Van de hockeyvelden Grote overwinning van Nederlands dameselftal Smyslov weerstaat Botwinnik Wetsontwerp tast ondernemers-initiatief aan Hoe wijd is deze wereld! Goede Leidse resultaten in Wassenaar Meer dan een millioen New- Yorkers gaan ter Paasparade Cosmopolitische show op Fith Avenue MAANDAG 22 MAART. m Belgen met 5-0 verslagen NEDERLANDS DAMESELFTAL SLAAT BELGISCHE PLOEG MET 5—0. In het hockeystadion te Amstelveen is gistermiddag de Belgische damesploeg met 50 kansloos ten onder gegaan te- zij haar achterstand in techniek bij opzicht verre superieure Nederlands da meselftal. De Rode Duiveltjes, die nu voor de 4e maal in successie zijn versla gen, maakten een mattere indruk dan in de vorige ontmoetingen. Toen wisten zij haar actherstand in techniek bij momenten te nivelleren door snelle aan vallen, die voornamelijk gebouwd waren op onstuimig enthousiasme. Dit maal was het verschil in techniek zo groot, dat ook met rechtgeaard Bel gisch vuur als dat er was geweest - het krachtsverschil niet kon worden overbrugd. Geflatteerd was de Neder landse zege dan ook zeker niet. Deze nationale damesploeg vertoonde geen zwakke plekken en was een klasse ster ker dan de Belgische, waarin alle speel sters aan middelmatigheid leden. Slechts de eerste tien minuten van de wedstrijd demonstreerden onze Zuider buren, die voor de pauze met de sterke wind in de rug speelden, enig overwicht. Daarna begon de Nederlandse machine gesmeerd te lopen en was iedere kans op een Belgisch succes verkeken. In tien minuten tyds werd de zich overigens dapper, maar lang niet brilliant werende Belgische doelverdedigster, mej. De Co- ninck, driemaal gepasseerd. Niet alleen bij deze drie, maar ook bij de na de rust gescoorde laatste twee doelpunten, speelde de debutante van BDHC, mej. Francken, die zelf twee doelpunten voor haar rekening nam en zich na een aar zelend begin uitstekend hersfcelde, een grote rol. Na de rust was het overwicht der Nederlandse dames zo mogelijk nog gro ter. Met de wind in de rug spelend be dreigden zij onophoudelijk het Belgische doel. Krampachtige uitvallen van de Belgische voorhoede, waarin rechtsbui ten mej. Gommens en linksbinnen, mej. De Vrin, de besten waren, werden in de kiem gesmoord door de uiterst betrouw bare, stickvaste mej. Loeb van Zuylen- burg en de derde debutante in het Ne derlandse team, mej. I. Piel. De Nederlandse doelpunten werden gescoord door de dames Franken (2), Koenen (2) en Smitshuizen (1). hoc won van leiden. De Haagse ploeg, voer wie deze wed strijd van veel belang was, kwam zeer enthousiast in het veld en bouwde al direct enkele snelle en gevaarlijke aan vallen op. Hoewel na deze eerste mi nuten de Leidse ploeg 't initiatief over nam, slaagden de gasten er in na een kwartier spelen door hun middenvoor te scoren. Enkele minuten later voegde de Haagse rechtsbinnen hier nog een goed doelpunt aan tbs. De rust ging dus in met een 20 voorsprong voor HOC. welke stand niet direct de krachtsverhouding juist weergaf. Dit werd in de tweede helft echter anders. De Leidse achterhoede geleek toen veel op een zeef, terwijl ook de voorhoede niet in staat bleek een en kele gevaarlijke aanval op te bouwen- HQC wist nog éénmaal te profiteren van de haar veelvuldig geboden kan sen en met deze 03 stand kwam het einde. Tenslotte valt nog te vermelden, dat de ontmoeting in goede verstand houding werd gesipeeld. Het uiterst strenge fluiten van de heren Rogge en Molhuyzen, heeft hier zeker toe bijge dragen. HHYC ONGESLAGEN KAMPIOEN. Door met 51 van HDM te winnen, werd ae Haagse HHYC ongeslagen Westelijk kampioen. De resultaten der' grafisch bericht, dat hij met het oog le klas West A: HilversumTOGO 2—2, Gooi—BMHC 3—4, HHYC—HDM 5—1 B: Leiden—HOC 0—3, Laren- Be Fair 10, Delftse Stud.Amsterdam 1—0. Beroepsvervoerders voelen zich bedreigd. Het wereldkampioenschap schaken. Afgebroken partij eindigde in remise Dé afgebroken party Botwinnik Smyslov, Zaterdag voortgezet, ein digde na een wederzijds met grote volhardendheid gevoerde stryd in re mise, waarmede deze grootse stryd