de chauvinistische haat je gens het Joegoslavische volk te vergro ten en de interne betrekkingen in Italië te vergiftigen. Joego-Slavië heeft er in toegestemd rechtstreeks met Italië onderhandelin gen te voeren over de kwestie-Triëst, op basis van de besprekingen tussen Tito en Togliatti. De besprekingen werden zestien maan den geleden gevoerd. Bij die gelegenheid bood Tito aan Triëst bij Italië te doen inlijven wanneer aan Joego-Slavië Go rizia, in het Noorden van het vrüe ge bied, zou worden gegeven. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken zeide in commentaar op de Joegoslavische suggestie van uitruil van Triëst voor Gorizia: Joego-Slavië zegt, Iets, wat het niet bezit, te willen geven in ruil voor iets, dat het wil hebben". ZUIVERING ONDER DE SOCIALISTEN. De politieke commissie der Hongaarse sociaal-democratische party heeft een stemmig besloten alle banden met het internationale Socialistische comité te Londen te verbreken. De voorzitter der Tsjechoslowaakse sociaal-demopratische partij, Fierlinger, en de secretaris-generaal, Lindauer, heb ben eveneens bekend gemaakt, dat hun partij uit het internationale socialisti sche comité zal treden. Prof. mr dr G. W. J. Bruins overleden FINANCIEEL EXPERT VAN WERELDREPUTATIE. Gistermorgen is te Washington na een ernstige operatie overleden prof. mr dr G. W. J.'Bruins, Executive Di rector voor Nederland en Zuid-Afrika van het Internationale Monetaire Fonds en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. (Wereld bank). Prof. Bruins werd op 6 Juli 1883 te Zutphen geboren. Hy studeerde rechts wetenschappen aan de Leidse Universi teit, waar hy in 1905 promoveerde tot doctor in de reohtswetenschaippen met een dissertatie over de rechtsgrond der schadevergoeding en in 1908 tot doctor in de staatswetenschappen op stellin gen. Van 1906 tot 1913 was hij werkzaam op de Provinciale Griffie van Zuid- Holland, laatsteiyk als hoofdcommies, ohef van de afd. Financiën. Van 1913 tot 1924 was hy hoogleraar aan de Ned. Handelshogeschool te Rotterdam en van 1924 tot 1930 internationaal com missaris der Reichbank te Beriyn on der het Dawes-plan, terwyl hy in 1931 enige maanden is opgetreden als advi seur van de Oostenrykse Nationale Bank. Sedert 1926 was Prof. Bruins konink- !yk commissaris van de Ned. Bank, in 1933 werd hy lid van de Economische Raad en in 1934 president van het Ned. Clearing Instituut. Op 18 Maart 1946 werd prof. Bruins, die in Amerika ver toefde, door de raad van gouverneurs te Savanneh benoemd in de reeds hier boven genoemde functie. Prof. Brum's plaatsvervanger Willèm Koster, zal tot de benoeming van een nieuwe directeur zijn functie waarne men. VROUW BEROOFDE „OUDEN VAN DAGEN" TE DEVENTER. De recherché te Deventer heeft de hand gelegd op een dievegge, de 35-j. gehuwde vrouw V., die een lange reeks van diefstallen op haar geweten heeft, gepleegd in de grote gestichten voor oude lieden te Deventer. Zy kwam daar geregeld binnen, liep de gestichtsgangen door en sloop in kamers, waar op dat ogenblik niemand was.' Daar roofde zy geldsommen, linnengoed, sieraden, huis raad en distributiebescheiden. De om standigheid, dat de oudjes de gewoonte hadden by hun afwezigheid de sleutel van hun kamers aan de buitenzyde der deur op de gang te hangen, maakte het de dievegge gemakkeiyk een grote buit weg te slepen. ME VRÓUW ROOSEVELT LOGEERT IN PALEIS