een bevredigend einde nam. De stand na de 8ste ronde luidt thans gesp. gew. rem. verl. pt. Botwinnik 6 Keres 7 Reshevski 6 Smyslov 7 Euwe 6 4% 4 3 3 1 De partij Botwinnik—Smyslov was fyf-- gebrokpn in de volgende stand: u' Wit (Botwinnik)Kf3, Tb3, Td2, pion nen a4, c4, f4, g3, h2; zwart (Smyslov): Ke7, Td6, Ld4, pionnen a5, b6, c5, e6, f5, g6, h7. Wit is de kwaliteit voor, ech ter tegen 2 pionnen, en de zwarte loper is haast zo sterk als een toren'. De zwakke b-pion geeft echter wit gelegen heid nog winstpogingen te ondernemen, maar daartegenover kan zwart tegenspel op de damevleugel krijgen. Aldus ver liep dan ook de partij en ten slotte kreeg Botwinnik een vrije a-pion, welke bij minder nauwkeurig spel van Smyslov de beslissing zou hebben kunnen brengen. De kritieke stelling ontstond na de 75ste zet van wit, maar juist toen vond Smys lov na lang nadenken een manoeuvre, die de witte a-pion deed verdwijnen, waarna wit met remise door herhaling van zetten genoegen nam. Hier volgt de voortzetting 45Kd7; 46. g4 h6; 47. Tg2 Ke7; 48. Td3 Kf7; 49. h4 fg4:: 50. Tg4: h5; 51. Tg2 Td8; 52. Tgd2 Ke8; 53. Te2 Kf7; 54. Tgd2 Ke8; 55. Ke2 Ke7; 56. Tdl Tf8: 57. Tfl Lf6; 58. Tb3 Lh4:; 59. Tb6: Lg3: 60. Tb7t Kf6; 61. Tb5 Kf5; 62. Tc5:t Ke4; 63. Te5t Kd4; 64. Tfdl Kc4:; 65. Te4t Kc5? 66. Kf3 h4; 67. Tbl Kd6; 68. Tb6t Kd7: 69. Kg4 Tf5; 70. Td4t Ke7; 71. Tb7t Kf6; 72. Tb5 e5; 73. Td6t Kg7; 74. Ta5: Tf4:t; 75. Kh3 Kh6; 76. Taa6 Kh5; 77. Tg6: Ta4:; 78. Th6^ Kg5; 79. Thg6i Kh5 remise. Dinsdagavond wordt de negende ron de gespeeld met de partijen Reshevski— Botwinnik en SmyslovEuwe. Keres is vrij. Met de indiening van z'n wetsontwerp tot regeling van het autover voer van goederen langs de weg (W.A.G.) heeft minister Vos hevige on rust teweeg gebracht in de klingen van de meer dan 10.000 Nederland se ondernemers, die in dit be dry f hun bestaan vinden. Het is niet zo, dat die beroepsvervoerders principiële bezwaren heb ben tegen een wettelijke regeling. Er is-een tijd geweest vóór de oorlog dat Jan en Alleman zich op het beroepsvervoer wierp, vete beunhazen het vak binnendrongen en zijn goodwill voor een deel be dierven, omdat zü er geen capaciteiten voor hadden en geen vakkennis, geen simpel idee dikwerf van behoorlyke berekening van de kostprys. De vakorganisaties zelf hebben in die periode er al "bij de Overheid op aangedrongen, maatregelen te nemen tot het scheppen van gezonde toestanden, welke, naar huii mening, niet alleen de bonafide onder nemers, maar ook de verladers, en daarmede het publiek ten goede zouden komen. Dat zü zich niettemin in onstuimige bewogenheid tegen het huidige wetsontwerp keren, vindt z'n oorzaak in het feit. dat zü dit in stryd achten met onze democratische beginselen en beschouwen als een po ging tot socialisatie van het verkeerswezen! Er heerst onstuimige bewogenheid (Speciale reportage) I. „COÖRDINATIE SCHRIKBEELD. EEN Het WA..G stelt zich de coördinatie van verschillende vervoerstakken tot doel, maar hiermede wordt direct al een schrikbeeld opgeroepen voor de on dernemers, die in dit opzicht niets voe len voor een regeling van boven af, waarschijnlijk zelfs door niet ter zake kundigen. en er op wijzen, dat de mi nister op geen enkele manier uiteen zet, hoe hij zich die coördinatie voorstelt Naar hun mening is dit wetsontwerp te bescWbuwen als een kapstok met een 19-tal haken, waaraan straks de belan gen van de beroepsvervoerders zullen worden opgehangen zonder dat zü zelf en zonder dat zelfs de volksvertegen woordiging een stem in het kapittel krijgt. Eén van die haken draagt het woord „coördinatie" tot opschrift. Er is over dïft onderwerp al veelvuldig gepraat in ons land en er zijn te dien aanzien al meerdere oplossingen aan de hand ge daan. Men heeft gesproken van verde ling van de goederenstroom over de Verschillende takken van vervoer, met dien verstande, dat van hogerhand zal worden vastgelegd, van welke vervoers tak voor het transport van een bepaald artikel gebruik zou moeten worden ge maakt; b.v. pootaardappelen per schip en stenen per auto. Men mag niet be weren, dat Minister Vos een dergelijke ordening vóór staat, maar het WAG. laat in ieder geval de mogelijkheden daartoe open en de ondernemers weten graag vooraf, waar zy aan toe zijn. BEKNOTTING VAN VRIJ INITIATIEF. De taakverdeling tussen de vervoers takken zal, volgens het ontwerp, moeten geschieden naar aard en karakter, ter wijl om dat te bereiken een capa- citeits- en tarief regeling moet worden ingevoerd. Ook hiertegen heeft het be drijfsleven ernstige bezwaren. omdat men er een bedreiging in ziet van het vrije initiatief van de ondernemer en een ingrypen in de bedrijfsvoering! Deze regeling kan immers voorschrij ven, hoeveel ton goederen een bepaald maximum in een zekere periode mag vervoeren. Zy kan vastleggen, hoeveel ton goederen in een bepaalde streek door de beroepsvervoerders' per auto mogen worden vertransporteerd, zy kan eenvoudig zelfs afdwingen z.g. in het algemeen vervoersbelang dat twee bedrijven met elkaar worden gecombi neerd. De heer Van Yperen, secretaris SCHAKEN. HOOFDKLASSE K.N.S.B. 'L.S.G. en D.D. II delen de puntjes Hoewel L.S.G. gisteren in haar laatste competitiewedstryd tegen Discendo Dis- cimus II weer eens in haar sterkste op stelling verscheen, is het niet gelukt een overwinning te - behalen en moest met een gelijkspel genoegen worden ge nomen. Het merkwaardige in de uitslag was. dat, behoudens 2 remisepartijen, alle witspelers wonnen! Van den Berg won van kop af in een Panof-variant van de Caro-Kan, die hy beter bjeek te beheersen dan zyn tegenstander. Tum- mers en mr Belinfante speelden de langste party. Hoewel laatstgenoemde het voordeel van het goede paard tegen de slechte loper verkreeg, wist Tummers te bewijzen, dat dit voordeel niet altijd in winst is om te zetten. Prof. Van der Woude had in gelijke stand het gelukje, dat zyn tegenstander in een valletje liep. dat hem zijn dame koste. Ook prof. Droste en mr Westra wisten op regel matige wijze te winnen, terwyl Dem- mendal's moedig streven niet beloond werd, omdat zyn tegenstander nog juist kon ontsnappen aan de valstrikken, die hem werden gespannen. Voor het overi ge werden de partyen verloren, hetgeen vooral jammer was voor Van der Nat, die zijn honderdste competitiewedstryd voor L.S.G. I speelde. Mr Zonderland, die enige dagen geleden zyn rechten studie heeft beëindigd, liet zien, dat de verworven meestertitel nog niet wil zeggen, dat men tevens een meester in het schaken is! De uitslagen waren: C. B. van den Berg (LSG)—dr L. Fick (DD II) 1—0, L. J. Tummers—mr W. G. Belinfante prof. dr W. van der Woude—mr W. J. van Eykern 1—0, A. A. Idema—G. A. Beye 0—1, prof. dr J. Droste—F. Keizer 1—0, A. J. Rotte veelJ. Keuzenkamp 01, W. G. Dem- mendalG. J. P. ter Plegt W. H. van der Nat—M. P. Delhez 0—1, mr ir J. Westra—ir W. H. van Ockenburg 1—0, mr P.Zonderland—J. F. M. Ekkers 01, totaal 55. HAARLEM WAARSCHIJNLIJK KAMPIOEN VAN GROEP A. Behalve bovengenoemde wedstrijd werden ook de laatste wedstryden van de andere clubs gespeeld, die beslissend waren voor de bezetting van onderste en bovenste plaatsen. Haarlem staat te gen Kralingen met 43xxx voor, en de stand van de afgebroken partijen is zo danig, dat een gelyk spel welhaast ze ker is. waarmede Haarlem het kam pioenschap van de groep heeft behaald. Het zal dan met de andere afdelings- kampioen'en, DD. I, V.A.S. en de Zui delijke (Eindhoven of Philips) een hal ve competitie moeten spelen om het landskampioenschap. Hoewel Residentie Schaakclub haar laatste wedstryd tegen V.V.G.A. met 5144 y, wist te winnen, wat dit niet voldoende om de onderste plaats te ontlopen. De eindstand luidt, als Haarlem— Kralingen inderdaad in een geiykspei eindigt: gesp. gew. gel. verl. pt. •partai^ociali^'jvil v^mooks £en troepenschip vaart uit: niet erkennen. De „Partai Sociaüs" Indonesia,,de so cialistische party in de Republiek, heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat zy goedkeurt, dat de Republikeinse regering deel zal nemen aan „de oprichting van een fe derale interim regering met een natio naal karakter, gebaseerd op samenwer king." In de verklaring wordt gezegd, dat de party de erkenning weigert van de door dr Van Mook ingestelde voor lopige interim-regering. Haarlem Kralingen DD. II LSG De Dom VVGA Res. SC 10 bordpt. 