SOESTDIJK. Mevr. Eleonore Roosevelt zal geduren de haar verblijf van twee drie dagen in ons land, in de tweede helft van April, in het paleis Soestdljk logeren. JFaf er in Indië gebeurt DE NIEUWSVERSTREKKING DER COMMISSIE V. G.D. In het communiqué van de Commis sie v. G.D. van gisteren wordt o.a. ver nield, dat de voorzitter in de vergade ring van de agenda-commissie heeft medegedeeld, een telegram te hebben ontvangen van de heer Trygve Lie, waarin deze mededeling doet van het protesttelegram aan zyn adres, afge zonden door het comité van de buiten landse persvertegenwoordigers te Bata via, houdende een protest tegen de on voldoende nieuwsverstrekking vanwege de Commissie v. G.D. aan de pers. Trygve Lie deelt mede, dat deze kwesties, behoren tot de competentie van de Commissie v. GD. De Nederlandse- en de Republikeinse delegaties zyn volkomen bereid, het secretariaat van de Commissie v. G.D. behulpzaam te zijn by een vermeerde ring vah aantal en volume der pers communiqués, hoewel zy geen reden zien om verandering te brengen in de huidige procedure van het secretariaat der Commissie jegens de pers. INSTALLATIE NIEUWE MINAHASARAAD. De minister-president van Oost-Indo- neslë. Anak Agoeng Gde Agoeng. heeft gistermorgen te Menado de nieuwe Mi- nahasaraad geïnstalleerd. Amsterdamse raadsfracties dienen motie in COMMUNISTISCHE WETHOUDERS VERZOCHT UIT TE TREDEN. De voorzitters van alle fracties in de Amsterdamse gemeenteraad, behalve die der CPN, zullen in de zitting van morgen by monde van de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie een motie indienen, waarin de beide communis tische wethouders worden verzocht hun zetels ter beschikking te stellen, om dat zo zal it) de motie tot uitdruk king worden gébracht zy gekozen zün in het vertrouwen, dat zü als de mocraten zouden handelen, welk ver trouwen nu niet meer aanwezig is. DE BEGRAFENIS VAN OUD-MINISTER Dr G. W. M. HUYSMANS. Gistermiddag halfvier arriveerde te te Eindhoven het stoffelijk overschot van oud-minister dr G. W. M. Huysmans. Onder het zingen van plechtige gezan gen werd de kist door de leden ten gra ve gedragen. Nadat de absoute was ver richt werd de kist, bedekt met kransen, in het graf neergelaten. Hierna werd voor de overledene gebeden, waarna de broer van de ontslapene, cir. R. Huys mans, uit naam van de familie, weduwe en kinderen een gevoelvol dankwoord sprak. Heeft U uw fees trok al klaar? Ik: by na! Myn ziel en zaligheid heb Ik er in verwerkt, geschikt en gepikt. Mün heden, het verleden, myn op gewekt, vertrouwend aanvaarden van de toekomst. Hoe die ook zyn moge. In ontelbare snippers en vodjes, heb ik mijn persooniyk wezen uitgedrukt: myn smaak, mijn aanleg, myn verlan gen naar harmonie. Van vrienden, kennissen en verwan ten vroeg ik kleurige lapjes uit hun lappenla om in mijn rok te verzame len: een persooniyk souvenir, waaraan ik hen altyd herkennen kan: Een stukje van een bonte das, die een vriend droeg gedurende de oorlogeen overbiyfsel van Moeders lila japoneen hoekje van een versleten tafelkleed uit het ouderiyk huiseen overbiyfsel van Frieda's geruite rekjede poppetjes van de merklap van 't verkleurde klok- kekleedjeeen stukje van de thee muts, die vroeger zo knus de theepot warm hield:.Oranje en rood-wit blauw vlaggedoek, waarvan we de vlag voor de bevrydlng naaiden.satyn van een bruidsjurkeen bonte zak doek. wollen en zUden passement, flu