35—25 33—27 30%—29% 32—28 27—33 28—32 24%25% KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Onder auspiciën van de Lisser Schaak club en „De Zwarte Pion" zal het kam pioenschap van Lisse verspeeld worden in hotel „De Witte Zwaan", terwyi de tweede helft van dit tournooi in café v. Diemen gehouden £al worden. Het ligt in de bedoeling, dat deze wedstryden op 21 April a.s. een aanvang zullen nemen. Er zal in verschillende klassen gespeeld worden. UITSLAGEN HOOFDKLASSE KNSB. LSG—DD 2 5—5: Den Bosch—Mid delburg 5%4%; HeerlenEindhoven 6V22% (voorl. uitsl.); Max Euwe— Bussum S.G.- (44 (voorl. uitsl.): Kra lingenHSG 34 (voorl. uitsl); Het CentrumVW (Alkmaar) 4%5%; ASC—Utrecht 3—7; VAS—NRSV 6%— 3%; RSC—VVGA 5%4%; Philips- Maastricht 7%2%. VROUW*""HOUDEN OOGJE IN 't ZEIL. Op de markt te Nymegen. Mede in verband met veelvuldig voor komende marktdiefstallen heeft de poli tie van Nymegen vrouwelyk politieper soneel aangesteld, dat o.m. de taak heeft op openbare markten een oog in het zeil te houden. Vrouwen, o.w. ook huismoe ders, die nog nooit met de politie in aanraking waren geweest, zyn in ver schillende gevallen op heterdaad^ be trapt bij het wederrechtelyk wegnemen van textielgoederen, zoals wol, linnen, kousen en soortgelijke artikelen. Enkele van deze vrouwen werden door de Arn hemse rechtbank veroordeeld tot de hoogste straffen, die voor dergelijke ver- grypen bestaan, TEGEMOETKOMING AAN GEWEZEN POLITIEKE GEDETINEERDEN. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende regelen betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan gewezen poli tieke gedetineerden of hun erfgenamen voor schade, ten gevolge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis gele den. Een schatting van 1000 gewezen be waarden, die met goed recht een ver zoek tot toekenning ener tegemoetko ming kunnen Indienen, is naar de me ning van de'Minister niet aan de lage kant. MEISJE DOOR JEEP - MEEGESLEURD EN GEDOOD. Gistermiddag is op de Plaszoom te Rotterdam de 5-j. Nelly den Hoed door een jeep aangereden en gedood. De bestuurder, die de macht over zijn stuur kwyt was en bovendien plotseling voor een auto moest uitwyken, reed het wandelpal op, waar het meisje met haar moeder liep te wandelen. Het kind werd 17 meter meegesleurd en was op slag dood. Dagboek- en briefschrijvers (Van een byzondere medewerker) III. Als je met 2200 mannen op een troe penschip komt, doe je net als mensen, die juist verhuisd zyn. Je loopt wat rond, je bekykt alles en je doet eerlyk gezegd niet veel. De eerste avond, als we nog voor. de Zeeuwse kust varen, heeft de vaste staf, die onder leiding staat van de COT (Commanderend Officier Troepen) de overste L. A. Heidoorn, een bespre king met de commandanten van de ver schillende onderdelen. De bedoeling is, dat er zoveel mogelijk dienst gedaan wordt. Om zes uur is het reveille; om halfacht eten de jongens en van negen tot twaalf uur moeten ze oefenen. Er zyn 150 kisten met materiaal aan boord, die te zamen oefenmateriaal vormen, waaraan alle onderdelen hun hart kun nen ophalen. Na de middag, van twee tot vier, is er rustige dienst, d.w.z. voor- namelyk theorie, instructieve films en dergeiyke, en de rest van de dag is ge- wyd aan luieren, ontspanning en niet te vergeten het avondeten. MASSA'S SIGARETTEN ROKEN. Dat is de theorie, maar het duurt een dag of wat voor die theorie praktijk wordt, want er moet eerst van alles ge regeld worden. Zolang we dus in het Ka naal varen, in de Golf van Biscaje, en weer een dag later langs de Portugese en Spaanse kust, hebben de jongens wei nig te doen. Ze hangen in ryen over de railing, roken massa's sigaretten - waar van het heel moeilyk biykt te zijn de peukjes binnenboord te houden, wat toch moet met het oog op het brandgevaar, dat een door een patryspoort naar bin nen vliegend sigaretteneindje vormt of ze liggen