welen lint. katoenen festonnetjes En dan schikken, passen, meten tot dat alles een harmonieus geheel vormt, een kleurenpatroon dat naar myn zin is: „saamgevoegd op één ondergrond", zoals het stempel zegt dat op uw rok gedrukt zal worden als zy „af" is. BINNENLAND. De Senaat van Amsterdam heeft gis teren besloten het ere-doctoraat ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verlenen aan mrs H. M. Allen uit Oxford, die grote bekendheid verwierf door de, te zamen met hdar ln 1933 overleden echt genoot, uitgegeven brieven van Erasmus. Aan het eind van deze week begint ln 35 gemeenten van West-Brabant een actie tot het Inleveren van alle projectie len, mynen, munitie, ontstekingsmiddelen e.d., welke door particulieren ln de oor logsdagen zijn „verzameld". De actie wordt geleld door de procureur-generaal ln Den Bosch. Het ministerie van Sociale Zaken ln Oost-Indoneslë heeft een verstrekkend Elan uitgewerkt voor de bestrijding van et analphabetlsme ln Oost-Indoneslë. De kosten zullen anderhalf millioen gulden bedragen. De brutale overval, die 's nachts on der Duivendrecht op een fabrikant uit Leidschendam werd gepleegd, ls nog niet tot oplossing gebracht. Zoowel van de dader als van de geroofde wagen, ont breekt nog leder spoor. Tijdens een kunstavond te Doetin- chem, waarop de bekende pianist en di recteur van het Amsterdams Conservato rium. Willem Andrlessen, een lezing hield over César Franck, Ravel en De bussy. werd hü ter gelegenheid van zyn In October gevierde 60ste verjaardag ge huldigd door een commissie uit de bur- gery: hem zyn enkele cadeaux aange boden. Bit een sprong op een rangeerloco- motlef ls de Beverwljkse rangeerder bij de Kon. Ned. Hoogovens te Vel6en H. van der Kolk, uitgegleden en onder de wie len van de machine terecht gekomen, HIJ werd op slag gedood. Prof. dr. J. O. M. Broek, gewoon hoogleraar ln de sociale aardrykskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft het voornemen ontslag aan te vragen teneinde as. September een benoeming te aanvaarden als hoogleraar en directeur aan het Geografisch Instituut van de Universiteit van Minnesota te Minnea polis. (V.S.). De Mij. tot bevordering der woord kunst, opgericht door wijlen Albert Vo gel, organiseert dit Jaar weer voor het eerst na de oorlog haar Jaarlijkse jeugd wedstrijd in welsprekendheid en voor drachtskunst. De wedstrijd wordt gehouden Woens dag 31 Maart en. Donderdag 1 April ln de aula van het gemeentemuseum ln Den Haag. BUITENLAND. Heden, zal te Lake Success een overeenkomst tussen do V.N. en de V. S. betreffende een lening van 65 millioen dollar getekend worden. Behoudens goed keuring door het Congres zullen de V.N. het geld gebruiken voor de bouw van een permanent hoofdkwartier ln Manhattan. Da lening die rentevrij is. heeft een loop- tiid van 32 laar. Dr. Kurt Schuhmacher. leider der Duitse sociaal-democratische partij, die Zaterdag te Londen ls aangekomen om de Internationale socialistische conferentie over het plan-Marshall bil te wonen, ls naar een Londens ziekenhuis overge bracht. daar hü een aderontfeteking heeft. De Berlijnse politie heeft meer dan honderd zwarthandelaars ln levensmidde len gearresteerd. Een grote hoeveelheid levensmiddelen werd ln beslag genomen. Vertegenwoordigers van vilf organi saties van oorlogsveteranen te New Yer- sey (V. St.) postten bij het inladen van zware machines voor de Sovjet-Unde ln een Rus6lsch vrachtschip. Volgens een der posters ls dit het begin van. een actie der oorlogsveteranen ln het gehele land. Deze, zouden allen ontevreden zlln over het gebrek aan actie ln de Ameri kaanse strijd tegen het communisme. Van een nieuwe scheepswerf nabil Koelbysjef aan de Wolga zal elke zes dagen een nieuwe schip te water wor den gelaten. Engeland en Irak zijn overeengeko men. dat 16 Mei de Britse militairemis sie op zal houden het Irakse leger op te lelden. Ex-konlng Michael van Roemenië heeft op het Witte Huls een beleefd heidsbezoek aan president Truman ge bracht, dat een kwartier duurde. Na af loop verklaarde hil tegenover de pers. dat hll hoopte de troon spoedig weer te be stijgen. Op de vraag of do president deze hoop met hem deelde antwoordde Mi chael ..Ja". In het myngebled van Bay (Frank rijk) hebben coommunisten afflohes op gehangen met de oproep het werk neer te leggen. De helft van de mijnwerkers van twee schachten hebben hieraan ge hoor gegeven. Een trein, die het station te Schar- llng (Oostenrijk) binnenkwam ls door vallende rotsblokken geraakt. De locomo tief werd ln een afgrond geslingerd, en de maohlnlst en stoker vonden de dood. Want uw rok heeft een symbolische bedoeling, een ernstige achtergrond: „Eenheid door veelheid. Nieuw uit oud. Opbouw uit afbraak. Samenbundeling van vrouweiyke krachten, kleuren en persooniykheden. Die symboliek vindt U ook terug in. de punten op de zoom van Uw rok. „De nationale en persoonlüke hoogte punten van het bestaan!" Op de twee voorste punten, de datum van Nederlands bevrijding. Dat hoort! Verder kunt U invullen wat u wilt. Din gen en c^ta die voor U belangrijk zyn. Of u laat uw punten, „blauw, blauw" of onbeschreven, zoals U dat zelf goed dunkt. In gedachten zie ik myn rok, naast duizenden andere gestempelde rokken: een bonte waaierende rokkenparade in het défilé, dat deze zomer zal plaats vinden op het Binnenhof in Den Haag. Ik zie ze langs trekken voor onze Jubi lerende Koningin (want d&t is de bedoe ling). Er zullen dansen zyn in natio nale feestrok. Koren in fees trok. Het lied van de feestrok hoor ik zingen LIED VOOR DE NATIONALE FEESTROK. (saamgevoegd op één ondergrond). Vlecht in Uw rok het patroon van Uw leven, vrouwen en meisjes van dorp en van stad. Lichtend symbool van het vrouweiyk streven^ draagt het verheugd, als de bloem draagt haar blad. Éénheid in veelheid van UJnen en kleuren, vormt met Uw rok het saamhorig verband, in het geheel van hstorlsch gebeuren. Tooit het ontwerp met Uw hart en Uw hand; Stempelt Uw rok met het merk Uwer dagen. Voert dat wat Was en wat Is ln Uw vaan. Heden - Verleden, bly moedig gedragen, siere Uw kleed, Uw gezin, Uw bestaan. (Tekst en melodie E. Hannema- Van Maasdijk; bewerking voor koor Henk Gelrnaert). Doet U mee? Maakt U óók een nationale feestrok? Of een feestschortje, wanneer U geen tyd hebt voor een rok. De myne is büna klaar! Inllohtingen by mevr. Hannema-Van Maasdyk, Prins Hendriklaan 4, Oegst- geest, Tel. 24868. Daarenboven zal mevrouw Boissevain- Van Lennep. moeder en ontwerpster van de rok, binnenkort ln „Het Witte Huis" te Oegstgeest allen die zich hier voor interesseren, gaarne inlichten over het vervaardigen van de feestrok. Een keur van prachtige exemplaren brengt zy hiervoor met zich mede. Iedere vrouw is daar van harte welkom!

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1