ergens op het dek of op een luik dagboeken by te houden en brieven te schryven. Er zyn heel wat dagboekschrijvers en natuurlyk nog veel meer brief schrijvers. Dat biykt wel uit de grote hoeveelheid post, die in de eerste haven, waar het schip aanlegt, van boord gaat. In de regel is dat in Port ™Said 200 a 250 KG. en omdat het ma ximum gewicht van de brieven 20 gr. bedraagt, betekent dat minstens 10. a 12.000 brieven of wel 5 a 6 per. man. Dat is heel wat voor een traject van 10 dagen varen. Er zyn artisten, die het tot 20 a 25 brengen! Over de railing hangen is overigens heel aardig de eerste dagen. Het is ook erg leerzaam voor landrotten, die nog nooit een zeereis gemaakt hebben. EEN PARADIJS VAN LICHT. Heel jammer is het en voor iedereen een teleurstelling, dat we XGibraltar pas 11a 10 uur 's avonds bereiken, als de jon gens allemaal al beneden zyn. De nodige grapjes zyn gemaakt over een opgebro- was het naar Venlo of Roermond, de Zuidelyker wonenden naar Sittard of hoogstens Maastricht. Nu varen ze een paar dagen tijd duizenden KM. en al zien ze niet véél, ze zien toch allerlei punten, die hoogstens nog een vage klank wanen uit een schoolatlas. Hoe vhjd en eindeloos is deze wereld voor een schip, dat hooguit 14 myi per uur loopt, deze wereld van zeeën, golven en^kapen, van historische namen als Cadiz, Trafalgar, Gibraltar. Hoe vreemd is het als Je nooit weg geweest bent uit het Brabants-Limburgse grensgebied, om op een ochtend wakker te worden en dan in de Middellandse Zee te zijn. Afrika's Noordkust op vele plaatsen voorby te zien trekken; niet vlak en zanderig, zoals je je in een gedachten- associatie met woestijnen licht voor stelt, maar styl en rotsig. Vreemd is het om te horen, dat bergen, waarvan je zwaar en duidelyk het massief omhoog Van de athletiekvelden: Drie titels voor Holland Ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan van W.I.K. organiseerde deze jubilerende vereniging Zaterdagmiddag op het prachtigé landgoed „Duinrell" de Zuid-Hollandse Veldloopkampioen schappen enzoals wy dat van deze Wassenaarse sportclub gewend zijn ook nu was de organisatie van de ge broeders Langerak weer af! Was het dus voor de toeschouwers prettig toeven in deze Wassenaarse dre ven, ook de deelnehiers hadden in deze voor athletiek by uitstek geëigende om geving wat men noemt „hun draai" en fd is er om de verschillende titels ge streden. Dat daarbij de Leidenaars zo goed uit de bus kwamen, stemde dubbel tevree. Hoewel voor insiders de zege van de Holland-man Van Rooyen niet zo on verwachts kwam als voor buitenstaan ders leek. Reeds vorig jaar vestigde deze athleet in diverse grote wedstryden reeds de aandacht op zich, door zyn uit stekende prestaties. a Licht als een hinde en in een styl a la Slijkhuis pleegt deze loper zich voor te bewegen en het zal ons niet verwonderen, wanneer Van Rooyen zich in d? loop der jaren tot een ath leet van klasse weet te ontwikkelen. Was dus de senioren-titel voor deze Holland-athleet. by de junioren finish te de zuiver op kracht lopende v. d Lin den als eerste, slechts 0,4 seconden eer der dan z'n stalgenoot v. Iterson. De derde Holland-titel was het junio ren-clubkampioenschap. Een 3 km. D. en E.-klasse was voor de Wassenaarse athleet M. v. Keppel. Uitslagen: Senioren (5 km.)1. J. D. v. Rooyen (Holland) 14 29,4; 2. C. Dijkgraaf (WIK) 14.31,6:3. Zoetemelk (WIK) 14.40.-. Clubkampioene WIK (17 p.). Junioren (1% km.)1. A. v. d. Linden (Holland) 4.29; 2. J. v. Iterson (Holland) 4.29,4; 3. v. d. Toorn (Siomo) 4.33,4 Clubkampioene Holland (12 p.). 3 km. D.E.-klasse: 1. M. v. Keppel (WIK) 10.46,8. Steeds langer wordt de wég! Pro Patria te Rotterdam organiseerde een 20 km, wegwedstrijd, waarbij de Amsterdamse lange afstand-man, Jaap Meyer, als eerste eindigde. Uit Leiden nam de Holland-loper J. v. Bakel deel en. na z'n succes van vo rige week op de 10 km. hy werd toen le en kampioen van Zuid-Holland beproefde hy deze Zondag eens z'n krachten op de 20 km. waarby hy in ogenschouw genomen z'n onbekendheid op deze afstand een niet onverdien stelijke tyd van 1 uur, 14 min., 31 sec. noteerde en als 6e finishte. Op deze wyze voortgaande is het niet uitgesloten, dat wü v. Bakel binnen af zienbare tyd als tweede Leidse Mara thonloper aan de start zien verschy- nenals opvolger van de vroegere kilometerverslinder v. Slingeland. ken straat, die ons zou dwingen terug te ryZerl( go kilometer weg zyn en om gaan, over aardige meisjes, die in oe een goedei zonnige ochtend vlak straat flaneren en over wieltjes, die aoor 1 langs Kaap Bonn te varen en je te rea- de Sectie Mechanische Uitrusting op de llseren dat daar een paar jaar geleden „Volendam" gemonteerd zouden moeten d laatste fase zich afspeelde van de Tk/Toov* ole nrn rlo Sf.raat. wprkplllk worden. Maar als we de Straat werkelyk passeren, by windkracht 8 en een korte, driftige golfslag, die op het schip niet veel uitwerking heeft, dan is er haast niemand meer boven om te kyken of het klopt; want na tienen mogen de jongens niet meer aan dek. En wie wel boven is, ziet niets dan aan bakboord de lich ten van Gibraltar en aan stuurboord de ontelbare lichten van de Afrikaanse stad Ceuta, een paradys van licht en ruimte voor de landrot, die „al" vier volle da gen op zee zit a „MIJN DORP IS ME GROOT ZAT." Een reis als deze maakt, dat de jon gens zich bewust worden, wat afstan den zyn. Er is een heel bataljon by, af komstig uit kleine dorpen in Brabant en Limburg. Gingen die jongens uit, dan stryd in Afrika De meeste Jongens voelen dat ook wel, want 't gros is niet als die korpo raal uit een dorp achter Eindhoven, die categorisch verklaarde in een heel sappig dialect„Mijn dorp is me groot zat. Ik hoef niks niet verder te zien van de wereld." Als je dan de reacties ziet en hoort van zijn kameraden rondom, die even te voren grondig hebben staan kan keren, dat ze naar dat „pokkenland" moesten, dan kun je alleen grinniken. En dan zjc je heel duidelijk, dat ook in jongens uit dc meest afgelegen ge huchten en uit boerderijtjes, waar de wereld lijkt te eindigen, de drang tot het ontdekken van nieuwe werelden niet dood is. En dat is dan de winst van deze vreemde tijden en van deze bijzondere reden tot reizen! (Van onze correspondent te New York) De winter met al zyn plagen heeft het onderspij; gedolven. Het zonnetje is gaan schynen en de New Yorkers den ken er over om hun winterjas nu maar in de mottenzak te gaan opbergen. De plagen waren vele: een recordsneeuw val ca. 150 cm. het opruimen waar van de gemeente een dikke zeven mil lioen dollar heeft gekost, gebrek aan stookolie, waardoor vele burgers in koude huizen kwamen te zitten en dan die an dere plaag, die niets met patuurver- schynselen te maken heeft: de onbe taalde rekeningen van de Kerstviering. Maar ook dit laatste is thans weer „onder controle" en het publiek winkelt alweer met ijver, een betere zaak waar dig, voor de voorjaarsuitrusting. En eer lyk gezegd, het is de New Yorkse vrou wen nauwelyks kwaiyk te nemen, dat zy „zwak" worden; want afgezien van de grote verleiding, die er van de uit gestalde toiletten moet uitgaan, wat staat haar verder nog te wachten? Niets minder dan de jaarlykse Easter Parade op Paaszondag! De New Yorkse Paas parade is een spontane byeenkomst van minstens een millioen New Yorkse bur gers (vorig jaar waren het er 1.250.000) op 5th Avenue. Nadat de kerkdiensten zyn afgelopen is het „011 the Avenue" een geflaneer van belang. De trottoirs zJjn afgepakt met mannen, vrouwen en kinderen, uitgedost in hun nieuwe Paas- beste kleding. De ryweg is vrygehouden en daar glyden stapvoets fonkelende auto's met hun inzittenden, die op deze wyze aan de Paasparade luister byzet- ten. Het geheel speelt zich af tussen de Twee-en-veertigste en de Negen-en-vyf- tigste straat, daar waar Central Park begint. Het knooppunt is echter in de buurt van de Vyftigste straat, waar de Avenue aan de ene zyde wordt opgeluis terd door de Saint Patrick's Cathedral en aan de andere zyde door het fraaie Rockefeller Center complex. Het merk waardige is, dat deze parade niet „geor ganiseerd" is. Ieder, die lust heeft, gaat er heen, om te kyken maar tevens be- coat", jacquet met grijze hoge hoed op en hun dames dit jaar zonder twyfel in de „new look". Natuurlyk zyn er grappenmakers of grappenmaaksters, die er op uit zijn om coute que coute op de foto te komen: dames met groot- gerande hoeden met een drukke op maak van bloemen en fruit: maar dan levende bloemen en- echt fruit, een tros druiven, enkele bananen en een kleine ananas. Het cosmopolitisch karakter van New York spreekt wel heel sterk, als men een groep -Brits Indiërs tegen komt in hun fraaie en opvallende kle derdracht, de .vrouwen in lange slepende gewaden, de voeten in sandalen gestoken en het haar, dat byna blauwzwart aan doet, in dikke wrongen in de hals op gemaakt. Vorig jaar hadden wy zelfs een onmiskenbare Nederlandse repre sentant. Weliswaar gelukkig geen Volen- dammer op klompen, maar een inkoper voor de Nederlandse regering, die zich voor deze gebeurtenis in de indrukwek kende uniform van het Militair Gezag had gestoken, weer eens te meer het be- wys leverend, dat men via het M. G. ver komt Tydens de parade wordt er nu eens voor geen enkele zaak of \'oor geen en kel bedryf reclame gemaakt, men maakt alleen reclame voor zichzelf en voor zijn eigen smaak; vier aardige meisjes, die in Biedermayer costüum plaats hebben genomen in een open rytuigje, getrok ken door een dartel paardje, dat zich nogal wat onwennig voelt tussen die kleurige menigte. Of een bekend toneel speler, die gedost in cow-boy costuum en gezeten op een machtige witte knol, tussen de auto's door laveert en met zijn buitenmodel hoed op familiaire wyze alle mooie meisjes begroet, die kleuren, giechelen of zyn groet met een kwink slag beantwoorden. Dit jaar. met de vroege Pasen en het voorjaar, dat in Amerika maar niet wilde komen pas hadden wy de zo veelste storm rrfet ysregens houdt natuurlijk een ieder zijn hart vast, dat het weer als spelbreker zou optreden. Traditioneel wordt de Easter Parade van de vakgroep, met wie wy over dit onderwerp een onderhoud hadden, wees ons op het bevreemdende feit. dat in de coördinatie-plannen van de regering 'wél gesproken wordt van het leggen van verband tussen water en weg, maar dat van het vervoer per spoor en per vliegtuig niet wordt gerept. Nu is het laatste voor de wegvervoerders niet van betekenis, het "eerste echter zoveel te meer. En het maakt de ondernemers, die bij de voorbereiding van al deze maatregelen in geen enkel opzicht zyn geraadpleegd, ondanks de aanvankelijke beloften van Minister Vos, wat huive rig voor deze wet, die overal vraagtekens doet opryzen. Zij zyn te meer huiverig omdat de totstandkoming van de wet leiden zal tot de merkwaardige figuur, dat de coördinatie ter hand zal wor den genomen door een belanghebbende, in casu de Staat, die immers by het railvervoer geïnteresseerd is! Wat zyn „bepaalde vervoersbelan- gen"? Volgens het W.A.G. zal voor het uitoefenen van het bedrijf een vergun ning nodig zyn. Iedere bonafide ver voerder zal daar accoord mee gaan. Maar men heeft bezwaren tegeh de voorwaarde, dat alle vergunningen om de tien jaar vervallen en dat de rijks inspecteurs van het vervoer de bevoegd heid krygen een vergunning in te trek ken of niet opnieuw te verlenen „Indien bepaalde vervoersbelangen van die be trokken onderneming schade ondervin den Is het wonder, dat de vervoerders by het lezen van die zinsnede onmiddel- lyk denken aan de Spoorwegen en het gevaar vrezen op een gegeven mo ment geen nieuwe vergunning te zul len krygen, indien het railvervoer op een zeker traject veel nadeel van hen heeft? De verlader zou op die ma nier gedwongen kunnen worden van een bepaald vervoermiddel (in dit ge val per rail) gebruik te maken en de beroepsvervoerders zouden het loodje moeten leggen. Daar komt nog by, dat de rijksinspecteurs weliswaar des kundig advies moeten inwinnen, alvo rens een beslissing te nemen over een vergunning, doch dat nergens om schreven staat, waar en bij wie hy dat advies moet vragen. Het garan deert dus ook allerminst, dat de Vak groep er in zal worden gekend. PARTICULIER BEDRIJF AAN BANDEN. De beroepsvervoerders zyn wantrou wend geworden, omdat zy in de loop der jaren vele bittere ervaringen heb ben opgedaan. Het particuliere bedryf is aan banden gelegd, volgens richtly- nen, welke in 1940 zyn uitgevaardigd. Wat toen echter goed en nuttig was in het belang van een doelmatige vervoers behoefte, kan nu wel onredelijk zyn. En inderdaad is' zulks in menig opzicht het geval. Nieuwe ondernemingen wor den niet toegelaten, bestaande onderne mingen in opbouw moeten aantonen over hoeveel materiaal zy in 1939 be schikten en hun vergunning zal daar geen ton boven mogen komen! Men noemt dat in vakkringen niet alleen onbillyk. maar zelfs absurd. Alle initiatief wordt zo gedood, allo mogelykheid' tot uitbreiding belet, zelfs daar, waar de handels- en in dustriële omstandigheden zich ge heel gewyzigd hebben en een veel grotere vervoerscapaciteit in het al gemeen belang noodzakelijk is. Offi cieel bestaat de gelegenheid om by de Directeur-Generaal ontheffing te vragen van deze bepaling, maar in de praktijk komt daar bitter weinig van terecht. Omdat de noodzaak van een spoedige voorziening zich echter herhaalde- lyk doet gevoelen, hebben de organi saties van beroepsvervoerders zelf naar een oplossing gezocht en die gc- vondch in de vorm van onderlinge hulpverlening. Er zijn 80 bemiddelingskantoren op gericht, die een vervoerder aan de as sistentie helpen, welke hij nodig heeft om een bepaalde opdracht uit te kun nen voeren en wel door andere vervoer ders in te schakelen, die op dat moment nog vervoerscapaciteit ter beschikking helden. Ongetwyfeld schuilt hier het gevaar van de „klantenjacht", maar de ondernemers hebben zich verplicht om niet onder eikaars duiven te schieten en in 't algemeen kan men zeggen, dat de maatregel zeer Éehooriyk functioneert. De Vakgroep ontkent niet, dat een zekere binding z'n nut kan hebben. Er zyn thans ongeveer 20.000 vrachtauto's, tegen 18.000 voor de oorlog, en vooral by de ATO (met een kleine duizend wagens) en in Brabant, waar men vroe ger bevryd was en aanvankelyk vry ge- makkeiyk aan auto's kon komen, is een over-capaciteit, welke tot een zekere voorzichtigheid en economisch werken maant. Het wordt echter volkomen onjuist geacht, dat een ondernemer niet meer materiaal mag aanschaffen dan hij In 1939 had, zelfs wanneer hij bewijzen kan, dat, zowel hij als de verlader dat dringend nodig heeft. De bedryfsvrijheid wordt op deze wy ze wel heel erg beknot! AGENDA keken te worden. De chique in „morning1 begunstigd door mild en zonnig ZATERDAG: Rapenburg 122: Jaarvergadering N.V. Lemvog, 3 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino- „Atlantic-City" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur; Don derdagavond K. en O. Lldo „Berucht" (18 Jr). Zat. en Zond. 2,30, 4,30. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Luxor „Avontuur aan de Amazone" (14 Jr). Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex „De verborgen Schat" Jl4 Jr). Zat. en^Zond. 2,15, 4,30, 7 en 9,15 uur; ove rige dagen 2,15, 7 en 9,15 uur. Trianon „De beste Jaren van ons leven" (14 jr). Zat. 1.30, 4,45 en 8 uur; Zond. 2. 5 en 8,15 uur; overige dagen 2 en 7.30 uur. Greenway (Voorschoten) „Wereld zon der zonde" (18 jr). Zat. 7 en 9.15 uur; Zond, 2,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 8 uur. Dfe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Maart 13 uur tot Zaterdag '27 Maart uur waargenomen door: dë Apotheek DuysterNieuwe Rijn 18. Tel. 20523. de Doeza Apotheek Doezastraat 31. tel.20313. Te Oegstgeest door de Oogstgeester Apo theek Wllhelmlnapark 8, tel. 26274, jaarsweer- en men moet er niet aan denken, wat de regen zou kunnen be derven. Stellen wy, aan de matige kant gerekend, dat ieder der deelnemers voor vyf-en-twintig dollar aan zyn of haar nieuwe garderobe heeft besteed, dan zou er voor minstens vyf en twintig mil lioen aan nieuwe creaties in de kleren kast moeten blyven hangen. Welk een bittere tranen zouden er by Ttle meiajea die dag vloeien.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6